Officiell resultatlista för Elitserien, Silva Junior Cup och publiktävling

TävlingsinformationVisa resultatlista per klubbPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Elitserien, Silva Junior Cup och publiktävling
Arrangörsklubb: IK Hakarpspojkarna
Datum: söndag 24 april 2011

D21 Elit

9 720 m, 55 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Helena Jansson Leksands OKLeksands OK 1:12:53 7:29
2 Lena Eliasson Domnarvets GOIFDomnarvets GOIF 1:16:37 +3:44 7:52
3 Signe Søes IFK Lidingös Skid o OKIFK Lidingös Skid o OK 1:18:11 +5:18 8:02
4 Dana Brozkova Domnarvets GOIFDomnarvets GOIF 1:19:07 +6:14 8:08
5 Sofie Johansson OK LinnéOK Linné 1:20:29 +7:36 8:16
6 Linnea Gustafsson OK HällenOK Hällen 1:21:22 +8:29 8:22
7 Karolina A.Höjsgaard Domnarvets GOIFDomnarvets GOIF 1:21:28 +8:35 8:22
8 Anna (Humlaröd) Persson FK GöingarnaFK Göingarna 1:21:46 +8:53 8:24
9 Sara Eskilsson Haninge SOKHaninge SOK 1:23:31 +10:38 8:35
10 Ida Marie Næss Bjørgul Halden SKHalden SK 1:23:33 +10:40 8:35
11 Emma Andersson Sävedalens AIKSävedalens AIK 1:23:40 +10:47 8:36
12 Heidi Østlid Bagstevold Bækkelagets SKBækkelagets SK 1:23:48 +10:55 8:37
13 Emma Johansson Domnarvets GOIFDomnarvets GOIF 1:24:15 +11:22 8:40
14 Anna Forsberg OK KolmårdenOK Kolmården 1:25:09 +12:16 8:45
15 Josefine Engström Alfta-Ösa OKAlfta-Ösa OK 1:25:37 +12:44 8:48
16 Tove Alexandersson Stora Tuna OKStora Tuna OK 1:25:43 +12:50 8:49
17 Therese Klintberg Eksjö SOKEksjö SOK 1:26:02 +13:09 8:51
18 Lilian Forsgren OK TisarenOK Tisaren 1:26:40 +13:47 8:54
19 Malin Leijon-Lind OK KolmårdenOK Kolmården 1:26:44 +13:51 8:55
20 Galina Vinogradova Halden SKHalden SK 1:27:10 +14:17 8:58
21 Johanna Öberg OK HällenOK Hällen 1:27:55 +15:02 9:02
22 Linnea Lidström OK KolmårdenOK Kolmården 1:28:02 +15:09 9:03
23 Nadiya Volynska OK OrionOK Orion 1:28:36 +15:43 9:06
24 Johanna Svensson OK HällenOK Hällen 1:28:48 +15:55 9:08
25 Judith Wyder IFK Moras OKIFK Moras OK 1:28:59 +16:06 9:09
26 Ines Brodmann IFK Lidingös Skid o OKIFK Lidingös Skid o OK 1:29:00 +16:07 9:09
27 Magdalena Olsson IFK Moras OKIFK Moras OK 1:29:18 +16:25 9:11
28 Sofia Adolfsson OK KåreOK Kåre 1:30:13 +17:20 9:16
29 Martina Karlsson Stora Tuna OKStora Tuna OK 1:30:43 +17:50 9:19
30 Rebecka Olsson OK SkogsfalkenOK Skogsfalken 1:31:11 +18:18 9:22
31 Rasa Ptasekaite OK LinnéOK Linné 1:31:30 +18:37 9:24
32 Elisabeth Hansson IFK Lidingös Skid o OKIFK Lidingös Skid o OK 1:32:39 +19:46 9:31
33 Anna Bachman Täby OKTäby OK 1:32:50 +19:57 9:33
34 Lina Bäckström Domnarvets GOIFDomnarvets GOIF 1:33:47 +20:54 9:38
35 Anastasiia Danylova Stora Tuna OKStora Tuna OK 1:34:30 +21:37 9:43
36 Johanna Bergman Sundsvalls OKSundsvalls OK 1:34:32 +21:39 9:43
37 Olga Rieznychenko Linköpings OKLinköpings OK 1:35:53 +23:00 9:51
38 Kristin Löfgren OK KolmårdenOK Kolmården 1:36:10 +23:17 9:53
39 Olga Sluta Alfta-Ösa OKAlfta-Ösa OK 1:36:43 +23:50 9:57
40 Daria Lajn Täby OKTäby OK 1:37:39 +24:46 10:02
41 Helén Persson Finspångs SOKFinspångs SOK 1:38:03 +25:10 10:05
42 Lenka Poklopova Täby OKTäby OK 1:38:21 +25:28 10:07
43 Johanna Lindberg Domnarvets GOIFDomnarvets GOIF 1:38:38 +25:45 10:08
44 Michaela Guizzardi Eksjö SOKEksjö SOK 1:40:18 +27:25 10:19
45 Kine Gulliksen Bækkelagets SKBækkelagets SK 1:40:46 +27:53 10:22
46 Sofia Törnqvist Alfta-Ösa OKAlfta-Ösa OK 1:42:35 +29:42 10:33
47 Linda Take OK TyrOK Tyr 1:43:33 +30:40 10:39
48 Elisa Elstner OK LinnéOK Linné 1:44:28 +31:35 10:44
49 Nicole Scalet OK Pan-KristianstadOK Pan-Kristianstad 1:45:08 +32:15 10:48
50 Ursula Kadan OK LinnéOK Linné 1:46:53 +34:00 10:59
Maria Westher OK TisarenOK Tisaren ej godkänd
Rahel Friederich Leksands OKLeksands OK ej godkänd
Maja Alm Ulricehamns OKUlricehamns OK ej godkänd
Lina Strand Göteborg/Majorna OKGöteborg/Majorna OK ej godkänd
Emma Claesson Stora Tuna OKStora Tuna OK ej godkänd
Elsa Jansson Järla OrienteringJärla Orientering ej start
Jennie Runesson Göteborg/Majorna OKGöteborg/Majorna OK återbud
Emeli Pettersson Tullinge SKTullinge SK återbud
Eva Jurenikova Domnarvets GOIFDomnarvets GOIF återbud
Annika Billstam IFK Lidingös Skid o OKIFK Lidingös Skid o OK återbud

H21 Elit

14 110 m, 62 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Olav Lundanes Halden SKHalden SK 1:29:18 6:19
2 Francois Gonon IFK GöteborgIFK Göteborg 1:33:54 +4:36 6:39
3 William Lind Malungs OK SkogsmårdarnaMalungs OK Skogsmårdarna 1:34:20 +5:02 6:41
4 Gustav Bergman OK RavinenOK Ravinen 1:35:04 +5:46 6:44
5 Oleksandr Kratov OK OrionOK Orion 1:35:59 +6:41 6:48
6 Anders Holmberg Järla OrienteringJärla Orientering 1:36:54 +7:36 6:52
7 Baptiste Rollier Kristiansand OKKristiansand OK 1:37:39 +8:21 6:55
8 Matthias Merz Rajamäen RykmenttiRajamäen Rykmentti 1:38:48 +9:30 7:00
9 Olle Boström Järla OrienteringJärla Orientering 1:39:06 +9:48 7:01
10 Fredrik Johansson IFK Lidingös Skid o OKIFK Lidingös Skid o OK 1:40:03 +10:45 7:05
11 Emil Wingstedt Halden SKHalden SK 1:40:53 +11:35 7:08
12 Erik Axelsson Halden SKHalden SK 1:41:17 +11:59 7:10
13 Julian Dent Malungs OK SkogsmårdarnaMalungs OK Skogsmårdarna 1:41:20 +12:02 7:10
14 Simonas Krepsta IFK Moras OKIFK Moras OK 1:41:31 +12:13 7:11
15 Fabian Hertner Kalevan RastiKalevan Rasti 1:41:46 +12:28 7:12
16 Andreas Kyburz Tullinge SKTullinge SK 1:42:34 +13:16 7:16
17 Filip Dahlgren IFK Lidingös Skid o OKIFK Lidingös Skid o OK 1:42:42 +13:24 7:16
18 Pavlo Ushkvarok Stora Tuna OKStora Tuna OK 1:42:46 +13:28 7:16
19 Jan Sedivy Stora Tuna OKStora Tuna OK 1:42:51 +13:33 7:17
20 Erik Rost Malungs OK SkogsmårdarnaMalungs OK Skogsmårdarna 1:42:56 +13:38 7:17
21 Frédéric Tranchand OK HällenOK Hällen 1:43:03 +13:45 7:18
22 Mattias Karlsson Bækkelagets SKBækkelagets SK 1:43:29 +14:11 7:20
23 Jonas Pilblad IFK GöteborgIFK Göteborg 1:44:35 +15:17 7:24
24 Jonn Are Myhren IFK Lidingös Skid o OKIFK Lidingös Skid o OK 1:44:46 +15:28 7:25
25 Mattias Kyburz OK TisarenOK Tisaren 1:45:55 +16:37 7:30
26 Erik Liljequist Södertälje-Nykvarn OFSödertälje-Nykvarn OF 1:46:07 +16:49 7:31
27 Daniel Attås OK TisarenOK Tisaren 1:46:45 +17:27 7:33
28 Johan Runesson Göteborg/Majorna OKGöteborg/Majorna OK 1:47:50 +18:32 7:38
29 Gernot Kerschbaumer OK Pan-KristianstadOK Pan-Kristianstad 1:48:06 +18:48 7:39
30 Erik Johansson Göteborg/Majorna OKGöteborg/Majorna OK 1:48:14 +18:56 7:40
31 Erik Andersson OK DenselnOK Denseln 1:48:44 +19:26 7:42
32 Jesper Lysell Rehns BKRehns BK 1:49:04 +19:46 7:43
33 Tue Lassen Bækkelagets SKBækkelagets SK 1:49:32 +20:14 7:45
34 Jonas Leandersson Södertälje-Nykvarn OFSödertälje-Nykvarn OF 1:50:15 +20:57 7:48
35 Mattias Millinger OK LinnéOK Linné 1:50:42 +21:24 7:50
36 Josef Nordlund OK LinnéOK Linné 1:50:56 +21:38 7:51
37 Erik Öhlund Ulricehamns OKUlricehamns OK 1:51:05 +21:47 7:52
38 Oleksandr Starov OK DenselnOK Denseln 1:51:47 +22:29 7:55
39 Henrik Löfås OK LinnéOK Linné 1:52:24 +23:06 7:57
40 Jakob Lööf OK Pan-KristianstadOK Pan-Kristianstad 1:52:49 +23:31 7:59
41 Kent Ohlsson Södertälje-Nykvarn OFSödertälje-Nykvarn OF 1:55:22 +26:04 8:10
42 Søren Bobach Halden SKHalden SK 1:56:02 +26:44 8:13
43 Aleksander Bernaciak OK OrionOK Orion 1:56:37 +27:19 8:15
44 Sigge Lundedal OK DenselnOK Denseln 1:57:08 +27:50 8:18
45 Rassmus Andersson OK LinnéOK Linné 1:57:32 +28:14 8:19
46 Søren Schwartz IFK GöteborgIFK Göteborg 1:59:17 +29:59 8:27
47 Emil Lauri IFK Lidingös Skid o OKIFK Lidingös Skid o OK 1:59:52 +30:34 8:29
48 Mattias Eriksson OK DenselnOK Denseln 2:00:03 +30:45 8:30
49 Vladimir Tregubov Malungs OK SkogsmårdarnaMalungs OK Skogsmårdarna 2:00:41 +31:23 8:33
50 Anton Tynong Gävle OKGävle OK 2:00:51 +31:33 8:33
51 Jakob Jansson Järla OrienteringJärla Orientering 2:03:19 +34:01 8:44
52 Oskar Sjöberg OK LinnéOK Linné 2:06:05 +36:47 8:56
53 Oleksandr Marchuk Södertälje-Nykvarn OFSödertälje-Nykvarn OF 2:06:37 +37:19 8:58
54 Claus Hallingdal Bloch OK Pan-KristianstadOK Pan-Kristianstad 2:06:59 +37:41 8:59
Erik Pettersson OK LinnéOK Linné ej godkänd
Martin Hubmann Kristiansand OKKristiansand OK ej godkänd
Patrik Karlsson IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna ej godkänd
Emil Folino Nielsen OK DenselnOK Denseln ej godkänd
Johan Lindberg Malungs OK SkogsmårdarnaMalungs OK Skogsmårdarna ej godkänd
Matthias Müller Södertälje-Nykvarn OFSödertälje-Nykvarn OF ej godkänd
Scott Fraser Södertälje-Nykvarn OFSödertälje-Nykvarn OF ej godkänd
Jerker Lysell Rehns BKRehns BK ej godkänd
Tomas Stenström OK LinnéOK Linné ej start
Emil Andersson Ärla IFÄrla IF ej start
Gustav Nordström Gävle OKGävle OK återbud
Victor Silvemark Ärla IFÄrla IF återbud
Johan Nordlund Leksands OKLeksands OK återbud
Petter Eriksson Södertälje-Nykvarn OFSödertälje-Nykvarn OF återbud
Vegard Brun Saga Göteborg/Majorna OKGöteborg/Majorna OK återbud
Ola Martner Göteborg/Majorna OKGöteborg/Majorna OK återbud
Thomas Carlsson Malungs OK SkogsmårdarnaMalungs OK Skogsmårdarna återbud
Daniel Hubmann Kristiansand OKKristiansand OK återbud

D21 Elit 2

9 290 m, 41 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Lina Blomqvist OK SkogsfalkenOK Skogsfalken 1:27:35 9:25
2 Léa Vercellotti Halden SKHalden SK 1:28:51 +1:16 9:33
3 Louise Göthfors Göteborg/Majorna OKGöteborg/Majorna OK 1:30:43 +3:08 9:45
4 Emelie Eklöf Lunds OKLunds OK 1:31:38 +4:03 9:51
5 Elin Dahlin Domnarvets GOIFDomnarvets GOIF 1:32:18 +4:43 9:56
6 Signe Klinting Ulricehamns OKUlricehamns OK 1:34:53 +7:18 10:12
7 Sofia Salomonsson Vänersborgs SKVänersborgs SK 1:35:00 +7:25 10:13
8 Fredrika Vångell Linköpings OKLinköpings OK 1:35:07 +7:32 10:14
9 Melanie D'Harreville OK DenselnOK Denseln 1:35:49 +8:14 10:18
10 Helena Andersson Dalaportens OLDalaportens OL 1:37:38 +10:03 10:30
11 Johanna Berggren Sävedalens AIKSävedalens AIK 1:38:49 +11:14 10:38
12 Emma Arlebo KFUM Örebro OKKFUM Örebro OK 1:39:43 +12:08 10:44
13 Rebecka Nylin OK TisarenOK Tisaren 1:39:46 +12:11 10:44
14 Charlotte Lindkvist Leksands OKLeksands OK 1:41:00 +13:25 10:52
15 Josefin Aronsson OK TisarenOK Tisaren 1:41:14 +13:39 10:53
16 Sara Bengtsson OK LinnéOK Linné 1:42:52 +15:17 11:04
17 Linda Nordin Abaji Eksjö SOKEksjö SOK 1:43:01 +15:26 11:05
18 Rebecka Lindberg OK LinnéOK Linné 1:43:11 +15:36 11:06
19 Perrine Obstetar OK DenselnOK Denseln 1:43:36 +16:01 11:09
20 Katarina Svahn IFK Moras OKIFK Moras OK 1:43:42 +16:07 11:09
21 Lisa Silvemark Dalaportens OLDalaportens OL 1:43:53 +16:18 11:10
22 Annika Björk Domnarvets GOIFDomnarvets GOIF 1:44:02 +16:27 11:11
23 Frida Nero Göteborg/Majorna OKGöteborg/Majorna OK 1:45:48 +18:13 11:23
24 Ulrika Lindstam Sol TranåsSol Tranås 1:46:36 +19:01 11:28
25 Katja Popovich Linköpings OKLinköpings OK 1:49:21 +21:46 11:46
26 Martina Seiterle Tullinge SKTullinge SK 1:52:05 +24:30 12:03
27 Marita Freimane Södertälje-Nykvarn OFSödertälje-Nykvarn OF 1:52:36 +25:01 12:07
28 Elin Karlsson OK LinnéOK Linné 1:55:39 +28:04 12:26
29 Linnéa Ivarsson Sandberg OK DenselnOK Denseln 1:55:46 +28:11 12:27
30 Edita Martusevi?i?t? KFUM Örebro OKKFUM Örebro OK 1:57:54 +30:19 12:41
31 Linda Sjögren IFK Lidingös Skid o OKIFK Lidingös Skid o OK 1:58:51 +31:16 12:47
32 Sofia Söllvander OK LinnéOK Linné 1:59:08 +31:33 12:49
33 Patrizia Stögerer OK Pan-KristianstadOK Pan-Kristianstad 2:02:07 +34:32 13:08
34 Cecilia Kleist Linköpings OKLinköpings OK 2:03:19 +35:44 13:16
35 Iva Kosarkova Tumba-Mälarhöjden OKTumba-Mälarhöjden OK 2:17:17 +49:42 14:46
36 Maryna Frolova Södertälje-Nykvarn OFSödertälje-Nykvarn OF 2:41:16 +1:13:41 17:21
Lisa Rönnols Täby OKTäby OK ej godkänd
Maria Jonsson Dalaportens OLDalaportens OL ej godkänd
Elisabeth Halvarsson KFUM Örebro OKKFUM Örebro OK ej godkänd
Matilda Andersson OK KåreOK Kåre ej godkänd
Monika Topinkova Kristiansand OKKristiansand OK ej godkänd
Johanna Hallberg Umeå OKUmeå OK återbud

H21 Elit 2

13 020 m, 57 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Vetle Ruud Bråten Raumar OLRaumar OL 1:32:41 7:07
2 Aleksei Alekseyonok IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 1:35:38 +2:57 7:20
3 Lukas Bartak OK TisarenOK Tisaren 1:35:57 +3:16 7:22
4 Johan Modig OK Pan-KristianstadOK Pan-Kristianstad 1:36:02 +3:21 7:22
5 Olle Kalered OK DenselnOK Denseln 1:36:42 +4:01 7:25
6 Niclas Jonasson Leksands OKLeksands OK 1:37:02 +4:21 7:27
7 Rikard Claesson Stora Tuna OKStora Tuna OK 1:38:47 +6:06 7:35
8 Jan Troeng OK LinnéOK Linné 1:38:52 +6:11 7:35
9 Pelle Engstrand Stora Tuna OKStora Tuna OK 1:39:32 +6:51 7:38
10 Erik Pettersson OK DenselnOK Denseln 1:39:33 +6:52 7:38
11 Andreas J Johansson Göteborg/Majorna OKGöteborg/Majorna OK 1:42:21 +9:40 7:51
12 Rasmus Thrane Hansen OK Pan-KristianstadOK Pan-Kristianstad 1:42:23 +9:42 7:51
13 Rasmus Djurhuus Kristiansand OKKristiansand OK 1:42:24 +9:43 7:51
14 Christian Hjalmarsson IFK Lidingös Skid o OKIFK Lidingös Skid o OK 1:42:58 +10:17 7:54
15 Johan Strand Göteborg/Majorna OKGöteborg/Majorna OK 1:43:15 +10:34 7:55
16 Daniel Hájek Täby OKTäby OK 1:43:19 +10:38 7:56
17 Oskar Arlebo KFUM Örebro OKKFUM Örebro OK 1:43:50 +11:09 7:58
18 Dmitriy Mihalkin Sävedalens AIKSävedalens AIK 1:43:55 +11:14 7:58
19 Erik Ivarsson Sandberg OK DenselnOK Denseln 1:44:08 +11:27 7:59
20 Vincent Coupat Halden SKHalden SK 1:44:10 +11:29 8:00
21 Lukas Peterson IFK UmeåIFK Umeå 1:45:36 +12:55 8:06
22 Mateusz Wenslaw Täby OKTäby OK 1:45:51 +13:10 8:07
23 Markus Lang Stora Tuna OKStora Tuna OK 1:45:58 +13:17 8:08
24 Christian Wartbichler OK TyrOK Tyr 1:46:03 +13:22 8:08
25 Rasmus Leo OK OrionOK Orion 1:46:23 +13:42 8:10
26 Jacek Morawski Rehns BKRehns BK 1:46:34 +13:53 8:11
27 Martin Hammarberg Malungs OK SkogsmårdarnaMalungs OK Skogsmårdarna 1:47:30 +14:49 8:15
28 Célestin Crespin Rajamäen RykmenttiRajamäen Rykmentti 1:47:45 +15:04 8:16
29 Anders Kleist OK DenselnOK Denseln 1:50:14 +17:33 8:27
30 Sebastian Hägler Järla OrienteringJärla Orientering 1:50:17 +17:36 8:28
31 Mikael Eliasson Göteborg/Majorna OKGöteborg/Majorna OK 1:50:24 +17:43 8:28
32 Magne Thibaut Rajamäen RykmenttiRajamäen Rykmentti 1:50:32 +17:51 8:29
33 Arturs Paulins Rehns BKRehns BK 1:50:52 +18:11 8:30
34 Tomas Hallmén OK TisarenOK Tisaren 1:51:05 +18:24 8:31
35 Vojtech Kral Hagaby GOIFHagaby GOIF 1:51:42 +19:01 8:34
36 Matthias Niggli Ulricehamns OKUlricehamns OK 1:53:16 +20:35 8:41
37 Erik Nilsson-Simkovics Ulricehamns OKUlricehamns OK 1:54:06 +21:25 8:45
38 Philipp Sauter Göteborg/Majorna OKGöteborg/Majorna OK 1:54:32 +21:51 8:47
39 David Lingfors OK LinnéOK Linné 1:54:33 +21:52 8:47
40 Patrick Hofmeister IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 1:56:22 +23:41 8:56
41 Christian Bobach IFK GöteborgIFK Göteborg 1:57:09 +24:28 8:59
42 Wolfgang Siegert Göteborg/Majorna OKGöteborg/Majorna OK 1:58:07 +25:26 9:04
43 Patrik Lind Ärla IFÄrla IF 1:58:15 +25:34 9:04
44 Roman Bondarenko Malungs OK SkogsmårdarnaMalungs OK Skogsmårdarna 1:59:05 +26:24 9:08
45 Michal Besta FK GöingarnaFK Göingarna 1:59:14 +26:33 9:09
46 Marco Seppi Eksjö SOKEksjö SOK 2:00:34 +27:53 9:15
47 Robert Krüger OK RavinenOK Ravinen 2:01:26 +28:45 9:19
48 Christian Pfeifer SK VuoksiSK Vuoksi 2:08:19 +35:38 9:51
49 Petr Losman Södertälje-Nykvarn OFSödertälje-Nykvarn OF 2:13:49 +41:08 10:16
Anders Carlsson IFK Lidingös Skid o OKIFK Lidingös Skid o OK ej godkänd
Jean Baptiste Bourrin OK HällenOK Hällen ej godkänd
Anton Östlin Södertälje-Nykvarn OFSödertälje-Nykvarn OF ej godkänd
Klaus Schgaguler IFK Lidingös Skid o OKIFK Lidingös Skid o OK ej godkänd
Bjørn Ekeberg IL TyrvingIL Tyrving ej godkänd
Dominik Koch Järla OrienteringJärla Orientering ej godkänd
Karl Walheim Ärla IFÄrla IF ej godkänd
Jonas Bäckström Malungs OK SkogsmårdarnaMalungs OK Skogsmårdarna ej godkänd
Martin Härberg Järla OrienteringJärla Orientering ej start
Niklas Serrander Södertälje-Nykvarn OFSödertälje-Nykvarn OF ej start
Eirik Rustad Raumar OLRaumar OL återbud
Robbin Kantarp OK HällenOK Hällen återbud
Jonas Merz OK TisarenOK Tisaren återbud

H21 ELIT 3

12 970 m, 42 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Oskar Ljungqvist IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 1:41:59 7:51
2 Sergej Fedatsenka Sävedalens AIKSävedalens AIK 1:44:13 +2:14 8:02
3 Henrik Berggren OK DenselnOK Denseln 1:44:24 +2:25 8:02
4 Espen Hultgreen Weltzien Järla OrienteringJärla Orientering 1:45:53 +3:54 8:09
5 Ivan Forsgren OK TisarenOK Tisaren 1:46:19 +4:20 8:11
6 Harri Karlsson OK Pan-KristianstadOK Pan-Kristianstad 1:46:23 +4:24 8:12
7 Conny Rantzow Hestra IFHestra IF 1:46:28 +4:29 8:12
8 Maciej Hewelt Täby OKTäby OK 1:47:05 +5:06 8:15
9 Rickard Börjesson Hestra IFHestra IF 1:47:35 +5:36 8:17
10 Kasper Hägler Järla OrienteringJärla Orientering 1:48:04 +6:05 8:19
11 Albert Mollén Sävedalens AIKSävedalens AIK 1:49:19 +7:20 8:25
12 Mathias Hallmén Attunda OKAttunda OK 1:49:21 +7:22 8:25
13 Anders Bäckström Södertälje-Nykvarn OFSödertälje-Nykvarn OF 1:49:28 +7:29 8:26
14 Mattias Andersson OK TisarenOK Tisaren 1:49:32 +7:33 8:26
15 Jacob Westerberg Finspångs SOKFinspångs SOK 1:49:55 +7:56 8:28
16 Emil Hjalmarsson IFK Lidingös Skid o OKIFK Lidingös Skid o OK 1:50:41 +8:42 8:32
17 Magnus Johansson Kristiansand OKKristiansand OK 1:51:36 +9:37 8:36
18 Anders Axling Södertälje-Nykvarn OFSödertälje-Nykvarn OF 1:52:10 +10:11 8:38
19 Anders Hultgren OK Pan-KristianstadOK Pan-Kristianstad 1:52:26 +10:27 8:40
20 Benjamin Lepoutre OK HällenOK Hällen 1:52:35 +10:36 8:40
21 Henrik Lundgren Sävedalens AIKSävedalens AIK 1:52:36 +10:37 8:40
22 Hans Persson Gävle OKGävle OK 1:52:54 +10:55 8:42
23 Oscar Vångell Ärla IFÄrla IF 1:53:48 +11:49 8:46
24 Jegor Kostylev IFK Moras OKIFK Moras OK 1:53:55 +11:56 8:46
25 Johan Hamelius OK LinnéOK Linné 1:54:30 +12:31 8:49
26 Oskar Daniels Attunda OKAttunda OK 1:55:11 +13:12 8:52
27 Emil Tengvall Vänersborgs SKVänersborgs SK 1:55:15 +13:16 8:53
28 Oskar Eklöf Ulricehamns OKUlricehamns OK 1:56:10 +14:11 8:57
29 Jonathan Rosendahl Ärla IFÄrla IF 1:56:14 +14:15 8:57
30 Mikael Andersson Linköpings OKLinköpings OK 1:58:13 +16:14 9:06
31 Rasmus Elmelid Skåneslättens OLSkåneslättens OL 1:59:20 +17:21 9:12
32 Johan Kärrström Tullinge SKTullinge SK 2:01:17 +19:18 9:21
33 Christian Arnesson Ulricehamns OKUlricehamns OK 2:01:55 +19:56 9:23
34 Lucian Semeniuc FK FinnFK Finn 2:02:50 +20:51 9:28
35 Kuba Dragowski Järla OrienteringJärla Orientering 2:06:25 +24:26 9:44
36 Marcus Andersson KFUM Örebro OKKFUM Örebro OK 2:11:46 +29:47 10:09
Emil Jönsson Halmstad OKHalmstad OK ej godkänd
Fredrik Johansson Bredaryds SOKBredaryds SOK ej godkänd
Marcus Kvarndal Ulricehamns OKUlricehamns OK ej godkänd
Niklas Wrane Söders SOL TyresöSöders SOL Tyresö ej godkänd
Erik Lind IFK UmeåIFK Umeå ej godkänd
Clément Fumey Tullinge SKTullinge SK ej godkänd
Erik Blomgren Stora Tuna OKStora Tuna OK ej start
Jesper Håkansson FK GöingarnaFK Göingarna ej start
Jonas Wallin Vänersborgs SKVänersborgs SK ej start
Martin Hederskog Malungs OK SkogsmårdarnaMalungs OK Skogsmårdarna ej start
Johan Wikström OK TyrOK Tyr ej start
Peter Eriksson Linköpings OKLinköpings OK ej start
Richard Sjöholm OK Pan-KristianstadOK Pan-Kristianstad ej start
Simon Waller OK VargenOK Vargen ej start
Johan Eriksson Gävle OKGävle OK återbud
Peter Aronsson Linköpings OKLinköpings OK återbud

H21 ELIT 4

12 900 m, 39 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Marius Bjugan Halden SKHalden SK 1:40:00 7:45
2 Jonas Mathys OK TisarenOK Tisaren 1:41:01 +1:01 7:49
3 Johan Fries Göteborg/Majorna OKGöteborg/Majorna OK 1:45:32 +5:32 8:10
4 Marcin Richert Kalmar OKKalmar OK 1:45:42 +5:42 8:11
5 Thibaut Poupard Sävedalens AIKSävedalens AIK 1:46:14 +6:14 8:14
6 Roberto Dallavalle OK Pan-KristianstadOK Pan-Kristianstad 1:53:02 +13:02 8:45
7 Carl Wiking OK KåreOK Kåre 1:53:51 +13:51 8:49
8 Robert Johansson Täby OKTäby OK 1:55:42 +15:42 8:58
9 Bartosz Pawlak Ronneby OKRonneby OK 1:56:22 +16:22 9:01
10 Daniel Hjortvall Hestra IFHestra IF 1:58:52 +18:52 9:12
11 Kalle Johansson Halmstad OKHalmstad OK 1:59:06 +19:06 9:13
12 Pavel Kosarek Tumba-Mälarhöjden OKTumba-Mälarhöjden OK 2:00:36 +20:36 9:20
13 Pavel Prochazka Tumba-Mälarhöjden OKTumba-Mälarhöjden OK 2:00:39 +20:39 9:21
14 Ivan Nikitin Linköpings OKLinköpings OK 2:02:37 +22:37 9:30
15 Artem Panchenko Linköpings OKLinköpings OK 2:03:57 +23:57 9:36
16 Emil Johansson OK TisarenOK Tisaren 2:06:21 +26:21 9:47
17 Anders Jansson Täby OKTäby OK 2:06:27 +26:27 9:48
18 Dawid Stefanski Ronneby OKRonneby OK 2:06:36 +26:36 9:48
19 Erik Gustafsson OK NackheOK Nackhe 2:07:41 +27:41 9:53
20 Morten Fismen Nydalens SKNydalens SK 2:08:18 +28:18 9:56
21 Stefan Aronsson KFUM Örebro OKKFUM Örebro OK 2:08:37 +28:37 9:58
22 Mat?j Kamenický OK KåreOK Kåre 2:08:56 +28:56 9:59
23 Patrik Johansson Kexholms SKKexholms SK 2:09:07 +29:07 10:00
24 Jonas Lundberg Göteborg/Majorna OKGöteborg/Majorna OK 2:09:40 +29:40 10:03
25 Viktor Stensson Helsingborgs SOKHelsingborgs SOK 2:15:45 +35:45 10:31
26 Hans Jørgen Kvåle Täby OKTäby OK 2:16:41 +36:41 10:35
27 Filip Holm Halmstad OKHalmstad OK 2:17:04 +37:04 10:37
28 Per Sjögren KFUM Örebro OKKFUM Örebro OK 2:20:23 +40:23 10:52
29 Pontus Johansson Växjö OKVäxjö OK 2:21:00 +41:00 10:55
30 John Hartley OK RavinenOK Ravinen 2:22:35 +42:35 11:03
31 Mattias Johansson IFK Moras OKIFK Moras OK 2:30:29 +50:29 11:39
32 Ove Antvord Haugereid Tormod SkilagTormod Skilag 2:31:00 +51:00 11:42
33 Klaus Csucs IFK Moras OKIFK Moras OK 2:50:30 +1:10:30 13:13
Juho-Veikko Hytönen Järla OrienteringJärla Orientering ej godkänd
Kristian Dahlström IFK Moras OKIFK Moras OK ej godkänd
Øyvind Lund Raumar OLRaumar OL ej godkänd
Anders Reimertz Eksjö SOKEksjö SOK ej godkänd
Mattias Argårds IFK Moras OKIFK Moras OK ej godkänd
Lukas Nowacki Ronneby OKRonneby OK ej godkänd
Alexander Westberg OK TrananOK Tranan ej start
Daniel Olsen Södertälje-Nykvarn OFSödertälje-Nykvarn OF ej start
Gustav Eklöf Ulricehamns OKUlricehamns OK ej start
Joel Käll-Karlsson Växjö OKVäxjö OK ej start

D20 Elit

7 130 m, 60 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Viktoria Ernstsson FK GöingarnaFK Göingarna 1:05:35 9:11
2 Anna Segersson OK KolmårdenOK Kolmården 1:06:33 +0:58 9:20
3 Ausrine Kutkaite Södertälje-Nykvarn OFSödertälje-Nykvarn OF 1:07:53 +2:18 9:31
4 Ida Bobach Dansk OrienteringsforbundDansk Orienteringsforbund 1:08:49 +3:14 9:39
5 Carlotta Scalet OK OrionOK Orion 1:09:53 +4:18 9:48
6 Elin Månsson OK LöftanOK Löftan 1:09:56 +4:21 9:48
7 Ida Lindkvist Leksands OKLeksands OK 1:10:55 +5:20 9:56
8 Oda Wennemo Raumar OLRaumar OL 1:11:11 +5:36 9:59
9 Johanna Olsson Täby OKTäby OK 1:12:09 +6:34 10:07
10 Marte Narum OL Vallset/StangeOL Vallset/Stange 1:13:26 +7:51 10:17
11 Ellinor Tjernlund OK Vilse 87OK Vilse 87 1:14:18 +8:43 10:25
12 Elna Forsberg IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 1:15:28 +9:53 10:35
13 Amy Rankka Linköpings OKLinköpings OK 1:15:59 +10:24 10:39
14 Frida Erkers Leksands OKLeksands OK 1:16:45 +11:10 10:45
15 Ita Klingenberg Dansk OrienteringsforbundDansk Orienteringsforbund 1:16:48 +11:13 10:46
16 Helena Karlsson Bromma-Vällingby SOKBromma-Vällingby SOK 1:17:20 +11:45 10:50
17 Kristin Hylander Nyköpings OKNyköpings OK 1:17:34 +11:59 10:52
18 Anna Gustafsson IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 1:17:45 +12:10 10:54
19 Silje Uhlen Maurset Ås-UMB OrienteringÅs-UMB Orientering 1:20:34 +14:59 11:17
20 My Westlund OK TyrOK Tyr 1:21:19 +15:44 11:24
21 Julia Bauer Eksjö SOKEksjö SOK 1:22:05 +16:30 11:30
22 Hanna Axelsson-Meyerson OK LinnéOK Linné 1:23:52 +18:17 11:45
23 Lovisa Larsson Hagaby GOIFHagaby GOIF 1:24:05 +18:30 11:47
24 Karolin Ohlsson Tullinge SKTullinge SK 1:24:36 +19:01 11:51
25 Ingjerd Myhre Kongsberg o-lagKongsberg o-lag 1:25:42 +20:07 12:01
26 Anna Bredfelt Lunds OKLunds OK 1:25:51 +20:16 12:02
27 Astrid Ank Jørgensen Dansk OrienteringsforbundDansk Orienteringsforbund 1:27:07 +21:32 12:13
28 Malin Sandström Järla OrienteringJärla Orientering 1:27:08 +21:33 12:13
29 Amanda Leo Bredaryds SOKBredaryds SOK 1:27:18 +21:43 12:14
30 Josefin Tjernlund OK Vilse 87OK Vilse 87 1:27:43 +22:08 12:18
31 Kajsa Hammarström OK HällenOK Hällen 1:28:32 +22:57 12:25
32 Malin Andersson OK NolaskogsarnaOK Nolaskogsarna 1:29:18 +23:43 12:31
33 Ida Hylander Nyköpings OKNyköpings OK 1:30:49 +25:14 12:44
34 Joline Ingelsson OK HammarenOK Hammaren 1:31:27 +25:52 12:49
35 Maria Bois Leksands OKLeksands OK 1:32:59 +27:24 13:02
36 Maja Pettersson OK DackeOK Dacke 1:33:33 +27:58 13:07
37 Réka Tóth OK SkogsfalkenOK Skogsfalken 1:34:00 +28:25 13:11
38 Emma Bergman OK SkogsfalkenOK Skogsfalken 1:35:24 +29:49 13:22
39 Lovisa Persson OK TisarenOK Tisaren 1:35:56 +30:21 13:27
40 Stefanie Andersson Vimmerby OKVimmerby OK 1:36:05 +30:30 13:28
41 Erika Hugoson Nässjö OKNässjö OK 1:36:55 +31:20 13:35
42 Ellinor Sterner OK KåreOK Kåre 1:38:33 +32:58 13:49
43 Maria Johansson OK SkärmenOK Skärmen 1:38:38 +33:03 13:50
44 Marie Spångmyr Leksands OKLeksands OK 1:38:51 +33:16 13:51
45 Lisa Andersson Ärla IFÄrla IF 1:42:52 +37:17 14:25
46 Nicoline Klysner Dansk OrienteringsforbundDansk Orienteringsforbund 1:43:23 +37:48 14:29
47 Julia Modig Tjärnström Linköpings OKLinköpings OK 1:44:13 +38:38 14:36
48 Emma Rosén OK NjudungOK Njudung 1:44:18 +38:43 14:37
49 Lovisa Adolfsson Tullinge SKTullinge SK 1:51:03 +45:28 15:34
Hanna Modig Tjärnström Linköpings OKLinköpings OK ej godkänd
Linnéa Wiking OK KåreOK Kåre ej godkänd
Emma Klingenberg Dansk OrienteringsforbundDansk Orienteringsforbund ej godkänd
Elisabeth Ahlgren Täby OKTäby OK ej godkänd
Stine Bagger Hagner Dansk OrienteringsforbundDansk Orienteringsforbund ej godkänd
Sara Jonsson OK KlyftamoOK Klyftamo ej godkänd
Klara Alm OK LinnéOK Linné ej godkänd
Ida Forsén Tullinge SKTullinge SK ej godkänd
Camilla Søgaard Dansk OrienteringsforbundDansk Orienteringsforbund ej godkänd
Jolanta Kolosinska Kalmar OKKalmar OK ej godkänd
Beatrice Gustavsson Eksjö SOKEksjö SOK ej godkänd
Rebecka Heinrup Tullinge SKTullinge SK återbud
Sofie Landqvist Köping-Kolsva OKKöping-Kolsva OK återbud
Linnea Martinsson OK TyrOK Tyr återbud
Linn Grälls OK KåreOK Kåre återbud

D20 ELIT 2

6 660 m, 22 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Frida Gustafsson Jönköpings OKJönköpings OK 1:23:33 12:32
2 Kristin Schyberg Fjärås AIKFjärås AIK 1:25:54 +2:21 12:53
3 Frida Forshällen Attunda OKAttunda OK 1:26:11 +2:38 12:56
4 Hanna Käll Tumba-Mälarhöjden OKTumba-Mälarhöjden OK 1:28:24 +4:51 13:16
5 Ylva Gunnarsdotter Tenhults SOKTenhults SOK 1:28:59 +5:26 13:21
6 Maria Björklund Bjursås OKBjursås OK 1:31:11 +7:38 13:41
7 Julia Lundquist Nybro OKNybro OK 1:31:16 +7:43 13:42
8 Karin E. Gustafsson Hagaby GOIFHagaby GOIF 1:32:28 +8:55 13:53
9 Sara Rensgard OK RenenOK Renen 1:33:31 +9:58 14:02
10 Anette Önerud OK RavinenOK Ravinen 1:34:03 +10:30 14:07
11 Lina Nilsson OK TrananOK Tranan 1:34:05 +10:32 14:07
12 Pernilla Petersson IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 1:35:45 +12:12 14:22
13 Anna Håkansson OK KolmårdenOK Kolmården 1:36:28 +12:55 14:29
14 Anna Birkestål Köping-Kolsva OKKöping-Kolsva OK 1:40:12 +16:39 15:02
15 Therese Westher OK TisarenOK Tisaren 1:45:59 +22:26 15:54
16 Frida Karlsson Linköpings OKLinköpings OK 1:47:02 +23:29 16:04
17 Sara Bengtsson Långhundra IFLånghundra IF 1:50:43 +27:10 16:37
Frida Nilsson Skåneslättens OLSkåneslättens OL ej godkänd
Johanna Sarenmark Leksands OKLeksands OK ej godkänd
Lovisa Falk Hagaby GOIFHagaby GOIF ej godkänd
Erika Knutsson Nybro OKNybro OK ej godkänd
Ann-Sofie Karlsson Årsunda IFÅrsunda IF ej godkänd
Sara Lundsten Vittjärvs IKVittjärvs IK ej start
Klara Tollmar Nyköpings OKNyköpings OK ej start
Elin Sundqvist Tullinge SKTullinge SK ej start
Klara Hall Järla OrienteringJärla Orientering återbud
Anna Arvidsson Kalmar OKKalmar OK återbud
Cecilie Klysner Dansk OrienteringsforbundDansk Orienteringsforbund återbud

H20 Elit

10 300 m, 64 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Rickard Ohlsson Södertälje-Nykvarn OFSödertälje-Nykvarn OF 1:11:45 6:57
2 Marius Thrane Ødum Dansk OrienteringsforbundDansk Orienteringsforbund 1:11:58 +0:13 6:59
3 Eskil Kinneberg Raumar OLRaumar OL 1:12:21 +0:36 7:01
4 Johan Högstrand Markbygdens OKMarkbygdens OK 1:12:23 +0:38 7:01
5 Lucas Basset OK DenselnOK Denseln 1:13:44 +1:59 7:09
6 Anton Sjökvist Stora Tuna OKStora Tuna OK 1:14:37 +2:52 7:14
7 Jonas Nordström Tullinge SKTullinge SK 1:18:06 +6:21 7:34
8 Joakim Svensk Stora Tuna OKStora Tuna OK 1:18:42 +6:57 7:38
9 Martin Vister Järla OrienteringJärla Orientering 1:18:48 +7:03 7:39
10 Andreas Hougaard Boesen Dansk OrienteringsforbundDansk Orienteringsforbund 1:19:40 +7:55 7:44
11 Max Peter Bejmer Bromma-Vällingby SOKBromma-Vällingby SOK 1:19:46 +8:01 7:44
12 Måns Sandgren OK OrionOK Orion 1:20:49 +9:04 7:50
13 Martin Regborn Hagaby GOIFHagaby GOIF 1:21:07 +9:22 7:52
14 Oscar Carlsson Eksjö SOKEksjö SOK 1:23:22 +11:37 8:05
15 Karl-Johan Westberg OK TrananOK Tranan 1:24:03 +12:18 8:09
16 Christian Tingström Göteborg/Majorna OKGöteborg/Majorna OK 1:24:16 +12:31 8:10
17 Love Sintring Hagaby GOIFHagaby GOIF 1:24:30 +12:45 8:12
18 Fredrik Mattsson OK KåreOK Kåre 1:25:31 +13:46 8:18
19 Henrik Jonsson OK RodhenOK Rodhen 1:25:54 +14:09 8:20
20 Egil Edvardsen Göteborg/Majorna OKGöteborg/Majorna OK 1:26:12 +14:27 8:22
21 Pontus Petersson OK OrionOK Orion 1:26:20 +14:35 8:22
22 Oskar Svensson Finspångs SOKFinspångs SOK 1:26:36 +14:51 8:24
23 Eric Börjeskog OK TorOK Tor 1:26:38 +14:53 8:24
24 Viktor Antonsson Eksjö SOKEksjö SOK 1:27:05 +15:20 8:27
25 Jakob Andersson Bredaryds SOKBredaryds SOK 1:27:18 +15:33 8:28
26 Thor Nørskov Dansk OrienteringsforbundDansk Orienteringsforbund 1:27:27 +15:42 8:29
27 Andreas Holmberg IFK Moras OKIFK Moras OK 1:28:10 +16:25 8:33
28 Fredrik Ingelsson Rehns BKRehns BK 1:28:44 +16:59 8:36
29 Göran Winblad Rehns BKRehns BK 1:29:03 +17:18 8:38
30 Jakob Ekhard Edsen Dansk OrienteringsforbundDansk Orienteringsforbund 1:30:19 +18:34 8:46
31 Love Berzell Attunda OKAttunda OK 1:30:31 +18:46 8:47
32 Christian Kollberg Järla OrienteringJärla Orientering 1:31:07 +19:22 8:50
33 Mats Nordbrøden Järla OrienteringJärla Orientering 1:31:13 +19:28 8:51
34 John Persson IFK GöteborgIFK Göteborg 1:31:30 +19:45 8:53
35 Marcus Jansson KFUM Örebro OKKFUM Örebro OK 1:32:55 +21:10 9:01
36 Rémi Dubois Rajamäen RykmenttiRajamäen Rykmentti 1:33:17 +21:32 9:03
37 Anton Hallor OK TisarenOK Tisaren 1:33:44 +21:59 9:06
38 Nils Spetz Ulricehamns OKUlricehamns OK 1:34:25 +22:40 9:10
39 John Börjesson Hestra IFHestra IF 1:35:32 +23:47 9:16
40 Johan Engström OK OrionOK Orion 1:35:50 +24:05 9:18
41 Erik Fernlund Säterbygdens OKSäterbygdens OK 1:36:44 +24:59 9:23
42 Lukas Scharnagl SK VuoksiSK Vuoksi 1:36:47 +25:02 9:23
43 Niklas Österlund Ulricehamns OKUlricehamns OK 1:37:05 +25:20 9:25
44 Mikkel Sørensen Dansk OrienteringsforbundDansk Orienteringsforbund 1:37:39 +25:54 9:28
45 Joakim Berg Bromma-Vällingby SOKBromma-Vällingby SOK 1:39:34 +27:49 9:40
46 Johan Ekelöv Skåneslättens OLSkåneslättens OL 1:39:44 +27:59 9:40
47 Kalle Bergman OK RavinenOK Ravinen 1:40:13 +28:28 9:43
47 Joel Lenell OK RavinenOK Ravinen 1:40:13 +28:28 9:43
49 Andreas Bergander Eksjö SOKEksjö SOK 1:41:54 +30:09 9:53
50 Martin Carlsson Tjällmo-Godegårds OKTjällmo-Godegårds OK 1:44:56 +33:11 10:11
51 Joakim Sehested Sie Dansk OrienteringsforbundDansk Orienteringsforbund 1:45:00 +33:15 10:11
52 Jonas Falck Weber Dansk OrienteringsforbundDansk Orienteringsforbund 1:45:15 +33:30 10:13
53 Jonathan Anderson Kexholms SKKexholms SK 1:46:56 +35:11 10:22
54 Mattias Engström Skåneslättens OLSkåneslättens OL 1:49:59 +38:14 10:40
55 Stefan Frands Petersen Dansk OrienteringsforbundDansk Orienteringsforbund 1:51:01 +39:16 10:46
56 Gouverneur Antoine Tous Azimuts DouaiTous Azimuts Douai 1:51:29 +39:44 10:49
57 Eskil Schøning Dansk OrienteringsforbundDansk Orienteringsforbund 2:01:04 +49:19 11:45
David Prochazka OK KåreOK Kåre ej godkänd
Andreas Leandersson OK TyrOK Tyr ej godkänd
Hugo Mattsson Skåneslättens OLSkåneslättens OL ej godkänd
Sebastian Inderst Eksjö SOKEksjö SOK ej godkänd
Martin Sand OK TisarenOK Tisaren ej godkänd
Johan Salomonsson Vänersborgs SKVänersborgs SK ej godkänd
Lars Hjerrild Dansk OrienteringsforbundDansk Orienteringsforbund ej godkänd
Jan Petr?ela OK KåreOK Kåre återbud
Jakob Enmark Gävle OKGävle OK återbud
Albin Ridefelt OK LinnéOK Linné återbud
Oscar Andersson Stora Tuna OKStora Tuna OK återbud

H20 ELIT 2

9 550 m, 36 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Daniel Lindgren OK LinnéOK Linné 1:20:43 8:27
2 Linus Rapp IFK Moras OKIFK Moras OK 1:23:36 +2:53 8:45
3 Boris Navratil FK GöingarnaFK Göingarna 1:25:43 +5:00 8:58
4 Philipp Schiel Ulricehamns OKUlricehamns OK 1:26:41 +5:58 9:04
5 Gustav Åhrén Motala AIF OLMotala AIF OL 1:28:16 +7:33 9:14
6 Henrik Hammas Attunda OKAttunda OK 1:28:26 +7:43 9:15
7 David Johansson Hestra IFHestra IF 1:29:31 +8:48 9:22
8 Simon Hedlund Ärla IFÄrla IF 1:29:37 +8:54 9:23
9 Oskar Hektor Järfälla OKJärfälla OK 1:30:22 +9:39 9:27
10 Fredrik Nilsson Helsingborgs SOKHelsingborgs SOK 1:31:35 +10:52 9:35
11 Anton Wiberg OK SkogsfalkenOK Skogsfalken 1:32:40 +11:57 9:42
12 Adam Georgsson OK NackheOK Nackhe 1:33:55 +13:12 9:50
13 Andreas Bergqvist Stora Tuna OKStora Tuna OK 1:35:24 +14:41 9:59
14 Robert Wetterlöf OK Pan-KristianstadOK Pan-Kristianstad 1:36:21 +15:38 10:05
15 Victor Bergstrand Motala AIF OLMotala AIF OL 1:36:41 +15:58 10:07
16 Erik Jansson KFUM Örebro OKKFUM Örebro OK 1:38:05 +17:22 10:16
17 Torbjörn Jacobsson OK RodhenOK Rodhen 1:41:02 +20:19 10:34
18 Markus Hederskog Malungs OK SkogsmårdarnaMalungs OK Skogsmårdarna 1:41:19 +20:36 10:36
19 Tobias Nilsson OK SkogsfalkenOK Skogsfalken 1:41:29 +20:46 10:37
20 Simon Mellin Sundbybergs IKSundbybergs IK 1:44:02 +23:19 10:53
21 Reinis Grende Ärla IFÄrla IF 1:44:20 +23:37 10:55
22 Felix Palmgren Eksjö SOKEksjö SOK 1:47:05 +26:22 11:12
23 Fredrik Forsberg Tullinge SKTullinge SK 1:47:39 +26:56 11:16
24 Christoffer Ohlsson Uddevalla OKUddevalla OK 1:47:42 +26:59 11:16
25 Tomas Landovsky Tumba-Mälarhöjden OKTumba-Mälarhöjden OK 1:50:36 +29:53 11:34
26 Martin Bengtsson Helsingborgs SOKHelsingborgs SOK 1:52:08 +31:25 11:44
27 Rikard Wadman Norbergs OKNorbergs OK 1:53:32 +32:49 11:53
28 Andreas Nilsson Markaryds FKMarkaryds FK 1:55:10 +34:27 12:03
29 Johan Blick OK AlehofOK Alehof 1:57:10 +36:27 12:16
30 Edvard Davidsson OK KlemmingenOK Klemmingen 1:59:55 +39:12 12:33
31 Karl Holmquist IF Hallby SOKIF Hallby SOK 2:05:37 +44:54 13:09
32 Christoffer Andersén IK GandvikIK Gandvik 2:13:16 +52:33 13:57
Torbjörn Kölzow OK RavinenOK Ravinen ej godkänd
Patrik Linder Norbergs OKNorbergs OK ej godkänd
Tobias Beckius OK TyrOK Tyr ej godkänd
Daniel Martinsson Göteborg/Majorna OKGöteborg/Majorna OK ej godkänd
Niklas Olsson IFK Moras OKIFK Moras OK ej start
Andreas Calleberg Rehns BKRehns BK ej start
André Sahlsten OK RavinenOK Ravinen återbud

D18 Elit

6 470 m, 60 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Frida Sandberg Säterbygdens OKSäterbygdens OK 57:51 8:56
2 Hilda Forsgren Täby OKTäby OK 1:03:46 +5:55 9:51
3 Lisa Risby OK KåreOK Kåre 1:05:07 +7:16 10:03
4 Tove Lagerberg OK SödertörnOK Södertörn 1:05:11 +7:20 10:04
5 Olivia Kollberg Eksjö SOKEksjö SOK 1:05:16 +7:25 10:05
6 Lisa Holer Eksjö SOKEksjö SOK 1:05:47 +7:56 10:10
7 Frida Brogren Kungälvs OKKungälvs OK 1:06:56 +9:05 10:20
8 Amanda Hansson Bredaryds SOKBredaryds SOK 1:07:36 +9:45 10:26
9 Johanna Erlandsson OK SkogsfalkenOK Skogsfalken 1:07:49 +9:58 10:28
10 Amilia Björklund Sävedalens AIKSävedalens AIK 1:08:20 +10:29 10:33
11 Frida Jönsson Hellstadius Södertälje-Nykvarn OFSödertälje-Nykvarn OF 1:08:31 +10:40 10:35
12 Erika Lindqvist Sävedalens AIKSävedalens AIK 1:08:34 +10:43 10:35
13 Runa Fremstad Larvik OKLarvik OK 1:09:29 +11:38 10:44
14 Andrea Svensson Finspångs SOKFinspångs SOK 1:09:53 +12:02 10:48
15 Linnea Wahlgren Sjövalla FKSjövalla FK 1:10:56 +13:05 10:57
16 Lovisa Hansson Bredareds IFBredareds IF 1:10:59 +13:08 10:58
17 Amanda Thellsén OK RoxenOK Roxen 1:11:23 +13:32 11:01
18 Elin Svensson Nässjö OKNässjö OK 1:12:08 +14:17 11:08
19 Felicia Stuhlhofer OK LandehofOK Landehof 1:12:12 +14:21 11:09
20 Frida Hedin Hjärnarps GH OLHjärnarps GH OL 1:14:07 +16:16 11:27
21 Linnea Sundström OK RenenOK Renen 1:14:22 +16:31 11:29
22 Tove Forshällen Attunda OKAttunda OK 1:15:22 +17:31 11:38
23 Linnea Adolfsson Tullinge SKTullinge SK 1:16:38 +18:47 11:50
24 Johanna Larsson Köping-Kolsva OKKöping-Kolsva OK 1:16:42 +18:51 11:51
25 Emma Backlund Säterbygdens OKSäterbygdens OK 1:16:51 +19:00 11:52
26 Amanda Holmgren Vittjärvs IKVittjärvs IK 1:17:22 +19:31 11:57
27 Sofia Forngren OK EnenOK Enen 1:18:44 +20:53 12:10
28 Linnea Gustafsson Uddevalla OKUddevalla OK 1:18:49 +20:58 12:10
29 Johanna Holmén Hylte OKHylte OK 1:18:55 +21:04 12:11
30 Maja Andersson OK DackeOK Dacke 1:20:13 +22:22 12:23
31 Marketa Novotna OK HällenOK Hällen 1:20:35 +22:44 12:27
32 Moa Leijon-Lind Haninge SOKHaninge SOK 1:20:41 +22:50 12:28
33 Annika Carlberg Vallentuna-Össeby OLVallentuna-Össeby OL 1:20:42 +22:51 12:28
34 Michaela Hallqvist Malungs OK SkogsmårdarnaMalungs OK Skogsmårdarna 1:20:54 +23:03 12:30
35 Josefina Almén Linköpings OKLinköpings OK 1:21:16 +23:25 12:33
36 Elin Blick OK AlehofOK Alehof 1:21:48 +23:57 12:38
37 Anna Morawska Kalmar OKKalmar OK 1:21:57 +24:06 12:39
38 Linda Lindkvist Leksands OKLeksands OK 1:22:06 +24:15 12:41
39 Ida Wadman Katrineholms OKKatrineholms OK 1:23:46 +25:55 12:56
40 Therese Enenge Bredareds IFBredareds IF 1:23:49 +25:58 12:57
41 Agnes Leo Bredaryds SOKBredaryds SOK 1:23:51 +26:00 12:57
42 Karin Svensson Finspångs SOKFinspångs SOK 1:24:49 +26:58 13:06
43 Elin Högstrand Markbygdens OKMarkbygdens OK 1:25:53 +28:02 13:16
44 Siri Jeppsson Katrineholms OKKatrineholms OK 1:26:36 +28:45 13:23
45 Anna Wallin Sjövalla FKSjövalla FK 1:27:51 +30:00 13:34
46 Helena Markstedt OK SödertörnOK Södertörn 1:27:55 +30:04 13:35
47 Nicole Ljungdahl Hjärnarps GH OLHjärnarps GH OL 1:29:30 +31:39 13:49
48 Filippa Spånér Sävedalens AIKSävedalens AIK 1:34:02 +36:11 14:32
49 Katarina Hammas Attunda OKAttunda OK 1:35:02 +37:11 14:41
50 Loterie Laurine Tous Azimuts DouaiTous Azimuts Douai 1:40:03 +42:12 15:27
51 Matilda Martinsson Falkenbergs OKFalkenbergs OK 1:45:56 +48:05 16:22
Alice Hugosson Sundsvalls OKSundsvalls OK ej godkänd
Josefine Klintberg Eksjö SOKEksjö SOK ej godkänd
Hilda Mattsson Järla OrienteringJärla Orientering ej godkänd
Johanna Skogum Markbygdens OKMarkbygdens OK ej godkänd
Nathalie Rygh OK TisarenOK Tisaren ej godkänd
Live Bredholt Jørgensen Sandefjord OKSandefjord OK ej godkänd
Moa Enmark Gävle OKGävle OK ej godkänd
Sofie Svensson Vimmerby OKVimmerby OK ej godkänd
Malin Leandersson OK TyrOK Tyr ej godkänd
Julia Dahl Hjärnarps GH OLHjärnarps GH OL återbud
Laura DAngelo Attunda OKAttunda OK återbud
Elin Håkansson Skogspojkarnas OKSkogspojkarnas OK återbud
Eva Gustafsson Hagaby GOIFHagaby GOIF återbud
Linnea Holmqvist Hagaby GOIFHagaby GOIF återbud

D18 ELIT 2

5 990 m, 43 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Anna Nilsson-Simkovics Ulricehamns OKUlricehamns OK 1:04:58 10:50
2 Ebba Askeljung OK KlemmingenOK Klemmingen 1:09:16 +4:18 11:33
3 Agnes Adolfsson Vimmerby OKVimmerby OK 1:09:33 +4:35 11:36
4 Anna Wehlin Skogspojkarnas OKSkogspojkarnas OK 1:12:58 +8:00 12:10
5 Linnea Östergren Växjö OKVäxjö OK 1:16:50 +11:52 12:49
6 Elin Olsson Tibro OKTibro OK 1:18:37 +13:39 13:07
7 Tina Selin Hägglunds IoFKHägglunds IoFK 1:20:26 +15:28 13:25
8 Josefine Tuoremaa Vittjärvs IKVittjärvs IK 1:20:32 +15:34 13:26
9 Maria Johansson Torsås OKTorsås OK 1:21:37 +16:39 13:37
9 Josefin Andersson Markbygdens OKMarkbygdens OK 1:21:37 +16:39 13:37
11 Cecilia Imark Tullinge SKTullinge SK 1:22:53 +17:55 13:50
12 Madeleine Attfors Sävedalens AIKSävedalens AIK 1:22:58 +18:00 13:51
13 Evelina Wickbom Vittjärvs IKVittjärvs IK 1:25:38 +20:40 14:17
14 Ellinor Fryxell Tullinge SKTullinge SK 1:26:31 +21:33 14:26
15 Anna Linde OK LinnéOK Linné 1:29:06 +24:08 14:52
16 Sara Schmidt Trollhättans SOKTrollhättans SOK 1:29:39 +24:41 14:57
17 Frida Danielsson Vimmerby OKVimmerby OK 1:32:22 +27:24 15:25
18 Matilda Stensson Helsingborgs SOKHelsingborgs SOK 1:32:57 +27:59 15:31
19 Lisa Nyberg FK ÅsenFK Åsen 1:33:44 +28:46 15:38
20 Amanda Jacobsson Degerfors OKDegerfors OK 1:34:36 +29:38 15:47
21 Sofia Aldén Finspångs SOKFinspångs SOK 1:34:47 +29:49 15:49
22 Moa Olsson Örkelljunga FKÖrkelljunga FK 1:36:10 +31:12 16:03
23 Sara Nilsson OK TrananOK Tranan 1:37:18 +32:20 16:14
24 Tove Ingvarsson OK SkogsfalkenOK Skogsfalken 1:37:56 +32:58 16:20
25 Amanda Claesson Sävedalens AIKSävedalens AIK 1:38:09 +33:11 16:23
26 Frida Persson IFK Moras OKIFK Moras OK 1:38:53 +33:55 16:30
27 Lovisa Käll Tumba-Mälarhöjden OKTumba-Mälarhöjden OK 1:40:09 +35:11 16:43
28 Lovisa Mannfolk Ulricehamns OKUlricehamns OK 1:40:28 +35:30 16:46
29 Frida Strömgård Bredareds IFBredareds IF 1:41:15 +36:17 16:54
30 Channa Lönne Skarpnäcks OLSkarpnäcks OL 1:42:08 +37:10 17:03
31 Jennie Johansson Bredaryds SOKBredaryds SOK 1:44:26 +39:28 17:26
32 Malin Dahlberg Falköpings AIK OKFalköpings AIK OK 1:46:13 +41:15 17:43
33 Ingrid Stigsmark Kvarnsvedens GOIF OKKvarnsvedens GOIF OK 1:46:23 +41:25 17:45
34 Julia Scherlin Nyköpings OKNyköpings OK 1:47:06 +42:08 17:52
35 Eva Adolfsson Vimmerby OKVimmerby OK 1:47:25 +42:27 17:55
36 Emma Käll Tumba-Mälarhöjden OKTumba-Mälarhöjden OK 1:50:17 +45:19 18:24
37 Kajsa Spetz Ulricehamns OKUlricehamns OK 1:55:42 +50:44 19:18
38 Andrea Wickbom Vittjärvs IKVittjärvs IK 2:04:37 +59:39 20:48
39 Linnea Ekskog Kvarnsvedens GOIF OKKvarnsvedens GOIF OK 2:09:26 +1:04:28 21:36
Agnes Leffler-Rosendahl OK RenenOK Renen ej godkänd
Tove Sahl Paavo OK KlemmingenOK Klemmingen ej godkänd
Angelica Jörnling Eksjö SOKEksjö SOK ej godkänd
Jenny Skoog Katrineholms OKKatrineholms OK ej godkänd
Emilia Andersson Vimmerby OKVimmerby OK ej start
Elida Ottmer Helsingborgs SOKHelsingborgs SOK ej start

H18 Elit

8 510 m, 60 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Emil Svensk Stora Tuna OKStora Tuna OK 1:01:04 7:10
2 Erik Malmberg Kvarnsvedens GOIF OKKvarnsvedens GOIF OK 1:02:48 +1:44 7:22
3 Mandus Ridefelt OK LinnéOK Linné 1:02:58 +1:54 7:23
4 Anton Johansson OK OrionOK Orion 1:04:12 +3:08 7:32
5 Magnus Glännefors Söders SOL TyresöSöders SOL Tyresö 1:04:18 +3:14 7:33
6 Jonas Borg Södertälje-Nykvarn OFSödertälje-Nykvarn OF 1:04:19 +3:15 7:33
7 Måns Östman Göteborg/Majorna OKGöteborg/Majorna OK 1:04:35 +3:31 7:35
8 Assar Hellström OK RavinenOK Ravinen 1:04:59 +3:55 7:38
9 Ludwig Ljungqvist Kexholms SKKexholms SK 1:06:05 +5:01 7:45
10 Ludvig Åhlund OK NolaskogsarnaOK Nolaskogsarna 1:06:41 +5:37 7:50
11 Daniel Wejås Nyköpings OKNyköpings OK 1:06:43 +5:39 7:50
12 Erik Classon OK OrintoOK Orinto 1:06:48 +5:44 7:50
13 Jens Wängdahl Nyköpings OKNyköpings OK 1:06:55 +5:51 7:51
14 Einar Johansson Linköpings OKLinköpings OK 1:07:11 +6:07 7:53
15 Simon Smedberg OK SkogsfalkenOK Skogsfalken 1:08:30 +7:26 8:02
16 Michal Hubacek OK TisarenOK Tisaren 1:08:40 +7:36 8:04
17 Oskar Andersson OK GyngeOK Gynge 1:08:47 +7:43 8:04
18 Eric Hansson Nässjö OKNässjö OK 1:09:00 +7:56 8:06
19 Erik Boman Gävle OKGävle OK 1:09:03 +7:59 8:06
20 Ola Brönnheden Nyköpings OKNyköpings OK 1:09:04 +8:00 8:06
21 Axel Wrådhe Attunda OKAttunda OK 1:09:12 +8:08 8:07
22 Marek Schuster OK Pan-KristianstadOK Pan-Kristianstad 1:09:39 +8:35 8:11
23 Didrik Hall Nyköpings OKNyköpings OK 1:10:51 +9:47 8:19
24 Ludvig Eriksson Södertälje-Nykvarn OFSödertälje-Nykvarn OF 1:11:25 +10:21 8:23
25 Daniel Nilsson Nyköpings OKNyköpings OK 1:11:29 +10:25 8:23
26 Martin Gelinder Attunda OKAttunda OK 1:12:19 +11:15 8:29
27 JOAR SVARTHOLM Gammelstads IFGammelstads IF 1:12:45 +11:41 8:32
28 Jonatan Aronsson OK TisarenOK Tisaren 1:12:48 +11:44 8:33
29 Rasmus Palmqvist Aslaksen Järfälla OKJärfälla OK 1:13:04 +12:00 8:35
30 Robert Niewiedziala Ronneby OKRonneby OK 1:14:31 +13:27 8:45
31 Philip Pålsson Skåneslättens OLSkåneslättens OL 1:14:33 +13:29 8:45
32 Marcus Berggren Nyköpings OKNyköpings OK 1:15:03 +13:59 8:49
33 Martin Larsson Hestra IFHestra IF 1:16:54 +15:50 9:02
34 Oscar Björck OK ÄlmeOK Älme 1:17:06 +16:02 9:03
35 Marcus Svensson Skåneslättens OLSkåneslättens OL 1:17:35 +16:31 9:07
36 Fredrik Bjernulf Sundbybergs IKSundbybergs IK 1:18:26 +17:22 9:12
37 Piotr Parfianowicz Kalmar OKKalmar OK 1:18:36 +17:32 9:14
38 Krister Kölzow OK RavinenOK Ravinen 1:19:38 +18:34 9:21
39 Jonas Lundgren Linköpings OKLinköpings OK 1:19:52 +18:48 9:23
40 Lucas Wändel Lunds OKLunds OK 1:20:00 +18:56 9:24
41 Sondre Ruud Bråten Raumar OLRaumar OL 1:20:32 +19:28 9:27
42 Oskar Andrén OK TisarenOK Tisaren 1:20:34 +19:30 9:28
43 Karl Dannbring Skåneslättens OLSkåneslättens OL 1:21:00 +19:56 9:31
44 Lennart Johansson Nyköpings OKNyköpings OK 1:22:31 +21:27 9:41
45 Martin Ahlberger Hestra IFHestra IF 1:23:08 +22:04 9:46
46 Robin Pousette Rånäs OKRånäs OK 1:23:40 +22:36 9:49
47 Rasmus Elmertoft Norbergs OKNorbergs OK 1:23:48 +22:44 9:50
48 Janne Selkälä Köping-Kolsva OKKöping-Kolsva OK 1:24:24 +23:20 9:55
49 Joly Philippe Tous Azimuts DouaiTous Azimuts Douai 1:24:34 +23:30 9:56
50 Joakim Byström Järfälla OKJärfälla OK 1:26:41 +25:37 10:11
51 Oscar Vagman OK KlemmingenOK Klemmingen 1:30:46 +29:42 10:39
52 Viktor Blomqvist OK SkogsfalkenOK Skogsfalken 1:33:58 +32:54 11:02
53 Jonas Rinnbäck OK RavinenOK Ravinen 1:39:58 +38:54 11:44
54 Joel Kristiansson Hässleholms OKHässleholms OK 1:47:29 +46:25 12:37
55 Åsmund Wennemo Raumar OLRaumar OL 1:48:51 +47:47 12:47
Jesper Lund Haninge SOKHaninge SOK ej godkänd
Tobias Forsén Tullinge SKTullinge SK ej godkänd
Simon Skogman Markbygdens OKMarkbygdens OK ej godkänd
Marcus Andersson OK NolaskogsarnaOK Nolaskogsarna ej godkänd
Joakim Eliasson Göteborg/Majorna OKGöteborg/Majorna OK ej godkänd
Conrad Tingström OK KlemmingenOK Klemmingen återbud

H18 ELIT 2

7 660 m, 69 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Filip Hadac FK GöingarnaFK Göingarna 1:08:31 8:56
2 David Dieslers IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 1:10:52 +2:21 9:15
3 Leif Svensson OK TisarenOK Tisaren 1:11:47 +3:16 9:22
4 Arvid Våg Lerums SOKLerums SOK 1:14:04 +5:33 9:40
5 Victor Flingmark Uddevalla OKUddevalla OK 1:15:29 +6:58 9:51
6 Jonas Axén Motala AIF OLMotala AIF OL 1:16:21 +7:50 9:58
7 Rudolfs Zernis Ärla IFÄrla IF 1:16:52 +8:21 10:02
8 Jonas Larson Bergnäsets AIKBergnäsets AIK 1:18:01 +9:30 10:11
9 Michal Argalá? OK Pan-KristianstadOK Pan-Kristianstad 1:18:27 +9:56 10:14
10 Pontus Karlsson Markbygdens OKMarkbygdens OK 1:18:58 +10:27 10:18
11 Erik Karlsson Målilla OKMålilla OK 1:19:05 +10:34 10:19
12 Erik Lenning Skåneslättens OLSkåneslättens OL 1:19:58 +11:27 10:26
13 Rasmus Svantesson Hjärnarps GH OLHjärnarps GH OL 1:20:23 +11:52 10:29
14 Linus Wahl IK VistaIK Vista 1:20:40 +12:09 10:31
15 Petter Johansson Linköpings OKLinköpings OK 1:21:08 +12:37 10:35
16 Martin Dahlgren-Rosén Järla OrienteringJärla Orientering 1:21:17 +12:46 10:36
17 Jesper Sjögren OK KullingshofOK Kullingshof 1:21:22 +12:51 10:37
18 Fredrik Ahnlén OK HammarenOK Hammaren 1:21:42 +13:11 10:39
19 Adam Granstedt IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 1:21:46 +13:15 10:40
20 Gustaf Sparrevik Lerums SOKLerums SOK 1:22:00 +13:29 10:42
21 Henrik Andersson Bredaryds SOKBredaryds SOK 1:22:53 +14:22 10:49
22 Charlie Stolt Rehns BKRehns BK 1:24:04 +15:33 10:58
23 Björn Edvinsson Ronneby OKRonneby OK 1:24:30 +15:59 11:01
24 Elias Öhgren OK KåreOK Kåre 1:25:00 +16:29 11:05
25 Gustav Sandstedt Eksjö SOKEksjö SOK 1:25:25 +16:54 11:09
26 Anton Persson Markaryds FKMarkaryds FK 1:25:38 +17:07 11:10
27 Gabriel Andersson Ulricehamns OKUlricehamns OK 1:26:33 +18:02 11:17
28 Anton Karlsson OK KullingshofOK Kullingshof 1:27:08 +18:37 11:22
29 Johan Sandlund OK NjudungOK Njudung 1:27:10 +18:39 11:22
30 Viktor Segersson OK 64 TorpaOK 64 Torpa 1:29:00 +20:29 11:37
31 Ludvig Nilsson KFUM Örebro OKKFUM Örebro OK 1:29:55 +21:24 11:44
32 Jakob Redtzer Attunda OKAttunda OK 1:31:12 +22:41 11:54
33 Filip Salén OK RenenOK Renen 1:31:19 +22:48 11:55
34 Johan Vavrys OK TisarenOK Tisaren 1:31:26 +22:55 11:56
35 Anders Johansson Rehns BKRehns BK 1:31:30 +22:59 11:56
36 David Mellin Sundbybergs IKSundbybergs IK 1:32:26 +23:55 12:04
37 Oskar Svensson OK TyrOK Tyr 1:32:35 +24:04 12:05
38 Erik Sköld Linköpings OKLinköpings OK 1:32:47 +24:16 12:06
39 Matthias Reiner OK HammarenOK Hammaren 1:33:21 +24:50 12:11
40 Anton Philipsson Markaryds FKMarkaryds FK 1:33:22 +24:51 12:11
41 Anton Oddmo Härlövs IFHärlövs IF 1:34:09 +25:38 12:17
42 Fredrik Berndtsson Skåneslättens OLSkåneslättens OL 1:37:09 +28:38 12:40
43 Johan Badenfelt Falkenbergs OKFalkenbergs OK 1:37:28 +28:57 12:43
44 Jens Sundbüe OK RavinenOK Ravinen 1:38:19 +29:48 12:50
45 Jesper Liderud Lidköpings VSKLidköpings VSK 1:39:11 +30:40 12:56
46 Simon Lundin Finspångs SOKFinspångs SOK 1:39:22 +30:51 12:58
47 Kristoffer Holmström Västerbergslagens OLVästerbergslagens OL 1:40:44 +32:13 13:09
48 Simon Engel Hässleholms OKHässleholms OK 1:41:21 +32:50 13:13
49 Kasper Westman Västerås SOKVästerås SOK 1:41:38 +33:07 13:16
50 Albin Detterfelt Linköpings OKLinköpings OK 1:42:09 +33:38 13:20
51 Albin Petrén Kungälvs OKKungälvs OK 1:42:14 +33:43 13:20
52 Glen Bales OK KåreOK Kåre 1:43:37 +35:06 13:31
53 Gustav Magnusson IF HagenIF Hagen 1:47:13 +38:42 13:59
54 Olle Forsberg OK RavinenOK Ravinen 1:48:18 +39:47 14:08
55 Erik Bengtsson OK SkogsfalkenOK Skogsfalken 1:49:10 +40:39 14:15
56 Henrik Pettersson Västerviks OKVästerviks OK 1:49:28 +40:57 14:17
57 David Hunhammar Bromma-Vällingby SOKBromma-Vällingby SOK 1:50:27 +41:56 14:25
58 Torgny Palm HJS-Vansbro OKHJS-Vansbro OK 1:52:26 +43:55 14:40
59 Adam Eklund Rånäs OKRånäs OK 1:58:00 +49:29 15:24
60 Jonatan Höjlind IFK Moras OKIFK Moras OK 2:02:42 +54:11 16:01
David Arborelius Helsingborgs SOKHelsingborgs SOK ej godkänd
Erik Lindgren KFUM Örebro OKKFUM Örebro OK ej godkänd
Joakim Wigertz Långhundra IFLånghundra IF ej godkänd
Johan Andersson Ryda SKRyda SK ej godkänd
Markus Wallin Stora Tuna OKStora Tuna OK ej godkänd
Mikael Mellberg Tumba-Mälarhöjden OKTumba-Mälarhöjden OK ej godkänd
Fredrik Wennermark OK SkogsfalkenOK Skogsfalken ej godkänd
Niklas Gustafsson OK TisarenOK Tisaren ej godkänd
Simon Fors Kvarnsvedens GOIF OKKvarnsvedens GOIF OK ej godkänd
Rasmus Larsson OK AlehofOK Alehof ej start
Gunnar Holmgren Bergnäsets AIKBergnäsets AIK ej start
Erik Björklund Bjursås OKBjursås OK återbud
Viktor Runnby Göteborg/Majorna OKGöteborg/Majorna OK återbud

D21

6 490 m, 43 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Frida Bakkman SOK ViljanSOK Viljan 1:07:11 10:21
2 Simone Niggli-Luder Ulricehamns OKUlricehamns OK 1:07:17 +0:06 10:22
3 Marit Kahrs Bækkelagets SKBækkelagets SK 1:08:01 +0:50 10:28
4 Zuzana Macuchova Domnarvets GOIFDomnarvets GOIF 1:08:56 +1:45 10:37
5 Sara Helander Domnarvets GOIFDomnarvets GOIF 1:10:10 +2:59 10:48
6 Jenny Tirén Berg OK RavinenOK Ravinen 1:11:27 +4:16 11:00
7 Monika Dolezalova SK PragaSK Praga 1:12:04 +4:53 11:06
8 Kristina Andersson Jönköpings OKJönköpings OK 1:12:31 +5:20 11:10
9 Emma Andersson Ärla IFÄrla IF 1:12:35 +5:24 11:11
10 Magdalena Rysava SK PragaSK Praga 1:12:51 +5:40 11:13
11 Ingrid K. Bronebakk Bækkelagets SKBækkelagets SK 1:14:30 +7:19 11:28
12 Anna Runesson OK VivillOK Vivill 1:15:03 +7:52 11:33
13 Eva Elfving Domnarvets GOIFDomnarvets GOIF 1:15:57 +8:46 11:42
14 Terese Herlin Attunda OKAttunda OK 1:18:19 +11:08 12:04
15 Elsa Ekelin KFUM Örebro OKKFUM Örebro OK 1:19:57 +12:46 12:19
16 Carin Emlén Vittjärvs IKVittjärvs IK 1:22:06 +14:55 12:39
17 Maria Gustafsson Sävedalens AIKSävedalens AIK 1:22:24 +15:13 12:41
18 Ingrid Alexandersson Stora Tuna OKStora Tuna OK 1:22:47 +15:36 12:45
19 Karin Elfving Domnarvets GOIFDomnarvets GOIF 1:24:10 +16:59 12:58
20 Ieva Sargautyte IFK Moras OKIFK Moras OK 1:26:20 +19:09 13:18
21 Veronica Lundh OK KolmårdenOK Kolmården 1:27:24 +20:13 13:28
22 Therese Barje Jönköpings OKJönköpings OK 1:27:57 +20:46 13:33
22 Jenny Johansson KFUM Örebro OKKFUM Örebro OK 1:27:57 +20:46 13:33
24 Kristin Karlsson SOK AnebySOK Aneby 1:28:21 +21:10 13:36
25 Lenka Vorackova SK PragaSK Praga 1:28:54 +21:43 13:41
26 Elisabet Larsson Sol TranåsSol Tranås 1:30:05 +22:54 13:52
27 Kim Geypen OK SkogshjortarnaOK Skogshjortarna 1:30:23 +23:12 13:55
28 Martina Morell OK KåreOK Kåre 1:30:46 +23:35 13:59
29 Sara Rapp IFK Moras OKIFK Moras OK 1:32:04 +24:53 14:11
30 Matilda Österberg Gävle OKGävle OK 1:32:27 +25:16 14:14
31 Janni Axelsson Sävedalens AIKSävedalens AIK 1:32:30 +25:19 14:15
32 Lucie Weissova FK GöingarnaFK Göingarna 1:33:03 +25:52 14:20
33 Lovisa Ljung OK NjudungOK Njudung 1:33:13 +26:02 14:21
34 Mette Petersson Centrum OKCentrum OK 1:35:23 +28:12 14:41
35 Jenny Sidner OK NolaskogsarnaOK Nolaskogsarna 1:36:00 +28:49 14:47
36 Sara Forsberg OK KolmårdenOK Kolmården 1:36:11 +29:00 14:49
37 Maria Thelin Jönköpings OKJönköpings OK 1:44:27 +37:16 16:05
38 Sara Hektor Järla OrienteringJärla Orientering 1:59:25 +52:14 18:24
Malin Hultqvist IF HagenIF Hagen ej godkänd
Liselott Ericson Linköpings OKLinköpings OK ej godkänd
Cecilia Bergander Eksjö SOKEksjö SOK ej godkänd
Kristin Jacobson KFUM Örebro OKKFUM Örebro OK ej godkänd
Maria Arvidsson Göteborg/Majorna OKGöteborg/Majorna OK ej godkänd
Anna Niklasson Jönköpings OKJönköpings OK ej start
Sara Johansson Göteborg/Majorna OKGöteborg/Majorna OK ej start
Britta Norén Boxholm-Mjölby OLBoxholm-Mjölby OL ej start
Karin Holm Dalaportens OLDalaportens OL ej start

D21 Kort

4 770 m, 8 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Britta Grennberg Fismen Nydalens SKNydalens SK 53:34 11:13
2 Ane Linde Dansk OrienteringsforbundDansk Orienteringsforbund 55:24 +1:50 11:36
3 Anja Wingstedt Halden SKHalden SK 57:16 +3:42 12:00
4 Helena Lindén Växjö OKVäxjö OK 1:00:49 +7:15 12:44
5 Martina Arkåsen OK KåreOK Kåre 1:06:59 +13:25 14:02
6 Lisa Åberg Tjällmo-Godegårds OKTjällmo-Godegårds OK 1:12:30 +18:56 15:11
7 Josefine Larsson Sol TranåsSol Tranås 1:19:56 +26:22 16:45
8 Emma Larsson Sol TranåsSol Tranås 1:23:29 +29:55 17:30
Sofia Thorsson IFK Lidingös Skid o OKIFK Lidingös Skid o OK ej start

H21

9 730 m, 37 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Erik Tengvall Vänersborgs SKVänersborgs SK 1:18:35 8:04
2 Jan Skyva SK PragaSK Praga 1:19:59 +1:24 8:13
3 Jan Flasar SK PragaSK Praga 1:21:46 +3:11 8:24
4 Patrik Blom Rehns BKRehns BK 1:21:57 +3:22 8:25
5 Matthieu Puech IFK GöteborgIFK Göteborg 1:22:23 +3:48 8:28
6 Joost Talloen OK SkogshjortarnaOK Skogshjortarna 1:23:57 +5:22 8:37
7 Vojtech Hora SK PragaSK Praga 1:27:02 +8:27 8:56
8 Andreas Berg Linköpings OKLinköpings OK 1:27:08 +8:33 8:57
9 Simon Lennermo Nässjö OKNässjö OK 1:29:57 +11:22 9:14
10 Johan Persson Hagaby GOIFHagaby GOIF 1:30:00 +11:25 9:14
11 Martin Andersson FK FinnFK Finn 1:30:05 +11:30 9:15
12 Niclas Tjernlund OK Vilse 87OK Vilse 87 1:31:22 +12:47 9:23
13 Ondrej Sysel SK PragaSK Praga 1:33:09 +14:34 9:34
14 Jan Kolarik SK PragaSK Praga 1:33:47 +15:12 9:38
15 Björn Arnesson Ulricehamns OKUlricehamns OK 1:34:37 +16:02 9:43
16 Martin Holth Johannessen IFK Lidingös Skid o OKIFK Lidingös Skid o OK 1:35:00 +16:25 9:45
17 Peter Thelin Bredaryds SOKBredaryds SOK 1:35:18 +16:43 9:47
18 Fredrik Eriksson Bredaryds SOKBredaryds SOK 1:36:05 +17:30 9:52
19 Anders Dahlin Domnarvets GOIFDomnarvets GOIF 1:37:01 +18:26 9:58
20 Henrik Tengvall Boxholm-Mjölby OLBoxholm-Mjölby OL 1:37:09 +18:34 9:59
21 Ctibor Sysel SK PragaSK Praga 1:38:48 +20:13 10:09
22 Simon Leroy Tous Azimuts DouaiTous Azimuts Douai 1:39:16 +20:41 10:12
23 Rickard Ingesson Gamleby OKGamleby OK 1:39:40 +21:05 10:14
24 Martin Kondrat SK PragaSK Praga 1:41:49 +23:14 10:27
25 Andreas Eriksson Umeå OKUmeå OK 1:42:27 +23:52 10:31
26 Niklas Karlsson Växjö OKVäxjö OK 1:44:24 +25:49 10:43
27 Petr Nemsovsky SK PragaSK Praga 1:49:23 +30:48 11:14
28 Martin Hammarlund Motala AIF OLMotala AIF OL 1:50:57 +32:22 11:24
29 Piotr Dr?gowski Victoria JozefowVictoria Jozefow 1:55:06 +36:31 11:49
30 Magnus Fransson SOK AnebySOK Aneby 1:55:23 +36:48 11:51
31 Adam Larsson OK RoxenOK Roxen 1:55:31 +36:56 11:52
32 Emil Alexandersson Halmstad OKHalmstad OK 1:55:42 +37:07 11:53
33 Manne Freyland SOK AnebySOK Aneby 2:05:40 +47:05 12:54
Johan Nyman IF HagenIF Hagen ej godkänd
Michal Voracek SK PragaSK Praga ej godkänd
Fredric Gustafsson Jönköpings OKJönköpings OK ej godkänd
Henrik Bengtsson Falkenbergs OKFalkenbergs OK ej godkänd
David Jonsson OK KlyftamoOK Klyftamo ej start
Bo Söderqvist Lunds OKLunds OK ej start
Patrik Norlin OK TyrOK Tyr ej start
Frode Konst IL TyrvingIL Tyrving ej start
Erik Mattsson Järla OrienteringJärla Orientering ej start

H21 Kort

7 810 m, 17 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Florian Wittwer Tullinge SKTullinge SK 1:17:12 9:53
2 Adam Ivarsson Haninge SOKHaninge SOK 1:22:20 +5:08 10:32
3 Isak Jakobsson Tibro OKTibro OK 1:24:55 +7:43 10:52
4 Christoffer Ekman Nyköpings OKNyköpings OK 1:26:41 +9:29 11:05
5 Håkan Samor Tjällmo-Godegårds OKTjällmo-Godegårds OK 1:28:01 +10:49 11:16
6 Erik Zander IFK Moras OKIFK Moras OK 1:29:18 +12:06 11:26
7 Henning Hall Nyköpings OKNyköpings OK 1:30:57 +13:45 11:38
8 Marcus Hardt KFUM Örebro OKKFUM Örebro OK 1:31:01 +13:49 11:39
9 Jacob Lindstam Sol TranåsSol Tranås 1:33:35 +16:23 11:58
10 Mikael Trofast Jönköpings OKJönköpings OK 1:40:54 +23:42 12:55
11 Jonas Olsson OK 64 TorpaOK 64 Torpa 1:44:43 +27:31 13:24
12 Martin Sedström KFUM Örebro OKKFUM Örebro OK 1:55:00 +37:48 14:43
13 Peter Waldenström Jönköpings OKJönköpings OK 2:03:36 +46:24 15:49
Kjell Arild Karlsen Bækkelagets SKBækkelagets SK ej godkänd
Niklas Jakobsson Sol TranåsSol Tranås ej godkänd
Axel Mattsson Järla OrienteringJärla Orientering ej godkänd
Joel Sanderi Sävedalens AIKSävedalens AIK ej godkänd
Joel Valfridsson Boxholm-Mjölby OLBoxholm-Mjölby OL ej start
Niclas Eriksson OK KåreOK Kåre ej start

D20

5 230 m, 2 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Karin Håkansson OK GränsenOK Gränsen 1:24:20 16:07
2 Ludmila Samalova SK PragaSK Praga 1:29:47 +5:27 17:10

D17-20 Kort

4 500 m, 1 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Marie Hammer Håversen Raumar OLRaumar OL 1:02:05 13:47

H20

7 270 m, 2 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Robert Larsson Gamleby OKGamleby OK 1:24:58 11:41
2 Jonas Ekskog Kvarnsvedens GOIF OKKvarnsvedens GOIF OK 1:38:17 +13:19 13:31
Albin Sigby IK VistaIK Vista ej start

H17-20 Kort

5 210 m, 2 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Anders Åkerblom Stora Tuna OKStora Tuna OK 1:02:51 12:03
Adam Thorman IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna ej godkänd

D18

4 690 m, 6 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Moa Olofsson Värend GN OLVärend GN OL 1:05:50 14:02
2 Elin Holgersson Gamleby OKGamleby OK 1:06:29 +0:39 14:10
3 Irma Håkansson OK GränsenOK Gränsen 1:14:31 +8:41 15:53
4 Julia Sipola Vittjärvs IKVittjärvs IK 1:14:36 +8:46 15:54
5 Sofia Brenander SOK ViljanSOK Viljan 1:19:03 +13:13 16:51
Matilda Hektor Järla OrienteringJärla Orientering ej godkänd

H18

6 490 m, 4 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Oskar Engman OK DenselnOK Denseln 1:16:28 11:46
2 Oskar Pettersson OK NjudungOK Njudung 1:30:58 +14:30 14:00
3 Vili Väänänen IF Sibbo-VargarnaIF Sibbo-Vargarna 1:35:52 +19:24 14:46
4 Axel Erlandsson OK VivillOK Vivill 1:40:52 +24:24 15:32

D16

4 500 m, 33 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Sara Hagström Falköpings AIK OKFalköpings AIK OK 41:10 9:08
2 Tilda Johansson OK OrionOK Orion 44:22 +3:12 9:51
3 Moa Pettersson OK DackeOK Dacke 46:33 +5:23 10:20
4 Magdalena van de Voorde Tullinge SKTullinge SK 46:34 +5:24 10:20
5 Julie Hjortland Larvik OKLarvik OK 48:35 +7:25 10:47
6 Kajsa Hedin Hjärnarps GH OLHjärnarps GH OL 50:03 +8:53 11:07
7 Ida Sundström OK RenenOK Renen 52:57 +11:47 11:46
8 Elin Classon OK OrintoOK Orinto 53:17 +12:07 11:50
9 Miri Thrane Ødum OK Øst BirkerødOK Øst Birkerød 53:54 +12:44 11:58
10 Ida Rydberg Finspångs SOKFinspångs SOK 57:05 +15:55 12:41
11 Petra Gunnarsdotter Tenhults SOKTenhults SOK 57:20 +16:10 12:44
12 Kristin Boman Gävle OKGävle OK 59:16 +18:06 13:10
13 Märta Berggren OK KolmårdenOK Kolmården 59:21 +18:11 13:11
14 Frida Lövgren IFK Moras OKIFK Moras OK 59:44 +18:34 13:16
15 Johanna Lindgren IF Hallby SOKIF Hallby SOK 1:01:19 +20:09 13:37
16 Maria Dragowska Victoria JozefowVictoria Jozefow 1:02:24 +21:14 13:52
17 Hanna Gunnarsson IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 1:02:44 +21:34 13:56
18 Johanna Andersson SOK AnebySOK Aneby 1:02:47 +21:37 13:57
19 Kristina Carlqvist OK DjerfOK Djerf 1:02:57 +21:47 13:59
20 Petra Olejnik SOK ViljanSOK Viljan 1:03:07 +21:57 14:01
21 Ebba Pegestam OK RavinenOK Ravinen 1:03:43 +22:33 14:09
22 Karin Björnlinger IK VistaIK Vista 1:05:21 +24:11 14:31
23 Moa Svensson Nässjö OKNässjö OK 1:05:46 +24:36 14:36
24 Lisa Sundström OK RenenOK Renen 1:09:08 +27:58 15:21
25 Hanna Fors Domnarvets GOIFDomnarvets GOIF 1:11:43 +30:33 15:56
26 Clara Mannfolk Ulricehamns OKUlricehamns OK 1:13:54 +32:44 16:25
27 Ida Nordberg OK TrananOK Tranan 1:17:32 +36:22 17:13
28 Lisa Elmblad Bredaryds SOKBredaryds SOK 1:18:21 +37:11 17:24
29 Barbara Zebrowska Victoria JozefowVictoria Jozefow 1:20:54 +39:44 17:58
30 Anna Björklund Bjursås OKBjursås OK 1:21:17 +40:07 18:03
31 Sonja Palm HJS-Vansbro OKHJS-Vansbro OK 1:22:28 +41:18 18:19
32 Ida Önsten IK VistaIK Vista 1:28:41 +47:31 19:42
Linnéa Andersson Bredaryds SOKBredaryds SOK ej godkänd
Lovise Fremstad Larvik OKLarvik OK ej start

D16 Kort

3 810 m, 2 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Stina Håkansson OK GränsenOK Gränsen 1:46:23 27:55
Elin Wahlgren Sjövalla FKSjövalla FK ej godkänd

H16

5 210 m, 41 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Erik Andersson OK OrionOK Orion 43:55 8:25
2 Max Berggren OK DenselnOK Denseln 44:37 +0:42 8:33
3 Krzysztof Wolowczyk Kalmar OKKalmar OK 45:16 +1:21 8:41
4 Oskar Lundqvist Nybro OKNybro OK 45:38 +1:43 8:45
5 Jens Rönnols Täby OKTäby OK 46:24 +2:29 8:54
6 Oskar Lindqvist Sävedalens AIKSävedalens AIK 46:25 +2:30 8:54
7 Heino Ollin Sävedalens AIKSävedalens AIK 47:53 +3:58 9:11
8 Emil Granqvist OK RavinenOK Ravinen 47:59 +4:04 9:12
9 Erik Berzell Attunda OKAttunda OK 48:20 +4:25 9:16
10 Jakob Wahl IK VistaIK Vista 48:28 +4:33 9:18
11 William Eriksson Högåkers OKHögåkers OK 49:35 +5:40 9:31
12 Anton Nilsson OK TrananOK Tranan 50:34 +6:39 9:42
13 Arvid Henriksson Järla OrienteringJärla Orientering 51:06 +7:11 9:48
14 David Axelsson Finspångs SOKFinspångs SOK 51:27 +7:32 9:52
15 Martin Hunhammar Bromma-Vällingby SOKBromma-Vällingby SOK 52:20 +8:25 10:02
16 Mathias Myrefelt Norlinger Skarpnäcks OLSkarpnäcks OL 54:12 +10:17 10:24
17 Martin Engman OK DenselnOK Denseln 55:09 +11:14 10:35
18 Philip Persson OK OrionOK Orion 57:19 +13:24 11:00
19 Andreas Hultqvist Tullinge SKTullinge SK 57:20 +13:25 11:00
20 Daniel Posch Sol TranåsSol Tranås 59:02 +15:07 11:19
21 Håvard Myhre Kongsberg o-lagKongsberg o-lag 1:00:10 +16:15 11:32
22 Oskar Leinonen OK KolmårdenOK Kolmården 1:00:26 +16:31 11:35
23 Daniel Håkansson Växjö OKVäxjö OK 1:00:35 +16:40 11:37
24 Andreas Petersson Burseryds IFBurseryds IF 1:02:40 +18:45 12:01
25 Emil Wipp Järla OrienteringJärla Orientering 1:02:48 +18:53 12:03
26 Erik Persson Eksjö SOKEksjö SOK 1:03:59 +20:04 12:16
27 Hampus Bergander Eksjö SOKEksjö SOK 1:05:06 +21:11 12:29
28 Fredrik Tegström Linköpings OKLinköpings OK 1:05:10 +21:15 12:30
29 Jonatan Bernhed Sävedalens AIKSävedalens AIK 1:06:33 +22:38 12:46
30 Gabriel Linderson Gamleby OKGamleby OK 1:10:59 +27:04 13:37
31 Oscar Anderson Kexholms SKKexholms SK 1:11:18 +27:23 13:41
32 Mattis Ernstsson FK GöingarnaFK Göingarna 1:11:32 +27:37 13:43
33 Sebastian Svensson Finspångs SOKFinspångs SOK 1:15:08 +31:13 14:25
34 Filip Ossiansson IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 1:16:18 +32:23 14:38
35 Emil Thellsén OK RoxenOK Roxen 1:17:45 +33:50 14:55
36 Simon Kärrström OK RoxenOK Roxen 1:18:48 +34:53 15:07
37 Richard Lundstedt Mullsjö SOKMullsjö SOK 1:24:40 +40:45 16:15
David Stigsmark Kvarnsvedens GOIF OKKvarnsvedens GOIF OK ej godkänd
Anton Hansson Nässjö OKNässjö OK ej godkänd
Johan Sköld Linköpings OKLinköpings OK ej godkänd
Per Lindman Finspångs SOKFinspångs SOK ej godkänd
Albin Bergkvist Bjursås OKBjursås OK ej start
Fredrik Wallin Stora Tuna OKStora Tuna OK ej start

D14

3 810 m, 31 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Gabriella Gustafsson IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 39:50 10:27
2 Annie Önsten IK VistaIK Vista 42:19 +2:29 11:06
3 Elin Granstedt IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 43:15 +3:25 11:21
4 Gabriella Bergander Eksjö SOKEksjö SOK 45:37 +5:47 11:58
5 Tora Westerberg OK KolmårdenOK Kolmården 45:55 +6:05 12:03
6 Amelia Skalberg Bredaryds SOKBredaryds SOK 47:33 +7:43 12:28
7 Anna Dahlgren-Rosén Järla OrienteringJärla Orientering 47:43 +7:53 12:31
8 Sara Kindlund OK TrananOK Tranan 48:29 +8:39 12:43
9 Emma Nilsson OK TrananOK Tranan 48:56 +9:06 12:50
10 Emma Bränneby OK KolmårdenOK Kolmården 49:01 +9:11 12:51
11 Elsa Andersson Bredaryds SOKBredaryds SOK 49:28 +9:38 12:59
12 Elin Lundqvist Nybro OKNybro OK 49:48 +9:58 13:04
13 Hanna Karlsson Markbygdens OKMarkbygdens OK 50:50 +11:00 13:20
14 Klara Elmblad Bredaryds SOKBredaryds SOK 51:54 +12:04 13:37
15 Jessica Hallqvist Malungs OK SkogsmårdarnaMalungs OK Skogsmårdarna 52:06 +12:16 13:40
16 Ronja Björklund Bjursås OKBjursås OK 52:49 +12:59 13:51
17 Sophia Björnlinger IK VistaIK Vista 54:22 +14:32 14:16
18 Linnea Larsson Ulricehamns OKUlricehamns OK 55:11 +15:21 14:29
19 Josefin Bernhed Sävedalens AIKSävedalens AIK 56:15 +16:25 14:45
20 Moa Hansson Bredaryds SOKBredaryds SOK 56:31 +16:41 14:50
21 Hanna Olofsson Värend GN OLVärend GN OL 56:51 +17:01 14:55
22 Sara Freyland SOK AnebySOK Aneby 1:01:46 +21:56 16:12
23 Elin Johansson Finspångs SOKFinspångs SOK 1:03:12 +23:22 16:35
24 Agnes Lundqvist Järfälla OKJärfälla OK 1:05:46 +25:56 17:15
25 Emma Åkesson IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 1:06:45 +26:55 17:31
26 Diana Englund Tenhults SOKTenhults SOK 1:07:00 +27:10 17:35
27 Moa Granstedt IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 1:10:43 +30:53 18:33
28 Stina Gustås Linköpings OKLinköpings OK 1:11:35 +31:45 18:47
29 Moa Hedegård OK KolmårdenOK Kolmården 1:14:11 +34:21 19:28
30 Agnes Hektor Järla OrienteringJärla Orientering 1:38:19 +58:29 25:48
Maja Bergman OK RavinenOK Ravinen ej godkänd
Johanna Hansson Boxholm-Mjölby OLBoxholm-Mjölby OL ej start
Ebba Envall IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna ej start
Amanda Rangert IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna ej start
Frida Johansson Linköpings OKLinköpings OK ej start

D14 Kort

3 330 m, 1 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Hilda Svensson Nässjö OKNässjö OK 45:12 13:34

H14

3 970 m, 30 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Filip Jacobsson Degerfors OKDegerfors OK 34:13 8:37
2 Oliwer Lundberg OK BävernOK Bävern 34:15 +0:02 8:37
3 Nils Alexandersson Stora Tuna OKStora Tuna OK 36:43 +2:30 9:14
4 Nils Wärnsberg Eksjö SOKEksjö SOK 37:20 +3:07 9:24
5 Adam Persson Eksjö SOKEksjö SOK 38:51 +4:38 9:47
6 Emil Ljungemyr OK KolmårdenOK Kolmården 42:08 +7:55 10:36
7 Johannes Ridefelt OK LinnéOK Linné 42:53 +8:40 10:48
8 Jesper Svensk Stora Tuna OKStora Tuna OK 42:57 +8:44 10:49
9 Eric Rosjö Jönköpings OKJönköpings OK 43:05 +8:52 10:51
10 Philip Edvardsson Eksjö SOKEksjö SOK 43:07 +8:54 10:51
11 Rasmus Arfwedson Frölunda OLFrölunda OL 43:19 +9:06 10:54
12 Viktor Östergren Växjö OKVäxjö OK 44:59 +10:46 11:19
13 Johan Wehlin Skogspojkarnas OKSkogspojkarnas OK 45:22 +11:09 11:25
14 Albin Lager Nässjö OKNässjö OK 46:53 +12:40 11:48
15 Lucas Sundblad Eksjö SOKEksjö SOK 48:55 +14:42 12:19
16 Gustav Engman OK DenselnOK Denseln 50:09 +15:56 12:37
17 Noa Pruth IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 51:26 +17:13 12:57
18 Arvid Nord Sol TranåsSol Tranås 51:47 +17:34 13:02
19 Eric Jansson OK TrananOK Tranan 52:48 +18:35 13:17
20 Henning Sjökvist Stora Tuna OKStora Tuna OK 56:24 +22:11 14:12
21 David Gunnarsson IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 56:25 +22:12 14:12
22 Albin Claesson Sävedalens AIKSävedalens AIK 1:00:12 +25:59 15:09
23 Rikard Holmström Västerbergslagens OLVästerbergslagens OL 1:01:36 +27:23 15:30
24 Alexander Wiklund Finspångs SOKFinspångs SOK 1:03:40 +29:27 16:02
25 Tobias Bjernulf Sundbybergs IKSundbybergs IK 1:05:29 +31:16 16:29
26 Otto Stuhlhofer OK LandehofOK Landehof 1:16:40 +42:27 19:18
27 Jonatan Porle Växjö OKVäxjö OK 1:23:22 +49:09 20:59
28 Byron Palm HJS-Vansbro OKHJS-Vansbro OK 1:25:42 +51:29 21:35
29 Pontus Lindblom OK RoxenOK Roxen 1:29:13 +55:00 22:28
Emil Johansson OK BävernOK Bävern ej godkänd

D12

3 320 m, 18 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Anna Hallmén OK TisarenOK Tisaren 26:59 8:07
2 Sara Granstedt IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 28:42 +1:43 8:38
3 Isa Envall IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 31:10 +4:11 9:23
4 Lisa Berggren OK KolmårdenOK Kolmården 31:24 +4:25 9:27
5 Isabella Lago Göteborg/Majorna OKGöteborg/Majorna OK 32:48 +5:49 9:52
6 Fanny Sundblad Eksjö SOKEksjö SOK 34:42 +7:43 10:27
7 Emma S Johansson Linköpings OKLinköpings OK 35:12 +8:13 10:36
8 Johanna Gustås Linköpings OKLinköpings OK 35:56 +8:57 10:49
9 Stina Johansson OK BävernOK Bävern 36:47 +9:48 11:04
10 Emma Nordberg OK TrananOK Tranan 36:57 +9:58 11:07
11 Maja Kindlund OK TrananOK Tranan 40:12 +13:13 12:06
12 Ella Palm IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 41:50 +14:51 12:36
13 Malin Kärrström OK RoxenOK Roxen 43:11 +16:12 13:00
14 Moa Erlandsson Vimmerby OKVimmerby OK 46:30 +19:31 14:00
15 Vilma Svantesson Hjärnarps GH OLHjärnarps GH OL 47:55 +20:56 14:25
16 Jenny Jacobsson Gamleby OKGamleby OK 54:34 +27:35 16:26
17 Malin Nilsson OK TrananOK Tranan 57:16 +30:17 17:14
18 Lovisa Nord Sol TranåsSol Tranås 1:05:46 +38:47 19:48
Julia Arvidsson Vimmerby OKVimmerby OK ej start

H12

3 330 m, 29 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 August Mollén OK DenselnOK Denseln 20:40 6:12
2 Johan Lindman Finspångs SOKFinspångs SOK 23:10 +2:30 6:57
3 Emil Pettersson OK DackeOK Dacke 25:18 +4:38 7:35
4 Andreas Gustafsson IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 25:49 +5:09 7:45
5 Isak Bergkvist Bjursås OKBjursås OK 30:19 +9:39 9:06
6 Hampus Lindman Nässjö OKNässjö OK 31:46 +11:06 9:32
7 Gustaf Hedegård OK KolmårdenOK Kolmården 32:05 +11:25 9:38
8 Victor Hansson Nässjö OKNässjö OK 33:01 +12:21 9:54
9 Thorsten Svensson Finspångs SOKFinspångs SOK 33:55 +13:15 10:11
10 Lukas Granstedt IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 35:10 +14:30 10:33
11 Viktor Ossiansson IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 35:12 +14:32 10:34
12 Zeb Palm HJS-Vansbro OKHJS-Vansbro OK 35:47 +15:07 10:44
13 Emil Björnlinger IK VistaIK Vista 35:53 +15:13 10:46
14 Ludwig Gustavsson OK BävernOK Bävern 36:03 +15:23 10:49
15 Ludvig Lindén Attunda OKAttunda OK 36:48 +16:08 11:03
16 Axel Hoveid Asker SKAsker SK 37:03 +16:23 11:07
17 Arvid Önsten IK VistaIK Vista 37:48 +17:08 11:21
18 Vincent Nilsson IK VistaIK Vista 37:57 +17:17 11:23
19 Gustav Hjellström Gränna-Bygdens OKGränna-Bygdens OK 38:24 +17:44 11:31
20 Albin Alsiö Falköpings AIK OKFalköpings AIK OK 39:56 +19:16 11:59
21 Filip Rosjö Jönköpings OKJönköpings OK 42:21 +21:41 12:43
22 Carl Wärnsberg Eksjö SOKEksjö SOK 42:34 +21:54 12:46
23 Simon Freyland SOK AnebySOK Aneby 43:14 +22:34 12:58
24 William Lundstedt Mullsjö SOKMullsjö SOK 48:18 +27:38 14:30
25 Hugo Dalhammer OK RoxenOK Roxen 50:01 +29:21 15:01
26 Ludvig Ask Boxholm-Mjölby OLBoxholm-Mjölby OL 50:27 +29:47 15:09
27 Elias Ljungqvist Tolered-Utby Ol-klubbTolered-Utby Ol-klubb 52:56 +32:16 15:53
28 Jacob Andersson IF Hallby SOKIF Hallby SOK 54:23 +33:43 16:19
29 Elias Kjellström Gränna-Bygdens OKGränna-Bygdens OK 1:06:28 +45:48 19:57

H12 Kort

2 230 m, 1 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
Josef Wennblom Hagaby GOIFHagaby GOIF ej godkänd

D10

2 240 m, 14 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Maja Åkesson IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 20:50 9:18
2 Alma Holmqvist Johansson IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 22:39 +1:49 10:06
3 Ebba Lindman Nässjö OKNässjö OK 24:10 +3:20 10:47
4 Wilma Bergander Eksjö SOKEksjö SOK 24:38 +3:48 10:59
5 Emma Ling Jönköpings OKJönköpings OK 25:20 +4:30 11:18
6 Maja Porle Växjö OKVäxjö OK 26:10 +5:20 11:40
7 Towa Pettersson OK DenselnOK Denseln 26:24 +5:34 11:47
8 Julia Rangert IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 27:23 +6:33 12:13
9 Hilda Holmqvist Johansson IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 28:10 +7:20 12:34
10 Moa Alsiö Falköpings AIK OKFalköpings AIK OK 29:02 +8:12 12:57
11 Linnea Skalberg Bredaryds SOKBredaryds SOK 33:03 +12:13 14:45
12 Karolina Holmström Västerbergslagens OLVästerbergslagens OL 33:43 +12:53 15:03
13 Clara Samuelsson OK VivillOK Vivill 37:59 +17:09 16:57
14 Irmelie Sjögren IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 43:17 +22:27 19:19
Lilian Palm HJS-Vansbro OKHJS-Vansbro OK ej start

H10

2 270 m, 19 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Arvid Westerberg OK KolmårdenOK Kolmården 15:50 6:58
2 Viktor Svensk Stora Tuna OKStora Tuna OK 17:05 +1:15 7:31
3 Søren Thrane Ødum OK Øst BirkerødOK Øst Birkerød 17:52 +2:02 7:52
4 Hugo Djurstedt Eksjö SOKEksjö SOK 17:58 +2:08 7:54
5 Axel Elmblad Bredaryds SOKBredaryds SOK 19:13 +3:23 8:27
6 Alexander Roos OK LandehofOK Landehof 19:20 +3:30 8:31
7 Anton Gunnarsson Bredaryds SOKBredaryds SOK 19:51 +4:01 8:44
8 Hugo Setthagen OK TrananOK Tranan 21:55 +6:05 9:39
9 Erik Erlandsson Vimmerby OKVimmerby OK 22:20 +6:30 9:50
10 Emil Öhlund IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 23:48 +7:58 10:29
11 Olof Hedin Eksjö SOKEksjö SOK 25:41 +9:51 11:18
12 Oskar Karlsson Målilla OKMålilla OK 27:54 +12:04 12:17
13 Fredrik Glännefors Söders SOL TyresöSöders SOL Tyresö 28:19 +12:29 12:28
14 Richard Take OK TyrOK Tyr 29:18 +13:28 12:54
15 Erik Ling Jönköpings OKJönköpings OK 29:40 +13:50 13:04
16 Samuel Lindén Attunda OKAttunda OK 34:42 +18:52 15:17
17 Gustav Wärnsberg Eksjö SOKEksjö SOK 36:40 +20:50 16:09
Linus Lundberg OK BävernOK Bävern ej godkänd
Carl Hedin Eksjö SOKEksjö SOK ej godkänd
Emanuel Herberthson Linköpings OKLinköpings OK ej start

D35

5 630 m, 3 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Ulrika Kindlund OK TrananOK Tranan 59:10 10:30
2 Ulrika Bornetun Skillingaryds FKSkillingaryds FK 1:03:42 +4:32 11:18
3 Susanne Biörs OK TrananOK Tranan 1:05:18 +6:08 11:35
Anneli Juthe Vimmerby OKVimmerby OK ej start

H35

7 810 m, 14 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Fredrik Sone Attunda OKAttunda OK 1:08:20 8:44
2 Ronnie Samor Tjällmo-Godegårds OKTjällmo-Godegårds OK 1:09:16 +0:56 8:52
3 Ola Jodal Göteborg/Majorna OKGöteborg/Majorna OK 1:12:18 +3:58 9:15
4 Anders Bögevig OK RavinenOK Ravinen 1:14:38 +6:18 9:33
5 Daniel Olsson Dalsjöfors GOIFDalsjöfors GOIF 1:17:44 +9:24 9:57
6 Thomas E Eriksson Kexholms SKKexholms SK 1:20:47 +12:27 10:20
7 Andreas Fredriksson Attunda OKAttunda OK 1:28:22 +20:02 11:18
8 Andreas Persson Göteborg/Majorna OKGöteborg/Majorna OK 1:32:16 +23:56 11:48
9 Roger Lindén Attunda OKAttunda OK 1:32:23 +24:03 11:49
10 Ulrik Karlsson Motala AIF OLMotala AIF OL 1:36:59 +28:39 12:25
11 Roger Larsson Skillingaryds FKSkillingaryds FK 1:38:16 +29:56 12:34
12 Claes Setthagen OK TrananOK Tranan 1:48:06 +39:46 13:50
13 Magnus Jonsson Sundsvalls OKSundsvalls OK 1:59:53 +51:33 15:20
Tobias Trofast Tjällmo-Godegårds OKTjällmo-Godegårds OK ej godkänd
Christian Enberg Linköpings OKLinköpings OK ej start

D40

4 690 m, 23 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Carina Svensson Bredaryds SOKBredaryds SOK 44:04 9:23
2 Annika Ivarsson Linköpings OKLinköpings OK 46:32 +2:28 9:55
3 Anna Strand Attunda OKAttunda OK 48:51 +4:47 10:24
4 Lena Karlsson Markbygdens OKMarkbygdens OK 49:16 +5:12 10:30
5 Sofia Westerberg OK KolmårdenOK Kolmården 55:04 +11:00 11:44
6 Maria Pettersson Boxholm-Mjölby OLBoxholm-Mjölby OL 55:22 +11:18 11:48
7 Annica Berggren OK KolmårdenOK Kolmården 56:19 +12:15 12:00
8 Therese Fors Kvarnsvedens GOIF OKKvarnsvedens GOIF OK 56:22 +12:18 12:01
9 Lotta J-Sundblad Eksjö SOKEksjö SOK 56:50 +12:46 12:07
10 Lena Lindman Finspångs SOKFinspångs SOK 57:00 +12:56 12:09
11 Maria Olofsson Linköpings OKLinköpings OK 58:32 +14:28 12:28
12 Helena Karlsson Nässjö OKNässjö OK 1:00:17 +16:13 12:51
13 Lena Högrell Jönköpings OKJönköpings OK 1:00:51 +16:47 12:58
14 Mia Jodal Göteborg/Majorna OKGöteborg/Majorna OK 1:03:31 +19:27 13:32
15 Carin Rosjö Jönköpings OKJönköpings OK 1:03:46 +19:42 13:35
16 Bodil Molin Boxholm-Mjölby OLBoxholm-Mjölby OL 1:04:05 +20:01 13:39
17 Marie Olsson Tibro OKTibro OK 1:04:40 +20:36 13:47
18 Carina Regborn Hagaby GOIFHagaby GOIF 1:05:32 +21:28 13:58
19 Carina Bergander Eksjö SOKEksjö SOK 1:08:18 +24:14 14:33
20 Åsa Hedin Hjärnarps GH OLHjärnarps GH OL 1:14:37 +30:33 15:54
21 Gith Thellsén OK RoxenOK Roxen 1:15:00 +30:56 15:59
22 Barbara Svensson Finspångs SOKFinspångs SOK 1:15:43 +31:39 16:08
Kristina Nilsson OK TrananOK Tranan ej godkänd

H40

7 210 m, 40 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Per Johansson Motala AIF OLMotala AIF OL 56:34 7:50
2 Mikael Westerberg OK KolmårdenOK Kolmården 1:02:18 +5:44 8:38
3 Olle Lindman Finspångs SOKFinspångs SOK 1:03:02 +6:28 8:44
4 Björn Andersson Jönköpings OKJönköpings OK 1:05:13 +8:39 9:02
5 Mats Kindlund OK TrananOK Tranan 1:05:37 +9:03 9:06
6 Jonas Persson Torsås OKTorsås OK 1:06:17 +9:43 9:11
7 Peter Lundh OK KolmårdenOK Kolmården 1:06:18 +9:44 9:11
8 Thomas Höjsgaard Leksands OKLeksands OK 1:06:34 +10:00 9:13
9 Stefan Berg OK RavinenOK Ravinen 1:07:37 +11:03 9:22
10 Thomas Andersson OK TrananOK Tranan 1:07:51 +11:17 9:24
11 Björn Rosendahl Västerås SOKVästerås SOK 1:08:09 +11:35 9:27
12 Fredrik Svensson Jönköpings OKJönköpings OK 1:09:38 +13:04 9:39
13 Martin Persson OK KåreOK Kåre 1:09:47 +13:13 9:40
14 Christian Eriksson Linköpings OKLinköpings OK 1:11:58 +15:24 9:58
15 Fredrik Jönsson Motala AIF OLMotala AIF OL 1:12:18 +15:44 10:01
16 Anders Arfwedson Frölunda OLFrölunda OL 1:15:12 +18:38 10:25
17 Per Olav Gulbrandsen Larvik OKLarvik OK 1:17:14 +20:40 10:42
18 Per Erlandsson Vimmerby OKVimmerby OK 1:18:01 +21:27 10:49
19 Hans Persson OK KolmårdenOK Kolmården 1:19:54 +23:20 11:04
20 Klas Grönqvist Jönköpings OKJönköpings OK 1:20:31 +23:57 11:10
21 Anders Karlsson OK KåreOK Kåre 1:20:33 +23:59 11:10
22 Tomas Lundh Gränna-Bygdens OKGränna-Bygdens OK 1:20:51 +24:17 11:12
23 Anders Ling Jönköpings OKJönköpings OK 1:21:02 +24:28 11:14
24 Henrik Ljungemyr OK KolmårdenOK Kolmården 1:21:52 +25:18 11:21
25 Björn Karlsson Kexholms SKKexholms SK 1:22:02 +25:28 11:22
26 Klas Friborg Jönköpings OKJönköpings OK 1:23:04 +26:30 11:31
27 Tobias Borger Kalmar OKKalmar OK 1:23:17 +26:43 11:33
28 Rickard Danielsson Vimmerby OKVimmerby OK 1:24:36 +28:02 11:44
29 Fredrik Engman OK DenselnOK Denseln 1:28:14 +31:40 12:14
30 Jörgen Larsson Ulricehamns OKUlricehamns OK 1:28:43 +32:09 12:18
31 Per Schölin Sundbybergs IKSundbybergs IK 1:29:21 +32:47 12:23
32 Jesper Hansson OK SödertörnOK Södertörn 1:33:39 +37:05 12:59
33 Robert Hjelm Vimmerby OKVimmerby OK 1:33:50 +37:16 13:00
34 Håkan Carlqvist Snättringe SKSnättringe SK 1:34:02 +37:28 13:02
35 Mats Ahnheim Tibro OKTibro OK 1:38:11 +41:37 13:37
36 Patrik Lundqvist Nybro OKNybro OK 1:47:43 +51:09 14:56
37 Anders Eriksson Kexholms SKKexholms SK 1:50:39 +54:05 15:20
38 Magnus Ö Bernhed Sävedalens AIKSävedalens AIK 1:53:19 +56:45 15:42
39 Atakilte Beyene Nässjö OKNässjö OK 2:00:52 +1:04:18 16:45
40 Ulf Isaksson Hässleby SOKHässleby SOK 2:23:55 +1:27:21 19:57
Henrik Nord Väsby OKVäsby OK ej start
Tomas Karlsson Kexholms SKKexholms SK ej start
Ola Bovallius Järfälla OKJärfälla OK ej start

D45

4 540 m, 38 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Charlotte Thrane OK Øst BirkerødOK Øst Birkerød 44:54 9:53
2 Anita Seger-Wehlin Skogspojkarnas OKSkogspojkarnas OK 49:47 +4:53 10:57
3 Ina Skalberg Bredaryds SOKBredaryds SOK 50:20 +5:26 11:05
4 Eva Pettersson OK DackeOK Dacke 51:32 +6:38 11:21
5 Karin Svensk Stora Tuna OKStora Tuna OK 52:01 +7:07 11:27
6 Anette Bernhed Sävedalens AIKSävedalens AIK 53:27 +8:33 11:46
7 Mia Lindberg Boxholm-Mjölby OLBoxholm-Mjölby OL 54:30 +9:36 12:00
8 Maritha Henriksson Eksjö SOKEksjö SOK 54:41 +9:47 12:02
9 Åsa Wadensjö-Leo Bredaryds SOKBredaryds SOK 54:42 +9:48 12:02
10 Heléne Svensson IK VistaIK Vista 58:16 +13:22 12:50
11 Helena Lindman Nässjö OKNässjö OK 58:18 +13:24 12:50
12 Elisabet Enmark Gävle OKGävle OK 58:45 +13:51 12:56
13 Birgitta Olsson Täby OKTäby OK 59:37 +14:43 13:07
14 Annelie Alenius Boxholm-Mjölby OLBoxholm-Mjölby OL 1:01:46 +16:52 13:36
15 Ann Bergman OK RavinenOK Ravinen 1:04:18 +19:24 14:09
16 Siv Dahlström Kvarnsvedens GOIF OKKvarnsvedens GOIF OK 1:04:34 +19:40 14:13
17 Pia Gustafsson Linköpings OKLinköpings OK 1:04:41 +19:47 14:14
18 Camilla Wallin Stora Tuna OKStora Tuna OK 1:05:55 +21:01 14:31
19 Gunilla Gustavsson OK OrionOK Orion 1:08:05 +23:11 14:59
20 Maria Bergstrand Motala AIF OLMotala AIF OL 1:09:34 +24:40 15:19
21 Karin Freyland SOK AnebySOK Aneby 1:09:55 +25:01 15:24
22 Annie Edvardsen Göteborg/Majorna OKGöteborg/Majorna OK 1:10:45 +25:51 15:35
23 Liselott Johansson Tenhults SOKTenhults SOK 1:11:30 +26:36 15:44
24 Monica Boman Gävle OKGävle OK 1:11:41 +26:47 15:47
25 Catarina Carlqvist OK DjerfOK Djerf 1:11:49 +26:55 15:49
26 Sari Håkansson OK GränsenOK Gränsen 1:12:43 +27:49 16:01
27 Åsa Flink-Svensson Nässjö OKNässjö OK 1:13:35 +28:41 16:12
28 Pia Lundberg OK BävernOK Bävern 1:13:47 +28:53 16:15
29 Maria Persson Asker SKAsker SK 1:16:32 +31:38 16:51
30 Barbro Stigsmark Kvarnsvedens GOIF OKKvarnsvedens GOIF OK 1:19:35 +34:41 17:31
31 Christina Jonsson OK KlyftamoOK Klyftamo 1:22:27 +37:33 18:09
32 Carina Kalered Skogspojkarnas OKSkogspojkarnas OK 1:26:07 +41:13 18:58
33 Ann-Kristin Spetz Ulricehamns OKUlricehamns OK 1:33:38 +48:44 20:37
34 Hilde Storløkken Kongsberg o-lagKongsberg o-lag 1:34:20 +49:26 20:46
Agneta Hallberg-Hansson Nässjö OKNässjö OK ej godkänd
Annika Engel Hässleholms OKHässleholms OK ej godkänd
Anki Gustafsson Säterbygdens OKSäterbygdens OK ej godkänd
Gunilla Sahl OK KlemmingenOK Klemmingen ej godkänd
Anne Svantesson Hjärnarps GH OLHjärnarps GH OL ej start

H45

6 340 m, 65 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Lars Johansson Karlsbyhedens IKKarlsbyhedens IK 49:31 7:48
2 Anders Svensk Tjällmo-Godegårds OKTjällmo-Godegårds OK 49:41 +0:10 7:50
3 Håkan Svensson Bredaryds SOKBredaryds SOK 51:10 +1:39 8:04
4 Michael Wehlin Södertälje-Nykvarn OFSödertälje-Nykvarn OF 53:06 +3:35 8:22
5 Sten Leandersson OK TyrOK Tyr 56:11 +6:40 8:51
6 Per Carlberg Vallentuna-Össeby OLVallentuna-Össeby OL 58:13 +8:42 9:10
7 Hans Melin Hagaby GOIFHagaby GOIF 58:17 +8:46 9:11
8 Anders Berg Linköpings OKLinköpings OK 58:55 +9:24 9:17
9 Stefan Thellsén OK RoxenOK Roxen 59:49 +10:18 9:26
10 Johan Hallgren Bjursås OKBjursås OK 1:00:17 +10:46 9:30
11 Per-Arne Wahlgren Sjövalla FKSjövalla FK 1:01:44 +12:13 9:44
12 Lars Björking OK SkogshjortarnaOK Skogshjortarna 1:03:00 +13:29 9:56
13 Rasmus Ødum OK Øst BirkerødOK Øst Birkerød 1:03:05 +13:34 9:57
14 Michael Björnlinger IK VistaIK Vista 1:03:29 +13:58 10:00
15 Magnus Herberthson Linköpings OKLinköpings OK 1:04:41 +15:10 10:12
16 Mats Wallin Stora Tuna OKStora Tuna OK 1:05:29 +15:58 10:19
16 Anders Dalhammer OK RoxenOK Roxen 1:05:29 +15:58 10:19
18 Niclas Andersson Markbygdens OKMarkbygdens OK 1:05:42 +16:11 10:21
19 Anders Molin Boxholm-Mjölby OLBoxholm-Mjölby OL 1:05:48 +16:17 10:22
20 Jan Berggren OK DenselnOK Denseln 1:06:04 +16:33 10:25
21 Pär Claesson Sävedalens AIKSävedalens AIK 1:06:17 +16:46 10:27
22 Thomas Jansson Garphyttans IFGarphyttans IF 1:06:57 +17:26 10:33
23 Mats Ljungqvist Kexholms SKKexholms SK 1:07:27 +17:56 10:38
24 Håkan Svensson IK VistaIK Vista 1:07:32 +18:01 10:39
25 Per Fransson OK NjudungOK Njudung 1:07:53 +18:22 10:42
26 Johan Markstedt OK SödertörnOK Södertörn 1:08:00 +18:29 10:43
27 Per Gustås Linköpings OKLinköpings OK 1:09:30 +19:59 10:57
28 Urpo Väänänen Kalevan RastiKalevan Rasti 1:10:27 +20:56 11:06
29 John E Eriksson Växjö OKVäxjö OK 1:11:27 +21:56 11:16
30 Peter Brämerson Tibro OKTibro OK 1:11:44 +22:13 11:18
31 Krister Rosjö Jönköpings OKJönköpings OK 1:12:12 +22:41 11:23
32 Björn Östman Göteborg/Majorna OKGöteborg/Majorna OK 1:13:01 +23:30 11:31
33 Erik Stigsmark Kvarnsvedens GOIF OKKvarnsvedens GOIF OK 1:13:59 +24:28 11:40
34 Conny Simonsson Gränna-Bygdens OKGränna-Bygdens OK 1:15:08 +25:37 11:51
35 Conny Bruhn Boxholm-Mjölby OLBoxholm-Mjölby OL 1:16:24 +26:53 12:03
36 Jörgen Sköld Linköpings OKLinköpings OK 1:16:35 +27:04 12:04
37 Magnus Hektor Järla OrienteringJärla Orientering 1:16:58 +27:27 12:08
38 Mikael Hansson Bredaryds SOKBredaryds SOK 1:17:35 +28:04 12:14
39 Hans Hedin Hjärnarps GH OLHjärnarps GH OL 1:17:37 +28:06 12:14
40 Lars-Olof Lundquist Nybro OKNybro OK 1:17:43 +28:12 12:15
40 Mats Käll Tumba-Mälarhöjden OKTumba-Mälarhöjden OK 1:17:43 +28:12 12:15
42 Magnus Porle Växjö OKVäxjö OK 1:17:55 +28:24 12:17
43 Peter Lillen Nilsson OK TrananOK Tranan 1:20:18 +30:47 12:39
44 Urban Anderson Kexholms SKKexholms SK 1:20:23 +30:52 12:40
45 Nils Aronsson OK TisarenOK Tisaren 1:22:09 +32:38 12:57
46 Stefan Spetz Ulricehamns OKUlricehamns OK 1:23:58 +34:27 13:14
47 Göran Stuhlhofer OK LandehofOK Landehof 1:24:14 +34:43 13:17
48 Peter Lindebring OK DenselnOK Denseln 1:26:57 +37:26 13:42
49 Per Skoog Katrineholms OKKatrineholms OK 1:28:22 +38:51 13:56
50 Örjan Tingström OK KlemmingenOK Klemmingen 1:28:42 +39:11 13:59
51 Magnus Backlund Säterbygdens OKSäterbygdens OK 1:29:23 +39:52 14:05
52 Per Andersson Ulricehamns OKUlricehamns OK 1:29:44 +40:13 14:09
53 Håkan Östergren Växjö OKVäxjö OK 1:29:50 +40:19 14:10
54 Jan Kalered Skogspojkarnas OKSkogspojkarnas OK 1:30:38 +41:07 14:17
55 Roger Karlsson Boxholm-Mjölby OLBoxholm-Mjölby OL 1:36:25 +46:54 15:12
56 Loterie Jean Francois Tous Azimuts DouaiTous Azimuts Douai 1:39:19 +49:48 15:39
57 Tommy Rygh Mariestads FKMariestads FK 1:39:40 +50:09 15:43
58 Tomas Nilsson Hässleholms OKHässleholms OK 1:40:49 +51:18 15:54
59 Anders Jonsson OK KlyftamoOK Klyftamo 1:43:30 +53:59 16:19
60 Håkan Persson Laxå OKLaxå OK 1:44:46 +55:15 16:31
61 Per Bülund OK TyrOK Tyr 1:45:26 +55:55 16:37
Christian Jansson OK TrananOK Tranan ej godkänd
Peter Berggren OK KolmårdenOK Kolmården ej godkänd
Tomas Fors Kvarnsvedens GOIF OKKvarnsvedens GOIF OK ej godkänd
Anders Pettersson OK DackeOK Dacke ej godkänd
Sven Nilsson IK VistaIK Vista ej start
Christer Ekskog Kvarnsvedens GOIF OKKvarnsvedens GOIF OK ej start
Johan Hammarström OK MåsenOK Måsen ej start

D50

3 920 m, 29 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Anneli Berggren OK DenselnOK Denseln 41:01 10:27
2 Anne Cecilie Løvald Täby OKTäby OK 41:29 +0:28 10:34
3 Barbro Lönnkvist Tullinge SKTullinge SK 47:35 +6:34 12:08
4 Kerstin Tjernlund OK Vilse 87OK Vilse 87 49:04 +8:03 12:31
5 Eva Rabe-Magnusson IF HagenIF Hagen 49:40 +8:39 12:40
6 Susanne Persson Västerås SOKVästerås SOK 50:46 +9:45 12:57
7 Anne Bössfall Linköpings OKLinköpings OK 50:58 +9:57 13:00
8 Karin Gunnarsson Stora Tuna OKStora Tuna OK 52:06 +11:05 13:17
9 Monica Henriksson Eksjö SOKEksjö SOK 52:24 +11:23 13:22
10 Kerstin Segersson OK 64 TorpaOK 64 Torpa 52:55 +11:54 13:29
11 Britt-Marie Forsgren OK TisarenOK Tisaren 54:04 +13:03 13:47
12 Carina Berger Svensson Motala AIF OLMotala AIF OL 56:42 +15:41 14:27
13 Helen Glännefors Söders SOL TyresöSöders SOL Tyresö 56:43 +15:42 14:28
14 Gunilla Axelsson Sävedalens AIKSävedalens AIK 57:34 +16:33 14:41
15 Maria Andersson Bredaryds SOKBredaryds SOK 57:40 +16:39 14:42
16 Ingrid Sjölander OK RodhenOK Rodhen 1:02:20 +21:19 15:54
17 Annika Leandersson OK TyrOK Tyr 1:02:22 +21:21 15:54
18 Lena Runesson OK VivillOK Vivill 1:05:18 +24:17 16:39
19 Ann Brenander SOK ViljanSOK Viljan 1:05:20 +24:19 16:40
20 Kristina Eriksson Dalaportens OLDalaportens OL 1:07:35 +26:34 17:14
21 Marie Malmberg Kvarnsvedens GOIF OKKvarnsvedens GOIF OK 1:08:26 +27:25 17:27
22 Mariann Johansson Kexholms SKKexholms SK 1:11:05 +30:04 18:08
23 Karina Svensson Vimmerby OKVimmerby OK 1:11:11 +30:10 18:09
24 Karin Ernfridsson OK 64 TorpaOK 64 Torpa 1:15:12 +34:11 19:11
25 Karin Dahlgren Hagaby GOIFHagaby GOIF 1:16:37 +35:36 19:32
26 Madelene Bjernulf Sundbybergs IKSundbybergs IK 1:21:48 +40:47 20:52
27 Wiveka Ernstsson FK GöingarnaFK Göingarna 1:29:48 +48:47 22:54
Ann-Christine Lööf Eksjö SOKEksjö SOK ej godkänd
Ing-Mari Eskilsson Haninge SOKHaninge SOK ej godkänd

H50

5 650 m, 42 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Lars Lönnkvist Tullinge SKTullinge SK 47:12 8:21
2 Göran Valfridsson Boxholm-Mjölby OLBoxholm-Mjölby OL 53:21 +6:09 9:26
3 Ulf Wallin Sjövalla FKSjövalla FK 56:03 +8:51 9:55
4 Peo Svensk Stora Tuna OKStora Tuna OK 57:11 +9:59 10:07
5 Peter Ridefelt OK LinnéOK Linné 57:52 +10:40 10:14
6 Thomas Svensson Motala AIF OLMotala AIF OL 58:20 +11:08 10:19
7 Kent Bergman OK RavinenOK Ravinen 58:30 +11:18 10:21
8 Anders Enmark Gävle OKGävle OK 59:47 +12:35 10:34
9 Björn-Ove Pettersson Attunda OKAttunda OK 1:00:06 +12:54 10:38
10 Tore Tjernlund OK Vilse 87OK Vilse 87 1:00:13 +13:01 10:39
11 Arne Klintberg Eksjö SOKEksjö SOK 1:00:35 +13:23 10:43
12 Mats Lindqvist Sävedalens AIKSävedalens AIK 1:00:52 +13:40 10:46
13 Lars Sjökvist Stora Tuna OKStora Tuna OK 1:01:07 +13:55 10:49
14 Tommy Eriksson GOIF TjalveGOIF Tjalve 1:02:27 +15:15 11:03
15 Robert Dragowski Victoria JozefowVictoria Jozefow 1:02:42 +15:30 11:05
16 Anders Sjögren OK KullingshofOK Kullingshof 1:02:46 +15:34 11:06
17 Andrew Lago Göteborg/Majorna OKGöteborg/Majorna OK 1:03:28 +16:16 11:13
18 Håkan Sandstedt Eksjö SOKEksjö SOK 1:04:04 +16:52 11:20
19 Lars-Gunnar Nilsson Eksjö SOKEksjö SOK 1:04:49 +17:37 11:28
20 Tommy Berger Gävle OKGävle OK 1:05:24 +18:12 11:34
21 Tomas Karlsson OK KolmårdenOK Kolmården 1:05:27 +18:15 11:35
22 Christer Mannfolk Ulricehamns OKUlricehamns OK 1:05:39 +18:27 11:37
23 Karl Olsson Tibro OKTibro OK 1:06:14 +19:02 11:43
24 Øivind Myhre Kongsberg o-lagKongsberg o-lag 1:07:30 +20:18 11:56
25 Jan Eskilsson Haninge SOKHaninge SOK 1:08:05 +20:53 12:03
26 Lars Runesson OK VivillOK Vivill 1:08:06 +20:54 12:03
27 Egon Gustavsson OK BävernOK Bävern 1:10:03 +22:51 12:23
28 Christer Karlsson Boxholm-Mjölby OLBoxholm-Mjölby OL 1:12:55 +25:43 12:54
29 Asgeir Edvardsen Göteborg/Majorna OKGöteborg/Majorna OK 1:14:11 +26:59 13:07
30 Torbjörn Johansson Nyköpings OKNyköpings OK 1:15:20 +28:08 13:19
31 Jonas Karlsson Markbygdens OKMarkbygdens OK 1:16:17 +29:05 13:30
32 Leif Gustafsson Säterbygdens OKSäterbygdens OK 1:16:39 +29:27 13:33
33 Magnus Forshällen Attunda OKAttunda OK 1:16:57 +29:45 13:37
34 Torbjörn Salomonsson Vänersborgs SKVänersborgs SK 1:21:09 +33:57 14:21
35 Jan Sundström OK RenenOK Renen 1:21:54 +34:42 14:29
36 Jan Lundgren Linköpings OKLinköpings OK 1:22:21 +35:09 14:34
37 Håkan Håkansson OK GränsenOK Gränsen 1:38:13 +51:01 17:23
38 Werner Köhler Tullinge SKTullinge SK 1:39:49 +52:37 17:40
39 Roland Hellberg Täby OKTäby OK 1:56:21 +1:09:09 20:35
Jan Karlsson Växjö OKVäxjö OK ej godkänd
Manfred Olejnik SOK ViljanSOK Viljan ej godkänd
Roland Tengvall Boxholm-Mjölby OLBoxholm-Mjölby OL ej godkänd
Richard Holmgren Bergnäsets AIKBergnäsets AIK ej start
Evert Johansson OK BävernOK Bävern ej start
Gunnar Karlsson Målilla OKMålilla OK ej start

D55

3 830 m, 14 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Ing-Marie Brander-Strand Göteborg/Majorna OKGöteborg/Majorna OK 47:04 12:17
2 Lena Jansson Järla OrienteringJärla Orientering 48:29 +1:25 12:39
3 Gun Henriksson Eksjö SOKEksjö SOK 50:42 +3:38 13:14
4 Karin Ivarsson Haninge SOKHaninge SOK 52:54 +5:50 13:48
5 Monica Martinsson OK TrananOK Tranan 58:49 +11:45 15:21
6 Vivianne Lindstam Sol TranåsSol Tranås 1:00:45 +13:41 15:51
7 Anneli Brander Stenungsunds OKStenungsunds OK 1:03:23 +16:19 16:32
8 Bente Käll Växjö OKVäxjö OK 1:11:46 +24:42 18:44
9 Siv Larsson Växjö Allmänna ISVäxjö Allmänna IS 1:49:24 +1:02:20 28:33
10 Liselott Sigby IK VistaIK Vista 1:55:04 +1:08:00 30:02
11 Ingmarie Badh OK VivillOK Vivill 2:02:13 +1:15:09 31:54
Margareta Hallmén Attunda OKAttunda OK ej godkänd
Bibi Silvemark Dalaportens OLDalaportens OL ej godkänd
Maud Göthe-Lundgren Linköpings OKLinköpings OK ej godkänd

H55

5 230 m, 27 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Hans Andersson Västerbergslagens OLVästerbergslagens OL 48:14 9:13
2 Börje Vartiainen Kalevan RastiKalevan Rasti 50:08 +1:54 9:35
3 Anders Löfgren Järfälla OKJärfälla OK 52:13 +3:59 9:59
4 Kjell Nero Nässjö OKNässjö OK 53:13 +4:59 10:10
5 Göran Nilsson Snättringe SKSnättringe SK 53:36 +5:22 10:14
6 Anders Silvemark Dalaportens OLDalaportens OL 54:26 +6:12 10:24
7 Lennart Kalen SOK ViljanSOK Viljan 55:16 +7:02 10:34
8 Anders Gunnar Dahlgren Hagaby GOIFHagaby GOIF 57:26 +9:12 10:58
9 Karl Mollén OK DenselnOK Denseln 58:45 +10:31 11:13
10 Stefan Myrefelt Skarpnäcks OLSkarpnäcks OL 59:20 +11:06 11:20
11 Anders Malmberg Kvarnsvedens GOIF OKKvarnsvedens GOIF OK 1:03:27 +15:13 12:07
12 Uno Magnusson IF HagenIF Hagen 1:03:35 +15:21 12:09
13 Håkan Åberg Tjällmo-Godegårds OKTjällmo-Godegårds OK 1:04:53 +16:39 12:24
14 Per-Åke Tengvall Boxholm-Mjölby OLBoxholm-Mjölby OL 1:04:54 +16:40 12:24
15 Ingmar Andersson OK NolaskogsarnaOK Nolaskogsarna 1:06:50 +18:36 12:46
16 Ludomir Parfianowicz UNTS WarszawaUNTS Warszawa 1:07:01 +18:47 12:48
17 Uno Åkesson Nässjö OKNässjö OK 1:09:21 +21:07 13:15
18 Mikael Byström Järfälla OKJärfälla OK 1:10:06 +21:52 13:24
19 Rainer Scholz IK VistaIK Vista 1:10:57 +22:43 13:33
20 Arne Andersson Bredaryds SOKBredaryds SOK 1:12:24 +24:10 13:50
21 Thomas Petersson Vaggeryds SOKVaggeryds SOK 1:21:14 +33:00 15:31
22 Bengt Arvidsson OK VivillOK Vivill 1:31:24 +43:10 17:28
23 Lennart Jakobson Tibro OKTibro OK 1:39:16 +51:02 18:58
24 Christer Forsgren OK TisarenOK Tisaren 1:43:56 +55:42 19:52
25 Håkan Eriksson Umeå OKUmeå OK 1:47:54 +59:40 20:37
Ulf Svensson OK NjudungOK Njudung ej godkänd
Lenn Aronsson Linköpings OKLinköpings OK ej godkänd
Lennart Larsson Jönköpings OKJönköpings OK ej start
Jan-Olof Björklund Bjursås OKBjursås OK ej start
Karl-Johan Norén Boxholm-Mjölby OLBoxholm-Mjölby OL ej start

D60

3 340 m, 8 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Maria Nordwall OK KolmårdenOK Kolmården 45:33 13:38
2 Ann-Britt Lingfors IF Hallby SOKIF Hallby SOK 1:05:00 +19:27 19:27
3 Agneta Granström SOK AnebySOK Aneby 1:06:40 +21:07 19:57
4 Turid Petersson Vaggeryds SOKVaggeryds SOK 1:10:58 +25:25 21:14
5 Gerd Lindholm Sol TranåsSol Tranås 1:11:54 +26:21 21:31
6 Marianne Sellgren Sigtuna OKSigtuna OK 1:18:25 +32:52 23:28
7 Annastina Högemo-Karlsson SOK AnebySOK Aneby 1:20:56 +35:23 24:13
8 Monica Bråhn Jönköpings OKJönköpings OK 1:32:58 +47:25 27:50
Lisbeth Karlsson Vaggeryds SOKVaggeryds SOK ej start
Ulla Lindell OK HällenOK Hällen ej start

H60

4 770 m, 22 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Carl-Henry Andersson OK OrintoOK Orinto 47:05 9:52
2 P-O Ivarsson Haninge SOKHaninge SOK 52:18 +5:13 10:57
3 Kent Eriksson Lerums SOKLerums SOK 52:36 +5:31 11:01
4 Anders Åberg Tjällmo-Godegårds OKTjällmo-Godegårds OK 54:45 +7:40 11:28
5 Håkan Gustafsson Boxholm-Mjölby OLBoxholm-Mjölby OL 55:49 +8:44 11:42
6 Anders Thomasson Ulricehamns OKUlricehamns OK 56:10 +9:05 11:46
7 Per-Martin Gustavson Tjällmo-Godegårds OKTjällmo-Godegårds OK 57:02 +9:57 11:57
8 Kjell Martinsson OK TrananOK Tranan 1:00:20 +13:15 12:38
9 Göran Andersson OK TylöskogOK Tylöskog 1:00:56 +13:51 12:46
10 Anders Larsson OK RoxenOK Roxen 1:01:25 +14:20 12:52
11 Gunnar Enberg Målilla OKMålilla OK 1:02:21 +15:16 13:04
12 Bengt Sörensen Jönköpings OKJönköpings OK 1:03:49 +16:44 13:22
13 Ove Vesterberg Lycksele IFLycksele IF 1:06:33 +19:28 13:57
14 Bo Turesson OK BävernOK Bävern 1:10:51 +23:46 14:51
15 Øyvind Hoveid Asker SKAsker SK 1:12:52 +25:47 15:16
16 Hans Lingfors IF Hallby SOKIF Hallby SOK 1:18:44 +31:39 16:30
17 Bengt Elmersson Värend GN OLVärend GN OL 1:19:36 +32:31 16:41
18 Robert Svartholm Gammelstads IFGammelstads IF 1:24:16 +37:11 17:39
19 Tommy Olausson SOK AnebySOK Aneby 1:31:57 +44:52 19:16
20 Lars Åke Nordén SOK AnebySOK Aneby 1:45:23 +58:18 22:05
Sture Johansson OK KullingshofOK Kullingshof ej godkänd
Sven-Olof Larsson Växjö Allmänna ISVäxjö Allmänna IS ej godkänd
Sven-Olof Johansson Vaggeryds SOKVaggeryds SOK ej start
Lars-Erik Spaak Eksjö SOKEksjö SOK ej start

D65

3 340 m, 7 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Birgitta Johansson Kristinehamns OKKristinehamns OK 47:19 14:10
2 Margareta Larsson OK NjudungOK Njudung 48:49 +1:30 14:36
3 Britt Rangert IK YmerIK Ymer 55:53 +8:34 16:43
4 Kaarina Voudinmäki Mullsjö SOKMullsjö SOK 1:11:01 +23:42 21:15
5 Kerstin Gunnarsson Nässjö OKNässjö OK 1:26:59 +39:40 26:02
Laila Erlandsson Målilla OKMålilla OK ej godkänd
Vega Slottner Jönköpings OKJönköpings OK ej godkänd

H65

4 490 m, 16 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Åke Eckerbom IFK SävsjöIFK Sävsjö 49:03 10:55
2 Stefan G Larsson OK NjudungOK Njudung 50:44 +1:41 11:17
3 Morgan Ljung Vaggeryds SOKVaggeryds SOK 50:53 +1:50 11:19
4 Anders Sellgren Sigtuna OKSigtuna OK 53:24 +4:21 11:53
5 Roland Nilsson SOK ViljanSOK Viljan 54:35 +5:32 12:09
6 Runo Johansson Kristinehamns OKKristinehamns OK 56:06 +7:03 12:29
7 Stellan Ahnström Forserums SOKForserums SOK 1:02:04 +13:01 13:49
8 Jan-Ulf Karlsson Målilla OKMålilla OK 1:05:12 +16:09 14:31
9 Göran Karlsson SOK AnebySOK Aneby 1:06:54 +17:51 14:53
10 Gunnar Andersson IK VistaIK Vista 1:08:04 +19:01 15:09
11 Anders Axelsson Sävedalens AIKSävedalens AIK 1:10:42 +21:39 15:44
12 Åke Borger Ankarsrums OKAnkarsrums OK 1:13:43 +24:40 16:25
13 Sven Erik Sjöholm Mullsjö SOKMullsjö SOK 1:38:00 +48:57 21:49
14 Karl-Johan Knutsson Nybro OKNybro OK 1:57:16 +1:08:13 26:07
15 Kjell Lindholm Sol TranåsSol Tranås 1:57:38 +1:08:35 26:11
Toivo Voudinmäki Mullsjö SOKMullsjö SOK ej godkänd
Christer Sandh OK RoxenOK Roxen ej start

D70

2 980 m, 2 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Ann-Marie Birgersson Forserums SOKForserums SOK 56:38 19:00
2 Ann-Britt Björnlinger IK VistaIK Vista 1:00:23 +3:45 20:15

H70

3 860 m, 8 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Sören Bråhn Jönköpings OKJönköpings OK 55:46 14:26
2 Göran Karlsson OK BävernOK Bävern 1:01:43 +5:57 15:59
3 Hubert Hugosson OK GyngeOK Gynge 1:04:35 +8:49 16:43
4 Bernt Ekfelt Vaggeryds SOKVaggeryds SOK 1:11:00 +15:14 18:23
5 Göran Thour Värend GN OLVärend GN OL 1:16:39 +20:53 19:51
6 Lars-Göran Björnlinger IK VistaIK Vista 1:27:41 +31:55 22:42
7 Bertil Ahlberg OK GyngeOK Gynge 2:03:38 +1:07:52 32:01
Nilsevert Söderqvist IFK SävsjöIFK Sävsjö ej godkänd
Mats Birgersson Forserums SOKForserums SOK ej start
Sune Lindell OK HällenOK Hällen ej start

D75

2 980 m, 1 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Bernice Antonsson FK Friskus-VarbergFK Friskus-Varberg 1:23:47 28:06

H75

3 400 m, 4 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Torild Bornetun Skillingaryds FKSkillingaryds FK 53:32 15:44
2 Tore Johansson SOK AnebySOK Aneby 1:03:21 +9:49 18:37
3 Per Larsson Jönköpings OKJönköpings OK 1:04:58 +11:26 19:06
4 Allan Håkansson SOK ViljanSOK Viljan 1:23:47 +30:15 24:38

H80

2 980 m, 1 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Ingemar Lindström Jönköpings OKJönköpings OK 1:44:10 34:57

H85

2 980 m, 0 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
Åke Svensson Järfälla OKJärfälla OK ej start

Inskolning

1 770 m, 20 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
Isac Bokmark Eksjö SOKEksjö SOK fullföljt
Linnéa Edvardsson Eksjö SOKEksjö SOK fullföljt
Lukas Erdalen IFK GöteborgIFK Göteborg fullföljt
Mercio Eriksson Länna IFLänna IF fullföljt
Signe Eskilsson IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna fullföljt
Liv Gustavsson Ölmstads ISÖlmstads IS fullföljt
Tage Gustavsson Ölmstads ISÖlmstads IS fullföljt
Caspian Hagman Ölmstads ISÖlmstads IS fullföljt
Petra Hoveid Asker SKAsker SK fullföljt
Sandra Ling Jönköpings OKJönköpings OK fullföljt
Markus Ljungqvist Kexholms SKKexholms SK fullföljt
Viktor Lundqvist Nybro OKNybro OK fullföljt
Albin Samuelsson OK VivillOK Vivill fullföljt
Estrid Sjögren IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna fullföljt
Anna Svensson Tenhults SOKTenhults SOK fullföljt
Jensine Svensson Finspångs SOKFinspångs SOK fullföljt
Axel Trofast Tullinge SKTullinge SK fullföljt
Ellen Trofast Tjällmo-Godegårds OKTjällmo-Godegårds OK fullföljt
Mira Öhlund IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna fullföljt
Sofia Öhlund IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna fullföljt

U1

1 770 m, 29 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Tilda Palm IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 15:00 8:28
2 Agnes Djurstedt Eksjö SOKEksjö SOK 15:11 +0:11 8:34
3 Vilgot Wennblom Hagaby GOIFHagaby GOIF 15:16 +0:16 8:37
4 Erik Bovallius Järfälla OKJärfälla OK 16:13 +1:13 9:09
5 Liam Viggo Wingstedt Hadeland OLHadeland OL 17:44 +2:44 10:01
6 Ida Rosjö Jönköpings OKJönköpings OK 17:49 +2:49 10:03
7 Evelina Svensson Finndahl IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 17:58 +2:58 10:09
8 Rebecca Take OK DjerfOK Djerf 18:39 +3:39 10:32
9 Samuel Ljungqvist Tolered-Utby Ol-klubbTolered-Utby Ol-klubb 19:21 +4:21 10:55
10 Elin Thunström SOK AnebySOK Aneby 19:27 +4:27 10:59
11 Kalle Öhlund IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 19:34 +4:34 11:03
12 Linnea Lund OK KolmårdenOK Kolmården 19:48 +4:48 11:11
13 Tuva Nylund Bredaryds SOKBredaryds SOK 20:32 +5:32 11:36
14 Tova Rangert IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 21:08 +6:08 11:56
15 Stella Rangert IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 21:09 +6:09 11:56
16 Johan Björck OK ÄlmeOK Älme 21:33 +6:33 12:10
17 Oliva Grönqvist Jönköpings OKJönköpings OK 22:23 +7:23 12:38
18 Mattias Öhlund IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 22:32 +7:32 12:43
19 Mattias Sonestedt IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 23:01 +8:01 13:00
20 Isak Eskilsson IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 25:27 +10:27 14:22
21 Hanna Alsiö Falköpings AIK OKFalköpings AIK OK 25:41 +10:41 14:30
22 Walter Bodin Gällstadbygdens SOKGällstadbygdens SOK 26:29 +11:29 14:57
23 Emmy Granstedt IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 26:47 +11:47 15:07
24 Hanna Kjellström Gränna-Bygdens OKGränna-Bygdens OK 26:55 +11:55 15:12
25 Albin Hjellström Gränna-Bygdens OKGränna-Bygdens OK 27:10 +12:10 15:20
26 August Sunnergren IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 30:05 +15:05 16:59
27 Wilhelm Karmetun OK NjudungOK Njudung 30:20 +15:20 17:08
28 Malin Hjorth Domnarvets GOIFDomnarvets GOIF 31:40 +16:40 17:53
Tyr Persson Finspångs SOKFinspångs SOK ej godkänd

U2

2 270 m, 23 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Sara Högrell Jönköpings OKJönköpings OK 22:56 10:06
2 Alva Lorefors IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 25:00 +2:04 11:00
3 Viktor Gunnarsson IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 26:00 +3:04 11:27
4 Axel Bovallius Järfälla OKJärfälla OK 27:35 +4:39 12:09
5 Elias Rangert IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 27:42 +4:46 12:12
6 Elin Dicksved Bjursås OKBjursås OK 28:10 +5:14 12:24
7 Lisa Hallgren Bjursås OKBjursås OK 28:12 +5:16 12:25
8 Lukas Freyland SOK AnebySOK Aneby 29:00 +6:04 12:46
9 Ida Eskilsson IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 29:51 +6:55 13:08
10 Moa Hjorth Domnarvets GOIFDomnarvets GOIF 32:13 +9:17 14:11
11 Olle Lundgren IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 32:32 +9:36 14:19
12 Amanda Karmetun OK NjudungOK Njudung 32:56 +10:00 14:30
13 Abel Meselu Nässjö OKNässjö OK 33:12 +10:16 14:37
14 William Bodin Gällstadbygdens SOKGällstadbygdens SOK 33:40 +10:44 14:49
15 Kristin Herberthson Linköpings OKLinköpings OK 34:25 +11:29 15:09
16 Ebba Sunnergren IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 34:43 +11:47 15:17
17 Ida Edvardsson Eksjö SOKEksjö SOK 39:10 +16:14 17:15
18 Jakob Magnusson Stora Tuna OKStora Tuna OK 39:44 +16:48 17:30
19 Hanna Lundgren Linköpings OKLinköpings OK 40:18 +17:22 17:45
20 Karl Hjellström Gränna-Bygdens OKGränna-Bygdens OK 41:00 +18:04 18:03
21 Sara Erlandsson OK VivillOK Vivill 44:46 +21:50 19:43
22 Ella Andersson IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 47:23 +24:27 20:52
23 Noah Pansell Eksjö SOKEksjö SOK 1:12:09 +49:13 31:47
Malte Nilsson IK VistaIK Vista ej start

Öppen Motion 1

2 240 m, 6 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Andrea Åkerman Gävle OKGävle OK 26:41 11:54
2 Lena Thunström SOK AnebySOK Aneby 40:39 +13:58 18:08
3 Ayan Ling Jönköpings OKJönköpings OK 50:10 +23:29 22:23
4 Inga-Lill Bornetun Skillingaryds FKSkillingaryds FK 1:12:48 +46:07 32:30
Cristina Palade FK FinnFK Finn ej godkänd
Anna Norden Kalmar OKKalmar OK ej godkänd

Öppen Motion 2

3 690 m, 13 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Alice Svensson Finndahl IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 33:11 8:59
2 Anne Gro Styrvold Larvik OKLarvik OK 36:45 +3:34 9:57
3 Frida Högrell Jönköpings OKJönköpings OK 38:09 +4:58 10:20
4 Moa Ljungemyr OK KolmårdenOK Kolmården 38:42 +5:31 10:29
5 Karin Hemmings Vimmerby OKVimmerby OK 42:49 +9:38 11:36
5 Barbro Liljequist OK ÄlmeOK Älme 42:49 +9:38 11:36
7 Christina Larsson Sol TranåsSol Tranås 51:03 +17:52 13:50
8 Åsa Rundgren Finspångs SOKFinspångs SOK 51:13 +18:02 13:52
9 Bengt Larsson Sol TranåsSol Tranås 54:58 +21:47 14:53
10 Cecilia Erdalen IFK GöteborgIFK Göteborg 57:23 +24:12 15:33
11 Claes Thunström SOK AnebySOK Aneby 1:00:58 +27:47 16:31
12 Susanne Porsgaard OK BävernOK Bävern 1:04:09 +30:58 17:23
13 Cecelia Karmetun OK NjudungOK Njudung 1:09:02 +35:51 18:42

Öppen Motion 3

3 320 m, 19 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Andreas Lindberg IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 31:43 9:33
2 Göran Liljequist OK ÄlmeOK Älme 31:51 +0:08 9:35
3 Lena Hellström OK RavinenOK Ravinen 39:27 +7:44 11:52
4 Anna Ljungemyr OK KolmårdenOK Kolmården 39:32 +7:49 11:54
5 Elisabeth Melin Sundbybergs IKSundbybergs IK 40:44 +9:01 12:16
6 Celine Bodin Gällstadbygdens SOKGällstadbygdens SOK 42:05 +10:22 12:40
7 Jakob Mellin Sundbybergs IKSundbybergs IK 44:08 +12:25 13:17
8 Anna Adolfsson OK BävernOK Bävern 45:25 +13:42 13:40
9 Josefine Sandberg OK BävernOK Bävern 45:26 +13:43 13:41
10 Alva Abrahamsson Gällstadbygdens SOKGällstadbygdens SOK 48:21 +16:38 14:33
11 Tove Ekström Linköpings OKLinköpings OK 49:48 +18:05 15:00
12 Åsa Wängdahl OK GipenOK Gipen 50:15 +18:32 15:08
13 Hanna P-Edvardsson Eksjö SOKEksjö SOK 52:57 +21:14 15:56
14 AnneMarie Vind Finspångs SOKFinspångs SOK 58:04 +26:21 17:29
15 Susanne Bergander Eksjö SOKEksjö SOK 58:23 +26:40 17:35
16 Sandra Lundin Målilla OKMålilla OK 1:20:00 +48:17 24:05
Lina Pansell Eksjö SOKEksjö SOK ej godkänd
Maud Gustavsson OK BävernOK Bävern ej godkänd
Lucy Lou Tibro OKTibro OK ej godkänd

Öppen Motion 4

5 030 m, 16 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Mirjam Wassmer OLG ThunOLG Thun 1:01:38 12:15
2 Johan Abrahamsson Gällstadbygdens SOKGällstadbygdens SOK 1:11:05 +9:27 14:07
3 Catarina Cuibe KFUM Örebro OKKFUM Örebro OK 1:12:19 +10:41 14:22
4 Annika Hall Nyköpings OKNyköpings OK 1:12:24 +10:46 14:23
5 Cecilia Hedin Eksjö SOKEksjö SOK 1:15:39 +14:01 15:02
6 Ingemar Hedin Eksjö SOKEksjö SOK 1:16:07 +14:29 15:07
7 Eva-Britta Lidström OK LandehofOK Landehof 1:20:52 +19:14 16:04
8 Klas Lorefors IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 1:21:48 +20:10 16:15
9 Helen Andersson Boxholm-Mjölby OLBoxholm-Mjölby OL 1:26:58 +25:20 17:17
10 Anders Holmquist IF Hallby SOKIF Hallby SOK 1:28:59 +27:21 17:41
11 Erik Erlandsson OK VivillOK Vivill 1:35:02 +33:24 18:53
12 Ida Hallgren Bjursås OKBjursås OK 1:36:35 +34:57 19:12
13 Frida Mannfolk Ulricehamns OKUlricehamns OK 1:37:53 +36:15 19:27
14 Ann Leesment Mälarö SOKMälarö SOK 1:43:43 +42:05 20:37
15 Jlena Buchkovska Målilla OKMålilla OK 1:49:50 +48:12 21:50
Gabriella Wennblom Hagaby GOIFHagaby GOIF ej godkänd

Öppen Motion 5

3 190 m, 51 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Claes-Göran Strand Göteborg/Majorna OKGöteborg/Majorna OK 36:38 11:29
2 Sofie Svensson IK VistaIK Vista 42:14 +5:36 13:14
3 Anna Lennartsson Nässjö OKNässjö OK 43:46 +7:08 13:43
4 Oskar Persson Laxå OKLaxå OK 45:49 +9:11 14:21
5 Joakim Karmetun OK NjudungOK Njudung 47:26 +10:48 14:52
6 Jesper Rundbäck Eksjö SOKEksjö SOK 48:39 +12:01 15:15
7 Markus Persson Laxå OKLaxå OK 49:45 +13:07 15:35
8 Bertil Carlsson Jönköpings OKJönköpings OK 50:17 +13:39 15:45
9 Matilda Walfridsson Bromma-Vällingby SOKBromma-Vällingby SOK 51:26 +14:48 16:07
10 Anette Andersson OK NolaskogsarnaOK Nolaskogsarna 53:07 +16:29 16:39
11 Arne Andersson Gränna-Bygdens OKGränna-Bygdens OK 54:03 +17:25 16:56
12 Pirkko Hammarström OK MåsenOK Måsen 54:14 +17:36 17:00
13 Birgit Henriksson Eksjö SOKEksjö SOK 54:59 +18:21 17:14
14 Anne-Catrin Almér Gränna-Bygdens OKGränna-Bygdens OK 56:10 +19:32 17:36
15 Björn Almér Gränna-Bygdens OKGränna-Bygdens OK 56:35 +19:57 17:44
16 Charlotte Lundquist Nybro OKNybro OK 57:11 +20:33 17:55
17 Jan Lundgren Härnösands OKHärnösands OK 57:32 +20:54 18:02
18 Eva Löfgren Järfälla OKJärfälla OK 58:55 +22:17 18:28
19 Cristine Linstrå IK VistaIK Vista 59:14 +22:36 18:34
20 Rickard Sundström OK RenenOK Renen 59:51 +23:13 18:45
21 Frida Bergstrand Motala AIF OLMotala AIF OL 1:03:23 +26:45 19:52
22 Annika Petersson Burseryds IFBurseryds IF 1:04:25 +27:47 20:11
23 Erik Ekström Linköpings OKLinköpings OK 1:04:35 +27:57 20:14
24 Anniken Gustafsson Ödeshögs SKÖdeshögs SK 1:06:54 +30:16 20:58
25 Ola Samuelsson OK VivillOK Vivill 1:07:23 +30:45 21:07
26 Anki Holmberg Järla OrienteringJärla Orientering 1:07:59 +31:21 21:18
27 Maare Ollin Sävedalens AIKSävedalens AIK 1:08:04 +31:26 21:20
28 Rikard Carlsson Kalmar OKKalmar OK 1:08:41 +32:03 21:31
29 Kjerstin Markstedt OK SödertörnOK Södertörn 1:08:43 +32:05 21:32
30 Inger Pettersson Björkfors GOIFBjörkfors GOIF 1:09:39 +33:01 21:50
31 Marianne Jönsson Bredaryds SOKBredaryds SOK 1:09:50 +33:12 21:53
32 Jan Nordberg OK TrananOK Tranan 1:10:15 +33:37 22:01
33 Anette Nordberg OK TrananOK Tranan 1:11:32 +34:54 22:25
34 Ebba Hedegård OK KolmårdenOK Kolmården 1:13:04 +36:26 22:54
35 Åsa Persson Laxå OKLaxå OK 1:14:29 +37:51 23:20
36 Hanna Svärd IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 1:15:48 +39:10 23:45
37 Helén Ljungqvist Tolered-Utby Ol-klubbTolered-Utby Ol-klubb 1:17:02 +40:24 24:08
38 Ulla Kjell Linköpings OKLinköpings OK 1:19:36 +42:58 24:57
39 Staffan Svensson Tenhults SOKTenhults SOK 1:35:10 +58:32 29:49
40 Hedda Rundgren Finspångs SOKFinspångs SOK 1:36:07 +59:29 30:07
41 Anna-Lena Karlsson Linköpings OKLinköpings OK 1:36:29 +59:51 30:14
42 Vivianne Edblom Hägglunds IoFKHägglunds IoFK 1:40:51 +1:04:13 31:36
Stefan Augustsson Skillingaryds FKSkillingaryds FK ej godkänd
Anna Bogefors OK TisarenOK Tisaren ej godkänd
Peter Wiberg Mullsjö SOKMullsjö SOK ej godkänd
Kerstin Lundqvist Nybro OKNybro OK ej godkänd
Tomas Österlund IK YmerIK Ymer ej godkänd
Gunnel Öhlund Falköpings AIK OKFalköpings AIK OK ej godkänd
Daniel Axelsson Målilla OKMålilla OK ej godkänd
Karin Wahlgren Sjövalla FKSjövalla FK ej godkänd
Pehr Ottervik IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna ej godkänd

Öppen Motion 6

5 930 m, 16 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Per Björnlinger IK VistaIK Vista 1:02:47 10:35
2 Mattias Ljungqvist Tolered-Utby Ol-klubbTolered-Utby Ol-klubb 1:03:11 +0:24 10:39
3 Emil Dahlqvist Härnösands OKHärnösands OK 1:08:00 +5:13 11:28
4 Rebecka Siebers IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 1:09:08 +6:21 11:39
5 Per-Göran Bern Målilla OKMålilla OK 1:20:09 +17:22 13:30
6 Klas Fredriksson Göteborg/Majorna OKGöteborg/Majorna OK 1:20:28 +17:41 13:34
7 Martin Persson Skillingaryds FKSkillingaryds FK 1:25:07 +22:20 14:21
8 Mats Lindgren IF Hallby SOKIF Hallby SOK 1:26:54 +24:07 14:39
9 Hanna Berggren OK DenselnOK Denseln 1:27:46 +24:59 14:48
10 Christer Nilsson Sjövalla FKSjövalla FK 1:36:20 +33:33 16:14
11 David Nilsson Sjövalla FKSjövalla FK 1:36:21 +33:34 16:14
12 Micael Elmblad Bredaryds SOKBredaryds SOK 1:38:56 +36:09 16:41
13 Mikael Wester Vingåkers OKVingåkers OK 1:42:40 +39:53 17:18
Tomas Blomqvist OK SkogsfalkenOK Skogsfalken ej godkänd
Magnus Hansson Boxholm-Mjölby OLBoxholm-Mjölby OL ej godkänd
Jesper Wetterholm IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna ej godkänd

Öppen Motion 7

2 910 m, 65 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Niclas Larsson Köping-Kolsva OKKöping-Kolsva OK 29:02 9:58
2 Kenth Lundgren Jönköpings OKJönköpings OK 31:59 +2:57 10:59
3 Per-Anders Enenge Bredareds IFBredareds IF 32:56 +3:54 11:19
4 Stina Sterner Linköpings OKLinköpings OK 34:18 +5:16 11:47
5 Anna Rosén OK NjudungOK Njudung 34:53 +5:51 11:59
6 Inger Gustås Linköpings OKLinköpings OK 35:20 +6:18 12:08
7 Michael Magnusson Markbygdens OKMarkbygdens OK 35:44 +6:42 12:16
8 Tobias Conradsson Ödeshögs SKÖdeshögs SK 35:47 +6:45 12:17
9 Inger Berg Linköpings OKLinköpings OK 35:58 +6:56 12:21
10 Leif Axelsson Målilla OKMålilla OK 37:54 +8:52 13:01
11 Michael Wennblom Hagaby GOIFHagaby GOIF 38:20 +9:18 13:10
12 Rasmus Lundberg OK BävernOK Bävern 39:31 +10:29 13:34
13 Anette Palm HJS-Vansbro OKHJS-Vansbro OK 40:41 +11:39 13:58
14 Lennart Pettersson Björkfors GOIFBjörkfors GOIF 41:38 +12:36 14:18
15 Helena Holm OK RoxenOK Roxen 42:47 +13:45 14:42
16 Maria Wärnsberg Eksjö SOKEksjö SOK 43:00 +13:58 14:46
17 Marie Larsson Köping-Kolsva OKKöping-Kolsva OK 44:22 +15:20 15:14
18 Anders Pettersson Västerviks OKVästerviks OK 44:34 +15:32 15:18
19 Emma Trofast Tjällmo-Godegårds OKTjällmo-Godegårds OK 44:50 +15:48 15:24
20 Elisabeth Danielsson Vimmerby OKVimmerby OK 44:55 +15:53 15:26
21 Maria Håkansson Växjö OKVäxjö OK 45:12 +16:10 15:31
22 Patrik Persson Eksjö SOKEksjö SOK 45:49 +16:47 15:44
23 Christer Lindell Linköpings OKLinköpings OK 46:01 +16:59 15:48
24 Emma Lindell Linköpings OKLinköpings OK 46:02 +17:00 15:49
25 Per-Erik Andrén OK TisarenOK Tisaren 46:46 +17:44 16:04
26 Ulf Kristensson Halmstad OKHalmstad OK 48:11 +19:09 16:33
27 Stig Adolfsson OK BävernOK Bävern 48:14 +19:12 16:34
28 Justyna Tynelska UNTS WarszawaUNTS Warszawa 49:33 +20:31 17:01
29 Åsa Detterfelt Linköpings OKLinköpings OK 50:03 +21:01 17:11
30 Jeanette Andersson OK DackeOK Dacke 50:16 +21:14 17:16
31 Johan Li Tibro OKTibro OK 51:09 +22:07 17:34
32 Jessica Elmersson OK BävernOK Bävern 51:46 +22:44 17:47
33 Helena Andersson SOK AnebySOK Aneby 51:54 +22:52 17:50
33 Aldina Eriksson Växjö OKVäxjö OK 51:54 +22:52 17:50
35 Anna-Lena Jacobsson Degerfors OKDegerfors OK 52:14 +23:12 17:56
36 Eva Engman OK DenselnOK Denseln 54:30 +25:28 18:43
37 Johan Brunberg SChwabinger LowenSChwabinger Lowen 55:16 +26:14 18:59
38 Erik Bjernulf Sundbybergs IKSundbybergs IK 55:38 +26:36 19:07
39 Carin Andersson OK DenselnOK Denseln 55:51 +26:49 19:11
40 Gun Millinger Västerås SOKVästerås SOK 56:41 +27:39 19:28
41 Anders Dahlberg Falköpings AIK OKFalköpings AIK OK 57:13 +28:11 19:39
42 Peter Gustafsson OK ÄlmeOK Älme 57:38 +28:36 19:48
43 Elisabet Månsson OK LöftanOK Löftan 57:46 +28:44 19:51
44 Tove Wiberg Mullsjö SOKMullsjö SOK 57:52 +28:50 19:53
45 Jeanette Wiberg Mullsjö SOKMullsjö SOK 58:05 +29:03 19:57
46 Gustav Erlandsson OK VivillOK Vivill 1:00:17 +31:15 20:42
47 Marianne Rosgren OK NjudungOK Njudung 1:00:22 +31:20 20:44
48 Lars-Erik Ericson Ölmstads ISÖlmstads IS 1:00:35 +31:33 20:49
49 Rose-Marie Hjalmarsson OK NjudungOK Njudung 1:01:32 +32:30 21:08
50 Erika Kyhlberg Malungs OK SkogsmårdarnaMalungs OK Skogsmårdarna 1:01:42 +32:40 21:12
51 Susanne Lind Haninge SOKHaninge SOK 1:02:11 +33:09 21:22
52 Peter Roos OK LandehofOK Landehof 1:02:29 +33:27 21:28
53 Cecilia Roos OK LandehofOK Landehof 1:02:30 +33:28 21:28
54 Harald Henriksson Lekeryd-Svarttorps SKLekeryd-Svarttorps SK 1:03:12 +34:10 21:43
55 Monica Berggren Bodafors OKBodafors OK 1:04:17 +35:15 22:05
56 Emil Bruhn Boxholm-Mjölby OLBoxholm-Mjölby OL 1:05:36 +36:34 22:32
57 Eva Nordin Gustavsbergs OKGustavsbergs OK 1:05:43 +36:41 22:34
58 Carin Anderson Kexholms SKKexholms SK 1:05:53 +36:51 22:38
59 Anders Millinger Västerås SOKVästerås SOK 1:13:50 +44:48 25:22
60 Erland Olsson Dalsjöfors GOIFDalsjöfors GOIF 1:19:10 +50:08 27:12
61 Grazyna van de Voorde Tullinge SKTullinge SK 1:28:08 +59:06 30:17
62 Stig Härlin Nässjö OKNässjö OK 1:29:13 +1:00:11 30:39
Ellinor Åhman Bredareds IFBredareds IF ej godkänd
Siv Bergander Eksjö SOKEksjö SOK ej godkänd
Jan Wingstedt Bodafors OKBodafors OK ej godkänd

Öppen Motion 8

4 490 m, 73 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Ulf Magnusson Leksands OKLeksands OK 36:45 8:11
2 Håkan Eriksson Malungs OK SkogsmårdarnaMalungs OK Skogsmårdarna 38:40 +1:55 8:36
3 Peter Andersson OK OrionOK Orion 42:21 +5:36 9:25
4 Magnus Svensson Nässjö OKNässjö OK 43:07 +6:22 9:36
5 Tony Larsson OK SkogsfalkenOK Skogsfalken 43:24 +6:39 9:39
6 Frans Wickbom I 19 IFI 19 IF 43:41 +6:56 9:43
7 Rickard Rosgren OK NjudungOK Njudung 44:26 +7:41 9:53
8 Clas Kärrström Östgöta Helikopter SK & IFÖstgöta Helikopter SK & IF 45:20 +8:35 10:05
9 Stefan N-Djurstedt Eksjö SOKEksjö SOK 45:28 +8:43 10:07
10 Magnus Hjorth Domnarvets GOIFDomnarvets GOIF 45:31 +8:46 10:08
11 Peter Öberg OK HällenOK Hällen 45:40 +8:55 10:10
12 Håkan Flingmark Uddevalla OKUddevalla OK 48:20 +11:35 10:45
13 Morgan Bodin Gällstadbygdens SOKGällstadbygdens SOK 48:22 +11:37 10:46
14 Daniel Wärnsberg Eksjö SOKEksjö SOK 48:27 +11:42 10:47
15 Thomas Pettersson Bromma-Vällingby SOKBromma-Vällingby SOK 48:39 +11:54 10:50
16 Henrik Trofast Tullinge SKTullinge SK 50:21 +13:36 11:12
17 Marianne Carlberg Vallentuna-Össeby OLVallentuna-Össeby OL 51:58 +15:13 11:34
18 Henrik Adolfsson OK BävernOK Bävern 53:13 +16:28 11:51
19 Roger Glännefors Söders SOL TyresöSöders SOL Tyresö 53:21 +16:36 11:52
20 Petter Ottervik IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 53:33 +16:48 11:55
21 Amanda Almén Linköpings OKLinköpings OK 54:09 +17:24 12:03
22 Örjan Wängdahl OK GipenOK Gipen 57:30 +20:45 12:48
23 Kenth Edin Boxholm-Mjölby OLBoxholm-Mjölby OL 57:52 +21:07 12:53
24 Lars Svantesson Hjärnarps GH OLHjärnarps GH OL 58:05 +21:20 12:56
25 Göran Lundqvist Järfälla OKJärfälla OK 58:41 +21:56 13:04
26 Stefan Aläng KFUM Örebro OKKFUM Örebro OK 58:53 +22:08 13:06
27 Gunnar Palmqvist Boxholm-Mjölby OLBoxholm-Mjölby OL 59:09 +22:24 13:10
28 Magne Maurset Ås-UMB OrienteringÅs-UMB Orientering 59:50 +23:05 13:19
29 Anders Johansson Finspångs SOKFinspångs SOK 1:00:25 +23:40 13:27
30 Lars Jacobsson Degerfors OKDegerfors OK 1:00:38 +23:53 13:30
31 Leif Johansson Kexholms SKKexholms SK 1:01:42 +24:57 13:44
32 Yngve Ernstsson FK GöingarnaFK Göingarna 1:02:52 +26:07 14:00
33 Emmeli Glenn Axmalm Sävedalens AIKSävedalens AIK 1:03:44 +26:59 14:11
34 Martina Petersson Burseryds IFBurseryds IF 1:04:00 +27:15 14:15
35 Josefine Lindberg OK DenselnOK Denseln 1:04:35 +27:50 14:23
36 Henrik Erdalen IFK GöteborgIFK Göteborg 1:04:43 +27:58 14:24
37 Mark Baljeu Leksands OKLeksands OK 1:05:20 +28:35 14:33
38 Benny Wiklund Finspångs SOKFinspångs SOK 1:06:40 +29:55 14:50
39 Åsa Bogmark Eksjö SOKEksjö SOK 1:07:21 +30:36 15:00
40 Åsa Jönsson Järla OrienteringJärla Orientering 1:07:53 +31:08 15:07
41 Johan Kyhlberg Malungs OK SkogsmårdarnaMalungs OK Skogsmårdarna 1:08:10 +31:25 15:10
42 Christer Andersson SOK AnebySOK Aneby 1:08:11 +31:26 15:11
43 Charlotte Östlund OK LinnéOK Linné 1:08:12 +31:27 15:11
44 Mikael Bodin Gällstadbygdens SOKGällstadbygdens SOK 1:08:40 +31:55 15:17
45 Sofia Lundberg Göteborg/Majorna OKGöteborg/Majorna OK 1:09:17 +32:32 15:25
46 Mikael Martinsson Falkenbergs OKFalkenbergs OK 1:10:14 +33:29 15:38
47 Ingmar Andersson Jönköpings OKJönköpings OK 1:11:10 +34:25 15:51
48 Johan Lindgren Tullinge SKTullinge SK 1:11:28 +34:43 15:55
49 Carl Johan Högstrand Markbygdens OKMarkbygdens OK 1:11:41 +34:56 15:57
50 Håkan Andersson OK DackeOK Dacke 1:11:55 +35:10 16:01
51 Per Andersson OK GyngeOK Gynge 1:12:43 +35:58 16:11
52 Lars Kjellström Gränna-Bygdens OKGränna-Bygdens OK 1:14:55 +38:10 16:41
53 Lars Spångmyr IK Jarl RättvikIK Jarl Rättvik 1:18:24 +41:39 17:27
54 Marzena Dragowska Victoria JozefowVictoria Jozefow 1:21:42 +44:57 18:11
55 Hans Hjelm SOK AnebySOK Aneby 1:22:15 +45:30 18:19
56 Björn Lundgren Kils OKKils OK 1:22:35 +45:50 18:23
57 Catrin Gustavsson Kils OKKils OK 1:22:37 +45:52 18:24
58 Anders Kjell Linköpings OKLinköpings OK 1:23:50 +47:05 18:40
59 Pi Persson OK OrionOK Orion 1:25:15 +48:30 18:59
60 Göran Börjeskog OK TorOK Tor 1:28:00 +51:15 19:35
61 Jimmy Alenius Boxholm-Mjölby OLBoxholm-Mjölby OL 1:28:21 +51:36 19:40
62 Barbro Östlund OK RoxenOK Roxen 1:28:34 +51:49 19:43
63 Marie Gröhn Jönköpings OKJönköpings OK 1:29:38 +52:53 19:57
64 Ingemar Kyhlberg Malungs OK SkogsmårdarnaMalungs OK Skogsmårdarna 1:30:01 +53:16 20:02
65 Gert Johansson Linköpings AIKLinköpings AIK 1:30:42 +53:57 20:12
66 Lina Dahlberg Falköpings AIK OKFalköpings AIK OK 1:32:36 +55:51 20:37
67 Bengt Östlund OK RoxenOK Roxen 1:39:21 +1:02:36 22:07
Ingrid Öhlund Ulricehamns OKUlricehamns OK ej godkänd
Torbjörn Wrighed Motala AIF OLMotala AIF OL ej godkänd
Bertil Öhlund Falköpings AIK OKFalköpings AIK OK ej godkänd
Eva Folkesson Lööf OK Pan-KristianstadOK Pan-Kristianstad ej godkänd
Lotta Granholm Linköpings OKLinköpings OK ej godkänd
Göran Hektor Linköpings OKLinköpings OK ej godkänd

Öppen Motion 9

7 270 m, 19 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Andreas Johansson Bækkelagets SKBækkelagets SK 59:56 8:14
2 Emil Kalered Skogspojkarnas OKSkogspojkarnas OK 1:07:11 +7:15 9:14
3 Dlabaja Stepan Söders SOL TyresöSöders SOL Tyresö 1:07:46 +7:50 9:19
4 Anders Svensson Finspångs SOKFinspångs SOK 1:08:16 +8:20 9:23
5 Per Svensson Finspångs SOKFinspångs SOK 1:08:17 +8:21 9:23
6 Johan Hansson Nässjö OKNässjö OK 1:09:02 +9:06 9:29
7 Martin Flodin IK HakarpspojkarnaIK Hakarpspojkarna 1:11:55 +11:59 9:53
8 Oscar Henriksson Jönköpings OKJönköpings OK 1:12:05 +12:09 9:54
9 Jerker Boman Gävle OKGävle OK 1:13:10 +13:14 10:03
10