Officiell resultatlista för Skistart.com Publiktävling sprint
Tävlingens namn: Skistart.com Publiktävling sprint
Arrangörsorganisationer:
IFK Mora OK / Älvdalens IF OK
Datum: söndag 7 februari 2016
Klasser: Visa alla | D21 | H21 | D20 | H20 | D18 | H18 | D16 | H16 | D14 | H14 | D12 | H12 | D10 | H10 | D35 | H35 | D45 | H45 | D55 | H55 | D65 | H65 | ÖM4 | ÖM9
D21
3 110 m, 6 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Lisa Larsen | Alfta-Ösa OK | 17:17 | 5:33 | |
2 | Gabriele Keinaite | Alfta-Ösa OK | 17:49 | +0:32 | 5:43 |
3 | Emma Bergström | OK Vargen | 18:36 | +1:19 | 5:58 |
4 | Sarah Persson | Åtvidabergs IF | 19:23 | +2:06 | 6:13 |
5 | Anna Herbert | Täby OK | 23:52 | +6:35 | 7:40 |
6 | Jonna Pettersson | IFK Mora OK | 30:58 | +13:41 | 9:57 |
H21
3 410 m, 7 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Thomas Persson | Åtvidabergs IF | 20:53 | 6:07 | |
2 | Mikael Gustafsson | IK Vista | 22:00 | +1:07 | 6:27 |
3 | Mårten Waldenfjord | Järfälla OK | 24:06 | +3:13 | 7:04 |
4 | Mats Herbert | Täby OK | 24:45 | +3:52 | 7:15 |
5 | Ulf Hylander | Nyköpings OK | 28:15 | +7:22 | 8:17 |
6 | Peter Nordström | Täby OK | 31:12 | +10:19 | 9:08 |
Sture Norén | Älvsby IF OK | ej godkänd | |||
Sixten Walheim | Robertsfors IK | ej start |
D20
3 110 m, 2 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Anna Kindlundh | Södertälje-Nykvarn OF | 25:29 | 8:11 | |
2 | Johanna Henriksson | OK Tisaren | 32:30 | +7:01 | 10:27 |
H18
3 410 m, 0 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
Lukas Deininger | IFK Mora OK | ej start |
D16
2 400 m, 7 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Tilde Engberg | Härnösands OK | 23:00 | 9:35 | |
2 | Julia Wanner | Avesta OK | 24:06 | +1:06 | 10:02 |
3 | Emelie Brudin | IFK Mora OK | 24:15 | +1:15 | 10:06 |
4 | Thea Andersson | IFK Mora OK | 24:44 | +1:44 | 10:18 |
5 | Moa Andersson | IFK Mora OK | 25:02 | +2:02 | 10:25 |
6 | Moa Hjorth | Domnarvets GOIF | 25:21 | +2:21 | 10:33 |
7 | Ebba Adebrant | Tumba-Mälarhöjden OK | 25:26 | +2:26 | 10:35 |
Julia Gunnarsson | Malungs OK Skogsmårdarna | ej start |
H16
3 110 m, 4 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Zeb Palm | HJS-Vansbro OK | 20:33 | 6:36 | |
William Karlsson | Västerbergslagens OL | ej godkänd | |||
Leo Johansson | OK Kolmården | ej godkänd | |||
Rasmus Nordgren | OK Kåre | ej godkänd | |||
Arvid Westerberg | OK Kolmården | ej start |
D14
2 220 m, 6 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Klara Andersson | Domnarvets GOIF | 17:16 | 7:46 | |
2 | Lilian Palm | HJS-Vansbro OK | 17:57 | +0:41 | 8:05 |
3 | Emma Eliasson | Domnarvets GOIF | 19:11 | +1:55 | 8:38 |
4 | Marie-Chantal Ballnus | Järfälla OK | 24:12 | +6:56 | 10:54 |
5 | Therese Nilsson | OK Österåker | 25:26 | +8:10 | 11:27 |
6 | Elsa Forsgren | Västerbergslagens OL | 30:02 | +12:46 | 13:31 |
H14
2 220 m, 5 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Melker Nordgren | OK Kåre | 16:34 | 7:27 | |
2 | Elias Adebrant | Tumba-Mälarhöjden OK | 18:28 | +1:54 | 8:19 |
3 | Seth Borglund | Härnösands OK | 19:13 | +2:39 | 8:39 |
4 | Jesper Berg | Domnarvets GOIF | 20:25 | +3:51 | 9:11 |
5 | Thobias Brodin | IFK Mora OK | 26:25 | +9:51 | 11:53 |
D12
1 490 m, 1 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Julia Forsgren | OK Tyr | 16:08 | 10:49 |
H12
1 490 m, 3 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Hugo Persson | Åtvidabergs IF | 12:04 | 8:05 | |
2 | Nils Engberg | Härnösands OK | 12:22 | +0:18 | 8:17 |
3 | Karl Forsgren | Västerbergslagens OL | 15:04 | +3:00 | 10:06 |
D10
1 490 m, 3 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Malin Håll | HJS-Vansbro OK | 15:58 | 10:42 | |
2 | Maja Eliasson | Domnarvets GOIF | 19:16 | +3:18 | 12:55 |
3 | Ellen Forsgren | Västerbergslagens OL | 36:00 | +20:02 | 24:09 |
H10
1 490 m, 1 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Eskil Engberg | Härnösands OK | 16:42 | 11:12 |
D35
3 110 m, 1 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Liselott Nordgren | OK Kåre | 35:49 | 11:30 |
H35
3 410 m, 4 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Magnus Eliasson | Domnarvets GOIF | 21:03 | 6:10 | |
2 | Jacob Bolin | Tumba-Mälarhöjden OK | 22:17 | +1:14 | 6:32 |
3 | Torbjörn Engberg | Härnösands OK | 22:27 | +1:24 | 6:35 |
4 | Erik Borglund | Härnösands OK | 23:14 | +2:11 | 6:48 |
D45
2 400 m, 4 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Anna Isaksson Forsgren | OK Tyr | 21:02 | 8:45 | |
2 | Helena Adebrant | Tumba-Mälarhöjden OK | 24:00 | +2:58 | 10:00 |
3 | Ulrika Gustafsson | IK Vista | 27:28 | +6:26 | 11:26 |
Sofie Nylander | OK Kåre | ej godkänd | |||
Annlouise Almqvist | IFK Mora OK | ej start |
H45
3 110 m, 4 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Stefan Johansson | OK Kåre | 17:11 | 5:31 | |
2 | Björn Albinsson | IFK Mora OK | 17:48 | +0:37 | 5:43 |
3 | Peter Grahn | Hestra IF | 20:25 | +3:14 | 6:33 |
4 | Anders Berg | Domnarvets GOIF | 22:23 | +5:12 | 7:11 |
Per Ögren | Bergnäsets AIK | ej start |
H55
3 110 m, 1 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Torbjörn Söderlund | Leksands OK | 27:18 | 8:46 | |
Olof Fraenell | Sundsvalls OK | ej start |
D65
2 220 m, 2 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Anna Blomgren | Tullinge SK | 26:59 | 12:09 | |
2 | Gurli Back | Fagersta OK | 59:55 | +32:56 | 26:59 |
H65
2 400 m, 7 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Elis Åberg | Storviks IF | 21:48 | 9:05 | |
2 | Olle Adolfsson | Lerums SOK | 22:22 | +0:34 | 9:19 |
3 | Gunnar Munktelius | Surahammars SOK | 24:31 | +2:43 | 10:12 |
4 | Kjell Eriksson | ÖSeT SkidO | 27:14 | +5:26 | 11:20 |
5 | Sven Gustav Dahlberg | Storviks IF | 33:06 | +11:18 | 13:47 |
6 | Lars-Åke Sjökvist | Värend GN OL | 38:21 | +16:33 | 15:58 |
7 | Elof Back | Fagersta OK | 1:09:21 | +47:33 | 28:53 |
Anders Thomasson | Ulricehamns OK | ej start |
Öppen motion 4
2 220 m, 6 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Annica Berger | Domnarvets GOIF | 21:48 | 9:49 | |
2 | Elisabeth Öström | OK Tyr | 22:26 | +0:38 | 10:06 |
3 | Erica Håll | HJS-Vansbro OK | 22:43 | +0:55 | 10:13 |
4 | Lisa Jonasson | Älvdalens IF OK | 33:20 | +11:32 | 15:00 |
5 | Jenny Wåhlin | Domnarvets GOIF | 40:35 | +18:47 | 18:16 |
6 | Irma Berg | Domnarvets GOIF | 52:39 | +30:51 | 23:42 |
Öppen motion 9
3 410 m, 9 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Magnus Hjorth | Domnarvets GOIF | 24:21 | 7:08 | |
2 | Janne Skarner | Leksands OK | 25:39 | +1:18 | 7:31 |
3 | Anna-Karin Nilsson | Malungs OK Skogsmårdarna | 29:06 | +4:45 | 8:32 |
4 | Gustav Björklund | IFK Mora OK | 29:34 | +5:13 | 8:40 |
5 | Kristina Tholerud | Övertorneå IF | 32:27 | +8:06 | 9:30 |
6 | Maja Mörth | Leksands OK | 35:41 | +11:20 | 10:27 |
7 | Byron Palm | HJS-Vansbro OK | 38:42 | +14:21 | 11:20 |
Johan Trygg | IFK Mora OK | ej godkänd | |||
Florence Berg | Domnarvets GOIF | ej godkänd |
Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!