Officiell resultatlista för DM, ultralång, Skåne + medeldistanstävling
Tävlingens namn: DM, ultralång, Skåne + medeldistanstävling
Arrangörsorganisation:
OK Gynge
Datum: söndag 27 augusti 2017
Klasser: Visa alla | D21US | H21US | D18US | H18US | D20US | D35US | H35US | D40US | H40US | D45US | H45US | D50US | H50US | D55US | H55US | D60US | H60US | D65US | H65US | D70US | H70US | H75US | H80US | D85US | H85US | D21 | H21 | D18 | D16 | H16 | D16K | H16K | D14 | H14 | H14K | D12 | H12 | D10 | H10 | D40 | H40 | D45 | H45 | D50 | H50 | D55 | H55 | D60 | H60 | D65 | H65 | D70 | H70 | H75 | D80 | H80 | H85 | H90 | Insk | U1 | U2 | ÖM1 | ÖM3 | ÖM5 | ÖM7 | ÖM8 | ÖM9
Skåneslättens OL
47 startandePlac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Curth Svensson | H90 (1) | 1:44:59 | 38:10 | |
1 | Christina Olsson | D55 Ultra Skåne (4) | 1:34:23 | 14:12 | |
1 | Stefan Pålsson | H50 Ultra Skåne (14) | 1:19:10 | 8:51 | |
1 | Anna Benatti | D12 (7) | 16:07 | 7:36 | |
2 | Patrik Lindeberg | H21 Ultra Skåne (12) | 2:26:48 | +17:35 | 8:58 |
2 | Lena Olsson | D55 Ultra Skåne (4) | 1:35:47 | +1:24 | 14:25 |
2 | Bertil Johansson | H85 (3) | 1:30:43 | +5:23 | 32:59 |
2 | Lisa Jonsson-Nordin | D21 Ultra Skåne (7) | 2:08:26 | +8:53 | 10:13 |
2 | Atle Kulstad | H10 (7) | 15:30 | +2:05 | 7:56 |
2 | Kim Kulstad | Öppen motion 1 (5) | 16:06 | +0:51 | 8:15 |
2 | Anders Carlsson | H75 Ultra Skåne (9) | 1:19:58 | +6:13 | 14:10 |
2 | Lovisa Weiden | D18 Ultra Skåne (15) | 1:30:45 | +2:53 | 10:39 |
2 | Göran Johnsson | H65 Ultra Skåne (16) | 1:31:34 | +7:59 | 13:05 |
3 | Kajsa Benatti | D40 Ultra Skåne (5) | 1:37:29 | +16:55 | 13:01 |
3 | Ingmar Ekelöv | H60 Ultra Skåne (3) | 1:49:33 | +26:56 | 13:01 |
3 | Isak Prellner | H21 Ultra Skåne (12) | 2:34:51 | +25:38 | 9:28 |
3 | Britt Forsell Pirozzi | D70 Ultra Skåne (6) | 1:16:03 | +8:31 | 17:46 |
3 | Håkan Carlsson | Öppen motion 8 (42) | 44:59 | +0:36 | 9:24 |
3 | Ina Lindeberg | D60 Ultra Skåne (6) | 1:15:32 | +6:25 | 13:06 |
4 | Gert Olsson | H65 (6) | 52:21 | +16:12 | 17:03 |
5 | Valter Sander | H10 (7) | 22:23 | +8:58 | 11:28 |
5 | Johan Sander | H40 Ultra Skåne (15) | 1:53:10 | +19:48 | 10:07 |
6 | Marianne Carlsson | D70 (9) | 56:28 | +20:36 | 22:08 |
6 | Klas Tykesson | H80 (7) | 58:54 | +17:35 | 21:25 |
7 | Bengt-Åke Berntsson | H55 Ultra Skåne (9) | 1:46:22 | +29:39 | 12:24 |
7 | Joel Kristiansson | H21 Ultra Skåne (12) | 2:47:37 | +38:24 | 10:15 |
8 | Albin Weiden | H14 (16) | 34:24 | +9:12 | 11:54 |
8 | Kerstin Jensen | D45 Ultra Skåne (10) | 1:49:48 | +26:07 | 15:17 |
9 | Edvin Sander | H12 (12) | 24:01 | +11:20 | 11:19 |
9 | Ebba Jensen | D18 Ultra Skåne (15) | 1:46:29 | +18:37 | 12:29 |
9 | Björn Carlsson | Öppen motion 8 (42) | 52:48 | +8:25 | 11:02 |
10 | Adam Johansson | H14 (16) | 36:09 | +10:57 | 12:30 |
10 | Ola Markholm | H40 Ultra Skåne (15) | 2:08:17 | +34:55 | 11:29 |
10 | Jan Johansson | H50 (11) | 1:14:47 | +43:37 | 19:34 |
11 | Malin Weiden | Öppen motion 7 (48) | 42:08 | +21:04 | 15:06 |
11 | Ida Benatti | D14 (12) | 1:08:35 | +38:24 | 23:43 |
12 | Johanna Gersne | D14 (12) | 1:17:14 | +47:03 | 26:43 |
13 | Atle Kulstad | Öppen motion 3 (29) | 25:44 | +8:26 | 12:08 |
14 | Johan Jensen | H45 Ultra Skåne (22) | 1:56:26 | +29:23 | 11:33 |
15 | Valter Sander | Öppen motion 3 (29) | 26:12 | +8:54 | 12:21 |
17 | Lotta Berntsson | Öppen motion 7 (48) | 47:50 | +26:46 | 17:08 |
20 | Sven-Erik Forsell | H70 (20) | 1:36:27 | +1:04:30 | 32:02 |
22 | Henrik Weiden | Öppen motion 8 (42) | 1:05:32 | +21:09 | 13:42 |
44 | Per Gersne | Öppen motion 7 (48) | 1:17:57 | +56:53 | 27:56 |
Torbjörn Wingqvist | H75 (13) | ej godkänd | |||
Ingela Ekelöv | D55 Ultra Skåne (4) | ej godkänd | |||
Marie Markholm | D45 (6) | ej godkänd | |||
Jonas Munck af Rosenschöld | H21 (5) | ej start |
Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!