Officiell resultatlista för DM, medel, Värmland
Tävlingens namn: DM, medel, Värmland
Arrangörsorganisation:
Lesjöfors SK
Datum: söndag 30 augusti 2015
Klasser: Visa alla | D21 | H21 | D20 | H20 | D18 | H18 | D16 | H16 | D14 | H14 | D12 | H12 | D10 | H10 | D35 | H35 | D40 | H40 | D45 | H45 | D50 | H50 | D55 | H55 | D60 | H60 | D65 | H65 | D70 | H70 | D75 | H75 | D80 | H80 | Insk | U1 | U2 | ÖM1 | ÖM3 | ÖM5 | ÖM7 | ÖM8
D21
3 870 m, 16 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Åsa Zetterberg Eriksson | OK Djerf | 33:21 | 8:37 | |
2 | Linda Take | OK Tyr | 33:31 | +0:10 | 8:39 |
3 | Stina Granefelt | OK Tyr | 35:07 | +1:46 | 9:04 |
4 | Johanna Kindlund | OK Tyr | 35:37 | +2:16 | 9:12 |
5 | Malin Jonsson | OK Tyr | 36:20 | +2:59 | 9:23 |
6 | Lina Rööhs | Skattkärrs SOK | 38:06 | +4:45 | 9:50 |
7 | Elin Eriksson | Västvärmlands OK | 38:43 | +5:22 | 10:00 |
8 | Elin Ransjö Zander | OK Tyr | 40:20 | +6:59 | 10:25 |
9 | Jenny Gullqvist | Västvärmlands OK | 40:23 | +7:02 | 10:26 |
10 | Eva Albinsson | OK Tyr | 41:12 | +7:51 | 10:38 |
11 | Maria Eriksson | Västvärmlands OK | 42:34 | +9:13 | 10:59 |
12 | My Westlund | OK Tyr | 42:50 | +9:29 | 11:04 |
13 | Lovisa Martinsson | OK Tyr | 43:47 | +10:26 | 11:18 |
14 | Anna-Karin Mattsson | Skattkärrs SOK | 47:52 | +14:31 | 12:22 |
15 | Lydia Martinsson | OK Tyr | 49:43 | +16:22 | 12:50 |
16 | Ann Hyvönen | Skattkärrs SOK | 52:51 | +19:30 | 13:39 |
Johanna Holtet | OK Tyr | ej start |
H21
4 800 m, 14 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Jens Wängdahl | Nyköpings OK | 30:10 | 6:17 | |
2 | Henric Brohede | OK Tyr | 33:09 | +2:59 | 6:54 |
3 | Sören Kindlund | OK Tyr | 33:57 | +3:47 | 7:04 |
4 | Jörgen Granefelt | Kils OK | 34:59 | +4:49 | 7:17 |
5 | Jan Olm | Kils OK | 35:40 | +5:30 | 7:25 |
6 | Lars-Håkan Bengtsson | OK Tyr | 37:21 | +7:11 | 7:46 |
7 | Per Jansson | OK Djerf | 37:26 | +7:16 | 7:47 |
8 | Fredrik Zetterbe Eriksson | OK Djerf | 38:35 | +8:25 | 8:02 |
9 | Arvid Johnson | Degerfors OK | 40:35 | +10:25 | 8:27 |
10 | Magnus Albinsson | OK Tyr | 42:39 | +12:29 | 8:53 |
11 | Svein Nygård | Lillomarka OL | 43:35 | +13:25 | 9:04 |
12 | Jens Öström | OK Tyr | 48:15 | +18:05 | 10:03 |
13 | Stefan Söderström | IK Vikings OK | 58:35 | +28:25 | 12:12 |
14 | Michael Forslund | Kristinehamns OK | 1:14:45 | +44:35 | 15:34 |
Anders Lindberg | OK Tyr | ej start | |||
Jonas Fogelberg | Västvärmlands OK | ej start | |||
Jonas Leandersson | Södertälje-Nykvarn OF | ej start | |||
Håkan Eriksson | Malungs OK Skogsmårdarna | ej start | |||
Tobias Beckius | Linköpings OK | ej start | |||
Johan Lövgren | Degerfors OK | ej start |
D18
3 690 m, 3 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Malin Nyman | OK Tyr | 38:04 | 10:18 | |
2 | Elin Johansson | Skattkärrs IF | 56:13 | +18:09 | 15:14 |
3 | Rebecka Salenbäck | Kristinehamns OK | 58:30 | +20:26 | 15:51 |
H18
3 690 m, 8 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Tom Campbell | Lustens OK | 24:38 | 6:40 | |
2 | Andreas Uller | Kils OK | 24:59 | +0:21 | 6:46 |
3 | Johan Gustafsson | OK Tyr | 30:01 | +5:23 | 8:08 |
4 | Marcus Beckius | OK Tyr | 33:13 | +8:35 | 9:00 |
5 | Robin Svennberg | Degerfors OK | 33:25 | +8:47 | 9:03 |
6 | Elis Berg | OK Fryksdalen | 47:08 | +22:30 | 12:46 |
7 | Oskar Eriksson | OK Älgen | 54:47 | +30:09 | 14:50 |
Olof Lissmats | OK Södertörn | diskvalificerad |
D16
3 490 m, 5 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Elsa Holmgård | Kils OK | 30:27 | 8:43 | |
2 | Frida Johansson | OK Djerf | 34:29 | +4:02 | 9:52 |
3 | Linda Gustafsson | OK Tyr | 41:49 | +11:22 | 11:58 |
4 | Thea Bad | Lustens OK | 53:57 | +23:30 | 15:27 |
5 | Ella Nordström | Kils OK | 55:05 | +24:38 | 15:46 |
Elin Blomkvist | OK Tyr | ej start |
H16
3 490 m, 9 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Lukas Olm | Kils OK | 26:11 | 7:30 | |
2 | Olof Skoglund | Kils OK | 27:46 | +1:35 | 7:57 |
3 | Oskar Nyman | OK Tyr | 27:51 | +1:40 | 7:58 |
4 | Samuel Axelsson | OK Tyr | 32:13 | +6:02 | 9:13 |
5 | Jonathan Uller | Kils OK | 33:07 | +6:56 | 9:29 |
6 | Erik Eriksson | OK Älgen | 34:13 | +8:02 | 9:48 |
7 | Hannes Bergenfur | IK Vikings OK | 36:49 | +10:38 | 10:32 |
8 | Lukas Katvala | OK Älgen | 42:16 | +16:05 | 12:06 |
9 | Adrian Lundberg | IK Vikings OK | 42:38 | +16:27 | 12:12 |
D14
3 080 m, 8 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Elin Lindblad | OK Djerf | 27:51 | 9:02 | |
2 | Amanda Jansson | OK Djerf | 32:12 | +4:21 | 10:27 |
3 | Klara Johansson | Västvärmlands OK | 36:28 | +8:37 | 11:50 |
4 | Nora Holmgård | Kils OK | 37:33 | +9:42 | 12:11 |
5 | Elsa Albinsson | OK Tyr | 40:44 | +12:53 | 13:13 |
6 | Nicolina Moberg | OK Tyr | 41:48 | +13:57 | 13:34 |
7 | Ingrid Stake | Västvärmlands OK | 43:28 | +15:37 | 14:06 |
8 | Julia Andersson | IK Vikings OK | 1:05:47 | +37:56 | 21:21 |
Ylva Johansson | OK Djerf | ej start |
H14
3 080 m, 5 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Elias Bergenfur | IK Vikings OK | 29:05 | 9:26 | |
2 | Richard Take | OK Tyr | 32:18 | +3:13 | 10:29 |
3 | Tim Dalheimer | IK Vikings OK | 32:28 | +3:23 | 10:32 |
4 | Rasmus Pettersson | OK Djerf | 33:01 | +3:56 | 10:43 |
5 | Gustav Perman | OK Tyr | 35:46 | +6:41 | 11:36 |
D12
2 500 m, 9 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Lova Perman | Kils OK | 20:20 | 8:08 | |
2 | Cornelia Kindlund | OK Tyr | 21:10 | +0:50 | 8:28 |
3 | Rebecca Take | OK Tyr | 24:28 | +4:08 | 9:47 |
4 | Ellen Pelander | OK Djerf | 26:54 | +6:34 | 10:45 |
5 | Märtha Stake | Västvärmlands OK | 27:58 | +7:38 | 11:11 |
6 | Jonna Lindblad | OK Djerf | 29:08 | +8:48 | 11:39 |
7 | Rebecka Westlund | Kils OK | 29:59 | +9:39 | 11:59 |
8 | Magdalena Salenbäck | Kristinehamns OK | 31:23 | +11:03 | 12:33 |
9 | Linn Andersson | OK Tyr | 36:18 | +15:58 | 14:31 |
Emma Wahlström | OK Djerf | ej start | |||
Klara Nordström | Kils OK | ej start |
H12
2 500 m, 7 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Anton Uller | Kils OK | 16:38 | 6:39 | |
2 | Alexander Jansson | OK Djerf | 18:41 | +2:03 | 7:28 |
3 | Hjalmar Berg | OK Fryksdalen | 18:48 | +2:10 | 7:31 |
4 | William Rebane | Kils OK | 24:06 | +7:28 | 9:38 |
5 | Tobias Hällman | OK Tyr | 33:01 | +16:23 | 13:12 |
6 | Simon Albinsson | OK Tyr | 40:59 | +24:21 | 16:23 |
Alexander Säker | IK Vikings OK | diskvalificerad |
D10
2 070 m, 2 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Emelie Forslund | Kristinehamns OK | 21:07 | 10:12 | |
2 | Lovisa Gullqvist | Västvärmlands OK | 28:51 | +7:44 | 13:56 |
H10
2 070 m, 13 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Fredrik Westlund | Kils OK | 17:12 | 8:18 | |
2 | Arvid Eriksson | OK Tyr | 17:59 | +0:47 | 8:41 |
3 | Albert Brohede | OK Älgen | 19:29 | +2:17 | 9:24 |
4 | Danilo Moberg | OK Tyr | 20:52 | +3:40 | 10:04 |
5 | Isak Holmgård | Kils OK | 22:53 | +5:41 | 11:03 |
6 | Edvard Pelander | OK Djerf | 24:05 | +6:53 | 11:38 |
7 | Oscar Andersson | OK Tyr | 24:48 | +7:36 | 11:58 |
8 | Hugo Bergenfur | IK Vikings OK | 26:56 | +9:44 | 13:00 |
9 | Linus Nilsson | OK Tyr | 27:05 | +9:53 | 13:05 |
10 | Alfred Nyberg | Skattkärrs SOK | 30:01 | +12:49 | 14:30 |
11 | Felix Lind | OK Älgen | 32:02 | +14:50 | 15:28 |
12 | Anton Jonsson | OK Tyr | 37:00 | +19:48 | 17:52 |
13 | Nils Johansson | Västvärmlands OK | 38:00 | +20:48 | 18:21 |
D40
3 710 m, 7 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Lena Westerlund | OK Djerf | 41:01 | 11:03 | |
2 | Anna Nordström | Kils OK | 47:19 | +6:18 | 12:45 |
3 | Anna Uller | Kils OK | 48:55 | +7:54 | 13:11 |
4 | Eva-Lill Bergenfur | IK Vikings OK | 50:59 | +9:58 | 13:44 |
5 | Pernilla Stake | Västvärmlands OK | 51:17 | +10:16 | 13:49 |
6 | Viktoria Lindberg | OK Djerf | 57:03 | +16:02 | 15:22 |
7 | Anna-Märta Johansson | Västvärmlands OK | 1:07:15 | +26:14 | 18:07 |
Anna Jansson | OK Djerf | ej start |
H40
4 120 m, 9 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Jonas Bergenfur | Skattkärrs SOK | 33:11 | 8:03 | |
2 | Tommy Johansson | Västvärmlands OK | 33:22 | +0:11 | 8:05 |
2 | Daniel Brohede | OK Älgen | 33:22 | +0:11 | 8:05 |
4 | Patrik Hedberg | Kroppa IF | 41:00 | +7:49 | 9:57 |
5 | Jörgen Aurén | IK Vikings OK | 41:45 | +8:34 | 10:08 |
6 | Mattias Persson | OK Tyr | 44:14 | +11:03 | 10:44 |
7 | Jonas Larsson | Kristinehamns OK | 48:26 | +15:15 | 11:45 |
8 | Lars-Ola Westerlund | Lustens OK | 52:37 | +19:26 | 12:46 |
Jonas Uller | Kils OK | diskvalificerad |
D45
2 980 m, 8 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Sofia Holmgård | Kils OK | 30:42 | 10:18 | |
2 | Helen Skoog | Kils OK | 32:27 | +1:45 | 10:53 |
3 | Karin Nyman | OK Tyr | 34:54 | +4:12 | 11:42 |
4 | Marie Alfredsson | OK Tyr | 36:06 | +5:24 | 12:06 |
5 | Eva Martinsson | OK Tyr | 38:46 | +8:04 | 13:00 |
6 | Ylva Olm | Kils OK | 39:02 | +8:20 | 13:05 |
7 | Anna-Lena Jacobsson | Degerfors OK | 47:12 | +16:30 | 15:50 |
8 | Anna Eriksson | OK Älgen | 54:49 | +24:07 | 18:23 |
H45
4 120 m, 12 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Magnus Nordström | Kils OK | 31:52 | 7:44 | |
2 | Mats Lilja | OK Älgen | 32:15 | +0:23 | 7:49 |
3 | Henrik Lindblad | OK Djerf | 32:39 | +0:47 | 7:55 |
4 | Per Boström | Skattkärrs IF | 34:36 | +2:44 | 8:23 |
5 | Robert Berg | OK Fryksdalen | 34:42 | +2:50 | 8:25 |
6 | Mathias Axelson | OK Tyr | 36:46 | +4:54 | 8:55 |
7 | Thord Salenbäck | Kristinehamns OK | 39:33 | +7:41 | 9:35 |
8 | Stefan Eriksson | OK Älgen | 39:34 | +7:42 | 9:36 |
9 | Mikael Larsson | Skattkärrs SOK | 42:51 | +10:59 | 10:24 |
10 | Anders Lundberg | IK Vikings OK | 47:33 | +15:41 | 11:32 |
11 | Matthias Kalle Dalheimer | IK Vikings OK | 1:08:59 | +37:07 | 16:44 |
Örjan Beckius | OK Tyr | diskvalificerad | |||
Stefan Wennberg | Skattkärrs SOK | ej start |
D50
2 980 m, 10 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Anna Gund | Skattkärrs SOK | 33:17 | 11:10 | |
2 | Ewa Lundberg | IK Vikings OK | 34:20 | +1:03 | 11:31 |
3 | Catarina Högkvist | OK Tyr | 35:31 | +2:14 | 11:55 |
4 | Tone Hollowell | OK Tyr | 38:21 | +5:04 | 12:52 |
5 | Lottie Lind | OK Älgen | 39:12 | +5:55 | 13:09 |
6 | Anna Weckner Westlund | OK Tyr | 41:10 | +7:53 | 13:48 |
7 | Anna-Lena Stenquist | Gagnefs OK | 44:42 | +11:25 | 15:00 |
8 | Åsa Sörlin | Lustens OK | 46:59 | +13:42 | 15:45 |
9 | Anna-Lena Sarfve | Kroppa IF | 47:59 | +14:42 | 16:06 |
10 | Ann-Sofie Hultsved | OK Tyr | 1:01:27 | +28:10 | 20:37 |
Lotta Ransjö | OK Tyr | ej start |
H50
3 710 m, 18 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Sten Leandersson | OK Tyr | 30:05 | 8:06 | |
2 | Per Winther | Västerbergslagens OL | 31:26 | +1:21 | 8:28 |
3 | Lars Holmgård | Kils OK | 32:02 | +1:57 | 8:38 |
4 | Pär Nyman | OK Tyr | 32:20 | +2:15 | 8:42 |
5 | Lars Andersson | OK Tyr | 35:49 | +5:44 | 9:39 |
6 | Anders Jonsson | IK Vikings OK | 36:19 | +6:14 | 9:47 |
7 | Thomas Hollowell | OK Tyr | 36:23 | +6:18 | 9:48 |
8 | Per Högkvist | OK Tyr | 37:55 | +7:50 | 10:13 |
9 | Dan Karlsson | IK Vikings OK | 38:15 | +8:10 | 10:18 |
10 | Björn Svensson | OK Djerf | 39:06 | +9:01 | 10:32 |
11 | Håkan Lindberg | OK Djerf | 42:21 | +12:16 | 11:24 |
12 | Lars Jacobsson | Degerfors OK | 42:34 | +12:29 | 11:28 |
13 | Conny Gunnarsson | OK Älgen | 44:24 | +14:19 | 11:58 |
14 | Bertil Johansson | Kristinehamns OK | 45:38 | +15:33 | 12:18 |
15 | Björn Engström | Lustens OK | 47:45 | +17:40 | 12:52 |
16 | Tony Gullqvist | Västvärmlands OK | 55:12 | +25:07 | 14:52 |
17 | Bernt Nilsson | OK Tyr | 56:30 | +26:25 | 15:13 |
18 | Lars-Gunnar Jansson | IK Vikings OK | 58:54 | +28:49 | 15:52 |
D55
2 980 m, 7 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Ingrid Kensby | OK Tyr | 27:58 | 9:23 | |
2 | Elisabeth Öström | OK Tyr | 31:08 | +3:10 | 10:26 |
3 | Annika Leandersson | OK Tyr | 39:08 | +11:10 | 13:07 |
4 | Karin Moodh | OK Tyr | 48:59 | +21:01 | 16:26 |
5 | Elisabet Falemo | Kristinehamns OK | 53:46 | +25:48 | 18:02 |
6 | Mary Olsson | Västvärmlands OK | 1:13:07 | +45:09 | 24:32 |
Carola Karlsson | OK Tyr | diskvalificerad |
H55
3 710 m, 6 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Christer Skoog | Kils OK | 27:45 | 7:28 | |
2 | Rolf Wikström | OK Tyr | 30:44 | +2:59 | 8:17 |
3 | Sixten Westlund | OK Tyr | 31:44 | +3:59 | 8:33 |
4 | Lars Nordström | Kils OK | 33:16 | +5:31 | 8:58 |
5 | Mats Kensby | OK Tyr | 46:11 | +18:26 | 12:26 |
6 | Sven-Erik Brodin | Kristinehamns OK | 46:56 | +19:11 | 12:39 |
Anders Alamaa | IK Vikings OK | ej start |
D60
2 620 m, 5 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Lisa Annersand | OK Tyr | 29:13 | 11:09 | |
2 | Britt Fredriksson | Kroppa IF | 32:07 | +2:54 | 12:15 |
3 | Karin Jansson | OK Fryksdalen | 34:03 | +4:50 | 12:59 |
4 | Britt Gunnarsson | Kristinehamns OK | 40:02 | +10:49 | 15:16 |
5 | Gunnel Gillenäs | Kristinehamns OK | 54:46 | +25:33 | 20:54 |
H60
3 710 m, 7 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Lars Harkman | Malungs OK Skogsmårdarna | 30:50 | 8:18 | |
2 | Olov Öström | OK Tyr | 32:54 | +2:04 | 8:52 |
3 | Bengt Svedjeby | Skattkärrs SOK | 34:49 | +3:59 | 9:23 |
4 | Paavo Ylikiiskilä | OK Fryksdalen | 38:00 | +7:10 | 10:14 |
5 | Stefan Gunnarsson | Kristinehamns OK | 38:20 | +7:30 | 10:19 |
6 | Lars Olsson | Västvärmlands OK | 43:20 | +12:30 | 11:40 |
7 | Göran Eriksson | Lustens OK | 44:00 | +13:10 | 11:51 |
Leif Skogsberg | OK Fryksdalen | ej start |
D65
2 620 m, 2 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Lotta Råberg | OK Tyr | 31:50 | 12:09 | |
2 | Eva Trangius | OK Tyr | 42:42 | +10:52 | 16:17 |
H65
2 980 m, 7 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Lars Granefelt | OK Tyr | 28:01 | 9:24 | |
2 | Kjell Eriksson | OK Djerf | 29:59 | +1:58 | 10:03 |
3 | Åke Gustavsson | OK Älgen | 34:59 | +6:58 | 11:44 |
4 | Lars Christensen | OK Djerf | 37:07 | +9:06 | 12:27 |
5 | Ingemar Ziljat | OK Djerf | 39:46 | +11:45 | 13:20 |
6 | Christer Gillenäs | Kristinehamns OK | 46:35 | +18:34 | 15:37 |
7 | Christer Nälemark | OK Djerf | 47:05 | +19:04 | 15:47 |
D70
2 640 m, 2 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Mariann Nilsson | Lustens OK | 46:53 | 17:45 | |
2 | Viveca Jernstedt | Kristinehamns OK | 1:07:04 | +20:11 | 25:24 |
H70
3 010 m, 11 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Jan Fogelberg | Västvärmlands OK | 27:17 | 9:03 | |
2 | Börje Råberg | OK Tyr | 32:29 | +5:12 | 10:47 |
3 | Hans Persson | OK Älgen | 32:32 | +5:15 | 10:48 |
4 | P-G Jansson | Säterbygdens OK | 39:20 | +12:03 | 13:04 |
5 | Lennart Mattsson | Lustens OK | 42:49 | +15:32 | 14:13 |
6 | Sven Nilsson | Malungs OK Skogsmårdarna | 46:15 | +18:58 | 15:21 |
7 | Janne Jansson | Malungs OK Skogsmårdarna | 47:42 | +20:25 | 15:50 |
8 | Kjell-Åke Ryen | Kroppa IF | 47:50 | +20:33 | 15:53 |
9 | Leif Lindh | IK Vikings OK | 49:08 | +21:51 | 16:19 |
10 | Stig Vahlberg | Kristinehamns OK | 58:54 | +31:37 | 19:34 |
Karl-Erik Persson | IK Vikings OK | diskvalificerad |
D75
2 300 m, 2 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Margareta Sarfve | Kroppa IF | 1:06:56 | 29:06 | |
Britta Hedberg | Kroppa IF | diskvalificerad |
H75
3 010 m, 3 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Bo Gunnarsson | OK Fryksdalen | 39:55 | 13:15 | |
2 | Lars-B Larsson | OK Tyr | 41:17 | +1:22 | 13:42 |
3 | Rolf Larsson | Degerfors OK | 41:33 | +1:38 | 13:48 |
H80
2 640 m, 5 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Nils Jansson | Skattkärrs SOK | 42:21 | 16:02 | |
2 | Rune Gårdh | OK Älgen | 48:55 | +6:34 | 18:31 |
3 | Arvo Hyvönen | Skattkärrs SOK | 52:02 | +9:41 | 19:42 |
4 | Lars Magnusson | Kristinehamns OK | 1:18:51 | +36:30 | 29:52 |
Melvin Nilsson | Lustens OK | diskvalificerad | |||
Valter Alamaa | IK Vikings OK | ej start |
Inskolning
1 680 m, 10 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
Edith Bergenfur | Skattkärrs SOK | fullföljt | |||
Lilly Bergenfur | Skattkärrs SOK | fullföljt | |||
Tindra Blomkvist | Skattkärrs SOK | fullföljt | |||
Robin Dahl | IFK Brattfors | fullföljt | |||
Hanna Lilja | OK Älgen | fullföljt | |||
Henry Nordström | Kils OK | fullföljt | |||
Alva Rööhs | Skattkärrs SOK | fullföljt | |||
Emanuel Rööhs | Filipstads OK | fullföljt | |||
Alva Saikoff | IFK Brattfors | fullföljt | |||
Joel Vilhelmsson | Filipstads OK | fullföljt |
U1
1 980 m, 12 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Lina Uller | Kils OK | 17:17 | 8:43 | |
2 | Malte Granefeldt | OK Tyr | 17:20 | +0:03 | 8:45 |
3 | Linus Bodin-Liliegren | OK Djerf | 19:06 | +1:49 | 9:38 |
4 | Olle Granefeldt | OK Tyr | 20:20 | +3:03 | 10:16 |
5 | Joel Holmgård | Kils OK | 21:45 | +4:28 | 10:59 |
6 | Felicia Rööhs | Skattkärrs SOK | 22:36 | +5:19 | 11:24 |
7 | Tilda Kinnlund | OK Tyr | 24:08 | +6:51 | 12:11 |
8 | Axel Lindblad | OK Djerf | 26:18 | +9:01 | 13:16 |
9 | Malin Nilsson | OK Tyr | 28:04 | +10:47 | 14:10 |
10 | Wilma Jonsson | OK Tyr | 35:39 | +18:22 | 18:00 |
11 | Irma Eriksson | OK Tyr | 35:45 | +18:28 | 18:03 |
12 | Lin Pelander | OK Djerf | 41:37 | +24:20 | 21:01 |
U2
2 380 m, 6 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Hjalmar Wilhelmsson | Filipstads OK | 21:54 | 9:12 | |
2 | Malte Landfors | Lustens OK | 25:37 | +3:43 | 10:45 |
3 | Gustav Nilsson | OK Tyr | 29:18 | +7:24 | 12:18 |
4 | Matteo Moberg | OK Tyr | 30:49 | +8:55 | 12:56 |
5 | Maja Josefsson | Västvärmlands OK | 33:17 | +11:23 | 13:59 |
6 | Ella Nyberg | Skattkärrs SOK | 42:05 | +20:11 | 17:40 |
Elias Josefsson | Västvärmlands OK | ej start |
Öppen motion 1
2 380 m, 2 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Amanda Nylen | Degerfors OK | 23:56 | 10:03 | |
2 | Rebecka Nylen | Degerfors OK | 37:37 | +13:41 | 15:48 |
Öppen motion 3
3 140 m, 10 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Maria Eriksson | OK Tyr | 33:56 | 10:48 | |
2 | Lottis Brohede | OK Älgen | 37:11 | +3:15 | 11:50 |
3 | Elisabeth Savefjord | klubblös | 43:49 | +9:53 | 13:57 |
4 | Mona Fingalsson | OK Älgen | 46:19 | +12:23 | 14:45 |
5 | Elsa Hagström | Kristinehamns OK | 47:16 | +13:20 | 15:03 |
6 | Emma Lugne | Kils OK | 53:14 | +19:18 | 16:57 |
7 | Lissi Vilhelmsson | Ulriksbergs IK | 56:20 | +22:24 | 17:56 |
8 | Agneta Lissmats | OK Södertörn | 1:21:53 | +47:57 | 26:04 |
9 | Kerstin Lugne | Kils OK | 1:26:19 | +52:23 | 27:29 |
Arne Spets | IFK Brattfors | diskvalificerad |
Öppen motion 5
3 410 m, 17 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Elin Lindberg | OK Djerf | 30:36 | 8:58 | |
2 | Stina Lindberg | OK Djerf | 38:00 | +7:24 | 11:08 |
3 | Ola Perman | Kils OK | 40:24 | +9:48 | 11:50 |
4 | Julius Berg | OK Fryksdalen | 40:37 | +10:01 | 11:54 |
5 | Niclas Moberg | OK Tyr | 48:49 | +18:13 | 14:18 |
6 | Laura Josefsson | Åmåls OK | 52:12 | +21:36 | 15:18 |
7 | Bengt Stark | OK Milan | 52:24 | +21:48 | 15:21 |
8 | Sidonie Winther | Västerbergslagens OL | 57:13 | +26:37 | 16:46 |
9 | Leif Karlsson | IFK Brattfors | 57:28 | +26:52 | 16:51 |
10 | Therese Andersson | OK Tyr | 57:53 | +27:17 | 16:58 |
11 | Tord Nordin | Kils OK | 1:00:02 | +29:26 | 17:36 |
12 | Jenny Nyberg | Skattkärrs SOK | 1:04:09 | +33:33 | 18:48 |
13 | Dan Erik Lindén | OK Tyr | 1:06:20 | +35:44 | 19:27 |
14 | Filippa Johnson | Degerfors OK | 1:06:49 | +36:13 | 19:35 |
15 | Kirsty Mc Intyre | OK Tyr | 1:15:18 | +44:42 | 22:04 |
16 | Annette Halvorsen | OK Milan | 1:17:10 | +46:34 | 22:37 |
17 | Sven Sandin | OK Södertörn | 1:24:07 | +53:31 | 24:40 |
Öppen motion 7
3 010 m, 21 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Tomas Svennberg | Degerfors OK | 34:36 | 11:29 | |
2 | Mikael Lind | OK Älgen | 35:41 | +1:05 | 11:51 |
3 | Mikael Nyberg | Skattkärrs SOK | 40:08 | +5:32 | 13:20 |
4 | Linn Lugne | Kils OK | 41:05 | +6:29 | 13:38 |
5 | Lars-Olof Lugne | Kils OK | 41:15 | +6:39 | 13:42 |
6 | Andreas Kruse | Kroppa IF | 42:29 | +7:53 | 14:06 |
7 | Sören Svensson | IFK Brattfors | 42:54 | +8:18 | 14:15 |
8 | Markus Nylen | Degerfors OK | 43:19 | +8:43 | 14:23 |
9 | Patrik Nylen | Degerfors OK | 43:39 | +9:03 | 14:30 |
10 | Emma Johansson | Kristinehamns OK | 47:31 | +12:55 | 15:47 |
11 | Ida Hyvönen | OK Tyr | 48:41 | +14:05 | 16:10 |
12 | Cecilia Hagström | Kristinehamns OK | 50:19 | +15:43 | 16:42 |
13 | Kristina Landfors | Lustens OK | 51:37 | +17:01 | 17:08 |
14 | Maria Nordström | Kils OK | 56:45 | +22:09 | 18:51 |
15 | Per-Martin Svärd | IK Vikings OK | 57:53 | +23:17 | 19:13 |
16 | Jonna Karlsson | IK Vikings OK | 57:55 | +23:19 | 19:14 |
17 | Leif Salin | OK Tyr | 1:01:08 | +26:32 | 20:18 |
18 | Lars Broström | Degerfors OK | 1:02:55 | +28:19 | 20:54 |
19 | Ingrid Jansson | Säterbygdens OK | 1:04:11 | +29:35 | 21:19 |
20 | Helene Hällman | OK Tyr | 1:12:43 | +38:07 | 24:09 |
Anne-Marie Eriksson | Kristinehamns OK | diskvalificerad |
Öppen motion 8
4 650 m, 7 startandePlac | Namn | Organisation | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Magnus Mossberg | OK Järnbärarna | 41:22 | 8:53 | |
2 | Anders Pelander | OK Djerf | 46:33 | +5:11 | 10:00 |
3 | Pelle Landfors | Lustens OK | 50:33 | +9:11 | 10:52 |
4 | Anders Eriksson | Frösö IF | 50:49 | +9:27 | 10:55 |
5 | Tobias Johansson | Åmåls OK | 56:25 | +15:03 | 12:07 |
6 | Hans Persson | Andrarums IF | 59:04 | +17:42 | 12:42 |
7 | William Hollowell | OK Tyr | 1:12:47 | +31:25 | 15:39 |
Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!