Officiell resultatlista för Hökensåsracet, dag 2, lång
TävlingsinformationVisa resultatlista per klassPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut
Tävlingens namn: Hökensåsracet, dag 2, lång
Arrangörsorganisation:
OK Gränsen
Datum: söndag 23 augusti 2015
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
1 | Jan-Olov Eriksson | H60 (23) | 36:36 | | 8:30 |
5 | Roland Sandahl | H70 (44) | 42:21 | +1:26 | 11:17 |
6 | Martin Eriksson | H10 (9) | 18:04 | +3:48 | 8:06 |
6 | Camilla Rosén | D50 (12) | 44:06 | +6:47 | 11:32 |
7 | Emma Eriksson | D14 (14) | 33:40 | +6:35 | 10:12 |
9 | Carina Rosén Eriksson | D50 (12) | 51:10 | +13:51 | 13:23 |
26 | Nils-Gustav Blomqvist | H70 (44) | 56:24 | +15:29 | 15:02 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
7 | Fredrik Törnmarck | H21 Kort (9) | 40:24 | +12:02 | 10:34 |
21 | Jens Törnmarck | H60 (23) | 1:07:01 | +30:25 | 15:35 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
13 | Sven-Olov Larsson | H75 (16) | 59:25 | +25:28 | 18:44 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
39 | Stig Wallerman | Öppen motion 5 (40) | 1:09:10 | +33:46 | 19:12 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
8 | Gunilla Holst | D65 (16) | 51:05 | +11:17 | 16:06 |
14 | Lars Fransson | H70 (44) | 50:44 | +9:49 | 13:31 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
1 | Ingemar Magnusson | H65 (17) | 35:30 | | 9:17 |
6 | Håkan Gustafsson | H65 (17) | 39:26 | +3:56 | 10:19 |
7 | Annelie Alenius | D45 (17) | 48:50 | +11:24 | 11:21 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
1 | Emil Auselius | H16 (20) | 32:59 | | 6:38 |
1 | Hugo Auselius | H12 Kort (1) | 18:46 | | 7:59 |
1 | Björn Andersson | Öppen motion 10 (11) | 44:17 | | 7:29 |
1 | Axel Elmblad | H14 (23) | 26:52 | | 7:27 |
5 | Mattias Gunnarsson | H40 (14) | 45:38 | +6:58 | 8:08 |
7 | Anton Gunnarsson | H14 (23) | 29:41 | +2:49 | 8:14 |
9 | Henric Johnsson | H21 Kort (9) | 42:16 | +13:54 | 11:03 |
9 | Micael Elmblad | Öppen motion 8 (26) | 56:20 | +17:44 | 11:20 |
15 | Håkan Auselius | H45 (16) | 1:05:20 | +26:15 | 11:40 |
38 | Katarina Westin-Karlsson | Öppen motion 7 (46) | 59:28 | +25:50 | 15:59 |
| Filip Trofast | H16 (20) | ej start | | |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
1 | Daniel Olsson | H40 (14) | 38:40 | | 6:54 |
3 | Erland Olsson | H80 (4) | 54:36 | +13:25 | 20:08 |
30 | Kjell Johansson | H70 (44) | 1:01:12 | +20:17 | 16:19 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
1 | Agnes Djurstedt | D12 (15) | 28:24 | | 8:36 |
3 | Cecilia Bergander | D21 (6) | 47:00 | +10:50 | 9:27 |
5 | Linnéa Edvardsson | U2 (16) | 21:53 | +5:48 | 9:48 |
5 | Hugo Djurstedt | H14 (23) | 27:41 | +0:49 | 7:41 |
8 | Hugo Jakobsson | H14 (23) | 30:51 | +3:59 | 8:34 |
11 | Ida Edvardsson | D14 (14) | 42:48 | +15:43 | 12:58 |
13 | Håkan Sandstedt | H55 (17) | 54:30 | +17:04 | 11:26 |
13 | Simon Nilsson | H21 (18) | 1:04:30 | +21:26 | 9:11 |
13 | Susanna Djurstedt | D45 (17) | 54:51 | +17:25 | 12:45 |
18 | Simon Freyland | H16 (20) | 1:01:30 | +28:31 | 12:22 |
| Stefan Djurstedt | Öppen motion 8 (26) | diskvalificerad | | |
| Hanna EDVARDSSON | Öppen motion 7 (46) | ej start | | |
| Lasse Jansson | H21 (18) | ej start | | |
| Wilma Bergander | D14 (14) | ej start | | |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
1 | Sture Jansson | H85 (1) | 1:18:59 | | 39:06 |
3 | Ellen Kallerbäck | D16 (9) | 39:33 | +2:49 | 9:11 |
3 | Gun-Britt Fransson | D65 (16) | 42:41 | +2:53 | 13:27 |
4 | Gustav Fransson | U2 (16) | 21:12 | +5:07 | 9:30 |
4 | Monica Påhlstorp | D65 (16) | 45:44 | +5:56 | 14:25 |
5 | Helena Nyquist | Öppen motion 3 (36) | 40:30 | +4:39 | 12:16 |
5 | Stina Persson | D21 (6) | 55:07 | +18:57 | 11:05 |
6 | Kasper Wittboldt | Öppen motion 1 (11) | 25:10 | +5:17 | 11:17 |
6 | Malte Gunnarsson | H12 (8) | 38:12 | +10:52 | 11:47 |
6 | Ola Fransson | Öppen motion 5 (40) | 43:12 | +7:48 | 12:00 |
8 | Oskar Nyquist | H12 (8) | 1:06:11 | +38:51 | 20:25 |
8 | Tilda Gunnarsson | D16 (9) | 49:57 | +13:13 | 11:36 |
9 | Ronny Hjalmarsson | H65 (17) | 41:17 | +5:47 | 10:48 |
11 | Olof Nyquist | U1 (18) | 19:29 | +4:31 | 10:08 |
11 | Nils Nyquist | U2 (16) | 30:28 | +14:23 | 13:39 |
12 | Kajsa Ekdahl | D14 (14) | 46:32 | +19:27 | 14:06 |
14 | Jan Påhlstorp | H65 (17) | 53:06 | +17:36 | 13:54 |
16 | Kent Ekdahl | H70 (44) | 51:46 | +10:51 | 13:48 |
16 | Gustaf Torenstam | H50 (17) | 1:24:40 | +49:45 | 17:02 |
17 | Simon Eriksson | H16 (20) | 1:01:18 | +28:19 | 12:20 |
19 | Sofie Ekdahl | Öppen motion 5 (40) | 49:35 | +14:11 | 13:46 |
19 | Olle Kallerbäck | H14 (23) | 38:23 | +11:31 | 10:39 |
21 | Susanne Bartels | Öppen motion 3 (36) | 53:29 | +17:38 | 16:12 |
25 | Karl-Johan Gunnarsson | Öppen motion 5 (40) | 55:09 | +19:45 | 15:19 |
29 | Kerstin Hjalmarsson | Öppen motion 5 (40) | 56:19 | +20:55 | 15:38 |
31 | Anders Andreasson | Öppen motion 5 (40) | 57:50 | +22:26 | 16:03 |
33 | Maria Eriksson | Öppen motion 5 (40) | 58:08 | +22:44 | 16:08 |
| Nicklas Kallerbäck | H40 (14) | diskvalificerad | | |
| Göte Gustafsson | H70 (44) | diskvalificerad | | |
| Jörgen Fransson | H65 (17) | ej start | | |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
24 | Sven Erik Mellby | Öppen motion 8 (26) | 1:25:29 | +46:53 | 17:11 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
2 | Pia Svensson | D60 (8) | 40:46 | +2:12 | 12:51 |
4 | Henrik Pettersson | Öppen motion 8 (26) | 48:46 | +10:10 | 9:48 |
4 | Ing-Marie Hjert | D60 (8) | 41:05 | +2:31 | 12:57 |
6 | Thomas Hjert | H55 (17) | 45:39 | +8:13 | 9:35 |
6 | Moa Alsiö | D14 (14) | 33:06 | +6:01 | 10:01 |
8 | Torbjörn Löfving | H55 (17) | 46:37 | +9:11 | 9:47 |
10 | Magnus Niklasson | H45 (16) | 50:26 | +11:21 | 9:00 |
11 | Monica Laage | D50 (12) | 56:50 | +19:31 | 14:52 |
11 | Kurt Johansson | Öppen motion 7 (46) | 43:43 | +10:05 | 11:45 |
12 | Lova Tidqvist | U2 (16) | 31:43 | +15:38 | 14:13 |
13 | Albin Alsiö | H16 (20) | 43:37 | +10:38 | 8:46 |
22 | Rolf Gabrielsson | H70 (44) | 53:54 | +12:59 | 14:22 |
31 | Roland Nilsson | H70 (44) | 1:02:25 | +21:30 | 16:38 |
| Alfred Pettersson | H16 (20) | diskvalificerad | | |
| Hanna Alsiö | D12 (15) | ej start | | |
| Åsa Alsiö | D50 (12) | ej start | | |
| Stefan Karlsson | H50 (17) | ej start | | |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
3 | Alice Johansson | U2 (16) | 18:13 | +2:08 | 8:10 |
3 | Simon Harden | H16 (20) | 34:32 | +1:33 | 6:56 |
5 | Erik Johansson | H12 (8) | 37:03 | +9:43 | 11:26 |
9 | Catarina Harden | D40 (12) | 1:03:35 | +28:59 | 14:47 |
11 | Dan Johansson | H45 (16) | 54:49 | +15:44 | 9:47 |
12 | Josefina Berglund | D40 (12) | 1:16:29 | +41:53 | 17:47 |
21 | Adrian Harden | Öppen motion 7 (46) | 48:43 | +15:05 | 13:05 |
| Rebecca Harden | D14 (14) | ej start | | |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
5 | Anneli Karlsson | D45 (17) | 48:31 | +11:05 | 11:16 |
6 | Rolf Hallberg | H75 (16) | 50:48 | +16:51 | 16:01 |
7 | Anton Karlsson | H10 (9) | 18:33 | +4:17 | 8:19 |
12 | Håkan Karlsson | H45 (16) | 56:30 | +17:25 | 10:05 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
2 | Bernice Antonsson | D75 (5) | 50:46 | +4:24 | 18:43 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
8 | Mats Birgersson | H75 (16) | 52:50 | +18:53 | 16:40 |
10 | Ann-Marie Birgersson | D70 (18) | 58:51 | +18:11 | 18:59 |
42 | Ronny Andersson | Öppen motion 7 (46) | 1:06:26 | +32:48 | 17:51 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
2 | Jimmy Iby | H21 Kort (9) | 31:50 | +3:28 | 8:20 |
14 | Philip Hjellström | H45 (16) | 58:15 | +19:10 | 10:24 |
15 | Albin Hjellström | H14 (23) | 35:18 | +8:26 | 9:48 |
16 | Gustav Hjellström | H21 (18) | 1:15:35 | +32:31 | 10:46 |
32 | Monika Hjellström | Öppen motion 7 (46) | 57:26 | +23:48 | 15:26 |
34 | Göran Jansson | Öppen motion 7 (46) | 57:49 | +24:11 | 15:32 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
12 | Måns Fritzell | Öppen motion 3 (36) | 47:35 | +11:44 | 14:25 |
22 | Tommy Karlsson | Öppen motion 8 (26) | 1:15:52 | +37:16 | 15:15 |
| Pia Käck Fritzell | D50 (12) | diskvalificerad | | |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
3 | Alva Abrahamsson | D18 (4) | 58:33 | +5:56 | 12:32 |
7 | Curt Norgren | H12 (8) | 52:32 | +25:12 | 16:12 |
19 | August Abrahamsson | H14 (23) | 38:23 | +11:31 | 10:39 |
22 | Pär Norgren | Öppen motion 7 (46) | 52:27 | +18:49 | 14:05 |
23 | Clas Norgren | H14 (23) | 1:09:01 | +42:09 | 19:10 |
36 | Anna-Lena Wullf | Öppen motion 5 (40) | 1:05:56 | +30:32 | 18:18 |
46 | Johan Abrahamsson | Öppen motion 7 (46) | 1:14:01 | +40:23 | 19:53 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
2 | Jonas Lundberg | H40 (14) | 38:45 | +0:05 | 6:55 |
3 | Anders Lundell | Öppen motion 8 (26) | 48:37 | +10:01 | 9:46 |
5 | Sofia Lundberg | D35 (5) | 1:06:28 | +21:18 | 13:57 |
6 | Johan Runesson | H21 (18) | 49:02 | +5:58 | 6:59 |
| Per Sander | H50 (17) | ej start | | |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
| Karl Gellerman | H21 (18) | ej start | | |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
3 | Pär Lundkvist | H55 (17) | 40:13 | +2:47 | 8:26 |
| Helena Pepa | D50 (12) | ej start | | |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
4 | Jan-Olof Svensson | H50 (17) | 39:07 | +4:12 | 7:52 |
7 | Nils Tärk | H21 (18) | 49:28 | +6:24 | 7:02 |
9 | Håkan Andersson | H21 (18) | 52:20 | +9:16 | 7:27 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
4 | Andreas Blomqvist | Öppen motion 10 (11) | 52:48 | +8:31 | 8:56 |
| Eva Emanuelsson | D55 (8) | ej start | | |
| Sven-Åke Emanuelsson | H55 (17) | ej start | | |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
1 | Malin Jansson | D18 (4) | 52:37 | | 11:16 |
1 | Johan Törnroth | H21 (18) | 43:04 | | 6:08 |
2 | Linnea Ekmark | U2 (16) | 17:38 | +1:33 | 7:54 |
7 | Kajsa Toftén | D65 (16) | 49:55 | +10:07 | 15:44 |
9 | Signe Ekmark | Öppen motion 1 (11) | 27:16 | +7:23 | 12:13 |
11 | Ann-Kristin Jansson | D45 (17) | 53:55 | +16:29 | 12:32 |
14 | Sofia Jansson | D14 (14) | 55:49 | +28:44 | 16:54 |
15 | Oscar Törnroth | H21 (18) | 1:05:10 | +22:06 | 9:16 |
16 | Alice Ekmark | U1 (18) | 23:01 | +8:03 | 11:59 |
16 | Lars Ekmark | Öppen motion 7 (46) | 47:01 | +13:23 | 12:38 |
20 | Bernhard Grenabo | H60 (23) | 1:00:43 | +24:07 | 14:07 |
20 | Berndt Karlsson | Öppen motion 7 (46) | 47:57 | +14:19 | 12:53 |
26 | Hans Toftén | Öppen motion 3 (36) | 59:39 | +23:48 | 18:04 |
33 | Laila Ekmark | Öppen motion 3 (36) | 1:11:06 | +35:15 | 21:32 |
34 | Gunnar Bryst | H70 (44) | 1:08:45 | +27:50 | 18:20 |
40 | Karl Bergstrand | H70 (44) | 1:20:49 | +39:54 | 21:33 |
| Håkan Olsson | H65 (17) | ej start | | |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
12 | Emil Svensson | H21 (18) | 1:02:55 | +19:51 | 8:57 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
11 | Carola Billing | D40 (12) | 1:07:54 | +33:18 | 15:47 |
13 | Urban Billing | H45 (16) | 57:20 | +18:15 | 10:14 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
13 | Bill Andersson | H60 (23) | 51:30 | +14:54 | 11:58 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
1 | Eva Rabe Magnusson | D55 (8) | 44:48 | | 11:56 |
1 | Anton Carlsson | H12 (8) | 27:20 | | 8:26 |
2 | Maria Sahlén | D35 (5) | 48:41 | +3:31 | 10:13 |
2 | Stina Larsson | D20 (2) | 57:46 | +1:56 | 12:08 |
2 | Josephine Linderoth | D12 Kort (2) | 25:46 | +7:16 | 11:33 |
2 | Lars Holmberg | H50 (17) | 37:50 | +2:55 | 7:36 |
3 | Anna Stomberg | D45 (17) | 46:01 | +8:35 | 10:42 |
4 | Ingemar Holmberg | H75 (16) | 44:27 | +10:30 | 14:01 |
5 | Margareta Holmberg | D75 (5) | 1:19:07 | +32:45 | 29:11 |
6 | Uno Magnusson | H60 (23) | 42:49 | +6:13 | 9:57 |
6 | Hampus Nyström | H16 (20) | 38:46 | +5:47 | 7:48 |
7 | Per Carlsson | Öppen motion 8 (26) | 52:43 | +14:07 | 10:36 |
7 | Tommy Westerberg | H60 (23) | 42:57 | +6:21 | 9:59 |
7 | Carl Holmberg | H16 (20) | 39:25 | +6:26 | 7:55 |
8 | Anders Eriksson | H60 (23) | 45:37 | +9:01 | 10:36 |
8 | Vera Hoffstedt Sandelin | D10 (8) | 50:23 | +34:06 | 21:26 |
8 | Stefan Linderoth | Öppen motion 8 (26) | 53:18 | +14:42 | 10:43 |
8 | Matilda Hoffstedt | D40 (12) | 1:02:39 | +28:03 | 14:34 |
8 | Evamarie Lundahl | D60 (8) | 55:08 | +16:34 | 17:23 |
10 | Marcus Carlsson | H16 (20) | 42:06 | +9:07 | 8:28 |
10 | Kerstin Larsson | D50 (12) | 56:04 | +18:45 | 14:40 |
11 | Pär Larsson | Öppen motion 10 (11) | 1:36:20 | +52:03 | 16:18 |
11 | Kjell Kaminsky | H60 (23) | 48:04 | +11:28 | 11:10 |
12 | Niklas Sahlén | H40 (14) | 1:11:54 | +33:14 | 12:50 |
14 | Cristian Linderoth | U2 (16) | 42:41 | +26:36 | 19:08 |
14 | Alma Hoffstedt Sandelin | D12 (15) | 56:31 | +28:07 | 17:07 |
14 | Ewa Holmberg | D45 (17) | 1:01:22 | +23:56 | 14:16 |
15 | Oscar Stomberg | H16 (20) | 55:45 | +22:46 | 11:13 |
15 | Hampus Sahlén | U1 (18) | 22:43 | +7:45 | 11:49 |
16 | Lena Reisen | Öppen motion 8 (26) | 1:06:34 | +27:58 | 13:23 |
16 | Johan Holmberg | H14 (23) | 35:44 | +8:52 | 9:55 |
23 | Mark Reissen | Öppen motion 8 (26) | 1:24:20 | +45:44 | 16:58 |
36 | Stefan Sandelin | Öppen motion 7 (46) | 58:27 | +24:49 | 15:42 |
38 | Lena Carlsson Tell | Öppen motion 5 (40) | 1:07:05 | +31:41 | 18:38 |
| Stefan Stomberg | H55 (17) | diskvalificerad | | |
| Inger Westerberg | D60 (8) | ej start | | |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
18 | Peter Swalander | Öppen motion 5 (40) | 48:54 | +13:30 | 13:35 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
30 | Mattias Jonsson | Öppen motion 5 (40) | 57:40 | +22:16 | 16:01 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
32 | Anna Swalander | Öppen motion 5 (40) | 57:57 | +22:33 | 16:05 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
37 | Christine Rolander | Öppen motion 7 (46) | 59:18 | +25:40 | 15:56 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
13 | Simon Rolander | Öppen motion 8 (26) | 1:02:33 | +23:57 | 12:35 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
17 | Linda Welinder | Öppen motion 7 (46) | 47:03 | +13:25 | 12:38 |
18 | Bernt Andersson | H60 (23) | 58:00 | +21:24 | 13:29 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
1 | Matilda Asp | D12 Kort (2) | 18:30 | | 8:17 |
1 | Gustav Asp | U1 (18) | 14:58 | | 7:47 |
5 | Thomas Asp | H21 (18) | 46:27 | +3:23 | 6:37 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
1 | Bella Palmqvist | D14 Kort (2) | 51:48 | | 15:59 |
3 | Ulf Palmqvist | Öppen motion 1 (11) | 20:59 | +1:06 | 9:24 |
13 | Hanna Olsson | D14 (14) | 47:41 | +20:36 | 14:26 |
19 | Lena Johansson | Öppen motion 3 (36) | 52:53 | +17:02 | 16:01 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
1 | Fridolf Eskilsson | H45 (16) | 39:05 | | 6:58 |
2 | Per Lindgren | H60 (23) | 38:25 | +1:49 | 8:56 |
2 | Stella Rangert | D12 (15) | 34:23 | +5:59 | 10:25 |
2 | Moa Granstedt | D18 (4) | 54:23 | +1:46 | 11:38 |
2 | Isak Eskilsson | H12 (8) | 28:44 | +1:24 | 8:52 |
2 | Karin Spjuth | D21 (6) | 37:08 | +0:58 | 7:28 |
2 | Alva Lorefors | D14 Kort (2) | 1:03:54 | +12:06 | 19:43 |
2 | Maria Ossiansson | D45 (17) | 43:23 | +5:57 | 10:05 |
2 | Julia Rangert | D14 (14) | 27:41 | +0:36 | 8:23 |
3 | Peter Jacobsson | H45 (16) | 41:01 | +1:56 | 7:19 |
3 | Viktor Gunnarsson | H14 (23) | 27:26 | +0:34 | 7:37 |
3 | Alma Holmqvist Johansson | D14 (14) | 30:52 | +3:47 | 9:21 |
4 | Elin Tudén | D35 (5) | 1:00:50 | +15:40 | 12:46 |
4 | Hans Lundgren | H45 (16) | 42:12 | +3:07 | 7:32 |
4 | Adrian Sjödin | H12 (8) | 36:24 | +9:04 | 11:14 |
4 | Adam Granstedt | H21 (18) | 46:02 | +2:58 | 6:33 |
4 | Kurt Svensson | H55 (17) | 40:56 | +3:30 | 8:35 |
4 | Ebba Lindman | D14 (14) | 31:03 | +3:58 | 9:24 |
4 | Peter Tudén | H40 (14) | 40:18 | +1:38 | 7:11 |
5 | Lena Barkestam | D65 (16) | 45:56 | +6:08 | 14:29 |
5 | Andreas Rangert | H45 (16) | 42:42 | +3:37 | 7:37 |
5 | Ida Eskilsson | D14 (14) | 32:08 | +5:03 | 9:44 |
6 | Ellen Lorefors | D10 (8) | 25:23 | +9:06 | 10:48 |
6 | Mats Granstedt | H45 (16) | 45:08 | +6:03 | 8:03 |
7 | Anders Yngve | Öppen motion 10 (11) | 1:04:14 | +19:57 | 10:52 |
7 | Arto Blomdahl | H55 (17) | 46:03 | +8:37 | 9:40 |
7 | Bengt Andersson | H50 (17) | 40:49 | +5:54 | 8:12 |
7 | Weine Carlsson | H75 (16) | 52:04 | +18:07 | 16:25 |
8 | Mattias Ossiansson | H45 (16) | 46:18 | +7:13 | 8:16 |
9 | Maja Åkesson | D14 (14) | 36:37 | +9:32 | 11:05 |
10 | Johan Sjödin | Öppen motion 5 (40) | 45:04 | +9:40 | 12:31 |
10 | Tommy Ljungdahl | H55 (17) | 48:01 | +10:35 | 10:05 |
10 | Staffan Dittmer | H65 (17) | 48:54 | +13:24 | 12:48 |
11 | Lukas Granstedt | H16 (20) | 42:11 | +9:12 | 8:29 |
11 | Anton Thorstensson | H21 (18) | 57:47 | +14:43 | 8:13 |
11 | Ola Allvin | H50 (17) | 45:14 | +10:19 | 9:06 |
12 | Klas Lorefors | Öppen motion 8 (26) | 1:02:28 | +23:52 | 12:34 |
12 | Henrik Tällberg | Öppen motion 7 (46) | 45:27 | +11:49 | 12:13 |
13 | Bernt Klasson | Öppen motion 7 (46) | 45:55 | +12:17 | 12:20 |
14 | Viktor Ossiansson | H16 (20) | 48:43 | +15:44 | 9:48 |
17 | Klara Stefansson -Thorstensson | Öppen motion 5 (40) | 48:05 | +12:41 | 13:21 |
18 | Daniel Bjärsvik | Öppen motion 8 (26) | 1:09:37 | +31:01 | 14:00 |
25 | Klas Björk | Öppen motion 7 (46) | 53:14 | +19:36 | 14:18 |
30 | Hilda Holmqvist Johansson | Öppen motion 7 (46) | 55:44 | +22:06 | 14:58 |
31 | Håkan Johansson | Öppen motion 7 (46) | 55:52 | +22:14 | 15:01 |
33 | Sven-Åke Karlsson | Öppen motion 7 (46) | 57:44 | +24:06 | 15:31 |
39 | Lennart Barkestam | Öppen motion 7 (46) | 59:31 | +25:53 | 15:59 |
40 | Anders Thorstensson | Öppen motion 7 (46) | 1:00:54 | +27:16 | 16:22 |
| Edwin Otterborg | Inskolning (12) | fullföljt | | |
| Hampus Lindman | H16 (20) | diskvalificerad | | |
| Elis Tällberg | H75 (16) | diskvalificerad | | |
| Signe Eskilsson | D10 (8) | ej start | | |
| Lennart Söderberg | H45 (16) | ej start | | |
| Åsa Eskilsson | D40 (12) | ej start | | |
| Susanne Dittmer | D60 (8) | ej start | | |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
5 | Ulla Lindhe | D70 (18) | 50:40 | +10:00 | 16:20 |
9 | Henrik Hvoslef | H70 (44) | 46:14 | +5:19 | 12:19 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
1 | Ann-Britt Björnlinger | D75 (5) | 46:22 | | 17:06 |
7 | Liselott Sigby | D55 (8) | 1:05:48 | +21:00 | 17:32 |
13 | Markus Lund | Öppen motion 3 (36) | 48:15 | +12:24 | 14:37 |
15 | Gunnar Andersson | H70 (44) | 50:55 | +10:00 | 13:34 |
| Lars-Göran Björnlinger | H75 (16) | diskvalificerad | | |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
2 | Ingrid Hermansson | D70 (18) | 44:27 | +3:47 | 14:20 |
3 | Gunnel Svensson | D70 (18) | 45:31 | +4:51 | 14:40 |
3 | Anita Eklöf | D60 (8) | 40:59 | +2:25 | 12:55 |
7 | Britt Rangert | D70 (18) | 54:18 | +13:38 | 17:30 |
10 | Inger Jönsson | D65 (16) | 52:27 | +12:39 | 16:32 |
15 | Mikael Sedvall | Öppen motion 5 (40) | 46:49 | +11:25 | 13:00 |
27 | Bengt-Åke Svensson | H70 (44) | 57:57 | +17:02 | 15:27 |
28 | Göran Eklöf | Öppen motion 5 (40) | 55:34 | +20:10 | 15:26 |
35 | Olle Hermansson | H70 (44) | 1:11:30 | +30:35 | 19:04 |
| Anders Jönsson | Öppen motion 8 (26) | diskvalificerad | | |
| Marianne Rosén | D65 (16) | ej start | | |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
4 | Jane Johansson | D55 (8) | 57:57 | +13:09 | 15:27 |
5 | Joachim Friberg | H50 (17) | 39:13 | +4:18 | 7:53 |
6 | Alicia Cobo Caballero | D21 (6) | 1:03:18 | +27:08 | 12:44 |
8 | Jonas Holst | H40 (14) | 53:47 | +15:07 | 9:36 |
8 | Lasse Karlsson-Lod | H50 (17) | 41:16 | +6:21 | 8:18 |
10 | Henrik Linderoth | Öppen motion 10 (11) | 1:18:41 | +34:24 | 13:18 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
1 | Albin Georgsson | H10 (9) | 14:16 | | 6:23 |
1 | Erik Granath | H14 Kort (1) | 1:00:33 | | 18:20 |
1 | Johan Granath | Öppen motion 5 (40) | 35:24 | | 9:50 |
1 | Sandra Ling | D10 (8) | 16:17 | | 6:55 |
1 | Klas Grönqvist | Öppen motion 8 (26) | 38:36 | | 7:45 |
1 | Emma Ling | D14 (14) | 27:05 | | 8:12 |
2 | Maria R Thelin | D40 (12) | 43:17 | +8:41 | 10:03 |
2 | Erland Ling | H75 (16) | 35:29 | +1:32 | 11:11 |
3 | Mikael Trofast | H21 Kort (9) | 32:04 | +3:42 | 8:23 |
3 | Ida Rosjö | D12 (15) | 35:03 | +6:39 | 10:37 |
3 | Maritha Henriksson | D50 (12) | 41:56 | +4:37 | 10:58 |
3 | Ida Georgsson | D10 (8) | 24:35 | +8:18 | 10:27 |
3 | Anna-Cajsa Eriksson | D75 (5) | 1:01:07 | +14:45 | 22:33 |
3 | Fredrik Svensson | H40 (14) | 38:50 | +0:10 | 6:56 |
3 | Susanne Axelsson | Öppen motion 3 (36) | 36:56 | +1:05 | 11:11 |
4 | Emil Ling | H10 (9) | 15:44 | +1:28 | 7:03 |
4 | Hedda Westlund | D10 (8) | 24:42 | +8:25 | 10:30 |
4 | Victor Hansson | H16 (20) | 36:08 | +3:09 | 7:16 |
4 | Anna Johansson | D50 (12) | 42:00 | +4:41 | 10:59 |
5 | Sophia Skaar | D12 (15) | 38:57 | +10:33 | 11:48 |
5 | Filip Rosjö | H16 (20) | 38:29 | +5:30 | 7:44 |
5 | Ingemar Skaar | H55 (17) | 42:18 | +4:52 | 8:53 |
5 | Carin Rosjö | D40 (12) | 53:10 | +18:34 | 12:21 |
5 | Rune Ahlander | H75 (16) | 49:14 | +15:17 | 15:31 |
6 | Mathilda Westlund | Öppen motion 3 (36) | 40:39 | +4:48 | 12:19 |
6 | Peter Waldenström | H21 Kort (9) | 38:17 | +9:55 | 10:01 |
6 | Olivia Grönkvist | D12 (15) | 40:19 | +11:55 | 12:13 |
8 | Emil Granath | U2 (16) | 25:15 | +9:10 | 11:19 |
8 | Lennart Larsson | H60 (23) | 45:37 | +9:01 | 10:36 |
9 | Mårten Mellby | Öppen motion 10 (11) | 1:12:07 | +27:50 | 12:12 |
9 | Sören Bråhn | H75 (16) | 53:14 | +19:17 | 16:47 |
9 | Lena Högrell | D45 (17) | 52:27 | +15:01 | 12:11 |
10 | Felix Svensson | U1 (18) | 19:08 | +4:10 | 9:57 |
10 | Fredrik Rosén | H21 (18) | 57:05 | +14:01 | 8:07 |
10 | Per Larsson | H75 (16) | 54:05 | +20:08 | 17:03 |
11 | Ayan Ling | Öppen motion 3 (36) | 47:28 | +11:37 | 14:23 |
11 | Hanna Mellby | Öppen motion 8 (26) | 59:53 | +21:17 | 12:02 |
11 | Gerd Wallin | D70 (18) | 1:01:36 | +20:56 | 19:52 |
11 | Peter Westlund | H40 (14) | 58:13 | +19:33 | 10:23 |
11 | Bengt Sörensen | H65 (17) | 49:45 | +14:15 | 13:01 |
12 | Lennart Gustafsson | H60 (23) | 50:18 | +13:42 | 11:41 |
12 | Monica Bråhn | D65 (16) | 58:00 | +18:12 | 18:17 |
12 | Vega Slottner | D70 (18) | 1:01:53 | +21:13 | 19:57 |
13 | Lilly Axelsson | U2 (16) | 32:43 | +16:38 | 14:40 |
13 | Erik Ling | H14 (23) | 34:01 | +7:09 | 9:26 |
14 | Ulla Ling | D70 (18) | 1:02:23 | +21:43 | 20:07 |
15 | Colin Axelsson | U2 (16) | 58:49 | +42:44 | 26:22 |
15 | Karin Claesson | D70 (18) | 1:06:46 | +26:06 | 21:32 |
16 | Ella Johansson | U2 (16) | 58:53 | +42:48 | 26:24 |
16 | Agneta Hallberg Hansson | D45 (17) | 1:02:45 | +25:19 | 14:35 |
17 | Gunnar Wallin | H70 (44) | 52:32 | +11:37 | 14:00 |
18 | Alva Grönkvist | U1 (18) | 28:09 | +13:11 | 14:39 |
18 | Per Granevik | H70 (44) | 52:44 | +11:49 | 14:03 |
22 | Emma Holmberg | Öppen motion 5 (40) | 53:08 | +17:44 | 14:45 |
23 | Tova Larsson | Öppen motion 5 (40) | 53:16 | +17:52 | 14:47 |
24 | Monica Grönqvist | Öppen motion 7 (46) | 52:50 | +19:12 | 14:12 |
31 | John-Erik Eriksson | Öppen motion 3 (36) | 1:05:07 | +29:16 | 19:43 |
37 | Bo Karlström | Öppen motion 5 (40) | 1:06:44 | +31:20 | 18:32 |
41 | Lars Würsig | H70 (44) | 1:25:10 | +44:15 | 22:42 |
| Saga Grönqvist | Inskolning (12) | fullföljt | | |
| Assar Thelin | Inskolning (12) | fullföljt | | |
| Jonny Adolfsson | H45 (16) | ej start | | |
| Anna Dolk | D50 (12) | ej start | | |
| Rolf Jonasson | H65 (17) | ej start | | |
| Krister Rosjö | H50 (17) | ej start | | |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
| Tobias Borger | H45 (16) | ej start | | |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
3 | Anna Löwegren | D35 (5) | 52:06 | +6:56 | 10:56 |
| Klas Bringert | H21 (18) | diskvalificerad | | |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
14 | Moa Nicklasson | U1 (18) | 21:48 | +6:50 | 11:21 |
| Jimmy Nicklasson | H45 (16) | diskvalificerad | | |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
| Wilmer Fristedt | Inskolning (12) | fullföljt | | |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
| Elina Ahlström | Inskolning (12) | fullföljt | | |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
| Agnes Jönsson | Inskolning (12) | fullföljt | | |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
| Ek Alexander | Inskolning (12) | fullföljt | | |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
5 | Silje Andersson | U1 (18) | 18:14 | +3:16 | 9:29 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
2 | Anders Klasson | Öppen motion 1 (11) | 20:21 | +0:28 | 9:07 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
7 | Maria Gerrald | Öppen motion 1 (11) | 25:15 | +5:22 | 11:19 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
4 | Simon Bergdahl | Öppen motion 3 (36) | 39:50 | +3:59 | 12:04 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
7 | Kaisa Ridderbacke | Öppen motion 3 (36) | 41:19 | +5:28 | 12:31 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
20 | Albin Göransson | Öppen motion 3 (36) | 52:59 | +17:08 | 16:03 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
23 | Anna Göransson | Öppen motion 3 (36) | 54:19 | +18:28 | 16:27 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
24 | Johansson Elisabeth | Öppen motion 3 (36) | 56:47 | +20:56 | 17:12 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
4 | Lars Inglander | Öppen motion 5 (40) | 42:25 | +7:01 | 11:46 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
34 | Lenny Axelsson | Öppen motion 5 (40) | 59:52 | +24:28 | 16:37 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
35 | Magnus Jakobsson | Öppen motion 5 (40) | 1:00:17 | +24:53 | 16:44 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
40 | Annica Höckergård | Öppen motion 5 (40) | 1:25:10 | +49:46 | 23:39 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
8 | Erik Olsson | Öppen motion 7 (46) | 42:04 | +8:26 | 11:18 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
6 | Mats Holmberg | Öppen motion 8 (26) | 50:27 | +11:51 | 10:09 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
15 | Anna Otterborg | Öppen motion 8 (26) | 1:06:16 | +27:40 | 13:20 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
17 | Anna Ek | Öppen motion 8 (26) | 1:08:06 | +29:30 | 13:42 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
20 | Ek Jonas | Öppen motion 8 (26) | 1:10:47 | +32:11 | 14:14 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
5 | Claes Otterborg | Öppen motion 10 (11) | 59:40 | +15:23 | 10:05 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
8 | Håkan Rommedahl | Öppen motion 10 (11) | 1:05:12 | +20:55 | 11:01 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
4 | Sofia Rask | D12 (15) | 38:17 | +9:53 | 11:36 |
4 | Kajsa Rask | D16 (9) | 41:30 | +4:46 | 9:39 |
7 | Erika Rask | D40 (12) | 1:02:17 | +27:41 | 14:29 |
8 | Anton Rask | H10 (9) | 20:57 | +6:41 | 9:23 |
14 | Ulf Rask | Öppen motion 5 (40) | 46:36 | +11:12 | 12:56 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
5 | Hans Jörgen Hansson | Öppen motion 5 (40) | 42:28 | +7:04 | 11:47 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
4 | Alban Karlbom | H80 (4) | 1:21:57 | +40:46 | 30:14 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
16 | Erik Jönsson | H16 (20) | 58:07 | +25:08 | 11:41 |
| Britt Forsell Pirozzi | D70 (18) | diskvalificerad | | |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
3 | Oskar Svärd | H21 (18) | 45:19 | +2:15 | 6:27 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
4 | Hans-Gösta Bernhard | H65 (17) | 36:54 | +1:24 | 9:39 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
7 | Marita Filipsson | D50 (12) | 44:43 | +7:24 | 11:42 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
4 | Malin Fritzell | D18 (4) | 1:17:13 | +24:36 | 16:32 |
5 | Kasper Vemdal | Öppen motion 1 (11) | 23:47 | +3:54 | 10:39 |
6 | Patrick Ericson | Öppen motion 7 (46) | 41:46 | +8:08 | 11:13 |
7 | Jan-Eric Remäng | Öppen motion 7 (46) | 41:52 | +8:14 | 11:15 |
8 | Kaarina Voudinmäki | D70 (18) | 54:39 | +13:59 | 17:37 |
12 | Elin Axelsson | D12 (15) | 44:54 | +16:30 | 13:36 |
13 | Kristina Johansson | D65 (16) | 1:00:04 | +20:16 | 18:56 |
17 | Sören Karlsson | H60 (23) | 54:24 | +17:48 | 12:39 |
20 | Sven Erik Sjöholm | H70 (44) | 53:31 | +12:36 | 14:16 |
24 | Hans Wåhlin | Öppen motion 5 (40) | 54:38 | +19:14 | 15:10 |
29 | Toivo Voudinmäki | H70 (44) | 59:22 | +18:27 | 15:49 |
32 | Sven-Olof Pettersson | H70 (44) | 1:03:36 | +22:41 | 16:57 |
| William Lundstedt | H16 (20) | ej start | | |
| Moa Vemdal | D10 (8) | ej start | | |
| Lars Grehn | H60 (23) | ej start | | |
| Dan Lundstedt | H45 (16) | ej start | | |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
7 | Gunnar Enberg | H65 (17) | 39:28 | +3:58 | 10:19 |
10 | Daniel Axelsson | H40 (14) | 56:39 | +17:59 | 10:06 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
2 | Helena Lindman | D50 (12) | 40:06 | +2:47 | 10:29 |
4 | Kjell Nero | H60 (23) | 40:31 | +3:55 | 9:25 |
17 | Markus Nordmark | H21 (18) | 1:18:34 | +35:30 | 11:11 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
1 | Jaromir Mielec | H18 (1) | 45:19 | | 8:05 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
14 | Ingrid Kullman | D65 (16) | 1:03:19 | +23:31 | 19:58 |
37 | Leo Kullman | H70 (44) | 1:15:10 | +34:15 | 20:02 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
3 | Linus Lundberg | H14 (23) | 27:26 | +0:34 | 7:37 |
4 | Emil Johansson | H21 Kort (9) | 35:35 | +7:13 | 9:18 |
7 | Stina Johansson | D16 (9) | 47:36 | +10:52 | 11:04 |
8 | Pia Lundberg | D50 (12) | 44:50 | +7:31 | 11:44 |
9 | Björn Davidsson | H40 (14) | 55:48 | +17:08 | 9:57 |
11 | Evert Johansson | H55 (17) | 49:52 | +12:26 | 10:28 |
26 | Sandra Davidsson | Öppen motion 7 (46) | 53:49 | +20:11 | 14:28 |
27 | Jessica Elmersson | Öppen motion 7 (46) | 53:51 | +20:13 | 14:28 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
4 | Dag Lorén | H70 (44) | 41:31 | +0:36 | 11:04 |
9 | Britta Larsson | D70 (18) | 54:47 | +14:07 | 17:40 |
21 | Lars Larsson | Öppen motion 5 (40) | 52:52 | +17:28 | 14:41 |
29 | Ann-Christin Larsson | Öppen motion 3 (36) | 1:02:07 | +26:16 | 18:49 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
4 | Tilda Sundkvist | U1 (18) | 18:12 | +3:14 | 9:28 |
6 | Josefin Persson | U2 (16) | 22:40 | +6:35 | 10:09 |
7 | Kajsa Den Braver | Öppen motion 5 (40) | 43:17 | +7:53 | 12:01 |
11 | Ida Karlsson | Öppen motion 1 (11) | 34:06 | +14:13 | 15:17 |
14 | Tilde Svensson | Öppen motion 3 (36) | 48:34 | +12:43 | 14:43 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
25 | Lars-Olof Gustafsson | H70 (44) | 56:12 | +15:17 | 14:59 |
| Elsa Holst | Inskolning (12) | fullföljt | | |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
12 | Lars Finbom | H70 (44) | 50:15 | +9:20 | 13:24 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
1 | Elin Jennerstrand | Öppen motion 3 (36) | 35:51 | | 10:51 |
2 | Tomas Petersen | Öppen motion 3 (36) | 35:58 | +0:07 | 10:53 |
2 | Johan Sandlund | Öppen motion 10 (11) | 52:16 | +7:59 | 8:50 |
3 | Wilhelm Karmetun | H10 (9) | 15:36 | +1:20 | 6:59 |
3 | Oscar Hultgren | H12 (8) | 34:27 | +7:07 | 10:37 |
5 | Olle Petersén | H10 (9) | 16:23 | +2:07 | 7:20 |
5 | Ulf Svensson | H60 (23) | 42:41 | +6:05 | 9:55 |
6 | Dennis Toll | Öppen motion 10 (11) | 1:02:27 | +18:10 | 10:34 |
7 | Joakim Karmetun | H40 (14) | 49:30 | +10:50 | 8:50 |
8 | Albin Toll | H16 (20) | 39:49 | +6:50 | 8:00 |
8 | Amanda Karmetun | D14 (14) | 36:33 | +9:28 | 11:04 |
10 | Per Sandlund | Öppen motion 8 (26) | 56:29 | +17:53 | 11:21 |
10 | Melker Elofsson | H14 (23) | 31:20 | +4:28 | 8:42 |
11 | Stefan Jennerstrand | Öppen motion 5 (40) | 45:06 | +9:42 | 12:31 |
12 | Maria Pettersson | Öppen motion 5 (40) | 45:22 | +9:58 | 12:36 |
12 | Karl Petersén | H14 (23) | 32:40 | +5:48 | 9:04 |
15 | Filip Jennerstrand | Öppen motion 3 (36) | 50:16 | +14:25 | 15:13 |
16 | Kristina Jennerstrand | Öppen motion 3 (36) | 50:37 | +14:46 | 15:20 |
19 | Thomas Elofsson | Öppen motion 7 (46) | 47:30 | +13:52 | 12:46 |
21 | Edvin Schiller | H14 (23) | 42:37 | +15:45 | 11:50 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
1 | Elis Bengtsson | H50 (17) | 34:55 | | 7:01 |
4 | Anna Mattsson | D45 (17) | 47:47 | +10:21 | 11:06 |
7 | Elin Rahm | D12 (15) | 40:25 | +12:01 | 12:14 |
8 | Nora Andersson | D12 (15) | 41:12 | +12:48 | 12:29 |
13 | Jonas Andersson | H50 (17) | 48:48 | +13:53 | 9:49 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
6 | Birgitta Karlsson | D70 (18) | 51:02 | +10:22 | 16:27 |
11 | Ingemar Lindblom | H70 (44) | 49:33 | +8:38 | 13:12 |
12 | Torbjörn Wikström | H65 (17) | 51:13 | +15:43 | 13:24 |
15 | Kurt Ekberg | H65 (17) | 1:00:48 | +25:18 | 15:54 |
22 | Britt-Marie Ekberg | Öppen motion 3 (36) | 53:36 | +17:45 | 16:14 |
28 | Hans Karlsson | H70 (44) | 59:10 | +18:15 | 15:46 |
34 | Inger Alice Eismark | Öppen motion 3 (36) | 1:21:37 | +45:46 | 24:43 |
| Kent Olausson | H65 (17) | diskvalificerad | | |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
16 | Ylva Gefvert | Öppen motion 5 (40) | 47:55 | +12:31 | 13:18 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
27 | Staffan Welander | Öppen motion 5 (40) | 55:32 | +20:08 | 15:25 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
5 | Ulla Engelby | D60 (8) | 45:34 | +7:00 | 14:22 |
11 | Peo Bengtsson | H75 (16) | 56:38 | +22:41 | 17:51 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
2 | Arne Johansson | H65 (17) | 35:45 | +0:15 | 9:21 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
| Andreas Samuelsson | H21 (18) | ej start | | |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
5 | Rune Ringsgård | H65 (17) | 39:25 | +3:55 | 10:19 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
1 | Kalle Johansson | H70 (44) | 40:55 | | 10:54 |
1 | Karin Thern | D21 (6) | 36:10 | | 7:16 |
1 | Åke Gatelid | H75 (16) | 33:57 | | 10:42 |
2 | Martin Ivarsson | H21 (18) | 44:16 | +1:12 | 6:18 |
4 | Lisbeth Johansson | D75 (5) | 1:03:50 | +17:28 | 23:33 |
4 | Eva Isaksson | D70 (18) | 49:30 | +8:50 | 15:58 |
5 | Ann Warma Laas | D55 (8) | 58:58 | +14:10 | 15:43 |
6 | Andres Laas | H50 (17) | 39:21 | +4:26 | 7:55 |
7 | Agnes Ivarsson | D10 (8) | 41:30 | +25:13 | 17:39 |
7 | Monica Ivarsson | D60 (8) | 54:52 | +16:18 | 17:18 |
8 | Andréas Thern | H21 (18) | 51:15 | +8:11 | 7:18 |
8 | Lars Johansson | H70 (44) | 45:27 | +4:32 | 12:07 |
8 | Suzy Larsson | D45 (17) | 50:26 | +13:00 | 11:43 |
10 | Eva Pedersen | D45 (17) | 52:42 | +15:16 | 12:15 |
11 | Ebba Thern | D12 (15) | 44:20 | +15:56 | 13:26 |
12 | Kjell Einarsson | H50 (17) | 45:47 | +10:52 | 9:12 |
15 | Barbro Börjesson | D65 (16) | 1:03:59 | +24:11 | 20:11 |
15 | Magnus Pedersen | H50 (17) | 1:04:26 | +29:31 | 12:57 |
16 | Kent Ivarsson | H60 (23) | 54:05 | +17:29 | 12:34 |
24 | Göran Rubendahl | H70 (44) | 55:55 | +15:00 | 14:54 |
28 | Maria Wallin Johansson | Öppen motion 3 (36) | 1:00:59 | +25:08 | 18:28 |
33 | Kjell-Åke Isaksson | H70 (44) | 1:05:21 | +24:26 | 17:25 |
| Ida Ivarsson | Inskolning (12) | fullföljt | | |
| Olle Laas | Inskolning (12) | fullföljt | | |
| Stina Thern | D10 (8) | ej start | | |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
3 | Malin Classon | D40 (12) | 45:44 | +11:08 | 10:38 |
5 | Magnus Classon | Öppen motion 7 (46) | 41:29 | +7:51 | 11:09 |
22 | Gustav Classon | H14 (23) | 47:38 | +20:46 | 13:13 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
1 | Susanne Biörs | D35 (5) | 45:10 | | 9:29 |
1 | Ulrika Kindlund | D40 (12) | 34:36 | | 8:02 |
1 | Monica Martinsson | D60 (8) | 38:34 | | 12:09 |
2 | Sara Ohlin | D10 (8) | 19:34 | +3:17 | 8:19 |
2 | Hugo Setthagen | H14 (23) | 27:03 | +0:11 | 7:30 |
3 | Ingvar Bergman | H65 (17) | 36:15 | +0:45 | 9:29 |
4 | Sara Nilsson | D21 (6) | 48:16 | +12:06 | 9:42 |
5 | Christian Andersson | Öppen motion 8 (26) | 49:42 | +11:06 | 10:00 |
5 | Emilia Elverlind | D10 (8) | 25:13 | +8:56 | 10:43 |
5 | Maja Kindlund | D16 (9) | 44:24 | +7:40 | 10:19 |
6 | Emma Nordberg | D16 (9) | 46:21 | +9:37 | 10:46 |
6 | Ann-Sophie Ohlin | D40 (12) | 54:48 | +20:12 | 12:44 |
6 | Thomas Andersson | H40 (14) | 47:03 | +8:23 | 8:24 |
7 | Erik Kindlund | U2 (16) | 23:03 | +6:58 | 10:20 |
8 | Lars-Gunnar Enström | Öppen motion 1 (11) | 26:47 | +6:54 | 12:00 |
8 | Noel Andersson | U1 (18) | 18:39 | +3:41 | 9:42 |
8 | Kjell Martinsson | H65 (17) | 40:02 | +4:32 | 10:28 |
9 | Tim Andersson | H10 (9) | 21:26 | +7:10 | 9:36 |
9 | Sofia Elverlind | D12 (15) | 42:24 | +14:00 | 12:50 |
9 | Julia Elverlind | D16 (9) | 52:19 | +15:35 | 12:10 |
10 | Göte Johansson | H70 (44) | 48:27 | +7:32 | 12:55 |
11 | Monica Larsson | D65 (16) | 52:54 | +13:06 | 16:41 |
11 | Gustav Ohlin | H14 (23) | 32:13 | +5:21 | 8:56 |
13 | Birgitta Johansson | D70 (18) | 1:02:18 | +21:38 | 20:05 |
15 | Karl-Johan Ohlin | Öppen motion 7 (46) | 46:45 | +13:07 | 12:34 |
21 | Magnus Elverlind | Öppen motion 8 (26) | 1:10:51 | +32:15 | 14:15 |
26 | Catrin Ericson | Öppen motion 5 (40) | 55:26 | +20:02 | 15:23 |
35 | Marika Elverlind | Öppen motion 7 (46) | 57:54 | +24:16 | 15:33 |
39 | Lars-Åke Larsson | H70 (44) | 1:16:54 | +35:59 | 20:30 |
| Kurt Rydin | H75 (16) | diskvalificerad | | |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
12 | Leif Sandahl | H55 (17) | 51:24 | +13:58 | 10:47 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
19 | Erling Samuelsson | H70 (44) | 53:17 | +12:22 | 14:12 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
2 | Lena Runesson | D55 (8) | 48:12 | +3:24 | 12:51 |
19 | Lars Runesson | Öppen motion 8 (26) | 1:10:03 | +31:27 | 14:05 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
44 | Barbro Liljequist | Öppen motion 7 (46) | 1:09:48 | +36:10 | 18:45 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
45 | Göran Liljequist | Öppen motion 7 (46) | 1:11:35 | +37:57 | 19:14 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
13 | Anders Widén | H65 (17) | 52:31 | +17:01 | 13:44 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
14 | Ingemar Månsson | H55 (17) | 55:23 | +17:57 | 11:38 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
1 | Linn Eriksson | D20 (2) | 55:50 | | 11:43 |
10 | Fredrika Eriksson | D40 (12) | 1:07:27 | +32:51 | 15:41 |
10 | Tove Eriksson | D14 (14) | 39:34 | +12:29 | 11:59 |
14 | Per Gustafsson | Öppen motion 7 (46) | 46:34 | +12:56 | 12:31 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
1 | Torild Bornetun | H80 (4) | 41:11 | | 15:11 |
2 | Lars-Åke Claesson | H70 (44) | 41:01 | +0:06 | 10:56 |
9 | Weine Gustafsson | Öppen motion 5 (40) | 43:51 | +8:27 | 12:10 |
| Jonas Bornetun | H50 (17) | diskvalificerad | | |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
38 | Sven-Erik Forsell | H70 (44) | 1:16:36 | +35:41 | 20:25 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
10 | Jan Wahlström | H60 (23) | 46:07 | +9:31 | 10:43 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
9 | Magnus Joelsson | H50 (17) | 42:36 | +7:41 | 8:34 |
| Britt-Marie Larsson | D65 (16) | ej start | | |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
2 | Anton Johansson | H10 (9) | 15:32 | +1:16 | 6:57 |
2 | Henrik Johansson | Öppen motion 5 (40) | 39:19 | +3:55 | 10:55 |
2 | Tore Johansson | H80 (4) | 52:29 | +11:18 | 19:21 |
7 | Klara Johansson | U1 (18) | 18:22 | +3:24 | 9:33 |
8 | Anneli Blomgren | Öppen motion 5 (40) | 43:29 | +8:05 | 12:04 |
9 | Angelica Fyhr | Öppen motion 1 (11) | 27:16 | +7:23 | 12:13 |
9 | Johan Blomgren | Öppen motion 7 (46) | 42:52 | +9:14 | 11:31 |
10 | Angelica Johansson | Öppen motion 3 (36) | 47:14 | +11:23 | 14:18 |
10 | Felicia Fyhr | D12 (15) | 42:49 | +14:25 | 12:58 |
12 | Karl-Gerhard Ramde | H75 (16) | 57:54 | +23:57 | 18:15 |
12 | Karin Freyland | D45 (17) | 54:04 | +16:38 | 12:34 |
13 | Mikael Fyhr | Öppen motion 5 (40) | 46:01 | +10:37 | 12:46 |
14 | Hampus Fyhr | H14 (23) | 35:15 | +8:23 | 9:47 |
15 | Helena Andersson | D45 (17) | 1:02:09 | +24:43 | 14:27 |
16 | Sven-Olof Fransson | H65 (17) | 1:18:27 | +42:57 | 20:32 |
23 | Lovisa Blomgren | Öppen motion 7 (46) | 52:40 | +19:02 | 14:09 |
| Amanda Fyhr | Inskolning (12) | fullföljt | | |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
3 | Dennis Roos | Öppen motion 7 (46) | 38:26 | +4:48 | 10:19 |
8 | Andreas Åkerström | H21 Kort (9) | 41:24 | +13:02 | 10:50 |
8 | Marite Åkerström | D55 (8) | 1:10:45 | +25:57 | 18:52 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
| Leif Carlsson | H60 (23) | ej start | | |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
1 | Isak Öhgren | U2 (16) | 16:05 | | 7:12 |
1 | Camilla Öhgren | D45 (17) | 37:26 | | 8:42 |
2 | Mikael Öhgren | H45 (16) | 40:13 | +1:08 | 7:10 |
2 | Magnus Josefsson | H55 (17) | 39:23 | +1:57 | 8:16 |
6 | Carl Josefsson | H14 (23) | 28:29 | +1:37 | 7:54 |
9 | Gabriel Öhgren | H14 (23) | 31:01 | +4:09 | 8:36 |
13 | Tuva Öhgren | D12 (15) | 48:45 | +20:21 | 14:46 |
16 | Rasmus Karlsson | H14 (23) | 35:44 | +8:52 | 9:55 |
23 | Jan Larsson | H70 (44) | 54:26 | +13:31 | 14:30 |
| Berth Karlsson | H40 (14) | diskvalificerad | | |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
3 | Ann-Marie Andersson | D55 (8) | 55:46 | +10:58 | 14:52 |
6 | Ulrika Wahlström | D45 (17) | 48:42 | +11:16 | 11:19 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
4 | Angelica Brandqvist | D40 (12) | 49:37 | +15:01 | 11:32 |
9 | Jonas Lundgren | H55 (17) | 47:17 | +9:51 | 9:56 |
10 | Jens Lindström | H50 (17) | 44:08 | +9:13 | 8:52 |
14 | Lennart Jakobsson | H60 (23) | 53:30 | +16:54 | 12:26 |
| Lucy Lou | D45 (17) | diskvalificerad | | |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
3 | Andersson Tindra | U1 (18) | 16:43 | +1:45 | 8:42 |
6 | Kerstin Karlsson | D60 (8) | 48:17 | +9:43 | 15:13 |
9 | Theo Rydén | U2 (16) | 25:43 | +9:38 | 11:31 |
9 | Ella Jansson | U1 (18) | 18:46 | +3:48 | 9:46 |
13 | Bengt Andersson | H70 (44) | 50:28 | +9:33 | 13:27 |
17 | Alice Claesson | U1 (18) | 23:57 | +8:59 | 12:28 |
17 | Maria Eriksson | Öppen motion 3 (36) | 50:53 | +15:02 | 15:25 |
18 | Eva Karlsson | Öppen motion 3 (36) | 51:08 | +15:17 | 15:29 |
18 | Olle Andersson | H14 (23) | 36:02 | +9:10 | 10:00 |
20 | Per Andersson | Öppen motion 5 (40) | 51:34 | +16:10 | 14:19 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
7 | Göran Bengtsson | H70 (44) | 45:25 | +4:30 | 12:06 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
19 | Börje Gustavsson | H60 (23) | 1:00:10 | +23:34 | 13:59 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
2 | Marion Hallsten | D65 (16) | 42:21 | +2:33 | 13:21 |
3 | Rune Sandberg | H70 (44) | 41:15 | +0:20 | 11:00 |
5 | Nina Bejbom | D50 (12) | 42:32 | +5:13 | 11:08 |
22 | Arne Alfredsson | H60 (23) | 1:14:24 | +37:48 | 17:18 |
27 | Lil Alfredsson | Öppen motion 3 (36) | 1:00:15 | +24:24 | 18:15 |
| Gunnar Bejbom | H60 (23) | diskvalificerad | | |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
1 | Johan Palmér | H21 Kort (9) | 28:22 | | 7:25 |
1 | Ulf Palmér | H55 (17) | 37:26 | | 7:51 |
2 | Joakim Lundberg | Öppen motion 8 (26) | 47:55 | +9:19 | 9:38 |
2 | Olle Nordin | U1 (18) | 15:11 | +0:13 | 7:54 |
3 | Karl-Anton Karlsson | Öppen motion 7 (46) | 38:26 | +4:48 | 10:19 |
3 | Eva-Lotta Lundberg | Öppen motion 5 (40) | 42:19 | +6:55 | 11:45 |
5 | Gabriel Andersson | H21 Kort (9) | 37:21 | +8:59 | 9:46 |
6 | Gustav Karlsson | U1 (18) | 18:21 | +3:23 | 9:33 |
6 | Marianne Klasson | D55 (8) | 59:11 | +14:23 | 15:46 |
9 | Magnus Ström | Öppen motion 3 (36) | 46:33 | +10:42 | 14:06 |
9 | Hugo Ström | H16 (20) | 40:33 | +7:34 | 8:09 |
12 | Anton Karlsson | U1 (18) | 19:59 | +5:01 | 10:24 |
13 | Malte Palmér | U1 (18) | 20:45 | +5:47 | 10:48 |
14 | Per Andersson | H50 (17) | 1:02:09 | +27:14 | 12:30 |
15 | Bengt Klasson | H55 (17) | 57:49 | +20:23 | 12:08 |
18 | Johanna Karlsson | Öppen motion 7 (46) | 47:14 | +13:36 | 12:41 |
21 | Lars Tuvesson | H70 (44) | 53:40 | +12:45 | 14:18 |
29 | Kajsa Nordin | Öppen motion 7 (46) | 54:58 | +21:20 | 14:46 |
| Irma Palmér | Inskolning (12) | fullföljt | | |
| Maja Nordin | D12 (15) | diskvalificerad | | |
| Roland Boman | H70 (44) | diskvalificerad | | |
| Jesper Nilsson | H21 (18) | ej start | | |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
16 | Anders Malmer | H55 (17) | 1:16:36 | +39:10 | 16:05 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
6 | Lisbeth Karlsson | D65 (16) | 48:16 | +8:28 | 15:13 |
6 | Morgan Ljung | H70 (44) | 44:41 | +3:46 | 11:54 |
28 | Jesper Rundbäck | Öppen motion 7 (46) | 54:02 | +20:24 | 14:31 |
36 | Reine Frisk | H70 (44) | 1:11:59 | +31:04 | 19:11 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
1 | Britta Sahlin | D50 (12) | 37:19 | | 9:46 |
1 | Birgitta Stenström | D70 (18) | 40:40 | | 13:07 |
7 | Mikael Palgrim | H45 (16) | 45:56 | +6:51 | 8:12 |
15 | Conny Sahlin | H60 (23) | 53:35 | +16:59 | 12:27 |
| Bror Palgrim | H70 (44) | diskvalificerad | | |
| Gunnel Palgrim | D70 (18) | ej start | | |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
1 | Jimmy Granqvist | Öppen motion 7 (46) | 33:38 | | 9:02 |
3 | Kent Granqvist | H60 (23) | 39:04 | +2:28 | 9:05 |
3 | Olof Hjortvid | H75 (16) | 40:15 | +6:18 | 12:41 |
17 | Elisabeth Hjortvid | D70 (18) | 1:51:47 | +1:11:07 | 36:03 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
30 | Mariann Svensson | Öppen motion 3 (36) | 1:02:52 | +27:01 | 19:03 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
1 | Britt-Mari Karlsson | D65 (16) | 39:48 | | 12:33 |
2 | Isac Ericsson | H16 (20) | 33:43 | +0:44 | 6:47 |
3 | Måns Faxén | Öppen motion 10 (11) | 52:24 | +8:07 | 8:51 |
9 | Ann-Mari Persson | D65 (16) | 51:42 | +11:54 | 16:18 |
9 | Magnus Ericsson | H45 (16) | 47:01 | +7:56 | 8:23 |
10 | Emma Faxén | Öppen motion 7 (46) | 42:54 | +9:16 | 11:31 |
10 | Anton Faxén | U2 (16) | 28:41 | +12:36 | 12:51 |
12 | Gustav Runefors | H16 (20) | 43:26 | +10:27 | 8:44 |
14 | Ludvig Wallen | Öppen motion 8 (26) | 1:03:13 | +24:37 | 12:43 |
14 | Simon Runefors | H21 (18) | 1:05:05 | +22:01 | 9:16 |
16 | Ulla-Britt Karlsson | D65 (16) | 1:08:02 | +28:14 | 21:27 |
32 | Mats Runefors | Öppen motion 3 (36) | 1:09:20 | +33:29 | 21:00 |
41 | Berit Runefors | Öppen motion 7 (46) | 1:02:48 | +29:10 | 16:52 |
43 | Kenneth Lindblom | Öppen motion 7 (46) | 1:08:13 | +34:35 | 18:20 |
Plac | Namn | Klass | Tid | Diff | Km-tid |
1 | Erika Källvik Leufvén | D16 (9) | 36:44 | | 8:32 |
2 | Johanna Källvik Leufvén | D16 (9) | 38:16 | +1:32 | 8:53 |
3 | Per Källvik | H50 (17) | 38:37 | +3:42 | 7:46 |
Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!