Veteran RM Långsö 2010-09-05 15:07
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (15)      3060 m                      

    1          Stig-Allan Jönsson        28     7 Halmstad Garnisons IF        38:45 S        
    2          Inge Håkansson            29    17 OK Linné                     39:37 S        
    3          Sven Andersson            30    14 OK Stigen                    41:36 S        
    4          Sture Jansson             27    14 Emmaboda Verda OK            42:03 S        
    5          Helmer Ekberg             29     7 Ätrans IF                    42:56 S        
    6          Bertil Johansson          30    13 Skåneslättens OL             46:30 S        
    7          Arne Svahn                27    20 Främmestads IK               47:37 S        
    8          Ture Gunnarsson           28     6 Göteborg/Majorna OK          47:56 S        
    9          Arne Nordahl              26    13 Örkelljunga FK               48:25 S        
   10          Nils Rågstedt             30    13 IS Kullen                    49:10 S        
   11          Nils-Åke Nilsson          29    13 Andrarums IF                 53:10 S        
   12          Ingemar Lindström         30    14 Jönköpings OK                55:17 B        
   13          Curth Svensson            27    13 Skåneslättens OL           1:11:39          
   14          Lars-Gunnar Enström       29    20 OK Tranan                  1:17:46          

               Ove Nordahl               29    13 Simrishamns OK            Ej godk.          



H75  (32)      3640 m                      

    1          Leif Claesson             33    13 Tormestorps IF               37:42 S        
    2          Bengt Lif                 35    14 Sol Tranås                   38:36 S        
    3          Peo Bengtsson             33    13 OK Pan-Kristianstad          39:33 S        
    4          Tord Lidström             34    12 Hagaby GOIF                  39:47 S        
    5          Allan Håkansson           33    14 SOK Viljan                   40:57 S        
    6          Rune Lindgren             31    14 IK Hakarpspojkarna           42:31 S        
    7          Nils Jansson              34    18 Skattkärrs IF                44:30 S        
    8          Werner Törnblom           35    14 Växjö OK                     44:40 S        
    9          Tord Lind                 35     5 Valbo Allmänna IF            45:10 S        
   10          Arne Åhman                35    16 OK Klemmingen                46:17 S        
   11          Lars-Erik Malmqvist       32    14 Växjö OK                     46:45 S        
   12          Göran Larsson             33    16 Södertälje-Nykvarn OF        46:55 S        
   13          Ragnar Collryd            35    14 Bredaryds SOK                49:08 S        
   14          Gillis Alm                34    14 Växjö OK                     51:17 S        
   15          Lars-Erik Lindell         35    15 Väsby OK                     52:05 S        
   16          Curt Hjalmarsson          31    13 Hässleholms OK               52:14 S        
   17          Olle Nilsson              34     1 Stigmännen Karlshamns OK     53:05 S        
   18          Klas Tykesson             34    13 Rävetofta OK                 53:08 S        
   19          Jan-Eric Nelking          35    13 FK Åsen                      53:52 S        
   20          Carleric Thiger           34    23 Linköpings AIK               58:41          
   21          Sven Svensson             31     1 FK Vittus                    59:51          
   22          Rupert Engblom            32    23 Linköpings AIK             1:01:08          
   23          Tage Ingemanson           32     7 Falkenbergs OK             1:01:46          
   24          Inge Åkesson              33     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:02:50          
   25          Bengt Edvardsson          32    13 OK Torfinn                 1:03:55          
   26          Carl-Henrik Hallberg      32     6 IK Uven                    1:06:16          
   27          Stig Lundin               33    16 Eskilstuna OL              1:07:40          
   28          Evald Johansson           34    14 Lessebo OK                 1:07:52          
   29          Rolf Blom                 32     6 Frölunda OL                1:20:32          
   30          Johan Jansson             34    14 Växjö OK                   1:21:33          

               Bertil Johansson          31    20 Markbygdens OK            Ej godk.          
               Lars Persson              35    15 Väsby OK                  ej start          



H70  (47)      4150 m                      

    1          Rune Carlsson             36    15 Sundbybergs IK               38:09 S        
    2          Bengt Karlsson            40    23 IFK Norrköpings OK           42:58 S        
    3          Erland Ling               40    14 Jönköpings OK                43:18 S        
    4          Roland Karlsson           38     1 Ronneby OK                   43:21 S        
    5          Sivert Axelsson           37    14 Kalmar OK                    43:38 S        
    6          Lennart Bernhed           37     6 Tolered-Utby Ol-klubb        43:41 S        
    7          Rune Ahlander             38    14 Jönköpings OK                44:17 S        
    8          Rune Bengtsson            38     1 Ronneby OK                   45:30 S        
    9          Ernie Broström            38     7 Halmstad OK                  46:47 S        
   10          Kurt Bergstrand           39    14 Lessebo OK                   46:54 S        
   11          Lars Johansson I          40    16 OK Tor                       47:36 S        
   12          Bo Svensson               40    13 Tockarps IK                  48:16 S        
   13          John Berglund             36     8 Alfta-Ösa OK                 48:26 S        
   14          Inge Nilsson              39    13 Tockarps IK                  48:37 S        
   15          Rune Arvidsson            40    20 Markbygdens OK               49:08 S        
   16          Stig Karlsson             40    14 Torsås OK                    49:23 S        
   17          Rolf Hallberg             40    14 Nässjö OK                    50:23 S        
   18          Leif Sjögren              37     1 OK Orion                     51:05 S        
   19          Tore Thellsén             38    23 OK Roxen                     51:22 S        
   20          Kaj Wirén                 36     4 Visborgs OK                  51:44 S        
   21          Owe Svensson              38     1 OK Orion                     51:48 S        
   22          Roland Edvinsson          40    13 FK Göingarna                 52:35 S        
   23          Hubert Hugosson           40    13 OK Gynge                     53:08 S        
   24          Arne Gustafsson           39    12 Hagaby GOIF                  53:46 S        
   25          Anders Carlsson           39    13 Skåneslättens OL             54:42 S        
   26          Bo Persson                39    23 OK Roxen                     55:37 B        
   27          Per Larsson               36    14 Jönköpings OK                56:51 B        
   28          Bo Carlsson               39    12 OK Tisaren                   57:35 B        
   29          Bertil Engman             39    23 IFK Norrköpings OK           58:46 B        
   30          Mats Birgersson           37    14 Forserums SOK              1:00:23          
   31          Bernt Petersson           36    14 Alvesta SOK                1:02:28          
   32          Göran Thour               40    14 Värend GN OL               1:02:36          
   33          Gunnar Sandström          40    13 OK Pan-Kristianstad        1:03:39          
   34          Ingemar Svensson          39    13 Lunds OK                   1:07:43          
   35          Erik Svensson             40     3 Korsnäs IF OK              1:09:07          
   35          Folke Hörstrand           36    20 OK Klyftamo                1:09:07          
   37          Heikki Rissanen           40    20 Mariestads FK              1:11:46          
   38          Leif Andersson            39    23 OK Motala                  1:24:32          
   39          Allan Hammar              40    13 OK Kompassen               1:37:19          

               Bengt Olofsson            36    13 Hjärnarps GH OL           Ej godk.          
               Gösta Lindman             40    23 Finspångs SOK             Ej godk.          
               Kjell Andersson           40    18 Skattkärrs IF             Ej godk.          
               Stig Bengtsson            38    23 Motala AIF OL             Ej godk.          
               Ivan Ernvid               40    20 Ulricehamns OK            Ej godk.          
               Ragnar Olsson             39     1 Ronneby OK                ej start          
               Jerry Holm                40    16 Eskilstuna OL             ej start          
               Sören Bråhn               38    14 Jönköpings OK             ej start          



H65  (68)      4310 m                      

    1          Karl Johansson            44    20 OK Skogshjortarna            33:50 S        
    2          Per-Ivar Möllberg         43    21 Arboga OK                    34:39 S        
    3          Sören Andersson           44     7 IK Dran                      35:47 S        
    4          Anders Sellgren           45    17 Sigtuna OK                   36:17 S        
    5          Björn Linnersjö           42     1 OK Orion                     36:49 S        
    6          Stefan G Larsson          45    14 OK Njudung                   37:20 S        
    7          Roland Nilsson            44    20 Falköpings AIK OK            37:51 S        
    8          Rune Rådeström            43    15 Snättringe SK                38:04 S        
    9          Göran Bengtsson           44    13 Tockarps IK                  38:19 S        
   10          Rune Sandberg             45     2 Uddevalla OK                 38:23 S        
   11          Nils Karlsson             45    14 Växjö Allmänna IS            38:24 S        
   12          Roland Offrell            42    13 Frosta OK                    38:41 S        
   13          Göran Andersson           42     1 Stigmännen Karlshamns OK     38:47 S        
   14          Lars Hylén                43    13 Skåneslättens OL             39:24 S        
   15          Lars Finbom               42     6 OK Landehof                  39:42 S        
   16          Morgan Ljung              45    14 Vaggeryds SOK                39:47 S        
   17          Henrik Hvoslef            42     6 IK Stern                     40:42 S        
   18          Arne Berg                 42    23 Stjärnorps SK                40:44 S        
   19          Thomas Kleist             44    23 Boxholm-Mjölby OL            41:00 S        
   20          Runo Johansson            43    18 Kristinehamns OK             41:23 S        
   20          Benkt Anderson            44    13 Lunds OK                     41:23 S        
   22          Kent Ekdahl               45    14 Emmaboda Verda OK            41:31 S        
   23          Hans Kruskopf             43     3 Korsnäs IF OK                41:43 S        
   24          Kjell Månsson             42     1 Ronneby OK                   41:50 S        
   25          Waste Byström             43    14 OK Virdarna                  42:17 S        
   26          Gösta Lindqvist           42     7 OK Löftan                    42:19 S        
   27          Stig Karlsson             41    14 Lessebo OK                   42:23 S        
   28          Gunnar Löfkvist           44     3 Bjursås OK                   42:28 S        
   29          Lennart Sturesson         42    23 Linköpings OK                42:32 S        
   30          Per-Olof Fernberg         45    13 IS Skanne                    43:12 S        
   31          Erling Larsson            42    13 Hässleholms OK               43:19 S        
   32          Leif Lindström            43    14 Nybro OK                     43:23 S        
   33          Rolf Bjärud               42     3 Västerbergslagens OL         43:51 S        
   34          Anders Buhré              42    14 Nybro OK                     43:52 S        
   35          Sven-Åke Granquist        42    13 Hästveda OK                  44:04 S        
   36          Bengt Nilsson             42    14 Alvesta SOK                  45:20 S        
   37          Peeter-Jaan Kask          44    13 Lunds OK                     45:25 S        
   38          Rolf Jakobsson            42     8 Alfta-Ösa OK                 45:28 S        
   38          Ingvar Persson            45    13 FK Åsen                      45:28 S        
   40          Rudi Olvenmyr             45    18 OK Tyr                       46:16 S        
   41          Ulf Svedestam             44    16 Eskilstuna OL                46:22 S        
   42          Lars Lindén               42    13 OK Gynge                     47:25 S        
   43          Karl-Axel Johansson       42     6 IK Uven                      47:50 S        
   44          Evert Oskarsson           42     1 Ronneby OK                   48:29 B        
   45          Ulf Waldenfjord           43    23 Linköpings OK                48:42 B        
   46          Hagbert Persson           41    14 Växjö OK                     49:08 B        
   47          Raimo Salminen            41    13 OK Pan-Kristianstad          49:39 B        
   48          Bertil Ottosson           42    13 FK Göingarna                 49:46 B        
   49          Christer Grönblad         44    13 Härlövs IF                   49:51 B        
   50          Bengt-Åke Svensson        43    20 IK Ymer                      49:56 B        
   51          Sven Ruther               44    14 OK Älme                      50:12 B        
   52          Bertil Olofsson           41    13 Andrarums IF                 50:38 B        
   53          Bengt Bergqvist           41     1 Stigmännen Karlshamns OK     51:07          
   54          Folke Simonsson           41    23 OK Roxen                     52:02          
   55          Bengt Nilsson             44    20 Hestra IF                    52:27          
   56          Krister Sandblad          42    14 Växjö OK                     53:52          
   57          Göran Glanshed            45    15 IFK Enskede                  54:07          
   58          Kenneth Karlsson          45    14 Nybro OK                   1:02:03          
   59          Björn Ahlnér              45     6 Göteborg/Majorna OK        1:03:04          
   60          Toivo Voudinmäki          43    20 Mullsjö SOK                1:03:53          
   61          John-Erik Bergstrand      42    14 Värend GN OL               1:04:24          
   62          Rolf Helmersson           43    12 Lindebygdens OK            1:10:51          
   63          Ronny Persson             42    23 Finspångs SOK              1:23:57          

               Nils Mårtensson           41    13 Andrarums IF              Ej godk.          
               Ingemar Andersson         44     1 OK Orion                  Ej godk.          
               Sven-Erik Forsell         43    13 Lunds OK                  Ej godk.          
               Roland Alsén              44    23 OK Roxen                  ej start          
               Jan-Ove Hedstig           43    14 Växjö OK                  ej start          



H60  (44)      4870 m                      

    1          Gert Lundquist            49     4 Gotlands Bro Orienterings    37:34 S        
    2          Leif Sandgren             47    13 Frosta OK                    39:00 S        
    3          Owe Nilsson               49     1 Stigmännen Karlshamns OK     40:14 S        
    4          Agne Bengtsson            48    13 OK Kompassen                 41:40 S        
    5          Christer Sandh            46    23 OK Roxen                     42:04 S        
    6          Lars Lindborg             50    13 Tormestorps IF               42:35 S        
    7          Håkan Winnberg            49     7 IK Trenne Ullared            43:33 S        
    8          Roger Danielsson          46    23 Linköpings OK                43:53 S        
    9          Christer Johansson        48    23 OK Motala                    44:38 S        
   10          Hans Svenson              49    14 SOK Viljan                   44:47 S        
   11          Jörgen Nilsson            50     1 Ronneby OK                   45:22 S        
   12          Lars Svensson             50     1 OK Vilse 87                  45:40 S        
   13          Sven-Eric Ericson         50    13 Helsingborgs SOK             48:02 S        
   14          Torgny Pettersson         47    14 Västerviks OK                49:08 S        
   15          Ingemar Magnusson         46    23 Boxholm-Mjölby OL            49:09 S        
   16          Håkan Nilsson             47    13 Malmö OK                     50:04 S        
   17          Sven-Olof Larsson         49    14 Växjö Allmänna IS            50:06 S        
   18          Kenth Sundgren            49    13 Skåneslättens OL             51:32 S        
   19          Eric Tenland              47     1 Stigmännen Karlshamns OK     53:32 S        
   20          Johnny Gustafsson         47    14 Gamleby OK                   53:33 S        
   21          Willie Ohlsson            48    13 Rävetofta OK                 53:56 S        
   22          Åke Persson               48    13 Hjärnarps GH OL              54:52 B        
   23          Eje Andersson             47    11 Bodens BK                    55:18 B        
   24          Juergen Ziesche           48       LOK Berlin                   55:21 B        
   25          Lennart Barkestam         49    14 IK Hakarpspojkarna           56:16 B        
   26          Bengt Salomonsson         48    13 Skåneslättens OL             57:00 B        
   27          Sven-Åke Karlsson         47    14 IK Hakarpspojkarna           58:38          
   28          Bengt Ståhl               47    13 Hjärnarps GH OL              59:07          
   29          Lars-Gunnar Bengtsson     48     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:00:15          
   30          Ludwig Gendrjahn          48       LOK Berlin                 1:01:04          
   31          Lars Persson              48    13 OK Kompassen               1:01:37          
   32          Aymonn Andersson          46     1 OK Dacke                   1:01:51          
   33          Göran Larsson             48    13 OK Kompassen               1:02:03          
   34          Ulf Kristensson           49     7 Halmstad OK                1:09:16          
   35          Lennart Bohman            46     1 FK Vittus                  1:10:28          
   36          Nils-Erik Bondesson       48    13 Frosta OK                  1:11:59          
   37          Tommy Held                48    13 FK Åsen                    1:15:29          
   38          Jan Påhlstorp             46    14 Emmaboda Verda OK          1:16:16          

               Jan Vulcan                48     6 Tolered-Utby Ol-klubb     Ej godk.          
               Gert Olsson               48    13 Skåneslättens OL          Ej godk.          
               Jörgen Fransson           47    14 Emmaboda Verda OK         Ej godk.          
               Nils-Arne Håkansson       50     1 Stigmännen Karlshamns OK  Ej godk.          
               Börje Åkesson             47    13 Frosta OK                 Ej godk.          
               Tommy Olsson              46     1 OK Dacke                  ej start          



H55  (32)      5570 m                      

    1          Ken Ragnarsson            53    13 OK Kompassen                 46:39 S        
    2          Stig Gustafsson           51    14 Bredaryds SOK                46:40 S        
    3          Lennart Larsson           55    14 Jönköpings OK                47:07 S        
    4          Sven-Inge Svensson        53    13 Hässleholms OK               47:22 S        
    5          Thomas Nilsson            55    13 FK Göingarna                 47:58 S        
    6          Tomas Georgsson           55     7 OK Nackhe                    48:47 S        
    7          Roger Thörn               55     1 OK Vilse 87                  49:45 S        
    8          Per Lindgren              54    14 IK Hakarpspojkarna           50:41 S        
    9          Per-Olof Larsson          55    20 Hestra IF                    51:30 S        
   10          Jonny Svensson            53     1 OK Vilse 87                  51:56 S        
   11          Lennart Erfors            53    13 OK Torfinn                   53:08 S        
   12          Per Arne Evaldsson        53    13 OK Gynge                     53:27 S        
   13          Stellan Martinsson        55    13 OK Tyringe                   53:38 S        
   14          Per Nilsson               55     1 Stigmännen Karlshamns OK     53:43 S        
   15          Kenneth Fager             52     1 FK Vittus                    54:30 S        
   16          Pär Ericsson              51    23 Linköpings OK                54:58 S        
   17          Lenn Aronsson             55    23 Linköpings OK                56:38 S        
   18          Arne Andersson            54    13 OK Torfinn                   57:14 S        
   19          Bengt Strindhagen         52     1 FK Vittus                    58:44 S        
   20          Lars Eriksson             55    14 Kalmar OK                  1:00:11 S        
   21          Bengt Aspvall             52     1 Ronneby OK                 1:01:01 S        
   22          Ulf Henriksson            55     3 Korsnäs IF OK              1:02:55 S        
   23          Ole Galle                 52       Holbæk OK                  1:05:48 S        
   24          Lennart Smedenmark        52     1 Ronneby OK                 1:06:25 B        
   25          Per Svensson              54     1 Ronneby OK                 1:06:31 B        
   26          Rolf Ohrlander            54    13 OK Pan-Kristianstad        1:09:42 B        
   27          Anders Wallner            53    13 OK Pan-Kristianstad        1:10:42 B        
   28          Bengt Hansson             51    13 Andrarums IF               1:16:15          
   29          Roger Bergvik             51    14 Växjö OK                   1:30:31          
   30          Anders Holmberg           51    12 Lindebygdens OK            1:45:19          

               Björn Palm                51    14 Lessebo OK                ej start          
               Lars Strand               55    14 OK Älme                   ej start          



H50  (25)      5770 m                      

    1          Lennart Karlsson          57    20 Markbygdens OK               43:32 S        
    2          Tore Tjernlund            58     1 OK Vilse 87                  44:20 S        
    3          Inge Götesson             58     1 OK Dacke                     48:21 S        
    4          Gert Nielsen              57    13 Lunds OK                     48:47 S        
    5          Per-Erik Bengtsson        59    13 Lunds OK                     49:28 S        
    6          Tomas Andersson           57    16 OK Tor                       49:46 S        
    7          Arto Blomdahl             60    14 IK Hakarpspojkarna           49:55 S        
    8          Håkan Henmyr              58     1 OK Vilse 87                  51:45 S        
    9          Stefan Sjöblom            58     6 Frölunda OL                  52:07 S        
   10          Jan Karlsson              59    14 Växjö OK                     53:42 S        
   11          Jan Andersson             59    14 Kalmar OK                    53:44 S        
   12          Lars Forsstedt            56    15 Söders SOL Tyresö            55:06 S        
   13          Anders Irbäck             60    13 Lunds OK                     56:06 S        
   14          Svante Lindgren           57     3 Korsnäs IF OK                56:07 S        
   15          Jorgen Skaarup            59       Ballerup                     56:24 S        
   16          Thommy Bergman            60     1 Stigmännen Karlshamns OK     57:51 S        
   17          Ingemar Månsson           59     1 Ronneby OK                   57:57 S        
   18          Thomas Svensson           57    23 Motala AIF OL                59:16 S        
   19          Sven-Åke Emanuelsson      57    15 IFK Lidingös Skid o OK       59:28 S        
   20          Bengt Petersson           57    14 IK Hakarpspojkarna           59:42 S        
   21          Sten Segerslätt           57    13 Skåneslättens OL           1:01:29 S        
   22          Thomas Almqvist           56    14 Västerviks OK              1:02:22 B        
   23          Per-Ivan Engström         58     1 OK Orion                   1:02:27 B        
   24          Sven-Arne Eriksson        60    13 Hjärnarps GH OL            1:14:04          

               Ingmar Olsson             57     1 OK Vilse 87               ej start          



H45  (18)      6350 m                      

    1          Pontus Jonsson            65     1 OK Orion                     41:57 S        
    2          Jonas Ornung              65    20 OK Skogshjortarna            45:32 S        
    3          Joel Rydström             65    14 FK Finn                      47:15 S        
    4          Lasse Karlsson            63    20 Istrums SK                   48:25 S        
    5          Peter Ekdahl              65    14 Emmaboda Verda OK            50:00 S        
    6          Andres Laas               61    20 OK Skogshjortarna            51:41 S        
    7          Magnus Joelsson           61    20 SOK 68                       53:04 S        
    8          Gert Jonsson              62    14 IK Hakarpspojkarna           53:11 S        
    9          Lars Holmgård             64    18 Kils OK                      53:16 S        
   10          Per-Olof Andersson        65    13 OK Tyringe                   53:19 S        
   11          John E Eriksson           62    14 Växjö OK                     53:58 S        
   12          Göran Persson             62    14 Värend GN OL                 56:13 S        
   13          Stefan Pålsson            64    13 Skåneslättens OL             56:34 S        
   14          Tomas Vidfelt             63    12 Lindebygdens OK              58:32 S        
   15          Göran Månsson             61     1 OK Dacke                   1:02:32 B        
   16          Christer Svensson         62     1 Ronneby OK                 1:52:22          

               Leif Jakobsson            62     4 Garda IK                  Ej godk.          
               Magnus Porle              64    14 Växjö OK                  ej start          



H40  (23)      7000 m                      

    1          Ingvar Åkesson            67    14 IK Hakarpspojkarna           41:57 S        
    2          Thomas Johannesson        67     1 Ronneby OK                   44:59 S        
    3          Patrik Rosén              67    13 Hästveda OK                  45:15 S        
    4          Niklas Bratt              67     1 OK Orion                     46:01 S        
    5          Magnus Larsson            67    13 FK Göingarna                 46:02 S        
    6          Henrik Berlin             69     1 OK Orion                     46:27 S        
    7          Håkan Mattsson            66     4 Gotlands Bro Orienterings    50:15 S        
    8          Jan-Ove Wiking            69    20 Istrums SK                   51:33 S        
    9          Magnus Larsen             68    13 FK Boken                     54:53 S        
   10          Jonas Persson             67    14 Torsås OK                    56:27 S        
   11          Thomas Najvik             68    13 OK Pan-Kristianstad          57:00 S        
   12          Åke Larsson               69     1 Stigmännen Karlshamns OK     57:04 S        
   13          Jonas Bergfors            66    14 SOK Viljan                   57:51 S        
   14          Pär-Magnus Bjurek         70    20 Tibro OK                   1:04:17          
   15          Torbjörn Andersson        68    23 OK Motala                  1:07:41          
   16          Mikael Gustafsson         68    13 OK Gynge                   1:09:17          
   17          Anders Malmqvist          70    23 Motala AIF OL              1:35:50          

               Niklas Edvardsson         67    13 Hästveda OK               Ej godk.          
               Björn Nilsson             69    13 Härlövs IF                Ej godk.          
               Marko Karkulehto          66     1 OK Vilse 87               ej start          
               Håkan Fransson            67     1 Ronneby OK                ej start          
               Anders Håkansson          70     1 OK Orion                  ej start          
               Jimmy Alenius             66    23 Boxholm-Mjölby OL         ej start          



H35  (7)       8000 m                      

    1          Andreas Nikolausson       72     4 Visborgs OK                  53:24 S        
    2          Magnus Larsson            71     1 OK Dacke                     53:51 S        
    3          Christian Enberg          74    23 Linköpings OK                54:13 S        
    4          Mattias Westfält          73     4 Gotlands Bro Orienterings    56:35 S        
    5          Tony Lövdahl              72    14 SOK Viljan                   57:41 S        

               Patrik Sjökvist           75     1 OK Orion                  ej start          
               Heide Persson             73    13 Andrarums IF              ej start          



D75  (14)      2760 m                      

    1          Kerstin Granstedt         35    13 OK Pan-Kristianstad          37:48 S        
    2          Gunvor Göransson          33     7 Laholms IF OK                38:26 S        
    3          Gun Hansson               35    13 Andrarums IF                 38:40 S        
    4          Clarie Ek                 32    13 OK Pan-Kristianstad          40:37 S        
    5          Bernice Antonsson         32     7 FK Friskus-Varberg           41:54 S        
    6          Gunnel Nilsson            34    23 Linköpings AIK               44:31 S        
    7          Gun Helmersson            33    12 Lindebygdens OK              46:27 S        
    8          Laila Malmqvist           35    14 Växjö OK                     47:17 S        
    9          Gun Andersson             34    16 Eskilstuna OL                47:54 S        
   10          Jonna Engblom             31    23 Linköpings AIK               48:26 S        
   11          Vera Lång                 32     6 Göteborg/Majorna OK          56:57 B        
   12          Eivor Ylander             34     6 Göteborg/Majorna OK        1:01:52          
   13          Ingrid Ingemansson        34     7 Falkenbergs OK             1:02:40          
   14          Ingrid Lundin             33    16 Eskilstuna OL              1:05:27          



D70  (17)      2770 m                      

    1          Asta Sjöberg              38    12 Lindebygdens OK              32:21 S        
    2          Gudrun Broman             39     6 Göteborg/Majorna OK          32:51 S        
    3          Kerstin Henmyr            36     1 OK Vilse 87                  33:19 S        
    4          Birgit Smedberg-Nilsson   40    20 Hestra IF                    34:56 S        
    5          Elsa Svensson             40     1 OK Vilse 87                  37:05 S        
    6          Gunni Ekberg              38     7 Ätrans IF                    38:52 S        
    7          Britt Pettersson          38    23 OK Roxen                     39:00 S        
    8          Barbro Hugosson           37    13 Lunds OK                     39:53 S        
    9          Gunnel Börjesson          38     6 IK Uven                      41:30 S        
   10          Birgitta Berg             38     4 Garda IK                     41:36 S        
   11          Inga-Britt Bengtsson      39    13 OK Pan-Kristianstad          43:34 S        
   12          Kerstin Fredriksson       37     2 Ljungskile FK                47:06 B        
   13          Barbro Blom               38     6 Frölunda OL                  47:23 B        
   14          Karin Lexell              37    13 OK Torfinn                   51:14          
   15          Inger Hallberg            37     6 IK Uven                      56:02          

               Elisabeth Lundqvist       38     6 Göteborg/Majorna OK       ej start          
               Gudrun Thiger             37    23 Linköpings AIK            ej start          



D65  (41)      3200 m                      

    1          Birgitta Olsson           41     1 Ronneby OK                   32:20 S        
    2          Gullevi Svensson          45     1 Ronneby OK                   35:19 S        
    3          Gunnel Svensson           43    20 IK Ymer                      36:51 S        
    4          Torill Svendsen           44    13 Lunds OK                     38:20 S        
    5          Birgitta Johansson        43    18 Kristinehamns OK             40:36 S        
    6          Kerstin Ernvid            44    20 Ulricehamns OK               41:03 S        
    7          Britt Rangert             43    20 IK Ymer                      41:26 S        
    8          Mariann Kjellberg         41    20 Bredareds IF                 41:28 S        
    9          Gull Svensson             44    13 Tockarps IK                  41:37 S        
   10          Helen Andertoft           42    14 Markaryds FK                 42:55 S        
   11          Kaarina Voudinmäki        44    20 Mullsjö SOK                  42:58 S        
   12          Inga-Lill Wikingsson      41     1 Stigmännen Karlshamns OK     43:05 S        
   13          Anita Johansson           44    16 OK Tor                       43:19 S        
   14          Ulla Lindhe               42     6 IK Stern                     43:41 S        
   15          Rose-Marie Johansson      43     7 FK Friskus-Varberg           44:57 S        
   16          Carina Lindman            44    23 Finspångs SOK                45:08 S        
   17          Berit Byström             43    14 OK Virdarna                  45:28 S        
   18          Britten Persson           42    23 Finspångs SOK                46:08 S        
   19          Margareta Larsson         45    14 OK Njudung                   46:48 S        
   20          Britt Forsell Pirozzi     45    13 Lunds OK                     46:55 S        
   21          Gunilla Grönblad          42    13 Härlövs IF                   46:58 S        
   22          Sonja Hansson             43    23 GOIF Tjalve                  49:30 B        
   23          Bibbi Appelgren           44    20 Mariestads FK                49:43 B        
   24          Kerstin Bengtsson         43    23 Motala AIF OL                50:23          
   25          Solbritt Gustafsson       45    14 OK Virdarna                  52:22          
   26          Lisbeth Bernhed           41     6 Tolered-Utby Ol-klubb        53:52          
   27          Elisabeth Kimell          42     4 Gotlands Bro Orienterings    54:07          
   28          Inger Axelsson            42     1 OK Orion                     57:37          
   29          Gunnel Balck              44    15 IFK Enskede                  59:48          
   30          Ann-Marie Birgersson      41    14 Forserums SOK              1:00:58          
   31          Barbro Cassing            45     1 Ronneby OK                 1:01:07          
   32          Eva Bergstrand            43    14 Värend GN OL               1:02:59          
   33          Harriet Karlsson          44    14 Torsås OK                  1:03:31          
   34          Birgitta Parkner          43     6 OK Landehof                1:03:50          
   35          Ulla Ling                 45    14 Jönköpings OK              1:04:48          
   36          Ulla Bergqvist            43     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:07:19          
   37          Kerstin Spetz             44    20 Nitta IF                   1:10:14          
   38          Chatarina Andersson       42    23 OK Motala                  1:17:00          

               Birgit Karlsson           41    20 Mariestads FK             Ej godk.          
               Anne-Marie Lundquist      43     4 Gotlands Bro Orienterings Ej godk.          
               Irma Bjärud               42     3 Västerbergslagens OL      Ej godk.          



D60  (32)      3400 m                      

    1          Karin Gustavsson          48    16 Strängnäs-Malmby OL          30:48 S        
    2          Gun-Britt Fransson        48    14 Emmaboda Verda OK            34:16 S        
    3          Margareta Svensson        50     1 OK Vilse 87                  34:50 S        
    4          Inger Glans               49    13 OK Torfinn                   34:53 S        
    5          Ann-Marie Holmström       49    20 IK Gandvik                   36:14 S        
    6          Gunilla Pettersson        50    14 Västerviks OK                37:18 S        
    7          Britt-Marie Magnusson     49     7 Laholms IF OK                39:08 S        
    8          Monica Påhlstorp          47    14 Emmaboda Verda OK            39:25 S        
    9          Kerstin Liss              50    16 Eskilstuna OL                39:57 S        
   10          Bigge Bengtsson           49     1 Stigmännen Karlshamns OK     40:52 S        
   11          Ann-Mari Persson          46    14 Växjö OK                     43:38 S        
   12          Sonja Hammar              49    13 OK Kompassen                 45:05 B        
   13          Åsa Ståhl                 50    13 Hjärnarps GH OL              46:02 B        
   14          Ingalill Nilsson          50     1 Stigmännen Karlshamns OK     46:37 B        
   15          Marie-Louise Karlsson     49    14 Nybro OK                     47:28          
   16          Bodil Ruther              46    14 OK Älme                      48:09          
   17          Anna-Lisa Hansson         47    13 OK Pan-Kristianstad          49:09          
   18          Karin Bengtsson           46    13 OK Kompassen                 49:45          
   19          Marianne Sellgren         48    17 Sigtuna OK                   51:04          
   20          Lisbeth Karlsson          47    14 Vaggeryds SOK                51:31          
   21          Karin Larsson             50    13 OK Kompassen                 51:56          
   22          Lena Barkestam            48    14 IK Hakarpspojkarna           51:57          
   23          Ing-Marie Bergman         47     4 Visborgs OK                  53:34          
   24          Monica Larsson            46    20 OK Tranan                    54:46          
   25          Marion Hallsten           50     2 Uddevalla OK                 54:59          
   26          Gunilla Glanshed          46    15 IFK Enskede                  58:32          
   27          Ingrid Salomonsson        49    13 Skåneslättens OL             59:12          
   28          Margareta Sjöberg         48    13 Lunds OK                   1:01:33          
   29          Rosa Johansson            47     6 IK Uven                    1:04:56          

               Barbro Möllberg           46    21 Arboga OK                 Ej godk.          
               Gunilla Holst             47    14 Bottnaryds IF             ej start          
               Monica Bråhn              47    14 Jönköpings OK             ej start          



D55  (13)      3640 m                      

    1          Ina Lindeberg             55    13 Skåneslättens OL             39:32 S        
    2          Annika Frantz             55     1 Stigmännen Karlshamns OK     42:06 S        
    3          Gabrielle Brun            55    13 Andrarums IF                 45:14 S        
    4          Ulla Engelby              54    13 OK Pan-Kristianstad          46:52 S        
    5          Lena Nyström              54     4 Visborgs OK                  48:17 S        
    6          Kristin Johansson         52     1 OK Dacke                     51:19 S        
    7          Lisbeth Lindqvist         52     7 OK Löftan                    53:51 S        
    8          Ann-Britt Winnberg        54     7 IK Trenne Ullared            56:12 B        
    9          Annemette El-Azem         55       Holbæk OK                  1:01:28          
   10          Siv Larsson               54    14 Växjö Allmänna IS          1:04:10          

               Inger Gustafsson          53    14 OK Gisle                  Ej godk.          
               Eva Tykesson              53    13 Rävetofta OK              ej start          
               Anna-Karin Argus-Johans   54    14 Sol Tranås                ej start          



D50  (21)      3900 m                      

    1          Ewa Roos                  59    13 Helsingborgs SOK             34:27 S        
    2          Eva Folkesson Lööf        58    13 OK Pan-Kristianstad          35:48 S        
    3          Jane Johansson            57    20 Istrums SK                   35:51 S        
    4          Lena Henriksson-Ågren     60     1 Ronneby OK                   37:19 S        
    5          Britt Thörn               58     1 OK Vilse 87                  39:34 S        
    6          Annika Brodin             60    12 Lindebygdens OK              41:12 S        
    7          Anne-Marie Karlsson       57     4 Svaide-Roma SOK              41:20 S        
    8          Bente Käll                56    14 Växjö OK                     41:56 S        
    9          Carina Beger/Svensson     59    23 Motala AIF OL                43:18 S        
   10          Siri Klausen              59       Ballerup                     43:45 S        
   11          Christina Olsson          58    13 Skåneslättens OL             45:22 S        
   12          Mona Palm                 57    14 Lessebo OK                   47:28 S        
   13          Tina Hagård               60    13 Rävetofta OK                 47:39 S        
   14          Birgitta Nilsson          57     1 Stigmännen Karlshamns OK     48:59 S        
   15          Ann Laas                  58    20 OK Skogshjortarna            54:15          
   16          Katarina Jakobsson        58     4 Garda IK                     57:42          

               Arja Ingvarsson           56     1 OK Vilse 87               Ej godk.          
               Eva Emanuelsson           58    15 IFK Lidingös Skid o OK    Ej godk.          
               Ann-Christin Nero         57     1 Ronneby OK                ej start          
               Ingalill Olsson           60     1 OK Orion                  ej start          
               Christina Segerslätt      59    13 Skåneslättens OL          ej start          



D45  (10)      4150 m                      

    1          Anna-Maria Backryd        64    12 Lindebygdens OK              36:25 S        
    2          Lisel Arvidsson           61    14 Växjö OK                     38:23 S        
    3          Åsa Wadensjö-Leo          65    14 Bredaryds SOK                38:55 S        
    4          Ingrid Johansson          64     7 Laholms IF OK                41:14 S        
    5          Britt-Marie Bengtsson     62    13 FK Åsen                      43:29 S        
    6          Lena Sandgren Swartz      62     1 OK Orion                     46:01 S        
    7          Lotta Lidman Almqvist     61    14 Västerviks OK                46:15 S        
    8          Gunilla Gustavsson        65     1 OK Orion                   1:03:31          

               Kati Németh               61     1 Stigmännen Karlshamns OK  Ej godk.          
               Annika Josefsson          65     1 OK Dacke                  ej start          



D40  (11)      4250 m                      

    1          Cecilia Bratt             66     1 OK Orion                     29:20 S        
    2          Carina Svensson           67    14 Bredaryds SOK                29:27 S        
    3          Sofia Holmgård            70    18 Kils OK                      33:45 S        
    4          Ingela Thoresson          68    13 Andrarums IF                 39:59 S        
    5          Åsa Bergfors              68    14 SOK Viljan                   40:51 S        
    6          Annelie Alenius           66    23 Boxholm-Mjölby OL            42:18 B        
    7          Ulrika Nikolausson        70     4 Svaide-Roma SOK              52:26          
    8          Carina Eriksson           70    13 Hjärnarps GH OL            1:04:31          

               Carina Gustafsson         68    13 OK Gynge                  ej start          
               Anneli Carlsson           66    14 FK Finn                   ej start          
               Ulrica Vidfelt            70    12 Lindebygdens OK           ej start          



D35  (6)       5570 m                      

    1          Jenny Håkansson           72     1 OK Orion                     44:50 S        
    2          Ingela Alvmyren           72     7 Halmstad OK                  47:43 S        
    3          Linda Larsson             75     1 OK Dacke                     53:53 S        
    4          Anna Svensson             71    14 SOK Viljan                   55:02 S        
    5          Kristina Berlin           72     1 OK Orion                   1:04:33 B        

               Lindha Hellner            73    20 Istrums SK                ej start          



Öppen 1  (10)  2520 m                      

    1          Pontus Eriksson           98    13 Hjärnarps GH OL              31:23 B        
    2          Saga Leo                  01    14 Bredaryds SOK                33:36 B        
    3          Tuva Nylund               67    14 Bredaryds SOK                33:42 B        
    4          Eva Peterson Erfors             13 OK Torfinn                   43:10          
    5          Barbro Nilsson            44    14 Alvesta SOK                  43:45          
    6          Mikael Nilsson            70    13 OK Torfinn                   46:20          
    7          Oskar Söderberg                  1 OK Skogsfalken               58:13          
    8          Gudrun Olofsson           40    13 Hjärnarps GH OL            1:03:23          
    9          Nora Holmgård             02    18 Kils OK                    1:03:51          

               Robert Al-Hassanawi       01     4 Garda IK                  Ej godk.          



Öppen 2  (18)  3240 m                      

    1          Elsa Holmgård             99    18 Kils OK                      32:01 B        
    2          Klara Holmgård            96    18 Kils OK                      33:43 B        
    3          Astrid Johannesson        45    13 Helsingborgs SOK             41:37 B        
    4          Erica Eriksson            97    13 Hjärnarps GH OL              41:52 B        
    5          Gunnel Henrysson          64     1 OK Dacke                     42:07 B        
    6          Börje Hall                       1 OK Skogsfalken               44:41          
    7          Britt Axelsson            41    14 Kalmar OK                    45:01          
    8          Irmalinn Nilsson          00    13 Härlövs IF                   45:40          
    9          Dag Bengtsson                   13 Lunds OK                     46:27          
   10          Vanja Bökman                     1 Ronneby OK                   59:19          
   11          Cajsa Bökman              95     1 Ronneby OK                   59:21          
   12          Leif Sandström            46     1 Stigmännen Karlshamns OK     59:32          
   13          Gunilla Lagerlöf          43     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:07:29          
   14          Margareta Held            49    13 FK Åsen                    1:13:18          
   15          Eivor Nydahl              48     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:13:32          
   16          Inge-lise Karvinen                 Vinderod                   1:17:02          
   17          Curt Balck                42    15 IFK Enskede                1:22:08          
   18          Niklas Thörn                     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:29:02          



Öppen 5  (11)  3670 m                      

    1          Anna Lööf                 91    13 OK Pan-Kristianstad          32:20 B        
    2          Pernilla Bökman           69     1 Ronneby OK                   33:54 B        
    3          Mikael Johansson                 1 Ronneby OK                   33:55 B        
    4          Albin Henryssn                   1 OK Dacke                     42:25 B        
    5          Sven-Åke Andertoft        39    14 Markaryds FK                 46:10          
    6          Micke Jakobsson           82     4 Garda IK                     48:41          
    7          Stig Nydahl               46     1 Stigmännen Karlshamns OK     56:58          
    8          Eva Lind                        16 OK Tor                     1:02:57          
    9          Stig Svensson             37    14 OK Virdarna                1:17:03          
   10          Maria Strindhagen         55     1 FK Vittus                  1:17:35          
   11          Lisbeth Nilsson           45    20 Falköpings AIK OK          1:20:43          



Öppen 7  (26)  2990 m                      

    1          Henrik Johannesson        98     1 Ronneby OK                   21:00 B        
    2          Robin Larsson             95    13 FK Göingarna                 25:25 B        
    3          Andreas Jonsson           99     1 OK Orion                     26:33 B        
    4          John D Söderberg          82     1 OK Skogsfalken               29:01          
    5          Anna Jonson               93     1 Ronneby OK                   31:44          
    6          Peter Held                      13 FK Åsen                      33:08          
    7          Sven Olle Söderberg       50     1 OK Skogsfalken               34:01          
    8          Pi Persson                       1 OK Orion                     34:18          
    9          Lennart Martinsson        48    13 OK Tyringe                   34:23          
   10          Sussi Jonson              63     1 Ronneby OK                   34:30          
   11          Cecilia Emanuelsson       91    15 IFK Lidingös Skid o OK       35:40          
   12          Sven Davidsson            52    13 OK Tuvan                     36:02          
   13          Rune Spetts                     20 Nitta IF                     36:18          
   14          Linnea Gustafsson         97    13 OK Gynge                     37:13          
   15          Roland Eriksson           42    13 Hästveda OK                  37:54          
   16          Philip Persson            95     1 OK Orion                     41:06          
   17          Per-Ola Melander          64     1 Stigmännen Karlshamns OK     41:43          
   18          Conny Johansson           64     7 Laholms IF OK                43:07          
   19          Barbro Martinsson         49    13 OK Tyringe                   44:30          
   20          Helen Nilsson             66    13 Härlövs IF                   46:47          
   21          Kennerth Gustafsson       40    14 OK Virdarna                  47:59          
   22          Lars Lindeberg            55    13 Skåneslättens OL             53:32          
   23          Lennart Magnusson         44     7 Laholms IF OK                56:12          
   24          Ruben Edvardsson          39    13 Hästveda OK                1:00:09          
   25          Aase Neregaard                     Tisvilde Hegn OK           1:03:05          
   26          Helen Neregaard                    Tisvilde Hegn OK           1:20:39          



Öppen 8  (22)  5510 m                      

    1          Patrik Gunnarsson         76    15 Tumba-Mälarhöjden OK         43:16 B        
    2          Lukas Bökman              96     1 Ronneby OK                   47:39 B        
    3          Håkan Eriksson            67    13 Hästveda OK                  48:05 B        
    4          Emil Nilsson              91    14 Torsås OK                    49:59 B        
    5          Christian Glantz                13 Andrarums IF                 50:09 B        
    6          Ingmar Ekelöv                   13 Skåneslättens OL             50:10 B        
    7          Lisa Palm                 92     6 Sävedalens AIK               50:47 B        
    8          Thom Barbus               89     1 OK Orion                     51:50 B        
    9          Ingela Ekelöv             58    13 Skåneslättens OL             52:32 B        
   10          Jessica Nilsson           95    13 OK Torfinn                   57:02 B        
   11          Martin Nilsson            95     1 Stigmännen Karlshamns OK     58:17          
   12          Johan Nohave              71     1 OK Orion                     59:21          
   13          Lennart Nilsson           57     1 OK Orion                     59:23          
   14          Mollie Nohave             67     1 OK Orion                   1:01:28          
   15          Bengt Åke Nilsson         19    13 OK Torfinn                 1:20:13          
   16          Peder Nilsson             65    13 OK Torfinn                 1:23:41          
   17          Thomas Sundström                 1 Ronneby OK                 1:24:29          
   18          Nils Evon                          Tisvilde Hegn OK           1:25:07          
   19          Egon Neregaard                     Tisvilde Hegn OK           1:47:24          
   20          Kristina Landgren         48    13 Malmö OK                   1:50:52          
   21          Sven Törnqvist            39    13 Tormestorps IF             1:53:28          

               Karin Lindholm            80    13 Frosta OK                 Ej godk.          



H85  (4)       2690 m                      

    1          Rune Isaksson             25    13 Helsingborgs SOK             41:29 S        
    2          Harry Ahlqvist            24    14 Växjö OK                     48:45 S        
    3          Hans Lindin               25    13 Malmö OK                     53:36 S        

               Kurt Pålsson              25    13 Helsingborgs SOK          ej start          



D80  (6)       2400 m                      

    1          Signe Nyman               28     2 Uddevalla IS                 38:17 S        
    2          Lisa Hedström             30    13 OK Pan-Kristianstad          41:41 S        
    3          Marianne Eriksson         30    13 Tockarps IK                  41:46 S        
    4          Karin Rehn                27    14 Jönköpings OK                47:24 S        
    5          Anna-Lena Nordahl         26    13 Örkelljunga FK             1:02:32          
    6          Hild Nilsson              28     4 Visborgs OK                1:09:49          



D85  (1)       2400 m                      

    1          Irmgard Dietzel           23    14 Ankarsrums OK              1:12:09 S