Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, natt, Norrbotten

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, natt, Norrbotten
Arrangörsorganisation: Arvidsjaurs OK
Datum: lördag 5 september 2015

H21

8 420 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mattias JohanssonIFK Moras OK1:02:127:23

H20

6 980 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Jesper PetterssonÄlvsby IF OKej godkänd

D18

4 580 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johanna LundkvistOK Vargen1:01:1413:22

H18

5 660 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rasmus WickbomVittjärvs IK30:075:19
2Oskar ÖqvistBergnäsets AIK34:11+4:046:02
3Robin SalénBergnäsets AIK34:50+4:436:09
4Nils HenrikssonBergnäsets AIK35:14+5:076:13
5Jesper WikmanOK Nolaskogsarna36:56+6:496:31
6Erik TuuriBergnäsets AIK38:57+8:506:52
7Jonas TofteredIF Rigor41:05+10:587:15
8Oscar SundbaumVittjärvs IK41:34+11:277:20

D16

4 160 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofia WestinVittjärvs IK27:226:34
2Rebecca FahlgrenVittjärvs IK38:32+11:109:15
3Kristina TholerudÖvertorneå IF39:59+12:379:36

H16

4 160 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Truls LindholmSundsvalls OK30:587:26
2Gabriel LarssonGammelstads IF32:44+1:467:52
3Harald LarssonBergnäsets AIK32:54+1:567:54
4Albin NorénPiteå IF49:51+18:5311:58

D14

3 300 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna LundbergOK Renen29:188:52
2Agnes KarlssonÄlvsby IF OK34:27+5:0910:26
3Sofia LundkvistOK Vargen36:32+7:1411:04
4Emma JohanssonÄlvsby IF OK40:40+11:2212:19
Hanna SvanbergBergnäsets AIKej start

H14

3 300 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar LundgrenVittjärvs IK21:356:32
2Tobias SnellOK Renen22:29+0:546:48
3Kalle TuuriOK Renen23:38+2:037:09
4Jens ErikssonPiteå IF25:30+3:557:43

D12

3 130 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ella TuressonOK Renen29:459:30
Frida JohanssonÄlvsby IF OKej start
Edit KarlssonÄlvsby IF OKej start

H12

3 130 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tim LundbergOK Renen25:318:09
2Albin LundbergArvidsjaurs OK26:07+0:368:20
3Simon MarkströmOK Renen26:19+0:488:24
4Victor BerglundVittjärvs IK27:05+1:348:39
5Aron BlomqvistVittjärvs IK27:42+2:118:50

D40

4 580 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva CederlundBodens BK54:3911:55
2Karin KarlssonÄlvsby IF OK1:01:15+6:3613:22
3Ann JanssonÄlvsby IF OK1:20:03+25:2417:28
Maria SvanbergBergnäsets AIKej start

H40

6 980 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Claes TuressonOK Renen46:026:35
2Thomas JohanssonOK Renen56:10+10:088:02
3Håkan KarlssonÄlvsby IF OK56:11+10:098:02
4Magnus BerglundVittjärvs IK1:04:16+18:149:12
5Roland JanssonÄlvsby IF OK1:08:35+22:339:49
6Anders NordinOK Renen1:08:59+22:579:52
7Daniel JohanssonÄlvsby IF OK1:21:52+35:5011:43
8Mattias LundgrenVittjärvs IK1:22:12+36:1011:46

H50

5 660 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter WestinVittjärvs IK35:016:11
2Frans WickbomI 19 IF37:06+2:056:33
3Inge SöderkvistOK Renen41:50+6:497:23
4Arne KarlssonTumba-Mälarhöjden OK51:48+16:479:09
5Mats DruggeVittjärvs IK53:51+18:509:30
6Leif ErikssonPiteå IF56:15+21:149:56
7Sven ÖhrnerlingOK Renen56:26+21:259:58
8Roland LarssonGammelstads IF1:03:37+28:3611:14
9Kjell HenrikssonSeskarö IF1:10:05+35:0412:22
Mats LundinÄlvsby IF OKej start
Lars LundkvistSeskarö IFej start

H55

4 690 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrik SalénOK Renen35:267:33
2Svante LarssonOK Vargen36:56+1:307:52
3Tor MarntellSundsvalls OK41:07+5:418:46
4Sture NorénÄlvsby IF OK42:02+6:368:57
5Håkan TholerudÖvertorneå IF45:39+10:139:44
6Anders AbrahamssonGammelstads IF46:05+10:399:49
7Karl-Erik LindbäckÄlvsby IF OK1:02:13+26:4713:15

D60

3 430 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Berit ÖströmPajala IF40:2311:46
2Irene DanielssonPiteå IF45:58+5:3513:24

H60

3 910 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan LindelöfSeskarö IF32:198:15
2Torbjörn LundbergPiteå IF41:17+8:5810:33

H65

3 620 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus SäverosNilivaara IS25:267:01
2Kjell SandströmBodens BK33:44+8:189:19
3Robert SvartholmGammelstads IF36:10+10:449:59
Hans YlipääSeskarö IFej start
Eje AnderssonBodens BKej start

H70

3 430 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Roland LundqvistLångvikens OK42:0912:17
2Kjell MörtbergBodens BK45:09+3:0013:09
3Christer SvärdBergnäsets AIK1:00:01+17:5217:29
Christer LundinOK Renenej start

H75

3 010 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nore WestinI 19 IF35:3611:49
2Runar MarktinVidsels IK38:37+3:0112:49
3Henken ErikssonI 19 IF44:09+8:3314:40
4Stig LindskogVisborgs OK47:44+12:0815:51
5Karl Erik NyströmSeskarö IF57:36+22:0019:08
6Gunnar JohanssonBergnäsets AIK1:15:00+39:2424:55
Gunnar LindströmOK Renenej start

Öppen motion 3

3 130 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Signe LefflerRosendahlOK Renen25:368:10
2Hilma GustafssonArvidsjaurs OK28:59+3:239:15
3Agnes WesterbergArvidsjaurs OK29:04+3:289:17
4Ängla JuliussonArvidsjaurs OK34:16+8:4010:56
5Anders BlomqvistVittjärvs IK34:22+8:4610:58
6Johan AhlströmVittjärvs IK34:35+8:5911:02
7Lisa LarssonÄlvsby IF OK38:46+13:1012:23
8Minna TuressonOK Renen51:23+25:4716:24
9Barbro LundqvistLångvikens OK1:13:49+48:1323:35

Öppen motion 5

4 580 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter LundbergOK Renen52:0411:22

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser