Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Hammarslaget, etapp 1, sprint

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Hammarslaget
Arrangörsorganisation: OK Hammaren
Datum: lördag 18 april 2015

Etapp 1, sprintEtapp 2, medelEtapp 2, medel (totalt)

D21

2 510 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin StenbackKvarnsvedens GOIF OK18:477:29
2Linn BylarsForsa OK19:22+0:357:42
3Sara RappIFK Moras OK19:24+0:377:43
4Lenka KlimplovaOK Kåre19:26+0:397:44
5Elin LindTierps SOK20:29+1:428:09
6Anna BerggrenGävle OK20:43+1:568:15
7Emma BromarkLånghundra IF21:41+2:548:38
8Marika LundinTjällmo-Godegårds OK23:59+5:129:33
9Ingela ErikssonGävle OK24:09+5:229:37
10Linda ErikssonGävle OK26:19+7:3210:29

H21

2 670 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon HodlerIFK Moras OK15:155:42
2Lasse JanssonGävle OK16:50+1:356:18
3Fredrik PerssonDomnarvets GOIF17:34+2:196:34
4Dan NorinGävle OK18:24+3:096:53
5Henrik FröjdRehns BK18:35+3:206:57
6August TynongGävle OK18:49+3:347:02
7Vidar SjögrenTjällmo-Godegårds OK19:08+3:537:09
8Erik HållströmGävle OK19:33+4:187:19
Erik FernlundSäterbygdens OKej start
Mikael IngelssonOckelbo OKej start

D18

2 290 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jennie ErikssonStorviks IF17:347:40
2Wilma LagerhällRehns BK18:37+1:038:07
3Johanna ErikssonStorviks IF18:44+1:108:10
4Carolina OlssonÄlvdalens IF OK19:43+2:098:36
5Elin JohanssonForsa OK21:42+4:089:28
6Elin ForsbergÅrsunda IF28:36+11:0212:29
Emma BengtssonÅrsunda IFej start

H18

2 280 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo ErikssonOK Nolaskogsarna13:596:07
2Mårten OlssonGävle OK16:21+2:227:10
3Lars OlovssonRehns BK16:37+2:387:17
4Joakim StåhlJärbo OK17:14+3:157:33
5Jonathan BjörkLeksands OK17:46+3:477:47
6Gustav ÖgrenKorsnäs IF OK18:06+4:077:56
7Martin PerssonÅrsunda IF18:10+4:117:58
8Erik OlssonGävle OK18:37+4:388:09
Max JohanssonSegersta OKej start
Olle GrywenzOK Linnéej start

D16

2 350 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vilma Von KrusenstiernaOK Kåre16:467:08
2Emma HållströmGävle OK16:59+0:137:13
3Hanna KjellinForsa OK17:38+0:527:30
4Ronja JungåkerKorsnäs IF OK17:42+0:567:31
5Tindra JernströmAvesta OK17:59+1:137:39
6Emma HansenAvesta OK18:46+2:007:59
7Emma BlixtOK Hammaren19:20+2:348:13
8Maja MörthLeksands OK19:28+2:428:17
9Lova KlasérKorsnäs IF OK20:38+3:528:46
10Tove FlodmanOK Hammaren21:32+4:469:09
11Elvira SilverGävle OK22:14+5:289:27
12Vilma BergerDomnarvets GOIF22:34+5:489:36
Emelie JonassonForsa OKej start
Ellen SkoogOK Hammarenej start
Ronja HuggForsa OKej start

H16

2 350 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Walter LagerhällRehns BK15:206:31
2Rasmus TäckOK Hammaren16:42+1:227:06
3Simon DahlbergOK Nolaskogsarna17:38+2:187:30
4Johannes ÖgrenKorsnäs IF OK17:48+2:287:34
5Emil ArvidssonSäterbygdens OK18:38+3:187:55
6Jimmy JohanssonForsa OK18:49+3:298:00
7Måns HolmgrenOK Hammaren19:17+3:578:12
8Albin AnderssonSegersta OK19:19+3:598:13
9Viktor WallinKorsnäs IF OK19:23+4:038:14
10Oskar PerssonÅrsunda IF20:52+5:328:52
11Emil JohanssonSegersta OK22:09+6:499:25
12Ghaith AL-TameemiOckelbo OK24:17+8:5710:20

D14

2 120 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Cornelia IvarssonOK Hammaren15:197:13
2Therese NilssonOK Österåker16:35+1:167:49
3Cecilia LindgrenOK Kåre16:59+1:408:00
4Marie-Chantal BallnusJärfälla OK17:00+1:418:01
5Emma LiljeGävle OK17:36+2:178:18
6Frida AnderssonSegersta OK18:29+3:108:43
7Tilda LagerhällRehns BK19:18+3:599:06
8Moa KarlssonStorviks IF19:54+4:359:23
9Josefin LindströmOK Hammaren20:03+4:449:27
10Linnea PerssonValbo AIF21:48+6:2910:16
11Agnes MalmgrenOckelbo OK22:09+6:5010:26
12Julia WannerAvesta OK25:32+10:1312:02
13Liv ÅkermanÄlvdalens IF OK25:35+10:1612:04

H14

2 120 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jakob SjöbergGävle OK12:375:57
2Adam HodinÅrsunda IF14:00+1:236:36
3Felix SilverGävle OK14:01+1:246:36
4Linus TäckOK Hammaren14:25+1:486:48
5Karl GranathSvärdsjö Skid och Orienteringsklubb16:36+3:597:49
6Elis SandbergAlfta-Ösa OK19:01+6:248:58
7Melker NordgrenOK Kåre19:08+6:319:01
8Erik FlodmanOK Hammaren19:30+6:539:11
9Felix NyströmOK Hammaren20:16+7:399:33
10Isak BerggrenGävle OK21:24+8:4710:05
11Samuel JohanssonOK Hammaren22:28+9:5110:35
12Joel KihlströmRehns BK23:29+10:5211:04
Albin BergerDomnarvets GOIFej start

H14 Kort

1 540 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Elias NäslundOK Hammarenej godkänd

D12

1 540 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alma BirklinOK Kåre10:166:40
2Julia NäslundOK Hammaren10:26+0:106:46
3Sara ÅbomGävle OK11:11+0:557:15
4Ella SandbergAlfta-Ösa OK11:41+1:257:35
5Mathilda KarlssonValbo AIF11:44+1:287:37
6Johanna OlssonOckelbo OK11:57+1:417:45
7Hanna HodinÅrsunda IF12:54+2:388:22
8Frida JonssonValbo AIF12:59+2:438:25
9Elise EdlerOK Hammaren16:21+6:0510:37
10Selma IvarssonOK Hammaren19:38+9:2212:44
11Tilda BorgströmAvesta OK24:59+14:4316:13

H12

1 540 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elias DanielssonOK Hammaren8:435:39
2Gustav MöllerbergValbo AIF10:43+2:006:57
3Jakob WidelundOK Kåre10:53+2:107:04
4Loke HolmgrenOK Hammaren11:01+2:187:09
5Elmer ÖgrenKarlsbyhedens IK11:04+2:217:11
6Lucas WannerAvesta OK11:13+2:307:17
7Eskil FläckGrycksbo IF OK11:46+3:037:38
8Filip PerssonOckelbo OK12:12+3:297:55
9Fabian SundOK Hammaren12:23+3:408:02
10Rune HedblomValbo AIF12:27+3:448:05
11Albin MalmgrenOckelbo OK15:26+6:4310:01
12Erik ÅkermanÄlvdalens IF OK16:08+7:2510:28
13Viktor KarlssonStorviks IF17:57+9:1411:39
14Oskar EureniusOK Hammaren19:12+10:2912:28
Christoffer LindgrenOK Kåreej godkänd

D12 Kort

1 290 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Clara JanssonAvesta OK9:277:19

H12 Kort

1 290 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johannes WengelinSvärdsjö Skid och Orienteringsklubb8:386:41
2Hannes DavikOK Hammaren11:26+2:488:51
3Jesper HöglundOK Hammaren11:32+2:548:56

D10

1 290 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Signe ÖgrenKarlsbyhedens IK10:167:57
2Anja BergerDomnarvets GOIF10:17+0:017:58
3Enni LundbergOK Kåre11:00+0:448:31
4Linnéa WestlinValbo AIF13:11+2:5510:13
5Ida KarlssonStorviks IF14:11+3:5510:59
6Ebba FlodmanOK Hammaren15:18+5:0211:51
7Signe WikstenGävle OK15:31+5:1512:01
8Elsa JohanssonSegersta OK16:15+5:5912:35
9Hedda BorgströmAvesta OK19:47+9:3115:20
10Zara LindborgGrycksbo IF OK27:13+16:5721:05
Sofia HuggForsa OKej start

H10

1 290 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linus NilssonOK Österåker7:355:52
2Hampus KarlssonStorviks IF8:46+1:116:47
3Lucas SöderbergGävle OK9:53+2:187:39
4Axel HejdenbergGävle OK10:28+2:538:06
5Jacob OlssonOckelbo OK10:30+2:558:08
6Viggo BerggrenGävle OK11:01+3:268:32
7Anton EngstrandStorviks IF13:24+5:4910:23
8Samuel LindborgGrycksbo IF OK14:04+6:2910:54
9Petter GranathSvärdsjö Skid och Orienteringsklubb16:01+8:2612:24
10Vigor KjellmanStorviks IF16:05+8:3012:28
11Oskar BjörkOK Hammaren17:15+9:4013:22
Sixten PartanenOK Hammarenej godkänd

D35

2 290 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johanna SahlstedtSöders-Tyresö21:469:30

H35

2 280 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter ViréhnAvesta OK16:367:16
2Jonatan SöderbergGävle OK18:19+1:438:02
3Thobias WidelundOK Kåre19:26+2:508:31 Ladda ner rutt i gpx-format

D40

2 290 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helena BacklundGävle OK20:208:52
2Jenny ÖgrenKarlsbyhedens IK21:05+0:459:12
3Karin MöllerbergValbo AIF21:14+0:549:16
4Liselott NordgrenOK Kåre23:25+3:0510:13
5Maria NorinGävle OK23:33+3:1310:17

H40

2 280 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik GranathSvärdsjö Skid och Orienteringsklubb18:218:02
2Marcus JohnssonAvesta OK20:41+2:209:04
Johan WannerAvesta OKej start

D45

2 140 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Izabell BirklinOK Kåre19:048:54
2Maria StrömbergAvesta OK20:37+1:339:38
3Christina LiljeGävle OK21:06+2:029:51
4Ulrika SilverGävle OK21:12+2:089:54
4Charlotta WallinKorsnäs IF OK21:12+2:089:54
6Monika ÖstbergAlfta-Ösa OK21:35+2:3110:05
7Marianne ÅsåkerHudiksvalls OK24:19+5:1511:21
8Anna-Karin LövgrenAvesta OK28:11+9:0713:10

H45

2 290 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ola JernströmAvesta OK15:486:53
2Anders L OlssonGävle OK16:49+1:017:20
3Lars ÖgrenKarlsbyhedens IK17:19+1:317:33
4Sven PerssonÅrsunda IF17:20+1:327:34
5Christer LagerhällRehns BK21:28+5:409:22

D50

1 880 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna Von KrusenstiernaOK Kåre14:407:48
2Elisabet EnmarkGävle OK15:55+1:158:27
3Marie FröjdRehns BK19:31+4:5110:22
4Cathrine JohanssonTierps SOK19:38+4:5810:26
5Ann LyrbergValbo AIF20:09+5:2910:43
6Anna AlbinssonIFK Moras OK21:58+7:1811:41
7Lotta JungåkerKorsnäs IF OK40:00+25:2021:16
Anna-Lena StenquistGagnefs OKej start

H50

2 290 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars KarlssonValbo AIF16:377:15
2Thomas ArvidssonSäterbygdens OK17:46+1:097:45
3Mats JönssonKorsnäs IF OK18:06+1:297:54
4Torbjörn SöderlundLeksands OK18:27+1:508:03
5Per SjöbergStorviks IF18:32+1:558:05
6Björn AlbinssonIFK Moras OK19:17+2:408:25
7Karl-Erik EngblomValbo AIF19:33+2:568:32
8Lennarth KarlssonValbo AIF20:51+4:149:06
Ulf MagnussonLeksands OKej start

D55

1 880 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna-Lena TynongGävle OK18:159:42
2Birgitta WinbladRehns BK22:42+4:2712:04

H55

2 290 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Harry HietanenGävle OK15:456:52
2Lars LindgrenOK Ödmården16:35+0:507:14
3Leif BylarsForsa OK16:55+1:107:23
4Tommy BergerGävle OK18:03+2:187:52
5Hans-Peter OlssonÄlvdalens IF OK19:25+3:408:28
6Göran EngblomRehns BK20:08+4:238:47
7Lars-Ove SkogÖsterfärnebo IF20:30+4:458:57
8Jan-Erik SkyttnerLjusdals OK21:56+6:119:34
9Göran HedmanValbo AIF23:52+8:0710:25
10Christer SegerquistGävle OK26:38+10:5311:37
11Tom HansenAvesta OK27:29+11:4412:00
12Thomas NybergAvesta OK29:50+14:0513:01
Svante LindgrenKorsnäs IF OKej godkänd
Thomas EricsonAlfta-Ösa OKej godkänd
Stefan CarlssonAlfta-Ösa OKej start
Mats KarlssonOK Ödmårdenej start

D60

1 570 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika GillgrenGävle OK17:4411:17
2Kerstin Alneberg StenssonOckelbo OK17:49+0:0511:20
Helena HemströmGävle OKej start

H60

2 140 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thom SandvikAvesta OK16:457:49
2Lars EklundForsa OK16:51+0:067:52
3Anders Stefan VestlundOK Kåre17:06+0:217:59
4Ulf HenrikssonKorsnäs IF OK17:42+0:578:16
5Mats HedbergÅrsunda IF18:29+1:448:38
6Kaj HoofAlfta-Ösa OK19:25+2:409:04
7Rolf KullaValbo AIF20:15+3:309:27
8Bengt FröjdfeldtGävle OK20:29+3:449:34
9Tommy ÖstLjusdals OK22:08+5:2310:20
10Erik BromanAlfta-Ösa OK22:44+5:5910:37
Lennart WinbergHudiksvalls OKej godkänd
Mats HemströmGävle OKej start
Nisse JohanssonRehns BKej start

D65

1 570 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva HalvarsonOK Kåre19:3812:30
Elke WilkeTierps SOKej godkänd

H65

2 140 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf KjellinOK Hedströmmen18:378:41
2Bengt StenerhagVästerbergslagens OL18:50+0:138:48
3Gunnar EricssonGävle OK19:48+1:119:15
4Ingemar GillgrenGävle OK19:52+1:159:17
5Roland IvarssonGävle OK21:07+2:309:52
6Ingvar SvenssonBjursås OK21:34+2:5710:04
7Ove ÅbergStorviks IF21:38+3:0110:06
8Karl-Olov BorgOckelbo OK24:32+5:5511:27
9Christer NordqvistAlfta-Ösa OK26:01+7:2412:09

D70

1 680 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK18:4911:12

H70

1 880 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stig OvelandValbo AIF19:3810:26
2Åke HöglundTimrå SOK19:47+0:0910:31
3Rune JonssonLjusdals OK19:55+0:1710:35
4Rolf JakobssonAlfta-Ösa OK20:24+0:4610:51
5Göran NilssonValbo AIF23:08+3:3012:18
6Tor LindströmTumba-Mälarhöjden OK24:54+5:1613:14
7Kurt AnderssonStorviks IF26:24+6:4614:02
8Torbjörn AtterbrandTierps SOK27:50+8:1214:48
9Jan Olov JonssonTierps SOK28:14+8:3615:01
Jan Olof HedbergGagnefs OKej start

H75

1 680 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Torsten LöfgrenKarlsbyhedens IK14:298:37
2John BerglundAlfta-Ösa OK19:13+4:4411:26
Stig BerggrenÅrsunda IFej start
Börje VestringGävle OKej start

H80

1 680 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans BohlinIFK Moras OK22:0913:11
Karl-Ivar HedbergGävle OKej start

Inskolning

1 030 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Jesper BjörkLeksands OKfullföljt
Albin EnbarrOK Hammarenfullföljt
Une KlevfjordenOK Hammarenfullföljt
Ida OlssonOckelbo OKfullföljt
Emmy PerssonOckelbo OKfullföljt
Ebba SahlstedtSöders OLfullföljt
Emil StåhlbergGävle OKfullföljt
Alma WestlinValbo AIFfullföljt

U1

1 010 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elma WikströmOK Hammaren6:436:39
2Ella EureniusOK Hammaren9:54+3:119:48
2Ellinor RosbergOK Hammaren9:54+3:119:48
4Leo WikströmOK Hammaren11:49+5:0611:41
5Viggo LindgrenOK Kåre12:24+5:4112:16
6Jenny BerglundOK Hammaren13:29+6:4613:20
7Selma PartanenOK Hammaren14:03+7:2013:54
8Carl HammarsjöOK Hammaren14:24+7:4114:15
9Axel HammarsjöOK Hammaren14:27+7:4414:18
10Iris WikströmOK Hammaren14:33+7:5014:24
11Astrid SjöbergOK Hammaren15:30+8:4715:20
12Isak BjörkOK Hammaren15:32+8:4915:22
13Hugo RosbergOK Hammaren15:45+9:0215:35

U2

1 390 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Melker SundOK Hammaren11:288:14
2Gustav LjunggrenOK Hammaren11:35+0:078:20
2Jonathan PalmbergOK Hammaren11:35+0:078:20
4Samuel AspforsOK Hammaren13:08+1:409:26
5Adam EngstrandStorviks IF13:27+1:599:40
6Jacob LiljeGävle OK14:15+2:4710:15
7Astrid ÖstlinOK Hammaren15:23+3:5511:04
8Tyra HedblomValbo AIF17:24+5:5612:31
9Niklas BlomValbo AIF17:52+6:2412:51
10Anna BryggarGrycksbo IF OK21:49+10:2115:41
11Nils HeinoOK Hammaren31:58+20:3022:59

Öppen motion 1

1 390 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Margareta NybeliusKorsnäs IF OK11:238:11
2Ellinor HöglundOK Hammaren12:24+1:018:55
3Sami HeinoOK Hammaren32:02+20:3923:02

Öppen motion 3

1 630 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marcus LindborgGrycksbo IF OK12:567:56
2Sofia PerssonDomnarvets GOIF13:00+0:047:58
3Ida KlasérKorsnäs IF OK13:39+0:438:22
4Linus JernströmAvesta OK15:32+2:369:31
5Moa GrällsOK Kåre15:37+2:419:34
6Anders BryggarGrycksbo IF OK17:26+4:3010:41

Öppen motion 5

2 040 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik HedblomValbo AIF16:308:05
2Elisabeth Lundgren OlssonOckelbo OK17:08+0:388:23
3Axel SjöbergOK Hammaren17:55+1:258:46
4Mikael SilverGävle OK21:17+4:4710:25
5Elisabeth OlssonÄlvdalens IF OK21:58+5:2810:46
6Anders ThoméeIFK Moras OK23:11+6:4111:21
7Arlett BallnusJärfälla OK24:41+8:1112:05
8Inger BorgOckelbo OK39:56+23:2619:34
Fredrik BorgströmAvesta OKdiskvalificerad
Emma JohanssonOK Hammarenej start

Öppen motion 7

1 970 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas KlasérKorsnäs IF OK14:497:31
2Susanne LindAvesta OK17:56+3:079:06
3Mari FläckGrycksbo IF OK19:24+4:359:50
4Marita KarlssonStorviks IF20:14+5:2510:16
5Engla FläckGrycksbo IF OK20:35+5:4610:26
6Lena NilssonOK Österåker24:39+9:5012:30

Öppen motion 8

2 450 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders SjögrenSundsvalls OK16:266:42
2Torbjörn BlomValbo AIF18:05+1:397:22
3Magnus BergerDomnarvets GOIF19:15+2:497:51
4Viktor DahlqvistStorviks IF19:34+3:087:59
5Göran BergqvistOK Hammaren19:53+3:278:06
6Niclas NilssonOK Österåker20:43+4:178:27
7Erika BlixtOK Hammaren24:57+8:3110:11
8Rene BallnusJärfälla OK27:45+11:1911:19
9Lars Olov NordbergBergnäsets AIK27:47+11:2111:20
10Solveig SvahnOckelbo OK37:03+20:3715:07

Öppen motion 10

2 310 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hansi KrausAvesta OK19:048:15

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser