Officiell resultatlista för DM, sprint, Norrbotten

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, sprint, Norrbotten
Arrangörsorganisation: Bodens Bandyklubb OS
Datum: lördag 3 september 2016

D21

2 960 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Evelina Christoffersson OK Roslagen 19:24 6:33
2 Isabelle Ring Piteå IF 19:28 +0:04 6:34
3 Ida Nordlund Piteå IF 19:37 +0:13 6:37
4 Josefine Andersson OK Renen 21:54 +2:30 7:23
Lena Turesson OK Renen ej start

H21

3 380 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ludvig Danfors Mullsjö SOK 17:14 5:05
2 Mattias Johansson IFK Mora OK 17:36 +0:22 5:12
3 John Strandberg I 19 IF 18:49 +1:35 5:34
4 Nils Henriksson Bergnäsets AIK 19:19 +2:05 5:42
5 Jan Macura MLOK Marianske lazne 19:38 +2:24 5:48
6 Emil Vidmark Vittjärvs IK 20:29 +3:15 6:03
7 Anton Daniels Attunda OK 24:55 +7:41 7:22
Edvin Lindmark Skarpnäcks OL ej start

H20

2 960 m, 0 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
Oskar Öqvist Bergnäsets AIK ej start

D18

2 650 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Elin Lundgren Vittjärvs IK 16:51 6:21
Sofia Westin Vittjärvs IK ej start

H18

2 740 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Robin Salén Bergnäsets AIK 12:43 4:38
2 Rasmus Wickbom Vittjärvs IK 13:39 +0:56 4:58
3 Vojtech Bartos Bergnäsets AIK 13:53 +1:10 5:04
4 Andreas Karlsson Piteå IF 13:57 +1:14 5:05
5 Jesper Vikman OK Nolaskogsarna 14:42 +1:59 5:21
6 Oscar Sundbaum Vittjärvs IK 14:51 +2:08 5:25
6 Truls Lindholm Sundsvalls OK 14:51 +2:08 5:25
8 Harald Larsson Bergnäsets AIK 15:41 +2:58 5:43
9 Erik Tuuri Bergnäsets AIK 16:03 +3:20 5:51

D16

2 420 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Elsa Christoffersson OK Renen 14:11 5:51
2 Anna Andersson Piteå IF 14:25 +0:14 5:57
3 Agnes Karlsson Älvsby IF OK 15:37 +1:26 6:27
4 Hanna Svanberg OK Renen 18:17 +4:06 7:33
5 Elvira Forslund OK Renen 20:15 +6:04 8:22

H16

2 650 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Albin Norén Piteå IF 14:54 5:37
2 Gabriel Larsson Gammelstads IF 16:28 +1:34 6:12
3 Oskar Lundgren Vittjärvs IK 17:47 +2:53 6:42

D14

2 020 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Hanna Lundberg OK Renen 9:00 4:27
2 Sofia Lundkvist OK Vargen 12:14 +3:14 6:03
3 Edit Karlsson Älvsby IF OK 12:56 +3:56 6:24
4 Emmie Lindbäck OK Renen 13:35 +4:35 6:43
5 Tina Ylipää Bergnäsets AIK 13:57 +4:57 6:54
6 Moa Engström OK Renen 16:31 +7:31 8:10
Ellen Killmey Vittjärvs IK ej start

H14

2 020 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Tobias Snell OK Renen 9:04 4:29
2 Victor Berglund Vittjärvs IK 10:02 +0:58 4:58
3 Simon Markström OK Renen 10:26 +1:22 5:09
4 Jakob Fredby OK Renen 12:29 +3:25 6:10
5 Emil Gabrielsson Vittjärvs IK 18:22 +9:18 9:05
Martin Lundström Vittjärvs IK ej start

D12

1 510 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ella Turesson OK Renen 7:48 5:09
2 Tova Lindbäck OK Renen 8:19 +0:31 5:30
3 Emma Hasselström OK Renen 8:37 +0:49 5:42
4 Lisa Larsson Älvsby IF OK 8:46 +0:58 5:48
Klara Kivijärvi OK Renen ej start
Alice Samuelsson OK Renen ej start

H12

1 510 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Tim Lundberg OK Renen 7:12 4:46
2 Theo Ylipää Bergnäsets AIK 7:56 +0:44 5:15
3 Aron Blomqvist Vittjärvs IK 8:51 +1:39 5:51
Linus Nordin OK Renen ej start
Albin Wollbrand OK Renen ej start

D10

1 420 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Minna Turesson OK Renen 7:48 5:29
2 Sofia Markström OK Renen 10:58 +3:10 7:43

H10

1 420 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Eric Hasselström OK Renen 8:30 5:59
2 Vilgot Kuokkanen OK Renen 9:01 +0:31 6:20
3 Melker Wollbrand OK Renen 9:21 +0:51 6:35
4 Mattias Killmey Vittjärvs IK 9:43 +1:13 6:50
5 Emil Engström OK Renen 12:39 +4:09 8:54
6 Ove Renberg Bergnäsets AIK 14:32 +6:02 10:14
7 Martin Larsson Älvsby IF OK 15:10 +6:40 10:40
Oliver Bergström Vittjärvs IK ej godkänd

D35

2 650 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Monica Olsson OK Renen 20:45 7:49
2 Karin Karlsson Älvsby IF OK 20:48 +0:03 7:50
3 Anna Tibbelin OK Renen 29:29 +8:44 11:07

H40

2 960 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Rikard Larsson Älvsby IF OK 16:51 5:41
2 Björn Ylipää Bergnäsets AIK 18:36 +1:45 6:17
3 Magnus Berglund Vittjärvs IK 19:37 +2:46 6:37
4 Johan Tibbelin OK Renen 23:32 +6:41 7:57

D45

2 420 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Karin Wollbrand OK Renen 14:41 6:04
2 Maria Svanberg Bergnäsets AIK 16:09 +1:28 6:40
3 Anneli Wickbom Vittjärvs IK 18:50 +4:09 7:46
4 Agneta Lindbäck OK Renen 18:51 +4:10 7:47
5 Anette Lundström Vittjärvs IK 19:01 +4:20 7:51
6 Agneta Bergelin Bergnäsets AIK 20:14 +5:33 8:21

H45

2 650 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Martin Hasselström OK Renen 15:12 5:44
2 Lars Rova I 19 IF 15:32 +0:20 5:51
3 Håkan Karlsson Älvsby IF OK 16:07 +0:55 6:04
4 Peter Lundberg OK Renen 16:29 +1:17 6:13
5 Åke Bergström Vittjärvs IK 18:00 +2:48 6:47
Stefan Södersten Gammelstads IF ej start
Mats Luspa IFK Kiruna återbud

H50

2 650 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Sven Örnerling OK Renen 15:03 5:40
2 Jan Christoffersson OK Renen 15:44 +0:41 5:56
3 Ingvar Isaksson Seskarö IF 16:15 +1:12 6:07
4 Magnus Säveros Nilivaara IS 16:29 +1:26 6:13
5 Mats Lundin Älvsby IF OK 16:44 +1:41 6:18
6 Göran Karlsson Piteå IF 16:58 +1:55 6:24
7 Lars Johansson Vittjärvs IK 20:42 +5:39 7:48
Mats Drugge Vittjärvs IK ej start

H55

2 420 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Inge Söderqvist OK Renen 12:50 5:18
2 Sture Norén Älvsby IF OK 14:57 +2:07 6:10
3 Hans Wickbom Vittjärvs IK 14:59 +2:09 6:11
4 Anders Abrahamsson Gammelstads IF 15:24 +2:34 6:21
5 Karl-Erik Lindbäck Älvsby IF OK 15:33 +2:43 6:25
6 Håkan Tholerud Övertorneå IF 17:00 +4:10 7:01
7 Richard Holmgren Bergnäsets AIK 18:42 +5:52 7:43
8 Björn Samuelsson OK Renen 18:46 +5:56 7:45
Fredrik Salén OK Renen ej godkänd
Svante Larsson OK Vargen ej start

H65

2 020 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Jan Lindelöf Seskarö IF 11:36 5:44
2 Bo Johansson IK Örnen 13:00 +1:24 6:26
3 Robert Svartholm Gammelstads IF 13:16 +1:40 6:34

H70

2 020 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Roland Lundqvist Långvikens OK 13:01 6:26
2 Conny Lagerskog Arvidsjaurs OK 14:29 +1:28 7:10
3 Ove Johansson IK Örnen 15:52 +2:51 7:51

H75

1 630 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Per-Anders Brännström Arvidsjaurs OK 14:49 9:05
2 Sven-Ivan Grönlund OK Renen 15:25 +0:36 9:27
3 Henken Eriksson I 19 IF 15:26 +0:37 9:28
4 Folke Eriksson I 19 IF 15:31 +0:42 9:31
5 Birger Lundberg Arvidsjaurs OK 15:36 +0:47 9:34
6 Runar Marktin Vidsels IK 17:04 +2:15 10:28
7 Karl Erik Nyström Seskarö IF 21:59 +7:10 13:29
Karl-Erik Sjöberg Älvsby IF OK återbud

Öppen motion 1

1 420 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
2 Vilma Kuokkanen OK Renen 11:59 +11:56:34 8:26
Thea Berglund Vittjärvs IK fullföljt
Vidar Bergdahl Vittjärvs IK fullföljt
Emilia Höglund Älvsby IF OK fullföljt
Emma Tibbelin OK Renen fullföljt

Öppen motion 3

1 510 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
2 Alva Engström OK Renen 15:13 +12:00:39 10:04
3 Barbro Lundqvist Långvikens OK 25:36 +12:11:02 16:57
Emilia Wickbom Vittjärvs IK fullföljt

Öppen motion 5

2 420 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
3 Roland Larsson Gammelstads IF 16:34 +11:58:01 6:50
4 Linda Jonsson OK Renen 26:17 +12:07:44 10:51
Lena Ylipää Bergnäsets AIK fullföljt
Jenny Berglund Vittjärvs IK fullföljt
Fanny Andersson OK Renen fullföljt
Maria Markström OK Renen fullföljt
Carina Nilsson Vittjärvs IK fullföljt
Viktor Nordström Gammelstads IF fullföljt
Gunilla Rova I 19 IF ej godkänd

Öppen motion 8

3 380 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Anna Engström OK Renen 28:25 8:24

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser