Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, natt, Norrbotten

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, natt, Norrbotten
Arrangörsorganisation: Bodens Bandyklubb OS
Datum: lördag 3 september 2016

D21

7 180 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isabelle RingPiteå IF1:41:1214:05

H21

9 820 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nils HenrikssonBergnäsets AIK1:37:069:53
2Mattias JohanssonIFK Mora OK1:41:47+4:4110:21
John StrandbergI 19 IFej godkänd

H20

7 690 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Oskar ÖqvistBergnäsets AIKej start

D18

4 950 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johanna LundkvistOK Vargen1:41:1820:27
Rebecca FahlgrenVittjärvs IKej start
Sofia WestinVittjärvs IKej start

H18

7 180 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rasmus WickbomVittjärvs IK59:238:16
2Robin SalénBergnäsets AIK1:06:43+7:209:17
3Truls LindholmSundsvalls OK1:17:50+18:2710:50
4Jesper VikmanOK Nolaskogsarna1:28:57+29:3412:23
5Vojtěch BartošBergnäsets AIK1:39:31+40:0813:51
Erik TuuriBergnäsets AIKej godkänd
Oscar SundbaumVittjärvs IKej start
Harald LarssonBergnäsets AIKej start

D16

4 500 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Agnes KarlssonÄlvsby IF OK57:5912:53
2Elvira ForslundOK Renen59:03+1:0413:07
3Anna AnderssonPiteå IF1:09:26+11:2715:25
Hanna SvanbergOK Renenej godkänd

H16

5 730 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin NorénPiteå IF59:3310:23
2Oskar LundgrenVittjärvs IK1:04:48+5:1511:18
3Gabriel LarssonGammelstads IF1:05:57+6:2411:30

D14

3 540 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna LundbergOK Renen31:579:01
2Sofia LundkvistOK Vargen43:46+11:4912:21
3Moa EngströmOK Renen1:13:55+41:5820:52
Tina YlipääBergnäsets AIKej godkänd

H14

3 540 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tobias SnellOK Renen32:169:06
2Jakob FredbyOK Renen41:57+9:4111:51
3Simon MarkströmOK Renen42:28+10:1211:59
4Victor BerglundVittjärvs IK52:00+19:4414:41

D12

3 120 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ella TuressonOK Renen31:3010:05
2Lisa LarssonÄlvsby IF OK35:31+4:0111:23
3Tova LindbäckOK Renen35:40+4:1011:25
Klara KivijärviOK Renenej start

H12

3 120 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tim LundbergOK Renen26:398:32
2Theo YlipääBergnäsets AIK33:22+6:4310:41
3Aron BlomqvistVittjärvs IK38:48+12:0912:26
Albin WollbrandOK Renenej start

D35

4 550 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erika HelinVittjärvs IK1:37:0921:21
2Karin KarlssonÄlvsby IF OK1:38:36+1:2721:40
3Anna TibbelinOK Renen1:54:17+17:0825:07

H35

7 180 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrik EngströmOK Renen1:11:289:57
Mattias VainionpääI 19 IFej godkänd

H40

7 180 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thomas JohanssonOK Renen1:43:4114:26
2Magnus BerglundVittjärvs IK1:48:18+4:3715:05
3Björn YlipääBergnäsets AIK2:06:40+22:5917:38
Mattias LundgrenVittjärvs IKej godkänd
Johan TibbelinOK Renenej godkänd

D45

4 550 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin WollbrandOK Renen1:04:0014:03
2Maria SvanbergBergnäsets AIK1:28:48+24:4819:30

H45

5 570 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Håkan KarlssonÄlvsby IF OK58:0310:25
2Stefan SöderstenGammelstads IF1:01:21+3:1811:00
3Anders NordinOK Renen1:13:01+14:5813:06
4Robert SundqvistOK Renen1:13:25+15:2213:10
Peter LundbergOK Renenej godkänd
Mats AnderssonOK Renenej start

H50

5 570 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingvar IsakssonSeskarö IF1:04:5211:38
2Mats LundinÄlvsby IF OK1:12:50+7:5813:04
3Magnus SäverosNilivaara IS1:14:05+9:1313:18
4Sven ÖrnerlingOK Renen1:15:27+10:3513:32
5Stefan LauriGammelstads IF1:22:47+17:5514:51
6Björn LundstenVittjärvs IK1:32:45+27:5316:39
7Kjell HenrikssonSeskarö IF2:01:23+56:3121:47
Mats DruggeVittjärvs IKej start

H55

4 950 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Svante LarssonOK Vargen55:5111:16
2Sture NorénÄlvsby IF OK57:02+1:1111:31
3Fredrik SalénOK Renen59:21+3:3011:59
4Henry BarskÖvertorneå IF1:05:05+9:1413:08
5Richard HolmgrenBergnäsets AIK1:05:36+9:4513:15
6Håkan TholerudÖvertorneå IF1:14:32+18:4115:03
Anders AbrahamssonGammelstads IFej godkänd
Inge SöderqvistOK Renenej start

H60

4 950 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans WickbomVittjärvs IK1:01:0812:21
2Roland JanssonÄlvsby IF OK1:03:02+1:5412:44

H65

4 550 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan LindelöfSeskarö IF1:16:1216:44
2Robert SvartholmGammelstads IF1:18:49+2:3717:19

H70

3 880 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Conny LagerskogArvidsjaurs OK59:5515:26
2Rolf RitzenSkellefteå OK1:13:12+13:1718:51
3Christer SvärdBergnäsets AIK1:27:24+27:2922:31
Roland LundqvistLångvikens OKej godkänd

H75

3 540 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stig LindskogVisborgs OK1:12:4720:33
2Per-Anders BrännströmArvidsjaurs OK1:12:52+0:0520:35
3Henken ErikssonI 19 IF1:16:34+3:4721:37
4Karl Erik NyströmSeskarö IF1:48:28+35:4130:38
Gunnar LindströmOK Renenej godkänd
Birger LundbergArvidsjaurs OKej godkänd

H80

2 170 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunnar JohanssonBergnäsets AIK49:5222:58
Folke ErikssonI 19 IFej godkänd

Öppen motion 3

3 120 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emmie LindbäckOK Renen43:4414:01
2Minna TuressonOK Renen50:59+7:1516:20
3Edit KarlssonÄlvsby IF OK55:19+11:3517:43
4Melker WollbrandOK Renen1:02:01+18:1719:52
5Barbro LundqvistLångvikens OK1:09:24+25:4022:14
6Martin LarssonÄlvsby IF OK1:12:43+28:5923:18
7Emilia HöglundÄlvsby IF OK1:17:43+33:5924:54
8Ville SundqvistOK Renen1:22:40+38:5626:29
Alice SamuelssonOK Renenej start

Öppen motion 5

3 540 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin  HäggströmVittjärvs IK39:2411:07
2Tommy HelinVittjärvs IK56:14+16:5015:53
3Mats WestermarkKlubblös58:11+18:4716:26
4Anders BlomqvistVittjärvs IK58:23+18:5916:29
5Gunilla RovaI 19 IF1:15:29+36:0521:19
David BellkvistMefos ikej godkänd

Öppen motion 7

3 540 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Monica  RosenOKänd48:5713:49
2Håkan RosénOK Renen50:11+1:1414:10
3Gry HolmgrenBergnäsets AIK58:35+9:3816:32
4Björn SamuelssonOK Renen1:15:44+26:4721:23

Öppen motion 8

5 570 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Frans WickbomI 19 IF56:5810:13
2Karl-Erik LindbäckÄlvsby IF OK1:10:43+13:4512:41
3Roland LarssonGammelstads IF1:28:01+31:0315:48

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser