Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för SkidO, SM/JSM/USM/VSM, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SkidO, SM/JSM/USM/VSM, lång
Arrangörsorganisation: Forsa OK
Datum: söndag 22 februari 2015

D21

13 380 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tove AlexanderssonAlfta-Ösa OK55:544:10
2Josefine EngströmAlfta-Ösa OK56:57+1:034:15
3Frida SandbergSäterbygdens OK57:56+2:024:19
4Magdalena OlssonIFK Mora OK59:42+3:484:27
5Hana HancikovaAlfta-Ösa OK1:00:27+4:334:31
6Linda LindkvistIK Jarl Rättvik1:03:44+7:504:45
7Emma BergströmOK Vargen1:04:51+8:574:50
8Andrea WickbomSävast Ski Team IF1:08:33+12:395:07
9Helena LundkvistOK Vargen1:10:43+14:495:17
10Anna Nilsson-SimkovicsIFK Mora OK1:11:40+15:465:21
11Anna GunnarsIFK Mora OK1:12:45+16:515:26
12Laura Csucs-FenyvesiIFK Mora OK1:14:58+19:045:36
13Amy RankkaLinköpings OK1:21:09+25:156:03
14Matilda JonssonForsa OK1:32:01+36:076:52
Bente RostAlfta-Ösa OKej start
Åsa Zetterberg ErikssonÖSeT SkidOej start

H21

18 750 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andreas HolmbergIFK Mora OK1:08:283:39
2Ulrik NordbergBergnäsets AIK1:08:58+0:303:40
3Erik RostAlfta-Ösa OK1:09:54+1:263:43
4Christian SpoerryUmeå OK1:10:35+2:073:45
5Martin HammarbergSundsvalls OK1:10:46+2:183:46
6Markus LundholmOK Renen1:12:38+4:103:52
7Erik BlomgrenUmeå OK1:12:52+4:243:53
8Peter ArnessonBottnaryds IF1:12:54+4:263:53
9Raivo KivlenieksRehns BK1:13:08+4:403:54
10Niklas HenrikssonGammelstads IF1:15:53+7:254:02
11Simon ForsKvarnsvedens GOIF OK1:17:53+9:254:09
12Carl MagnussonIFK Mora OK1:19:16+10:484:13
13Janis PeilansForsa OK1:20:40+12:124:18
14Edgars BriconoksForsa OK1:23:51+15:234:28
15Linus RappIFK Mora OK1:28:21+19:534:42
16Reinis PutninsForsa OK1:28:30+20:024:43
17Anders TrolinForsa OK1:31:13+22:454:51
18Per FrostIFK Mora OK1:35:43+27:155:06
19Henrik FröjdRehns BK1:37:53+29:255:13
20Henrik TrolinForsa OK1:41:01+32:335:23
21Johan NymanLinköpings OK1:45:23+36:555:37
22Henrik ViklundBromma-Vällingby SOK1:49:41+41:135:50
23Björn KarlssonRehns BK2:10:40+1:02:126:58
Joel SjölanderAlfta-Ösa OKej godkänd
Andrey LamovIFK Mora OKej godkänd
Klaus CsucsIFK Mora OKej start

D20

9 890 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna ErikssonIFK Mora OK43:324:24
2Isabel SalénOK Renen44:33+1:014:30
3Ida NordlundPiteå IF47:31+3:594:48
4Stefania CorradiniIFK Mora OK48:54+5:224:56
5Rebecka HylanderNyköpings OK51:30+7:585:12
6Ellen ForsgrenForsa OK56:27+12:555:42
Susanne NilssonOK Renenej godkänd
Karin HållHJS-Vansbro OKej start
Kristin OlovssonSäterbygdens OKej start
Ellen SarenmarkLeksands OKej start

H20

13 380 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sixten WalheimRobertsfors IK51:533:52
2Martin EricsonÖSeT SkidO55:01+3:084:06
3Bjørnar KvåleHadeland OL55:42+3:494:09
4Oskar SandbergSäterbygdens OK58:17+6:244:21
5Emil ErikssonTierps SOK1:00:12+8:194:29
6Filip BergströmKvarnsvedens GOIF OK1:11:21+19:285:19

D18

9 890 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klara YngvessonUmeå OK45:404:37
2Gabriella GustafssonIK Vista46:05+0:254:39
3Sarah PerssonÅtvidabergs IF47:35+1:554:48
4Elin NordlundPiteå IF55:24+9:445:36
5Freja VredinIFK Umeå55:48+10:085:38
6Klara LogårdForsa OK1:21:18+35:388:13
Elin LundgrenSävast Ski Team IFej godkänd
Johanna LundkvistOK Vargenej start
Elsa AnderssonDomnarvets GOIFej start

H18

10 670 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Henning SjökvistStora Tuna IK SK40:063:45
2Kalle HenrikssonGammelstads IF42:49+2:434:00
3Gustaf BerglundSigtuna OK44:22+4:164:09
4Hugo ErikssonOK Nolaskogsarna44:26+4:204:09
5Rasmus WickbomSävast Ski Team IF46:15+6:094:20
6Uldis UpitisRehns BK46:24+6:184:20
7Simon ErikssonUmeå OK47:30+7:244:27
8Anton ForsbergLånghundra IF48:18+8:124:31
9Robin SalénOK Renen48:35+8:294:33
10Waldemar AnderssonOK Roslagen50:24+10:184:43
11Erik TuuriÄlvsby IF OK50:57+10:514:46
12Erik HanssonHärnösands OK57:35+17:295:23
Henrik SparrIFK Mora OKej godkänd
Fredrik NorlinIFK Mora OKej start
Martin PerssonÅrsunda IFej start
Adrian DahlströmIFK Mora OKej start

D16

7 020 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofia WestinSävast Ski Team IF38:435:30
2Ronja HuggForsa OK41:50+3:075:57
3Elin HållHJS-Vansbro OK42:35+3:526:03
4Sofia BerglundSigtuna OK43:13+4:306:09
5Kristina TholerudÖvertorneå IF45:10+6:276:26
6Anna HerbertTäby OK45:44+7:016:30
7Alma AnderssonDomnarvets GOIF48:06+9:236:51
8Vilma BergerDomnarvets GOIF48:45+10:026:56
9Rebecca FahlgrenVittjärvs IK58:13+19:308:17
10Hanna KjellinForsa OK1:01:25+22:428:44

H16

7 570 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gustav JonssonOK Tor37:274:56
2Martin GranbergPiteå IF37:54+0:275:00
3Edvin NordströmTäby OK43:15+5:485:42
4Emil ArvidssonSäterbygdens OK43:52+6:255:47
5Gustav FrænellSundsvalls OK46:57+9:306:12
6Vidar PerssonTäby OK49:16+11:496:30
7Oskar PerssonÅrsunda IF53:35+16:087:04
Johan HerbertTäby OKej start

D15

7 020 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emelie BrudinIFK Mora OK52:537:31
2Adelina FunkeLeksands OK1:08:18+15:259:43

H15

7 570 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rikard BergströmKvarnsvedens GOIF OK42:205:35
2Zeb PalmHJS-Vansbro OK42:57+0:375:40
3Noel WaldenfjordJärfälla OK54:19+11:597:10
Björn JohanssonSundsvalls OKej start

D14

4 730 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tilde EngbergHärnösands OK26:425:38
2Sofia LundkvistOK Vargen28:21+1:395:59
3Clara SpikLeksands OK28:38+1:566:03
4Ebba AdebrantTumba-Mälarhöjden OK29:49+3:076:18
5Elin EdströmHärnösands OK32:16+5:346:49
6Marie-Chantal BallnusJärfälla OK32:45+6:036:55
7Lilian PalmHJS-Vansbro OK34:42+8:007:20
8Therese NilssonOK Österåker38:35+11:538:09

H14

4 730 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isak ErikssonOK Nolaskogsarna21:264:31
2Oskar BütikoferLjusdals OK27:17+5:515:46
3Seth BorglundHärnösands OK32:59+11:336:58
4Isak BerggrenGävle OK37:57+16:318:01

D12

3 350 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma EliassonDomnarvets GOIF22:196:39
Tuva-Cajsa SpikLeksands OKej start

H12

3 350 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hugo PerssonÅtvidabergs IF17:555:20
2Elias AdebrantTumba-Mälarhöjden OK19:39+1:445:51
3Albin BlombergSegersta OK21:33+3:386:25

D10

2 890 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maja EliassonDomnarvets GOIF25:078:41
2Malin HållHJS-Vansbro OK25:12+0:058:43

H10

2 890 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nils EngbergHärnösands OK18:536:32
2Viggo BerggrenGävle OK40:04+21:1113:51

H35

10 670 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Torbjörn EngbergHärnösands OK46:054:19
Christer JonssonForsa OKej godkänd

D40

7 210 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna BerggrenGävle OK47:446:37
2Åsa ErikssonForsa OK54:27+6:437:33

H40

10 670 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus EliassonDomnarvets GOIF52:444:56
2Nick BarrableOK Ravinen1:09:24+16:406:30
3Donald McCarthyÄrla IF1:16:58+24:147:12

D45

7 210 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carina SandbergSäterbygdens OK40:585:40
2Ulrica BütikoferLjusdals OK42:42+1:445:55
3Maria OlssonHJS-Vansbro OK42:55+1:575:57
4Ann EnmanGammelstads IF43:11+2:135:59
5Erica HållHJS-Vansbro OK49:26+8:286:51
6Anneli WickbomSävast Ski Team IF56:00+15:027:46
7Annica BergerDomnarvets GOIF58:04+17:068:03
8Catrin JohanssonSundsvalls OK59:40+18:428:16
9Birgit LundkvistOK Vargen1:00:29+19:318:23
10Helena AdebrantTumba-Mälarhöjden OK1:01:53+20:558:34
11Maria GustafssonIFK Mora OK1:08:45+27:479:32

H45

10 670 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Henrik JonssonOK Tor47:224:26
2Thomas PerssonÅtvidabergs IF48:28+1:064:32
3Magnus LundgrenSävast Ski Team IF53:50+6:285:02
4Jens AnderssonOK Roslagen58:22+11:005:28
5Erik BorglundHärnösands OK1:02:35+15:135:51
6Rolf JohanssonSundsvalls OK1:04:16+16:546:01
7Peter BergströmKvarnsvedens GOIF OK1:05:25+18:036:07
Sven PerssonÅrsunda IFej godkänd

D50

7 020 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingrid AlexanderssonStora Tuna IK SK40:025:42
2Charlotte LindkvistIK Jarl Rättvik46:34+6:326:38
3Marie FröjdRehns BK50:08+10:067:08
4Agnetha FredrikssonKramfors-Alliansen59:30+19:288:28

H50

9 890 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Frans WickbomI 19 IF44:464:31
2Conny ForsbergLånghundra IF44:57+0:114:32
3Mikael GustafssonIK Vista45:48+1:024:37
4Lars LundkvistSeskarö IF47:41+2:554:49
5Björn AlbinssonIFK Mora OK49:04+4:184:57
6Per SandbergSäterbygdens OK49:51+5:055:02
7Kjell KlarSäterbygdens OK51:27+6:415:12
8Tomas ForsKvarnsvedens GOIF OK52:02+7:165:15
9Peter NordströmTäby OK52:16+7:305:17
10Mats HerbertTäby OK53:32+8:465:24
11Per SundströmVästerås SOK54:02+9:165:27
12Thomas ArvidssonSäterbygdens OK1:09:59+25:137:04
13Peter SjöbomNjurunda OK1:18:24+33:387:55
Sveke JonssonOK Dellenej godkänd

D55

6 200 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1My RönnolsTäby OK39:486:25
2Lena LarssonSala OK44:16+4:287:08
3Birgitta WinbladRehns BK51:03+11:158:14
Elisabeth RostAlfta-Ösa OKej start

H55

7 570 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulf HylanderNyköpings OK40:135:18
2Arne ErikssonTierps SOK42:59+2:465:40
3Lars-Olov EricsonÖSeT SkidO43:40+3:275:46
4Tomas AnderssonOK Tor43:52+3:395:47
5Sören CallebergSöderhamns OK44:39+4:265:53
6Werner KöhlerTullinge SK1:09:57+29:449:14
Kjell BomanSöderhamns OKej godkänd

H60

7 570 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars SjölanderOK Nipan39:045:09
2Ulf CarnbyTäby OK47:16+8:126:14
3Gunnar MunkteliusSurahammars SOK48:59+9:556:28
4Jan-Ivar FlodinLugnviks IF49:15+10:116:30
5Lars-Peter JohnssonSelånger SOK49:29+10:256:32
6Per SundinSkogslöparna49:36+10:326:33
Göran HanssonTäby OKej godkänd
Johnny FranssonÄrla IFej start
Leif AnderssonNjurunda OKej start

D65

4 730 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna BlomgrenTullinge SK38:108:04
2Gurli BackFagersta OK47:14+9:049:59
3Elke WilkeTierps SOK1:05:05+26:5513:45
Ingrid NylanderSundsvalls OKej start

H65

7 020 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle AdolfssonLerums SOK43:296:11
2Hans OlevikEdsbyns OK45:57+2:286:32
3Esbjörn AndrénKvarnsvedens GOIF OK51:56+8:277:23
4Lars-Åke SjökvistVärend GN OL54:20+10:517:44
5Kjell SandströmBodens BK56:37+13:088:03
6Göran LarssonSala OK56:53+13:248:06
Elis ÅbergStorviks IFej godkänd
Matts EngvallBodens BKej godkänd

H70

7 020 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kjell MörtbergBodens BK50:497:14
2Rolf JakobssonAlfta-Ösa OK57:41+6:528:13
3Harald HenrikssonLekeryd-Svarttorps SK1:20:15+29:2611:25
Torbjörn YttergrenTegs SKej start

H75

7 020 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thorsten JohanssonLångvikens OK56:087:59
2Sten ErikssonOK Branten1:03:00+6:528:58
3John BerglundAlfta-Ösa OK1:24:19+28:1112:00
4Erik NordströmBjörklinge SOK1:24:57+28:4912:06
5Elof BackFagersta OK1:30:49+34:4112:56

Öppen motion 1

2 890 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emelie GranbergPiteå IF15:505:28
2Hjalmar WennbergHudiksvalls OK22:06+6:167:38
3Catherine WennbergHudiksvalls OK22:11+6:217:40
4Annika ErikssonTierps SOK30:21+14:3110:30

Öppen motion 5

6 200 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulf NordlundPiteå IF35:355:44
2Byron PalmHJS-Vansbro OK35:49+0:145:46
3Åsa SpikLeksands OK37:26+1:516:02
4Jonas BlombergSegersta OK37:33+1:586:03
5Ola AnderssonDomnarvets GOIF38:22+2:476:11
6Per HanssonHärnösands OK43:25+7:507:00
7Bert ErikssonUmeå OK44:20+8:457:09
8Patrik AdebrantTumba-Mälarhöjden OK47:30+11:557:39
9Rene BallnusJärfälla OK53:56+18:218:41
Arlett BallnusJärfälla OKej start

Öppen motion 9

8 980 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonas JäderHudiksvalls OK48:275:23
2Olof FrænellSundsvalls OK56:43+8:166:18
3Mattias ThorsellForsa OK1:14:49+26:228:19
4Sarah-Jane BarrableOK Ravinen1:41:38+53:1111:19

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser