Officiell resultatlista för SkidO, SM, medel jaktstart

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SkidO, SM
Arrangörsorganisationer: Almby IK / Svenska Orienteringsförbundet
Datum: fredag 30 januari 2015 - lördag 31 januari 2015

SprintprologMedel jaktstartMedel jaktstart (totalt)

D21 Elit

7 000 m, 13 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Tove Alexandersson Alfta-Ösa OK 29:17 4:11
2 Magdalena Olsson IFK Mora OK 30:42 +1:25 4:23
3 Evelina Wickbom Sävast Ski Team IF 30:55 +1:38 4:25
4 Hanna Eriksson IFK Mora OK 31:36 +2:19 4:30
5 Emma Bergström OK Vargen 32:26 +3:09 4:38
6 Bente Rost Alfta-Ösa OK 32:34 +3:17 4:39
7 Hana Hancikova Alfta-Ösa OK 33:16 +3:59 4:45
8 Linda Lindkvist IK Jarl Rättvik 33:39 +4:22 4:48
9 Johanka Simkova IFK Mora OK 36:06 +6:49 5:09
10 Stefania Corradini IFK Mora OK 37:21 +8:04 5:20
11 Anna Gunnars IFK Mora OK 42:42 +13:25 6:06
12 Annika Björk OK Kåre 46:04 +16:47 6:34
Rebecka Hylander Nyköpings OK ej godkänd
Maria Bois Malungs OK Skogsmårdarna ej start
Josefine Engström Alfta-Ösa OK ej start
Åsa Zetterberg Eriksson ÖSeT SkidO ej start

H21 Elit

8 240 m, 14 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Andreas Holmberg IFK Mora OK 29:53 3:37
1 Erik Rost Alfta-Ösa OK 29:53 3:37
3 Peter Arnesson Bottnaryds IF 30:10 +0:17 3:39
4 Andrey Lamov IFK Mora OK 30:37 +0:44 3:42
5 Martin Hammarberg Sundsvalls OK 32:28 +2:35 3:56
6 Christian Spoerry Umeå OK 32:36 +2:43 3:57
7 Markus Lundholm OK Renen 33:18 +3:25 4:02
8 Erik Blomgren Umeå OK 33:47 +3:54 4:05
9 Carl Magnusson IFK Mora OK 35:38 +5:45 4:19
10 Simon Fors Kvarnsvedens GOIF OK 38:31 +8:38 4:40
11 Waldemar Andersson OK Roslagen 42:00 +12:07 5:05
12 Ulf Hylander Nyköpings OK 44:27 +14:34 5:23
Jens Andersson OK Roslagen ej godkänd
Niklas Henriksson Gammelstads IF ej godkänd
Filip Jakobsson ÖSeT SkidO ej start
Linus Rapp IFK Mora OK ej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser