Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för OK Älme

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: OK Älme
Arrangörsorganisation: OK Älme
Datum: söndag 8 maj 2011

D21 Lång

6 830 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma BergmanOK Skogsfalken1:00:228:50
2Lindha HellnerIstrums SK1:05:58+5:369:39
3Louise AxelssonFK Göingarna1:08:41+8:1910:03
4Sofia KillanderHästveda OK1:13:49+13:2710:48
5Carolina NilssonOK Kompassen1:17:40+17:1811:22
6Linda JanssonIK Hakarpspojkarna1:18:41+18:1911:31
7Malin SettergrenOskarströms OK1:29:49+29:2713:09
Katarina LindénVäxjö OKej godkänd
Frida NilssonSkåneslättens OLej godkänd
Emma FaxénVäxjö OKej start

H21 Lång

11 050 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isak BergmanKristiansand OK1:16:396:56
2Harri KarlssonOK Pan-Kristianstad1:17:21+0:426:59
3Erik Folkesson BlomOK Orion1:19:44+3:057:12
4Emil JönssonHalmstad OK1:20:29+3:507:17
5Per LenanderVäxjö OK1:22:02+5:237:25
6Jakob LööfOK Pan-Kristianstad1:26:37+9:587:50
7Richard SjöholmOK Pan-Kristianstad1:27:06+10:277:52
8Daniel NilssonOK Orion1:28:16+11:377:59
9Yannick MichielsKROL BELGIUM1:30:19+13:408:10
10Mattias KillanderHästveda OK1:30:22+13:438:10
11Niklas KarlssonVäxjö OK1:32:56+16:178:24
12Peter HedbergLunds OK1:35:55+19:168:40
13Håkan GunnarssonFK Göingarna1:36:50+20:118:45
14Åke LarssonStigmännen Karlshamns OK1:42:13+25:349:15
14Måns FaxénVäxjö OK1:42:13+25:349:15
16Håkan AxelssonFK Göingarna1:43:43+27:049:23
17Jeremy GenarKROL BELGIUM1:54:25+37:4610:21
18Peter LarssonFK Boken2:10:04+53:2511:46
Ola NybergOK Orionej godkänd
Henrik JanssonIK Hakarpspojkarnaej start

H21

7 770 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Frans SvenssonFK Finn1:08:178:47
2Roine SchölinLaholms IF OK1:13:18+5:019:26
3Emil AlexanderssonHalmstad OK1:18:08+9:5110:03
4Daniel EvaldssonSK Graal1:19:22+11:0510:12
5Adriaan PelckmansKROL BELGIUM1:29:16+20:5911:29
6Olof ChristenssonOK Skogsfalken1:30:00+21:4311:34
7Daniel NilssonSkåneslättens OL1:32:17+24:0011:52
Lars LundströmIF Hallby SOKej start

H20

7 770 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anton WibergOK Skogsfalken58:267:31
2Tobias NilssonOK Skogsfalken1:00:32+2:067:47
3Felix LarssonOK Skogsfalken1:01:59+3:337:58
4John RådbergFK Finn1:23:55+25:2910:48

D18

4 640 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jenny OlssonÖrkelljunga FK56:5412:15

H18

6 830 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niclas DelinHärlövs IF1:16:1311:09
2David RådbergFK Finn1:33:48+17:3513:44
3Kristian OxenstiernaSkåneslättens OL1:36:26+20:1314:07

D16

4 220 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Caroline LindelöwHärlövs IF55:0113:02
2Ylva ChristenssonOK Skogsfalken1:34:08+39:0722:18

H16

5 220 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mattis ErnstssonFK Göingarna55:2610:37
2Felix PerssonOK Skogsfalken1:05:50+10:2412:36
Albin KarlssonOK Vilse 87ej godkänd

D14

3 610 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rebecka BrorssonTockarps IK1:11:1619:44

D12

3 480 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Wilma MarkholmSkåneslättens OL28:418:14
2Klara AnderssonHärlövs IF29:02+0:218:20
3Hilda AxelssonFK Göingarna30:54+2:138:52
4Irmalinn NilssonHärlövs IF31:46+3:059:07
5Elinor DelinFK Åsen44:30+15:4912:47
Lovisa RingHalmstad OKej start

H12

3 480 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Allan HedbergLunds OK24:056:55
2Algot NajvikOK Pan-Kristianstad28:49+4:448:16

D10

2 740 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tea MarkholmSkåneslättens OL19:127:00
2Tina LjungqvistLunds OK23:56+4:448:44
3Petra ErikssonOK Gynge26:27+7:159:39
4Tova DanielssonOK Skogsfalken29:39+10:2710:49
5Emilia HultFK Finn30:40+11:2811:11

H10

2 740 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Povel HedbergLunds OK24:218:53
2Loke HedbergLunds OK33:13+8:5212:07
3Gustav AnderssonHärlövs IF36:36+12:1513:21

H35

7 260 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martin SöderbergOK Orion1:01:108:25
2Heide PerssonAndrarums IF1:04:24+3:148:52
3Carl SvenssonVäxjö OK1:28:59+27:4912:15
4Roger BolinFK Finn2:01:54+1:00:4416:47

D40

3 790 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna LjungqvistLunds OK39:0910:19
2Marie MarkholmSkåneslättens OL42:34+3:2511:13
3Malin HellnerIstrums SK46:06+6:5712:09
4Marie OlssonÖrkelljunga FK48:27+9:1812:47
5Mona RosbergVäxjö OK59:17+20:0815:38

H40

6 590 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus LarssonFK Göingarna46:427:05
2Tony LarssonOK Skogsfalken48:24+1:427:20
3Niklas EdvardssonHästveda OK48:28+1:467:21
4Patrik RosénVäxjö OK48:31+1:497:21
5Tomas WestlundOK Pan-Kristianstad48:53+2:117:25
6Mattias LundinHalmstad OK49:48+3:067:33
7Thomas NilssonEslövs FK52:56+6:148:01
8Tore TjernlundOK Vilse 8754:52+8:108:19
9Magnus LarsenFK Boken56:24+9:428:33
10Håkan ErikssonHästveda OK57:09+10:278:40
11Thomas NajvikOK Pan-Kristianstad58:53+12:118:56
12Björn NilssonHärlövs IF59:05+12:238:57
13Fabian LjungquistLunds OK1:04:17+17:359:45
14Arne ThellEslövs FK1:12:03+25:2110:55
15Fredrik OskarssonRonneby OK1:21:38+34:5612:23
Marco SmuldersOkändej start
Fredrik PerssonHelsingborgs SOKej start

D45

3 790 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingela EkelövSkåneslättens OL34:139:01
2Ingela AnderssonLunds OK36:31+2:189:38
3Anneli CarlssonFK Finn38:18+4:0510:06
4Katarina HenmyrOK Vilse 8741:57+7:4411:04
5Pernilla LarssonOK Skogsfalken43:34+9:2111:29
6Ingrid JohanssonLaholms IF OK46:25+12:1212:14
7Cecilia LingerudOK Skogsfalken48:18+14:0512:44
8Gudrun NilssonAndrarums IF57:48+23:3515:15

H45

6 260 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Joel RydströmFK Finn49:307:54
2Mårten WikströmHalmstad OK49:31+0:017:54
3Stefan PålssonSkåneslättens OL49:53+0:237:58
4Lars PerssonOK Skogsfalken54:01+4:318:37
5Pontus LarssonOK Skogsfalken54:16+4:468:40
6Anders BlomqvistOK Skogsfalken1:01:53+12:239:53
7Per GerdleHalmstad OK1:04:12+14:4210:15
8Ulf NilssonOK Skogsfalken1:07:01+17:3110:42
9Carl AspegrenTormestorps IF1:13:50+24:2011:47
10Per-Åke NilssonFK Göingarna1:14:35+25:0511:54

D50

3 680 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ina LindebergSkåneslättens OL36:029:47
2Mona PalmLessebo OK37:41+1:3910:14
3Kerstin TjernlundOK Vilse 8739:51+3:4910:49
4Britt ThörnOK Vilse 8740:41+4:3911:03
5Ingrid SvantesdotterFK Göingarna42:46+6:4411:37
6Wiveka ErnstssonFK Göingarna45:13+9:1112:17
7Eva Folkesson LööfOK Pan-Kristianstad45:20+9:1812:19
8Eva WildmarkAndrarums IF47:46+11:4412:58
9Tina HagårdRävetofta OK52:35+16:3314:17
10Lena KarlssonHalmstad OK59:21+23:1916:07
Birgitta NilssonStigmännen Karlshamns OKej godkänd
Karin KlemedtssonFK Finnej godkänd

H50

5 490 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats BrorssonTockarps IK39:457:14
2Ulf JungstrandMalmö OK39:56+0:117:16
3Thomas HenmyrOK Vilse 8746:57+7:128:33
4Jan KarlssonVäxjö OK49:22+9:378:59
5Ingemar MånssonRonneby OK51:10+11:259:19
6Anders RådbergFK Finn51:29+11:449:22
7Anders ÅbergSkåneslättens OL52:01+12:169:28
8Thommy BergmanStigmännen Karlshamns OK52:35+12:509:34
9Andreas OxenstiernaSkåneslättens OL54:29+14:449:55
10Ingemar NilssonFK Åsen57:14+17:2910:25
11Örjan ChristenssonOK Skogsfalken57:34+17:4910:29
12Sverker ErikssonOK Gynge1:01:54+22:0911:16
13Mats CarlssonOK Vilse 871:06:26+26:4112:06
Håkan LindbergOK Vilse 87ej start

D55

3 680 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bente KällVäxjö OK40:5911:08
2Eva TykessonRävetofta OK41:01+0:0211:08
3Karin MemmiHalmstad OK48:28+7:2913:10
4Ulla EngelbyOK Pan-Kristianstad48:36+7:3713:12
5Arja IngvarssonOK Vilse 8751:28+10:2913:59
6Ann-Britt WinnbergIK Trenne Ullared55:29+14:3015:04
7Margareta SchölinTockarps IK57:54+16:5515:44
8Kristin JohanssonOK Dacke59:38+18:3916:12

H55

5 300 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bengt LarssonFK Göingarna42:298:00
2Adrie van OpstalOkänd44:47+2:188:26
3Roger ThörnOK Vilse 8745:58+3:298:40
4Björn KarlssonHalmstad OK47:15+4:468:54
5Thomas NilssonFK Göingarna49:09+6:409:16
6Per NilssonStigmännen Karlshamns OK50:56+8:279:36
7Ingmar EkelövSkåneslättens OL51:21+8:529:41
8Jan KarlssonOK Virdarna52:39+10:109:56
9Jan Olof FermFK Göingarna54:33+12:0410:17
10Anders WibergOK Skogsfalken57:07+14:3810:46
11Yngve ErnstssonFK Göingarna57:50+15:2110:54
12Rolf OhrlanderOK Pan-Kristianstad1:02:26+19:5711:46
13Mats IngvarssonOK Vilse 871:06:44+24:1512:35
14Lars Göran KillanderHästveda OK1:24:32+42:0315:56
Ken RagnarssonOK Kompassenej start

D60

3 620 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Margareta SvenssonOK Vilse 8741:3911:30
2Lena SöderbergOK Skogsfalken45:43+4:0412:37
3Bigge BengtssonStigmännen Karlshamns OK47:14+5:3513:02
4Lisa KumlinVäxjö OK50:19+8:4013:53
5Åsa StåhlHjärnarps GH OL54:00+12:2114:55
6Ulla-Britt KarlssonVäxjö OK57:08+15:2915:46
7Eva ArvidssonAlvesta SOK1:06:36+24:5718:23
8Ellbritt SvenssonFK Finn1:12:39+31:0020:04
9Britt-Marie PerssonFK Finn1:29:35+47:5624:44
Ingalill NilssonStigmännen Karlshamns OKej godkänd
Britt-Marie MagnussonLaholms IF OKej start
Lena JönssonLaholms IF OKej start
Karin LarssonOK Kompassenej start

H60

4 670 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Håkan WinnbergIK Trenne Ullared40:348:41
2Agne BengtssonOK Kompassen40:52+0:188:45
3Leif SandgrenFrosta OK41:11+0:378:49
4Göran JohnssonSkåneslättens OL41:35+1:018:54
5Stig JohanssonBredaryds SOK43:17+2:439:16
6Owe NilssonStigmännen Karlshamns OK44:20+3:469:29
7Lars SvenssonOK Vilse 8746:25+5:519:56
8Krister NilssonVäxjö OK47:33+6:5910:10
9Bill SchölinTockarps IK50:37+10:0310:50
10Åke PerssonHjärnarps GH OL50:48+10:1410:52
11Anders PerssonOK Vilse 8750:58+10:2410:54
12Gert OlssonTockarps IK54:59+14:2511:46
13Sven Olle SöderbergOK Skogsfalken55:56+15:2211:58
14Kent SvenssonOK Skogsfalken57:53+17:1912:23
15Lars PerssonOK Kompassen58:19+17:4512:29
16Roger BergvikVäxjö OK59:44+19:1012:47
17Lars-Gunnar BengtssonStigmännen Karlshamns OK1:00:35+20:0112:58
18Ingvar JonssonVärend GN OL1:01:11+20:3713:06
19Leif AlfredssonVäxjö AIS1:01:40+21:0613:12
20Sölve AnderssonFK Finn1:02:07+21:3313:18
21Anders WetterlingStigmännen Karlshamns OK1:03:09+22:3513:31
22Bengt HanssonAndrarums IF1:07:14+26:4014:23
23Roland NilssonOK Kompassen1:07:31+26:5714:27
24Bengt StåhlHjärnarps GH OL1:08:27+27:5314:39
25Dag Lewis-JonssonHelsingborgs SOK1:13:39+33:0515:46
26Börje ÅkessonFrosta OK1:15:41+35:0716:12
Göran LarssonOK Kompassenej start
Sune AnderssonHalmstad OKej start

D65

3 140 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Birgitta OlssonRonneby OK32:3010:21
2Gull SvenssonTockarps IK37:22+4:5211:54
3Helen AndertoftMarkaryds FK37:52+5:2212:03
4Ann-Mari PerssonVäxjö OK41:27+8:5713:12
5Torill SvendsenLunds OK43:03+10:3313:42
6Ulla HåkanssonOK Gynge43:38+11:0813:53
7Berit ByströmOK Virdarna44:14+11:4414:05
8Solbritt GustafssonOK Virdarna45:28+12:5814:28
9Inga-Lill WikingssonStigmännen Karlshamns OK46:43+14:1314:52
10Karin BengtssonOK Kompassen48:38+16:0815:29
11Brita DahlbergHässleholms OK50:16+17:4616:00
12Siw NilssonOK Kompassen53:09+20:3916:55
13Ann-Charlotte JensenAndrarums IF53:17+20:4716:58
14Kerstin Ingegerd NilssonTormestorps IF54:52+22:2217:28
15Karin LindénOK Gynge57:53+25:2318:26
16Marianne CarlssonSkåneslättens OL58:39+26:0918:40
17Barbro NilssonAlvesta SOK1:03:14+30:4420:08
18Eva BergstrandVärend GN OL1:04:34+32:0420:33
Gullevi SvenssonRonneby OKej godkänd
Gunnel AnderssonAndrarums IFej start
Gullan SvenssonHjärnarps GH OLej start

H65

4 220 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nils KarlssonVäxjö AIS39:309:21
2Bo OlofssonHästveda OK39:49+0:199:26
3Per-Olof FernbergIS Skanne40:22+0:529:33
4Bengt BergmanLunds OK41:06+1:369:44
5Kjell MånssonRonneby OK43:02+3:3210:11
6Kent EkdahlEmmaboda Verda OK44:33+5:0310:33
7Ingemar AnderssonOK Orion45:55+6:2510:52
8Tommy OlssonOK Dacke46:19+6:4910:58
9Waste ByströmOK Virdarna47:42+8:1211:18
10Erling LarssonHässleholms OK48:13+8:4311:25
11Björn NordströmHässleholms OK50:51+11:2112:02
12Lennart BohmanFK Vittus51:31+12:0112:12
13Göran SvenssonFK Finn51:42+12:1212:15
14Kenneth ArvidssonAlvesta SOK52:16+12:4612:23
15Tommy PerssonVäxjö OK52:48+13:1812:30
16Bertil OttossonFK Göingarna53:34+14:0412:41
17Jan-Evert OhlssonAndrarums IF54:08+14:3812:49
18Inge PerssonFK Boken55:20+15:5013:06
19Sven JonassonOK Skogsfalken55:31+16:0113:09
20Lars LindénOK Gynge57:47+18:1713:41
21Bengt NilssonAlvesta SOK58:28+18:5813:51
22Verner LönnqvistHärlövs IF59:44+20:1414:09
23Bengt-Åke NilssonOK Torfinn1:03:09+23:3914:57
24Ingemar ErlandssonVäxjö OK1:04:01+24:3115:10
25Christer SvenssonFK Finn1:17:12+37:4218:17
John-Erik BergstrandVärend GN OLej godkänd

D70

2 850 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Barbro HugossonLunds OK41:3114:34
2Karin LexellOK Torfinn43:44+2:1315:20
3Elsa SvenssonOK Vilse 8743:52+2:2115:23
4Gunnel WesterÖrkelljunga FK45:44+4:1316:02

H70

3 830 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Roland KarlssonRonneby OK40:1210:29
2Hagbert PerssonVäxjö OK42:18+2:0611:02
3Bo SvenssonTockarps IK42:22+2:1011:03
4Stig KarlssonLessebo OK42:31+2:1911:06
5Bertil LööfOK Pan-Kristianstad43:24+3:1211:19
6Kurt BergstrandLessebo OK43:43+3:3111:24
7Lennart JohanssonHässleholms OK43:56+3:4411:28
8Anders CarlssonSkåneslättens OL44:25+4:1311:35
9Ernie BroströmHalmstad OK44:50+4:3811:42
10Arne KruseStigmännen Karlshamns OK46:36+6:2412:10
11Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad51:45+11:3313:30
12Ragnar OlssonRonneby OK52:10+11:5813:37
13Hubert HugossonOK Gynge52:17+12:0513:39
14Bo WadensjöFK Finn55:28+15:1614:28
15Börje JohanssonFK Finn56:12+16:0014:40
16Nils-Åke NilssonFK Göingarna56:15+16:0314:41
17Sven-Åke AndertoftMarkaryds FK56:48+16:3614:49
18Brodde NilssonOK Skogsfalken57:26+17:1414:59
19Gunnar DahlVäxjö OK57:34+17:2215:01
20Sten JohanssonOK Skogsfalken58:02+17:5015:09
21Roland EdvinssonFK Göingarna58:15+18:0315:12
22Göran PerssonFK Finn1:02:32+22:2016:19
23Göran HolmbergMarkaryds FK1:23:01+42:4921:40
24Bertil AhlbergOK Gynge1:24:06+43:5421:57
Owe SvenssonOK Orionej godkänd
Nils-Åke NilssonHärlövs IFej godkänd
Gunnar SandströmOK Pan-Kristianstadej start
Sven LevinAndrarums IFej start

D75

2 850 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kerstin HenmyrOK Vilse 8738:4413:35
2Gunvor GöranssonLaholms IF OK42:22+3:3814:51
3Gun HanssonAndrarums IF42:52+4:0815:02
4Bernice AntonssonFK Friskus-Varberg55:07+16:2319:20

H75

3 140 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Börje NilssonHässleholms OK40:4312:58
2Stig JohanssonHalmstad OK42:09+1:2613:25
3Klas TykessonRävetofta OK42:15+1:3213:27
4Bernt PeterssonAlvesta SOK49:36+8:5315:47
5Bengt EdvardssonOK Torfinn49:38+8:5515:48
6Ingvar PeterssonHässleholms OK50:15+9:3216:00
7Inge ÅkessonStigmännen Karlshamns OK50:54+10:1116:12
8Jan-Eric NelkingFK Åsen51:55+11:1216:32
9Bertil ÅkessonVäxjö AIS56:16+15:3317:55
10Evald JohanssonLessebo OK1:07:27+26:4421:28

H80

3 140 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven SvenssonFK Vittus42:5413:39
2Curt HjalmarssonHässleholms OK55:57+13:0317:49

Inskolning

2 190 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Ellen AnderssonHärlövs IFfullföljt
Emil AnderssonOK Virdarnafullföljt
Hjalmar AxelssonFK Göingarnafullföljt
Ellen CarlssonFK Finnfullföljt
Fanny CarlssonFK Finnfullföljt
Julia HultFK Finnfullföljt

U1

2 190 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik ÅkessonVäxjö AIS23:4610:51
2Enya NilssonFK Göingarna25:09+1:2311:29
3Timo SmuldersOkänd25:56+2:1011:50
4Elliot SjöforsOK Älme32:50+9:0414:59
5Naomi van OpstalOkänd34:58+11:1215:57
6Lara SmuldersOkänd35:26+11:4016:10
7Tobias van OpstalOkänd35:34+11:4816:14
8Klas LjungqvistLunds OK35:46+12:0016:19
9Hugo DanielssonOK Skogsfalken41:51+18:0519:06

U2

2 740 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Melvin NilssonHärlövs IF32:5712:01
2Oscar NilssonAlvesta SOK38:17+5:2013:58

Öppen 1

2 740 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per-Anton PerssonTormestorps IF21:397:54
2Kerstin JönssonOkänd33:58+12:1912:23
3Mia HellVäxjö OK35:10+13:3112:50
4Karin SettergrenOskarströms OK44:44+23:0516:19
5Ingrid WerlinSimlångsdalens IF45:51+24:1216:44
6Ingegerd WadensjöFK Finn50:31+28:5218:26
7Julia MiklosLaholms IF OK1:00:18+38:3922:00
8Erik PerssonVäxjö AIS1:08:39+47:0025:03
Bengt PetterssonOK Älmeej godkänd
Ulla FolkessonFK Göingarnaej godkänd

Öppen 2

3 480 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Matti NilssonHärlövs IF25:457:23
2Ingrid NilssonVäxjö OK38:18+12:3311:00
3Jenny Rigby OredssonOkänd42:41+16:5612:15
4Dorte RasmussenOkänd42:54+17:0912:19
5Eivor NydahlStigmännen Karlshamns OK50:07+24:2214:24
6Anette BjelkHästveda OK51:42+25:5714:51
7Margareta KillanderHästveda OK51:45+26:0014:52
8Leif SandströmStigmännen Karlshamns OK58:22+32:3716:46
9Karina NilssonLunds OK1:02:48+37:0318:02
10Gunilla LagerlöfStigmännen Karlshamns OK1:03:20+37:3518:11

Öppen 3

5 200 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna EliassonOK Skogsfalken42:388:11
2Melissa MillburnOkänd43:35+0:578:22
3Krister AnderssonOK Virdarna50:03+7:259:37

Öppen 4

3 580 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oliver AndersénOK Skogsfalken42:2611:51
2Conny BerggrenVäxjö AIS43:06+0:4012:02
3Anders AndreassonEmmaboda Verda OK53:43+11:1715:00
4Arne PerssonOK Gynge53:48+11:2215:01
5Jessica SjögrenVäxjö AIS54:49+12:2315:18
6Sven JohanssonBodafors OK58:26+16:0016:19
7Rebecca StaffasVäxjö OK59:30+17:0416:37
8Bengt HallerödOK Skogsfalken1:01:32+19:0617:11
9Kenneth WerlinSimlångsdalens IF1:02:41+20:1517:30
10Linn ErikssonOK Gynge1:06:02+23:3618:26
11Helena PrippBodafors OK1:07:08+24:4218:45
12Elis LundkvistOK Gynge1:14:07+31:4120:42
13Patrik LjunggrenVittsjö OK1:17:13+34:4721:34
14Nils HenmyrOK Vilse 871:18:45+36:1921:59
15Jan DahlbergHässleholms OK1:19:55+37:2922:19
16Anna JohanssonLaholms IF OK1:20:37+38:1122:31
17Karin WiderbergOK Skogsfalken1:26:11+43:4524:04
18Torsten HannrupOK Kompassen1:26:48+44:2224:14
19Karin NilssonFK Göingarna1:44:35+1:02:0929:12
Ingegerd NilssonOK Skogsfalkenej godkänd
Nils AnderssonOK Kompassenej godkänd

Öppen 5

4 020 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan MattissonFK Göingarna49:4312:22
2Bengt BengtssonTormestorps IF54:31+4:4813:33
3Bengt JönssonHalmstad OK58:06+8:2314:27
4Hampus WeddigMalmö OK1:00:45+11:0215:06
5Lidy GrangeHerlufsholm OK1:04:33+14:5016:03
6Victoria JonssonOkänd1:09:05+19:2217:11
7Leif Bertil Gösta MalmMarkaryds FK1:12:21+22:3817:59

Öppen 6

5 460 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ola MarkholmSkåneslättens OL53:519:51
2Jens NordalStigmännen Karlshamns OK54:36+0:4510:00
3Christel OhlssonFK Åsen1:04:56+11:0511:53
4Sandra NilssonFK Åsen1:08:38+14:4712:34
5Håkan KarlssonOK Gynge1:14:42+20:5113:40
6David SällbergOkänd1:52:32+58:4120:36
Ola NilssonAlvesta SOKej godkänd

Öppen 7

3 050 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Josefine AlbinssonOK Skogsfalken34:3511:20
2Benkt AndersonLunds OK35:51+1:1611:45
3Ronny CarlssonOK Skogsfalken37:49+3:1412:23
4Jessica BjelkHästveda OK39:11+4:3612:50
5Britt-Marie BengtssonFK Åsen39:49+5:1413:03
6Göran AnderssonStigmännen Karlshamns OK41:52+7:1713:43
7Tommy BengtssonHässleholms OK42:23+7:4813:53
8Per SundbergGävle OK43:45+9:1014:20
9Anna-Lena LundellGävle OK44:17+9:4214:31
10Barbro MartinssonOK Tyringe44:43+10:0814:39
11Morgan BjelkHästveda OK44:47+10:1214:40
12Roland EkelöfStigmännen Karlshamns OK44:58+10:2314:44
13Torgny ÅstedtHärlövs IF47:00+12:2515:24
14Stig NydahlStigmännen Karlshamns OK47:28+12:5315:33
15Ruben EdvardssonHästveda OK47:35+13:0015:36
16Helen NilssonHärlövs IF49:11+14:3616:07
17Mats RosénHästveda OK51:39+17:0416:56
18Annika JonssonOK Vilse 8753:07+18:3217:24
19Kennerth GustafssonOK Virdarna53:22+18:4717:29
20Siw BlomkvistOK Vilse 8753:52+19:1717:39
21Margret KarlssonOK Skogsfalken56:49+22:1418:37
22Lillemor BlomqvistOK Vilse 8757:23+22:4818:48
23Stig SvenssonOK Virdarna59:27+24:5219:29
24Britt ÅkessonHässleholms OK59:38+25:0319:33
25Ann-Kristin LenanderVäxjö OK1:03:30+28:5520:49
26Johan LenanderVäxjö OK1:04:55+30:2021:17
27Sedney HugossonLunds OK1:05:40+31:0521:31
28Kjell NybergIS Kullen1:13:55+39:2024:14

Öppen 8

5 300 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per-Ola OlssonOK Vilse 8741:147:46
2Torbjörn JohanssonBredaryds SOK43:23+2:098:11
3Klas SamuelssonVäxjö OK48:58+7:449:14
4Susanne AnderssonHärlövs IF52:27+11:139:53
5Louise FurubomSöderhamns OK54:29+13:1510:16
6Bengt-Åke JonassonFK Finn55:53+14:3910:32
7Daniel LundkvistHalmstad Garnisons IF55:57+14:4310:33
8Jörgen GöranssonFK Göingarna56:17+15:0310:37
8Mats TellqvistHalmstad OK56:17+15:0310:37
10Mikael StaffasVäxjö OK57:01+15:4710:45
11Peter BlomqvistOkänd57:03+15:4910:45
12Åke OlssonHässleholms OK1:01:58+20:4411:41
13Lennart MartinssonOK Tyringe1:04:40+23:2612:12
14Mats-Ola PerssonTormestorps IF1:05:46+24:3212:24
15Leif KarlssonFrosta OK1:07:38+26:2412:45
16Kalle LindqvistVäxjö OK1:08:09+26:5512:51
17Stefan NilssonStigmännen Karlshamns OK1:09:48+28:3413:10
18Torsten GrangeHerlufsholm OK1:11:31+30:1713:29

Öppen 9

7 260 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emil AndreassonEmmaboda Verda OK59:598:15
2Marcus BillOK Pan-Kristianstad1:04:19+4:208:51
3Fredrik HjortHelsingborgs SOK1:12:53+12:5410:02
4Olof LethagenOkänd1:14:08+14:0910:12
5Jan-I NygrenFK Boken1:26:45+26:4611:56
6Leif-Åke AnderssonFK Boken1:27:46+27:4712:05
7Willy OhlssonRävetofta OK1:32:09+32:1012:41

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser