Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, natt, Uppland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, natt, Uppland
Arrangörsorganisation: Sigtuna OK
Datum: fredag 4 september 2015

D12

2 430 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Cornelia KrafftLänna IF19:408:05
2Hanna JonsellIF Thor23:28+3:489:39
3Agnes EklundOK Rodhen25:38+5:5810:32
4Klara HartOK Linné27:49+8:0911:26

D14

3 420 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Agnes BromanOK Roslagen36:2210:38
2Lovisa HambäckLånghundra IF48:41+12:1914:14
3Anna NordströmSigtuna OK50:38+14:1614:48
4Ebba LindellIF Thor52:39+16:1715:23
5Vendela JonsellVallentuna-Össeby OL1:22:07+45:4524:00
Alva JonssonLånghundra IFej godkänd
Anna LithellOK Linnéej start
Lovisa WigertzLånghundra IFej start
Elsa BäsénIF Thorej start

D16

3 880 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maria JanssonOK Linné38:319:55
2Malva SteenOK Enen43:21+4:5011:10
3Ellen FrostOK Roslagen48:05+9:3412:23
4Wilma GilleOK Roslagen48:18+9:4712:26
5Sofia GidingVallentuna-Össeby OL59:01+20:3015:12
6Klara MöllerOK Linné1:00:55+22:2415:42
Lina SvärdIF Thorej godkänd
Carolina JonsellVallentuna-Össeby OLej godkänd
Alva LindellIF Thorej start

D18

4 430 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna KarlströmOK Linné44:1910:00
Ellen BromanOK Roslagenej start

D20

4 710 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lisa JohanssonOK Rodhen58:3112:25
2Carolina NealisLänna IF1:25:40+27:0918:11
3Julia AngelsiööOK Linné1:28:32+30:0118:47
Rebecka HoppeIF Thorej godkänd

D21

7 130 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rebecka LindbergOK Roslagen1:11:059:58
2Gunilla SvärdIF Thor1:14:13+3:0810:24
3Kate MorrisonOK Linné1:18:07+7:0210:57
4Annika BjörkOK Linné1:21:34+10:2911:26
5Lovisa LarssonOK Linné1:23:51+12:4611:45
6Maria SjölanderOK Rodhen1:26:10+15:0512:05
7Annika RidellIF Thor1:33:40+22:3513:08
8Elin LindTierps SOK1:46:33+35:2814:56
Kristina KarlssonLånghundra IFej godkänd
Marie OhlinOK Linnéej godkänd
Annika BillstamOK Linnéej godkänd
Elisa HameliusOK Linnéej start
Yvonne GrehnOK Rodhenej start

D45

3 880 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pia GuståsOK Linné59:5215:25
2Marica TynellRånäs OK1:06:38+6:4617:10

D50

3 550 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hillevi ErikssonOK Linné37:3510:35
2Maria HartOK Linné41:03+3:2811:33
3Annika ArdellOK Rodhen42:04+4:2911:50
4Maria KvarnlöfOK Roslagen48:27+10:5213:38
5Agneta KarlssonRånäs OK49:07+11:3213:50
6Anette ArksandVallentuna-Össeby OL53:00+15:2514:55
7Marie ÖhmanVallentuna-Össeby OL55:36+18:0115:39
8Cathrine JohanssonTierps SOK58:58+21:2316:36
9Elsa BrahmLånghundra IF1:19:12+41:3722:18
10Annette WigertzLånghundra IF1:41:26+1:03:5128:34

D55

3 550 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin JanssonOK Rodhen1:00:0516:55
2Malin BromanLänna IF1:24:59+24:5423:56

D65

2 990 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gun-Inger SahlbergLånghundra IF44:3814:55
2Ylva NilssonVallentuna-Össeby OL1:07:33+22:5522:35
3Birgitta KlangLånghundra IF1:19:31+34:5326:35
Elke WilkeTierps SOKej godkänd

H12

2 430 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marcus EkmanVallentuna-Össeby OL19:508:09
2Otto BalckVallentuna-Össeby OL20:15+0:258:20
3Elliot AngelsiööOK Linné21:35+1:458:52
4Elias WesterberghRasbo IK22:37+2:479:18
5Axel AnderssonIF Thor31:49+11:5913:05
6Elias JavehedVallentuna-Össeby OL44:46+24:5618:25
Axel GidlundOK Linnéej start
Jakob NordströmSigtuna OKej start
Viktor JemthIF Thorej start

H14

4 040 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Philip ForngrenVallentuna-Össeby OL42:1210:26
2Axel Leijon ThorellLånghundra IF45:16+3:0411:12
3Ville FontellOK Enen59:18+17:0614:40
4Oskar SundblomRånäs OK1:13:21+31:0918:09
5Arvid BylundIF Thor1:17:21+35:0919:08
Arvid RoosOK Linnéej start

H16

4 440 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1John LarssonRånäs OK38:428:42
2Axel BergströmOK Rodhen46:38+7:5610:30
3Emil JonsellIF Thor55:20+16:3812:27
4Karl BrahmLånghundra IF56:36+17:5412:44
5Matviy KhotyaintsevIF Thor59:35+20:5313:25
6Victor BylundIF Thor59:45+21:0313:27
7Joel WahlqvistOK Roslagen1:03:27+24:4514:17
8Jesper NyströmIF Thor1:14:39+35:5716:48
Oliver AngelsiööOK Linnéej godkänd
Daniel RönnqvistOK Linnéej godkänd
Gunnar KarlströmOK Linnéej godkänd
Andreas JohnsonSigtuna OKej start
Emil GrehnOK Rodhenej start
Hugo BäsénIF Thorej start

H18

6 840 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Waldemar AnderssonOK Roslagen51:117:28
2Olle NilssonOK Linné52:59+1:487:44
3Johan EdenhamnLänna IF53:54+2:437:52
4Simon SchusterVallentuna-Össeby OL56:05+4:548:11
5Daniel Carlson BjernaldOK Linné58:18+7:078:31
6Fabian SteenOK Enen1:00:03+8:528:46
7Bobby BrahmLånghundra IF1:03:22+12:119:15
Tuve MöllerOK Linnéej start
Rasmus Møller JessOK Linnéej start

H21

10 850 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rassmus AnderssonOK Linné1:08:266:18
2Henrik JonssonOK Rodhen1:26:33+18:077:58
3Tommy LindbergOK Roslagen1:28:50+20:248:11
4Anton SundgrenLånghundra IF1:30:10+21:448:18
5Martin JanssonOK Rodhen1:31:52+23:268:28
6Pontus JohanssonOK Linné1:36:02+27:368:51
7Simon EklövOK Linné1:53:57+45:3110:30
8Ola JanssonRasbo IK1:56:59+48:3310:46
9Mattias OlofssonOK Enen2:05:53+57:2711:36
10Magnus BjörkOK Rodhen2:12:14+1:03:4812:11
11Benet TotusausBadalona Orientacio2:21:13+1:12:4713:00
Simon JakobssonLånghundra IFej godkänd
Robin PousetteLånghundra IFej godkänd
Olof ErikssonOK Linnéej godkänd
Mikael JaneråsOK Linnéej start

H35

7 130 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders LindgrenLånghundra IF1:44:5514:42
Joakim AlmtorpLånghundra IFej godkänd
Jonas ErikssonLänna IFej godkänd

H40

6 670 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulf BergströmOK Rodhen1:00:389:05
2Henrik RoosOK Linné1:02:23+1:459:21
3Jonas AnderssonIF Thor1:04:21+3:439:38
4Mats EdengrenVallentuna-Össeby OL1:09:00+8:2210:20
5Johan WesterberghRasbo IK1:15:32+14:5411:19
6Pål JanssonOK Roslagen1:24:47+24:0912:42
7Mats WarvelinLånghundra IF1:28:42+28:0413:17
Fredrik LindellIF Thorej godkänd
Andreas KrafftLänna IFej godkänd
Carl WennertorpOK Linnéej godkänd
Erik JonssonLånghundra IFej start

H45

6 120 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ola HultinOK Roslagen57:049:19
2Rob HartOK Linné58:13+1:099:30
3John SolbreckLånghundra IF1:04:59+7:5510:37
4Mats JonsellIF Thor1:06:29+9:2510:51
5Christer ArksandVallentuna-Össeby OL1:20:00+22:5613:04
Staffan BromanOK Roslagenej godkänd
Ulf AngelsiööOK Linnéej godkänd
Patrik SteenOK Enenej godkänd
Mats EkmanVallentuna-Össeby OLej godkänd

H50

5 710 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Conny ForsbergLånghundra IF46:028:03
2Thomas KällbergOK Roslagen50:05+4:038:46
3Jonas GidingVallentuna-Össeby OL50:34+4:328:51
4Stefan LundOK Linné52:20+6:189:09
5Per EdenhamnLänna IF1:00:28+14:2610:35
6Jan NylundMariestads FK1:02:02+16:0010:51
7Thomas JanssonOK Roslagen1:02:37+16:3510:57
8Mikael BäsénIF Thor1:03:43+17:4111:09
9Michael HolmgrenIF Thor1:04:45+18:4311:20
10Sven WigertzLånghundra IF1:10:35+24:3312:21
11Peter HambäckLånghundra IF1:11:33+25:3112:31
12Mats BäckströmOK Enen1:14:30+28:2813:02
13Magnus ThorOK Bävern1:16:54+30:5213:28
Mats JavehedVallentuna-Össeby OLej godkänd
Magnus BergströmRånäs OKej start

H55

4 710 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thomas JohanssonRånäs OK46:209:50
2Björn SöderbäckOK Linné50:12+3:5210:39
3Tryggve RönnqvistOK Linné1:08:20+22:0014:30
4Eddie BjärrenholtRånäs OK1:10:29+24:0914:57
Arne KarlssonTumba-Mälarhöjden OKej start

H60

4 430 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans OhlinRånäs OK46:5110:34
2Lars Erik HermanssonOK Linné50:05+3:1411:18
3Peter SundgrenVallentuna-Össeby OL50:56+4:0511:29
4Göran FalkIF Thor54:10+7:1912:13
5Gerhard LilliestiernaOK Roslagen1:02:30+15:3914:06
6Sture LarssonLänna IF1:02:50+15:5914:11
7Carl-Arne MalmbergVallentuna-Össeby OL1:03:08+16:1714:15
8Lars LandströmLånghundra IF1:03:13+16:2214:16
9Leonard JanssonRasbo IK1:04:25+17:3414:32
Jan JohanssonIF Thorej godkänd
Robert AlmLänna IFej start
Leif AlmtorpLånghundra IFej start

H65

3 820 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Torsten PetterssonLånghundra IF46:5412:16
2Jan ÅsbergHäverödals SK53:48+6:5414:05
3Per-Erik WåhlbergOK Linné1:01:25+14:3116:04
4Yngve PerssonTierps SOK1:21:51+34:5721:25
5Ulf SkogtjärnOK Linné1:24:40+37:4622:09

H70

3 680 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Leif NordlundLänna IF48:5613:17
2Thord RådbergOK Roslagen50:40+1:4413:46
3Leif ErikssonHeby AIF51:30+2:3413:59
4Christer SolbreckLånghundra IF58:25+9:2915:52
5Sören ErikssonLänna IF1:00:16+11:2016:22
6Björn CedstedtLånghundra IF1:01:08+12:1216:36
7Sören JohanssonSala OK1:01:46+12:5016:47
8Bengt FribergJärfälla OK1:03:42+14:4617:18
9Karl-Göran GustafssonUpsala IF1:06:59+18:0318:12
10Kurt BoströmOK Linné1:09:10+20:1418:47
Mats TörngrenOK Linnéej godkänd
Jan Olov JonssonTierps SOKej godkänd
Sten JohanssonOK Borgenej start
Henrik BergmanOK Linnéej start

H75

2 990 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rolf AnderssonRimbo SOK44:1114:46
2Martin EngqvistUpsala IF45:16+1:0515:08
3Roine MattssonHäverödals SK48:22+4:1116:10
4Sivert SöderbärgOK Roslagen1:09:41+25:3023:18
5Rune ThurénVallentuna-Össeby OL1:13:32+29:2124:35
6Bertil KarlssonOK Linné1:27:54+43:4329:23
Jörgen AxelssonIF Thorej start

Öppen motion 1

2 410 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma LundbergOK Roslagen24:5310:19
2Viktor FischerOK Linné27:06+2:1311:14
3Joel AhlbergNorbergs OK27:08+2:1511:15
4Johan KarlssonNorbergs OK27:09+2:1611:15
5Theodor AlmesjöSigtuna OK50:53+26:0021:06

Öppen motion 5

3 390 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonas StåhlbrandtRasbo IK48:4414:22
2Claes ElvhammarOK Enen51:31+2:4715:11
3Bernhard KlingOK Rodhen53:29+4:4515:46
4Thomas WestermarkVallentuna-Össeby OL57:42+8:5817:01
5Kenneth AlnessLånghundra IF1:08:43+19:5920:16
6Markus BylundIF Thor1:09:01+20:1720:21
7Ingela AlnessLånghundra IF1:09:38+20:5420:32
8Ulrika TidemanOK Enen1:18:39+29:5523:12
9Tomas Eklund WahlqvistOK Roslagen1:22:51+34:0724:26
Märit KarlströmOK Linnéej godkänd
Per JemthIF Thorej start
Jonathan NealisLänna IFej start

Öppen motion 7

2 980 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tommy StenviOK Linné37:5812:44
2Reinhold LenneboIF Thor43:05+5:0714:27
3Peter NyströmIF Thor45:16+7:1815:11
4Robin ErikssonOK Roslagen49:09+11:1116:29
5Dennis SvenssonRasbo IK49:52+11:5416:44
6Per BrahmLånghundra IF56:09+18:1118:50

Öppen motion 8

4 860 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tomas Ulanderklubblös56:3211:37
2Håkan BrandbergLånghundra IF58:08+1:3611:57
3Ruhdi KarlssonVästerås SOK59:16+2:4412:11
4Andreas PerssonRasbo IK1:00:04+3:3212:21
5Johanna RagvaldOK Linné1:05:51+9:1913:32
6Daniel UnnerudLånghundra IF1:14:59+18:2715:25
7Erika JanssonRasbo IK1:25:32+29:0017:35

Öppen motion 9

7 140 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mattias VangboBAOC1:53:1715:51

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser