Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Vårspringet i Linköping, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Vårspringet i Linköping, lång
Arrangörsorganisation: Linköpings OK
Datum: söndag 24 april 2016

D21 Elit

8 610 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna-Stina PåledalOK Roxen1:05:397:37
2Lisa AnderssonÄrla IF1:09:09+3:308:01
3Rebecka HeinrupTullinge SK1:12:10+6:318:22
4Jenny BjörkOK Denseln1:15:52+10:138:48
5Emelie LarssonÄrla IF1:17:45+12:069:01
Karin E GustafssonHagaby GoIF Örebroej start

H21 Elit

12 360 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl WalheimÄrla IF1:12:315:52
2Robbin KantarpÄrla IF1:13:18+0:475:55
3Hugo MattssonSkåneslättens OL1:16:50+4:196:12
4Kristian AlgersSkogspojkarnas OK1:17:51+5:206:17
5Emil KaleredOK Denseln1:18:53+6:226:22
6Mats RöjgårdOK Kolmården1:18:56+6:256:23
7Jakob WallenhammarHagaby GoIF Örebro1:19:43+7:126:26
8Victor BergstrandMotala AIF OL1:26:37+14:067:00
9Björn KarlssonOK Denseln1:27:24+14:537:04
10Erik SandhOK Roxen1:28:40+16:097:10
11Anton TynongÄrla IF1:34:16+21:457:37
12Lars KarlssonValbo AIF1:42:18+29:478:16
13Charlie StoltRehns BK1:43:49+31:188:23
Viktor AntonssonEksjö SOKej godkänd
Anton WibergOK Skogsfalkenej start

D18 Elit

5 590 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tilda MarmelidOK Roxen1:01:4511:02
2Josefin BovellanNAIS Orienteringsklubb1:02:44+0:5911:13
3Emilia ÖstlundOK Kolmården1:10:59+9:1412:41

H18 Elit

6 800 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Josef JohanssonOK Kolmården47:577:03
2Joel SjödinOK Kolmården1:00:38+12:418:55
Hugo EkingeOK Motalaej start

D21

6 800 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Veronica LundOK Kolmården51:037:30
2Lovisa LjungOK Njudung1:04:13+13:109:26
3Rebecca MårtenssonKöping-Kolsva OK1:05:53+14:509:41
4Anna BirkestålKöping-Kolsva OK1:17:46+26:4311:26
Jenny KarlssonGOIF Tjalveej start
Sara HelanderDomnarvets GOIFej start

H21

9 070 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias ZachrissonOK Roxen1:07:487:28
2Klas JohanssonOK Kolmården1:10:13+2:257:44
3Peter EttlingSkogspojkarnas OK1:10:55+3:077:49
4Jonathan KarlssonOK Tisaren1:12:59+5:118:02
5Jonas BraamOK Denseln1:20:57+13:098:55
6Simon NybergNAIS Orienteringsklubb1:27:44+19:569:40

H21 Kort

6 800 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jesper KarlssonGOIF Tjalve50:297:25
2Eric JehrlanderGOIF Tjalve59:31+9:028:45
3Erik AnderssonIK Gandvik1:02:26+11:579:10

D16

4 310 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tove PetterssonOK Roxen29:536:56
2Tove EkströmLinköpings OK33:48+3:557:50
3Anna JohnssonSkogspojkarnas OK35:45+5:528:17
4Linnea SamuelssonNAIS Orienteringsklubb38:22+8:298:54
5Madeleine KongslienSkogspojkarnas OK40:24+10:319:22
6Linnea HanssonOK Roxen44:10+14:1710:14
7Lovisa TunessonSkogspojkarnas OK45:12+15:1910:29
Emma ErikssonOK Kolmårdenej godkänd

H16

5 540 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emanuel HerberthsonLinköpings OK37:176:43
2Olof LjunggrenLinköpings OK40:37+3:207:19
3Arvid WesterbergOK Kolmården40:38+3:217:20
4Jonathan JylltorpLinköpings OK43:16+5:597:48
5Elias AxelssonFinspångs SOK43:17+6:007:48
6Leo JohanssonOK Kolmården43:21+6:047:49
7Gustav TräffNAIS Orienteringsklubb44:39+7:228:03
8Viktor WaernqvistNAIS Orienteringsklubb50:45+13:289:09
9Joel ErnstssonFinspångs SOK51:22+14:059:16
10Gunnar EngströmLinköpings OK55:26+18:0910:00
Jakob ThellsénOK Roxenej godkänd

D14

4 010 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kerstin LjungemyrOK Kolmården29:287:20
2Alva SvenskTjällmo-Godegårds OK30:52+1:247:41
3Sara WänströmFinspångs SOK31:18+1:507:48
4Linnea LundOK Kolmården33:05+3:378:15
5Kristin HerberthsonLinköpings OK34:58+5:308:43
6Elin NetzOK Kolmården37:44+8:169:24
7Alice MarmelidOK Roxen39:30+10:029:51
8Jensine SvenssonFinspångs SOK41:17+11:4910:17
9Caroline GuttkeNyköpings OK43:02+13:3410:43
10Fanny ÖstlundOK Kolmården43:49+14:2110:55
11Linn AldénOK Roxen45:01+15:3311:13
12Olivia AsketunOK Roxen46:28+17:0011:35
13Erica MolinBoxholm-Mjölby OL46:55+17:2711:41
14Karolina RönnbäckOK Eken47:44+18:1611:54
15Jonna AlfredssonOK Roxen54:59+25:3113:42

H14

4 010 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon JohanssonOK Kolmården26:466:40
2Mattis NilssonNAIS Orienteringsklubb27:49+1:036:56
3Sverre RöjgårdOK Kolmården28:56+2:107:12
4Alfons PetersonOK Denseln30:05+3:197:30
5Måns BjörnskiöldOK Roxen32:27+5:418:05
6Edvin HellstenNyköpings OK33:12+6:268:16
7Albin EronnLinköpings OK37:33+10:479:21
8Erik JohnssonOK Kolmården39:18+12:329:48
9Valter FredrikssonGOIF Tjalve40:20+13:3410:03
10Erik WikströmNAIS Orienteringsklubb40:54+14:0810:11
11Carl HedegårdOK Kolmården41:29+14:4310:20
12Eskil RabeliusLinköpings OK42:45+15:5910:39
13Axel GjessingLinköpings OK42:58+16:1210:42
14Ludvig ClassonNAIS Orienteringsklubb43:20+16:3410:48
15Albin AlfredssonOK Roxen47:03+20:1711:43
15Sven SjöqvistOK Måsen47:03+20:1711:43
17Oliver HöögOK Motala47:04+20:1811:44
18Mattis GranströmNAIS Orienteringsklubb48:14+21:2812:01
19Sebastian BjörkBodafors OK52:14+25:2813:01
20David StrömbäckOK Denseln55:12+28:2613:45
21Alexander LindströmLinköpings OK1:05:17+38:3116:16
22Wille LarssonLinköpings OK1:07:43+40:5716:53

D14 Kort

2 730 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erika HolmbergOK Tylöskog22:548:23
2Malin BorgLinköpings OK30:00+7:0610:59

D12

3 040 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Yrsa RöjgårdOK Kolmården19:426:28
2Alice ErikssonTjällmo-Godegårds OK21:24+1:427:02
3Alice JohanssonFinspångs SOK23:54+4:127:51
4Annie LundOK Kolmården23:57+4:157:52
5Evelin GummessonFinspångs SOK24:20+4:388:00
6Lisa SwartzOK Orion25:05+5:238:15
7Sigrid LjunggrenLinköpings OK25:44+6:028:27
8Ida HjortOK Roxen27:40+7:589:06
9Ida ErnstssonFinspångs SOK29:39+9:579:45
10Sofie EttlingSkogspojkarnas OK30:57+11:1510:10
11Sofie HelanderOK Roxen33:42+14:0011:05
12Julia ÅttingLinköpings OK36:17+16:3511:56
Moa Algers OmholtSkogspojkarnas OKej start
Sofia TunessonSkogspojkarnas OKej start

H12

3 040 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rasmus KarlssonOK Denseln20:136:39
2Ludvig KarlqvistTjällmo-Godegårds OK20:55+0:426:52
3Johan ÅrbrinkLinköpings OK22:08+1:557:16
4Elis PetersonOK Denseln22:32+2:197:24
5Ludvig EronnLinköpings OK25:42+5:298:27
6Simon FlankegårdGOIF Tjalve26:31+6:188:43
7Vilgot KämpeOK Denseln26:34+6:218:44
8Albin KjellbergBjörkfors GOIF26:43+6:308:47
9Nils SwartzOK Orion27:00+6:478:52
10Jacob PåledalOK Roxen28:21+8:089:19
11Elmer WaldfeltFinspångs SOK29:21+9:089:39
12Allan WigrenOK Motala31:27+11:1410:20
13Vilgot ElnegårdLinköpings OK32:22+12:0910:38
14Tim MartinssonOK Motala32:33+12:2010:42
14Otto NilssonLinköpings OK32:33+12:2010:42
16Rasmus PåledalOK Roxen35:21+15:0811:37
17Gustav GranströmNAIS Orienteringsklubb45:04+24:5114:49
18Elias ThellsénOK Roxen48:39+28:2616:00
19Mattias SamuelssonNAIS Orienteringsklubb56:44+36:3118:39
20Olle MalmströmLinköpings OK58:42+38:2919:18
August EkingeOK Motalaej start

D12 Kort

2 510 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Linda SvenssonFinspångs SOKej start

H12 Kort

2 510 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Robin WilhelmsonGOIF Tjalve50:5920:18

D10

2 520 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa GustafssonOK Tylöskog19:227:41
2Moa GöhlFinspångs SOK25:41+6:1910:11
3Ebba SkullmanLinköpings OK27:47+8:2511:01
4Alice EttlingSkogspojkarnas OK40:33+21:1116:05

H10

2 520 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo BraamOK Denseln15:065:59
2Edvin ÅttingLinköpings OK16:29+1:236:32
3Oscar SvenskTjällmo-Godegårds OK17:29+2:236:56
4Emil LagnetegBoxholm-Mjölby OL18:34+3:287:22
5Filip HöögOK Motala19:15+4:097:38
6Viggo HolmbergOK Tylöskog21:55+6:498:41
7Oskar KarlqvistTjällmo-Godegårds OK22:26+7:208:54
8Lucas BerggrenLinköpings OK23:40+8:349:23
9Adrian SandellOK Roxen25:58+10:5210:18
10Melker WaldfeltFinspångs SOK27:21+12:1510:51
11Oscar KjellmanLinköpings OK27:40+12:3410:58
12Leo GrenFinspångs SOK37:48+22:4215:00
Wilmer KämpeOK Denselnej godkänd
Noah KorallMotala AIF OLej start
Theo ÅrbrinkLinköpings OKej start

H35

7 910 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Patrik ArlidStjärnorps SK1:14:049:21
2Martin HammarlundMotala AIF OL1:15:24+1:209:31

D40

5 040 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Susanne AldénOK Roxen40:578:07
2Nina AhlanderOK Denseln42:44+1:478:28
3Anneli BerggrenOK Denseln46:34+5:379:14
4Annica CrispinOK Denseln49:04+8:079:44
5Marie SvenskTjällmo-Godegårds OK49:39+8:429:51
6Anna KorallMotala AIF OL54:55+13:5810:53
7Susanne KarlssonOK Denseln55:45+14:4811:03
8Johanna PetersonOK Denseln58:16+17:1911:33
9Anna KullbergBjörkfors GOIF59:49+18:5211:52
Cecilia StrömbäckOK Denselnej start

H40

6 910 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sören Nilsson PåledalOK Roxen50:227:17
2Henrik PetersonOK Denseln56:46+6:248:12
3Jonas JohnssonOK Kolmården57:04+6:428:15
4Andreas KarlqvistTjällmo-Godegårds OK57:29+7:078:19
5Ulrik KarlssonMotala AIF OL59:06+8:448:33
6Örjan SandellOK Roxen1:03:55+13:339:14
7Mattias NilssonBjörkfors GOIF1:05:54+15:329:32
8Martin LindforsBjörkfors GOIF1:15:01+24:3910:51
9Thorbjörn GustafssonTjällmo-Godegårds OK1:17:13+26:5111:10
10Andreas CarlssonOK Kolmården1:37:52+47:3014:09
Magnus NilssonLinköpings OKej start

D45

4 600 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jenny RöjgårdOK Kolmården37:228:07
2Maria PetterssonBoxholm-Mjölby OL40:02+2:408:42
3Annika AsketunOK Roxen40:35+3:138:49
4Maria WallströmNyköpings OK43:37+6:159:28
5Lena LindmanFinspångs SOK50:04+12:4210:53
6Jenny ÖstlundOK Kolmården51:02+13:4011:05
7Gith TellsénOK Roxen57:18+19:5612:27
8Maria LillieströmOK Roxen58:38+21:1612:44
9Anna Öhrwall RönnbäckOK Eken1:05:52+28:3014:19
Bodil MolinBoxholm-Mjölby OLej start

H45

6 740 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan PetterssonOK Motala42:276:17
2Stefan KarlssonOK Denseln45:33+3:066:45
3Per KempeOK Denseln46:18+3:516:52
4Fredrik EngmanOK Denseln48:49+6:227:14
5Henrik MarmelidOK Roxen48:51+6:247:14
6Per JohanssonMotala AIF OL48:53+6:267:15
7Erik HelanderOK Roxen50:04+7:377:25
8Erik ErnstssonFinspångs SOK50:58+8:317:33
9Gunnar MelinOK Kolmården54:04+11:378:01
10Mikael WesterbergOK Kolmården54:21+11:548:03
11Henrik LjungemyrOK Kolmården55:21+12:548:12
12Anders JohanssonNAIS Orienteringsklubb57:13+14:468:29
13Sven-Johan PrytzGOIF Tjalve58:21+15:548:39
14Fredrik JönssonMotala AIF OL58:37+16:108:41
15Johan WänströmFinspångs SOK59:06+16:398:46
16Christer ErikssonOK Kolmården1:02:59+20:329:20
17Andreas HellgrenHammarkinds OK1:04:56+22:299:38
Anders DoverforsTjällmo-Godegårds OKej start
Olle LindmanFinspångs SOKej start
Anders EkingeOK Motalaej start

D50

4 210 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna-Birgitta GustafssonOK Tylöskog41:129:47
2Mia LindbergBoxholm-Mjölby OL41:47+0:359:55
3Lena SwartzOK Orion45:22+4:1010:46
4Anneli WiklundFinspångs SOK47:37+6:2511:18
5Mona ÅkermanValbo AIF49:00+7:4811:38
6Annelie AleniusBoxholm-Mjölby OL49:09+7:5711:40
7Carina KaleredOK Denseln49:32+8:2011:45
8Ebba HedegårdOK Kolmården51:10+9:5812:09
Marie HåkanssonOK Kolmårdenej start
Karin LundströmStjärnorps SKej start

H50

6 340 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders SvenskTjällmo-Godegårds OK40:336:23
2Stefan ThellsénOK Roxen44:02+3:296:56
3Niklas RönnbäckOK Eken44:42+4:097:03
4Anders MolinBoxholm-Mjölby OL51:51+11:188:10
5Mats R JohanssonMotala AIF OL53:06+12:338:22
6Johan MalmOK Kolmården53:52+13:198:29
7Ulf JohnssonSkogspojkarnas OK54:06+13:338:31
8Dag JehrlanderGOIF Tjalve54:09+13:368:32
9Micke WallströmNyköpings OK57:40+17:079:05
10Anders BruhnMotala AIF OL1:00:33+20:009:33
11Åke WijkmarkIF Hagen1:00:51+20:189:35
12Peter LaudonBoxholm-Mjölby OL1:06:25+25:5210:28
13Conny BruhnBoxholm-Mjölby OL1:08:02+27:2910:43
14Magnus HedegårdOK Kolmården1:12:59+32:2611:30
15Sören BremerBoxholm-Mjölby OL1:14:50+34:1711:48
16Peter LindebringOK Denseln1:16:52+36:1912:07
Petter LandellStjärnorps SKej godkänd

D55

4 210 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva LindsténStjärnorps SK48:2311:29
2Marianne NymanTjällmo-Godegårds OK50:05+1:4211:53
3Marianne AxelssonTjällmo-Godegårds OK55:44+7:2113:14
4Eva WalheimRobertsfors IK57:46+9:2313:43
5Margareta RuntegenBoxholm-Mjölby OL59:17+10:5414:04
Pia StålhandskeBjörkfors GOIFej start
Barbro KarlssonKatrineholms OKej start

H55

5 250 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran ValfridssonBoxholm-Mjölby OL41:107:50
2Thomas PeterssonNAIS Orienteringsklubb42:04+0:548:00
3Tommy ErikssonGOIF Tjalve43:38+2:288:18
4Bo GustafssonOK Tylöskog46:33+5:238:52
5Roger EngmanHagaby GoIF Örebro47:01+5:518:57
6Bengt SchwartzOK Kolmården47:56+6:469:07 Ladda ner rutt i gpx-format
7Mats AnderssonFinspångs SOK48:30+7:209:14
8Jonas KarlssonOK Tylöskog53:13+12:0310:08
9Stefan WestlinOK Måsen55:16+14:0610:31
10Arne SääfGudhems IF56:40+15:3010:47
Torbjörn WrighedMotala AIF OLej godkänd
Robert HåkanssonOK Kolmårdenej start

D60

3 410 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Monica MartinssonOK Tranan46:4113:41
2Ann-Charlotte WallenhammarHagaby GoIF Örebro50:51+4:1014:54
3Eva SjöströmIF Hagen52:54+6:1315:30
4Carin AnderssonOK Denseln58:42+12:0117:12
5Gerd HagströmGOIF Tjalve59:56+13:1517:34
6Lena JohanssonSkogspojkarnas OK1:16:06+29:2522:19
7Catharina ForsénOK Denseln1:18:07+31:2622:54

H60

5 040 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter RasmussenNyköpings OK43:538:42
2Kent GranqvistVästerviks OK44:17+0:248:47
3Rolf AxelssonTjällmo-Godegårds OK44:18+0:258:47
4Anders ÅbergTjällmo-Godegårds OK44:19+0:268:47
5Per-Åke TengvallBoxholm-Mjölby OL44:38+0:458:51
6Per-Arne HöögOK Vilse 8745:40+1:479:03
7Göran BlombergGOIF Tjalve46:42+2:499:15
8Pär ForsströmStjärnorps SK48:02+4:099:31
9Leif EfraimssonMotala AIF OL49:09+5:169:45
10Björn TholénStjärnorps SK49:42+5:499:51
11Ralf LindgrenNAIS Orienteringsklubb56:48+12:5511:16
12Sven-Olof SvenssonBjörkfors GOIF1:04:31+20:3812:48
Kjell ErikssonStjärnorps SKej start
Torgny JohanssonBjörkfors GOIFej start

D65

3 410 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt-Marie AldénOK Kolmården41:5312:16
2Louise-Marie NilssonOK Klemmingen48:09+6:1614:07
3Kerstin SvenskOK Hällen51:47+9:5415:11
4Vivianne HolgerssonOK Måsen59:25+17:3217:25
5Kerstin BlomOK Kolmården1:12:34+30:4121:16
6Ingrid TengelandIK Gandvik1:13:18+31:2521:29
7Birgitta PåledalSträngnäs-Malmby OL1:15:49+33:5622:14
Annie GunnarstorpOK Motalaej start
Kerstin ErikssonBjörkfors GOIFej start

H65

4 600 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per-Martin GustavsonTjällmo-Godegårds OK46:1010:02
2Hans HolgerssonOK Måsen50:09+3:5910:54
3Hans-Gösta BernhardMariestads FK57:05+10:5512:24
4Runar AldénOK Kolmården57:07+10:5712:25
5Rune RingsgårdOK Roxen59:32+13:2212:56
6Ove JohanssonOK Kolmården1:01:49+15:3913:26
6Åke MossbergOK Milan1:01:49+15:3913:26
8Kjell MartinssonOK Tranan1:02:14+16:0413:31
9Anders HedinMotala AIF OL1:09:12+23:0215:02
10Peter HagströmGOIF Tjalve1:11:17+25:0715:29
11Lars StrömTjällmo-Godegårds OK1:15:34+29:2416:25
Bo JernbergOK Roxenej start

D70

2 670 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inga JohanssonNyköpings OK42:3015:55
2Carina LindmanFinspångs SOK47:00+4:3017:36
3Eva HöijeOK Ravinen47:56+5:2617:57
4Britten PerssonFinspångs SOK50:12+7:4218:48
5Britt PetterssonOK Roxen56:39+14:0921:13
6Ulla LingJönköpings OK57:35+15:0521:34
7Kerstin BengtssonMotala AIF OL59:17+16:4722:12
8Chatarina AnderssonOK Motala1:10:21+27:5126:20
Sonja HanssonGOIF Tjalveej start

H70

4 210 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christer SandhOK Roxen37:358:55
2Lennart SturessonVästerviks OK45:06+7:3110:42
3Lennart PetterssonBjörkfors GOIF48:15+10:4011:27
4Lennart HöijeOK Ravinen50:23+12:4811:58
5Kjell HolmströmBjörkfors GOIF51:05+13:3012:08
6Roland AlsénOK Roxen51:29+13:5412:13
7Gunnar CarlsonOK Roxen52:18+14:4312:25
8Anders HasselboOK Måsen53:09+15:3412:37
9Sievert GustafssonTjällmo-Godegårds OK53:59+16:2412:49
10Leif SamorTjällmo-Godegårds OK57:19+19:4413:36
11Kjell NilssonOK Klemmingen58:02+20:2713:47
12Uno BergOK Motala1:00:43+23:0814:25
13Nils SjödinGOIF Tjalve1:02:50+25:1514:55
14Rolf-Inge KarlssonBoxholm-Mjölby OL1:06:55+29:2015:53
15Arne AnderssonOK Motala1:09:47+32:1216:34
Bo LindkvistKöping-Kolsva OKej godkänd
David Kennert RulanderBjörkfors GOIFej start
Anders SternöOK Roxenej start

H75

3 410 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erland LingJönköpings OK43:2412:43
2Lars HammarströmOK Kolmården46:36+3:1213:39
3Stig KarlssonLessebo OK49:14+5:5014:26
4Bengt KarlssonLinköpings AIK53:10+9:4615:35
5Johnny WallingeOK Kolmården55:11+11:4716:10
6Stig BengtssonMotala AIF OL55:14+11:5016:11
7Alf MattssonOK Kolmården1:14:49+31:2521:56
8Leif AnderssonOK Motala1:25:26+42:0225:03
Evert ElgefjordOK Kolmårdenej godkänd
Gösta LindmanFinspångs SOKej godkänd

H80

2 670 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nils-Erik ÅbergTjällmo-Godegårds OK1:10:0526:14
2Bo ElmgrenSundbybergs IK1:29:26+19:2133:29

Inskolning

1 670 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Lucy BjörkBodafors OKfullföljt
Alvin GrenFinspångs SOKfullföljt
Malin GöhlFinspångs SOKfullföljt
Elsa KorallMotala AIF OLfullföljt
Alexander LarssonFinspångs SOKfullföljt
Elias WedinNAIS Orienteringsklubbfullföljt

U1

1 670 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stina BerggrenLinköpings OK17:4810:39
2Erik EttlingSkogspojkarnas OK17:57+0:0910:44
3Hampus FahlstedtSkogspojkarnas OK18:00+0:1210:46
4Leonardo MelinOK Kolmården18:53+1:0511:18
5Frida SöderqvistLinköpings OK18:56+1:0811:20
6Fredrik SelldinStjärnorps SK19:53+2:0511:54
7Cornelia LarssonFinspångs SOK19:59+2:1111:57
8Wilma FahlstedtSkogspojkarnas OK20:43+2:5512:24
9Edwin WedinNAIS Orienteringsklubb21:26+3:3812:50
10Ella JohanssonFinspångs SOK25:31+7:4315:16
11Oskar SelldinStjärnorps SK25:50+8:0215:28
12Axel GustafssonOK Tylöskog26:40+8:5215:58
13Joel GustavssonKlubblös29:11+11:2317:28
Arvid KarlssonTjällmo-Godegårds OKej start
Hannes PetersonOK Denselnej start

U2

2 520 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofia MelinOK Kolmården21:288:31
2Smilla ReuteråsGOIF Tjalve26:53+5:2510:40
3Stina SöderqvistLinköpings OK29:30+8:0211:42
4Theo DoverforsTjällmo-Godegårds OK31:33+10:0512:31
5Max DoverforsTjällmo-Godegårds OK32:48+11:2013:00
6Felix GustavssonKlubblös36:56+15:2814:39
7Greta StåhlklooBoxholm-Mjölby OL39:14+17:4615:34

Öppen motion 3

2 730 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åsa StåhlklooBoxholm-Mjölby OL22:568:24
2Ture SjöstedtTjällmo-Godegårds OK23:09+0:138:28
3Linda AlmgrenOK Kolmården23:25+0:298:34
4Katarina SjöströmKlubblös28:26+5:3010:24
5Anita AllardTjällmo-Godegårds OK30:27+7:3111:09
6Anna GuttkeNyköpings OK35:37+12:4113:02
7Anna WirénLinköpings SK40:41+17:4514:54
8Peter KorallMotala AIF OL40:54+17:5814:58
9Boel JonssonOK Denseln43:02+20:0615:45
10Anna Skårstedt JohanssonOK Hällen44:47+21:5116:24
11Mats JohanssonOK Hällen44:55+21:5916:27
12Vilma JohanssonOK Hällen47:00+24:0417:12
13Christina SvenssonBjörkfors GOIF50:23+27:2718:27
14Jan BellingerKlubblös1:08:58+46:0225:15

Öppen motion 5

3 670 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter WilhelmsonGOIF Tjalve34:019:16
2Henrik SöderqvistLinköpings OK34:08+0:079:18
3Anders SvenssonFinspångs SOK36:35+2:349:58
4Torbjörn AlmgrenOK Kolmården38:19+4:1810:26
5Fredrik BerggrenLinköpings OK39:37+5:3610:47
6Matz HöögOK Motala41:16+7:1511:14
7Robert HögbergLinköpings OK44:51+10:5012:13 Ladda ner rutt i gpx-format
8Anna_Lena LagnetegBoxholm-Mjölby OL46:04+12:0312:33
9Tobias JanssonNAIS Orienteringsklubb51:08+17:0713:55
10Peter FahlstedtSkogspojkarnas OK51:12+17:1113:57
11Ebba AndrénTibro OK52:54+18:5314:24
12Malin AxÖdeshögs SK58:13+24:1215:51
13Tony EloffTjällmo-Godegårds OK58:44+24:4316:00
14Thomas JohanssonOK Kolmården59:15+25:1416:08
15Joakim HöglundMotala AIF OL1:03:14+29:1317:13
16Kerstin BobergOK Roxen1:03:58+29:5717:25
17Sigrid FröbergOK Roxen1:06:13+32:1218:02
18Matilda KohtamäkiFinspångs SOK1:16:16+42:1520:46
19Åsa WidarssonIK Akele1:25:08+51:0723:11

Öppen motion 7

2 670 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1N NKlubblös23:298:47
2Elin JohanssonFinspångs SOK25:44+2:159:38
3Jesper WaldfeltFinspångs SOK26:56+3:2710:05
4Anders JohanssonFinspångs SOK27:51+4:2210:25
5Sven GranathTjällmo-Godegårds OK36:52+13:2313:48
6Marcus KohtamäkiFinspångs SOK39:30+16:0114:47
7Tord FranssonMotala AIF OL40:43+17:1415:14
8Björn EkmanOK Roxen40:53+17:2415:18
9Stig KarlssonOK Denseln41:09+17:4015:24
10Gunnar CarlénOK Måsen42:15+18:4615:49
11Ellen NilssonNAIS Orienteringsklubb42:52+19:2316:03
12Emilia SamuelssonNAIS Orienteringsklubb43:05+19:3616:08
13Lars-Åke SvenskOK Hällen45:24+21:5517:00
14Eva EngmanOK Denseln46:48+23:1917:31
15Linda WänströmFinspångs SOK48:06+24:3718:00
16Hans AnderssonIK Gandvik51:41+28:1219:21
17Kurt AnderssonOK Denseln52:35+29:0619:41
18Anna GranathTjällmo-Godegårds OK53:57+30:2820:12
19Hanna LundgrenLinköpings OK54:54+31:2520:33
20Emmy LindgrenLinköpings OK54:55+31:2620:34
21Rolf JungbarkTjällmo-Godegårds OK56:01+32:3220:58
22Tony HolmbergOK Tylöskog56:53+33:2421:18
23Hannes CarlssonHammarkinds OK57:32+34:0321:32
24Per-Ove EkmanOK Roxen57:40+34:1121:35
25Margrita SjöqvistOK Måsen57:47+34:1821:38
26Jan-Åke AnderssonOK Denseln59:27+35:5822:15
27Margareta TidmanOK Kolmården59:45+36:1622:22
28Anna FröbergOK Roxen1:00:43+37:1422:44
29Johan GranathTjällmo-Godegårds OK1:02:49+39:2023:31
30Åsa BobergKlubblös1:08:45+45:1625:44
31Kent PetersonOK Denseln1:12:23+48:5427:06

Öppen motion 8

4 760 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas OlssonOK Roxen38:288:04
2Amélie WallenhammarHagaby GoIF Örebro41:39+3:118:45
3Tyra KleijnSödertälje Nykvarn44:36+6:089:22
4Per ThellsénOK Roxen45:50+7:229:37
5Gisle BragasonOK Denseln45:51+7:239:37
6Audun KongslienSkogspojkarnas OK46:12+7:449:42
7Johan KnutssonBoxholm-Mjölby OL47:30+9:029:58
8Ingvild KongslienSkogspojkarnas OK48:01+9:3310:05
9Roushan Rezvani AranyLinköpings OK49:04+10:3610:18
10Lars PerssonHagaby GoIF Örebro49:46+11:1810:27
11Andrea BalakovaNyköpings OK50:48+12:2010:40
12Joel AnderssonIK Gandvik51:13+12:4510:45
13Martin AllardTjällmo-Godegårds OK53:13+14:4511:10
14Malin JohanssonOK Tylöskog56:02+17:3411:46
15Peter Njord-WesterlingHammarkinds OK57:46+19:1812:08
16Emil BruhnBoxholm-Mjölby OL57:54+19:2612:09
17Lina EttlingSkogspojkarnas OK59:47+21:1912:33
18Andreas TillmarOK Eken1:00:17+21:4912:39
19Olivia FröbergOK Roxen1:01:29+23:0112:55
20Kennet LindqvistOK Kolmården1:01:50+23:2212:59
21Jenny SelldinStjärnorps SK1:04:41+26:1313:35
22Fredrik KempeOK Denseln1:05:05+26:3713:40
23Max HellgrenHammarkinds OK1:08:47+30:1914:27
24Ove SvenssonKlubblös1:09:08+30:4014:31
25Joakim KjellbergBjörkfors GOIF1:10:01+31:3314:42
26Anders AxelssonFinspångs SOK1:10:16+31:4814:45
27Jan-Erik KarlssonBoxholm-Mjölby OL1:15:03+36:3515:46
28Erik SjöqvistOK Måsen1:19:06+40:3816:37
29Filip LandellStjärnorps SK1:24:35+46:0717:46
Harris BrandeGOIF Tjalveej godkänd

Öppen motion 9

7 660 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per BrolundOK Denseln51:376:44
2Håkan KleijnSödertälje-Nykvarn OF58:54+7:177:41
3Magnus JohanssonNyköpings OK59:21+7:447:44
4Marcus AnderssonMatteus SI1:03:02+11:258:13
5Erik KjellgrenNAIS Orienteringsklubb1:03:19+11:428:15
6Joakim GustafssonFinspångs SOK1:03:24+11:478:16
7Pontus JohnssonMatteus SI1:05:20+13:438:31
8Rudolfs ZernisÄrla IF1:05:38+14:018:34
9Hans PerssonOK Kolmården1:09:40+18:039:05
10Niklas KarlssonBoxholm-Mjölby OL1:15:44+24:079:53
11Lena StrömTjällmo-Godegårds OK1:18:09+26:3210:12
12David RosenKlubblös1:19:05+27:2810:19
13Carl GranströmNAIS Orienteringsklubb1:21:58+30:2110:42
14Andreas Talberg PedersenMotala AIF OL1:27:17+35:4011:23
15Hans PetterssonLinköpings SK1:35:32+43:5512:28
16Åsa GranströmNAIS Orienteringsklubb1:36:37+45:0012:36
17Anna MartinNAIS Orienteringsklubb1:46:19+54:4213:52
18Erik KjellströmKlubblös1:58:20+1:06:4315:26

Öppen motion 10

7 250 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo LindellLånghundra IF40:465:37
2Jonas SchedinLinköpings OK1:01:09+20:238:26

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser