Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran-SM, sprint + publiktävling

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-SM, sprint + publiktävling
Arrangörsorganisationer: Hallstahammars OK / Surahammars SOK
Datum: fredag 18 september 2015

D21

2 470 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sandra Karlsson BierfeldtÄrla IF15:576:27
2Melina TovenStora Tuna OK17:26+1:297:03
3Sandra BurénKöping-Kolsva OK17:30+1:337:05
4Malin BjörkqvistNorbergs OK18:24+2:277:26
5Linda NordströmOK Älvsjö-Örby31:30+15:3312:45

H21

2 770 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus NordströmOK Älvsjö-Örby16:526:05
2Jonas VikströmKöping-Kolsva OK16:59+0:076:07
3Marcus EkKöping-Kolsva OK17:02+0:106:08
4Johan CelanderKöping-Kolsva OK17:57+1:056:28
5Klas BringertKatrineholms OK18:24+1:326:38
6Dan ÖsterlundVästerås SOK20:57+4:057:33
7Simon ÖsterlundVästerås SOK21:18+4:267:41
Thomas EkKöping-Kolsva OKej start

H18

2 770 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel CarlgrenSala OK27:239:53
2Gustav BromanVästerås SOK33:45+6:2212:11

D16

1 790 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Hanna SundströmVästerås SOKej start

H16

2 070 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pontus BierfeldtÄrla IF15:187:23
2Sixten TörnqvistVästerås SOK17:43+2:258:33
Måns HolmgrenOK Hammarenej start

D14

1 510 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malin BierfeldtÄrla IF10:437:05
2Klara SjöströmVästerås SOK11:03+0:207:19
3Ida HallinSurahammars SOK13:21+2:388:50
Josefine JonssonOK Torej start

H14

1 510 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kalle SjöströmVästerås SOK8:565:54
2Johan AlpbergAlmby IK9:11+0:156:04
3Linus TäckOK Hammaren9:52+0:566:32
4Casper HedarOK Tor10:25+1:296:53
5Markus ÖsterlundVästerås SOK10:43+1:477:05
6Teodor ÄlvegranVästerås SOK12:07+3:118:01
7Emil AhlströmVästerås SOK13:06+4:108:40
8Filip BäckArboga OK13:12+4:168:44
9Oscar ThornellSurahammars SOK13:13+4:178:45
10Elias LarssonOK Enen14:03+5:079:18

D12

1 300 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Wilma ThornellSurahammars SOK9:447:29
2Maja AhlströmVästerås SOK10:28+0:448:03
3Jonna SandbergKöping-Kolsva OK11:14+1:308:38
4My VelanderSurahammars SOK12:05+2:219:17
5Ellen AnderssonHagaby GOIF13:21+3:3710:16
6Isabelle BergmanSala OK17:34+7:5013:30
7Emelie EngvallSala OK20:25+10:4115:42
8Rebecka HaslerSurahammars SOK21:19+11:3516:23
9Doris KarlssonOK Tylöskog22:02+12:1816:56
10Frida GunérusSurahammars SOK31:21+21:3724:06
Angelina ÄlvegranVästerås SOKej godkänd

H12

1 300 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludvig BylundFagersta OK9:297:17
2Noah AndertoftVästerås SOK10:03+0:347:43
3Elias Jeb BergrothVästerås SOK11:34+2:058:53
4Zebastian Jönsson-UlateOK Triangeln17:42+8:1313:36
5Eric BäckArboga OK19:41+10:1215:08
Edvin BerggrenFagersta OKej start
Loke HolmgrenOK Hammarenej start

D10

1 200 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa GustafssonOK Tylöskog9:388:01
2Love EklundOK Tylöskog10:09+0:318:27
3Clara SvenssonSurahammars SOK10:37+0:598:50
4Stella ÄlvegranVästerås SOK11:37+1:599:40
4Smilla AndertoftVästerås SOK11:37+1:599:40
6Beatrice ÖsterbergSurahammars SOK11:57+2:199:57
7Lovisa BylundFagersta OK12:00+2:2210:00
8Fia AnderssonHagaby GOIF16:48+7:1014:00

H10

1 200 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Josiah BergrothVästerås SOK7:496:30
2Dennis BjurstedtSurahammars SOK8:11+0:226:49
3Erik PalmVästerås SOK8:45+0:567:17
4Linus HallinSurahammars SOK9:01+1:127:30
5Albin VelanderSurahammars SOK9:08+1:197:36
6Albert BrohedeOK Älgen9:28+1:397:53
7Rasmus HedarOK Tor10:14+2:258:31
7Arvid GunérusSurahammars SOK10:14+2:258:31
9Ludvig HaslerSurahammars SOK10:27+2:388:42
10Edwin AsplundSurahammars SOK10:33+2:448:47
11Anton VelanderSurahammars SOK10:40+2:518:53
12Jakob SandbergKöping-Kolsva OK11:43+3:549:45
13Melker ThornellSurahammars SOK12:31+4:4210:25
Robin BergrothVästerås SOKej start
Samuel LindqvistVästerås SOKej start

D35

2 070 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jessica SöllvanderOK Rodhen14:377:03
2Sofie PeterssonHelsingborgs SOK14:38+0:017:04
3Maria SjölanderOK Rodhen14:58+0:217:13
4Alicia FribergIstrums SK15:25+0:487:26
5Karin FägerlindCentrum OK15:41+1:047:34
6Anna LöwegrenKatrineholms OK16:10+1:337:48
7Sara JonassonCentrum OK16:46+2:098:05
8Maria IvermarkVästerås SOK17:37+3:008:30
8Åsa LinnersjöSöders-Tyresö17:37+3:008:30
10Ann HyvönenSkattkärrs SOK18:28+3:518:55
11Lottis BrohedeOK Älgen24:38+10:0111:54

H35

2 770 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christian RotvikerCentrum OK15:425:40
2Christian EnbergLinköpings OK16:57+1:156:07
3Arvid RinaldoOK Tor17:35+1:536:20
4Kalle BjörkmanIFK Moras OK17:49+2:076:25
5Henrik HellborgCentrum OK19:41+3:597:06
6Stefan NordströmOK Älvsjö-Örby23:23+7:418:26

D40

2 070 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin EkIFK Moras OK14:006:45
2Eva PalmVästerås SOK14:51+0:517:10
3Anna ZetterbergVästerås SOK15:06+1:067:17
4Annika RidellIF Thor15:14+1:147:21
5Anna LindgrenVästerås SOK15:39+1:397:33
6Maria BylundFagersta OK15:48+1:487:37
7Anna-Karin MattssonSkattkärrs SOK15:53+1:537:40
8Malena AhlströmVästerås SOK17:21+3:218:22
9Marie BerggrenFagersta OK19:45+5:459:32
10Ann-Sofie TäckOK Hammaren21:49+7:4910:32

H40

2 470 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nick BarrableOK Ravinen12:535:12
2Daniel BrohedeOK Älgen13:24+0:315:25
3Fredrik KarlssonGöteborg-Majorna OK14:11+1:185:44
4Johan AhlströmVästerås SOK14:22+1:295:48
5Jonas EklundOK Rodhen14:32+1:395:53
6Niklas HenrikssonAttunda OK15:30+2:376:16
7Ulrik MagnussonHalmstad OK16:46+3:536:47
8Mikael AnderssonHagaby GOIF16:47+3:546:47
9Jonas BergenfurSkattkärrs SOK16:51+3:586:49
10Per KärrebyVästerås SOK17:55+5:027:15
11Stellan TäckOK Hammaren19:32+6:397:54
12Daniel NorwaldOK Tor22:26+9:339:04
13Peter AnderssonFagersta OK25:17+12:2410:14
Jörgen JonssonOK Torej start

D45

1 790 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anette LarssonOK Tor13:337:34
2Helena SvenssonFK Herkules13:50+0:177:43
3Marie HedarOK Tor14:01+0:287:49
4Annika OttenbäckSegersta OK14:07+0:347:53
5Inger GuståsLinköpings OK14:23+0:508:02
6Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OK14:37+1:048:09
7Annelie AleniusBoxholm-Mjölby OL15:15+1:428:31
8Monika BlombergDalaportens OL15:53+2:208:52
9Karin OlofssonLinköpings OK17:58+4:2510:02
10Camilla ÄlvegranVästerås SOK18:04+4:3110:05
11Elisabet Lindblom LarssonOK Enen19:13+5:4010:44
12Lena StrömbäckLinköpings OK22:05+8:3212:20
13Marianne ÅsåkerHudiksvalls OK23:22+9:4913:03
Annika SundströmVästerås SOKej start

H45

2 470 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan PetterssonOK Motala12:455:09
2Robert PalmVästerås SOK13:51+1:065:36
3Fredrik SoneAttunda OK13:58+1:135:39
4Ola HultinOK Roslagen14:37+1:525:55
5Ola JernströmAvesta OK14:50+2:056:00
6Stefan ErikssonOK Älgen15:42+2:576:21
7Anders ÄlvegranVästerås SOK16:16+3:316:35
8Henrik HolmbergKöping-Kolsva OK16:20+3:356:36
9Joakim AhlströmVästerås SOK16:24+3:396:38
10Ola TovenStora Tuna OK17:11+4:266:57
10Jens AndertoftVästerås SOK17:11+4:266:57
12Petter RanefallIF Thor17:18+4:337:00
13Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK17:33+4:487:06
14Terje LundVästerås SOK17:39+4:547:08
15Tomas LindqvistVästerås SOK19:14+6:297:47
16Tomas JonssonVandrarringen19:29+6:447:53
17Jonas HolmgrenOK Hammaren20:03+7:188:07
18Peter BäckArboga OK23:33+10:489:32
19Johan EngvallSala OK23:45+11:009:36
20David LindgrenVästerås SOK23:47+11:029:37
Janne SkarnerLeksands OKej start
Olle SjöforsOK Älmeej start

D50

1 790 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mia BierfeldtÄrla IF12:507:10
2Laila B HöglundFK Herkules13:41+0:517:38
3Anita KlarSäterbygdens OK14:45+1:558:14
4Karin ÖhlinSOK Aneby14:55+2:058:20
5Anna-Birgitta GustafssonOK Tylöskog15:07+2:178:26
6Dorothe SpillmannIF Thor15:11+2:218:28
7Anki GustafssonSäterbygdens OK15:46+2:568:48
8Helena HolmbergKöping-Kolsva OK15:53+3:038:52
9Eva WadmanVästerås SOK16:05+3:158:59
10Anita DavalliusUddevalla IS16:14+3:249:04
11Mona BierfeldtÄrla IF17:01+4:119:30
12Elisabet ElmertoftNorbergs OK17:33+4:439:48
13Marie FröjdRehns BK17:49+4:599:57
14Anna KullbergLinköpings OK18:09+5:1910:08
15Marie LarssonKöping-Kolsva OK19:19+6:2910:47
16Berit WetterArboga OK19:54+7:0411:07

H50

2 070 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Conny ForsbergLånghundra IF11:435:39
2Niklas RönnbäckOK Eken12:04+0:215:49
3Lars KarlssonValbo AIF13:06+1:236:19
4Joachim FribergIstrums SK13:43+2:006:37
5Per BjurströmOK Tisaren14:03+2:206:47
6Per SundströmVästerås SOK14:14+2:316:52
7Anders RoothVästerås SOK14:26+2:436:58
8Thomas PetterssonSträngnäs-Malmby OL14:29+2:466:59
9Anders JönssonOK Triangeln14:30+2:477:00
10Björn AlpbergAlmby IK15:43+4:007:35
11Jonas BornetunSkillingaryds FK15:44+4:017:36
12Jonas KarlssonOK Tylöskog16:22+4:397:54
13Stefan TörnqvistVästerås SOK16:31+4:487:58
14Per WadmanVästerås SOK18:15+6:328:48
15Fredrik CampbellAlmby IK19:09+7:269:15
16Conny GunnarssonOK Älgen20:29+8:469:53 Ladda ner rutt i gpx-format
17Robert ÖstlundSäterbygdens OK21:08+9:2510:12
Christer SvenssonRonneby OKej start
Johan PalmgrenTäby OKej start

D55

1 770 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena LarssonSala OK13:217:32
2Kane AnderssonIFK Moras OK14:46+1:258:20
3Jannike WålbergOK Kåre15:07+1:468:32
4Mona ÅkermanValbo AIF15:21+2:008:40
5Mari-Louise LundgrenStora Tuna OK15:27+2:068:43
6Maria ErikssonÅmåls OK15:33+2:128:47
7Marie MalmbergKvarnsvedens GOIF OK15:59+2:389:01
8Eva EmanuelssonHelsingborgs SOK18:17+4:5610:19
9Anki Teike AnderssonForsa OK18:39+5:1810:32
10Birgitta WinbladRehns BK19:08+5:4710:48
11Britt ClaessonIFK Moras OK20:34+7:1311:37
12Christina OlssonSkåneslättens OL21:04+7:4311:54
13Katarina JakobssonGarda OK25:23+12:0214:20

H55

2 070 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf PalmérUlricehamns OK12:286:01
2Lars LindgrenOK Ödmården12:49+0:216:11
3Stefan CarlssonAlfta-Ösa OK12:58+0:306:15
4Christer SkoogKils OK13:11+0:436:22
5Per MagnussonOK Nolaskogsarna13:13+0:456:23
6Per-Olov SjöströmVästerås SOK13:45+1:176:38
7Ulf BurmanGustavsbergs OK13:52+1:246:41
8Sören CallebergSöderhamns OK14:16+1:486:53
9Kjell KlarSäterbygdens OK14:50+2:227:09
10Jan-Olov BergmanVästerås SOK14:52+2:247:10
11Mats CarlsvärdAlmby IK15:06+2:387:17
12Bo GustafssonOK Tylöskog15:29+3:017:28
13Lars-Åke AnderssonArboga OK15:53+3:257:40
14Svante LindgrenKorsnäs IF OK16:14+3:467:50
15Jan GrannArboga OK16:18+3:507:52
16Göran EngblomRehns BK16:22+3:547:54
17Kenneth LarssonKöping-Kolsva OK16:57+4:298:11
18Ingemar MånssonRonneby OK17:10+4:428:17
19Leif GustafssonSäterbygdens OK17:14+4:468:19
20Christer ErikssonÅmåls OK17:29+5:018:26
21Tomas AnderssonOK Tor18:38+6:109:00
22Glenn WiderströmOK Ravinen19:07+6:399:14
23Börje PålssonUddevalla IS19:09+6:419:15
24Rickard PerssonVästerås SOK19:11+6:439:16
25Sven-Åke EmanuelssonHelsingborgs SOK19:42+7:149:31
26Jan-Erik SkyttnerLjusdals OK19:44+7:169:31
27Sven-Erik BrodinKristinehamns OK19:48+7:209:33
28Anders ThoméeIFK Moras OK20:01+7:339:40
29Göran HedmanValbo AIF20:31+8:039:54
30Karl-Johan NorénBoxholm-Mjölby OL21:05+8:3710:11
31Pelle HöökKöping-Kolsva OK22:12+9:4410:43
Stefan GustafssonOK Hällenej start

D60

1 770 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ina LindebergSkåneslättens OL13:537:50
2Inger OnsbringEskilstuna OL14:57+1:048:26
3Lena JanssonArboga OK16:33+2:409:21
4Inger WesterbergIF Hagen16:34+2:419:21
5Anna-Karin JohanssonVandrarringen16:52+2:599:31
6Anneli LindqvistGustavsbergs OK17:04+3:119:38
7Ulla EngelbyOK Pan-Kristianstad17:27+3:349:51
8Maria NordvallOK Kolmården18:55+5:0210:41
9Lena SöderbergOK Skogsfalken19:03+5:1010:45
10Helena HemströmGävle OK19:34+5:4111:03
11Yvonne TovenStora Tuna OK19:55+6:0211:15
12Catharina EkmanVästerås SOK20:06+6:1311:21
13Tanja-Birgit SöderströmSala OK20:19+6:2611:28
14Inga-Britt PetterssonSala OK20:30+6:3711:34
15Lena NyströmVisborgs OK20:38+6:4511:39
16Britt GunnarssonKristinehamns OK20:50+6:5711:46
17Siv LarssonVäxjö AIS22:20+8:2712:37
18Kerstin SundbergOK Kåre22:44+8:5112:50
19Monica SvärdOK Klemmingen23:05+9:1213:02
20Gunnel GillenäsKristinehamns OK25:54+12:0114:37

H60

1 790 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars HarkmanMalungs OK Skogsmårdarna12:086:46
2Thom SandvikAvesta OK12:51+0:437:10
3Mikael TarandiIFK Lidingö SOK12:54+0:467:12
4Kent GranqvistVästerviks OK13:05+0:577:18
5Anders MalmbergKvarnsvedens GOIF OK13:37+1:297:36
6Peter OlssonTäby OK13:56+1:487:47
7Göran HanssonTäby OK14:19+2:117:59
8Roy FranssonÄrla IF14:21+2:138:01
9Ulf HenrikssonKorsnäs IF OK14:36+2:288:09
9Mats HemströmGävle OK14:36+2:288:09
11Hans-Erik SkalbergVästerås SOK14:50+2:428:17
12Lars LandströmLånghundra IF15:06+2:588:26
13Sten-Åke HolmbergSala OK15:08+3:008:27
14Kaj HoofAlfta-Ösa OK15:29+3:218:38
15Leo JohanssonVandrarringen15:52+3:448:51
16Anders WaldemarssonKöping-Kolsva OK16:02+3:548:57
17Mats SandewallUmeå OK16:06+3:588:59
18Christer NordströmOK Älvsjö-Örby16:08+4:009:00
19Leif VadmanKöping-Kolsva OK16:16+4:089:05
20Stefan GunnarssonKristinehamns OK16:39+4:319:18
21Nisse JohanssonRehns BK16:48+4:409:23
22Tommy ÖstLjusdals OK17:25+5:179:43
23Karl ZensOK Tor17:35+5:279:49
24Tommy LjungkvistÄrla IF17:45+5:379:54
25Lennart WinbergHudiksvalls OK21:14+9:0611:51
26Karl-Erik AnderssonIFK Moras OK22:03+9:5512:19
27Per Erik FogelOK Kåre22:52+10:4412:46
Stefan NilssonYstads OKej godkänd
Kenneth WålbergOK Kåreej start
Bengt HanssonSäterbygdens OKej start

D65

1 400 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt Linnéa ErikssonSala OK13:009:17
2Anna BlomgrenTullinge SK13:33+0:339:40
3Kerstin RosengrenAttunda OK14:08+1:0810:05
4Christina FlordalLjusdals OK15:33+2:3311:06
5Bigge BengtssonStigmännen Karlshamns OK15:35+2:3511:07
6Gunnel TurpeinenKvillebyns SK15:43+2:4311:13
7Ulla-Britt OrdasiKungälvs OK15:48+2:4811:17
8Margareta SvenssonOK Vilse 8716:11+3:1111:33
9Ann-Marie HolmströmLidköpings VSK16:41+3:4111:55
10Gun-Inger SahlbergLånghundra IF16:54+3:5412:04
11Christina WestmanHudiksvalls OK17:17+4:1712:20
12Lisbeth KarlssonVaggeryds SOK17:32+4:3212:31
13Lena BarkestamIK Hakarpspojkarna17:46+4:4612:41
14Kerstin LissEskilstuna OL17:47+4:4712:42
15Margareta LöfqvistVästerås SOK18:18+5:1813:04
16Marie-Louise KarlssonNybro OK18:29+5:2913:12
17Kerstin ErikssonKöping-Kolsva OK18:47+5:4713:25
18Siv FrodinKöping-Kolsva OK18:49+5:4913:26
19Maria EhnTullinge SK20:05+7:0514:20
20Gunilla HolstBottnaryds IF20:12+7:1214:25
21Kristina ErikssonLänna IF20:55+7:5514:56
22Barbro BörjessonOK Skogshjortarna21:32+8:3215:22
23Ingrid SalomonssonSkåneslättens OL22:24+9:2416:00
24Maud NilssonHJS-Vansbro OK22:39+9:3916:10
25Majvie AnnegårdSOK Viljan22:46+9:4616:15
26Ingegerd LusenskySträngnäs-Malmby OL23:23+10:2316:42
27Ingrid EnekvistVisborgs OK24:20+11:2017:22
28Ewa NordlundLänna IF25:08+12:0817:57
29Marianne SellgrenSigtuna OK25:10+12:1017:58
30Kristina JohanssonMullsjö SOK25:53+12:5318:29
Elke WilkeTierps SOKej godkänd
Lena WahssAvesta OKej start

H65

1 770 m, 51 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran LarssonSala OK12:487:13
2Ingemar GardSöders-Tyresö13:17+0:297:30
3Leif SandgrenFrosta OK13:21+0:337:32
4Hans-Ove ErikssonNyköpings OK13:26+0:387:35
5Stig LandstorpOK Tor13:52+1:047:50
6Roger DanielssonLinköpings OK13:54+1:067:51
7Magnus SäverosNilivaara IS13:56+1:087:52
8Sven-Olov WiklundArboga OK14:05+1:177:57
9Kenth SundgrenSkåneslättens OL14:17+1:298:04
10Per-Arne KällénUddevalla OK14:19+1:318:05
11Sven-Inge NylundJärfälla OK14:28+1:408:10
12Johan KällmanNorbergs OK14:30+1:428:11
13Ulf KjellinOK Hedströmmen14:38+1:508:16
14Ingemar MagnussonBoxholm-Mjölby OL14:45+1:578:20
15Hans-Gösta BernhardMariestads FK14:47+1:598:21
16Claes NidebornStora Tuna OK14:51+2:038:23
17Olle AdolfssonLerums SOK14:59+2:118:27
18Kurt Håkan AnderssonOK Tor15:05+2:178:31
19Inge LöwegrenKatrineholms OK15:12+2:248:35
20Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OL15:33+2:458:47
21Lars-Gunnar BengtssonStigmännen Karlshamns OK15:43+2:558:52
22Kjell ErikssonOK Djerf15:53+3:058:58
23Christer NälemarkOK Djerf16:16+3:289:11
24Bernt ÅströmVästerås SOK16:38+3:509:23
25Christer JohanssonOK Motala16:45+3:579:27
26Per-Erik WåhlbergOK Linné16:52+4:049:31
27Leif MathisenEskilstuna OL17:03+4:159:37
28Harry EnbergVästerbergslagens OL17:24+4:369:49
29Sven-Olof LarssonVäxjö AIS17:25+4:379:50
30Bernt LöfkvistBjursås OK17:58+5:1010:09
31Håkan NilssonMalmö OK18:02+5:1410:11
32Gert OlssonSkåneslättens OL18:03+5:1510:11
33Pierre AlménIBM-Klubben18:18+5:3010:20
34Karl-Evert AnnegårdSOK Viljan18:30+5:4210:27
35Bo ErikssonKöping-Kolsva OK18:32+5:4410:28
36Lars PerssonOK Kompassen18:35+5:4710:29
36Tommy WåhlinOK Enen18:35+5:4710:29
38Rolf MathisenEskilstuna OL19:02+6:1410:45
39Jan OlofssonVK Uvarna19:03+6:1510:45
40Kjell FrodinKöping-Kolsva OK19:04+6:1610:46
41Göran SvärdOK Klemmingen19:23+6:3510:57
42Torbjörn BlombergDalaportens OL19:35+6:4711:03
43Rune VikmanVästerås SOK20:25+7:3711:32
44Bo SegerEskilstuna OL20:37+7:4911:38
45Lars-Åke SjökvistVärend GN OL20:46+7:5811:43
46Anders ClaessonIFK Moras OK21:00+8:1211:51
47Bengt-Göran StjernaLänna IF21:12+8:2411:58
48Yngve KarlssonIFK Moras OK22:46+9:5812:51
Christer GillenäsKristinehamns OKej godkänd
Nils-Erik HjelmerVandrarringenej godkänd
Lennart BarkestamIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Christer SandhOK Roxenej start
Lars DahlströmVästerbergslagens OLej start
Jan ÅsbergHäverödals SKej start

D70

1 510 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Birgitta OlssonRonneby OK13:248:52
2Gunnel SvenssonIK Ymer14:27+1:039:34
3Eva KjellmanVandrarringen14:57+1:339:54
4Gullevi SvenssonRonneby OK15:27+2:0310:13
5Margareta LarssonOK Njudung15:36+2:1210:19
6Mariann KjellbergBredareds IF15:47+2:2310:27
7Britt Forsell PirozziLunds OK16:16+2:5210:46
8Britten PerssonFinspångs SOK16:26+3:0210:52
9Ingrid HermanssonIK Ymer16:33+3:0910:57
10Elisabeth KimellGotlands Bro OK16:34+3:1010:58
11Helen AndertoftMarkaryds FK16:39+3:1511:01
12Kerstin ErnvidUlricehamns OK16:50+3:2611:08
13Britt RangertIK Ymer16:55+3:3111:12
14Christina SchedwinIK Stern17:10+3:4611:22
15Ann-Britt BjörkmanKungälvs OK17:11+3:4711:22
16Ulla LingJönköpings OK17:17+3:5311:26
17Berith IvehagFrämmestads IK18:08+4:4412:00
18Kaarina VoudinmäkiMullsjö SOK18:15+4:5112:05
19Inga-Lill WikingssonStigmännen Karlshamns OK18:38+5:1412:20
20Torill SvendsenLunds OK18:39+5:1512:21
21Berit EdengrenNyköpings OK18:57+5:3312:32
22Lena TimnerUmeå OK18:58+5:3412:33
23Caje JacobssonIF Thor19:03+5:3912:36
24Ann-Charlotte JensenHässleholms OK19:33+6:0912:56
25Birgitta NylundJärfälla OK19:42+6:1813:02
26Lilian SamuelssonKungälvs OK20:04+6:4013:17
27Gurli BackFagersta OK20:10+6:4613:21
28Inger LundSala OK20:20+6:5613:27
29Gunilla GrönbladHärlövs IF20:43+7:1913:43
30Laila NäslundSelånger SOK21:20+7:5614:07
31Anne-Marie ByströmSidensjö IK21:40+8:1614:20
32Gunnel BalckIFK Enskede22:20+8:5614:47
33Irma BjärudVästerbergslagens OL24:05+10:4115:56
34Sonya JohanssonKvarnsvedens GOIF OK24:32+11:0816:14
35Monica KrigOK Nipan24:41+11:1716:20
36Liz PorteousVästerås SOK26:21+12:5717:27
37Brigitte AlsénOK Roxen34:41+21:1722:58
Ulla LindheIK Sternej godkänd

H70

1 400 m, 54 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan FogelbergVästvärmlands OK10:237:25
2Kalle JohanssonOK Skogshjortarna10:33+0:107:32
3Alf LindbergKöping-Kolsva OK10:54+0:317:47
4Leif NordlundLänna IF11:53+1:308:29
5Roland AlsénOK Roxen12:12+1:498:42
6Dag LorénOK Frisene12:13+1:508:43
7Björn LinnersjöOK Orion12:23+2:008:50
8Elis ÅbergStorviks IF12:28+2:058:54
9Börje RåbergOK Tyr12:48+2:259:08
10Ulf LöfgrenStora Tuna OK12:59+2:369:16
11Rune SandbergUddevalla OK13:11+2:489:25
12Göran AnderssonStigmännen Karlshamns OK13:12+2:499:25
13Per-Arne EkbomArboga OK13:19+2:569:30
14Jerry MartinssonOK Motala13:34+3:119:41
15Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK13:38+3:159:44
16Anders BuhréNybro OK13:44+3:219:48
17Lars-Åke ClaessonSkillingaryds FK13:45+3:229:49
18Gunnar LöfkvistBjursås OK13:53+3:309:55
19Stefan G LarssonOK Njudung13:56+3:339:57
20Henrik HvoslefIK Stern13:57+3:349:57
21Morgan LjungVaggeryds SOK13:58+3:359:58
22Bengt JönssonÅkers IF14:13+3:5010:09
23Kenneth IvehagFrämmestads IK14:21+3:5810:15
24Erik KardellNjurunda OK14:55+4:3210:39
25Bo LindkvistKöping-Kolsva OK15:03+4:4010:45
26Anders JohanssonIFK Moras OK15:09+4:4610:49
27Gösta LindqvistOK Löftan15:22+4:5910:58
28Bengt-Åke SvenssonIK Ymer15:25+5:0211:00
29Mats TörngrenOK Linné15:37+5:1411:09
29Rolf BjärudVästerbergslagens OL15:37+5:1411:09
31Åke HöglundTimrå SOK15:46+5:2311:15
32Jan-Olof WåhlbergIBM-Klubben15:49+5:2611:17
33Rolf GabrielssonFalköpings AIK OK15:50+5:2711:18
34Ronny HedlundOK Södertörn15:59+5:3611:25
35Peter DahlstedtOK Pan-Kristianstad16:07+5:4411:30
36Lars-Erik RaskVästerås SOK16:22+5:5911:41
37Sven-Erik ForsellSkåneslättens OL16:33+6:1011:49
38Svenerik JohanssonGarda OK16:34+6:1111:50
39Sören ErikssonLänna IF16:46+6:2311:58
40Åke GranstamOK Tor16:47+6:2411:59
41Rolf JakobssonAlfta-Ösa OK16:52+6:2912:02
42Christer GrönbladHärlövs IF17:14+6:5112:18
42Göran NilssonValbo AIF17:14+6:5112:18
44Karl-Robert MoqvistOK Tor17:38+7:1512:35
45Gunnar AnderssonIK Vista17:46+7:2312:41
46Gustav KrigOK Nipan17:51+7:2812:45
47Stig IsraelssonOK Tylöskog18:06+7:4312:55
48Lars NordinSolna OK18:30+8:0713:12
49Sören WingeUpsala IF19:41+9:1814:03
50Hans SahlbergLånghundra IF20:02+9:3914:18
51Janne JanssonMalungs OK Skogsmårdarna24:01+13:3817:09
52Alf KjellbergBredareds IF24:55+14:3217:47
53Kenneth KarlssonNybro OK30:43+20:2021:56
54Curt BalckIFK Enskede56:45+46:2240:32
Per-Olof JohanssonOK Klyftamoej start

D75

1 090 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Birgitta ThunellIFK Lidingö SOK14:4213:29
2Gudrun BromanGöteborg-Majorna OK15:59+1:1714:39
3Britt PetterssonOK Roxen16:00+1:1814:40
4Lisbeth JohanssonOK Skogshjortarna17:13+2:3115:47
5Gunvor GranathNynäshamns OK19:32+4:5017:55
6Margareta HolmbergIF Hagen20:36+5:5418:53
7Karin RenbergOK Kolmården21:32+6:5019:45
8Yvonne RoosAttunda OK22:26+7:4420:34
9Vivi-Anne BylundRydboholms SK22:42+8:0020:49
10Gunnel BörjessonIK Uven22:46+8:0420:53
11Inger Daniels-ÖstKorsnäs IF OK23:24+8:4221:28
12Gudrun SmedsSK Trim/Virsbo23:36+8:5421:39
13Birgitta BergGarda OK26:06+11:2423:56
14Elisabeth LundqvistGöteborg-Majorna OK32:42+18:0030:00
Britt LarssonVästerås SOKej start

H75

1 510 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars JohanssonOK Skogshjortarna11:427:44
2Karl JohanssonIFK Hedemora OK11:49+0:077:49
3Erland LingJönköpings OK12:25+0:438:13
3Åke GatelidOK Skogshjortarna12:25+0:438:13
5Ragnar ErikssonOK Hedströmmen12:40+0:588:23
6Roland KarlssonRonneby OK12:47+1:058:27
7Torsten LöfgrenKarlsbyhedens IK12:50+1:088:29
8Jerry HolmEskilstuna OL13:17+1:358:47
9Ove JohanssonOK Järnbärarna13:38+1:569:01
10Ivan ErnvidUlricehamns OK14:02+2:209:17
11Martin EngqvistUpsala IF14:44+3:029:45
12Magne HagströmFrölunda OL15:12+3:3010:03
13Åke SundbergFagersta OK15:41+3:5910:23
14Staffan GanteliusVallentuna-Össeby OL16:06+4:2410:39
15Kurt ElvénVästerås SOK16:44+5:0211:04
16Lars KjellmanVandrarringen17:06+5:2411:19
17Bjarne ErlandssonHammarby IF OF17:37+5:5511:40
18Ingemar HolmbergIF Hagen17:41+5:5911:42
19Ulf EskilssonOK Södertörn17:53+6:1111:50
20Sune AhlinKöping-Kolsva OK18:03+6:2111:57
21Hjalmar NordquistOK Järnbärarna18:15+6:3312:05
22Sten ErikssonOK Branten18:18+6:3612:07
23Sven JacobssonIF Thor18:45+7:0312:25
24Kurt ZanderVästerås SOK19:25+7:4312:51
25Lars RoosAttunda OK20:29+8:4713:33
26Stig ÖstKorsnäs IF OK22:15+10:3314:44
27Gunnar BylundRydboholms SK22:32+10:5014:55
28Kenneth LindborgOK Pan-Kristianstad22:49+11:0715:06
29Samuel ErikssonOK Letstigen26:41+14:5917:40
30Bertil KarlssonOK Linné32:15+20:3321:21
Bo LöwegrenVästerås SOKej start

D80

1 090 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ebba-Lisa FlygarTullinge SK14:2613:14
2Sonja SundellSundbybergs IK17:40+3:1416:12
3Bernice AntonssonFK Friskus-Varberg20:38+6:1218:55
4Gunilla WickenbergIBM-Klubben22:49+8:2320:55
5Solveig SpångbergIFK Lidingö SOK35:52+21:2632:54

H80

1 090 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt LifSol Tranås11:3710:39
2Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad12:04+0:2711:04
3Rolf AnderssonRimbo SOK12:22+0:4511:20
4Göran LarssonSödertälje-Nykvarn OF12:26+0:4911:24
4Lars LindKramfors-Alliansen12:26+0:4911:24
6John VallinOK Hedströmmen12:38+1:0111:35
7Alf LundkvistOK Tor13:53+2:1612:44
8Sigurd WallénTäby OK14:04+2:2712:54
9Nils JanssonSkattkärrs SOK14:20+2:4313:08
10Torild BornetunSkillingaryds FK15:11+3:3413:55
11Lars-Erik LindellVäsby OK15:42+4:0514:24
12Altti JärvinenVästerås SOK16:03+4:2614:43
13Bertil JohanssonMarkbygdens OK16:24+4:4715:02
14Gunnar TimnerUmeå OK17:49+6:1216:20
15Lennart KarlénVästerås SOK17:53+6:1616:24
16Gunnar LarssonUddevalla IS22:17+10:4020:26
17Rolf KrohnHudiksvalls OK23:12+11:3521:17
18Stig GuråsVästerås SOK27:08+15:3124:53
Lars PerssonVäsby OKej start

D85

1 090 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisa HedströmOK Pan-Kristianstad18:2516:53

H85

1 090 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lennart ÖbergVästerås SOK14:4413:31
2Kjell-Arne PetterssonHärlövs IF17:51+3:0716:22
3Nils RågstedtIS Kullen19:25+4:4117:48
4Curth SvenssonSkåneslättens OL20:28+5:4418:46
5Ture GunnarssonGöteborg-Majorna OK20:48+6:0419:04
6Nils-Gunnar  KarlssonKöping-Kolsva OK21:07+6:2319:22
7Göran BarremyrOK Fryksdalen28:46+14:0226:23

H90

1 090 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rune IsakssonHelsingborgs SOK22:4020:47

Öppen motion 3

1 300 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isaac JohanssonArboga OK14:0010:46
2Bengt LindkvistÅkers IF15:05+1:0511:36
3Jan BurellOK Enen16:18+2:1812:32
4Pernilla EklundOK Tylöskog16:29+2:2912:40
5Arvid JonforsenHallstahammars OK18:45+4:4514:25
6Tindra BlomkvistSkattkärrs SOK20:35+6:3515:50
7Lilly BergenfurSkattkärrs SOK21:08+7:0816:15
8Edith BergenfurSkattkärrs SOK27:06+13:0620:50
9Anna EnbergLinköpings OK32:59+18:5925:22
10Hanna LundmarkSurahammars SOK34:31+20:3126:33
11Lasse BackIFK Moras OK34:35+20:3526:36
Albin SvenssonSurahammars SOKej start

Öppen motion 5

1 510 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leo LövdahlVisby IF Gute SOK17:2711:33
2Johnny ErixonFellingsbro GOIF21:41+4:1414:21
3Olle NäslundSelånger SOK28:15+10:4818:42

Öppen motion 7

1 780 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida LarssonVästerås SOK15:468:51
2Bo AnderssonSträngnäs-Malmby OL16:10+0:249:04
3Stina GunnarssonHärlövs IF23:32+7:4613:13
4Ingrid Wiklander NylanderSundsvalls OK24:17+8:3113:38
5Gullan AnderssonSträngnäs-Malmby OL26:48+11:0215:03
6Kristian FellVästerås SOK27:30+11:4415:26
7Lars LindebergSkåneslättens OL27:59+12:1315:43

Öppen motion 8

2 370 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rasmus TäckOK Hammaren14:146:00
2Magnus LarssonVästerås SOK19:04+4:508:02
3Robert RylanderSpårvägens OK21:07+6:538:54
4Mats Silverstenklubblös21:40+7:269:08
5Bengt SalomonssonSkåneslättens OL38:48+24:3416:22
Ulf Sporrongklubblösej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser