Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Norrlandsmästerskapen, sprint

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Norrlandsmästerskapen, sprint
Arrangörsorganisationer: Lycksele IF / Robertsfors IK / Vännäs OK
Datum: fredag 12 augusti 2016

Alfta-Ösa OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Rolf JakobssonH70 (7)15:38+2:039:35
4John BerglundH80 (5)20:16+5:0914:34

Arvidsjaurs OK

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Conny LagerskogH70 (7)17:13+3:3810:33
8Hilma GustafssonD14 (15)15:27+4:098:15
Birger LundbergH75 (11)ej godkänd
Per-Anders BrännströmH75 (11)ej godkänd

Attunda OK

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
10Jessica StrömqvistD40 (12)21:48+6:0111:00
11Magnus StrömqvistH45 (19)20:51+4:587:45
17Linda StrömqvistD10 (22)16:08+7:5815:04
18Malin StrömqvistD12 (22)14:43+5:4711:19
19Sara StrömqvistD10 (22)22:03+13:5320:36

Bergnäsets AIK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
11Albert AskengrenH21 Elit (22)17:51+2:555:55
12Harald LarssonH18 Elit (16)17:09+2:556:22
Maria SvanbergD45 (12)ej start

Bodens BK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
9Eje AnderssonH65 (10)25:41+10:1113:35

Bodø & Omegn IF Orientering

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Trygve Bø KongsbakkH16 (8)16:10+1:426:31
4Amund Bø KongsbakkH18 Elit (16)15:03+0:495:35
5Elisabet KongsbakkD45 (12)15:35+1:458:14
6Espen Samuelsen SkiriH18 Elit (16)15:52+1:385:53
16Håvard SolbakkenH18 Elit (16)17:52+3:386:38

Bolidens SK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Bo JonssonH75 (11)31:13+12:0420:32

Brunflo IF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Ove HemmingssonH65 (10)16:59+1:298:59

Forsa OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Sven Bergström TrolinH65 (10)15:39+0:098:16
3Emelie JonassonD18 Elit (10)17:46+0:466:36
Karin TrolinD21 Elit (14)ej godkänd
Hanna KjellinD18 Elit (10)ej start

Frösö IF

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
8Håkan CarnlandH55 (9)20:53+5:298:25
16Anders CarnlandH21 Elit (22)19:41+4:456:32

Fältjägarnas IF

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Seth PerssonH60 (8)19:12+5:069:41
8Agneta SamuelssonD55 (8)18:40+7:5511:27

Gammelstads IF

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Gabriel LarssonH16 (8)16:01+1:336:27
3Robert SvartholmH65 (10)16:31+1:018:44
9Anna ViklundD16 (15)21:30+4:598:40

Gävle OK

9 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Anders L OlssonH50 (7)16:286:38
1Harry HietanenH55 (9)15:246:12
2Anna-Lena TynongÖppen motion 5 (22)18:54+3:429:32
4Albin SjöhedH21 Elit (22)15:47+0:515:14
5Hans-Erik ErikssonH65 (10)16:56+1:268:57
6Mårten OlssonH18 Elit (16)15:52+1:385:53
7Erik BomanH21 Elit (22)16:24+1:285:26
8Erik OlssonH18 Elit (16)16:19+2:056:03
Simon SjöhedH21 Elit (22)ej godkänd

Hudiksvalls OK

9 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Inga-Lena BergfältD80 (2)27:5620:05
1Christina WestmanD70 (6)13:489:55
2Gun KrohnD80 (2)28:34+0:3820:33
2Rolf KrohnH80 (5)19:18+4:1113:53
6Olle LångbergH12 (18)9:53+1:167:36
7Lennart WinbergH60 (8)23:38+9:3211:56
9Jonas LångbergH40 (19)19:59+3:307:06
11Marianne ÅsåkerD45 (12)21:31+7:4111:23
18Wille LångbergH14 (21)14:47+4:137:54

Husums IF OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Christer MikaelssonH50 (7)18:41+2:137:32

Härnösands OK

12 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Per EdströmH45 (19)17:11+1:186:23
3Ulf KinertÖppen motion 5 (22)19:22+4:109:46
3Erik BorglundH45 (19)17:45+1:526:35
4Elin EdströmD16 (15)17:31+1:007:03
5Erik HanssonH20 Elit (5)20:33+2:237:18
6Tilde EngbergD16 (15)19:08+2:377:42
7Marie BorglundD45 (12)18:03+4:139:33
7Seth BorglundH14 (21)12:56+2:226:54
13Sarah BorglundD12 (22)12:04+3:089:16
14Smilla SandströmD16 (15)41:20+24:4916:40
17Hanny EdströmD12 (22)13:25+4:2910:19
Susanna EdströmD40 (12)ej godkänd

Högåkers OK

11 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Magdalena NilssonD16 (15)16:316:39
2Marita WiknerÖppen motion 1 (28)11:37+0:2110:51
4Johan WiknerH55 (9)19:16+3:527:46
4Åke BerglundH75 (11)22:06+2:5714:32
6Gerd BerglundD70 (6)55:43+41:5540:05
11Evelina NilssonD14 (15)16:52+5:349:01
14Max StigenlövH12 (18)11:55+3:189:10
16Marie JohanssonÖppen motion 5 (22)28:22+13:1014:19
17Sven StigenlövH45 (19)26:09+10:169:43
18Isak ForsbergH21 Elit (22)20:25+5:296:46
22Alice StigenlövD10 (22)35:25+27:1533:05

I 19 IF

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Henken ErikssonH75 (11)19:15+0:0612:39
5Folke ErikssonH80 (5)33:27+18:2024:03

IFK Umeå

10 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Berndt StenbergH65 (10)15:308:12
2Lena StenbergD65 (3)24:19+5:3115:59
3Maria VredinD50 (3)35:26+19:5218:44
5Kristina PetersonD55 (8)13:44+2:598:25
6Christer VredinH50 (7)19:30+3:027:51
7Anita LundmarkD55 (8)17:15+6:3010:34
10Hans PerssonH21 Elit (22)17:49+2:535:55
13Elina DömstedtD10 (22)13:06+4:5612:14
14Albin BjörnuddH18 Elit (16)17:21+3:076:26
14Lukas PetersonH21 Elit (22)18:40+3:446:12

IL Tyrving

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Betty Ann Bjerkreim NilsenD21 Elit (14)17:09+0:066:06

Jönköpings OK

0 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
Victor HanssonH16 (8)ej start

Kalevan Rasti

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Jan PetrzelaH21 Elit (22)14:564:57

Ljusdals OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Christina FlordalD65 (3)18:4812:22
6Jan-Erik SkyttnerH60 (8)19:38+5:329:54

Lycksele IF

7 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
7Elin BlombergD18 Elit (10)21:49+4:498:06
10Melker ErikssonÖppen motion 1 (28)17:09+5:5316:01
12Emma LundgrenD16 (15)23:27+6:569:27
13Melinda ErikssonÖppen motion 1 (28)17:14+5:5816:06
13Martin BlombergH14 (21)13:44+3:107:20
25Alicia Eriksson-LindÖppen motion 1 (28)25:25+14:0923:45
Fredrik LundqvistÖppen motion 8 (9)ej godkänd

Långvikens OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Thorsten JohanssonH80 (5)15:0710:52
1Roland LundqvistH70 (7)13:358:20
20Barbro LundqvistÖppen motion 5 (22)51:20+36:0825:55

Njurunda OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Luise HeermannD50 (3)29:10+13:3615:25

Ockelbo OK

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Eric HallnerH14 (21)11:14+0:406:00
9Agnes MalmgrenD14 (15)15:34+4:168:19
10Albin MalmgrenH12 (18)10:56+2:198:24
11Olle HallnerH12 (18)11:04+2:278:30
Mattias EklundH40 (19)ej godkänd

OK Branten

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Sten ErikssonH75 (11)23:42+4:3315:35
7Lennart VedinH65 (10)18:35+3:059:49

OK Hammaren

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Andreas PerssonH18 Elit (16)14:46+0:325:29
3Cornelia IvarssonD14 (15)13:07+1:497:00
4Ellen SkoogD18 Elit (10)18:31+1:316:53
6Tove FlodmanD18 Elit (10)20:22+3:227:34

OK Nipan

8 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Stig BlidefalkH70 (7)14:46+1:119:03
3Rosita BlidefalkD65 (3)30:02+11:1419:45
3Gustav KrigH75 (11)20:09+1:0013:15
4Monica KrigD70 (6)18:53+5:0513:35
7Ingmar HolmerH16 (8)18:56+4:287:38
10Göran HällströmH65 (10)25:50+10:2013:40
11Björn StrandlundH10 (17)13:34+5:2112:40
15Albert StrandlundH10 (17)16:04+7:5115:00

OK Nolaskogsarna

24 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Hugo ErikssonH18 Elit (16)14:145:17
1Erik ByströmH12 (18)8:376:37
2Nora WesterlundD12 (22)8:58+0:026:53
3Niklas NyströmH35 (3)25:23+8:419:01
3Delisia NyströmÖppen motion 1 (28)12:05+0:4911:17
3Nora EngströmD12 (22)9:19+0:237:10
5Lillemor ErikssonÖppen motion 5 (22)20:45+5:3310:28
5Victoria ErikssonD18 Elit (10)19:46+2:467:20
6Isac ErikssonH16 (8)16:55+2:276:49
6Monika WesterlundD40 (12)16:24+0:378:16
6Clas EngströmH45 (19)18:41+2:486:56
7Julina NyströmD10 (22)10:17+2:079:36
9Simon DahlbergH18 Elit (16)16:36+2:226:10
9Ellen WesterlundD10 (22)11:17+3:0710:32
10Frida HägglundD10 (22)12:11+4:0111:23
12Josefin MikaelssonD21 Elit (14)21:56+4:537:48
14Gustaf HägglundH14 (21)14:06+3:327:32
16Jörgen NylénH45 (19)25:38+9:459:31
18Victor VikmanH12 (18)19:21+10:4414:53
19Milea NyströmÖppen motion 1 (28)22:09+10:5320:42
19Linus DahlbergH14 (21)15:21+4:478:12
26Hannes HägglundÖppen motion 1 (28)27:04+15:4825:17
Mathias WesterlundH40 (19)ej godkänd
Torsten VestmanH75 (11)ej godkänd
Åsa HägglundD45 (12)ej start

OK Renen

20 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Karin WollbrandD45 (12)13:507:19
1Hanna LundbergD14 (15)11:186:02
1Claes TuressonH40 (19)16:295:51
1Minna TuressonD10 (22)8:107:37
2Sven ÖrnerlingH50 (7)17:11+0:436:55
2Tim LundbergH12 (18)8:42+0:056:41
3Lena TuressonD21 Elit (14)18:05+1:026:26
3Elsa ChristofferssonD16 (15)17:24+0:537:00
3Tobias SnellH14 (21)11:15+0:416:00
4Linda LundbergÖppen motion 5 (22)20:15+5:0310:13
4Ella TuressonD12 (22)9:56+1:007:38
6Jan SundströmH55 (9)19:31+4:077:52
6Melker WollbrandH10 (17)10:02+1:499:22
7Linnea SundströmD21 Elit (14)19:29+2:266:56
8Anna TibbelinD35 (8)25:23+10:4912:49
10Peter LundbergH45 (19)20:43+4:507:42
11Ida SundströmD21 Elit (14)21:51+4:487:46
11Simon MarkströmH14 (21)13:15+2:417:05
12Albin WollbrandH12 (18)11:32+2:558:52
15Johan TibbelinH40 (19)23:19+6:508:17
Inge SöderqvistH55 (9)ej start
Hanna SvanbergD16 (15)ej start

OK Rodhen

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Sixten WalheimH21 Elit (22)16:18+1:225:24

OK99 Hradec Kralove

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
8Katerina KamenickaD21 Elit (14)19:33+2:306:57
8Jakub KamenickyH21 Elit (22)16:57+2:015:37

Piteå IF

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Susanne AnderssonD50 (3)15:348:14
Anna AnderssonD16 (15)ej godkänd
Albin NorénH16 (8)ej start

Rehns BK

12 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Kristin OlovssonD21 Elit (14)17:036:04
2Wilma LagerhällD18 Elit (10)17:15+0:156:24
2Kerstin BlomD60 (3)17:28+3:0511:29
3Jesper LysellH21 Elit (22)15:33+0:375:09
4Lars OlovssonH20 Elit (5)19:32+1:226:57
4Birgitta WinbladD55 (8)13:01+2:167:59
5Fredrik IngelssonH21 Elit (22)16:12+1:165:22
6Marie FröjdD55 (8)14:22+3:378:48
7Tilda LagerhällD14 (15)15:09+3:518:06
7Christer LagerhällH50 (7)20:22+3:548:12
7Curt LandinH55 (9)19:45+4:217:57
15Walter LagerhällH18 Elit (16)17:47+3:336:36

Robertsfors IK

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
8Ted LindmarkÖppen motion 1 (28)12:58+1:4212:07
8Stina LindmarkD10 (22)11:04+2:5410:20
9Jessica LindmarkD40 (12)19:33+3:469:52
12Ella LindmarkD10 (22)12:27+4:1711:38
19Frida LindmarkD12 (22)20:13+11:1715:33

Selånger SOK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Laila NäslundD70 (6)17:47+3:5912:47
7Olle NäslundH75 (11)35:58+16:4923:39

Sidensjö IK

7 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Anne-Marie ByströmD70 (6)17:51+4:0312:50
6Ulrika AspnäsD35 (8)21:08+6:3410:40
7Iza AnundborgD35 (8)23:45+9:1111:59
7Titan AnundborgH10 (17)10:40+2:279:58
7Nova AnundborgD12 (22)10:42+1:468:13
14Theia AnundborgD10 (22)13:48+5:3812:53
21Felicia Aspnäs FermD10 (22)28:47+20:3726:54

SK Björnen

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Edvard SvenssonH10 (17)9:39+1:269:01
8Lars SvenssonÖppen motion 5 (22)22:38+7:2611:25
9Elias LanttoH12 (18)10:20+1:437:56
11Annika SvenssonÖppen motion 5 (22)24:06+8:5412:10
20Andreas SvenssonH14 (21)22:10+11:3611:51

Skellefteå OK

14 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Thea WennbergD14 (15)12:27+1:096:39
2Patrik WennbergÖppen motion 8 (9)20:37+1:307:20
4Arvid Feil LindmarkH14 (21)11:52+1:186:20
6Maria WennbergÖppen motion 5 (22)22:02+6:5011:07
6Tove KajokÖppen motion 1 (28)12:52+1:3612:01
11Jonna DeilertÖppen motion 5 (22)24:06+8:5412:10
11Sanna ÖhmanD16 (15)23:16+6:459:22
12Nora Feil LindmarkD12 (22)11:59+3:039:13
14Linn WennbergD12 (22)12:18+3:229:27
15Elin LugnérÖppen motion 5 (22)27:05+11:5313:40
18Peter LugnérH45 (19)27:02+11:0910:02
Petter KajokÖppen motion 5 (22)ej godkänd
Göran EnkvistH75 (11)ej godkänd
S O VikströmH70 (7)ej godkänd

Skogslöparna

37 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Karin ArvidssonD35 (8)14:347:21
1Benjamin NäslundH16 (8)14:285:50
1Jens WestinÖppen motion 5 (22)15:127:40
1Katarina KvickD60 (3)14:239:27
1Liam HälldalH10 (17)8:137:40
2Åsa PaulerD35 (8)15:08+0:347:38
2Kristofer WesterH35 (3)17:43+1:016:18
3Karin PerssonD35 (8)16:16+1:428:12
4Louise WoxlinD35 (8)18:03+3:299:06
4Per SundinH65 (10)16:44+1:148:51
4Jonas HälldalH40 (19)18:13+1:446:28
4Liv PaulerD10 (22)9:14+1:048:37
4Jonatan HälldalH12 (18)9:23+0:467:13
4Martin NilssonH10 (17)9:30+1:178:52
5Signe ForsbergD10 (22)9:51+1:419:12
6Oskar ForsbergH40 (19)18:16+1:476:30
7Jenny ÖhmanÖppen motion 5 (22)22:16+7:0411:14
7Marcus NilssonH12 (18)10:03+1:267:43
8Kristofer ÖhmanH45 (19)20:03+4:107:27
8Emelie WibergD16 (15)21:18+4:478:35
9Torgny NäslundH45 (19)20:08+4:157:29
9Felix ÖhmanH10 (17)11:02+2:4910:18
10Peter WoxlinH40 (19)20:12+3:437:11
11Elsa WoxlinÖppen motion 1 (28)17:10+5:5416:02
11Mattias PerssonH40 (19)20:40+4:117:21
12Sally ArvidssonÖppen motion 1 (28)17:13+5:5716:05
13Marlene HälldalÖppen motion 5 (22)24:24+9:1212:19
13Emanuel NäslundH18 Elit (16)17:12+2:586:23
13Mikael NilssonH45 (19)22:02+6:098:11
14Stina PerssonÖppen motion 1 (28)17:16+6:0016:08
15Edvin WesterÖppen motion 1 (28)17:41+6:2516:31
15Ida PaulerD10 (22)14:14+6:0413:18
15Arvid StrandbergH21 Elit (22)19:21+4:256:25
15Viktor ÖhmanH12 (18)13:56+5:1910:43
16Hanna WoxlinD10 (22)14:30+6:2013:33
16Sixten PerssonH12 (18)15:30+6:5311:55
22Ture ForsbergÖppen motion 1 (28)24:23+13:0722:47
Ulla Britt SundinD60 (3)ej start

Storviks IF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Moa KarlssonD16 (15)18:36+2:057:30

Stöcksjö IS

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Kjell HemmyrH70 (7)14:49+1:149:05

Sundsvalls OK

40 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Johan NordinH20 Elit (5)18:106:27
1Elin SvenssonD40 (12)15:477:58
1Tobias EliassonH35 (3)16:425:56
2Jan NordinH55 (9)15:29+0:056:14
2Thomas RexH40 (19)16:56+0:276:01
2Frida VikströmD16 (15)17:03+0:326:52
3Sara TimnerD40 (12)16:03+0:168:06
3Alva EliassonD10 (22)8:44+0:348:09
3Wilmer RexH12 (18)9:09+0:327:02
3Alex AnderssonH10 (17)9:17+1:048:40
4Herman EliassonÖppen motion 1 (28)12:21+1:0511:32
5Irené LarssonD35 (8)18:34+4:009:22
5Charlotta PalmgrenD40 (12)16:23+0:368:16
5Uno JohanssonH55 (9)19:25+4:017:49
5Lars HenrikssonH45 (19)18:26+2:336:51
6Astrid RexD14 (15)15:02+3:448:02
6Emma JohanssonD12 (22)10:35+1:398:08
6Tore PalmgrenH14 (21)12:42+2:086:47
7Jenny UnanderD40 (12)17:23+1:368:46
7Alice PalmgrenD16 (15)20:02+3:318:04
7Torbjörn AnderssonH45 (19)19:00+3:077:03
8Lena AnderssonD40 (12)19:07+3:209:39
8Anders AxlingH21 Elit (22)16:57+2:015:37
8Elsa GranholmD12 (22)10:43+1:478:14
9Clary RexD45 (12)19:14+5:2410:10
9Truls LindholmH18 Elit (16)16:36+2:226:10
9Ann JohanssonD18 Elit (10)23:26+6:268:42
9Hannes LindahlH14 (21)13:11+2:377:02
10Kadri KalvoD21 Elit (14)20:34+3:317:19
11Gustav FrænellH18 Elit (16)16:45+2:316:13
12Lukas JohanssonH14 (21)13:36+3:027:16
13Elin UnanderD16 (15)26:00+9:2910:29
13Mattias LarssonH12 (18)11:42+3:059:00
14Mats JohanssonÖppen motion 5 (22)26:05+10:5313:10
16Ivar GranholmH10 (17)18:21+10:0817:08
16Ebba AnderssonD12 (22)13:02+4:0610:01
16Oskar MårtenssonH14 (21)14:31+3:577:45
17Erik ToomingasH21 Elit (22)20:19+5:236:44
21Anna WidmanÖppen motion 5 (22)55:26+40:1427:59
Oskar VikströmH14 (21)ej godkänd
Robin EdlundH16 (8)ej start

Timrå SOK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Åke HöglundH70 (7)17:22+3:4710:39

Turun Suunnistajat

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
9Hanne ManderbackaD21 Elit (14)19:45+2:427:01

Umedalens IF

7 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Emil HornlidenH16 (8)16:36+2:086:41
4Stefan KärrlanderH45 (19)17:51+1:586:38
8Erik KärrlanderH16 (8)19:50+5:227:59
9Emmy KärrlanderD12 (22)10:49+1:538:19
12Alexandra ÖlundD14 (15)17:16+5:589:14
18Lova HornlidenD10 (22)18:04+9:5416:53
22Hanna ÖlundD12 (22)32:46+23:5025:12

Umeå OK

67 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Anna Karin NilssonD45 (12)13:507:19
1Åsa BäckstrandD45 (12)13:507:19
1Clas FriesH60 (8)14:067:07
1Johan KorsmanÖppen motion 8 (9)19:076:48
1Elisabeth FriesD55 (8)10:456:35
1Isak LundholmH14 (21)10:345:39
2Henrik JohanssonH20 Elit (5)18:19+0:096:31
2Maja LundholmD10 (22)8:30+0:207:56
2Anders FriesH60 (8)15:56+1:508:02
2Agneta FriesD55 (8)12:30+1:457:40
3Gunnar TimnerH80 (5)19:36+4:2914:06
3Sofia NilssonÖppen motion 8 (9)22:31+3:248:00
3Andreas LundholmH40 (19)17:59+1:306:23
3Cecilia HenfridssonD55 (8)12:51+2:067:53
4Åsa OtterbjörkD21 Elit (14)18:28+1:256:34
4Karin LarssonD40 (12)16:13+0:268:11
4Mats SandewallH60 (8)17:49+3:438:59
4Sanna RönnlundÖppen motion 8 (9)23:04+3:578:12
5Mattias KarlssonÖppen motion 8 (9)23:45+4:388:27
5Simon ErikssonH18 Elit (16)15:40+1:265:49
5Klara YngvessonD21 Elit (14)18:29+1:266:34
5Lena TimnerD70 (6)20:57+7:0915:04
5Torunn OtterbjörkÖppen motion 1 (28)12:32+1:1611:42
5Otto TimbyH12 (18)9:34+0:577:21
5Jakob NilssonH14 (21)12:32+1:586:42
5Alice LarssonD12 (22)10:04+1:087:44
6Roger KarlssonÖppen motion 8 (9)23:47+4:408:27
6Ann-Sofie JohanssonD45 (12)15:55+2:058:25
6Stina NilssonD21 Elit (14)18:45+1:426:40
6Tuva SirviöD10 (22)9:54+1:449:15
7Lars NilssonÖppen motion 8 (9)24:23+5:168:40
8Håkan ErikssonH60 (8)27:36+13:3013:56
8Mats KlingvallH65 (10)18:59+3:2910:02
9Erika TimbyÖppen motion 5 (22)22:44+7:3211:28
9Rasmus ErikssonH14 (21)13:11+2:377:02
11Emma LundholmD40 (12)22:52+7:0511:32
11Ida ÅströmD10 (22)12:24+4:1411:35
12Jerry LarssonH45 (19)21:50+5:578:06
12Niklas FriesH21 Elit (22)18:13+3:176:03
12Almar BerggrundH10 (17)14:25+6:1213:28
13Henrik PerssonH21 Elit (22)18:29+3:336:08
13Bert ErikssonH45 (19)22:02+6:098:11
13Christian BiglerH40 (19)21:43+5:147:43
13Isak JohanssonH10 (17)15:22+7:0914:21
14Nora StafjordD14 (15)18:22+7:049:49
14Robert WidmarkH40 (19)23:02+6:338:11
14Vigon BerggrundH10 (17)15:51+7:3814:48
14Oskar ÅdahlH14 (21)14:06+3:327:32
14Hilja BerggrundD12 (22)12:18+3:229:27
15Alva LarssonD14 (15)19:39+8:2110:30
16Martin SundqvistH40 (19)32:01+15:3211:23
16Valter VikströmÖppen motion 1 (28)18:43+7:2717:29
17Elsa VikströmÖppen motion 1 (28)19:20+8:0418:04
17Adrian WidmarkH12 (18)15:40+7:0312:03
17Lukas ErikssonH10 (17)19:41+11:2818:23
18Arvid NilssonÖppen motion 1 (28)20:34+9:1819:13
18Camilla WidmarkÖppen motion 5 (22)36:30+21:1818:26
19Erin WidmarkÖppen motion 5 (22)37:08+21:5618:45
20Moa TimbyÖppen motion 1 (28)22:11+10:5520:43
20Hilma VikströmD10 (22)26:38+18:2824:53
21Vera SjöstedtÖppen motion 1 (28)23:54+12:3822:20
23Frode SjöstedtÖppen motion 1 (28)24:30+13:1422:53
24Astrid SundqvistÖppen motion 1 (28)24:58+13:4223:20
27Stefan FriesÖppen motion 1 (28)42:03+30:4739:17
Elsa SundqvistÖppen motion 1 (28)ej godkänd
Erik JohanssonH45 (19)ej godkänd
Karl BengtssonH21 Elit (22)ej godkänd

Valbo AIF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
10Linnea PerssonD14 (15)15:38+4:208:21

Vidsels IK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Runar MarktinH75 (11)19:0912:35

Vittjärvs IK

14 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Emilia WickbomÖppen motion 1 (28)11:1610:31
1Sofia WestinD18 Elit (10)17:006:19
2Rasmus WickbomH18 Elit (16)14:46+0:325:29
3Hans WickbomH60 (8)17:36+3:308:53
4Ellen KillmeyD14 (15)13:36+2:187:16
8Anneli WickbomD45 (12)18:53+5:039:59
8Mattias KillmeyH10 (17)10:56+2:4310:13
8Victor BerglundH14 (21)13:05+2:316:59
10Jenny BerglundÖppen motion 5 (22)23:00+7:4811:36
12Magnus BerglundH40 (19)21:37+5:087:41
13Andrea WickbomD21 Elit (14)28:13+11:1010:02
15Mattias LundgrenH45 (19)25:04+9:119:19
17Helena LindströmÖppen motion 5 (22)30:09+14:5715:13
20Emil VidmarkH21 Elit (22)24:24+9:288:06

Vännäs OK

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
8Alma LaudonD18 Elit (10)22:07+5:078:13
10Kristina FridmanD16 (15)21:53+5:228:49
13Ester LaudonD14 (15)18:10+6:529:42
19Mats WållbergH21 Elit (22)20:34+5:386:49

Årsunda IF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Martin PerssonH20 Elit (5)19:20+1:106:52

Älvsby IF OK

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Sture NorénH55 (9)18:06+2:427:17
7Martin LarssonÖppen motion 1 (28)12:57+1:4112:06
9Karl-Erik LindbäckH55 (9)22:01+6:378:52
10Lisa LarssonD12 (22)10:58+2:028:26

Ärla IF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Karl WalheimH21 Elit (22)15:24+0:285:06

Örnsköldsviks OK

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
10Marita SöderlindD45 (12)21:11+7:2111:12
10Beatrice SöderlindD18 Elit (10)26:49+9:499:58
20Ylva ThorénD12 (22)28:05+19:0921:36
21Cornelia HörnquistD12 (22)30:24+21:2823:23

Östersunds OK

21 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Ulf LindqvistH45 (19)15:535:54
1Alva ErikssonD12 (22)8:566:52
2Camilla HambergD40 (12)16:00+0:138:04
2Felix Sjölund MyhrH10 (17)8:36+0:238:02
3Erik WillénH50 (7)18:41+2:137:32
3Ingeborg DanielssonD60 (3)27:36+13:1318:09
4Inger DahlgrenD45 (12)15:21+1:318:07
5Måns ErikssonH16 (8)16:45+2:176:45
5Greta BlücherD14 (15)14:58+3:408:00
5Mats LundquistH50 (7)18:49+2:217:35
5Daniel SjölundH40 (19)18:15+1:466:29
7Lennart HambergH40 (19)18:29+2:006:34
8Sofia LindgrenÖppen motion 8 (9)50:36+31:2918:00
8Tore HambergH12 (18)10:04+1:277:44
8Marcus AmrénH40 (19)19:42+3:137:00
9Emil MyranÖppen motion 1 (28)17:08+5:5216:00
10Olle HambergH10 (17)11:08+2:5510:24
11Gry DahlgrenD12 (22)11:28+2:328:49
17Hannes Sjölund MyhrH14 (21)14:36+4:027:48
Ulrika WillénD45 (12)ej godkänd
Joakim StenvallH40 (19)ej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser