Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Norrlandsmästerskapen, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Norrlandsmästerskapen, medel
Arrangörsorganisationer: Lycksele IF / Robertsfors IK / Vännäs OK
Datum: söndag 14 augusti 2016

D21 Elit

4 460 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Betty Ann Bjerkreim NilsenIL Tyrving37:018:17
2Lena TuressonOK Renen41:14+4:139:14
3Stina AbramssonWilhelmina Orienteringsklubb41:33+4:329:18
4Kristin OlovssonRehns BK41:45+4:449:21
5Kristin HylanderNyköpings OK42:13+5:129:27
6Helena ForsbergSkogslöparna44:26+7:259:57
7Stina NilssonUmeå OK53:10+16:0911:55
8Linnea SundströmOK Renen53:42+16:4112:02
9Åsa OtterbjörkUmeå OK54:59+17:5812:19
10Josefin MikaelssonOK Nolaskogsarna56:02+19:0112:33
11Klara YngvessonUmeå OK56:13+19:1212:36
12Elisabeth FriesUmeå OK56:17+19:1612:37
13Ida SundströmOK Renen59:17+22:1613:17
14Karin TrolinForsa OK1:02:45+25:4414:04
15Agnes RosendahlOK Renen1:03:14+26:1314:10
16Anna TibbelinOK Renen1:38:06+1:01:0521:59
Andrea WickbomVittjärvs IKej godkänd
Susanne RutqvistIFK Umeåej start

H21 Elit

5 930 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lukas PetersonIFK Umeå37:296:19
2Ludvig ÅhlundMalungs OK Skogsmårdarna38:40+1:116:31
3Karl WalheimÄrla IF38:49+1:206:32
4Fredrik IngelssonRehns BK39:45+2:166:42
5Börje PaulerSkogslöparna41:02+3:336:55
6Erik BomanGävle OK41:25+3:566:59
7Albin SjöhedGävle OK43:17+5:487:17
8Simon SjöhedGävle OK44:20+6:517:28
9Anders AxlingSundsvalls OK44:35+7:067:31
10Emil NilssonUmeå OK45:41+8:127:42
11Stefan SjölundSkogslöparna46:04+8:357:46
12Hans PerssonIFK Umeå47:18+9:497:58
13Tobias KarlssonPiteå IF48:12+10:438:07
14Jan JohanssonIFK Umeå49:04+11:358:16
15Jesper LysellRehns BK51:13+13:448:38
16Isak ForsbergHögåkers OK53:09+15:408:57
17Mikael LindmarkSkellefteå OK57:59+20:309:46
18Albert AskengrenBergnäsets AIK1:01:53+24:2410:26
19Henrik PerssonUmeå OK1:02:25+24:5610:31
20Jonas WestbomOckelbo OK1:02:37+25:0810:33
21Mats WållbergVännäs OK1:04:28+26:5910:52
22Claes LundströmSkellefteå OK1:06:43+29:1411:15
23Arvid StrandbergSkogslöparna1:08:19+30:5011:31
24Niklas FriesUmeå OK1:09:52+32:2311:46
25Anders CarnlandFrösö IF1:11:11+33:4212:00
26Erik ToomingasSundsvalls OK1:17:40+40:1113:05
Emil VidmarkVittjärvs IKej godkänd
Sixten WalheimOK Rodhenej godkänd
Karl BengtssonUmeå OKej start

D20 Elit

3 860 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tove NorénVännäs OK53:3213:52
2Elin WickbergOK Nolaskogsarna1:08:02+14:3017:37

H20 Elit

4 100 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik JohanssonUmeå OK37:079:03
2Martin PerssonÅrsunda IF37:50+0:439:13
3Erik HanssonHärnösands OK44:10+7:0310:46
4Johan NordinSundsvalls OK45:20+8:1311:03
5Lars OlovssonRehns BK56:09+19:0213:41
6Jesper JissbackeGävle OK1:33:17+56:1022:45

D18 Elit

3 390 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofia WestinVittjärvs IK33:269:51
2Wilma LagerhällRehns BK35:51+2:2510:34
3Emelie JonassonForsa OK39:28+6:0211:38
4Tove FlodmanOK Hammaren39:41+6:1511:42
5Ellen SkoogOK Hammaren41:58+8:3212:22
6Ann JohanssonSundsvalls OK45:31+12:0513:25
7Alma LaudonVännäs OK46:09+12:4313:36
8Emma WibergSkogslöparna46:59+13:3313:51
9Victoria ErikssonOK Nolaskogsarna49:14+15:4814:31
10Elin BlombergLycksele IF1:00:18+26:5217:47 Ladda ner rutt i gpx-format
11Beatrice SöderlindÖrnsköldsviks OK1:12:21+38:5521:20
Hanna KjellinForsa OKej start

H18 Elit

3 860 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo ErikssonOK Nolaskogsarna28:137:18
2Rasmus WickbomVittjärvs IK28:33+0:207:23
3Amund Bø KongsbakkBodø & Omegn IF Orientering30:37+2:247:55
4Walter LagerhällRehns BK33:00+4:478:32
5Gustav FrænellSundsvalls OK33:31+5:188:40
6Andreas PerssonOK Hammaren34:34+6:218:57
7Albin BjörnuddIFK Umeå34:49+6:369:01
8Erik OlssonGävle OK35:00+6:479:04
9Mårten OlssonGävle OK35:37+7:249:13
10Simon DahlbergOK Nolaskogsarna35:56+7:439:18
11Espen Samuelsen SkiriBodø & Omegn IF Orientering36:40+8:279:29
12Jesper VikmanOK Nolaskogsarna37:12+8:599:38
13Emanuel NäslundSkogslöparna38:13+10:009:54
14Håvard SolbakkenBodø & Omegn IF Orientering39:33+11:2010:14
15Truls LindholmSundsvalls OK42:15+14:0210:56
16Simon ErikssonUmeå OK43:53+15:4011:22
17Harald LarssonBergnäsets AIK50:10+21:5712:59

D16

2 950 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida VikströmSundsvalls OK26:419:02
2Elsa ChristofferssonOK Renen27:46+1:059:24
3Magdalena NilssonHögåkers OK29:25+2:449:58
4Anna AnderssonPiteå IF32:15+5:3410:55
5Tilde EngbergHärnösands OK32:24+5:4310:58
6Elin EdströmHärnösands OK32:35+5:5411:02
7Moa KarlssonStorviks IF38:12+11:3112:56
8Ida WickbergOK Nolaskogsarna38:27+11:4613:02
9Emelie WibergSkogslöparna39:57+13:1613:32
10Elin UnanderSundsvalls OK43:11+16:3014:38
11Kristina FridmanVännäs OK45:56+19:1515:34
12Anna ViklundGammelstads IF46:24+19:4315:43
13Smilla SandströmHärnösands OK55:54+29:1318:56
14Alice PalmgrenSundsvalls OK56:24+29:4319:07
15Emma LundgrenLycksele IF1:00:21+33:4020:27
Hanna SvanbergOK Renenej start

H16

3 390 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Benjamin NäslundSkogslöparna26:327:49
2Emil HornlidenUmedalens IF27:52+1:208:13
3Gabriel LarssonGammelstads IF32:18+5:469:31
4Isac ErikssonOK Nolaskogsarna35:07+8:3510:21
5Trygve Bø KongsbakkBodø & Omegn IF Orientering35:24+8:5210:26
6Måns ErikssonÖstersunds OK39:43+13:1111:42
7Erik KärrlanderUmedalens IF41:40+15:0812:17
Ingmar HolmerOK Nipanej godkänd
Mårten ErikssonUmedalens IFej start
Albin NorénPiteå IFej start
Robin EdlundSundsvalls OKej start

D16 Kort

3 030 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sanna ÖhmanSkellefteå OK56:4418:43

D14

3 030 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna LundbergOK Renen22:447:30
2Cornelia IvarssonOK Hammaren26:59+4:158:54
3Ellen KillmeyVittjärvs IK33:38+10:5411:06
4Hilma GustafssonArvidsjaurs OK35:39+12:5511:45
5Agnes MalmgrenOckelbo OK35:41+12:5711:46
6Tilda LagerhällRehns BK38:04+15:2012:33
7Ester LaudonVännäs OK40:22+17:3813:19
8Evelina NilssonHögåkers OK42:11+19:2713:55
9Alva LarssonUmeå OK44:45+22:0114:46
10Linnea PerssonValbo AIF46:24+23:4015:18
11Thea WennbergSkellefteå OK47:14+24:3015:35
12Alexandra ÖlundUmedalens IF48:22+25:3815:57
13Astrid RexSundsvalls OK58:05+35:2119:10
14Greta BlücherÖstersunds OK1:40:02+1:17:1833:00
Norah HellgrenWilhelmina Orienteringsklubbej start

H14

3 030 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eric HallnerOckelbo OK22:537:33
2Tobias SnellOK Renen24:12+1:197:59
3Martin BlombergLycksele IF26:37+3:448:47
4Rasmus ErikssonUmeå OK28:35+5:429:26
5Wille LångbergHudiksvalls OK28:36+5:439:26
6Oskar VikströmSundsvalls OK28:47+5:549:29
7Seth BorglundHärnösands OK30:33+7:4010:04
8Albin LundbergArvidsjaurs OK31:25+8:3210:22
9Lukas JohanssonSundsvalls OK33:25+10:3211:01
10Oskar ÅdahlUmeå OK33:32+10:3911:04
11Jakob NilssonUmeå OK37:04+14:1112:13
12Tore PalmgrenSundsvalls OK38:03+15:1012:33
13Victor BerglundVittjärvs IK38:58+16:0512:51
14Arvid Feil LindmarkSkellefteå OK40:15+17:2213:17
15Isak LundholmUmeå OK41:28+18:3513:41
16Hannes Sjölund MyhrÖstersunds OK44:20+21:2714:37
17Hannes LindahlSundsvalls OK44:21+21:2814:38
18Simon MarkströmOK Renen46:44+23:5115:25
19Linus DahlbergOK Nolaskogsarna57:20+34:2718:55
20Gustaf HägglundOK Nolaskogsarna59:37+36:4419:40
21Andreas SvenssonSK Björnen1:05:42+42:4921:40
Oskar MårtenssonSundsvalls OKej godkänd

H14 Kort

2 730 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Petter KajokSkellefteå OKej godkänd

D12

2 730 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nora WesterlundOK Nolaskogsarna24:449:03
2Ella TuressonOK Renen25:49+1:059:27
3Elsa GranholmSundsvalls OK26:17+1:339:37
4Nora Feil LindmarkSkellefteå OK27:56+3:1210:13
5Alice LarssonUmeå OK28:52+4:0810:34
6Nova AnundborgSidensjö IK32:07+7:2311:45
7Lisa LarssonÄlvsby IF OK33:09+8:2512:08
8Emma JohanssonSundsvalls OK33:43+8:5912:21
9Malin StrömqvistAttunda OK35:20+10:3612:56
10Stina LindholmSundsvalls OK35:34+10:5013:01
11Emmy KärrlanderUmedalens IF36:08+11:2413:14
12Ebba AnderssonSundsvalls OK39:15+14:3114:22
13Linn WennbergSkellefteå OK39:54+15:1014:36
14Gry DahlgrenÖstersunds OK41:46+17:0215:17
15Ebba LindholmSundsvalls OK44:27+19:4316:16
16Hanny EdströmHärnösands OK46:09+21:2516:54
17Alva ErikssonÖstersunds OK49:30+24:4618:07
18Sarah BorglundHärnösands OK51:13+26:2918:45
19Hilja BerggrundUmeå OK52:23+27:3919:11
20Cornelia HörnquistÖrnsköldsviks OK1:07:39+42:5524:46
21Ylva ThorénÖrnsköldsviks OK1:43:46+1:19:0238:00
Nora EngströmOK Nolaskogsarnaej godkänd

H12

2 730 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marcus NilssonSkogslöparna23:108:29
2Erik ByströmOK Nolaskogsarna24:13+1:038:52
3Tim LundbergOK Renen25:00+1:509:09
4Elias LanttoSK Björnen28:07+4:5710:17
5Max StigenlövHögåkers OK29:08+5:5810:40
6Sixten PerssonSkogslöparna29:10+6:0010:41
6Mattias LarssonSundsvalls OK29:10+6:0010:41
8Albin MalmgrenOckelbo OK29:11+6:0110:41
9Otto TimbyUmeå OK29:48+6:3810:54 Ladda ner rutt i gpx-format
10Olle LångbergHudiksvalls OK30:06+6:5611:01
11Jonatan HälldalSkogslöparna30:24+7:1411:08
12Tore HambergÖstersunds OK30:51+7:4111:18
13Viktor ÖhmanSkogslöparna33:28+10:1812:15
14Albin WollbrandOK Renen36:25+13:1513:20
15Wilmer RexSundsvalls OK37:08+13:5813:36
16Olle HallnerOckelbo OK57:35+34:2521:05
17Victor VikmanOK Nolaskogsarna1:17:25+54:1528:21
Jakob ErikssonUmedalens IFej start

D12 Kort

2 140 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna ÖlundUmedalens IF27:5513:02
2Moa LundgrenVittjärvs IK30:14+2:1914:07
3Tove KajokSkellefteå OK37:47+9:5217:39

D10

2 140 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Minna TuressonOK Renen18:528:48
2Tuva SirviöUmeå OK20:09+1:179:24
3Maja LundholmUmeå OK20:17+1:259:28
4Liv PaulerSkogslöparna21:41+2:4910:07
5Ida PaulerSkogslöparna22:10+3:1810:21
6Elina DömstedtIFK Umeå22:35+3:4310:33
7Tyra LarssonIFK Umeå23:00+4:0810:44
8Alva EliassonSundsvalls OK23:28+4:3610:57
9Frida HägglundOK Nolaskogsarna24:07+5:1511:16
10Hanna WoxlinSkogslöparna25:07+6:1511:44
11Ellen WesterlundOK Nolaskogsarna25:31+6:3911:55
12Tua RönnlundIFK Umeå26:17+7:2512:16
13Signe ForsbergSkogslöparna27:27+8:3512:49
14Ella LindmarkRobertsfors IK27:59+9:0713:04
15Saga RydbergUmeå OK31:38+12:4614:46
16Linda StrömqvistAttunda OK32:42+13:5015:16
17Moa RobertssonOK Nolaskogsarna33:14+14:2215:31
18Julina NyströmOK Nolaskogsarna36:14+17:2216:55
19Lova HornlidenUmedalens IF38:42+19:5018:05
20Sara StrömqvistAttunda OK44:00+25:0820:33
21Theia AnundborgSidensjö IK50:22+31:3023:32
22Alice StigenlövHögåkers OK53:42+34:5025:05
23Hilma VikströmUmeå OK1:06:00+47:0830:50

H10

2 140 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felix Sjölund MyhrÖstersunds OK16:317:43
2Liam HälldalSkogslöparna17:28+0:578:09
3Felix ÖhmanSkogslöparna18:41+2:108:43
4Martin NilssonSkogslöparna21:08+4:379:52
5Edvard SvenssonSK Björnen22:16+5:4510:24
6Alex AnderssonSundsvalls OK25:09+8:3811:45
7Vigon BerggrundUmeå OK25:12+8:4111:46
8Mattias KillmeyVittjärvs IK25:16+8:4511:48
9Olle HambergÖstersunds OK26:22+9:5112:19
10Melker WollbrandOK Renen29:21+12:5013:42
11Isak JohanssonUmeå OK33:15+16:4415:32
11Ivar GranholmSundsvalls OK33:15+16:4415:32
13Titan AnundborgSidensjö IK35:09+18:3816:25
14Seth NordinLycksele IF35:53+19:2216:46
15Lukas ErikssonUmeå OK44:20+27:4920:42
16Almar BerggrundUmeå OK58:26+41:5527:18

D35

3 390 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin ArvidssonSkogslöparna26:057:41
2Cecilia RydbergUmeå OK32:03+5:589:27
3Karin PerssonSkogslöparna36:18+10:1310:42
4Louise WoxlinSkogslöparna49:46+23:4114:40
5Ulrika AspnäsSidensjö IK57:51+31:4617:03
6Iza AnundborgSidensjö IK1:02:23+36:1818:24
Åsa PaulerSkogslöparnaej godkänd

H35

4 100 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tobias EliassonSundsvalls OK31:027:34
2Kristofer WesterSkogslöparna34:08+3:068:19
3Ola FängmarkIFK Umeå37:49+6:479:13
4Johan HalvarssonÖstersunds OK46:36+15:3411:21
5Niklas NyströmOK Nolaskogsarna53:06+22:0412:57

D40

3 390 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kerstin LarssonIFK Umeå32:319:35
2Elin SvenssonSundsvalls OK34:51+2:2010:16
3Susanna EdströmHärnösands OK38:42+6:1111:24
4Sara TimnerSundsvalls OK39:56+7:2511:46
5Camilla HambergÖstersunds OK44:28+11:5713:07
6Monika WesterlundOK Nolaskogsarna45:30+12:5913:25
7Jenny UnanderSundsvalls OK50:31+18:0014:54
8Lena AnderssonSundsvalls OK52:58+20:2715:37
9Karin LarssonUmeå OK1:02:51+30:2018:32
10Jessica StrömqvistAttunda OK1:04:03+31:3218:53
11Charlotta PalmgrenSundsvalls OK1:06:54+34:2319:44
12Emma LundholmUmeå OK1:33:30+1:00:5927:34

H40

4 100 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas RexSundsvalls OK29:107:06
2Claes TuressonOK Renen31:36+2:267:42
3Daniel SjölundÖstersunds OK33:23+4:138:08
3Oskar ForsbergSkogslöparna33:23+4:138:08
5Peter WoxlinSkogslöparna34:36+5:268:26
6Mattias LindmarkRobertsfors IK34:57+5:478:31
7Mattias PerssonSkogslöparna35:17+6:078:36
8Marcus AmrénÖstersunds OK36:35+7:258:55
9Lennart HambergÖstersunds OK38:29+9:199:23
10Mathias WesterlundOK Nolaskogsarna38:44+9:349:26
11Jens WestinSkogslöparna39:00+9:509:30
12Mattias EklundOckelbo OK42:35+13:2510:23
13Christian BiglerUmeå OK43:10+14:0010:31
14Andreas LundholmUmeå OK43:46+14:3610:40
15Jonas HälldalSkogslöparna45:08+15:5811:00
16Robert WidmarkUmeå OK47:42+18:3211:38
17Martin SundqvistUmeå OK49:18+20:0812:01
18Rikard LarssonÄlvsby IF OK1:03:27+34:1715:28
19Magnus BerglundVittjärvs IK1:05:49+36:3916:03
Joakim StenvallÖstersunds OKej godkänd

D45

2 950 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin WollbrandOK Renen32:1710:56
2Anna NordinSundsvalls OK33:55+1:3811:29
3Ann-Sofie JohanssonUmeå OK36:20+4:0312:18
4Elisabet KongsbakkBodø & Omegn IF Orientering39:58+7:4113:32
5Anna Karin NilssonUmeå OK40:09+7:5213:36
6Inger DahlgrenÖstersunds OK40:35+8:1813:45
7Åsa BäckstrandUmeå OK42:48+10:3114:30
8Anna-Lena LindströmSundsvalls OK43:18+11:0114:40
9Annika ManniUmedalens IF44:54+12:3715:13
10Carin BergenstenVittjärvs IK47:27+15:1016:05
11Anneli WickbomVittjärvs IK50:48+18:3117:13
12Victoria KarlssonSkogslöparna57:04+24:4719:20
13Marita SöderlindÖrnsköldsviks OK57:56+25:3919:38
14Jenny RönnlundStöcksjö IS59:04+26:4720:01
15Ulrika WillénÖstersunds OK1:00:42+28:2520:34
16Marianne ÅsåkerHudiksvalls OK1:20:42+48:2527:21
17Clary RexSundsvalls OK1:26:19+54:0229:15
Maria SvanbergBergnäsets AIKej start
Åsa HägglundOK Nolaskogsarnaej start

H45

3 860 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per RönnlundIFK Umeå33:548:46
2Ulf LundquistÖstersunds OK36:49+2:559:32
3Lars HenrikssonSundsvalls OK37:32+3:389:43
4Jörgen NylénOK Nolaskogsarna37:35+3:419:44
5Per EdströmHärnösands OK37:44+3:509:46
6Johan LundbergArvidsjaurs OK37:52+3:589:48
7Clas EngströmOK Nolaskogsarna38:01+4:079:50
7Rune LindströmSundsvalls OK38:01+4:079:50
9Stefan KärrlanderUmedalens IF39:15+5:2110:10
10Torgny NäslundSkogslöparna41:08+7:1410:39
11Torbjörn AnderssonSundsvalls OK44:38+10:4411:33
12Erik BorglundHärnösands OK47:04+13:1012:11
13Bert ErikssonUmeå OK48:37+14:4312:35
14Jerry LarssonUmeå OK51:07+17:1313:14
15Mattias LundgrenVittjärvs IK54:18+20:2414:04
16Erik JohanssonUmeå OK55:54+22:0014:28
17Magnus StrömqvistAttunda OK1:04:01+30:0716:35
Mikael NilssonSkogslöparnaej godkänd
Peter LundbergOK Renenej godkänd
Jan ÅhlundOK Nolaskogsarnaej start

D50

2 950 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pia LindholmSundsvalls OK32:3711:03
2Susanne AnderssonPiteå IF33:13+0:3611:15
3Maria VredinIFK Umeå1:08:40+36:0323:16
Luise HeermannNjurunda OKej godkänd

H50

3 860 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf HägglundSkellefteå OK34:118:51
2Frans WickbomVittjärvs IK35:38+1:279:13
3Thomas JohanssonSundsvalls OK38:31+4:209:58
4Anders L OlssonGävle OK40:30+6:1910:29
5Jan ForsbergHögåkers OK42:16+8:0510:56
6Per ÖgrenBergnäsets AIK43:49+9:3811:21
7Jan ChristofferssonOK Renen45:27+11:1611:46
8Christer VredinIFK Umeå46:43+12:3212:06
9Peter WestinVittjärvs IK48:01+13:5012:26
10Mats DruggeVittjärvs IK51:48+17:3713:25
11Mats LundquistÖstersunds OK54:57+20:4614:14
12Erik WillénÖstersunds OK56:13+22:0214:33
13Tomas PerssonSäterbygdens OK57:02+22:5114:46
14Sven ÖrnerlingOK Renen1:01:23+27:1215:54
15Christer LagerhällRehns BK1:17:02+42:5119:57
Christer MikaelssonHusums IF OKej godkänd

D55

2 620 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agneta FriesUmeå OK30:4011:42
2Marie FröjdRehns BK35:16+4:3613:27
3Cecilia HenfridssonUmeå OK37:40+7:0014:22
4Marita WiknerHögåkers OK39:01+8:2114:53
5Birgitta WinbladRehns BK43:07+12:2716:27
6Kristina PetersonIFK Umeå44:45+14:0517:04
7Agneta SamuelssonFältjägarnas IF50:13+19:3319:10
8Kristina HammarfalkÖstersunds OK56:48+26:0821:40

H55

3 390 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Harry HietanenGävle OK25:157:26
2Jan NordinSundsvalls OK28:06+2:518:17
3Johan WiknerHögåkers OK30:25+5:108:58
4Sture NorénÄlvsby IF OK31:49+6:349:23
5Uno JohanssonSundsvalls OK32:16+7:019:31
6Lennart StrandbergSkogslöparna37:25+12:1011:02
7Jan SundströmOK Renen41:48+16:3312:19
8Gunnar SjölundSkogslöparna42:17+17:0212:28
9Håkan CarnlandFrösö IF42:35+17:2012:33
10Inge NilssonUmeå OK1:04:42+39:2719:05
11Curt LandinRehns BK1:08:12+42:5720:07
12Karl-Erik LindbäckÄlvsby IF OK1:08:32+43:1720:12
Hans-Erik CarlborgIFK Umeåej start
Inge SöderqvistOK Renenej start

D60

2 620 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Katarina KvickSkogslöparna38:1114:34
2Britt KarlssonUmeå OK46:06+7:5517:35
3Ulla Britt SundinSkogslöparna51:40+13:2919:43
4Ingeborg DanielssonÖstersunds OK55:23+17:1221:08
5Gunnel Birgitta LindblomHögåkers OK1:15:29+37:1828:48
Kerstin Caap-HällgrenHärnösands OKej start

H60

3 390 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Clas FriesUmeå OK29:418:45
2Anders FriesUmeå OK31:56+2:159:25
3Ola LindgrenÖstersunds OK37:34+7:5311:04
4Roland JanssonÄlvsby IF OK39:27+9:4611:38
5Lennart KarlssonUmeå OK41:37+11:5612:16
6Lennart WinbergHudiksvalls OK45:17+15:3613:21
7Lars SjölanderOK Nipan46:03+16:2213:35
8Hans WickbomVittjärvs IK47:39+17:5814:03
9Jan-Erik SkyttnerLjusdals OK49:14+19:3314:31
10Seth PerssonFältjägarnas IF51:16+21:3515:07
11Hans-Erik GrenholmWilhelmina Orienteringsklubb53:36+23:5515:48
12Håkan ErikssonUmeå OK1:06:34+36:5319:38
Mats SandewallUmeå OKej godkänd

D65

2 410 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva FeilSkellefteå OK37:3215:34
2Karin DelinAlfta-Ösa OK43:53+6:2118:12
3Ingrid Wiklander NylanderSundsvalls OK48:39+11:0720:11
4Christina LindkvistHögåkers OK1:00:46+23:1425:12
Christina FlordalLjusdals OKej godkänd
Lena StenbergIFK Umeåej godkänd

H65

2 950 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans-Åke ÖströmOK Nipan29:3110:00
2Lars StrinnholmÖstersunds OK32:21+2:5010:57
3Sven Bergström TrolinForsa OK33:06+3:3511:13
4Berndt StenbergIFK Umeå37:14+7:4312:37
5Robert SvartholmGammelstads IF41:23+11:5214:01
6Jon FlordalLjusdals OK42:16+12:4514:19
7Lennart VedinOK Branten43:29+13:5814:44
8Hans-Erik ErikssonGävle OK44:18+14:4715:01
9Per SundinSkogslöparna44:31+15:0015:05
10Eje AnderssonBodens BK45:16+15:4515:20
11Mats KlingvallUmeå OK55:44+26:1318:53
12Hans NygrenBolidens SK1:01:54+32:2320:58
Göran HällströmOK Nipanej godkänd
Ove HemmingssonBrunflo IFej godkänd

D70

2 410 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christina WestmanHudiksvalls OK30:5412:49
2Anne-Marie ByströmSidensjö IK41:35+10:4117:15
3Laila NäslundSelånger SOK50:24+19:3020:54
4Monica KrigOK Nipan51:36+20:4221:24
5Britt-marie JohanssonStöcksjö IS55:45+24:5123:07
6Lena TimnerUmeå OK58:28+27:3424:15
Gerd BerglundHögåkers OKej godkänd

H70

2 950 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kurt HalvarssonÖstersunds OK32:1910:57
2S O VikströmSkellefteå OK38:15+5:5612:57
3Roland LundqvistLångvikens OK43:48+11:2914:50
4Åke HöglundTimrå SOK43:57+11:3814:53
5Roland SalomonssonHärnösands OK47:25+15:0616:04
6Sören PetterssonOK Nipan53:06+20:4718:00
7Rolf JakobssonAlfta-Ösa OK55:49+23:3018:55
8PER-OLAV FÄNGMARKIFK Umeå58:29+26:1019:49
9Ingvar LindblomHögåkers OK1:22:36+50:1727:59
Stig BlidefalkOK Nipanej start
Kjell HemmyrStöcksjö ISej start

H75

2 620 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran EnkvistSkellefteå OK39:4615:10
2Birger LundbergArvidsjaurs OK43:54+4:0816:45
3Bo JonssonBolidens SK45:06+5:2017:12
4Runar MarktinVidsels IK47:02+7:1617:57
4Sören JanssonSundsvalls OK47:02+7:1617:57
6Sten ErikssonOK Branten47:15+7:2918:02
7Almer LundholmBolidens SK50:23+10:3719:13
8Torsten VestmanOK Nolaskogsarna53:53+14:0720:33
9Per-Anders BrännströmArvidsjaurs OK56:50+17:0421:41
10Henken ErikssonI 19 IF1:28:59+49:1333:57
11Olle NäslundSelånger SOK1:40:58+1:01:1238:32
Gustav KrigOK Nipanej godkänd
Åke BerglundHögåkers OKej godkänd

D80

2 110 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inga-Lena BergfältHudiksvalls OK44:4921:14
2Gun KrohnHudiksvalls OK46:40+1:5122:07

H80

2 620 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1John BerglundAlfta-Ösa OK36:2213:52
2Folke ErikssonI 19 IF38:36+2:1414:43
3Thorsten JohanssonLångvikens OK43:57+7:3516:46
4Rolf KrohnHudiksvalls OK49:56+13:3419:03
5Birger ByströmSidensjö IK54:03+17:4120:37
Gunnar TimnerUmeå OKej godkänd

Inskolning

1 970 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Felicia Aspnäs FermSidensjö IKfullföljt
Filip Aspnäs FärmSidensjö IKfullföljt
Delisia NyströmOK Nolaskogsarnafullföljt
Milea NyströmOK Nolaskogsarnafullföljt
Edvin WesterSkogslöparnafullföljt
Elsa VikströmUmeå OKfullföljt
Lovisa NilssonHögåkers OKej start

U1

1 970 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frans PerssonSäterbygdens OK20:1610:17
2Herman EliassonSundsvalls OK20:17+0:0110:17
3Ted LindmarkRobertsfors IK22:26+2:1011:23
4Axel LarssonIFK Umeå22:47+2:3111:33
5Torunn OtterbjörkUmeå OK24:55+4:3912:38
6Hugo RydbergUmeå OK25:51+5:3513:07
7Hjalmar RutqvistIFK Umeå26:03+5:4713:13
8Stina PerssonSkogslöparna26:59+6:4313:41
9Elsa WoxlinSkogslöparna27:59+7:4314:12
10Olle LugnérSkellefteå OK28:53+8:3714:39
11Hugo DanielssonLycksele IF31:05+10:4915:46
12Sally ArvidssonSkogslöparna31:19+11:0315:53
13Alicia Eriksson LindLycksele IF33:45+13:2917:07
14Valter VikströmUmeå OK41:17+21:0120:57
15Alfred HellmanHögåkers OK42:33+22:1721:35
16Hannes HägglundOK Nolaskogsarna44:30+24:1422:35
17Ture ForsbergSkogslöparna50:09+29:5325:27
Manfred NordinLycksele IFej godkänd
Ossian NordinLycksele IFej godkänd

U2

2 140 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik DömstedtIFK Umeå26:5912:36
2Martin LarssonÄlvsby IF OK28:31+1:3213:19
3Moa TimbyUmeå OK33:14+6:1515:31
4Thea BerglundVittjärvs IK33:31+6:3215:39
5Klara LugnérSkellefteå OK39:54+12:5518:38
6Edvin HellmanHögåkers OK40:13+13:1418:47

Öppen motion 1

2 140 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åsa ÖlundUmedalens IF23:2710:57
2Stefan FriesUmeå OK1:02:09+38:4229:02

Öppen motion 3

2 730 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats LanttoSK Björnen27:009:53
2Anna RobertssonOK Nolaskogsarna30:29+3:2911:09
3Maria WennbergSkellefteå OK34:19+7:1912:34
4Jenny BerglundVittjärvs IK40:14+13:1414:44
5Tilda RobertssonOK Nolaskogsarna45:11+18:1116:33
6Elin LugnérSkellefteå OK45:22+18:2216:37
7Adrian WidmarkUmeå OK46:07+19:0716:53
8Anna WidmanSundsvalls OK53:19+26:1919:31
9Camilla WidmarkUmeå OK53:22+26:2219:32
10Barbro LundqvistLångvikens OK1:03:38+36:3823:18
11Jonna DeilertSkellefteå OK1:06:21+39:2124:18
Kerstin ErikssonUmedalens IFej start

Öppen motion 5

3 030 m, 43 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan NilssonHögåkers OK29:599:53
2Therese HedströmSkellefteå OK36:37+6:3812:05
3Kristofer ÖhmanSkogslöparna36:58+6:5912:12
4Yvonne NäslundSkogslöparna40:30+10:3113:21
5Anders KillmeyVittjärvs IK41:16+11:1713:37
6Marie BorglundHärnösands OK41:59+12:0013:51
7Solveig ForsbergHögåkers OK42:30+12:3114:01
8Mikael LarssonIFK Umeå43:22+13:2314:18
9Anna-Lena TynongGävle OK43:24+13:2514:19
10Marita SundströmOK Renen44:39+14:4014:44
11Lillemor ErikssonOK Nolaskogsarna44:46+14:4714:46
12Peter LugnérSkellefteå OK44:48+14:4914:47
13Sara HornlidenUmedalens IF46:28+16:2915:20
14Marlene HälldalSkogslöparna48:58+18:5916:09
15Jessica LindmarkRobertsfors IK50:35+20:3616:41
15Susanne MikaelssonHusums IF OK50:35+20:3616:41
17Roger ErikssonOK Nolaskogsarna52:23+22:2417:17
18Linda LundbergOK Renen52:43+22:4417:23
19Håkan WickbergOK Nolaskogsarna52:54+22:5517:27
20Charlotte BlomqvistOK Nolaskogsarna53:18+23:1917:35
20Jessica ZetterbergHudiksvalls OK53:18+23:1917:35
22Kerstin BlomRehns BK53:39+23:4017:42
23Alvin HornlidenUmedalens IF54:16+24:1717:54
24Torbjörn HornlidenUmedalens IF54:18+24:1917:55
25Marie JohanssonHögåkers OK54:22+24:2317:56
26Jenni ÖhmanSkogslöparna55:09+25:1018:12
27Irené LarssonSundsvalls OK55:39+25:4018:21
28Isak HellgrenWilhelmina Orienteringsklubb56:02+26:0318:29
29Erika TimbyUmeå OK56:20+26:2118:35
30Anneli BäckströmHögåkers OK57:42+27:4319:02
31Mikael AbramssonWilhelmina Orienteringsklubb1:00:23+30:2419:55
32Eva SkyttnerLjusdals OK1:01:13+31:1420:12
33Helena LindströmVittjärvs IK1:01:47+31:4820:23
34Tomas LundströmSkellefteå OK1:03:10+33:1120:50
35Annika SvenssonSK Björnen1:03:38+33:3921:00
36Sven StigenlövHögåkers OK1:04:21+34:2221:14
37Ulf KinertHärnösands OK1:07:26+37:2722:15
38Petra BerggrundUmeå OK1:10:27+40:2823:15
39Tina JohanssonSundsvalls OK1:13:04+43:0524:06
40Sofia LindgrenÖstersunds OK1:17:57+47:5825:43
41Annika VikströmUmeå OK1:20:26+50:2726:32
42Annelie HellgrenWilhelmina Orienteringsklubb1:22:20+52:2127:10
Lars JohanssonLycksele IFej godkänd
Sara Ahlman ÅdahlUmeå OKej start
Stefan ErikssonUmedalens IFej start
Lars SvenssonSK Björnenej start

Öppen motion 8

4 460 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan RydbergUmeå OK46:0210:19
2Sofia NilssonUmeå OK52:46+6:4411:49
3Roger KarlssonUmeå OK58:19+12:1713:04
4Johan KorsmanUmeå OK58:59+12:5713:13
5Kadri KalvoSundsvalls OK1:00:44+14:4213:37
6Sanna RönnlundUmeå OK1:03:56+17:5414:20
7Markus ÅdahlUmeå OK1:04:30+18:2814:27
8Patrik WennbergSkellefteå OK1:04:54+18:5214:33
9Jonas LångbergHudiksvalls OK1:04:57+18:5514:33
10Rebecca FahlgrenVittjärvs IK1:06:20+20:1814:52
11Lars NilssonUmeå OK1:07:32+21:3015:08
12Göran HörnquistÖrnsköldsviks OK1:15:36+29:3416:57
13Mattias KarlssonUmeå OK1:18:48+32:4617:40 Ladda ner rutt i gpx-format
14Fredrik GranholmSundsvalls OK1:22:07+36:0518:24
15Mattias HögströmForsa OK1:24:29+38:2718:56
16Mats JohanssonSundsvalls OK1:48:11+1:02:0924:15

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser