Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Frösö 5-dagars etapp 1

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Frösö 5-dagars etapp 1
Arrangörsorganisation: Frösö IF
Datum: tisdag 28 april 2015

A

7 600 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1David SundströmSöderhamns OK55:037:14
2Martin SundströmSöderhamns OK57:55+2:527:37
3Sven NorrmanFrösö IF59:12+4:097:47
4Mikael HallmansFrösö IF59:37+4:347:50
5Johan HalvarssonÖtersunds OK59:42+4:397:51
6Daniel SjölundÖstersunds OK1:00:23+5:207:56
7Edvard SundmanÅsarna IK1:01:47+6:448:07
8Daniel BerggrenÖstersunds OK1:01:49+6:468:08
9Erik RisbyOK Kåre1:02:12+7:098:11
10Hampus LindblomÅsarna IK1:02:32+7:298:13
11Markus HanssonFrösö IF1:07:07+12:048:49
12Jörgen MattssonTandsbyns IF1:09:18+14:159:07
13Linda BergBromma-Vällingby SOK1:10:47+15:449:18
14Christoffer JohanssonTrollhättans SOK1:12:16+17:139:30
15Mårten EnebergOK Storsjön1:12:57+17:549:35
16Josefina SundemanHiidenkiertäjät1:14:03+19:009:44
17Lars-Åke LarssonÖstersunds OK1:14:05+19:029:44
18Håkan CarnlandFrösö IF1:17:03+22:0010:08
19Anders ErikssonFrösö IF1:18:25+23:2210:19
20Per-Ove BergqvistFältjägarnas IF1:19:24+24:2110:26
21Gunnar HagqvistFrösö IF1:21:23+26:2010:42
22Anders CarnlandFrösö IF1:33:53+38:5012:21
Johan AndreassonVäxjö OKej godkänd

B

5 100 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1HANNA FALKIF Thor42:478:23
2Björn OlofssonOK Storsjön44:24+1:378:42
3Björn IsraelssonOK Storsjön44:52+2:058:47
4Karl EnelandFrösö IF49:58+7:119:47
5Roger KrohnFältjägarnas IF51:22+8:3510:04
6Stig BergFrösö IF52:04+9:1710:12
7Björn JohanssonFrösö IF53:52+11:0510:33
8Fredrik MartinssonFrösö IF55:24+12:3710:51
9Anna Lotta IrewallTjällmo Godegårds OK56:33+13:4611:05
10Rasmus PetterssonHägersta AGIF57:23+14:3611:15
11Anders BergFrösö IF57:56+15:0911:21
12Hampus MillestuSikås Västra1:01:21+18:3412:01
13Fredrik BäckmanBrunflo IF1:03:42+20:5512:29
14Erik WillénÖstersunds OK1:09:13+26:2613:34
15Thomas DalhbergFrösö IF1:16:55+34:0815:04
16Filip ÅslinStockviks SF1:20:46+37:5915:50
Hanna FalkeströmFrösö IFej godkänd
Ida ErikssonFrösö IFej godkänd
Olga DobrydnjovaÖsterunds OKej godkänd
Anders SahlinÖstersunds SKej godkänd
Cecilia ThomassonFältjägarnas IFej godkänd
Torulf BäckmanFrösö IFej godkänd

C

3 900 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik OlofssonÖstersunds OK38:549:58
2Kurt HalvarssonÖstersunds OK41:20+2:2610:35
3Patrik SjödinÖstersunds OK43:02+4:0811:02
4Anders ForsstedtSöders-Tyresö43:46+4:5211:13
5Tom BrantheimÖstersunds OK44:09+5:1511:19
6Ove HemmingssonBrunflo IF44:32+5:3811:25
7Erik EdlerKlubblös44:42+5:4811:27
8Anna BrammåsKlubblös45:50+6:5611:45
9Anna MyhrÖstersunds OK48:02+9:0812:18
10Lars-Åke KarlssonFältjägarnas IF50:24+11:3012:55
11Monica ÅgrenÖstersunds OK52:38+13:4413:29
12Ingeborg DanielssonÖstersunds OK53:38+14:4413:45
13Marianne ÅhlströmOK Storsjön57:20+18:2614:42
14Claes SöderhjelmÖstersunds OK58:11+19:1714:55
15Lars StrinnholmÖstersunds OK1:00:39+21:4515:33
16Rasmus GustavssonÖstersunds OK1:01:17+22:2315:42
17Karin WalltinÖstersunds OK1:02:02+23:0815:54
18Gunilla AckerotKlubblös1:04:18+25:2416:29
19Lars-Erik GahlinÖstersunds OK1:06:39+27:4517:05
20Anders NybergFrösö IF1:17:15+38:2119:48
21Jan-Anders JacobssonFältjägarnas IF1:19:14+40:2020:18
22Göran RåghallKlubblös1:20:08+41:1420:32
23Robert DahlinBrunflo IF1:21:31+42:3720:54
24Gunnar HedbergÖstersunds OK1:21:34+42:4020:54
25Veronika BäckmanBrunflo IF1:38:40+59:4625:17
26Gabriel HjelmKlubblös1:51:58+1:13:0428:42
Erik HellbergÖstersunds OKej godkänd
Peder SjölundFMIFej godkänd

D

3 300 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kjell EnarssonÖstersunds OK34:5810:35
2Bernt ÅkerlundFältjägarnas IF36:08+1:1010:56
3Ove JönssonBrunflo IF36:38+1:4011:06
4Stefan RydenÖFS39:05+4:0711:50
5Monica Skoog BoströmBrunflo IF39:25+4:2711:56
6Åsa LindqvistÖstersunds OK41:51+6:5312:40
7Peter ZwahlenStuguns SK42:40+7:4212:55
8Eira HjartadottirKlubblös44:44+9:4613:33
9Siri NybergFrösö IF44:45+9:4713:33
10Sven-Martin ErikssonÖstersunds OK45:32+10:3413:47
11Maria AndersdotterBrunflo IF45:59+11:0113:56
12Jörgen MattssonFrösö IF47:48+12:5014:29
13Ulrika WillénÖstersunds OK48:00+13:0214:32
14Kaj LundLitsbygdens SK50:37+15:3915:20
15Sofie JugårdAktivut51:43+16:4515:40
16Anna ScheiderKlubblös51:44+16:4615:40
17Per-Ola GraffmoFrösö IF52:12+17:1415:49
18Anders BergströmÅs IF53:12+18:1416:07
19Eva-Britt BjörkBrunflo IF57:37+22:3917:27
20Andreas GrannKlubblös1:04:20+29:2219:29
21Ingvar GustafssonFältjägarnas IF1:05:37+30:3919:53
22Gunnar SundströmKlubblös1:12:56+37:5822:06
23Rickard SundströmKlubblös1:13:32+38:3422:16
24Maria WesterlundKlubblös1:16:28+41:3023:10
25Christoffer SundströmKlubblös1:18:00+43:0223:38
26Sara StegingKyrkås IF1:29:26+54:2827:06
27Emma OlssonKyrkås IF1:29:28+54:3027:06
28Rolf NyströmÖstersunds OK1:32:08+57:1027:55
Maja WillénÖstersunds OKej godkänd
Gertrud EdlerKlubblösej godkänd
Rickard EliassonÖstersunds OKej godkänd

E

3 200 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tor RönnestrandFrösö IF30:149:26
2Lina LindbergÖstersunds OK31:15+1:019:45
3Agnes MattssonTandsbyns IF32:32+2:1810:10
4Ingela RönnestrandFrösö IF36:16+6:0211:20
5Fredrik AxelssonFrösö IF36:53+6:3911:31
6Åsa PerssonÖstersunds OK37:53+7:3911:50
7Leif AllonenFältjägarnas IF39:38+9:2412:23
8Anna-Karin EnghultFrösö IF40:24+10:1012:37
9Catharina BäcklundKlubblös40:25+10:1112:37
10Eric LindbergÖstersunds OK41:13+10:5912:52
11Eva GustafssonKlubblös41:21+11:0712:55
12Margareta HalvarssonFältjägarnas IF45:05+14:5114:05
13Axel MattssonFrösö IF45:15+15:0114:08
14Eva KilanderÖstersunds OK45:17+15:0314:09
15Lena MattssonFrösö IF45:25+15:1114:11
16Magdalena MixterÖstersunds OK45:43+15:2914:17
17Per-Ove ForsOK Storsjön46:18+16:0414:28
18Håkan GruenSemså Fritid46:34+16:2014:33
19Lars SahlenÖstersunds OK47:12+16:5814:45
20Hanna RisbergKlubblös47:31+17:1714:50
21Kristina HammarfalkÖstersunds OK48:27+18:1315:08
22Elisabeth ÅgrenÖsterunds OK50:13+19:5915:41
23Elsa OlofssonÖstersunds OK51:49+21:3516:11
24Ester OlofssonOK Storsjön51:55+21:4116:13
25Anton JugårdAktivut53:46+23:3216:48
26Inger SandinÖstersunds OK57:46+27:3218:03
27Leif IsraelssonTandsbyns IF1:01:11+30:5719:07
28Helena HäggKlubblös1:06:12+35:5820:41
29Eva IvarssonRödöns SK1:06:17+36:0320:42
30Gunilla JohanssonFrösö IF1:06:18+36:0420:43
31Anette LarssonRödöns SK1:06:32+36:1820:47
32Sören PerssonKlubblös1:13:03+42:4922:49
33Gösta NilssonÖstersunds OK1:40:18+1:10:0431:20

F

2 600 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sam JarehornFrösö IF28:3310:58
2Hannes Sjölund MyhrÖstersunds Ok28:36+0:0311:00
3Elin RudhFrösö IF30:39+2:0611:47
4Axel ArnessonÖstersunds OK30:49+2:1611:51
5Clara LindbergÖstersunds OK31:09+2:3611:58
6Aron SwartzFrösö IF31:25+2:5212:05
7Flisa RavaldÖstersunds OK32:15+3:4212:24
8Christin RudhFrösö IF34:00+5:2713:04
9Frida BerggrenÖstersunds OK38:15+9:4214:42
10Liv SjölundÖstersunds SK38:45+10:1214:54
11Malte HäggströmNäldens IF50:32+21:5919:26
12Erica HäggströmNäldens IF50:35+22:0219:27
13Emma SjöströmKlubblös57:33+29:0022:08
14Anna SjöströmÖstersunds SK57:42+29:0922:11
15Thea ÖstmanFrösö IF57:43+29:1022:11
16Fabian GrindborgÅS IF58:10+29:3722:22
17Olle GrindborgÅs IF58:43+30:1022:35
18Fanny IsraelssonOK Storsjön1:07:35+39:0225:59
19Ingegerd PerssonFrösö IF1:14:16+45:4328:33

G

2 000 m, 57 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Calle EngdahlKlubblös18:439:21
2Joar BäckmanFrösö IF21:06+2:2310:33
3Hanna LindqvistÖstersunds OK21:18+2:3510:39
4Olle HambergÖstersunds OK21:52+3:0910:56
5Felix Sjölund MyhrÖstersunds OK22:31+3:4811:15
6Oskar BergmanFrösö IF23:09+4:2611:34
7Emma NilssonStuguns SK24:25+5:4212:12
8Märta BlidbergÖstersunds OK25:46+7:0312:53
9Erik BlidbergÖstersunds OK25:47+7:0412:53
10Måns RavaldÖstersunds OK26:32+7:4913:16
11Olle SjöblomÖstersunds OK26:51+8:0813:25
12Isa WestmanFrösö IF29:22+10:3914:41
13Björn RönnestrandFrösö IF29:52+11:0914:56
14Siri BergströmÅs IF31:16+12:3315:38
15Märta SvedskogFrösö IF31:23+12:4015:41
16Ebba HäggströmFrösö IF31:33+12:5015:46
17Lovisa HäggströmFrösö IF31:33+12:5015:46
18Nils RönnestrandFrösö IF31:33+12:5015:46
19Samuel BobergFrösö IF31:34+12:5115:47
20Per-Erik RönnestrandFrösö IF31:37+12:5415:48
21Bo SvedskogFrösö IF32:03+13:2016:01
22Jonathan BobergBrunflo IF32:08+13:2516:04
23Petter LandgrenÖBS32:15+13:3216:07
24Lova ForsbergKlubblös33:14+14:3116:37
25Meja ForsbergKlubblös33:18+14:3516:39
26Emelie ForsbergKlubblös33:21+14:3816:40
27Karin SJöströmÖstersunds SK33:53+15:1016:56
28Gertrud AliraniValla33:53+15:1016:56
29Ann BjörckValla33:54+15:1116:57
30Saga FahlgrenFrösö IF36:25+17:4218:12
31Mattis FahlgrenFrösö IF36:29+17:4618:14
32Axel BromeeÖstersunds OK36:42+17:5918:21
33Simon LindqvistÖstersunds OK37:13+18:3018:36
34Frida OlofssonKlubblös37:15+18:3218:37
35Maja KramFrösö IF37:17+18:3418:38
36Max BoströmFrösö IF37:22+18:3918:41
37Tina HagårdRävetofta OK37:32+18:4918:46
38Adam TengbladÖstersunds OK38:56+20:1319:28
39Loa NordströmFrösö IF38:56+20:1319:28
40Erik ÄngbladÖstersunds OK39:03+20:2019:31
41Vidar EnelandFrösö IF41:14+22:3120:37
42Axel LodinFrösö IF41:15+22:3220:37
43Toste WallskogFrösö IF41:21+22:3820:40
44Emma SeltedtFrösö IF41:47+23:0420:53
45Neo AnderssonÖstersunds Gymnastik41:51+23:0820:55
46Vidar BäckmanFrösö IF42:32+23:4921:16
47Thord Eric NilssonKlubblös42:35+23:5221:17
48Ture LundinFrösö IF43:04+24:2121:32
49Simon FalkenströmFrösö IF43:05+24:2221:32
50Arvid BerggrenÖstersunds OK45:35+26:5222:47
51Agnes WernerKlubblös47:21+28:3823:40
52Anne RydenSvegs alpina1:10:17+51:3435:08
53Gustaf AnderssonMyssjö-Oviken1:10:17+51:3435:08
Jonna BlomFrösö IFej godkänd
Filip BlomFrösö IFej godkänd
Josef AliraniVallaej godkänd
Simon BjörckVallaej godkänd

Challenge

7 200 m, 39 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1David EngströmÖstersunds OK45:276:18
2Mattias JohanssonIFK Moras OK48:15+2:486:42
3John LagerskogArvidsjaur OK52:10+6:437:14
4Andreas KårströmKlubblös53:37+8:107:26
5Håkan BlidbergÖstersunds OK53:38+8:117:26
6Erik StrindlundÖstersunds SK56:40+11:137:52
7Martin LarssonKlubblös59:11+13:448:13
8Kristian GustafssonFrösö IF59:25+13:588:15
9Emil RuhdFrösö IF1:02:35+17:088:41
10Martin GulleKlubblös1:02:51+17:248:43
11Maria BobergFrösö IF1:04:24+18:578:56
12Conny AnjevallKklubblös1:04:47+19:208:59
13Marcus ÅsenBiathlon Östersund1:07:37+22:109:23
14Hans ÅgrenÖstersunds OK1:11:16+25:499:53
15Charlotta NilssonFrösö IF1:12:00+26:3310:00
16Ida IngmarsdotterÅsarna IK1:12:09+26:4210:01
17Fredrik FalkdalenFrösö IF1:12:51+27:2410:07
18Per JohannessonÖstersunds OK1:13:23+27:5610:11
19Tomas LundemoKlubblös1:13:42+28:1510:14
20Henrik IlhamnOK Storsjön1:14:24+28:5710:20
21Hanna SmedstadKlubblös1:14:27+29:0010:20
22Andreas RichterÖstersunds OK1:15:30+30:0310:29
23Linda ErikssonÖstersunds OK1:18:04+32:3710:50
24Leif NordströmKlubblös1:18:34+33:0710:54
25Henrik SekanderGäddede SK1:19:29+34:0211:02
26Birgitta LindenKlubblös1:20:37+35:1011:11
27Fredrik JohanssonÖSK Motion1:20:41+35:1411:12
28Peter WallskogFrösö IF1:23:07+37:4011:32
29Bodil GöranssonÖstersunds Draghundsklubb1:23:13+37:4611:33
30Gisela NorbergFrösö IF1:24:12+38:4511:41
31Britta AlmestålÖsk Motion1:32:19+46:5212:49
32Malin JohanssonKlubblös1:32:27+47:0012:50
33Peder EngströmKlubblös1:34:49+49:2213:10
34Cathrin EngströmKlubblös1:34:50+49:2313:10
35Oskar OhlssonFunäsdalens IF1:35:06+49:3913:12
36Per WestermarkHäggenås SK1:46:09+1:00:4214:44
37Linda NorrmanFrösö IF1:53:21+1:07:5415:44
38Gloria KarlssonKlubblös1:53:26+1:07:5915:45
Fredrik HögbergKlubblösej godkänd

Miniknat

700 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eskil EnelandFrösö IFfullföljt
2Hugo EnelandFrösö IFfullföljt
3Elias FalkenströmFrösö IFfullföljt
4Matilda LundinFrösö IFfullföljt
5Hektor Sthål fullföljt
6Ricki DahlinBrunflo IFfullföljt
7Ingrid SvedskogFrösö IFfullföljt
8Ingrid SvedskogFrösö IFfullföljt
9Tove YtterbyÖstersunds Telemarksklubbfullföljt
10Anton TrehnFrösö IFfullföljt
11Emma TrenFrösö IFfullföljt
12Edit OlofssonOK Storsjönfullföljt
13Gaston SandströmKlubblösfullföljt
14Sigge SandströmKlubblösfullföljt
15Arvid GrahnÖstersunds OKfullföljt
16Frida GrahnÖstersunds OKfullföljt
17Lovisa BlomqvistKlubblösfullföljt
18Vincent BlomqvistKlubblösfullföljt
19Silje HermanssonFrösö IFfullföljt
20Emil FahlgrenKlubblösfullföljt
21Tova FahlgrenFrösö IFfullföljt
22David JarehornFrösö IFfullföljt
23Lisa SehlstedtFrösö IFfullföljt
24Olivia BångFrösö IFfullföljt
25Erik HedströmÖstersunds OKfullföljt
26Elise AhlgrenKlubblösfullföljt
27Kajsa KramFrösö IFfullföljt
28Ruben KollbergFrösö IFfullföljt
29Alfred KollbergFrösö IFfullföljt
30Ville EureniusBikupan IFfullföljt
Elinore OlofssonFältjägarnas IFej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser