Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Älvsby IF OK

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Älvsby IF OK
Arrangörsorganisation: Älvsby IF OK
Datum: lördag 9 juli 2011

D21 Elit

4 610 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin SjölanderOK Rodhen33:517:20
2Helena ForsbergSkogslöparna35:54+2:037:47
3Lena TuressonOK Renen36:59+3:088:01
4Lina GustafssonVittjärvs IK38:36+4:458:22
5Carina SvenssonBredaryds SOK40:11+6:208:42
6Anna HolmgrenIFK Umeå40:28+6:378:46
7Lisa CarlssonOK Linné40:51+7:008:51
8Susanne AnderssonPiteå IF43:29+9:389:25
9Stina AndreassonGustavsbergs OK44:21+10:309:37
10Evelin GustafssonVittjärvs IK45:15+11:249:48
11Sara LundstenVittjärvs IK46:19+12:2810:02
12Susanne LüscherStora Tuna OK56:07+22:1612:10
13Katarina LindénVäxjö OK1:03:25+29:3413:45
Ida JanssonOK Renenej godkänd

H21 Elit

5 400 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Robbin KantarpOK Hällen31:305:50
2Anders BennitzOK Renen31:32+0:025:50
3Patrik SvedbergGävle OK32:48+1:186:04
4Ilkka NurminenHelsingin Suunnistajat34:01+2:316:17
5Erik Ivarsson SandbergOK Denseln34:03+2:336:18
6Jan OlmKils OK34:04+2:346:18
7Per LenanderVäxjö OK34:26+2:566:22
8Simon WallerOK Vargen34:54+3:246:27
9Hans BrolundOK Denseln35:13+3:436:31
10Andreas DavidssonOK Klemmingen36:13+4:436:42
11Olov EricsonRehns BK36:41+5:116:47
12Jakob OdebladIFK Umeå36:56+5:266:50
13Peter WestinVittjärvs IK37:24+5:546:55
14Björn WistrandOK Hällen38:19+6:497:05
15Mikael LindmarkIFK Kiruna38:29+6:597:07
16Magnus LindmarkIFK Kiruna39:04+7:347:14
17Sven LundbäckStora Tuna OK40:07+8:377:25
18Oskar ForsbergSkogslöparna40:10+8:407:26
19Henrik HolmaVittjärvs IK41:57+10:277:46
20Melker PetterssonOK Renen42:00+10:307:46
21Johan SvedeliusIFK Umeå42:09+10:397:48
22Martin ÅkerlundSkellefteå OK42:47+11:177:55
23Rickard SundströmOK Renen44:05+12:358:09
24Oleg VokulovLeader Petrozavodsk44:51+13:218:18
25Claes LundströmSkellefteå OK46:30+15:008:36
26Tomas JohanssonIFK Umeå53:08+21:389:50
27Erik SundbergStora Tuna OK1:09:01+37:3112:46
Sune NordbergBergnäsets AIKej godkänd
Claes TuressonOK Renenej godkänd
Jan JohanssonIFK Umeåej start

H20 Elit

4 610 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niklas HenrikssonGammelstads IF41:539:05
2Tage NordbergBergnäsets AIK41:55+0:029:05

D18 Elit

3 820 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma BergströmOK Vargen30:307:59
2Evelina WickbomVittjärvs IK32:33+2:038:31
3Linnea SundströmOK Renen35:59+5:299:25
4Josefine TuoremaaVittjärvs IK38:07+7:379:58
5Ida NorénÄlvsby IF OK42:22+11:5211:05
6Nina ViklundLarsmo IF1:08:26+37:5617:54
7Pernilla SundvikLarsmo IF1:20:57+50:2721:11
Andrea WickbomVittjärvs IKej start

H18 Elit

4 060 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonas LarsonBergnäsets AIK30:127:26
2Albin SjöhedGävle OK31:29+1:177:45
3Joar SvartholmGammelstads IF31:31+1:197:45
4Axel ChristofferssonOK Renen31:49+1:377:50
5Ulrik NordbergBergnäsets AIK33:51+3:398:20
6Filip SalénOK Renen34:05+3:538:23
7Gunnar HolmgrenBergnäsets AIK34:11+3:598:25
8Emil NilssonUmeå OK36:36+6:249:00
9Fredrik ÖgrenBergnäsets AIK38:15+8:039:25
10Erik ÖgrenBergnäsets AIK43:45+13:3310:46
11Johan SandlundOK Njudung46:07+15:5511:21
12Victor HenrikssonSeskarö IF50:29+20:1712:26
Olov BybergVittjärvs IKej start

D21

3 820 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna-Karin EdelsvärdI 19 IF36:179:29
2Ida HameliusSäterbygdens OK39:38+3:2110:22
3Sigrid LarssonLeksands OK41:05+4:4810:45
4Hanna KivijärviOK Renen43:32+7:1511:23
5Evelina ChristofferssonOK Renen44:10+7:5311:33
6Viktoria ÖbergPiteå IF45:46+9:2911:58
7Emma AnderssonÄrla IF49:23+13:0612:55
8Thérese ErikssonArvidsjaurs OK51:08+14:5113:23
Olga PasichnaStora Tuna OKej godkänd

H21

4 610 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven LarssonLeksands OK39:528:38
2Per NorlinOK Rodhen1:03:13+23:2113:42
Marcus WiklundStora Tuna OKej godkänd

D17-20

3 120 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Paulina TomasdotterNjurunda OKej start

D16

3 120 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Viktoria ErikssonPiteå IF27:068:41
2Josefin MikaelssonOK Nolaskogsarna29:09+2:039:20
3Lisa SundströmOK Renen29:43+2:379:31
4Isabel SalénOK Renen30:22+3:169:43
5Hanna ÖbergPiteå IF31:13+4:0710:00
6Ida SundströmOK Renen35:56+8:5011:31
7Ida NordlundPiteå IF38:13+11:0712:14
8Svetlana VolkovaLeader Petrozavodsk39:51+12:4512:46
9Heidi JensenBodø & Omegn IF Orientering45:13+18:0714:29
10Linnéa NordbergBergnäsets AIK1:10:15+43:0922:30
Ellen SjögrenSundsvalls OKej start

H16

3 650 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oscar WestinVittjärvs IK25:246:57
2Anton NilssonUmeå OK28:00+2:367:40
3Victor KovalevLeader Petrozavodsk30:18+4:548:18
4Anton MöllerArvidsjaurs OK56:50+31:2615:34
Robin PedersenGöteborg-Majorna OKej godkänd
David PessaHaparanda OKej start

D14

2 550 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kerstin WadmanGöteborg-Majorna OK23:029:01
2Hanna HänströmTäby OK27:52+4:5010:55
3Tove NorénVännäs OK35:46+12:4414:01
4Elin BergströmOK Vargen37:07+14:0514:33
5Ekaterina LyalinaLeader Petrozavodsk38:22+15:2015:02
6Josefine AnderssonVittjärvs IK38:43+15:4115:10
7Elin NordlundPiteå IF42:23+19:2116:37

H14

2 870 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kalle HenrikssonGammelstads IF26:029:04
2Ville JohanssonOK Kolmården26:21+0:199:10
3Rasmus WickbomVittjärvs IK26:45+0:439:19
4Oscar ÖqvistBergnäsets AIK34:27+8:2512:00
5Erik TuuriÄlvsby IF OK36:10+10:0812:36
6Alexander AbramoivLeader Petrozavodsk38:07+12:0513:16
7Robin SalénOK Renen40:33+14:3114:07
8Marcus KarlssonPiteå IF43:01+16:5914:59
9Matias KauppilaOYUS59:22+33:2020:41
Måns OlmKils OKej godkänd
Markus MöllerArvidsjaurs OKej godkänd
Nils HenrikssonSeskarö IFej start
Jakob PessaHaparanda OKej start

D12

2 130 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jenny WegebroUmeå OK18:098:31
2Alexandra RusakovaLeader Petrozavodsk21:34+3:2510:07
3Anna AnderssonPiteå IF22:47+4:3810:41
4Sofia WestinVittjärvs IK23:37+5:2811:05
5Lydia JohanssonUmeå OK23:56+5:4711:14
6Elvira ÖbergPiteå IF27:22+9:1312:50
7Rebecca FahlgrenVittjärvs IK29:38+11:2913:54
8Elsa ChristofferssonOK Renen29:53+11:4414:01
9Linnea JohanssonTäby OK34:58+16:4916:24
10Hanna E TuoremaaVittjärvs IK35:44+17:3516:46
11Diana ErmilovaLeader Petrozavodsk37:41+19:3217:41
Anna WiklundGammelstads IFej godkänd
Else HolmgrenBergnäsets AIKej godkänd
Tova EricssonRonneby OKej godkänd

H12

2 130 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lukas OlmKils OK16:427:50
2Albin BjörnuddVännäs OK17:41+0:598:18
3Eerik NurminenKangasala SK17:50+1:088:22
4Albin NorénPiteå IF28:15+11:3313:15
5Andreas KarlssonPiteå IF29:12+12:3013:42
6Gustav Johansson-ManligVittjärvs IK30:47+14:0514:27
7Simon AnderssonVittjärvs IK34:04+17:2215:59
8Svante JohanssonTäby OK40:00+23:1818:46
Gabriel LarssonGammelstads IFej start
Elias PessaHaparanda OKej start

D10

1 960 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kaarina NurminenKangasala SK27:1713:55
2Ellen FahlgrenVittjärvs IK34:37+7:2017:39

H10

1 960 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar LundgrenVittjärvs IK18:229:22
2Leo JohanssonOK Kolmården19:44+1:2210:04
3Anton HänströmTäby OK27:01+8:3913:47
4Karl TuuriÄlvsby IF OK44:33+26:1122:43
5Simon MarkströmOK Renen54:10+35:4827:38
6Joel NorénVännäs OK1:10:41+52:1936:03

H35

4 610 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingemar EricssonRonneby OK39:408:36
2Rickard BerglundVittjärvs IK1:00:06+20:2613:02
Fredrik KempeOK Denselnej godkänd

D40

3 300 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ann-Sofie JohanssonUmeå OK30:049:06
2Ammie BerglundTumba-Mälarhöjden OK32:06+2:029:43
3Anneli WickbomVittjärvs IK47:37+17:3314:25
4Kristina NilssonIFK Umeå54:32+24:2816:31
5Susanne AnderssonVittjärvs IK55:43+25:3916:53
6Susanne MikaelssonHusums IF OK1:01:45+31:4118:42

H40

4 060 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus LundgrenI 19 IF28:307:01
2Pär SvenssonSöders SOL Tyresö32:28+3:587:59
3Torbjörn PetterssonGävle OK33:27+4:578:14
4Håkan BerglundTumba-Mälarhöjden OK34:17+5:478:26
5Niklas PermanVittjärvs IK35:03+6:338:37
6Hans VedinSöders SOL Tyresö36:26+7:568:58
7Jan JohanssonPiteå IF43:14+14:4410:38
8Mattias LundgrenVittjärvs IK48:51+20:2112:01
9Thomas BjörnuddVännäs OK50:49+22:1912:30
10Erik JohanssonUmeå OK59:46+31:1614:43
Mats AnderssonVittjärvs IKej godkänd
Sven JohanssonTäby OKej start
Anders JarbladI 19 IFej start

D45

3 300 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marit JohnsenBodø & Omegn IF Orientering29:258:54
2Elisabet CarlborgVännäs OK36:22+6:5711:01
3Gunilla SalénOK Renen36:32+7:0711:04
4Lena LundstenVittjärvs IK40:44+11:1912:20
5Ylva NilssonOK Renen45:06+15:4113:40
6Katarina BengtssonLånghundra IF45:14+15:4913:42
7Karin NordbergBergnäsets AIK45:42+16:1713:50
8Helena LindströmVittjärvs IK1:08:30+39:0520:45
Agneta WallinKöping-Kolsva OKej start

H45

4 060 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Frans WickbomI 19 IF30:577:37
2Pär NorénVännäs OK31:26+0:297:44
3Mats NylundBredaryds SOK31:33+0:367:46
4Tor-Björn ViklundLarsmo IF34:42+3:458:32
5Christer MikaelssonHusums IF OK35:55+4:588:50
6Hans RovaI 19 IF36:08+5:118:53
7Sven ÖhrnerlingOK Renen36:50+5:539:04
8Alf BergmanOK Renen39:15+8:189:40
9Jan ChristofferssonOK Renen39:20+8:239:41
10Tuomas KauppilaOYUS39:53+8:569:49
11Mats DruggeVittjärvs IK40:51+9:5410:03
12Kent TuoremaaVittjärvs IK41:49+10:5210:17
13Risto LuodonpääAlatornion Pirkat46:12+15:1511:22
14Björn LundstenVittjärvs IK48:47+17:5012:00
15Kjell AnderssonPiteå IF1:31:46+1:00:4922:36
Leif ErikssonPiteå IFej start
Kjell HenrikssonSeskarö IFej start

D50

3 020 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rose-Marie HameliusSäterbygdens OK37:2012:21
2Britt KarlssonUmeå OK38:07+0:4712:37
3Ingrid PetterssonGävle OK38:58+1:3812:54
4Gudrun WadmanGöteborg-Majorna OK43:20+6:0014:20
5Lizkulla PetterssonMarkbygdens OK50:00+12:4016:33

H50

3 610 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
2Andrey KulbachkoLeader Petrozavodsk24:47+24:476:51
3Jan SjöhedGävle OK25:04+25:046:56
4Björn JohanssonUmeå OK26:33+26:337:21
5Tom KorsmanUmeå OK28:15+28:157:49
6Richard HolmgrenBergnäsets AIK28:36+28:367:55
7Fredrik SalénOK Renen29:13+29:138:05
8Tore ErikssonArvidsjaurs OK30:03+30:038:19
9Jan SundströmOK Renen30:37+30:378:28
10Lennart StrandbergSkogslöparna31:18+31:188:40
11Thomas LagesonKöping-Kolsva OK31:27+31:278:42
12Bengt HameliusSäterbygdens OK35:06+35:069:43
13Anders AbrahamssonGammelstads IF37:40+37:4010:26
14Stig LarssonGöteborg-Majorna OK42:04+42:0411:39
15Michael BergdahlI 19 IF45:01+45:0112:28
16Mats JohanssonVittjärvs IK45:55+45:5512:43
17Inge NilssonUmeå OK53:08+53:0814:43
Michael BergdahlI 19 IFfullföljt
Lars Olof NordbergBergnäsets AIKej godkänd

H55

3 610 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Berth-Arne BengtssonLånghundra IF30:148:22
2Henning NynäsLarsmo IF30:46+0:328:31
3Tjelvar OtterbjörkUmeå OK32:22+2:088:57
4Hans WickbomVittjärvs IK34:39+4:259:35
5Urban EngströmI 19 IF35:58+5:449:57
6Sven-Erik LevinTierps SOK40:44+10:3011:17
7Tomas LundströmSkellefteå OK45:41+15:2712:39
8Lennart KarlssonUmeå OK48:17+18:0313:22
Kjell BohmanSöderhamns OKej start
Lennart LarssonI 19 IFej start

D60

2 680 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kerstin Barbro MalmborgOK Renen38:2914:21
2Carin NordinSkogslöparna38:45+0:1614:27
3Daina Julia DagisOK Renen49:35+11:0618:30
4Britt-Marie LindmarkSvappavaara AIF55:10+16:4120:35

H60

3 020 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Torgny PetterssonMarkbygdens OK23:337:47
2Bo JohanssonIK Örnen25:50+2:178:33
3Sven LarssonSärna SK30:10+6:379:59
4Eje AnderssonBodens BK30:16+6:4310:01
5Jan LindelöfSeskarö IF31:19+7:4610:22
6Olle AdolfssonLerums SOK32:39+9:0610:48
7Robert SvartholmGammelstads IF32:48+9:1510:51

H65

3 020 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus SäverosNilivaara IS22:147:21
2S O VikströmSkellefteå OK27:24+5:109:04
3Christer LundinOK Renen29:17+7:039:41
4Thor-Erik LindmarkSvappavaara AIF32:32+10:1810:46
5Kjell MörtbergBodens BK33:03+10:4910:56
6Conny LagerskogArvidsjaurs OK33:46+11:3211:10
7Ove JohanssonIK Örnen35:38+13:2411:47
8Christer SvärdBergnäsets AIK40:15+18:0113:19
9Dage NynäsLarsmo IF1:03:41+41:2721:05
Gunnar BengtssonSundsvalls OKej start

D70

2 680 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingrid WickbomVittjärvs IK49:0518:18
2Laila MyrlundPiteå IF52:57+3:5219:45
Berit LindgrenSkellefteå OKej godkänd
Ann PerssonPiteå IFej godkänd

H70

3 020 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nore WestinI 19 IF31:2710:24
2Runar MarktinArvidsjaurs OK32:39+1:1210:48
3Sven-Ivan GrönlundOK Renen36:43+5:1612:09
4Almer LundholmBoliden FFI41:32+10:0513:45
5Henken ErikssonI 19 IF45:18+13:5115:00
6Gunnar LindströmOK Renen46:16+14:4915:19
7Lennart SjöhedOK Renen46:38+15:1115:26
8Per-Anders BrännströmArvidsjaurs OK46:48+15:2115:29
9Bernt LindgrenSkellefteå OK47:05+15:3815:35
Stig KarlssonVidsels IKej godkänd
Olle HällgrenSkellefteå OKej start

H75

2 680 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Folke ErikssonI 19 IF39:2014:40
2Gunnar JohanssonBergnäsets AIK45:59+6:3917:09
3Allan OlssonBergnäsets AIK46:00+6:4017:09
4Ingemar LundströmArvidsjaurs OK47:38+8:1817:46
5Allan ÖgrenSkellefteå OK48:32+9:1218:06
6Arne Ragnar BlombäckOK Renen58:47+19:2721:56
7Ivan NorstenSkellefteå OK1:04:20+25:0024:00
8Jan-Erik HolmstedtSkellefteå OK1:32:00+52:4034:19
Henry NorénArvidsjaurs OKej godkänd

Inskolning

1 790 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Arvid Feil LindmarkSkellefteå OKfullföljt
Erika HenrikssonSeskarö IFfullföljt
Johannes KauppilaOYUSfullföljt
Ludwig PermanVittjärvs IKej start
Emilia WickbomVittjärvs IKej start

U1

1 790 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma JohanssonVittjärvs IK21:4812:10
2Frida JohanssonVittjärvs IK22:38+0:5012:38
3Erik JohanssonVittjärvs IK23:12+1:2412:57
Henrik PermanVittjärvs IKej start

U2

1 960 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tuva NylundBredaryds SOK39:0319:55
Tilda SundqvistOK Renenej godkänd
Ida HänströmTäby OKej start
Emil PermanVittjärvs IKej start

U3

2 130 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin LundgrenVittjärvs IK31:1414:39
2Joel SundqvistOK Renen50:09+18:5523:32

Öppen 1

2 650 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Moa JohanssonPiteå IFej godkänd

Öppen 2

3 280 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Frode IkdalBodö43:0413:07
Daniel Gustavssonvacantej godkänd

Öppen 4

2 870 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunnar WestinArvidsjaurs OK48:3916:57
2Therese SundqvistOK Renen49:14+0:3517:09
3Håkan MyrlundPiteå IF1:22:20+33:4128:41
4Anna-Karin LarssonGammelstads IF1:23:03+34:2428:56
Karin AxelssonFinspångs SOKej godkänd

Öppen 5

4 090 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan WegebroUmeå OK59:0214:26
2Lars BlombergGammelstads IF59:07+0:0514:27
3Johan NilssonOK Renen1:22:22+23:2020:08
4Niklas EdelsvärdI 19 IF1:29:05+30:0321:46
5Malin KristofferssonVittjärvs IK1:42:41+43:3925:06
6Maria BergströmOK Vargen2:21:13+1:22:1134:31
7Ove LarsonBergnäsets AIK2:23:42+1:24:4035:08
Sandra BergOK Renenej godkänd
Karl-henrik EricsonOK Renenej godkänd

Öppen 7

3 020 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans KarlssonSkellefteå OK27:169:01
2Lars JohanssonVittjärvs IK33:26+6:1011:04
3Ulf NordlundPiteå IF33:38+6:2211:08
4Bertil NordinSkogslöparna35:35+8:1911:46
5Birger LundbergArvidsjaurs OK38:24+11:0812:42
6Annika HänströmTäby OK40:03+12:4713:15
7Ulrica NilssonUmeå OK40:25+13:0913:22
8Tina KempeGävle OK41:09+13:5313:37
9Ingela JohanssonTäby OK44:35+17:1914:45
10Ann NordlundPiteå IF46:32+19:1615:24
11Karin TuoremaaVittjärvs IK48:18+21:0215:59
12Anders HenrikssonSeskarö IF57:16+30:0018:57
13Ove PerssonPiteå IF1:01:51+34:3520:28
14Ulla Margareta WallerOK Vargen1:06:02+38:4621:51
15Linnéa BybergVittjärvs IK1:09:45+42:2923:05
Ann EnmanGammelstads IFej godkänd
Anders SjögrenSundsvalls OKej start

Öppen 8

5 400 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tomas ÖbergI 19 IF39:347:19
2Björn AxelssonFinspångs SOK45:30+5:568:25
3Robert SundqvistOK Renen51:57+12:239:37
4Per ÖgrenBergnäsets AIK1:03:30+23:5611:45
5Per SandlundOK Njudung1:09:46+30:1212:55
6Anders HänströmTäby OK1:11:22+31:4813:12

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser