Officiell resultatlista för Älvsby IF OK

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Älvsby IF OK
Arrangörsorganisation: Älvsby IF OK
Datum: söndag 10 juli 2011

D21 Elit

8 210 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Lena Turesson OK Renen 1:07:10 8:10
2 Helena Forsberg Skogslöparna 1:08:08 +0:58 8:17
3 Carina Svensson Bredaryds SOK 1:09:18 +2:08 8:26
4 Elin Sjölander OK Rodhen 1:11:55 +4:45 8:45
5 Lisa Carlsson OK Linné 1:13:04 +5:54 8:53
6 Susanne Andersson Piteå IF 1:25:29 +18:19 10:24
7 Sara Lundsten Vittjärvs IK 1:26:56 +19:46 10:35
8 Katarina Lindén Växjö OK 1:33:03 +25:53 11:20
9 Ida Jansson OK Renen 1:33:52 +26:42 11:25
10 Susanne Lüscher Stora Tuna OK 1:49:47 +42:37 13:22

H21 Elit

12 890 m, 24 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Anders Bennitz OK Renen 1:23:11 6:27
2 Robbin Kantarp OK Hällen 1:25:27 +2:16 6:37
3 Hans Brolund OK Denseln 1:28:54 +5:43 6:53
4 Jan Olm Kils OK 1:30:38 +7:27 7:01
5 Ilkka Nurminen Helsingin Suunnistajat 1:31:45 +8:34 7:07
6 Erik Ivarsson Sandberg OK Denseln 1:35:41 +12:30 7:25
7 Simon Waller OK Vargen 1:40:06 +16:55 7:45
8 Per Lenander Växjö OK 1:40:10 +16:59 7:46
9 Jakob Odeblad IFK Umeå 1:41:14 +18:03 7:51
10 Peter Westin Vittjärvs IK 1:41:38 +18:27 7:53
11 Patrik Svedberg Gävle OK 1:42:42 +19:31 7:58
12 Magnus Lindmark IFK Kiruna 1:43:53 +20:42 8:03
13 Oleg Vokulov Leader Petrozavodsk 1:45:02 +21:51 8:08
14 Sven Lundbäck Stora Tuna OK 1:52:49 +29:38 8:45
15 Olov Ericson Rehns BK 1:57:47 +34:36 9:08
16 Andreas Davidsson OK Klemmingen 1:58:00 +34:49 9:09
17 Fredrik Engström OK Renen 2:00:03 +36:52 9:18
18 Mikael Lindmark IFK Kiruna 2:00:25 +37:14 9:20
19 Melker Pettersson OK Renen 2:01:25 +38:14 9:25
20 Pär Svensson Söders SOL Tyresö 2:07:31 +44:20 9:53
Sune Nordberg Bergnäsets AIK ej godkänd
Erik Sundberg Stora Tuna OK ej godkänd
Claes Lundström Skellefteå OK ej godkänd
Oskar Forsberg Skogslöparna ej godkänd
Jan Johansson IFK Umeå ej start
Claes Turesson OK Renen ej start

H20 Elit

9 660 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Tage Nordberg Bergnäsets AIK 1:53:15 11:43
Niklas Henriksson Gammelstads IF ej godkänd

D18 Elit

6 280 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Josefine Tuoremaa Vittjärvs IK 1:00:01 9:33
2 Evelina Wickbom Vittjärvs IK 1:01:35 +1:34 9:48
Linnea Sundström OK Renen ej godkänd
Emma Bergström OK Vargen ej godkänd
Andrea Wickbom Vittjärvs IK ej start

H18 Elit

7 630 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ulrik Nordberg Bergnäsets AIK 56:38 7:25
2 Albin Sjöhed Gävle OK 58:55 +2:17 7:43
3 Filip Salén OK Renen 1:03:19 +6:41 8:17
4 Jonas Larson Bergnäsets AIK 1:05:07 +8:29 8:32
5 Fredrik Ögren Bergnäsets AIK 1:11:07 +14:29 9:19
6 Johan Sandlund OK Njudung 1:19:54 +23:16 10:28
7 Emil Nilsson Umeå OK 1:21:32 +24:54 10:41
8 Victor Henriksson Seskarö IF 1:24:01 +27:23 11:00
9 Erik Ögren Bergnäsets AIK 1:54:10 +57:32 14:57
Axel Christoffersson OK Renen ej godkänd
Gunnar Holmgren Bergnäsets AIK ej godkänd
Joar Svartholm Gammelstads IF ej start
Olov Byberg Vittjärvs IK ej start

D21

4 830 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Evelina Christoffersson OK Renen 52:42 10:54
2 Viktoria Öberg Piteå IF 54:21 +1:39 11:15
3 Sigrid Larsson Leksands OK 57:47 +5:05 11:57
4 Hanna Kivijärvi OK Renen 58:56 +6:14 12:12
5 Ida Hamelius Säterbygdens OK 1:00:29 +7:47 12:31
6 Emma Andersson Ärla IF 1:11:20 +18:38 14:46
7 Thérese Eriksson Arvidsjaurs OK 1:33:16 +40:34 19:18

H21

7 630 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Sven Larsson Leksands OK 1:03:22 8:18
2 Per Norlin OK Rodhen 1:36:22 +33:00 12:37

D17-20

4 360 m, 0 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
Paulina Tomasdotter Njurunda OK ej start

D16

4 360 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Isabel Salén OK Renen 43:20 9:56
2 Ida Sundström OK Renen 45:02 +1:42 10:19
3 Hanna Öberg Piteå IF 45:45 +2:25 10:29
4 Lisa Sundström OK Renen 47:18 +3:58 10:50
5 Ida Nordlund Piteå IF 51:30 +8:10 11:48
6 Viktoria Eriksson Piteå IF 51:51 +8:31 11:53
7 Josefin Mikaelsson OK Nolaskogsarna 58:36 +15:16 13:26
8 Svetlana Volkova Leader Petrozavodsk 1:04:58 +21:38 14:54
9 Linnéa Nordberg Bergnäsets AIK 2:03:27 +1:20:07 28:18
Heidi Jensen Bodø & Omegn IF Orientering ej godkänd

H16

5 450 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Oscar Westin Vittjärvs IK 39:43 7:17
2 David Pessa Haparanda OK 54:24 +14:41 9:58
3 Anton Nilsson Umeå OK 55:53 +16:10 10:15
4 Victor Kovalev Leader Petrozavodsk 1:09:15 +29:32 12:42
5 Anton Möller Arvidsjaurs OK 1:17:49 +38:06 14:16
Filip Sjöström Arvidsjaurs OK ej godkänd
Robin Pedersen Göteborg-Majorna OK ej start

D14

3 320 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Kerstin Wadman Göteborg-Majorna OK 33:09 9:59
2 Hanna Hänström Täby OK 42:32 +9:23 12:48
3 Elin Nordlund Piteå IF 46:20 +13:11 13:57
4 Tove Norén Vännäs OK 46:55 +13:46 14:07
5 Elin Bergström OK Vargen 52:54 +19:45 15:56
6 Josefine Andersson Vittjärvs IK 53:48 +20:39 16:12
7 Ekaterina Lyalina Leader Petrozavodsk 1:23:31 +50:22 25:09

H14

4 300 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ville Johansson OK Kolmården 32:51 7:38
2 Rasmus Wickbom Vittjärvs IK 37:14 +4:23 8:39
3 Kalle Henriksson Gammelstads IF 38:55 +6:04 9:03
4 Oscar Öqvist Bergnäsets AIK 41:08 +8:17 9:33
5 Robin Salén OK Renen 41:16 +8:25 9:35
6 Erik Tuuri Älvsby IF OK 50:48 +17:57 11:48
7 Alexander Abramoiv Leader Petrozavodsk 56:01 +23:10 13:01
8 Jakob Pessa Haparanda OK 1:00:07 +27:16 13:58
9 Matias Kauppila OYUS 1:00:12 +27:21 14:00
Marcus Karlsson Piteå IF ej godkänd
Måns Olm Kils OK ej godkänd
Nils Henriksson Seskarö IF ej start
Markus Möller Arvidsjaurs OK ej start

D12

2 380 m, 12 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Jenny Wegebro Umeå OK 17:22 7:17
2 Hanna E Tuoremaa Vittjärvs IK 19:25 +2:03 8:09
3 Elvira Öberg Piteå IF 20:09 +2:47 8:27
4 Anna Andersson Piteå IF 21:20 +3:58 8:57
5 Lydia Johansson Umeå OK 22:13 +4:51 9:20
6 Sofia Westin Vittjärvs IK 22:32 +5:10 9:28
7 Elsa Christoffersson OK Renen 22:52 +5:30 9:36
8 Rebecca Fahlgren Vittjärvs IK 25:10 +7:48 10:34
9 Linnea Johansson Täby OK 25:17 +7:55 10:37
10 Diana Ermilova Leader Petrozavodsk 29:02 +11:40 12:11
11 Alexandra Rusakova Leader Petrozavodsk 29:58 +12:36 12:35
12 Tova Ericsson Ronneby OK 42:05 +24:43 17:40
Else Holmgren Bergnäsets AIK ej start

H12

2 380 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Andreas Karlsson Piteå IF 16:11 6:47
2 Albin Björnudd Vännäs OK 16:45 +0:34 7:02
3 Lukas Olm Kils OK 16:57 +0:46 7:07
4 Eerik Nurminen Kangasala SK 20:11 +4:00 8:28
5 Svante Johansson Täby OK 23:07 +6:56 9:42
6 Gustav Johansson-Manlig Vittjärvs IK 24:54 +8:43 10:27
7 Albin Norén Piteå IF 24:55 +8:44 10:28
8 Jonas Mo Toten-Troll 30:29 +14:18 12:48
9 Simon Andersson Vittjärvs IK 49:44 +33:33 20:53
Elias Pessa Haparanda OK ej start
Gabriel Larsson Gammelstads IF ej start

D10

2 180 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Kaarina Nurminen Kangasala SK 18:01 8:15
2 Ellen Fahlgren Vittjärvs IK 21:58 +3:57 10:04

H10

2 180 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Leo Johansson OK Kolmården 14:00 6:25
2 Karl Tuuri Älvsby IF OK 14:16 +0:16 6:32
3 Oskar Lundgren Vittjärvs IK 14:54 +0:54 6:50
4 Anton Hänström Täby OK 15:24 +1:24 7:03
5 Simon Markström OK Renen 20:11 +6:11 9:15
6 Joel Norén Vännäs OK 40:58 +26:58 18:47

H35

7 540 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Oskar Forsberg Skogslöparna 1:01:33 8:09
2 Tomas Öberg I 19 IF 1:05:32 +3:59 8:41
3 Ingemar Ericsson Ronneby OK 1:07:01 +5:28 8:53
4 Rickard Berglund Vittjärvs IK 1:34:29 +32:56 12:31
Fredrik Kempe OK Denseln ej start

D40

4 830 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ammie Berglund Tumba-Mälarhöjden OK 53:19 11:02
2 Kristina Nilsson IFK Umeå 1:00:45 +7:26 12:34
3 Anneli Wickbom Vittjärvs IK 1:04:05 +10:46 13:16
Susanne Mikaelsson Husums IF OK ej godkänd
Ann-Sofie Johansson Umeå OK ej godkänd
Susanne Andersson Vittjärvs IK ej godkänd

H40

6 470 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Magnus Lundgren I 19 IF 47:36 7:21
2 Torbjörn Pettersson Gävle OK 49:41 +2:05 7:40
3 Håkan Berglund Tumba-Mälarhöjden OK 54:20 +6:44 8:23
4 Rolf Pettersen Mo Toten-Troll 57:02 +9:26 8:48
5 Mats Andersson Vittjärvs IK 1:00:36 +13:00 9:21
6 Niklas Perman Vittjärvs IK 1:13:17 +25:41 11:19
7 Mattias Lundgren Vittjärvs IK 1:17:58 +30:22 12:03
8 Erik Johansson Umeå OK 1:19:21 +31:45 12:15
9 Thomas Björnudd Vännäs OK 1:32:39 +45:03 14:19
Sven Johansson Täby OK ej godkänd
Anders Jarblad I 19 IF ej start

D45

4 360 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Marit Johnsen Bodø & Omegn IF Orientering 45:32 10:26
2 Gunilla Salén OK Renen 51:03 +5:31 11:42
3 Karin Nordberg Bergnäsets AIK 52:21 +6:49 12:00
4 Katarina Bengtsson Långhundra IF 1:01:46 +16:14 14:09
5 Helena Lindström Vittjärvs IK 1:22:09 +36:37 18:50
Elisabet Carlborg Vännäs OK ej godkänd
Lena Lundsten Vittjärvs IK ej godkänd

H45

6 280 m, 13 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Mats Nylund Bredaryds SOK 47:08 7:30
2 Frans Wickbom I 19 IF 50:42 +3:34 8:04
3 Pär Norén Vännäs OK 54:40 +7:32 8:42
4 Tuomas Kauppila OYUS 56:14 +9:06 8:57
5 Christer Mikaelsson Husums IF OK 56:34 +9:26 9:00
6 Jan Christoffersson OK Renen 58:00 +10:52 9:14
7 Hans Rova I 19 IF 58:15 +11:07 9:16
8 Kent Tuoremaa Vittjärvs IK 1:04:59 +17:51 10:20
9 Alf Bergman OK Renen 1:09:17 +22:09 11:01
10 Sven Öhrnerling OK Renen 1:13:51 +26:43 11:45
11 Risto Luodonpää Alatornion Pirkat 1:14:02 +26:54 11:47
12 Mats Drugge Vittjärvs IK 1:16:33 +29:25 12:11
13 Björn Lundsten Vittjärvs IK 1:18:54 +31:46 12:33

D50

3 550 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Britt Karlsson Umeå OK 48:30 13:39
2 Rose-Marie Hamelius Säterbygdens OK 50:30 +2:00 14:13
3 Ingrid Pettersson Gävle OK 52:20 +3:50 14:44
4 Lizkulla Pettersson Markbygdens OK 1:03:00 +14:30 17:44

H50

5 450 m, 12 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Tom Korsman Umeå OK 43:21 7:57
2 Jan Sjöhed Gävle OK 43:54 +0:33 8:03
3 Hans Vedin Söders SOL Tyresö 48:22 +5:01 8:52
4 Andrey Kulbachko Leader Petrozavodsk 48:45 +5:24 8:56
5 Björn Johansson Umeå OK 50:44 +7:23 9:18
6 Inge Nilsson Umeå OK 53:32 +10:11 9:49
7 Tore Eriksson Arvidsjaurs OK 55:24 +12:03 10:09
8 Stig Larsson Göteborg-Majorna OK 1:00:14 +16:53 11:03
9 Richard Holmgren Bergnäsets AIK 1:02:38 +19:17 11:29
10 Lennart Strandberg Skogslöparna 1:09:47 +26:26 12:48
Lars Olof Nordberg Bergnäsets AIK ej godkänd
Anders Abrahamsson Gammelstads IF ej godkänd
Jan Sundström OK Renen ej start
Michael Bergdahl I 19 IF ej start
Michael Bergdahl I 19 IF ej start
Thomas Lageson Köping-Kolsva OK ej start
Fredrik Salén OK Renen ej start
Michael Bergdahl I 19 IF ej start
Michael Bergdahl I 19 IF ej start

H55

5 450 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Hans Wickbom Vittjärvs IK 52:12 9:34
2 Berth-Arne Bengtsson Långhundra IF 58:07 +5:55 10:39
3 Bengt Hamelius Säterbygdens OK 58:10 +5:58 10:40
4 Tjelvar Otterbjörk Umeå OK 58:56 +6:44 10:48
5 Sven-Erik Levin Tierps SOK 1:11:28 +19:16 13:06
Tomas Lundström Skellefteå OK ej godkänd
Lennart Larsson I 19 IF ej start
Kjell Bohman Söderhamns OK ej start
Lennart Karlsson Umeå OK ej start

D60

3 550 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Kerstin Barbro Malmborg OK Renen 53:01 14:56
2 Carin Nordin Skogslöparna 1:01:55 +8:54 17:26
3 Daina Julia Dagis OK Renen 1:22:31 +29:30 23:14
Britt-Marie Lindmark Svappavaara AIF ej godkänd

H60

4 820 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Torgny Pettersson Markbygdens OK 42:11 8:45
2 Jan Lindelöf Seskarö IF 44:51 +2:40 9:18
3 Bo Johansson IK Örnen 46:41 +4:30 9:41
4 Olle Adolfsson Lerums SOK 51:49 +9:38 10:45
5 Eje Andersson Bodens BK 52:40 +10:29 10:55
Sven Larsson Särna SK ej godkänd

H65

4 360 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Magnus Säveros Nilivaara IS 36:13 8:18
2 Kjell Mörtberg Bodens BK 47:47 +11:34 10:57
3 Thor-Erik Lindmark Svappavaara AIF 51:58 +15:45 11:55
4 Conny Lagerskog Arvidsjaurs OK 52:30 +16:17 12:02
5 Ove Johansson IK Örnen 55:49 +19:36 12:48
6 Christer Lundin OK Renen 57:57 +21:44 13:17

D70

3 170 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ann Persson Piteå IF 43:34 13:44
2 Laila Myrlund Piteå IF 51:54 +8:20 16:22
3 Ingrid Wickbom Vittjärvs IK 53:18 +9:44 16:48

H70

4 360 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Stig Karlsson Vidsels IK 49:53 11:26
2 Runar Marktin Arvidsjaurs OK 56:18 +6:25 12:54
3 Lennart Sjöhed OK Renen 1:00:47 +10:54 13:56
4 Henken Eriksson I 19 IF 1:18:44 +28:51 18:03
5 Gunnar Lindström OK Renen 1:35:31 +45:38 21:54
Sven-Ivan Grönlund OK Renen ej godkänd
Nore Westin I 19 IF ej godkänd
Per-Anders Brännström Arvidsjaurs OK ej start

H75

3 170 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Folke Eriksson I 19 IF 38:50 12:15
2 Gunnar Johansson Bergnäsets AIK 51:14 +12:24 16:09
3 Ingemar Lundström Arvidsjaurs OK 53:45 +14:55 16:57
4 Arne Ragnar Blombäck OK Renen 55:46 +16:56 17:35
5 Allan Olsson Bergnäsets AIK 56:12 +17:22 17:43
6 Henry Norén Arvidsjaurs OK 1:00:41 +21:51 19:08
Jan-Erik Holmstedt Skellefteå OK ej start

Inskolning

1 830 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
Arvid Feil Lindmark Skellefteå OK fullföljt
Nora Feil Skellefteå OK fullföljt
Ella Turesson OK Renen fullföljt
Minna Turesson OK Renen fullföljt
Emilia Wickbom Vittjärvs IK fullföljt
Ludwig Perman Vittjärvs IK ej start

U1

1 830 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Henrik Perman Vittjärvs IK 16:48 9:10
2 Emma Johansson Vittjärvs IK 17:36 +0:48 9:37
3 Frida Johansson Vittjärvs IK 18:14 +1:26 9:57
4 Erik Johansson Vittjärvs IK 19:06 +2:18 10:26
5 Ilona Kauppila OYUS 19:22 +2:34 10:34
6 Edit Karlsson Älvsby IF OK 21:26 +4:38 11:42
7 Sally Berglund Vittjärvs IK 25:09 +8:21 13:44

U2

2 180 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Agnes Karlsson Älvsby IF OK 19:54 9:07
2 Tilda Sundqvist OK Renen 20:48 +0:54 9:32
3 Emil Perman Vittjärvs IK 21:23 +1:29 9:48
4 Ida Hänström Täby OK 22:27 +2:33 10:17
5 Tuva Nylund Bredaryds SOK 22:39 +2:45 10:23

U3

2 380 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Elin Lundgren Vittjärvs IK 25:35 10:44
Joel Sundqvist OK Renen ej godkänd

Öppen 1

2 560 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ekaterina Lyalina Leader Petrozavodsk 17:30 6:50

Öppen 2

3 060 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Frode Ikdal Bodö 38:38 12:37
2 Karl-henrik Eriksson OK Renen 59:25 +20:47 19:25
Guro Mo Toten-Troll ej godkänd

Öppen 3

4 860 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Petter Noren Älvsby IF OK 56:17 11:34

Öppen 4

3 320 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ove Larson Bergnäsets AIK 1:37:32 29:22

Öppen 5

4 300 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Mats Johansson Vittjärvs IK 54:30 12:40
2 Dan Lidman Piteå IF 58:13 +3:43 13:32
3 Malin Kristoffersson Vittjärvs IK 59:22 +4:52 13:48
4 Ted Strömbäck Vittjärvs IK 59:36 +5:06 13:51
5 Birger Lundberg Arvidsjaurs OK 1:00:11 +5:41 13:59
6 Therese Sundqvist OK Renen 1:09:02 +14:32 16:03
7 Martin Sundin OK Renen 1:17:10 +22:40 17:56

Öppen 6

5 450 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ulf Nordlund Piteå IF 1:04:00 11:44
2 Anders Kristoffersson I 19 IF 1:08:36 +4:36 12:35

Öppen 7

3 170 m, 18 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Bertil Nordin Skogslöparna 30:50 9:43
2 Krister Berglund Vittjärvs IK 36:37 +5:47 11:33
3 Tina Kempe Gävle OK 44:03 +13:13 13:53
4 Karin Tuoremaa Vittjärvs IK 44:13 +13:23 13:56
5 Ulrica Nilsson Umeå OK 47:51 +17:01 15:05
6 Maria Bergström OK Vargen 47:59 +17:09 15:08
7 Gunnar Westin Arvidsjaurs OK 50:28 +19:38 15:55
8 Gudrun Wadman Göteborg-Majorna OK 52:25 +21:35 16:32
9 Johan Wegebro Umeå OK 53:54 +23:04 17:00
10 Ann Nordlund Piteå IF 54:11 +23:21 17:05
11 Linnea Byberg Vittjärvs IK 55:34 +24:44 17:31
12 Kjell Henriksson Seskarö IF 56:14 +25:24 17:44
13 Ulla Margareta Waller OK Vargen 1:00:58 +30:08 19:13
14 Tomas Lundström Skellefteå OK 1:04:41 +33:51 20:24
15 Ingela Johansson Täby OK 1:05:09 +34:19 20:33
16 Håkan Myrlund Piteå IF 1:09:42 +38:52 21:59
17 Håkan Gustavsson OK Renen 1:17:49 +46:59 24:32
Ove Persson Piteå IF ej godkänd

Öppen 8

4 830 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Robert Sundqvist OK Renen 48:12 9:58
2 Sven Johansson Täby OK 51:20 +3:08 10:37
3 Lars Johansson Vittjärvs IK 58:24 +10:12 12:05
4 Jyrki Pessa Haparanda OK 59:35 +11:23 12:20
5 Kjell Andersson Piteå IF 1:16:08 +27:56 15:45
6 Anneli Salomonsson vacant 1:16:26 +28:14 15:49
Anders Hänström Täby OK ej godkänd

Öppen 9

7 540 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Fredrik Pajala OK Renen 1:10:24 9:20
2 Sven-Erik Pajala OK Renen 1:14:54 +4:30 9:56

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser