Officiell resultatlista för Vintercup, Pan-Kristianstad

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Vintercup, Pan-Kristianstad
Arrangörsorganisation: OK Pan-Kristianstad
Datum: fredag 26 december 2014

5 banor

2 600 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Oscar Björck Järla Orientering 1:33:19 35:53
2 Fredrik Nilsson Helsingborgs SOK 1:37:37 +4:18 37:32
3 Robert Wetterlöf OK Pan-Kristianstad 1:38:32 +5:13 37:53
4 Mattias Johansson IFK Moras OK 1:42:30 +9:11 39:25
5 Anton Oddmo OK Pan-Kristianstad 1:44:14 +10:55 40:05

4 banor

2 600 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Niklas Olofsson OK Pan-Kristianstad 58:39 22:33
2 Fredrik Persson IFK Göteborg 1:02:17 +3:38 23:57
3 Jesper Håkansson FK Göingarna 1:02:31 +3:52 24:02
4 Magnus Larsson FK Göingarna 1:08:29 +9:50 26:20
5 Thomas Najvik OK Pan-Kristianstad 1:16:52 +18:13 29:33
6 Håkan Axelsson FK Göingarna 1:16:59 +18:20 29:36
7 Fritjof Axelsson FK Göingarna 1:19:28 +20:49 30:33
8 Bengt Olsson Eslövs FK 1:20:20 +21:41 30:53
9 Anna Persson FK Göingarna 1:20:29 +21:50 30:57
10 Algot Najvik OK Pan-Kristianstad 1:28:37 +29:58 34:05
11 Niklas Nilsson Härlövs IF 1:29:53 +31:14 34:34

3 banor

2 600 m, 28 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ola Martner Göteborg-Majorna OK 47:39 18:19
2 Elin Carlsson OK Pan-Kristianstad 55:33 +7:54 21:21
3 Markus Svensson OK Pan-Kristianstad 56:03 +8:24 21:33
4 Erik Bengtsson FK Åsen 56:58 +9:19 21:54
5 Anette Granstedt IK Hakarpspojkarna 57:57 +10:18 22:17
6 Emma Bergman Göteborg-Majorna OK 59:55 +12:16 23:02
7 Jakob Emander Stigmännen Karlshamns OK 1:00:07 +12:28 23:07
8 Joel Kristiansson Skåneslättens OL 1:00:50 +13:11 23:23
9 Åke Jönsson Tormestorps IF 1:01:29 +13:50 23:38
10 Magnus Tenghagen Härlövs IF 1:02:54 +15:15 24:11
11 Ludvig Hallabro Hässleholms OK 1:03:15 +15:36 24:19
12 Lars Hallabro Hässleholms OK 1:03:25 +15:46 24:23
13 Mats Brorsson Tockarps IK 1:03:42 +16:03 24:30
14 Mikael Persson FK Göingarna 1:03:54 +16:15 24:34
15 Sara Granstedt IK Hakarpspojkarna 1:04:08 +16:29 24:40
16 Viktor Henmyr OK Vilse 87 1:07:29 +19:50 25:57
17 Yngve Ernstsson FK Göingarna 1:11:28 +23:49 27:29
18 Henrik Andersson Hässleholms OK 1:12:37 +24:58 27:55
19 Hampus Larsson FK Göingarna 1:13:31 +25:52 28:16
20 Caroline Lindelöw Härlövs IF 1:13:38 +25:59 28:19
21 Fredrik Olsson Eslövs FK 1:13:49 +26:10 28:23
22 Sabina Olsson Skåneslättens OL 1:14:51 +27:12 28:47
23 Pierre Danielsson OK Skogsfalken 1:14:56 +27:17 28:49
24 Tord Sonander OK Pan-Kristianstad 1:16:10 +28:31 29:17
25 Ingemar Månsson Ronneby OK 1:20:56 +33:17 31:07
26 Tomas Nilsson Hässleholms OK 1:22:27 +34:48 31:42
27 Kenneth Nilsson Ystads OK 1:30:17 +42:38 34:43
28 Peter Puke Ystads OK 1:31:51 +44:12 35:19

2 banor

2 600 m, 39 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Susanne Andersson OK Pan-Kristianstad 41:08 15:49
2 Melker Andersson OK Pan-Kristianstad 41:36 +0:28 16:00
3 Jörgen Olsson OK Pan-Kristianstad 43:52 +2:44 16:52
4 Richard Eng OK Pan-Kristianstad 44:35 +3:27 17:08
5 Karolina Källstrand Göteborg-Majorna OK 44:46 +3:38 17:13
6 Klara Andersson OK Pan-Kristianstad 50:12 +9:04 19:18
7 Henrik Johansson OK Pan-Kristianstad 50:19 +9:11 19:21
8 Bitte Bengtsson FK Åsen 50:45 +9:37 19:31
9 Kjell Månsson Ronneby OK 52:58 +11:50 20:22
10 Sophie Nilsson Hjärnarps GH OL 54:15 +13:07 20:51
11 Irmalinn Nilsson Härlövs IF 54:41 +13:33 21:01
12 Jessica Björck OK Älme 55:15 +14:07 21:15
13 Hilda Axelsson FK Göingarna 55:32 +14:24 21:21
14 Carina Lindelöw Härlövs IF 56:16 +15:08 21:38
15 Sven Giselsson Ronneby OK 57:02 +15:54 21:56
16 Stefan Nilsson Ystads OK 58:36 +17:28 22:32
17 Helena Kristiansson Hässleholms OK 58:53 +17:45 22:38
18 Josefin Carlsson OK Pan-Kristianstad 1:00:37 +19:29 23:18
19 Roland Offrell OK Pan-Kristianstad 1:01:06 +19:58 23:30
20 Matts Andersson Hässleholms OK 1:01:21 +20:13 23:35
21 Nils Nilsson OK Pan-Kristianstad 1:02:52 +21:44 24:10
22 Elinor Lindelöw Härlövs IF 1:02:53 +21:45 24:11
23 Lars-Gunnar Bengtsson Stigmännen Karlshamns OK 1:04:36 +23:28 24:50
24 Elinor Delin OK Pan-Kristianstad 1:08:13 +27:05 26:14
25 Peo Bengtsson OK Pan-Kristianstad 1:09:02 +27:54 26:33
26 Caroline Lindgård FK Göingarna 1:13:11 +32:03 28:08
27 Edvin Selin FK Göingarna 1:13:14 +32:06 28:10
28 Gunnar Sandström OK Pan-Kristianstad 1:13:20 +32:12 28:12
29 Helen Nilsson Härlövs IF 1:14:13 +33:05 28:32
30 Gunnar Nilsson Härlövs IF 1:14:59 +33:51 28:50
31 Wiveka Ernstsson FK Göingarna 1:15:48 +34:40 29:09
32 Helen Persson Hässleholms OK 1:17:53 +36:45 29:57
33 Emelie Andersson Hässleholms OK 1:17:54 +36:46 29:57
34 Julius Puke Ystads OK 1:19:52 +38:44 30:43
35 Yvonne Andersson Hässleholms OK 1:21:03 +39:55 31:10
36 Maja Tenghagen Härlövs IF 1:23:28 +42:20 32:06
37 Jakob Nilsson Ystads OK 1:57:34 +1:16:26 45:13
Ann-Charlotte Jensen Hässleholms OK diskvalificerad
Elin Granstedt IK Hakarpspojkarna utgått

1 bana

2 600 m, 12 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Rasmus Karlsson OK Pan-Kristianstad 23:56 9:12
2 Gustav Andersson OK Pan-Kristianstad 27:16 +3:20 10:29
3 Simon Giselsson Ronneby OK 29:27 +5:31 11:19
4 Maria Delin FK Åsen 37:18 +13:22 14:20
5 Annika Engel Hässleholms OK 43:42 +19:46 16:48
6 Kenneth Lindborg OK Pan-Kristianstad 45:33 +21:37 17:31
7 Roland Ekelöf Stigmännen Karlshamns OK 48:53 +24:57 18:48
8 Ann-Katrin Almquist FK Göingarna 53:15 +29:19 20:28
9 Louise Axelsson FK Göingarna 59:30 +35:34 22:53
10 Bengt-Åke Bengtsson OK Pan-Kristianstad 1:02:50 +38:54 24:10
Bigge Bengtsson Stigmännen Karlshamns OK diskvalificerad
Marina Pronina FK Åsen diskvalificerad

Gul bana

3 200 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Emmy Granstedt IK Hakarpspojkarna 32:16 10:05
2 Hjalmar Axelsson FK Göingarna 33:24 +1:08 10:26
3 Eric Tenland Stigmännen Karlshamns OK 42:54 +10:38 13:24
4 Johan Björck OK Älme 50:15 +17:59 15:42
5 Alice Olvegård FK Göingarna 56:43 +24:27 17:43
6 Axel Tenghagen Härlövs IF 1:07:06 +34:50 20:58

Vit bana

2 600 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Max Burström IFK Moras OK 49:31 19:02
Axel Persson FK Göingarna ej godkänd

Challenge

4 800 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Johan Lindgård FK Göingarna 40:13 8:22
2 Lars Björck OK Älme 46:01 +5:48 9:35
3 Kati Németh Stigmännen Karlshamns OK 55:26 +15:13 11:32
4 Sten Oddmo Härlövs IF 59:23 +19:10 12:22
Mia Hallabro Hässleholms OK diskvalificerad

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser