Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Baltic Junior Cup

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Baltic Junior Cup
Arrangörsorganisation: Falkenbergs OK
Datum: lördag 24 september 2011

W20

7 560 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ellinor TjernlundTeam South Sweden58:227:43
2Aušrine KutkaiteTeam Lithuania59:57+1:357:55
3Viktoria ErnstssonTeam South Sweden1:01:32+3:108:08
4Elin MånssonTeam South Sweden1:01:53+3:318:11
5Ida-Marie SkogvikTeam South Finland1:09:42+11:209:13
6Sanna LinseforsTeam South Sweden1:09:53+11:319:14
7Julia BjörkstrandTeam South Finland1:09:59+11:379:15
8Laura NimanteTeam Latvia1:10:25+12:039:18
9Katrin VinkelTeam Estonia1:10:54+12:329:22
10Gabriele KeinaiteTeam Lithuania1:11:45+13:239:29
11Ina WesterlundTeam South Finland1:12:26+14:049:34
12Josefin TjernlundTeam South Sweden1:12:50+14:289:38
13Amanda ZiliškeTeam Latvia1:15:39+17:1710:00
14Julia LundqvistTeam Småland1:16:10+17:4810:04
15Sigrid RuulTeam Estonia1:16:21+17:5910:05
16Ona JaugelaiteTeam Lithuania1:18:14+19:5210:20
17Kerstin UiboupinTeam Estonia1:18:29+20:0710:22
18Beata ZalaiskalnaTeam Latvia1:19:12+20:5010:28
19Emma RosénTeam Småland1:19:21+20:5910:29
20Kaia KivikasTeam Estonia1:20:03+21:4110:35
21Stefanie AnderssonTeam Småland1:21:46+23:2410:48
22Charlotta LinnailaTeam South Finland1:22:00+23:3810:50
23Arta MartinsoneTeam Latvia1:23:59+25:3711:06
24Kadi-Liis MinnTeam Estonia1:24:31+26:0911:10
25Ruta PlakaneTeam Latvia1:26:22+28:0011:25
26Joana CesnaiteTeam Lithuania1:29:00+30:3811:46
27Elina GrahnTeam South Finland1:36:29+38:0712:45
28Kristina ViršilaiteTeam Lithuania1:41:27+43:0513:25
Amanda LeoTeam Smålandej start

M20

11 500 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Raido MittTeam Estonia1:18:156:48
2Otto SimosasTeam South Finland1:18:37+0:226:50
3Jakob AnderssonTeam Småland1:18:48+0:336:51
4Karlis BaltacisTeam Latvia1:19:25+1:106:54
5Hugo MattssonTeam South Sweden1:19:51+1:366:56
6Måns SandgrenTeam South Sweden1:20:31+2:167:00
7Otto SundTeam South Finland1:21:56+3:417:07
8Martynas StanysTeam Lithuania1:22:35+4:207:10
9Kenny KivikasTeam Estonia1:22:44+4:297:11
10Oscar BjörckTeam Småland1:23:57+5:427:18
11Viktor AntonssonTeam Småland1:24:52+6:377:22
12Edgars LakisTeam Latvia1:25:00+6:457:23
13Didzis ViksneTeam Latvia1:25:49+7:347:27
14Tauno TiiratsTeam Estonia1:26:00+7:457:28
15Karolis LazdauskasTeam Lithuania1:26:24+8:097:30
16Pontus PetterssonTeam South Sweden1:27:55+9:407:38
17Filip BrunellTeam South Finland1:28:21+10:067:40
18Johan NorbergTeam Småland1:29:30+11:157:46
19Mikus ZvirbulisTeam Latvia1:29:55+11:407:49
20Topi HasuTeam South Finland1:34:32+16:178:13
21Dairis MagoneTeam Latvia1:34:50+16:358:14
22Rene PostTeam Estonia1:36:54+18:398:25
23Marcus SvenssonTeam South Sweden1:37:12+18:578:27
24Arnas KavolynasTeam Lithuania1:37:20+19:058:27
25Erik HaajanenTeam South Finland1:37:56+19:418:30
26Aleksander ShvedTeam Estonia1:38:57+20:428:36
27Mantas JaruseviciusTeam Lithuania1:48:49+30:349:27
28Johan EngströmTeam South Sweden1:49:08+30:539:29
29Lukas PetrovasTeam Lithuania1:50:27+32:129:36
30Felix PalmgrenTeam Småland2:00:38+42:2310:29

W18

6 280 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Josefine KlintbergTeam Småland53:458:33
2Elin SvenssonTeam Småland54:34+0:498:41
3Kaisa RaudkeppTeam Estonia54:35+0:508:41
4Evely KaasukuTeam Estonia57:04+3:199:05
5Frida HedinTeam South Sweden59:03+5:189:24
6Julia DahlTeam South Sweden59:23+5:389:27
7Vesta AmbrazaiteTeam Lithuania59:32+5:479:28
8Johanna HolmenTeam South Sweden59:50+6:059:31
9Liga ValdmaneTeam Latvia59:57+6:129:32
10Sofie SvenssonTeam Småland1:00:13+6:289:35
11Agnes LeoTeam Småland1:01:05+7:209:43
12Milda RadzivonaiteTeam Lithuania1:01:30+7:459:47
13Maja AnderssonTeam South Sweden1:01:35+7:509:48
14Akvile PreikšaiteTeam Lithuania1:01:56+8:119:51
14Marta JansonaTeam Latvia1:01:56+8:119:51
16Laura JoonasTeam Estonia1:02:38+8:539:58
17Elina SvilpeTeam Latvia1:03:09+9:2410:03
18Stina BergTeam South Sweden1:03:15+9:3010:04
19Johanna von FrenckellTeam South Finland1:03:25+9:4010:05
20Daisy KudreTeam Estonia1:03:51+10:0610:10
21Ilze BužaTeam Latvia1:04:04+10:1910:12
22Elin NylundTeam South Finland1:05:18+11:3310:23
23Emilia SågforsTeam South Finland1:06:25+12:4010:34
24Kristiine AluveeTeam Estonia1:12:31+18:4611:32
25Madara ŠadrinaTeam Latvia1:12:51+19:0611:36
26Vilija RevaiteTeam Lithuania1:14:21+20:3611:50
27Egle MikšyteTeam Lithuania1:17:43+23:5812:22
28Elin SundTeam South Finland1:17:49+24:0412:23
29Amanda HagaTeam South Finland1:26:45+33:0013:48

M18

8 740 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anton JohanssonTeam South Sweden59:286:48
2Ludwig LundqvistTeam Småland59:42+0:146:49
3Philip PåhlssonTeam South Sweden59:59+0:316:51
4Simon SmedbergTeam South Sweden1:01:16+1:487:00
5Rudolfs ZernisTeam Latvia1:01:39+2:117:03
6Janis SarsTeam Latvia1:01:59+2:317:05
7Daniels KarklinšTeam Latvia1:02:38+3:107:09
8Oskar AnderssonTeam South Sweden1:04:11+4:437:20
9Erik KarlssonTeam Småland1:04:34+5:067:23
10Valentas ŽymanciusTeam Lithuania1:05:05+5:377:26
11Tõnis LaugesaarTeam Estonia1:05:22+5:547:28
12Valters LubinskisTeam Latvia1:06:34+7:067:36
13Viktoras StaišiunasTeam Lithuania1:06:38+7:107:37
14Justas MisiunasTeam Lithuania1:06:43+7:157:38
15Niclas PortinTeam South Finland1:07:24+7:567:42
16Christian KronbergTeam South Finland1:07:56+8:287:46
17Gediminas MorenasTeam Lithuania1:10:04+10:368:01
18Krisrjan-Martin KirjanenTeam Estonia1:11:51+12:238:13
19Mikus PurinsTeam Latvia1:11:55+12:278:13
20Eric LenningTeam South Sweden1:12:15+12:478:15
21Karolis StorpirštisTeam Lithuania1:13:59+14:318:27
22Christoffer VilenTeam South Finland1:14:04+14:368:28
23Jonathan ÅhmanTeam South Finland1:14:18+14:508:30
24Gustav SandstedtTeam Småland1:14:49+15:218:33
25Eric HanssonTeam Småland1:16:31+17:038:45
26Simo HasuTeam South Finland1:16:42+17:148:46
27Kristjan LinnusTeam Estonia1:17:44+18:168:53
28Oliver JõgevaTeam Estonia1:18:23+18:558:58
29Taavi-Kalle KiislerTeam Estonia1:23:01+23:339:29
Adam GranstedtTeam Smålandej start

W16

5 370 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Louise LundgrenTeam Småland46:118:36
2Matilda MartinssonTeam South Sweden49:52+3:419:17
3Jessica NilssonTeam South Sweden50:31+4:209:24
4Kajsa HedinTeam South Sweden52:40+6:299:48
5Caroline SandelinTeam South Finland53:29+7:189:57
6Marianne HaugTeam Estonia53:33+7:229:58
7Katja von SchoultzTeam South Finland55:21+9:1010:18
8Kerda TimmuskTeam Estonia55:30+9:1910:20
9Alexandra StrandvallTeam South Finland55:31+9:2010:20
10Madara BriceTeam Latvia55:36+9:2510:21
11Moa PetterssonTeam South Sweden55:43+9:3210:22
12Hanna ÖstenbergTeam Småland57:37+11:2610:43
13Jogvile SušinskaiteTeam Lithuania58:06+11:5510:49
14Linnea AnderssonTeam Småland58:52+12:4110:57
15Margret ZimmermannTeam Estonia59:28+13:1711:04
16Jenny RayTeam South Finland1:00:55+14:4411:20
17Jaana OlvetTeam Estonia1:01:20+15:0911:25
18Moa SvenssonTeam Småland1:01:25+15:1411:26
19Giedre DomarkaiteTeam Lithuania1:01:59+15:4811:32
20Monika MartušyteTeam Lithuania1:03:34+17:2311:50
21Sandra GrosbergaTeam Latvia1:04:16+18:0511:58
22Justina LipeikyteTeam Lithuania1:04:31+18:2012:00
23Kendija AparjodeTeam Latvia1:04:51+18:4012:04
24Anele KerpauskaitėTeam Lithuania1:07:18+21:0712:31
25Diana-Marta RukaTeam Latvia1:08:30+22:1912:45
26Johanna LindgrenTeam Småland1:10:57+24:4613:12
27Agneta BoxströmTeam South Finland1:12:41+26:3013:32
28Anete GurtinaTeam Latvia1:14:24+28:1313:51
Tilda JohanssonTeam South Swedenej godkänd
Triinu RooniTeam Estoniaej start

M16

6 550 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar LundqvistTeam Småland43:376:39
2Erik AnderssonTeam South Sweden44:20+0:436:46
3Emils-Henrijs TaubeTeam Latvia45:19+1:426:55
4Martynas TirlikasTeam Lithuania47:08+3:317:11
5Emils DzalbsTeam Latvia47:27+3:507:14
6Jakob WahlTeam Småland48:18+4:417:22
7Alvis ReinsonsTeam Latvia49:50+6:137:36
8Oscar NykvistTeam Småland49:57+6:207:37
9Jonas JernTeam South Finland50:47+7:107:45
10Philip PerssonTeam South Sweden51:39+8:027:53
11Daniel PoschTeam Småland53:41+10:048:11
12Algirdas BartkeviciusTeam Lithuania54:07+10:308:15
13Edvin SmedbergTeam South Sweden54:16+10:398:17
14Dinars GutansTeam Latvia54:20+10:438:17
15Joakim SjöbergTeam South Sweden54:41+11:048:20
16Axel SchulzTeam South Sweden56:21+12:448:36
17Paulius ŽilinskasTeam Lithuania56:40+13:038:39
18Klavs StipraisTeam Latvia58:09+14:328:52
19Viljam GrahnTeam South Finland58:24+14:478:54
20Arnas DeltuvaTeam Lithuania58:31+14:548:56
21Gytis NakvosasTeam Lithuania58:56+15:198:59
22Tanel PappTeam Estonia1:00:13+16:369:11
23Joakim SvenssonTeam Småland1:00:47+17:109:16
24Janek PiirisildTeam Estonia1:01:01+17:249:18
25Joakim HakalaTeam South Finland1:01:40+18:039:24
26Christoffer MelinTeam South Finland1:03:16+19:399:39
27Casper LinnailaTeam South Finland1:07:51+24:1410:21
28Anti SõukandTeam Estonia1:08:27+24:5010:27
29Rando MarrandiTeam Estonia1:09:45+26:0810:38
30Andres SaalTeam Estonia1:11:03+27:2610:50

ÖM1

2 210 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jens SchenströmOK Gläntan30:2413:45
2Viktor NybergOskarströms OK31:52+1:2814:25
3Melker KarlssonFalkenbergs OK38:42+8:1817:30
4Jeanette Svensson PerssonOK Gläntan40:32+10:0818:20
5Jennifer LubangiOK Gläntan40:56+10:3218:31
6Jake MullenOK Gläntan44:33+14:0920:09
7Ditte MobergOskarströms OK47:03+16:3921:17
8Elin DjupsjöOskarströms OK51:14+20:5023:10
9Karl KarlssonFalkenbergs OK56:35+26:1125:36
10Karin SettergrenOskarströms OK56:37+26:1325:37
11Emil KarlssonFalkenbergs OK56:57+26:3325:46
12Johanna BondessonFK Friskus-Varberg57:15+26:5125:54
13Jakob MobergOK Löftan1:01:39+31:1527:53
14Alva ÖsterlinSävedalens AIK1:09:02+38:3831:14
15Elin NybergOskarströms OK1:17:53+47:2935:14
16Jonna NybergOskarströms OK1:19:03+48:3935:46
17Pernilla NybergOskarströms OK1:19:19+48:5535:53

ÖM3

2 250 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vilma SvantessonHjärnarps GH OL30:5313:43
2Anna JonssonOK Gläntan38:09+7:1616:57
3Annika SvärdOskarströms OK39:58+9:0517:45
4Jonathan BondessonFK Friskus-Varberg40:21+9:2817:56
5Ulla TengnérFK Friskus-Varberg46:14+15:2120:32
6Ulrika MullenOK Gläntan52:19+21:2623:15
7Anna-Maria BlomquistKlubblös56:33+25:4025:08
8Elisabeth HagbergFK Friskus-Varberg56:45+25:5225:13
9Nina AnderssonOK Lindena57:58+27:0525:45
Liv SonntagKlubblösej godkänd
Ann-Britt AnderssonFK Friskus-Varbergej godkänd

ÖM5

2 960 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1August BengtssonOK Nackhe35:2611:58
2Emma SvärdOskarströms OK42:09+6:4314:14
3Hanna JögårdOK Nackhe47:20+11:5415:59
4Stig GustafssonHalmstad OK47:45+12:1916:07
5Sven-Arne BengtssonOK Nackhe50:25+14:5917:01
6Marianne ThorssonIK Trenne Ullared56:07+20:4118:57
7Barbro BengtssonOskarströms OK59:37+24:1120:08
8Agneta BöregårdOK Gläntan59:51+24:2520:13
9Karin VidarssonOK Nackhe1:02:32+27:0621:07
10Gunnar BengtssonOK Gläntan1:04:16+28:5021:42
11Sven Ivar JögårdOK Nackhe1:06:07+30:4122:20
12Monika LindblomLaholms IF OK1:07:48+32:2222:54
13Anita KarlssonOskarströms OK1:08:12+32:4623:02
14Gunnel AnderssonOskarströms OK1:11:25+35:5924:07
Bertil AnderssonFK Friskus-Varbergej godkänd

ÖM7

3 040 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kristina Kull ÖsterlinSävedalens AIK27:259:01
2Tale GulliksenSävedalens AIK31:54+4:2910:29
3Bo PeterssonLessebo OK34:23+6:5811:18
4Lennart NylanderOK Lindena38:27+11:0212:38
5Bengt GardOskarströms OK40:13+12:4813:13
6Josefin A. HanningOK Löftan40:19+12:5413:15
7Anders SettergrenOskarströms OK40:54+13:2913:27
8Ingvar BengtssonOskarströms OK43:19+15:5414:14
9Lars MobergOK Lindena44:39+17:1414:41
10Anne SvantessonHjärnarps GH OL45:02+17:3714:48
11Ulrika AnderssonHylte OK45:03+17:3814:49
12Ulf KristenssonHalmstad OK47:25+20:0015:35
13Emma SigvardssonFK Friskus-Varberg48:14+20:4915:51
14Sara BainbridgeLaholms IF OK49:13+21:4816:11
15Ingrid HolménHylte OK51:03+23:3816:47
16Arne AnderssonOskarströms OK51:29+24:0416:56
17Rolf HallbergNässjö OK52:47+25:2217:21
18Gunvor GöranssonLaholms IF OK56:10+28:4518:28
19Johan BondessonFK Friskus-Varberg56:41+29:1618:38
20Rose-Marie JohanssonFK Friskus-Varberg58:35+31:1019:16
21Erling SvenssonIK Trenne Ullared1:01:31+34:0620:14
22Kåre TengnérFK Friskus-Varberg1:04:10+36:4521:06
23Karl-Erik AnderssonOskarströms OK1:16:24+48:5925:07
Gunnar AnderssonIK Trenne Ullaredej godkänd
Anders AnderssonHylte OKej godkänd

ÖM8

5 000 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars HanningOK Löftan39:187:51
2Lars SvantessonHjärnarps GH OL40:15+0:578:03
3Joel JonssonOK Nackhe41:47+2:298:21
4Stefan RingOK Löftan44:43+5:258:56
5Adam GeorgssonOK Nackhe44:44+5:268:56
6Ingela AlvmyrenHalmstad OK45:23+6:059:04
7Magnus SvenssonNässjö OK45:47+6:299:09
8Emil AlexanderssonHalmstad OK45:58+6:409:11
9Rasmus SchurmannHylte OK47:37+8:199:31
10Patrik AnderssonHylte OK49:05+9:479:49
11Per GerdleHalmstad OK50:30+11:1210:06
12Bengt MarthinssonHylte OK51:42+12:2410:20
13Peter GustavssonHylte OK52:56+13:3810:35
14Yngve KihlbergHalmstad OK53:39+14:2110:43
15Christer NordOskarströms OK53:58+14:4010:47
16Roger DjupsjöOskarströms OK54:17+14:5910:51
16Mikael SvärdOskarströms OK54:17+14:5910:51
18Erik ÖsterlinSävedalens AIK55:09+15:5111:01
19Ralf VidarssonOK Nackhe55:48+16:3011:09
20Åsa Wadensjö LeoBredaryds SOK57:09+17:5111:25
21Anna TorstenssonHylte OK57:10+17:5211:26
22Jan KarlssonHalmstad OK58:05+18:4711:37
23Simon SvärdOskarströms OK59:28+20:1011:53
24Fredrik BöregårdOK Gläntan1:00:49+21:3112:09
25Sylvia KarlssonOK Lindena1:01:30+22:1212:18
26Dag SvenssonHylte OK1:02:30+23:1212:30
27Magnus IvarssonOK Gläntan1:04:05+24:4712:49
28Catarina BengtssonOK Nackhe1:04:14+24:5612:50
29Bengt HolménHylte OK1:14:58+35:4014:59
30Göran AnderssonFK Friskus-Varberg1:19:11+39:5315:50
Kent HanssonOskarströms OKej godkänd
Kenneth AnderssonNässjö OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser