Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Oktoberracet

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Oktoberracet
Arrangörsorganisation: OK Enen
Datum: söndag 23 oktober 2011

D21

3 680 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johanna SvenssonOK Hällen24:316:39
2Hanna Axelsson-MeyersonOK Linné26:28+1:577:11
3Sofia TörnqvistAlfta-Ösa OK27:16+2:457:24
4Samantha SaegerOK Linné28:02+3:317:37
5Anna FolkegårdSträngnäs-Malmby OL28:15+3:447:40
6Josefin BengtssonLånghundra IF28:36+4:057:46
7Jenny BengtssonLånghundra IF28:42+4:117:47
8Maria SjölanderOK Rodhen29:31+5:008:01
9Annika RidellIF Thor29:53+5:228:07
10Amanda EklundRånäs OK30:10+5:398:11
11Lina BäckströmDomnarvets GOIF30:14+5:438:12
12Lisa RönnolsTäby OK31:01+6:308:25
13Rebecca BjärrenholtVallentuna-Össeby OL31:13+6:428:28
14Alexandra BjärrenholtVallentuna-Össeby OL31:15+6:448:29
15Lisa CarlssonOK Linné31:20+6:498:30
16Elisabet EnmarkGävle OK31:40+7:098:36
17Maria IvermarkVästerås SOK32:03+7:328:42
18Ingela ErikssonGävle OK32:05+7:348:43
19Barbora MargoldovaJärla Orientering33:17+8:469:02
20Viktoria HelmerssonOckelbo OK33:25+8:549:04
21Stina EdejernIFK Bergvik33:36+9:059:07
22Sofie BergendahlIF Thor34:10+9:399:17
23Johanna LarssonKöping-Kolsva OK34:39+10:089:24
24Emma JonssonOK Rodhen35:07+10:369:32
25Klara AlmOK Linné35:11+10:409:33
26Felicity BrownMalungs OK Skogsmårdarna36:43+12:129:58
27Eva-Maj JohanssonSurahammars SOK40:05+15:3410:53
28Kristina RosénIF Thor42:23+17:5211:31
29Susanne SöderholmSträngnäs-Malmby OL42:34+18:0311:34
30Elin LindTierps SOK43:22+18:5111:47
31Marta ZdravkovicOK Linné43:25+18:5411:47
32Frida GuerreroOK Linné58:07+33:3615:47
Emma EdejernAlfta-Ösa OKdiskvalificerad
Jessica SöllvanderOK Rodhendiskvalificerad
Lotta StenströmSträngnäs-Malmby OLej start
Katarina HammasAttunda OKej start
Johanna RahmqvistIF Thorej start
Michaela HallqvistMalungs OK Skogsmårdarnaej start
Moa EnmarkGävle OKej start
Rasa PtasekaiteOK Linnéej start

H21

5 070 m, 78 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats TroengOK Linné28:075:32
2Henrik LöfåsOK Linné29:09+1:025:44
3Niklas AldénOK Linné29:40+1:335:51
4Mandus RidefeltOK Linné29:52+1:455:53
5Magnus GlänneforsSöders SOL Tyresö30:14+2:075:57
6Liutauras BileviciusOK Linné31:02+2:556:07
7Lasse JanssonGävle OK31:08+3:016:08
8Jakob EnmarkGävle OK31:18+3:116:10
9Conny ForsbergLånghundra IF32:11+4:046:20
10Per-Åke OlssonOK Ravinen32:12+4:056:21
11Jörgen OhlinOK Linné32:38+4:316:26
11Jonas EngströmOK Hällen32:38+4:316:26
13Jonas EklundOK Rodhen33:01+4:546:30
14Kalle LarssonÄrla IF33:11+5:046:32
15Hans PerssonGävle OK33:13+5:066:33
16Simon EklövOK Linné33:49+5:426:40
17Lars MagnussonOK Linné33:52+5:456:40
18Ross SmithOK Linné34:14+6:076:45
19Stefan SjölundSkogslöparna34:41+6:346:50
20Rickard EkmanOK Roslagen35:37+7:307:01
21Anders FriskAttunda OK35:56+7:497:05
22Christoffer Winander-SchönningJärfälla OK36:23+8:167:10
23Ulrik ImbergOK Linné36:51+8:447:16
24Thomas JanssonOK Roslagen37:25+9:187:22
25Boris GranovskiyOK Linné37:35+9:287:24
25Johan HameliusOK Linné37:35+9:287:24
27Henrik JonssonOK Rodhen37:46+9:397:26
28Johan SundénVästerås SOK37:58+9:517:29
29Patrik LindÄrla IF38:13+10:067:32
30Erik FernlundSäterbygdens OK38:42+10:357:37
31Filip IvermarkVästerås SOK39:37+11:307:48
32Kasper WestmanVästerås SOK39:38+11:317:49
33Mårten LundquistSundbybergs IK39:59+11:527:53
34Thomas PetterssonSträngnäs-Malmby OL40:21+12:147:57
35Anton SundgrenVallentuna-Össeby OL40:26+12:197:58
36Daniel AlnebergSträngnäs-Malmby OL40:38+12:318:00
37Simon AnderssonOK Rodhen40:44+12:378:02
38Kevin StåhlJärbo OK40:56+12:498:04
39David MellinSundbybergs IK40:57+12:508:04
40Jonas Jensen-TornehedVästerås SOK41:33+13:268:11
41Johan StrandbergGustavsbergs OK41:57+13:508:16
42Martin MargoldJärla Orientering42:19+14:128:20
43Stefan BjurstedtHallstahammars OK42:44+14:378:25
44Niklas ReinholdssonIF Thor43:02+14:558:29
45Olof ErikssonOK Linné43:06+14:598:30
46Henrik WickströmArboga OK43:39+15:328:36
47Simon MellinSundbybergs IK44:05+15:588:41
48Mårten WinklerSträngnäs-Malmby OL45:07+17:008:53
49Oskar WallénOK Linné45:33+17:268:59
50Rickard EkströmIF Thor46:13+18:069:06
51Pontus ErikssonSträngnäs-Malmby OL46:31+18:249:10
52Jan-Olof SvenssonHalmstad OK46:55+18:489:15
53John SolbreckOK Roslagen46:58+18:519:15
54Hans EgefalkHagaby GOIF47:03+18:569:16
55Kjell EriksonSträngnäs-Malmby OL47:08+19:019:17
56Andrew QuinIFK Lidingös Skid o OK47:33+19:269:22
57Daniel TjernbergSödertälje-Nykvarn Orientering48:04+19:579:28
58Andreas SvenssonIF Thor48:22+20:159:32
59Joakim WigertzLånghundra IF48:41+20:349:36
60Jan-Olof BogrenSundbybergs IK48:58+20:519:39
61Eric EnglöfKöping-Kolsva OK49:32+21:259:46
62Johan AhlströmVästerås SOK49:43+21:369:48
63Jan MobergGävle OK49:46+21:399:48
64Peter ForsOK Grip49:51+21:449:49
65Kjell ErikssonSträngnäs-Malmby OL50:41+22:349:59
66Jan-Erik AnderssonSträngnäs-Malmby OL51:41+23:3410:11
67Mattias KarlssonRånäs OK52:36+24:2910:22
68Robin ErnebySurahammars SOK52:43+24:3610:23
69Thomas AnderssonVästerås SOK53:03+24:5610:27
70Isak EklövOK Linné55:00+26:5310:50
71Janne SelkäläKöping-Kolsva OK57:24+29:1711:19
72Yngve JohanssonHagaby GOIF1:00:19+32:1211:53
73Elis Sjögren-LevinTierps SOK1:03:59+35:5212:37
74Viktor LindbergOK Roslagen1:05:02+36:5512:49
75Staffan ÅkerblomOK Linné1:05:13+37:0612:51
76Magnus GreenSträngnäs-Malmby OL1:06:28+38:2113:06
Anders EnmarkGävle OKdiskvalificerad
Erik GohdeDalaportens OLdiskvalificerad
Anders ÖsterlundVästerås SOKej start
Håkan ErikssonMalungs OK Skogsmårdarnaej start
Henrik HammasAttunda OKej start
Stefan HenrikssonOK Ravinenej start
Dag SundinSträngnäs-Malmby OLej start

D20

3 400 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linnea NilssonOK Linné39:5211:43
2Lovisa NilssonOK Linné45:23+5:3113:20

H18

3 860 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Niclas LarssonKöping-Kolsva OK29:447:42
2Andreas Winander-SchönningJärfälla OK35:26+5:429:10
3Christian Løchting ThunbergOK Roslagen35:35+5:519:13
4Markus HellströmSundbybergs IK36:15+6:319:23
5Jesper HanssonBromma-Vällingby SOK1:07:47+38:0317:33

D16

3 330 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rebecka HoppeIF Thor33:149:58
2Fredrika von EssenOK Linné34:12+0:5810:16
3Lovisa JonssonHallstahammars OK39:32+6:1811:52
4Rebecca MårtenssonKöping-Kolsva OK39:58+6:4412:00
5Victoria BymanVästerås SOK42:49+9:3512:51
6Emma GraasOK Linné43:18+10:0413:00
7Hanna GustafssonOK Kåre44:42+11:2813:25
8Malin JohnsonSigtuna OK48:20+15:0614:30
9Lisa JohanssonOK Rodhen49:59+16:4515:00
10Elin MokvistLänna IF50:18+17:0415:06
11Sara KarlssonIF Thor51:36+18:2215:29
12Karin Alexandersson-RosOK Linné54:49+21:3516:27
13Nathalie AnderssonSträngnäs-Malmby OL58:19+25:0517:30
Madeleine GreenSträngnäs-Malmby OLdiskvalificerad
Sanna ForsbergLånghundra IFej start
Olivia KvarnlöfOK Roslagenej start
Mathilda KarlssonOK Rodhenej start

H16

3 690 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton ForsbergLånghundra IF23:516:27
2Fredrik WigertzLånghundra IF23:53+0:026:28
3Mathias Myrefelt NorlingerSkarpnäcks OL27:29+3:387:26
4Isak LangerakJärfälla OK28:29+4:387:43
5Filip Axelsson MeyersonOK Linné29:46+5:558:04
6André EklundRånäs OK32:04+8:138:41
7Rasmus SteenOK Enen32:30+8:398:48
8William HultqvistVallentuna-Össeby OL32:56+9:058:55
9Jacob AhlströmVästerås SOK33:10+9:198:59
10Hugo LintellLånghundra IF33:38+9:479:06
11Martin NorrmanEskilstuna OL35:44+11:539:41
12Felix ClassonRånäs OK38:15+14:2410:21
13Anton GilleOK Roslagen39:39+15:4810:44
14Patrik SundgrenVallentuna-Össeby OL40:00+16:0910:50
15Lukas TegendalOK Linné41:04+17:1311:07
16Lucas Holgersson RohdinSigtuna OK42:53+19:0211:37
17Axel LimbäckVästerås SK OK46:42+22:5112:39
18August MikaelssonVästerås SOK48:41+24:5013:11
19Martin NorrbomSala OK51:25+27:3413:56
20Adam BlomqvistOK Rodhen52:43+28:5214:17
21Jakob LiljaOK Enen1:10:22+46:3119:04
Jesper TibellLånghundra IFdiskvalificerad
Andreas SundströmVästerås SOKdiskvalificerad
Carl NäslundVästerås SOKdiskvalificerad
Emil GyllenhammarSigtuna OKej start
Petter AnderssonOckelbo OKej start
Leonard BalkVästerås SOKej start

D14

2 680 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonna ForsOK Grip26:439:58
2Caroline Løchting ThunbergOK Roslagen30:34+3:5111:24
3Ellen BromanOK Roslagen31:36+4:5311:47
4Ebba MellquistEskilstuna OL31:58+5:1511:55
5Linda BrolinOK Roslagen32:31+5:4812:07
6Chantelle HesselbergSträngnäs-Malmby OL33:33+6:5012:31
7Sara BrolinOK Roslagen34:27+7:4412:51
8Ellen FrostOK Roslagen35:44+9:0113:19
9Alice FrostOK Roslagen36:47+10:0413:43
10Mirjam DalénSala OK39:26+12:4314:42
11Wilma GilleOK Roslagen40:36+13:5315:08
12My HammarOK Enen52:15+25:3219:29
13Lovisa BymanVästerås SOK1:00:58+34:1522:44
Sandra NäslundVästerås SOKej start

H14

3 000 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isak SöderströmSala OK25:138:24
2Daniel Carlson BjernaldOK Linné26:34+1:218:51
3Gustaf BerglundSigtuna OK26:59+1:468:59
4Olle NilssonOK Linné27:25+2:129:08
5Johannes RidefeltOK Linné28:39+3:269:33
6Jacob TorstenssonVästerås SOK31:26+6:1310:28
6Simon ÖsterlundVästerås SOK31:26+6:1310:28
8Joakim Ståhl,Järbo OK32:41+7:2810:53
9Simon BernersonOK Enen35:29+10:1611:49
10Erik NallgårdVästerås SOK35:34+10:2111:51
11Johan EdenhamnLänna IF35:56+10:4311:58
11Ludvig LarsendahlVästerås SOK35:56+10:4311:58
13Jesper HedarEskilstuna OL36:42+11:2912:14
14Oscar BjörneklettVästerås SOK38:30+13:1712:50
15Alexander AlnessLånghundra IF38:45+13:3212:55
16Gustav NyholmOK Linné39:48+14:3513:16
17Anton KällströmSala OK42:32+17:1914:10
18Fabian SteenOK Enen44:59+19:4614:59
19Adam LiljaOK Enen1:37:04+1:11:5132:21
Karl-Oskar PlahnOK Enendiskvalificerad
Henrik HamreforsVästerås SOKdiskvalificerad
Dan ÖsterlundVästerås SOKej start
Pontus ThörnRånäs OKej start

H14 Kort

2 380 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jack WedebrandOK Enen59:4225:05
2Rickard BodellOK Enen1:17:58+18:1632:45
3Stan SpieringsOK Hedströmmen1:21:45+22:0334:20
Johan ErkenstålOK Enenej start

D12

2 310 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elvira DanielssonKöping-Kolsva OK23:2610:08
2Maria JanssonOK Linné25:42+2:1611:07
3Hanna JohanssonSträngnäs-Malmby OL26:53+3:2711:38
4Emma BernersonOK Enen29:47+6:2112:53
5Hanna SundströmVästerås SOK32:14+8:4813:57
6Heidi ForsOK Grip33:46+10:2014:37
7Alva LimbäckVästerås SOK34:50+11:2415:04
8Katja DalénSala OK36:26+13:0015:46
9Ellinor SegerstenIF Thor36:38+13:1215:51
10Agnes CarlströmOK Enen37:43+14:1716:19
11Shanti SöderströmSala OK38:11+14:4516:31
12Wilma InsulanderIF Thor40:57+17:3117:43
13Alva BlomqvistOK Rodhen45:12+21:4619:34
14Elsa RosénSala OK51:12+27:4622:09
15Elin NallgårdVästerås SOK53:42+30:1623:14
16Emma JanssonOK Linné54:15+30:4923:29
17Stina BrunellIF Thor58:58+35:3225:31
18Linnéa RosénSala OK1:18:41+55:1534:03
Tindra JernströmAvesta OKej start
Julia RajanIFK Lidingös Skid o OKej start

H12

2 310 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel RönnqvistOK Linné18:147:53
2Håkan RambergHallstahammars OK22:04+3:509:33
3Emil JonsellIF Thor23:45+5:3110:16
4Sixten TörnqvistVästerås SOK24:10+5:5610:27
5Emil GrehnOK Rodhen25:00+6:4610:49
6Andreas JohnsonSigtuna OK27:03+8:4911:42
7Nils OttossonGävle OK30:08+11:5413:02
8Jonathan PerssonOK Enen34:57+16:4315:07
9Albert JonssonOK Enen40:05+21:5117:21
10John NorrbomSala OK41:40+23:2618:02
Kalle KjellbergVästerås SOKdiskvalificerad
Rens van LoenhoutOK Hedströmmenej start

H12 Kort

2 220 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Filip NilssonOK Triangeln58:2626:19

D10

2 130 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Iris van LoenhoutOK Hedströmmen15:557:28
2Lovisa WigertzLånghundra IF21:53+5:5810:16
3Alva JonssonLånghundra IF22:44+6:4910:40
4Nora RolénOK Hedströmmen24:01+8:0611:16
5Agnes KällströmSala OK27:19+11:2412:49
6Hanna JonsellIF Thor29:02+13:0713:37
7Alice ThornellVästerås SOK31:42+15:4714:52
8Ebba OttosonGävle OK33:02+17:0715:30
9Amanda HallVästerås SOK33:07+17:1215:32
Wilma WidénOK Hedströmmenej start
Julia GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarnaej start
Agnes BromanOK Roslagenej start
Ida HolmströmOK Hedströmmenej start

H10

2 130 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas NäslundVästerås SOK13:586:33
2Fredrik GlänneforsSöders SOL Tyresö15:00+1:027:02
3Markus ÖsterlundVästerås SOK15:11+1:137:07
4Daniel StåhlJärbo OK16:05+2:077:33
5Emil AhlströmVästerås SOK16:26+2:287:42
6Frej AlmOK Enen17:11+3:138:04
7Linus AlbinssonJärfälla OK18:30+4:328:41
8Johan LangerakJärfälla OK18:39+4:418:45
9Elias GrehnOK Rodhen19:15+5:179:02
10Albin ForsbergLånghundra IF20:09+6:119:27
11Oskar JonssonOK Enen20:16+6:189:30
12Martin SandqvistVästerås SOK27:45+13:4713:01
13Elias LarssonOK Enen28:11+14:1313:13
14Arvid UmegårdLånghundra IF35:01+21:0316:26
15Tobias LindqvistVästerås SK OK38:14+24:1617:56
16Anton CarlssonOK Enen48:22+34:2422:42
Theodor MeijerVästerås SOKdiskvalificerad
Filip NorrbomSala OKej start
Aron HellgrenIF Thorej start

D35

3 550 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva Singman PalmVästerås SOK33:469:30
2Lena WesterlundOK Djerf35:23+1:379:58
3Åsa BergSigtuna OK40:04+6:1811:17
4Malena AhlströmVästerås SOK41:35+7:4911:42
5Tina KempeGävle OK49:51+16:0514:02
6Malin AlbinssonJärfälla OK50:57+17:1114:21
7Malin SparrmanOK Linné59:36+25:5016:47
Anna NygårdVästerås SOKdiskvalificerad
Anna GillmanOK Linnéej start

H35

4 430 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik GöhlFinspångs SOK33:517:38
2Olof BorellOK Linné37:04+3:138:22
3Mathias TärnlundOK Linné41:43+7:529:25
4Johan WesterberghOK Linné44:07+10:169:57
5Mats ÅbergOK Linné46:38+12:4710:31
6Johan StenbergIF Thor1:04:18+30:2714:30
Mattias EklundOckelbo OKej start

D40

3 270 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger GunnarssonVästerås SOK28:248:41
2Ewa Edström-ForsbergLånghundra IF30:46+2:229:24
3Yvonne GrehnOK Rodhen31:08+2:449:31
4Josefine NordströmOK Triangeln31:39+3:159:40
5Pernilla KlemetsHallstahammars OK32:42+4:1810:00
6Kristina ForsOK Grip33:25+5:0110:13
7Anna HallVästerås SOK45:00+16:3613:45
8Marianne ÅsåkerHudiksvalls OK48:42+20:1814:53
9Annika SundströmVästerås SOK50:39+22:1515:29
10Malin von EssenOK Linné1:16:43+48:1923:27
Catarina AnderssonKjula IFdiskvalificerad

H40

4 270 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pontus GilleOK Roslagen30:297:08
2Per LovangVästerbergslagens OL30:35+0:067:09
3Jörgen HellgrenIF Thor31:27+0:587:21
4Robert PalmVästerås SOK33:47+3:187:54
5Fredrik N. JanssonVästerbergslagens OL35:58+5:298:25
6Rickard E.JonforsenHallstahammars OK36:41+6:128:35
7Jens AndertoftVästerås SOK37:26+6:578:45
8Johan MellquistEskilstuna OL39:40+9:119:17
9Peter AlbinssonJärfälla OK41:21+10:529:41
10Andreas EhnIF Thor43:29+13:0010:11
11Stefan WikströmOK Tor44:37+14:0810:26
12Stefan PetterssonArboga OK46:11+15:4210:48
13Anders BerkelundVäsby OK50:07+19:3811:44
14Robert CederholmLänna IF1:05:14+34:4515:16
Magnus NilssonIFK Lidingös Skid o OKej start
Karl ÅstrandOK Linnéej start
Pär HanssonCentrum OKej start
Tomas LindqvistVästerås SOKej start
Tony HedinÅrsunda IFej start

D45

3 270 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Cathrine JohanssonTierps SOK30:099:13
2Annika ArdellOK Rodhen30:11+0:029:13
3Maria HartOK Linné32:24+2:159:54
4Kristina BergstrandSöders SOL Tyresö32:26+2:179:55
5Lotta JungåkerKorsnäs IF OK32:29+2:209:56
6Dorothe SpillmannIF Thor34:10+4:0110:26
7Åsa PetterssonVallentuna-Össeby OL34:12+4:0310:27
8Maria KvarnlöfOK Roslagen40:20+10:1112:20
9Carina NyströmLänna IF40:36+10:2712:24
10Marie GreenSträngnäs-Malmby OL42:08+11:5912:53
11Britt-Inger JonssonOK Linné42:13+12:0412:54
12Katarina BengtssonLånghundra IF42:15+12:0612:55
13Lena GrandinOK Linné42:18+12:0912:56
14Maria TibellLånghundra IF43:31+13:2213:18
15Mia GustafssonOK Kåre45:57+15:4814:03
16Anna AldénLänna IF46:29+16:2014:12
17Anki GustafssonSäterbygdens OK46:49+16:4014:19
18Lena NilssonOK Linné50:56+20:4715:34

H45

4 140 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats JonsellIF Thor27:396:40
2Lars KarlssonValbo AIF27:52+0:136:43
3Per-Olov WedinIF Thor27:59+0:206:45
4Ola JernströmDalaportens OL28:07+0:286:47
5Patrik OttossonGävle OK31:55+4:167:42
6Per SundströmVästerås SOK31:58+4:197:43
7Magnus RajanIFK Lidingös Skid o OK32:50+5:117:55
8Johan OhlströmIF Thor33:15+5:368:01 Ladda ner rutt i gpx-format
9Ola TorstenssonVästerås SOK33:19+5:408:02
10Carl BymanVästerås SOK33:26+5:478:04
11Jan LindellLånghundra IF34:20+6:418:17
12Stefan RedtzerAttunda OK35:38+7:598:36
13Anders BrinkmanVandrarringen37:23+9:449:01
14Lennart MyrehedVandrarringen38:02+10:239:11
15Niclas AhlströmVästerås SOK38:49+11:109:22
16Ulf CarlssonÄrla IF38:54+11:159:23
17Magnus LimbäckVästerås SOK39:25+11:469:31
18Thomas RoosIF Thor39:33+11:549:33
19Sven WigertzLånghundra IF40:00+12:219:39
20Mikael DavidssonVästerås SOK41:37+13:5810:03
21Stefan TörnqvistVästerås SOK42:10+14:3110:11
22Esa MyllyvainioSundbybergs IK44:29+16:5010:44
23Robert ÖstlundSäterbygdens OK46:36+18:5711:15
24Benneth SundquistHallstahammars OK48:03+20:2411:36
25Anders BrunellIF Thor49:14+21:3511:53
26Stefan NilssonOK Linné51:04+23:2512:20
27Hans WestmanVästerås SOK1:01:38+33:5914:53
28Magnus HoppeIF Thor1:02:36+34:5715:07
Johan SköldJärfälla OKdiskvalificerad
Johan KarlssonIF Thordiskvalificerad
Anders JönssonOK Triangelnej start
Peter HambäckLånghundra IFej start
Tommy NylundOK Torej start
Johan HeimerIF Thorej start
Lars GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarnaej start
Karl-Erik EngblomValbo AIFej start
Patrik ForsAttunda OKej start

D50

3 040 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marie ÖhmanVallentuna-Össeby OL32:2910:41
2Annika DavidssonVästerås SOK32:51+0:2210:48
3Maria SkantzOK Triangeln37:35+5:0612:21
4Inger SkantzLänna IF37:54+5:2512:28
5Karin MokvistLänna IF39:12+6:4312:53
6Karin JanssonOK Rodhen42:35+10:0614:00
7Marie LarssonKöping-Kolsva OK46:40+14:1115:21
8Annika LundströmVäsby OK47:39+15:1015:40
9Lise-Lott AlmgrenOK Rodhen53:05+20:3617:27
Toni AnderssonVästerås SOKdiskvalificerad
Christina EnglöfKöping-Kolsva OKej start
Gunilla ReinholdssonIF Thorej start

H50

3 860 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars OlofssonRehns BK27:167:03
2Tommy HolmérVäsby OK28:30+1:147:23
3Tommy ÅhmanLånghundra IF28:48+1:327:27
4Gunnar LangsSkarpnäcks OL29:26+2:107:37
5Tore EklundSödertälje-Nykvarn Orientering29:57+2:417:45
6Peter LundbergJärfälla OK30:28+3:127:53
7Björn SöderbäckOK Linné31:23+4:078:07
8Sune SödergrannTullinge SK31:43+4:278:13
9Kjell KlaarSäterbygdens OK32:07+4:518:19
10Tomas AnderssonOK Tor33:28+6:128:40
11Lars AnderssonOK Triangeln33:34+6:188:41
12Per LindhJärfälla OK33:51+6:358:46
13Mats JönssonKorsnäs IF OK34:54+7:389:02
14Bo NorrmanEskilstuna OL35:36+8:209:13
15Stefan SundéliusJärfälla OK35:46+8:309:15
16Lars RönnolsTäby OK36:20+9:049:24
17Leif GustafssonSäterbygdens OK36:43+9:279:30
18Roger TinglöfVäsby OK38:07+10:519:52
19Jan-Erik SkoghÖsterfärnebo IF38:24+11:089:56
20Eddie BjärrenholtVallentuna-Össeby OL38:26+11:109:57
21Tryggve RönnqvistOK Linné39:17+12:0110:10
22Tomas JanssonLänna IF39:19+12:0310:11
23Magnus ThorOK Bävern40:14+12:5810:25
24Torbjörn ErikssonOK Linné43:01+15:4511:08
25Sten-Olof MattssonLeksands OK43:31+16:1511:16
26Johan ScharpIFK Lidingös Skid o OK43:42+16:2611:19
27Kenneth PetterssonJärfälla OK44:31+17:1511:31
28Peter YlsöbäckEskilstuna OL47:10+19:5412:13
29Ronny AlexanderssonOK Linné51:52+24:3613:26
30Stefan MokvistLänna IF52:30+25:1413:36
31Ton LangerakJärfälla OK1:25:11+57:5522:04
Johan PalmgrenTäby OKdiskvalificerad
Mats LundmanOK Roslagendiskvalificerad
Leif EdejernIFK Bergvikdiskvalificerad
Peter EklövOK Linnéej start
Anders RoothVästerås SOKej start
Håkan LångLänna IFej start

D55

3 040 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ing-Marie ÅsenlundGävle OK29:359:43
2Christina HjertsonOK Linné31:43+2:0810:25
3Gudrun PerssonHallstahammars OK36:43+7:0812:04
4Marianne EinarssonFagersta OK37:21+7:4612:17
5Monica OhlinRånäs OK39:25+9:5012:57
6Catharina EkmanVästerås SOK50:12+20:3716:30
7Marita BergSigtuna OK50:40+21:0516:40
Karin BergströmGävle OKdiskvalificerad
Elisabeth HedlöfRånäs OKej start
Ann-Marie JohanssonSträngnäs-Malmby OLej start

H55

3 800 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas JohanssonRånäs OK26:437:01
2Per Ove WallénTäby OK30:30+3:478:01
3Roland JanssonIK Fyris31:14+4:318:13
4Carl BachmanTäby OK31:18+4:358:14
5Jörgen KarlssonAttunda OK31:43+5:008:20
6Kjell BomanSöderhamns OK32:28+5:458:32
7Lars LandströmLånghundra IF33:10+6:278:43
8Roland WareniusDalaportens OL33:12+6:298:44
9Stig AnderssonOK Linné33:13+6:308:44
10Thom SandvikAvesta OK33:47+7:048:53
11Bengt HameliusSäterbygdens OK35:16+8:339:16
12Hans OhlinRånäs OK35:22+8:399:18
13Svend Erik MathiassenOK Linné36:21+9:389:33
14Lars ForsstedtSöders SOL Tyresö38:00+11:1710:00
15Stefan MyrefeltSkarpnäcks OL39:00+12:1710:15
16Jonny HanssonBromma-Vällingby SOK39:27+12:4410:22
17Mats ZackrissonOK Älvsjö-Örby39:34+12:5110:24
18Peter SundgrenVallentuna-Össeby OL39:44+13:0110:27
19Lars BoudrieVäsby OK40:23+13:4010:37
20Anders AlamaaIK Vikings OK40:55+14:1210:46
21Peder WickströmArboga OK42:02+15:1911:03
22Lennart WinbergHudiksvalls OK42:14+15:3111:06
23Mats WickbomOK Linné42:18+15:3511:07
24Sven-Erik LevinTierps SOK43:08+16:2511:21
25Hans Andersson StrinningAttunda OK43:13+16:3011:22
26Ove EricssonNyköpings OK46:19+19:3612:11
27Per-Åke LarshansLeksands OK51:31+24:4813:33
28Lars-Ove SkoghÖsterfärnebo IF52:58+26:1513:56
29Mats-Ola ÖbergSundbybergs IK1:05:42+38:5917:17
30Kurt MaxéSundbybergs IK1:12:01+45:1818:57
Curt ReinholdssonIF Thordiskvalificerad
Henrik JohanssonBromma-Vällingby SOKej start
Bo-Göran KarlssonAvesta OKej start

D60

2 650 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Birgitta BillstamJärfälla OK26:269:58
2Lena JansonArboga OK27:40+1:1410:26
3Anne LundmarkJärfälla OK29:58+3:3211:18
4Ingrid GraneliHaninge SOK36:32+10:0613:47
5Ingegerd LusenskySigtuna OK36:54+10:2813:55
6Annika NorströmHallstahammars OK38:45+12:1914:37
7Ulla GummesonVäsby OK40:40+14:1415:20
8Marianne SellgrenSigtuna OK41:35+15:0915:41
9Agneta SörqvistSigtuna OK44:43+18:1716:52
10Carin RunqvistJärfälla OK45:00+18:3416:58
11Lena JohnssonRånäs OK53:59+27:3320:22

H60

3 500 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt StenerhagVästerbergslagens OL27:247:49
2Ingemar GardSöders SOL Tyresö28:12+0:488:03
3Kenneth JohanssonEskilstuna OL28:21+0:578:06
4Christer ErikssonOK Linné29:25+2:018:24
5Bo SundqvistOckelbo OK30:07+2:438:36
6Lars Erik HermanssonOK Linné32:02+4:389:09
7Per-Erik WåhlbergOK Linné33:21+5:579:31
8Jan JohanssonIF Thor33:42+6:189:37
9Lars GrankvistTäby OK33:57+6:339:42
10Per ElfströmÅrsunda IF34:18+6:549:48
11Leif NordinAttunda OK34:19+6:559:48
12Bo SegerEskilstuna OL34:43+7:199:55
13Per-Erik CarleniusAttunda OK35:38+8:1410:10
14Leif MathisenEskilstuna OL35:56+8:3210:16
15Ebbe AdolfssonSundbybergs IK36:49+9:2510:31
16Torsten PetterssonLånghundra IF37:26+10:0210:41
17Roland BergSäterbygdens OK37:39+10:1510:45
18Helge ElfströmÅrsunda IF38:42+11:1811:03
19Sven-Inge NylundJärfälla OK40:10+12:4611:28
20Bernt ÅströmVästerås SOK44:05+16:4112:35
21Kjell LindblomJärfälla OK44:11+16:4712:37
22Bo WinanderJärfälla OK54:20+26:5615:31
Lars Göran SörqvistSigtuna OKdiskvalificerad
Kjell HolmbergOK Södertörnej start
Ulf PerssonVästerbergslagens OLej start
Bengt A PerssonRehns BKej start

D65

2 650 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anita JohanssonOK Tor28:5810:55
2Solveig SvahnOckelbo OK33:51+4:5312:46
3Eva KjellmanVandrarringen35:36+6:3813:26
4Dagny GustavssonSigtuna OK35:53+6:5513:32
5Margareta LöfqvistVästerås SOK36:56+7:5813:56
6Birgitta KlangLånghundra IF38:48+9:5014:38
7Lena TimnerUmeå OK43:59+15:0116:35
8Ingalill WestbergSK Trim/Virsbo47:23+18:2517:52
9Britt-Marie DanielssonEnköpings AIF47:36+18:3817:57
10Pirkko StenerhagVästerbergslagens OL47:43+18:4518:00
11Laila NäslundTimrå SOK47:53+18:5518:04
12Monica TörnkvistKöping-Kolsva OK47:58+19:0018:06
13U C Lybert ErikssonVäsby OK54:11+25:1320:26
14Elke Wilke-GüntherTierps SOK1:04:26+35:2824:18
Inger LundOK Nordendiskvalificerad
Birgitta NylundJärfälla OKdiskvalificerad
Liz PorteousVandrarringendiskvalificerad
Margareta HaraldssonSigtuna OKej start
Solveig TjernbergSödertälje IFej start

H65

3 400 m, 57 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leif StrandbergGustavsbergs OK27:027:57
2Owe EdströmKovlands IF30:42+3:409:01
3Anders SellgrenSigtuna OK31:50+4:489:21
4Olle JohanssonIFK Hedemora OK32:11+5:099:27
5Sverre JonssonOK Ravinen32:52+5:509:40
6Ingvar SvenssonBjursås OK33:40+6:389:54
7Jan Olov JonssonTierps SOK33:54+6:529:58
8Stig TörnkvistKöping-Kolsva OK33:56+6:549:58
9Anders GärderudIFK Lidingös Skid o OK34:03+7:0110:00
9Staffan ElmhagenSöders SOL Tyresö34:03+7:0110:00
11Erik RundströmOK Tjärnen34:05+7:0310:01
12Bengt ErikssonVäsby OK34:16+7:1410:04
13Lars JonassonJärfälla OK34:25+7:2310:07
14Per-Åke CarlenstamVäsby OK34:34+7:3210:10
15Jan JohanssonIFK Hedemora OK35:02+8:0010:18
16Alf LindbergKöping-Kolsva OK35:45+8:4310:30
17Lennart OlssonIK Standard35:47+8:4510:31
18Bertil HolmgrenGävle OK36:42+9:4010:47
19Göran LarboAttunda OK36:57+9:5510:52
20Stig LandstorpOK Tor36:59+9:5710:52
21Bo SundenKarlsbyhedens IK37:53+10:5111:08
22Christer SolbreckLånghundra IF38:39+11:3711:22
23Göran AnderssonVästerås SOK38:57+11:5511:27
24Bengt FribergJärfälla OK39:01+11:5911:28
25Jörgen BergströmNorbergs OK39:08+12:0611:30
26Per SundbergGävle OK39:11+12:0911:31
27Conny HusénOK Roslagen39:22+12:2011:34
28Hans NybergGävle OK39:37+12:3511:39
29Ingemar GustafssonOK Tjärnen39:42+12:4011:40
30John ÖstlundSundbybergs IK40:30+13:2811:54
31Lars-Erik KarlssonRasbo IK41:39+14:3712:15
32Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OL42:22+15:2012:27
33Torbjörn AtterbrandTierps SOK42:29+15:2712:29
34Kjell TancredIBM-Klubben42:57+15:5512:37
35Ulf SkogtjärnOK Linné43:00+15:5812:38
36Göran WiigHallstahammars OK44:43+17:4113:09
37Sören JohanssonOK Norden44:57+17:5513:13
38Sven-Olov NorlinRimbo SOK45:18+18:1613:19
39Jan-Olof WåhlbergIBM-Klubben45:20+18:1813:20
40Lars NordinSolna OK46:01+18:5913:32
41Karl-Gustav KlemetsHallstahammars OK47:10+20:0813:52
42Hans HolmbergVallentuna-Össeby OL47:15+20:1313:53
43Lars Olov PetterssonArboga OK47:55+20:5314:05
44Yngve PerssonTierps SOK48:13+21:1114:10
45Björn EkholmVästerås SOK48:33+21:3114:16
46Leif BergSigtuna OK50:07+23:0514:44
47Lars-Erik RaskVästerås SOK50:29+23:2714:50
48Kennet LöfqvistVästerås SOK51:03+24:0115:00
49Håkan BoijeTurebergs IF51:45+24:4315:13
50Jan Olof HedbergGagnefs OK52:07+25:0515:19
51Bengt-Olov TörnqvistSigtuna OK52:20+25:1815:23
52Rune VikmanVästerås SOK54:21+27:1915:59
53Bo Einar DanielssonEnköpings AIF58:06+31:0417:05
54Göran NilssonValbo AIF58:40+31:3817:15
55Jan BurellVandrarringen1:05:00+37:5819:07
56Örjan KampegårdOK Södertörn1:10:10+43:0820:38
Hans-Ove ErikssonNyköpings OKdiskvalificerad
Lars AlströmRasbo IKej start
Hans NordgrenArboga OKej start
Anders EdlingOK Linnéej start
Christer SandhOK Roxenej start
Håkan ForsgrenGävle OKej start
Kurt ElvénVästerås SOKej start
Stig OvelandValbo AIFej start

D70

2 380 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Margareta WallénTäby OK31:1813:09
2Eva von HeijneSigtuna OK36:20+5:0215:15
3Gurli BackFagersta OK38:01+6:4315:58
4Rose-Marie KarlssonKöping-Kolsva OK40:11+8:5316:53
5Margaretha NyströmLänna IF55:31+24:1323:19

H70

3 040 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl JohanssonIFK Hedemora OK26:428:46
2Jerry HolmEskilstuna OL31:04+4:2210:13
3Kjell MjöbergHallstahammars OK31:27+4:4510:20
4Ragnar ErikssonOK Hedströmmen31:32+4:5010:22
5Jan-Olof MalmSigtuna OK32:59+6:1710:50
6Mats ErikssonOK Norden34:13+7:3111:15
7Folke LindblomHeby AIF34:18+7:3611:16
8Lars Johansson IOK Tor34:58+8:1611:30
9Martin EngqvistUpsala IF35:26+8:4411:39
10Tore KangasVästerås SOK35:32+8:5011:41
11Lennart KarlssonOK Grip35:56+9:1411:49
12Karl Gunnar BacklundOckelbo OK36:43+10:0112:04
13Ingemar JonssonHallstahammars OK38:02+11:2012:30
14Sten von HeijneSigtuna OK38:45+12:0312:44
15Arne GustafssonHagaby GOIF39:11+12:2912:53
16Sivert SöderbärgOK Roslagen41:38+14:5613:41
17Erik Edy LundqvistHeby AIF41:47+15:0513:44
18Hjalmar NordquistOK Järnbärarna44:02+17:2014:29
19Lars KjellmanVandrarringen44:07+17:2514:30
20Allan WedinJärfälla OK45:40+18:5815:01
21Gunnar DahlströmFredrikshofs IF Skid & OK46:29+19:4715:17
22Erik NordströmBjörklinge SOK47:30+20:4815:37
23Kurt ZanderVästerås SK OK52:26+25:4417:14
24Gunnar BramstenSundbybergs IK55:19+28:3718:11
25Lars AhlströmVästerås SOK55:50+29:0818:21
26Hans MårtenssonDalaportens OL58:00+31:1819:04
27Olle NäslundTimrå SOK1:03:11+36:2920:47
Kuno ÖsterlundVästerås SOKdiskvalificerad
Jouko TaskinenVästerås SOKdiskvalificerad
Staffan GanteliusVallentuna-Össeby OLdiskvalificerad
Nils-Olof UppströmerRasbo IKdiskvalificerad
Åke MjöbergVandrarringenej start
Enar PerssonOckelbo OKej start
Rune SandbergHallstahammars OKej start
Lars GustafssonSträngnäs-Malmby OLej start
Sune AhlinKöping-Kolsva OKej start

D75

2 380 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja-Lisa BergströmSelånger SOK39:2116:32
2Gudrun SmedsSK Trim/Virsbo54:40+15:1922:58
3Märta SvenssonVandrarringen55:15+15:5423:12
4Dagny AnderssonOK Tjärnen1:02:54+23:3326:25
5Gun HolmqvistArboga OK1:36:00+56:3940:20
Ing-Maj GrenellSträngnäs-Malmby OLdiskvalificerad

H75

2 380 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rune CarlssonSundbybergs IK21:349:03
2Sigurd WallénTäby OK24:18+2:4410:12
3Rolf AnderssonRimbo SOK24:52+3:1810:26
4Lennart KarlénVästerås SOK26:36+5:0211:10
5Arne ÅhmanOK Klemmingen27:25+5:5111:31
6Nils JohanssonOK Tjärnen28:13+6:3911:51
7Valter AlamaaIK Vikings OK29:15+7:4112:17
8Bo LöwegrenVästerås SOK30:55+9:2112:59
9Signar PalmHallstahammars OK32:37+11:0313:42
10Stig RoosOK Linné33:28+11:5414:03
11Sten SvenssonÄrla IF33:41+12:0714:09
12Lars SöderlundHallstahammars OK34:23+12:4914:26
13Bertil LjungemyrIFK Lidingös Skid o OK34:28+12:5414:28
14Joachim TiefenseSigtuna OK34:38+13:0414:33
15Ulf LindgrenVästerås SOK35:23+13:4914:52
16Arne YngströmHagaby GOIF37:21+15:4715:41
17Lars-Erik LindellVäsby OK38:57+17:2316:21
18Lennart HedlundVallentuna-Össeby OL40:09+18:3516:52
19Kurt LindblomJärfälla OK40:17+18:4316:55
20Karl Henrik LovangVästerbergslagens OL41:02+19:2817:14
21Tord LindValbo AIF41:13+19:3917:19
22Bo ElmgrenSundbybergs IK42:46+21:1217:58
23Carl LangOK Österåker44:17+22:4318:36
24Lars LöthmanJärfälla OK44:49+23:1518:49
25Gunnar IvanssonVästerås SOK48:28+26:5420:21
26Claes SjöbergLindebygdens OK50:58+29:2421:24
27Nils TjernbergSödertälje IF1:12:44+51:1030:33
28Gunnar TimnerUmeå OK1:21:23+59:4934:11
Sten BergstrandSkogsluffarnas OKdiskvalificerad
George GrenellSträngnäs-Malmby OLej start

H80

2 380 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lennart ÖbergVästerås SOK31:5213:23
2Nils Gunnar KarlssonKöping-Kolsva OK35:26+3:3414:53
3Inge HåkanssonOK Linné35:50+3:5815:03
4Bertil NormanIFK Hedemora OK37:48+5:5615:52
5Thorwald JanssonVästerbergslagens OL40:14+8:2216:54
Stig GuråsVästerås SOKdiskvalificerad

H85

2 380 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tage ErikssonHallstahammars OK33:3414:06
2Åke SvenssonJärfälla OK54:57+21:2323:05
Tage JohanssonVästerås SOKdiskvalificerad

Inskolning

2 130 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Simon AtterbrandTierps SOKfullföljt
Kajsa HallVästerås SOKfullföljt
Arvid JonforsenHallstahammars OKfullföljt
David KovaleffOK Linnéfullföljt
Helena LarssonKjula IFfullföljt
Hillevi LarssonOK Enenfullföljt
Frida NilssonOK Triangelnfullföljt
Edvard PelanderOK Djerffullföljt
Fannie SjölanderOK Rodhenfullföljt
Adam SparrmanOK Linnéfullföljt
Kajsa UppstenOK Enenfullföljt
Elias WesterberghOK Linnéfullföljt
Emil ÅbergOK Linnéfullföljt

U1

2 130 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hampus GörlOK Enen20:549:48
2Oscar InsulanderIF Thor22:25+1:3110:31
3Amelie RajanIFK Lidingös Skid o OK29:58+9:0414:04
4Simon KovaleftOK Linné30:44+9:5014:25
5Elsa WiklundOK Enen31:01+10:0714:33
6Idun AlmOK Enen31:26+10:3214:45
7Edit JonsonLånghundra IF33:12+12:1815:35
8Dennis BjurstedtHallstahammars OK37:09+16:1517:26
9Karin LarssonOK Enen38:18+17:2417:58
10Sofie ThornellVästerås SOK40:44+19:5019:07
11Erik BernersonOK Enen42:52+21:5820:07

U2

2 220 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav BromanVästerås SOK29:4913:25
2Kevin SjölanderOK Rodhen36:21+6:3216:22
3Maja AhlströmVästerås SOK38:02+8:1317:07
4Cornelia KrafftLänna IF42:05+12:1618:57
5Linnea WennbergLänna IF42:23+12:3419:05
5Hanna KarlssonLänna IF42:23+12:3419:05
7Maria Von EssenOK Linné46:37+16:4820:59
8Sofie JonsellIF Thor46:52+17:0321:06
9Jonathan GelinOK Enen47:16+17:2721:17
10Samuel NorénOK Enen49:04+19:1522:06
11Måns LovénBromma-Vällingby SOK50:47+20:5822:52

Öppen motion 1

2 220 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders HedarEskilstuna OL28:4612:57
2Agnes EkerbyVästerås SOK29:12+0:2613:09
2Eva EkerbyVästerås SOK29:12+0:2613:09
4Åsa ÖströmKlubblös .35:35+6:4916:01
5Lucas AhlströmVästerås SOK35:59+7:1316:12
6Disa Nilsson RejasIFK Lidingös Skid o OK39:44+10:5817:53
7Amanda TibellLånghundra IF44:41+15:5520:07
8Leif NilssonVandrarringen44:51+16:0520:12
9Göran BloomLjusne-Ala OK50:52+22:0622:54
10Per-olof EinarssonFagersta OK53:55+25:0924:17
11Gisela FrostOK Roslagen56:31+27:4525:27
12Emanuel HellblomHeby AIF57:14+28:2825:46
13Lena CarlssonVästerås SOK1:08:42+39:5630:56
Noah AndertoftVästerås SOKdiskvalificerad

Öppen motion 4

2 680 m, 58 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin ÖjelundIF Thor35:2013:11
2Malin EkmanSala OK35:26+0:0613:13
3Lars-Erik LarssonKjula IF35:31+0:1113:15
4Magnus JohanssonLånghundra IF35:36+0:1613:17
5Jan-Erik HolmSigtuna OK35:44+0:2413:19
6Kristin NumminenKlubblös .38:02+2:4214:11
7Tommy HöglundLånghundra IF38:56+3:3614:31
8Carl MohlinOK Linné39:49+4:2914:51
9Åsa ErikssonOK Triangeln41:14+5:5415:23
10Agneta JonzonSöderhamns OK41:52+6:3215:37
11Birgitta NorlinRimbo SOK42:32+7:1215:52
12Elizabeth LøchtingOK Roslagen42:43+7:2315:56
13Roine VestmanKlubblös .42:52+7:3215:59
14Tanja-Birgit SöderströmSala OK42:53+7:3316:00
15Elin VestmanKlubblös .43:10+7:5016:06
16Frida JonforsenHallstahammars OK44:46+9:2616:42
17Ann-Sofi SandvikAvesta OK44:52+9:3216:44
18Marie LindströmOK Triangeln45:03+9:4316:48
19Maria AldénSala OK45:15+9:5516:53
20Bernhard KlingOK Rodhen46:43+11:2317:25
21Britt-Marie ErikssonOK Rodhen46:47+11:2717:27
22Annica FisherVästerås SOK46:54+11:3417:30
23Hanna SjulgårdIF Thor47:09+11:4917:35
24Elin KjellbergVästerås SOK47:45+12:2517:49
25Susanne BrolinOK Roslagen47:48+12:2817:50
26Anna KjellbergVästerås SOK47:51+12:3117:51
27Göran LarsendahlVästerås SOK48:00+12:4017:54
28Eva LindOK Tor51:44+16:2419:18
29Eva-Lena SvanströmTäby OK51:54+16:3419:21
30Mimmi AnderssonKlubblös .52:37+17:1719:37
31Helena KronholmSala OK53:49+18:2920:04
32Ingela BengtssonSala OK53:52+18:3220:05
33Lena KovaleffOK Linné54:43+19:2320:25
34Roger BlomkvistOK Rodhen54:49+19:2920:27
35Emma FridhKlubblös .55:26+20:0620:41
36Jörgen KarlssonKlubblös .55:29+20:0920:42
37Elisabeth StödemanHallstahammars OK55:33+20:1320:43
38Henrik SteenKlubblös .55:40+20:2020:46
39Nina LimbäckVästerås SK OK56:36+21:1621:07
40Peter NiemiVästerås SOK57:30+22:1021:27
41UllaKarin HolmbergOK Norden58:51+23:3121:57
42Arianna BottInelliOK Linné59:12+23:5222:05
43Ida NilssonOK Grip59:47+24:2722:18
44Heidi BjerkhaugOK Ravinen1:00:34+25:1422:35
45Ulf RosénSala OK1:06:19+30:5924:44
46Erik SandqvistKlubblös .1:06:49+31:2924:55
47Lilian KällströmSala OK1:07:36+32:1625:13
48Erik AldénSala OK1:14:22+39:0227:44
49Gunilla SchönningJärfälla OK1:15:48+40:2828:17
50Malou GyllnerLänna IF1:34:02+58:4235:05
51Marie RosénSala OK1:34:30+59:1035:15
Ulla-Karin AldénSala OKdiskvalificerad
Olle KarlssonSala OKdiskvalificerad
Eivor MjöbergHallstahammars OKdiskvalificerad
Lena GilleOK Roslagendiskvalificerad
Rolf Göran Vilhe BodinSöderhamns OKdiskvalificerad
Eva KampegårdOK Södertörndiskvalificerad
Gumula MårtenssonGävle OKdiskvalificerad

Öppen motion 7

3 040 m, 59 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter RidefeltOK Linné25:518:30
2Tobias AtterbrandTierps SOK25:59+0:088:32
3Alexander AnderssonAlfta-Ösa OK26:47+0:568:48
4Roland BäcklinSigtuna OK29:54+4:039:50
5Mika NumminenSala OK30:00+4:099:52
6Torsten RambergHallstahammars OK30:57+5:0610:10
7Mats KjellbergVästerås SOK31:13+5:2210:16
8Anders BerggrenMalungs OK Skogsmårdarna32:05+6:1410:33
9Christer JonssonHallstahammars OK33:20+7:2910:57
10Mattias ThorsellKlubblös .34:05+8:1411:12
11Leif MörkforsJärfälla OK34:13+8:2211:15
12Tore NallgårdVästerås SOK34:28+8:3711:20
13Olof NilssonOK Triangeln35:17+9:2611:36
14Sofia AdolfssonIK Ymer35:19+9:2811:37
15Lennart LundquistOK Nalle35:29+9:3811:40
16Sten JohanssonOK Borgen35:30+9:3911:40
17Björn JonsellIF Thor36:08+10:1711:53
18Gunnar TegendalOK Linné36:12+10:2111:54
19Karl-Otto AnderssonHeby AIF36:20+10:2911:57
20Anders DegseliusKlubblös .36:25+10:3411:58
21Ralph JanssonOK Borgen36:34+10:4312:01
22Pelle HöökKöping-Kolsva OK37:10+11:1912:13
23Lukas GranlundKlubblös .37:16+11:2512:15
24John WilsoIK Ymer37:36+11:4512:22
25Krister NilssonIFK Lidingös Skid o OK38:57+13:0612:48
26Linn RönnolsTäby OK38:58+13:0712:49
27Ulf HamreforsVästerås SOK39:05+13:1412:51
28Anna-Karin JohanssonVandrarringen39:32+13:4113:00
29Stefan EricssonOK Triangeln39:40+13:4913:02
30Lena FredrikssonKroppa IF39:41+13:5013:03
31Sune HedströmOK Rodhen40:02+14:1113:10
32Stig-Göran MårtenssonGävle OK40:34+14:4313:20
33Ravi DarLänna IF41:43+15:5213:43
34Bernt GustafssonSigtuna OK42:56+17:0514:07
35Anders RoosIF Thor43:01+17:1014:09
36Luiza DarLänna IF43:29+17:3814:18
37Leif ToftenJärfälla OK44:08+18:1714:31
38Ulrika MeyersonOK Linné45:08+19:1714:50
39Gabrielle MeyersonBromma-Vällingby SOK45:09+19:1814:51
40Bernt JohanssonHäverödals SK45:31+19:4014:58
41Lars HallVästerås SOK46:31+20:4015:18
42Jan-Olov EvertssonJärfälla OK46:33+20:4215:18
43Sven HedmanAttunda OK47:26+21:3515:36
44Anna ZetterbergVästerås SOK48:43+22:5216:01
45Cecilia VälijeesiöVästerås SOK49:04+23:1316:08
46Stefan NorellAttunda OK49:55+24:0416:25
47Elin Leijon ThorellLånghundra IF50:21+24:3016:33
48Lena Anderling NorellAttunda OK50:30+24:3916:36
49Leif BlomqvistSöderhamns OK53:16+27:2517:31
50Åsa RidefältOK Linné54:16+28:2517:51
51Marianne TyskLeksands OK59:10+33:1919:27
52Annette WigertzLånghundra IF1:02:14+36:2320:28
53Klas ElwingerIF Thor1:08:05+42:1422:23
54Bo KarlssonKöping-Kolsva OK1:08:06+42:1522:24
55Kristina TinglöfVäsby OK1:14:01+48:1024:20
56Elin GustavssonKlubblös .1:23:41+57:5027:31
Peter ThornellVästerås SOKdiskvalificerad
Björn SjulgårdIF Thordiskvalificerad
Jasinta RajanIFK Lidingös Skid o OKdiskvalificerad

Öppen motion 8

4 430 m, 65 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan BerglundTumba-Mälarhöjden OK34:467:50
2Stefan WittmanKlubblös .34:47+0:017:51
3Anders LöfgrenJärfälla OK35:50+1:048:05
4Hans NäslundVästerås SOK36:04+1:188:08
5Niklas WansölinOK Ravinen36:23+1:378:12
6Mikael UtterVästerås SOK36:24+1:388:13
7Simon SjöhedGävle OK38:31+3:458:41
8Anders TåqvistVästerås SOK38:47+4:018:45
9Mårten KällströmSala OK39:09+4:238:50
10Fredrik StalandOK Linné39:38+4:528:56
11Joakim AhlströmVästerås SOK40:30+5:449:08
12Håkan TräffNAIS Orienteringsklubb41:56+7:109:27
13Anders PelanderOK Djerf42:08+7:229:30
14Jan-Olov BergmanVästerås SOK42:28+7:429:35
15Lena LarssonSala OK42:33+7:479:36
16Jenny WesterberghOK Linné43:22+8:369:47
17Göran LarssonSala OK44:23+9:3710:01
18Göran AnderssonOK Rodhen46:09+11:2310:25
19Björn JohanssonOK Borgen46:32+11:4610:30
20Emil DöhlMalungs OK Skogsmårdarna46:36+11:5010:31
21Eva NordkvistIF Thor46:49+12:0310:34
22Lina BerglundJärfälla OK46:59+12:1310:36
23Ånton HolmbackKlubblös .47:06+12:2010:37
24Jörgen DalénSala OK47:16+12:3010:40
25Tommy HolmbackKlubblös .47:18+12:3210:40
26Sten-Åke HolmbergSala OK47:27+12:4110:42
27Simon MellerstedtIF Thor47:44+12:5810:46
28Ben StrengellVästerås SOK47:54+13:0810:48
29Leo JohanssonVandrarringen50:38+15:5211:25
30Lars ÅgrenKlubblös .50:39+15:5311:26
31Per NorrbomSala OK51:11+16:2511:33
32Mats JohanssonOK Tisaren52:28+17:4211:50
33Anna NorrbomSala OK52:37+17:5111:52
34Jan LindgrenOK Södertörn53:34+18:4812:05
35Olof TörnqvistKlubblös .55:35+20:4912:32
36Ann-Mari SilfverLånghundra IF55:40+20:5412:33
37Åke LarssonOK Hedströmmen56:52+22:0612:50
38Johan KällbäckHammarby IF OF56:53+22:0712:50
39Ulf GrandinOK Linné57:42+22:5613:01
40Helena GrennbergOK Linné59:26+24:4013:24
41Rolf EkmanSala OK59:31+24:4513:26
42Evelin JohanssonSala OK59:32+24:4613:26
43Gemst vanKlubblös .1:00:38+25:5213:41
44Ingela AlnessLånghundra IF1:01:58+27:1213:59
45Erik BengtssonSala OK1:02:37+27:5114:08
46Mats TörngrenOK Linné1:03:32+28:4614:20
47Sven-Erik KempeOslättforspojkarnas IK1:04:18+29:3214:30
48Dan MattssonP10 IF1:04:43+29:5714:36
49Lars HedbergSurahammars SOK1:05:42+30:5614:49
50Evy JohanssonSala OK1:07:28+32:4215:13
51Ann-Sofie EdenhamnLänna IF1:07:41+32:5515:16
52Claes HammarlingLänna IF1:09:40+34:5415:43
53Andreas KrafftLänna IF1:11:03+36:1716:02
54Maria FriskAttunda OK1:11:30+36:4416:08
55Torbjörn BergstrandSurahammars SOK1:11:33+36:4716:09
56Anders WelénHallstahammars OK1:12:18+37:3216:19
57Karolina AnderssonLänna IF1:16:55+42:0917:21
58Olle KällBÄCKHammarby IF OF1:17:14+42:2817:26
59Håkan GyllnerLänna IF1:21:09+46:2318:19
60Åsa Marknell DeWitt,Länna IF1:23:19+48:3318:48
61Lars LundinOK Borgen1:29:34+54:4820:13
62David SöderströmSala OK1:31:52+57:0620:44
Kari TalltjärnVästerås SOKdiskvalificerad
Roland SturkVästerås SOKdiskvalificerad
Christian RohnerIF Thordiskvalificerad

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser