Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Vintercupen etapp 1

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Vintercupen etapp 1
Arrangörsorganisation: Frölunda OL
Datum: söndag 11 januari 2015

Klasser: Visa alla | ÖM3 | ÖM5 | ÖM7 | ÖM8 | ÖM9

Vit/gul

2 500 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1William RönnborgIK Uven31:3612:38
2Mats RönnborgIK Uven31:38+0:0212:39
3Tina LedeliusIK Uven33:46+2:1013:30
4Elsa BobergIF Rigor35:51+4:1514:20
5Gunnel BörjessonIK Uven43:11+11:3517:16
6Martin ErikssonFrölunda OL47:33+15:5719:01
7Anna JohannessonFrölunda OL47:56+16:2019:10
8Matilda JohannessonFrölunda OL47:58+16:2219:11
9Inga GustavssonIK Uven51:39+20:0320:39
10Ida JohannessonFrölunda OL1:01:31+29:5524:36
11Ulrika JohannessonFrölunda OL1:01:35+29:5924:38
12Emil WalleniusFrölunda OL1:23:47+52:1133:30
Victor HanssonOK Löftanej start
Julia WallbergOK Alehofej start

Orange

3 400 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jessica AugustssonGöteborgs SK54:1915:58
2Emilia KraftIK Uven1:01:29+7:1018:05
3Mari KraftIK Uven1:01:32+7:1318:05
4Margareta PeterssonIF Marin Väst1:04:28+10:0918:57
5Yvonne JungbjerGöteborgs SK1:07:05+12:4619:43
6Unni GranforsIF Rigor1:12:07+17:4821:12
7Ulrika GranforsIF Rigor1:12:10+17:5121:13
Jonas LedeliusIK Uvenej godkänd
Sylvia ÅgrenKungälvs OKutgått
Maja GraadIF Rigorej start
Anna SvenssonIF Rigorej start

Röd/Svart kort

3 400 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martin Jellvert BörjesonGöteborg-Majorna OK37:3211:02
2Lena MaxFrölunda OL38:42+1:1011:22
3Sven BörjesonGöteborg-Majorna OK39:09+1:3711:30
4Henrik HvoslefIK Stern44:32+7:0013:05
5Pierre KarlssonOK Alehof48:18+10:4614:12
6Lydia NorinFrölunda OL49:18+11:4614:30
7Lennart GustavssonIK Uven49:25+11:5314:32
8Kristian AnderssonGöteborgs SK50:26+12:5414:50
9Isabella LagoGöteborg-Majorna OK51:09+13:3715:02
10Johan HåkanssonGöteborgs SK1:00:33+23:0117:48
11Steffen HäggströmIF Rigor1:02:06+24:3418:15
12Gösta MalmerIF Marin Väst1:02:27+24:5518:22
13Karin ElfmanIF Marin Väst1:04:09+26:3718:52
14Lena PeterssonOK Alehof1:04:18+26:4618:54
15Christer WestbergIFK Göteborg1:04:50+27:1819:04
16Katarina BorneFrölunda OL1:05:00+27:2819:07
17Hannes RosendahlIF Marin Väst1:06:51+29:1919:39
18Gun RosendahlIF Marin Väst1:06:52+29:2019:40
19Maria PollMölndal Outdoor IF1:07:33+30:0119:52
20Edvin BorneFrölunda OL1:07:44+30:1219:55
21Ylva HäggströmIF Rigor1:07:50+30:1819:57
21Sara AlmehedFrölunda OL1:07:50+30:1819:57
23Katarina AlmehedFrölunda OL1:07:53+30:2119:57
24Rosa JohanssonIK Uven1:13:20+35:4821:34
25Ulla LindheIK Stern1:17:05+39:3322:40
26Claes LindegårdhTolered-Utby Ol-klubb1:21:22+43:5023:55
Liselott KönigssonFK Herkulesej godkänd
Mikael KönigssonFK Herkulesej godkänd
Helena StensötaFrölunda OLej godkänd
Lennart AnderssonGöteborgs SKej start
Hanna BoquistIK Uvenej start
Lena KollénIF Marin Västej start
Monika NilssonOK Alehofej start

Röd/Svart mellan

5 100 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Immanuel StensötaFrölunda OL48:139:27
2Linda MartinssonIF Marin Väst49:16+1:039:39
3Richard BlomFrölunda OL51:28+3:1510:05
4Anna NordelöfMölndal Outdoor IF52:23+4:1010:16
5Mattias LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb53:53+5:4010:33
6Torbjörn KjörkFrölunda OL57:10+8:5711:12
7Axel BlomFrölunda OL57:25+9:1211:15
8Stefan JohanssonFrölunda OL57:30+9:1711:16
9Andrew LagoGöteborg-Majorna OK59:17+11:0411:37
10Annika AasaIK Uven59:36+11:2311:41
11Ville GrahnIK Uven1:07:43+19:3013:16
12Sven Erik MolanderTolered-Utby Ol-klubb1:07:50+19:3713:18
13Elisabet HemlinIK Uven1:09:25+21:1213:36
14Jonas JerlinFrölunda OL1:09:33+21:2013:38
15Henrik CarlssonIK Uven1:09:35+21:2213:38
16Andrea ErikssonGöteborg-Majorna OK1:10:16+22:0313:46
17Lisbeth BergagårdTolered-Utby Ol-klubb1:20:36+32:2315:48
18Christer BergagårdTolered-Utby Ol-klubb1:20:40+32:2715:49
19Arne ForsFrölunda OL1:21:27+33:1415:58
20Lena HörbergIK Stern1:23:18+35:0516:20
21Bernt BerndtssonFrölunda OL1:24:19+36:0616:31
22Håkan HörbergIK Stern1:25:54+37:4116:50
Kajsa JungbjerGöteborg-Majorna OKej godkänd
Anna SäfstenMölndal Outdoor IFej godkänd
Jakob AldénGöteborgs SKej start
Bernt AnderssonIF Rigorej start
Johan LidströmFrölunda OLej start
Emelie SvenssonIF Rigorej start

Röd/Svart lång

6 800 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Viktor RunnbyGöteborg-Majorna OK46:326:50
2Joakim KaminskyGöteborg-Majorna OK47:42+1:107:00
3Anders HällgrenFrölunda OL55:17+8:458:07
4Magnus HanssonOK Löftan57:19+10:478:25
5Peter KarlssonMölndal Outdoor IF57:22+10:508:26
6Fredrik AnderssonIF Rigor58:32+12:008:36
7Adam BrobergIF Rigor59:26+12:548:44
8Gustav BoquistIK Uven59:54+13:228:48
9Rasmus ArfwedsonFrölunda OL1:00:23+13:518:52
10Anders ArfwedsonFrölunda OL1:00:34+14:028:54
11Anton HemlinIK Uven1:02:42+16:109:13
12Mikael JungbjerGöteborgs SK1:03:26+16:549:19
13Arvid HammarFK Herkules1:04:22+17:509:27
13Carl NorinFrölunda OL1:04:22+17:509:27
15Elias LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb1:05:39+19:079:39
16Laila B HöglundFK Herkules1:06:04+19:329:42
17Thomas BorneFrölunda OL1:07:09+20:379:52
18Ulf AlmehedFrölunda OL1:08:31+21:5910:04
19Jan GrahnIK Uven1:09:09+22:3710:10
20Klas ÅströmMölndal Outdoor IF1:12:56+26:2410:43
21Peter AugustssonGöteborgs SK1:14:39+28:0710:58
22Jens KaminskyGöteborg-Majorna OK1:14:53+28:2111:00
23Johan WettergrenIK Uven1:20:39+34:0711:51
24Therese AxenborgMölndal Outdoor IF1:26:33+40:0112:43
25Daniel FredrikssonFrölunda OL1:28:50+42:1813:03
26Leif HagmanIK Uven1:30:03+43:3113:14
27Nils HammarFK Herkules2:48:09+2:01:3724:43
Stefan SjöblomFrölunda OLej godkänd
Per-Martin JohanssonIF Rigorej godkänd
Per GustavssonGöteborg-Majorna OKej godkänd
Johan LidströmKungälvs OKej godkänd
Mats DahlrotIK Uvenej start
Stefan GraadIF Rigorej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser

Orienteringsmagasinet 1 kr
Hallands 3 dagars
Hallands 3 dagars