Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för High Coast 2-days, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: High Coast 2-days, lång
Arrangörsorganisation: OK Nolaskogsarna
Datum: lördag 28 maj 2016

D21 Elit

7 660 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åsa OtterbjörkUmeå OK1:12:089:25
2Frida SandbergSäterbygdens OK1:16:58+4:5010:02
3Moa Leijon LindSödertälje-Nykvarn OF1:17:38+5:3010:08
4Evelina WickbomVittjärvs IK1:17:44+5:3610:08
5Kristin HylanderNyköpings OK1:18:45+6:3710:16
6Elisabeth FriesUmeå OK1:37:48+25:4012:46
7Helen HanstockÖstersunds OK1:48:14+36:0614:07
8Kajsa DahlbergIFK Umeå1:48:15+36:0714:07
9Kristin AnderOK Landehof2:01:30+49:2215:51
Sara LundstenSundsvalls OKej godkänd
Helena ForsbergSkogslöparnaej start

H21 Elit

11 540 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin HederskogIFK Umeå1:27:117:33
2Ludvig ÅhlundMalungs OK Skogsmårdarna1:27:32+0:217:35
3Börje PaulerSkogslöparna1:28:14+1:037:38
4Stefan SjölundSkogslöparna1:33:53+6:428:08
5Anders AxlingSundsvalls OK1:45:34+18:239:08
6David LundstenVittjärvs IK2:02:24+35:1310:36
7Ivan KuzminSundsvalls OK2:07:07+39:5611:00
8Per EdströmHärnösands OK2:11:32+44:2111:23
9Simon NilssonUmeå OK2:17:35+50:2411:55
10Arvid StrandbergSkogslöparna2:46:52+1:19:4114:27
Henrik PerssonUmeå OKej godkänd
Karl BengtssonUmeå OKej godkänd
Hans PerssonIFK Umeåej start

H20 Elit

8 290 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alexander HörnquistÖrnsköldsviks OK1:40:0712:04
2Erik HanssonHärnösands OK1:42:29+2:2212:21

D18 Elit

5 770 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma WibergSkogslöparna1:15:1013:01
2Victoria ErikssonOK Nolaskogsarna1:17:39+2:2913:27
3Felizia ZienkiewiczIF Rigor1:30:51+15:4115:44
4Ann JohanssonSundsvalls OK1:38:56+23:4617:08
Beatrice SöderlindÖrnsköldsviks OKej godkänd
Evelina SöderlundSkogslöparnaej godkänd

H18 Elit

6 830 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav FrænellSundsvalls OK1:09:5610:14
2Simon ErikssonUmeå OK1:11:59+2:0310:32
3Martin StorkampSundsvalls OK1:14:57+5:0110:58
4Emanuel NäslundSkogslöparna1:24:24+14:2812:21
5Jesper VikmanOK Nolaskogsarna1:26:15+16:1912:37

H21

7 550 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik ToomingasSundsvalls OK1:28:5811:47
2Björn KarlssonRehns BK1:47:43+18:4514:16
Henrik JohanssonUmeå OKej start

H17-20

6 230 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Joel SjödinOK Nipan2:45:0826:30

D16

4 660 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tilde EngbergHärnösands OK1:01:3513:12
2Emelie WibergSkogslöparna1:07:35+6:0014:30
3Magdalena NilssonHögåkers OK1:08:14+6:3914:38
4Smilla SandströmHärnösands OK1:15:07+13:3216:07
5Ida WickbergOK Nolaskogsarna1:29:59+28:2419:18
6Kajsa LindqvistSelånger SOK1:39:46+38:1121:24
Elin EdströmHärnösands OKej start
Alice PalmgrenSundsvalls OKej start

H16

5 530 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Benjamin NäslundSkogslöparna53:369:41
2Måns ErikssonÖstersunds OK1:17:38+24:0214:02
3Edvin HägglundOK Nolaskogsarna1:20:34+26:5814:34
4Erik KärrlanderUmedalens IF1:30:11+36:3516:18
5Adrian JohanssonOK Nolaskogsarna1:30:23+36:4716:20
6Ingmar HolmerOK Nipan1:46:16+52:4019:12
7Elis SjödinOK Nipan2:04:52+1:11:1622:34
8Robin EdlundSundsvalls OK3:08:22+2:14:4634:03

D14

3 520 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Amelie JosefssonSkogslöparna50:2814:20
2Adelina SöderlindSidensjö IK51:06+0:3814:31
3Evelina NilssonHögåkers OK56:35+6:0716:04
4Vega KjellssonSidensjö IK1:00:02+9:3417:03
5Elin ForsgrenOK Nolaskogsarna1:01:54+11:2617:35
6Lea EdvardssonUmeå OK1:03:18+12:5017:58
Tove FrænellSundsvalls OKej godkänd

H14

3 520 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rasmus ErikssonUmeå OK42:3312:05
2Oskar ÅdahlUmeå OK45:20+2:4712:52
3Laban NordinOK Nolaskogsarna46:46+4:1313:17
4Gustaf HägglundOK Nolaskogsarna55:36+13:0315:47
5Seth BorglundHärnösands OK58:13+15:4016:32
6Jakob NilssonUmeå OK58:44+16:1116:41
7William StrandlundOK Nipan59:07+16:3416:47
8Tore PalmgrenSundsvalls OK59:50+17:1716:59
9Arvid HenningHärnösands OK1:01:10+18:3717:22
10Samuel JohanssonOK Nolaskogsarna1:22:20+39:4723:23
Axel MannelqvistOK Nolaskogsarnaej godkänd

D12

2 290 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nora WesterlundOK Nolaskogsarna28:5412:37
2Nora EngströmOK Nolaskogsarna29:27+0:3312:51
3Nova AnundborgSidensjö IK31:35+2:4113:47
4Elin NäslundOK Nolaskogsarna35:24+6:3015:27
5Alice LindqvistSelånger SOK1:38:17+1:09:2342:55
Cornelia HörnquistÖrnsköldsviks OKej godkänd

H12

2 290 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo PeterssonOK Nolaskogsarna28:4112:31
2Erik ByströmOK Nolaskogsarna30:36+1:5513:21
3Max StigenlövHögåkers OK35:23+6:4215:27
4Viggo ÖstlundKovlands IF36:26+7:4515:54
5Edvin LakeSundsvalls OK38:22+9:4116:45
6Marcus NilssonSkogslöparna38:26+9:4516:46
7Elias SöderlundSkogslöparna45:57+17:1620:03
8William HäggkvistOK Nolaskogsarna1:10:07+41:2630:37
9Victor VikmanOK Nolaskogsarna1:21:41+53:0035:40
10Adrian WidmarkUmeå OK1:25:03+56:2237:08
Filip NordströmSkogslöparnaej start
Jonatan HälldalSkogslöparnaej start
Sixten PerssonSkogslöparnaej start

D10

1 670 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ellen WesterlundOK Nolaskogsarna19:4011:46
2Liv PaulerSkogslöparna23:23+3:4314:00
3Signe ForsbergSkogslöparna25:28+5:4815:14
4Frida HägglundOK Nolaskogsarna25:29+5:4915:15
5Emma ForsgrenOK Nolaskogsarna28:26+8:4617:01
6Theia AnundborgSidensjö IK28:35+8:5517:06
7Linnea SjöbergOK Branten29:23+9:4317:35

H10

1 670 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Liam HälldalSkogslöparna16:079:39
2Martin NilssonSkogslöparna20:25+4:1812:13
3Titan AnundborgSidensjö IK23:57+7:5014:20
4Albert StrandlundOK Nipan26:45+10:3816:01
Andrei KuzminSundsvalls OKej godkänd
Benjamin Åström FernandoOK Brantenej godkänd

H35

7 550 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas ByströmSkogslöparna1:09:289:12
Janis BrokersUmeå OKej godkänd

D40

5 230 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Monica SjöbergOK Branten1:15:4914:29
2Marina LåglandSkogslöparna1:43:42+27:5319:49
3Christina JosefssonSkogslöparna1:58:37+42:4822:40

H40

7 040 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter WoxlinSkogslöparna1:08:039:39
2Henrik ÅströmOK Hedströmmen1:09:49+1:469:55
3Oskar ForsbergSkogslöparna1:09:57+1:549:56
4Henrik SjögrenHaninge SOK1:14:01+5:5810:30
5Roger PalmgrenSundsvalls OK1:15:46+7:4310:45
6Markus ÅdahlUmeå OK1:30:10+22:0712:48
7Jens WestinSkogslöparna1:30:47+22:4412:53
8Daniel KnutssonSkogslöparna1:31:46+23:4313:02
9Mattias LindmarkRobertsfors IK1:35:27+27:2413:33
10Ulf HylanderNyköpings OK1:44:25+36:2214:49
11Robert WidmarkUmeå OK1:47:50+39:4715:19
Tomas KristoferssonSundsvalls OKej godkänd
Mattias PerssonSkogslöparnaej start
Jonas HälldalSkogslöparnaej start

D45

4 430 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna NordinSundsvalls OK51:3811:39
2Anna Karin NilssonUmeå OK1:00:12+8:3413:35
3Anna-Lena LindströmSundsvalls OK1:01:03+9:2513:46
4Victoria KarlssonSkogslöparna1:06:14+14:3614:57
5Marita SöderlindÖrnsköldsviks OK1:40:08+48:3022:36

H45

6 230 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias EdströmKovlands IF48:097:43
2Jan NordinSundsvalls OK48:49+0:407:50
3Håkan StoltSundsvalls OK53:29+5:208:35
4Lars HenrikssonSundsvalls OK58:07+9:589:19
5Erik BorglundHärnösands OK1:06:16+18:0710:38
6Rune LindströmSundsvalls OK1:11:22+23:1311:27
7Torgny NäslundSkogslöparna1:11:45+23:3611:31
8Stefan KärrlanderUmedalens IF1:13:41+25:3211:49 Ladda ner rutt i gpx-format
9Per-Johan JosefssonSkogslöparna1:17:42+29:3312:28
10Tony DalebrandSundsvalls OK1:22:49+34:4013:17
11Stefan NilssonHögåkers OK1:23:59+35:5013:28
12Bert ErikssonUmeå OK1:37:04+48:5515:34

D50

4 220 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carina SandbergSäterbygdens OK52:1112:21
2Anna-Karin ViklundOK Nipan1:08:28+16:1716:13
3Susanne RantakokkoOK Nipan1:30:09+37:5821:21

H50

5 830 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas JohanssonSundsvalls OK56:009:36
2Lars JonssonVK Uvarna57:50+1:509:55
3Per SandbergSäterbygdens OK1:11:58+15:5812:20
4Roger KrohnFältjägarnas IF1:15:40+19:4012:58
5Björn LundstenVittjärvs IK1:34:40+38:4016:14
Marcus ErikssonVK Uvarnaej godkänd
Jan ForsbergHögåkers OKej start

D55

4 220 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agneta LindbergSkogslöparna1:03:1614:59
2Inger EdinSidensjö IK1:04:29+1:1315:16
3Kerstin BlomgrenStora Tuna OK1:06:04+2:4815:39
4Katarina KvickSkogslöparna1:18:50+15:3418:40
5Agnetha FredrikssonKramfors-Alliansen1:26:58+23:4220:36
6Marita WiknerHögåkers OK1:29:56+26:4021:18
7Siv SvahnIFK Mora OK1:37:39+34:2323:08
8Ulla Britt SundinSkogslöparna1:48:01+44:4525:35
9Kristina HammarfalkÖstersunds OK2:14:09+1:10:5331:47
Agneta SamuelssonFältjägarnas IFej godkänd

H55

5 570 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan WiknerHögåkers OK1:08:1612:15
2Uno JohanssonSundsvalls OK1:10:07+1:5112:35
3Peter HanssonSundsvalls OK1:17:27+9:1113:54
4Lennart StrandbergSkogslöparna1:25:53+17:3715:25
Jörgen EdinSidensjö IKej start

H60

5 230 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Clas FriesUmeå OK53:1210:10
2Thomas LarssonLugnviks IF1:19:04+25:5215:07
3Leif SellingHärnösands OK1:19:38+26:2615:13
4Mats SandewallUmeå OK1:24:44+31:3216:12
5Seth PerssonFältjägarnas IF1:25:29+32:1716:20
6Tore NäsströmSkogslöparna1:27:58+34:4616:49
7Lennart WinbergHudiksvalls OK1:29:21+36:0917:05
8Mats LarssonSkogslöparna1:39:19+46:0718:59
9Anders ForsstedtSöders-Tyresö1:50:46+57:3421:10
10Håkan ErikssonUmeå OK2:00:22+1:07:1023:00

D65

3 340 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena StenbergIFK Umeå1:29:4326:51
2Carin NordinSkogslöparna1:34:01+4:1828:08
Lisbeth ArvidssonHögåkers OKej godkänd

H65

4 430 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats AnderssonSelånger SOK52:5211:56
2Berndt StenbergIFK Umeå1:01:36+8:4413:54
3Per SundinSkogslöparna1:02:01+9:0913:59
4Björn SvedinSidensjö IK1:02:19+9:2714:04
5Lennart VedinOK Branten1:03:45+10:5314:23
6Lars StrinnholmÖstersunds OK1:08:33+15:4115:28
7Åke WansölinSöders-Tyresö1:17:30+24:3817:29
8Kjell JeppsonIF Rigor1:18:21+25:2917:41
9Gunnar TigerUmeå OK1:18:33+25:4117:43 Ladda ner rutt i gpx-format
10Bertil NordinSkogslöparna1:20:33+27:4118:10
Göran HällströmOK Nipanej godkänd
Ove VesterbergLycksele IFej start
Jan OlofssonVK Uvarnaej start
Mats KlingvallUmeå OKej start

D70

2 880 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Monica KrigOK Nipan1:09:0423:58
2Laila NäslundSelånger SOK1:12:01+2:5725:00
3Anne-Marie ByströmSidensjö IK1:24:11+15:0729:13
Gun EdströmOK Nipanej godkänd

H70

3 650 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åke HöglundTimrå SOK57:5115:50
2Sören PetterssonOK Nipan58:51+1:0016:07
3Roland SalomonssonHärnösands OK1:00:22+2:3116:32
4Christer SilfvernagelHärnösands OK1:04:31+6:4017:40
5Stig BlidefalkOK Nipan1:10:48+12:5719:23
Leif SjöströmOK Brantenej godkänd
Roland ForsblomKungsgårdens SKej start

H75

3 180 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav KrigOK Nipan45:4514:23
2Sten ErikssonOK Branten51:35+5:5016:13
3Kalle JonssonOK Nolaskogsarna55:15+9:3017:22
4Bernt BöleniusOK Branten58:05+12:2018:15
5Torsten VestmanOK Nolaskogsarna1:00:31+14:4619:01
6Lars EdströmOK Nipan1:11:19+25:3422:25

H80

2 220 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars LindKramfors-Alliansen55:2524:57
Birger ByströmSidensjö IKej start

Inskolning

1 660 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Emma ByströmOK Nolaskogsarnafullföljt
Lukas ErikssonUmeå OKfullföljt
Astrid FlordalLjusdals OKfullföljt
Filip FärmSidensjö IKfullföljt
Anna HörnquistÖrnsköldsviks OKfullföljt
Sixten KjellqvistSidensjö IKfullföljt
Tilde LarssonÖrnsköldsviks OKfullföljt
Märta MannelqvistOK Nolaskogsarnafullföljt
Ture MannelqvistOK Nolaskogsarnafullföljt
Lovisa NilssonHögåkers OKfullföljt
Delisia NyströmOK Nolaskogsarnafullföljt
Milea NyströmOK Nolaskogsarnafullföljt
Linus QuayleOK Nolaskogsarnafullföljt
Lukas SjöbergOK Brantenfullföljt
Björn StrandlundOK Nipanfullföljt
Edvin WesterSkogslöparnafullföljt

U1

1 660 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna WoxlinSkogslöparna14:558:59
2Ida PaulerSkogslöparna18:02+3:0710:51
3Ted LindmarkRobertsfors IK21:28+6:3312:55
4Elsa WoxlinSkogslöparna26:41+11:4616:04
5Ida MoströmOK Nolaskogsarna27:53+12:5816:47
6Sally ArvidssonSkogslöparna34:16+19:2120:38
7Ture ForsbergSkogslöparna37:35+22:4022:38

U2

1 670 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elisabet EngbergSundsvalls OK21:5813:09
2Elin ÅdahlUmeå OK25:23+3:2515:11
3Klara EdströmSundsvalls OK33:16+11:1819:55
4Julina NyströmOK Nolaskogsarna40:55+18:5724:30
5Felicia Aspnäs FermSidensjö IK41:00+19:0224:33
6Alice StigenlövHögåkers OK54:55+32:5732:53
Joel ByströmOK Nolaskogsarnaej start

Öppen motion 1

1 670 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle ÅdahlUmeå OK25:1415:06
2Stefan FriesUmeå OK46:27+21:1327:48

Öppen motion 3

2 290 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kurt JohanssonOK Nolaskogsarna53:5823:33
2Karin DanielssonOK Nolaskogsarna54:27+0:2923:46
3Marie JohanssonHögåkers OK1:00:34+6:3626:26
4Stina TelhammerKlubblös1:12:22+18:2431:36
5Erin WidmarkUmeå OK1:21:00+27:0235:22
6Rosita BlidefalkOK Nipan1:32:47+38:4940:31
7Olle NäslundSelånger SOK1:32:55+38:5740:34
Per-Åke AnderssonOK Brantenej godkänd

Öppen motion 5

3 520 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders KallinKungsgårdens SK48:2113:44
2Kajsa LakeSundsvalls OK48:53+0:3213:53
3Göran HörnquistÖrnsköldsviks OK51:11+2:5014:32
4Louise WoxlinSkogslöparna52:01+3:4014:46
5David KjellqvistSidensjö IK58:21+10:0016:34
6Nicklas LindqvistSelånger SOK1:00:34+12:1317:12
7Eilert EdinSidensjö IK1:00:41+12:2017:14
8Britt-Marie OlofssonSidensjö IK1:07:47+19:2619:15
9Marita LindqvistSelånger SOK1:08:25+20:0419:26
10Petra SöderlundSkogslöparna1:11:10+22:4920:13
11Ulf NilssonKovlands IF1:11:21+23:0020:16
12Niklas BerglundOK Nipan1:25:28+37:0724:16
13Emilia BerglundOK Nipan1:28:41+40:2025:11
14Jörgen WibergSkogslöparna1:37:49+49:2827:47
15Mona BlombergSkogslöparna1:37:56+49:3527:49
16Camilla WidmarkUmeå OK1:42:15+53:5429:02
17Adrian CarlssonSundsvalls OK2:30:01+1:41:4042:37
18Henrik Spetsklubblös2:36:44+1:48:2344:31

Öppen motion 6

4 350 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per BengtssonSidensjö IK1:05:2815:02
2Iza AnundborgSidensjö IK1:26:46+21:1819:56
3Maja BjörkhagenVittjärvs IK1:48:38+43:1024:58
4Johanna NygrenSidensjö IK2:13:28+1:08:0030:40
5Emil Boströmklubblös2:20:54+1:15:2632:23
Anna-Karin ÖstlundKovlands IFej start

Öppen motion 7

2 880 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åsa PaulerSkogslöparna34:1411:53
2Magnus SjöbergOK Branten40:15+6:0113:58
3Lena LundstenVittjärvs IK1:03:23+29:0922:00
4Ulrika AspnäsSidensjö IK1:08:01+33:4723:37
5Lena LindmarkRobertsfors IK1:15:26+41:1226:11

Öppen motion 8

4 430 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Janne ÅhlundOK Nolaskogsarna49:5011:14
2Lars SjölanderOK Nipan52:03+2:1311:44
3Kerstin FrænellSundsvalls OK1:11:59+22:0916:14
4Olof FraenellSundsvalls OK1:12:26+22:3616:21
5Björn OlofssonSidensjö IK1:16:18+26:2817:13
6Kadri KalvoSundsvalls OK1:20:54+31:0418:15
7Jon FlordalLjusdals OK1:30:14+40:2420:22
8Mikael NilssonSkogslöparna1:31:27+41:3720:38
Vivianne EdblomÖrnsköldsviks OKej godkänd

Öppen motion 9

7 040 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas SöderlundSkogslöparna1:46:4115:09
2Lars NilssonUmeå OK1:55:42+9:0116:26

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser