Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för High Coast 2-days, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: High Coast 2-days, medel
Arrangörsorganisation: OK Nolaskogsarna
Datum: söndag 29 maj 2016

D21 Elit

4 400 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Evelina WickbomVittjärvs IK38:298:44
2Kristin HylanderNyköpings OK38:49+0:208:49
3Moa Leijon LindSödertälje-Nykvarn OF40:04+1:359:06
4Frida SandbergSäterbygdens OK40:31+2:029:12
5Åsa OtterbjörkUmeå OK41:44+3:159:29
6Susanne RutqvistIFK Umeå50:19+11:5011:26
7Stina PerssonUmeå OK51:22+12:5311:40
8Ellinor FranssonSundsvalls OK51:41+13:1211:44
9Helen HanstockÖstersunds OK55:28+16:5912:36
10Sara LundstenSundsvalls OK59:41+21:1213:33
Helena ForsbergSkogslöparnaej start

H21 Elit

4 710 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludvig ÅhlundMalungs OK Skogsmårdarna32:586:59
2Martin HederskogIFK Umeå33:56+0:587:12
3Börje PaulerSkogslöparna34:49+1:517:23
4Stefan SjölundSkogslöparna38:42+5:448:12
5Anders AxlingSundsvalls OK40:47+7:498:39
6Jan NordinSundsvalls OK40:50+7:528:40
7Arvid StrandbergSkogslöparna42:33+9:359:02
8Jonas ByströmSkogslöparna42:46+9:489:04
9Jesper VikmanOK Nolaskogsarna48:15+15:1710:14
10Tomas HolmbergOK Södertörn48:22+15:2410:16
11Karl BengtssonUmeå OK50:00+17:0210:36
12Per MolinHärnösands OK51:22+18:2410:54
13Henrik PerssonUmeå OK54:25+21:2711:33
14Per EdströmHärnösands OK56:39+23:4112:01
15Hans PerssonIFK Umeå57:04+24:0612:06
16Erik ToomingasSundsvalls OK1:07:20+34:2214:17
Torbjörn EngbergHärnösands OKej godkänd
David LundstenVittjärvs IKej godkänd

H20 Elit

4 210 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alexander HörnquistÖrnsköldsviks OK41:199:48
2Erik HanssonHärnösands OK45:45+4:2610:52

D18 Elit

3 460 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Victoria ErikssonOK Nolaskogsarna47:1013:37
2Emma WibergSkogslöparna49:28+2:1814:17
3Ann JohanssonSundsvalls OK53:04+5:5415:20
4Felizia ZienkiewiczIF Rigor56:50+9:4016:25
5Evelina SöderlundSkogslöparna1:11:11+24:0120:34
Beatrice SöderlindÖrnsköldsviks OKej godkänd

H18 Elit

3 930 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin StorkampSundsvalls OK42:4410:52
2Emanuel NäslundSkogslöparna44:34+1:5011:20
3Gustav FrænellSundsvalls OK44:35+1:5111:20

H21

4 210 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik SjögrenHaninge SOK39:169:19
2Ulf HylanderNyköpings OK47:39+8:2311:19
3Jonas ÅkerdahlSundsvalls OK47:47+8:3111:20
4Janis BrokersUmeå OK49:35+10:1911:46
5Björn KarlssonRehns BK59:11+19:5514:03

H17-20

3 660 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Joel SjödinOK Nipanej godkänd

D16

3 390 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tilde EngbergHärnösands OK39:5611:46
2Emelie WibergSkogslöparna48:05+8:0914:11
3Kajsa LindqvistSelånger SOK51:33+11:3715:12
4Smilla SandströmHärnösands OK54:24+14:2816:02
5Ida WickbergOK Nolaskogsarna1:02:26+22:3018:25
6Magdalena NilssonHögåkers OK1:09:03+29:0720:22
Alice PalmgrenSundsvalls OKej start
Elin EdströmHärnösands OKej start

H16

3 390 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Benjamin NäslundSkogslöparna25:317:31
2Isac ErikssonOK Nolaskogsarna37:02+11:3110:55
3Adrian JohanssonOK Nolaskogsarna40:18+14:4711:53
4Erik KärrlanderUmedalens IF44:05+18:3413:00
5Edvin HägglundOK Nolaskogsarna46:46+21:1513:47
6Ingmar HolmerOK Nipan1:04:59+39:2819:10
7Elis SjödinOK Nipan1:16:21+50:5022:31
8Samuel N JohanssonOK Nolaskogsarna1:35:42+1:10:1128:13
Robin EdlundSundsvalls OKej godkänd

H16 Kort

2 900 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Adrian CarlssonSundsvalls OK1:28:4530:36

D14

2 900 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Amelie JosefssonSkogslöparna39:5113:44
2Elin ForsgrenOK Nolaskogsarna44:09+4:1815:13
3Adelina SöderlindSidensjö IK45:29+5:3815:41
4Vega KjellssonSidensjö IK48:17+8:2616:38
5Evelina NilssonHögåkers OK51:15+11:2417:40
6Elsa LampinenSelånger SOK1:01:51+22:0021:19

H14

2 900 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonne LiukkonenSundsvalls OK26:419:12
2Seth BorglundHärnösands OK31:12+4:3110:45
3Gustaf HägglundOK Nolaskogsarna34:12+7:3111:47
4Oskar ÅdahlUmeå OK34:59+8:1812:03
5Linus DahlbergOK Nolaskogsarna39:09+12:2813:30
6Laban NordinOK Nolaskogsarna42:46+16:0514:44
7Axel MannelqvistOK Nolaskogsarna48:08+21:2716:35
8Arvid HenningHärnösands OK51:44+25:0317:50
9Samuel JohanssonOK Nolaskogsarna52:24+25:4318:04

D12

2 590 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nora WesterlundOK Nolaskogsarna22:468:47
2Nova AnundborgSidensjö IK28:40+5:5411:04
3Lovisa DufvaSundsvalls OK30:30+7:4411:46
4Elmina MolinHärnösands OK33:09+10:2312:47
5Elin NäslundOK Nolaskogsarna33:52+11:0613:04
6Hanny EdströmHärnösands OK34:58+12:1213:30
7Stina LindholmSundsvalls OK35:15+12:2913:36
8Alice RytterstedtSkogslöparna35:43+12:5713:47
9Emmy KärrlanderUmedalens IF37:44+14:5814:34
10Ebba LindholmSundsvalls OK41:44+18:5816:06
11Clara NordströmSkogslöparna43:44+20:5816:53
12Cornelia HörnquistÖrnsköldsviks OK47:34+24:4818:21
13Alice LindqvistSelånger SOK58:15+35:2922:29
Nora EngströmOK Nolaskogsarnaej start

H12

2 590 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik ByströmOK Nolaskogsarna23:108:56
2Marcus NilssonSkogslöparna23:37+0:279:07
3Max StigenlövHögåkers OK27:54+4:4410:46
4Edvin LakeSundsvalls OK28:25+5:1510:58
5Nils EngbergHärnösands OK29:54+6:4411:32
6Viktor ÖhmanSkogslöparna33:56+10:4613:06
7Sixten PerssonSkogslöparna38:06+14:5614:42
8Filip NordströmSkogslöparna40:42+17:3215:42
9Elias SöderlundSkogslöparna42:23+19:1316:21
10William HäggkvistOK Nolaskogsarna44:24+21:1417:08
11Victor VikmanOK Nolaskogsarna57:46+34:3622:18
Hugo PeterssonOK Nolaskogsarnaej start
Jonatan HälldalSkogslöparnaej start
Elis LiukkonenSundsvalls OKej start

D10

2 570 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Liv PaulerSkogslöparna21:528:30
2Ellen WesterlundOK Nolaskogsarna22:17+0:258:40
3Signe ForsbergSkogslöparna24:08+2:169:23
4Frida HägglundOK Nolaskogsarna27:08+5:1610:33
5Theia AnundborgSidensjö IK30:36+8:4411:54
6Ella LindmarkRobertsfors IK34:20+12:2813:21
7Tindra RytterstedtSkogslöparna37:58+16:0614:46
8Emma ForsgrenOK Nolaskogsarna41:03+19:1115:58
9Linnea SjöbergOK Branten46:23+24:3118:02

H10

2 570 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Liam HälldalSkogslöparna18:447:17
2Martin NilssonSkogslöparna21:33+2:498:23
3Eskil EngbergHärnösands OK25:32+6:489:56
4Titan AnundborgSidensjö IK28:18+9:3411:00
5Jakob EngströmHärnösands OK29:35+10:5111:30
Simon HolmerOK Nipanej start

D35

3 540 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin ArvidssonSkogslöparna38:4410:56
2Åsa PaulerSkogslöparna45:09+6:2512:45
3Karin PerssonSkogslöparna49:33+10:4913:59

D40

3 540 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Susanna EdströmHärnösands OK47:4313:28
2Marie-Louise EngbergHärnösands OK54:54+7:1115:30
Susanne LiukkonenSundsvalls OKej start

H40

4 030 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter WoxlinSkogslöparna35:488:53
2Oskar ForsbergSkogslöparna37:08+1:209:12
3Mattias PerssonSkogslöparna37:44+1:569:21
4Tomas KristoferssonSundsvalls OK43:13+7:2510:43
5Jonas HälldalSkogslöparna45:09+9:2111:12
6Mattias LindmarkRobertsfors IK45:42+9:5411:20
7Jens WestinSkogslöparna46:29+10:4111:32
8Daniel KnutssonSkogslöparna50:57+15:0912:38

D45

3 140 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pia LindholmSundsvalls OK41:3113:13
2Anna NordinSundsvalls OK42:43+1:1213:36
3Anna-Lena LindströmSundsvalls OK52:23+10:5216:40
4Victoria KarlssonSkogslöparna55:17+13:4617:36
5Marita SöderlindÖrnsköldsviks OK1:06:56+25:2521:18

H45

4 030 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pessi LiukkonenSundsvalls OK34:238:31
2Mattias EdströmKovlands IF34:54+0:318:39
3Rune LindströmSundsvalls OK38:36+4:139:34
4Erik BorglundHärnösands OK43:02+8:3910:40
5Per-Johan JosefssonSkogslöparna47:29+13:0611:46
6Stefan KärrlanderUmedalens IF47:45+13:2211:50 Ladda ner rutt i gpx-format
7Magnus SjöbergOK Branten51:39+17:1612:48
8Johan AgåsSundsvalls OK51:53+17:3012:52
9Torgny NäslundSkogslöparna56:43+22:2014:04
10Stefan NilssonHögåkers OK1:00:31+26:0815:00

D50

3 140 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carina SandbergSäterbygdens OK40:2412:51
2Anna-Karin ViklundOK Nipan42:03+1:3913:23
3Susanne RantakokkoOK Nipan50:13+9:4915:59
4Pernilla HannusVK Uvarna1:10:26+30:0222:25

H50

3 660 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per SandbergSäterbygdens OK40:4911:09
2Christer MikaelssonHusums IF OK46:54+6:0512:48
3Björn LundstenVittjärvs IK1:01:37+20:4816:50
Hans-Erik JanssonVK Uvarnaej godkänd

D55

3 140 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agneta FriesUmeå OK46:1814:44
2Agneta LindbergSkogslöparna51:47+5:2916:29
3Agnetha FredrikssonKramfors-Alliansen52:13+5:5516:37
4Kerstin Caap-HällgrenHärnösands OK52:16+5:5816:38
5Inger EdinSidensjö IK55:19+9:0117:37
6Katarina KvickSkogslöparna1:04:57+18:3920:41
7Ulla Britt SundinSkogslöparna1:26:32+40:1427:33
8Kristina HammarfalkÖstersunds OK1:27:18+41:0027:48
Cecilia HenfridssonUmeå OKej godkänd
Lena SjöströmUmeå OKej godkänd
Agneta SamuelssonFältjägarnas IFej godkänd

H55

3 660 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Uno JohanssonSundsvalls OK42:3411:37
2Lennart StrandbergSkogslöparna48:53+6:1913:21
Jörgen EdinSidensjö IKej start

H60

3 330 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leif SellingHärnösands OK40:5212:16
2Jan-Ivar FlodinLugnviks IF45:06+4:1413:32
3Mats SandewallUmeå OK49:11+8:1914:46
4Leif StrandbergSkogslöparna49:54+9:0214:59
5Lennart WinbergHudiksvalls OK56:28+15:3616:57
6Tore NäsströmSkogslöparna57:53+17:0117:22
7Thomas LarssonLugnviks IF58:02+17:1017:25
8Seth PerssonFältjägarnas IF58:30+17:3817:34
9Anders ForsstedtSöders-Tyresö1:11:49+30:5721:33
10Mats LarssonSkogslöparna1:12:36+31:4421:48
11Håkan ErikssonUmeå OK1:15:38+34:4622:42
Tjelvar OtterbjörkUmeå OKej start

D65

2 340 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carin NordinSkogslöparna51:2121:56
2Lena AbelHärnösands OK1:07:32+16:1128:51
Lena StenbergIFK Umeåej godkänd

H65

3 330 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans-Åke ÖströmOK Nipan41:0212:19
2Göran HällströmOK Nipan43:58+2:5613:12
3Lennart VedinOK Branten44:42+3:4013:25
4Lars StrinnholmÖstersunds OK46:00+4:5813:48
5Berndt StenbergIFK Umeå49:05+8:0314:44
6Per SundinSkogslöparna51:10+10:0815:21
7Bengt JohanssonOK Skogshjortarna54:41+13:3916:25
8Kjell JeppsonIF Rigor1:03:19+22:1719:00
9Bertil NordinSkogslöparna1:06:59+25:5720:06
Göran AbelHärnösands OKej godkänd
Ove VesterbergLycksele IFej start
Mats KlingvallUmeå OKej start
Signar ErikssonStöcksjö ISej start

D70

1 980 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Laila NäslundSelånger SOK33:4617:03
2Ulla HellmanSundsvalls OK36:17+2:3118:19
3Britt-marie JohanssonStöcksjö IS38:31+4:4519:27
4Elvy PeterssonSundsvalls OK40:47+7:0120:35
5Gun EdströmOK Nipan42:32+8:4621:28
6Monica KrigOK Nipan52:12+18:2626:21

H70

2 830 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åke HöglundTimrå SOK42:1014:53
2Christer SilfvernagelHärnösands OK45:58+3:4816:14
3Stig BlidefalkOK Nipan49:33+7:2317:30
4Leif SjöströmOK Branten51:58+9:4818:21
5Gunnar BengtssonSundsvalls OK54:21+12:1119:12
6Roland SalomonssonHärnösands OK1:10:44+28:3424:59
Ove PeterssonSundsvalls OKej godkänd
Gunnar HellmanSundsvalls OKej godkänd
Roland ForsblomKungsgårdens SKej start

D75

1 980 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anne-Marie ByströmSidensjö IK45:0622:46
2Gerd BerglundHögåkers OK1:12:05+26:5936:24

H75

2 830 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kalle JonssonOK Nolaskogsarna50:3817:53
2Gustav KrigOK Nipan51:48+1:1018:18
3Sten ErikssonOK Branten52:21+1:4318:29
4Torsten VestmanOK Nolaskogsarna54:51+4:1319:22
5Lars EdströmOK Nipan1:10:05+19:2724:45
Olle NäslundSelånger SOKej godkänd
Åke BerglundHögåkers OKej godkänd

H80

1 980 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars LindKramfors-Alliansen35:3117:56
Birger ByströmSidensjö IKej godkänd

Inskolning

1 910 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Felicia Aspnäs FermSidensjö IKfullföljt
Filip Aspnäs FermSidensjö IKfullföljt
Alexander DufvaSundsvalls OKfullföljt
Anna HörnquistÖrnsköldsviks OKfullföljt
Sixten KjellqvistSidensjö IKfullföljt
Tilde LarssonÖrnsköldsviks OKfullföljt
Märta MannelqvistOK Nolaskogsarnafullföljt
Ture MannelqvistOK Nolaskogsarnafullföljt
Lovisa NilssonHögåkers OKfullföljt
Leo NordinOK Nolaskogsarnafullföljt
Delisia NyströmOK Nolaskogsarnafullföljt
Milea NyströmOK Nolaskogsarnafullföljt
Linus QuayleOK Nolaskogsarnafullföljt
Lukas SjöbergOK Brantenfullföljt
Wilma UnanderSundsvalls OKfullföljt
Emma ByströmOK Nolaskogsarnaej start

U1

1 910 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida PaulerSkogslöparna15:087:55
2Elsa WoxlinSkogslöparna20:13+5:0510:35
3Ida AhlbergOK Nolaskogsarna21:48+6:4011:24
4Tilde IvarssonRobertsfors IK23:06+7:5812:05
5Ted LindmarkRobertsfors IK23:08+8:0012:06
6Ture ForsbergSkogslöparna23:28+8:2012:17
7Jonathan EngströmHärnösands OK24:32+9:2412:50
8Cajsa NordströmSkogslöparna25:09+10:0113:10
9Lovis IvarssonRobertsfors IK26:33+11:2513:54
10Hanna WoxlinSkogslöparna30:48+15:4016:07
11Alfred HellmanHögåkers OK32:53+17:4517:12
Ella NordströmSkogslöparnaej godkänd

U2

2 570 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Joel ByströmOK Nolaskogsarna22:048:35
2Klara EdströmSundsvalls OK23:42+1:389:13
3Alice StigenlövHögåkers OK32:27+10:2312:37
4Edvin HellmanHögåkers OK35:07+13:0313:39
5Julina NyströmOK Nolaskogsarna48:53+26:4919:01

Öppen motion 3

2 590 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna DufvaSundsvalls OK39:4415:20
2Karin DanielssonOK Nolaskogsarna57:58+18:1422:22
3Inger BruneSkogslöparna1:03:48+24:0424:37
4Marcus DahlbergOK Nipan1:07:42+27:5826:08
Kurt JohanssonOK Nolaskogsarnaej godkänd
Per-Åke AnderssonOK Brantenej godkänd

Öppen motion 5

2 900 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran HörnquistÖrnsköldsviks OK46:1515:56
2Maja BjörkhagenVittjärvs IK48:25+2:1016:41
3Nicklas LindqvistSelånger SOK49:17+3:0216:59
4Anders KallinKungsgårdens SK52:50+6:3518:13
5Jessica LindmarkRobertsfors IK54:11+7:5618:41
6Sara Ahlman ÅdahlUmeå OK54:22+8:0718:44
7Sven StigenlövHögåkers OK55:50+9:3519:15
8Johanna NygrenSidensjö IK56:02+9:4719:19
9Emilia BerglundOK Nipan56:38+10:2319:31
10Niklas BerglundOK Nipan58:47+12:3220:16
11Mårten LampinenSelånger SOK1:02:03+15:4821:23
12Lena DahlbergOK Nolaskogsarna1:04:37+18:2222:16
13Lina KjellqvistSidensjö IK1:08:13+21:5823:31
14Marita LindqvistSelånger SOK1:09:13+22:5823:52
15Ann-Christine LampinenSelånger SOK1:09:45+23:3024:03
16Petra SöderlundSkogslöparna1:12:34+26:1925:01
17Jörgen WibergSkogslöparna1:13:07+26:5225:12
18Mona BlombergSkogslöparna1:13:25+27:1025:18
19Jenny ÖhmanSkogslöparna1:17:59+31:4426:53
20Marie NordströmSkogslöparna1:18:08+31:5326:56
21Yvonne NäslundSkogslöparna1:25:23+39:0829:26
Eva SkyttnerLjusdals OKej godkänd
Monica HolmerOK Nipanej godkänd
Mikael Holmbergklubblösej godkänd

Öppen motion 7

2 830 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kadri KalvoSundsvalls OK35:1512:27
2Tore StrömOK Nolaskogsarna41:49+6:3414:46
3Louise WoxlinSkogslöparna42:37+7:2215:03
4Magnus JonssonSundsvalls OK43:27+8:1215:21
5Leif StrömOK Nolaskogsarna44:41+9:2615:47
6Agnes ElfvingIFK Mora OK45:35+10:2016:06
7Gunnar SjölundSkogslöparna51:49+16:3418:18
8Sofia KjellssonSidensjö IK52:08+16:5318:25
9Britt-Marie OlofssonSidensjö IK52:26+17:1118:31
10Mikael NilssonSkogslöparna53:29+18:1418:53
11Lena LundstenVittjärvs IK56:05+20:5019:49
12Johan EngströmHärnösands OK1:00:23+25:0821:20
13Iza AnundborgSidensjö IK1:03:11+27:5622:19
Per BengtssonSidensjö IKej godkänd
Anneli BäckströmHögåkers OKej godkänd

Öppen motion 8

4 210 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon DahlbergOK Nolaskogsarna40:119:32
2Per SundholmOK Nolaskogsarna48:34+8:2311:32
3Jonas SöderlundSkogslöparna49:04+8:5311:39
4Jan ÅhlundOK Nolaskogsarna50:29+10:1811:59
5Stefan IvarssonSundsvalls OK57:19+17:0813:36
6Kajsa LakeSundsvalls OK1:07:30+27:1916:01
7Björn ByströmOK Nolaskogsarna1:07:51+27:4016:06
8Malin UnanderSundsvalls OK1:09:49+29:3816:35
9Johan FärmSidensjö IK1:11:53+31:4217:04
10Per FrostIFK Mora OK1:13:24+33:1317:26
11Jan-Erik SkyttnerLjusdals OK1:15:14+35:0317:52
12Jan-Erik SundholmOK Nolaskogsarna1:19:31+39:2018:53
13Björn OlofssonSidensjö IK1:26:45+46:3420:36
Josefin MikaelssonOK Nolaskogsarnaej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser