Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Lindomedubbeln, etapp 1

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Lindomedubbeln
Arrangörsorganisation: IK Uven
Datum: söndag 25 september 2016

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)

D21

2 570 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lovisa LemanGöteborgs SK19:507:43
2Louise GötforsGöteborg-Majorna OK20:07+0:177:49
3Emelie SvalinVänersborgs SK20:43+0:538:03
4Helena SvenssonFK Herkules21:29+1:398:21
5Frida WallströmSävedalens AIK22:01+2:118:34
6Maria LundStenungsunds OK24:11+4:219:24
7Elin RimhagenLinköpings OK32:06+12:1612:29
8Tintin Tian SverredalFK Herkules1:11:37+51:4727:51
Desiré RexOK Landehofej godkänd

H21

2 800 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christian NielsenIFK Göteborg17:056:06
2Fredrik WeihardSävedalens AIK18:52+1:476:44
3Jonathan RhysHarlequins Orienteering Club21:24+4:197:38
4Tobias ThorssonOK Löftan21:59+4:547:51
5Patrik CorneliussonOK Löftan22:54+5:498:10
6Anders FrickTrollhättans SK23:14+6:098:17
7Erik HulthénMölndal Outdoor IF24:55+7:508:53
8Kristian AndersonGöteborgs SK27:52+10:479:57
9Joakim ÖfverholmFK Herkules40:40+23:3514:31

H20

2 570 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid HammarFK Herkules21:098:13
2Filip LemanGöteborgs SK24:31+3:229:32

D18

2 210 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alice HultinOK Löftan20:389:20
2Lovisa ÅrebäckGöteborg-Majorna OK21:14+0:369:36
3Maja GunnarssonLerums SOK22:37+1:5910:14

H18

2 570 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel ForsmanFK Herkules19:427:39
2Vilhelm MelkstamLerums SOK20:13+0:317:51
3Martin LundStenungsunds OK20:54+1:128:07
4Carl BörnstedtKungälvs OK21:55+2:138:31

D16

2 010 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Moa SjöbergGöteborg-Majorna OK15:247:39
2Lisa BörnstedtKungälvs OK17:51+2:278:52
3Tilda MelkstamLerums SOK17:57+2:338:55
4Matilda HagstrandLerums SOK18:25+3:019:09
5Emelie RönnborgIK Uven22:38+7:1411:15
6Tove JohanssonOK Alehof26:27+11:0313:09
Amanda MullinsSjövalla FKej start
Lina ErdeliusIF Rigorej start

H16

2 210 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tim JohanssonFK Friskus-Varberg16:077:17
2Johan HjelmérSjövalla FK16:21+0:147:23
3Nils HammarFK Herkules18:52+2:458:32
4Erik LundStenungsunds OK20:28+4:219:15
5Viktor Le ClaireFK Herkules29:05+12:5813:09
6Marcus RagnarssonMarkbygdens OK29:26+13:1913:19

D14

1 710 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jennifer DavidsonGöteborg-Majorna OK11:136:33
2Hanna GabrielssonKungälvs OK12:28+1:157:17
3Maria LogrenSjövalla FK12:33+1:207:20
4Thea FagerströmIFK Göteborg12:37+1:247:22
5Thilda SeldénIF Rigor14:39+3:268:34
6Unni GranforsIF Rigor16:09+4:569:26
7Eleonora AlinderSjövalla FK16:46+5:339:48
8Rebecka PihlströmOK Landehof17:12+5:5910:03
9Emilia KraftIK Uven17:18+6:0510:07
10Emilia GrahnIK Uven20:22+9:0911:54
Emma EliassonFK Friskus-Varbergej godkänd
Emelie RengmyrIF Rigorej start

H14

1 710 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lukas LarssonOK Skogshjortarna10:436:16
2Jesper JohanssonOK Löftan10:47+0:046:18
3Jakob GunnarssonLerums SOK11:26+0:436:41
4Isak OlssonStigsökarna11:46+1:036:52
5Oscar Wall JungbjerGöteborgs SK12:31+1:487:19
6Edvin NilssonKungälvs OK12:42+1:597:25
7Gabriel ÖhgrenSävedalens AIK12:43+2:007:26
8Anton KastrupFK Herkules12:50+2:077:30
9Nils GrimbeckSävedalens AIK12:59+2:167:35
10Rasmus Johansson FjordsideSävedalens AIK13:04+2:217:38
11Alex JohanssonFK Friskus-Varberg13:14+2:317:44
12Fritjof Aderstedt AlthoffKungälvs OK13:21+2:387:48
13Arvid BacktemanLerums SOK13:23+2:407:49
14Linus BoströmOK Alehof13:34+2:517:56
15Simon GårdsbyTolered-Utby Ol-klubb13:37+2:547:57
16Johan LundStenungsunds OK14:29+3:468:28
17William RönnborgIK Uven15:17+4:348:56
18Albin BackmanTolered-Utby Ol-klubb17:18+6:3510:07
19Axel CullbrandMölndal Outdoor IF24:11+13:2814:08
Alfred ErdeliusIF Rigorej godkänd
Erik JohanssonOK Alehofej godkänd

D12

1 730 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Evelina GårdsbyTolered-Utby Ol-klubb11:376:42
2Matilda WallströmSävedalens AIK11:38+0:016:43
3Audrey HanssonFrölunda OL11:44+0:076:46
4Maja GraadIF Rigor11:46+0:096:48
5Tuva ÖhgrenSävedalens AIK12:17+0:407:06
6Lovisa DavidsonGöteborg-Majorna OK13:26+1:497:45
7Elsa BobergIF Rigor13:55+2:188:02
8Johanna PihlströmOK Landehof14:43+3:068:30
9Matilda FolkessonIK Uven15:13+3:368:47
10Linnea OskarssonSjövalla FK15:32+3:558:58

H12

1 730 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Victor BeischerIK Uven9:105:17
2Simon CorneliussonOK Löftan9:42+0:325:36
3Victor HanssonOK Löftan10:00+0:505:46
4Tobias JohanssonOK Löftan10:12+1:025:53
5Fabian AlinderSjövalla FK11:12+2:026:28
6Emil SeldénIF Rigor11:23+2:136:34
7Joel RingströmOK Landehof11:37+2:276:42
8Liam JohanssonIF Hagen11:40+2:306:44
9Karl GranforsOK Landehof11:55+2:456:53
10Hannes EssungerSjövalla FK12:15+3:057:04
11Malte MåhlbergSjövalla FK12:41+3:317:19
12Johan Wall JungbjerGöteborgs SK13:08+3:587:35
13Lucas BoströmOK Alehof13:22+4:127:43
14Axel GrimbeckSävedalens AIK13:32+4:227:49
15Elias DoncicIK Uven14:07+4:578:09
16Lowe HammarFK Herkules14:16+5:068:14
17Carl-Johan StåhlSävedalens AIK14:45+5:358:31
18Linus AlinderSjövalla FK15:23+6:138:53
19Gustav CarlssonOK Landehof15:31+6:218:58
20Simon LjungkvistOK Alehof15:45+6:359:06
21Albin KarlsmoIK Uven16:05+6:559:17
22Albin LiljenvallTolered-Utby Ol-klubb16:23+7:139:28
23Alwin EinarssonKungälvs OK17:08+7:589:54
24Erik KlerforsFK Herkules18:10+9:0010:30
Alfred JohanssonOK Alehofej start

D10

1 400 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lova JohanssonFK Friskus-Varberg11:448:22
2Agnes JohanssonIF Hagen12:01+0:178:35
3Lovisa EliassonFK Friskus-Varberg12:38+0:549:01
4Amy JohanssonIK Uven16:25+4:4111:43
5Hanna SchälinOK Alehof18:15+6:3113:02
6Alva LiljenvallTolered-Utby Ol-klubb19:08+7:2413:40
7Tyra AskerlundIK Uven25:12+13:2818:00
Alice EliassonIK Uvenej start
Miranda WallströmSävedalens AIKej start

H10

1 400 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Liam HogedalVänersborgs SK8:556:22
2Samuel RingströmOK Landehof11:02+2:077:52
3Noah BjörklundSjövalla FK11:25+2:308:09
4Edvin SonedahlOK Landehof11:42+2:478:21
5Malte LjungkvistOK Alehof12:01+3:068:35
6Gabriel HogedalVänersborgs SK12:16+3:218:45
7Linus AugustssonGöteborgs SK12:23+3:288:50
8Andy GranforsIF Rigor12:35+3:408:59
9Gustav RexOK Landehof13:20+4:259:31
10Filip HanssonOK Löftan13:32+4:379:40
11Arvid MårildGöteborgs SK13:58+5:039:58
12Elis GrahnGöteborgs SK16:53+7:5812:03
13William KraftIK Uven18:05+9:1012:55
14Theander HulthénMölndal Outdoor IF20:28+11:3314:37
Emil AugustssonGöteborgs SKej godkänd

D40

2 210 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisa AhnoffGöteborg-Majorna OK18:138:14
2Annika KuhlinGöteborg-Majorna OK18:28+0:158:21
3Karolina MelkstamLerums SOK20:51+2:389:26
4Cathrine DavidsonGöteborg-Majorna OK21:01+2:489:30
5Anna LundbergGöteborgs SK21:06+2:539:32
6Ulrika GranforsIF Rigor21:19+3:069:38
7Karin AlthoffKungälvs OK22:21+4:0810:06
8Linda GunnarssonLerums SOK23:41+5:2810:42
9Emma RingströmOK Landehof24:44+6:3111:11
10Malin JohanssonFK Friskus-Varberg25:07+6:5411:21
11Madelene HanssonOK Löftan25:10+6:5711:23
12Elisabet CullbrandMölndal Outdoor IF27:04+8:5112:14
13Mia JodalGöteborg-Majorna OK28:55+10:4213:05
14Annika JohanssonOK Alehof40:55+22:4218:30
Jessica AugustssonGöteborgs SKdiskvalificerad
Camilla ÖhgrenSävedalens AIKej start

H40

2 570 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin LarssonIFK Göteborg17:386:51
2Mattias GrahnGöteborgs SK18:37+0:597:14
3Gary LarssonOK Skogshjortarna18:44+1:067:17
4Fredrik Berg IF Rigor18:48+1:107:18
5Magnus HanssonOK Löftan19:22+1:447:32
6Nichlas WallströmSävedalens AIK19:40+2:027:39
7Jan JohanssonFrölunda OL19:54+2:167:44
8Peter AugustssonGöteborgs SK20:07+2:297:49
9Fredrik DavidsonGöteborg-Majorna OK20:15+2:377:52
10Henrik MelkstamLerums SOK20:17+2:397:53
11Arne Kjell VikhagenGöteborg-Majorna OK20:24+2:467:56
12Klas ÅströmMölndal Outdoor IF20:49+3:118:05
13Peter GrimbeckSävedalens AIK21:33+3:558:23
14Magnus AlinderSjövalla FK21:59+4:218:33
15Dan-Olof JohanssonOK Alehof22:23+4:458:42
16Ola SteneborgOK Orinto22:34+4:568:46
17William RexOK Landehof22:43+5:058:50
18Pär JohannessonFrölunda OL23:24+5:469:06
19Johan GranforsIF Rigor23:50+6:129:16
20Kjell JohanssonIF Hagen24:53+7:159:40
21Anders CullbrandMölndal Outdoor IF24:55+7:179:41
22Magnus EliassonFK Friskus-Varberg26:04+8:2610:08
23Jonas HultinOK Löftan27:26+9:4810:40

D50

2 010 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malin ÅrebäckGöteborg-Majorna OK17:438:48
2Lena PeterssonOK Alehof21:15+3:3210:34
3Agnetha Le ClaireFK Herkules33:59+16:1616:54
4Bibbi GustafssonOK Gipen41:57+24:1420:52
Maria WidmarkIF Hagenej godkänd
Jenny HomannOK Orintoej start

H50

2 210 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ragnar UppströmFK Herkules17:227:51
2Erik RuotsalainenFrölunda OL18:05+0:438:10
3Ingvar LarssonGöteborg-Majorna OK18:31+1:098:22
4Christer BorgGöteborg-Majorna OK19:25+2:038:47
5Phil MullinsSjövalla FK20:28+3:069:15
6Magnus UppströmFK Herkules20:58+3:369:29
7Arne LundStenungsunds OK21:33+4:119:45
8Björn BorgGöteborg-Majorna OK22:18+4:5610:05
9Arne ForsFrölunda OL22:30+5:0810:10
10Håkan EggertIF Hagen25:01+7:3911:19
11Jan SveideIF Hagen27:14+9:5212:19
Thomas BäckströmIF Rigorej start

D60

1 710 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva BlomströmIK Stern18:3910:54
2Gunilla HogedalVänersborgs SK19:09+0:3011:11
3My EngströmLerums SOK19:10+0:3111:12
4Kerstin Haugen LundStenungsunds OK20:10+1:3111:47
5Inger  EismarkOK Orinto31:57+13:1818:41

H60

2 010 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt JonassonGöteborg-Majorna OK18:199:06
2Lars HogedalVänersborgs SK18:25+0:069:09
3Börje SundbergOK Gipen19:18+0:599:36
4Sten BlomströmIK Stern20:00+1:419:57 Ladda ner rutt i gpx-format
5Lennart AnderssonGöteborgs SK23:41+5:2211:46
6Kjell JeppsonIF Rigor24:46+6:2712:19
7Christer SamuelssonOK Löftan31:18+12:5915:34
8Lars-Olof RönnqvistOK Löftan32:41+14:2216:15
Björn EngströmLerums SOKej godkänd

D70

1 380 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingrid Rex WallströmOK Landehof16:0811:41
2Marianne GrahnSävedalens AIK22:16+6:0816:08
3Berit BobergIF Rigor25:52+9:4418:44
4Birgitta MägiGöteborg-Majorna OK28:22+12:1420:33
5Gunvor Hedin-HåkanssonMarkbygdens OK42:26+26:1830:44
6Elisabeth LundqvistGöteborg-Majorna OK43:22+27:1431:25
Gull-Britt GrönbergKungälvs OKej godkänd

H70

1 710 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ted LiivrandOK Skogshjortarna16:119:27
2Lennart AlmströmIK Stern16:13+0:029:29
3Ingemar LindblomOK Orinto16:42+0:319:45
4Ronny AnderssonOK Skogshjortarna17:12+1:0110:03
5Lars-Göran AxmalmSävedalens AIK17:20+1:0910:08
6Lars-Olof LannfeltOK Skogshjortarna17:31+1:2010:14
7Bo LeuchoviusGöteborg-Majorna OK17:34+1:2310:16
8Kurt FredrixonOK Skogshjortarna19:19+3:0811:17
9Sune MentorGöteborg-Majorna OK21:57+5:4612:50
10Christer WestbergIFK Göteborg23:39+7:2813:49
11Ronny RagnarssonMarkbygdens OK27:02+10:5115:48
12Kurt-Åke KarlssonSjövalla FK27:44+11:3316:13
13Lasse OlssonIK Trenne Ullared29:57+13:4617:30
14Allan WikströmStångenäs AIS31:05+14:5418:10

U2

1 400 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Filip SchälinOK Alehof11:458:23
2Gustav EssungerSjövalla FK13:09+1:249:23
3Nadja AhnoffGöteborg-Majorna OK13:19+1:349:30
4Jarvis HanssonFrölunda OL15:05+3:2010:46
5Eric OlofssonSjövalla FK15:15+3:3010:53
6Ted NömmIFK Göteborg16:06+4:2111:30
7Alma AhnoffGöteborg-Majorna OK16:55+5:1012:05
8Andreas HedekvistTolered-Utby Ol-klubb17:02+5:1712:10
9Linus WeihardSävedalens AIK17:27+5:4212:27
10Molly GraadIF Rigor18:04+6:1912:54
11Linnéa RexOK Landehof18:46+7:0113:24
12Alma JenderdammKlubblös18:52+7:0713:28
13Thea JindöIK Uven18:53+7:0813:29
14Jakob RingströmOK Landehof19:00+7:1513:34
15Vilgot NygrenKlubblös21:20+9:3515:14
16Jonna  Jodal-GötforsGöteborg-Majorna OK22:03+10:1815:45
17Erik JohanssonIK Uven24:13+12:2817:17
18Felix WeihardSävedalens AIK25:09+13:2417:57
19Stina AskerlundIK Uven27:50+16:0519:52
20Hugo CorneliussonOK Löftan29:45+18:0021:15
21Selma JönssonIK Uven31:50+20:0522:44
22Elvira BjörklundSjövalla FK33:39+21:5424:02
23Linnea LöfgrenStångenäs AIS39:43+27:5828:22
24Ella JindöIK Uven41:58+30:1329:58
25Olle GårdsbyTolered-Utby Ol-klubb43:58+32:1331:24
Hedvig AugustssonGöteborgs SKej start
Nelly MelkstamLerums SOKej start

Öppen motion 3

1 730 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus OskarssonSjövalla FK13:137:38
2Linda CarlssonOK Landehof13:44+0:317:56
3Signe LundqvistSjövalla FK14:37+1:248:26
4Johanna HulthenMölndal Outdoor IF14:47+1:348:32
5Renita PåsseIF Hagen15:51+2:389:09
6Marie MårildGöteborgs SK15:59+2:469:14
7Karin NilssonIK Trenne Ullared17:06+3:539:53
8Helena LundqvistSjövalla FK17:55+4:4210:21
9Annika OskarssonSjövalla FK19:09+5:5611:04
10Irene KallinGöteborg-Majorna OK23:02+9:4913:18
11Siw PetterssonGöteborg-Majorna OK28:46+15:3316:37
Monica DrevesjöIK Sternej start

Öppen motion 5

2 010 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alex GonzalezKlubblös17:498:51
2Carin MagnussonOK Tor19:32+1:439:43
3Gunnar JönssonGöteborg-Majorna OK21:48+3:5910:50
4Johanna RönnqvistOK Löftan22:34+4:4511:13
5Karin ReimertzMarkbygdens OK23:12+5:2311:32
6Frida RunqvistOK Löftan23:39+5:5011:45
7Jenny RönnqvistOK Löftan24:40+6:5112:16
8Catarina ÅkerströmFK Herkules24:55+7:0612:23
9Marika GrebergIK Uven25:42+7:5312:47
10Arvid NygrenKlubblös26:38+8:4913:15
11Lena EliassonFK Friskus-Varberg27:05+9:1613:28
12Monica IvarssonOK Skogshjortarna27:38+9:4913:44
13Hans LindqvistTrollhättans SOK28:51+11:0214:21
14Jonas LarssonDegerfors OK29:11+11:2214:31
15Bodil LjungkvistOK Alehof30:16+12:2715:03
16Lena KlerforsFK Herkules39:29+21:4019:38

Öppen motion 7

2 570 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Laust SörensenGöteborg-Majorna OK20:468:04
2Anders ReimertzMarkbygdens OK21:15+0:298:16
3Patrik FalkGöteborg-Majorna OK21:17+0:318:16
4Andreas KarlssonSävedalens AIK21:25+0:398:20
5Jonas Olsson mÅHLBERGMölndal Outdoor IF21:42+0:568:26
6Joakim HanssonKlubblös21:51+1:058:30
7Olle SchälinOK Alehof21:54+1:088:31
8Torsten BacktemanLerums SOK22:15+1:298:39
9Jonas NielsenOK Alehof22:57+2:118:55
10Frida KjellbergIFK Göteborg23:01+2:158:57
11Staffan OlssonStigsökarna23:19+2:339:04
12Lotta FalkGöteborg-Majorna OK23:53+3:079:17
13Kristina LorentzonGöteborg-Majorna OK24:16+3:309:26
14Mikael NömmIFK Göteborg25:53+5:0710:04
15Karin ÅkesdotterIFK Göteborg27:36+6:5010:44
16Kristina LarssonGöteborg-Majorna OK27:52+7:0610:50
17Perry LundqvistSävedalens AIK29:00+8:1411:17
18Ching-Pei ChenTrollhättans SK29:27+8:4111:27
19Klas FredrikssonGöteborg-Majorna OK30:14+9:2811:45
20Kent IvarssonOK Skogshjortarna32:29+11:4312:38
21Leila LjunggrenMarkbygdens OK35:28+14:4213:48
22Annika ErlandssonUddevalla IS36:03+15:1714:01
23Sune WikströmKlubblös36:48+16:0214:19
24Emilia JohanssonOK Gisle40:50+20:0415:53

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser