Svenska Orienteringsförbundet

Preliminär resultatlista för DM, lång, Östergötland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, lång, Östergötland
Arrangörsorganisation: Tjalve IF Norrköping
Datum: söndag 4 september 2016

D21

6 960 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alva OlssonLinköpings OK58:538:27
2Therese KlintbergLinköpings OK1:02:34+3:418:59
3Anna WehlinSkogspojkarnas OK1:03:11+4:189:04
4Frida Jönsson HellstadiusSödertälje-Nykvarn OF1:08:53+10:009:53
5Linnéa ClaesdotterOK Denseln1:09:00+10:079:54
6Erica PetterssonIFK Göteborg1:10:03+11:1010:03
7Jenny BjörkOK Denseln1:10:59+12:0610:11
8Kajsa HammarströmLinköpings OK1:15:11+16:1810:48
9Jenny SandhOK Roxen1:18:12+19:1911:14
10Hanna ErikssonOK Denseln1:19:06+20:1311:21
11Sanna SkoogKils OK1:22:16+23:2311:49
12Hanna Modig TjärnströmLinköpings OK1:26:13+27:2012:23
13Elisabeth AhlgrenLinköpings OK1:28:15+29:2212:40
14Julia Modig TjärnströmLinköpings OK1:28:49+29:5612:45
15Ida DalhammerOK Roxen1:29:33+30:4012:51
Karolina FalkOK Roxenej godkänd
Lovisa AdolfssonOK Denselnej godkänd
Fredrika VångellLinköpings OKej start
Susanna ForsellMotala AIF OLej start

H21

10 320 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle KaleredOK Denseln1:12:567:04
2Mathias HallménOK Denseln1:15:57+3:017:21
3Per CarlborgLinköpings OK1:17:55+4:597:33
4Rasmus ElmelidLinköpings OK1:20:56+8:007:50
5Erik MartinssonLinköpings OK1:22:10+9:147:57
6Erik PetterssonOK Denseln1:23:14+10:188:03
7Simon LundinFinspångs SOK1:27:29+14:338:28
8Niklas OlssonLinköpings OK1:30:58+18:028:48
9Sören Nilsson PåledalOK Roxen1:32:26+19:308:57
10Per BrolundOK Denseln1:33:02+20:069:00
10Henrik TostebergLinköpings OK1:33:02+20:069:00
12Emil KaleredOK Denseln1:35:00+22:049:12
13Ludvig ErikssonSödertälje-Nykvarn OF1:35:41+22:459:16
14Maxime BonneauLinköpings OK1:39:48+26:529:40
15Hans BrolundOK Denseln1:40:06+27:109:41
16Victor BergstrandMotala AIF OL1:41:37+28:419:50
17Fredrik JohanssonLinköpings OK1:43:11+30:159:59
18David ModigOK Denseln1:43:54+30:5810:04
19Klas JohanssonOK Kolmården2:02:01+49:0511:49
Oskar HöglundMotala AIF OLej godkänd
Kristian AlgersSkogspojkarnas OKej godkänd
Anton SundinSträngnäs-Malmby OLej godkänd
Ola OlssonOK Kolmårdenej godkänd
Mattias ErikssonOK Denselnej godkänd
Anton SjökvistStora Tuna OKej start
Jonas LundgrenLinköpings OKej start
Daniel NilssonNyköpings OKej start

D20

5 480 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fanny AsketunOK Roxen52:099:30
2Elin JohanssonFinspångs SOK1:03:29+11:2011:35
3Märta BerggrenOK Kolmården1:09:23+17:1412:39
4Linnea BorgLinköpings OK1:27:39+35:3015:59

H20

7 650 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ville JohanssonOK Kolmården56:567:26
2Albin LillieströmOK Roxen1:02:35+5:398:10
3Jan BorilFinspångs SOK1:06:45+9:498:43
4Sven EngströmLinköpings OK1:13:28+16:329:36
5Alexander WiklundFinspångs SOK1:17:10+20:1410:05
6Adam ThellsénOK Roxen1:21:31+24:3510:39
Ladislav SemradFinspångs SOKej godkänd

D18

5 120 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma PetterssonOK Roxen52:1010:11
2Lova EvebornOK Roxen57:19+5:0911:11
3Lisa BerggrenOK Kolmården1:03:41+11:3112:26
4Klara LjunggrenLinköpings OK1:06:36+14:2613:00
5Sarah MagnussonLinköpings OK1:07:04+14:5413:05
6Victoria AsketunOK Roxen1:07:33+15:2313:11
7Emilia ÖstlundOK Kolmården1:15:05+22:5514:39
8Sofia BorgLinköpings OK1:23:10+31:0016:14
9Tilda MarmelidOK Roxen1:24:47+32:3716:33
10Moa KjellbergBjörkfors GOIF1:29:03+36:5317:23
Josefin BovellanNAIS Orienteringsklubbej godkänd
Emilia SamuelssonNAIS Orienteringsklubbej start

H18

6 450 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo LillieströmOK Roxen44:426:55
2Johan WehlinSkogspojkarnas OK52:28+7:468:08
3Jonas AnderssonOK Roxen53:29+8:478:17
4Pontus LindblomOK Roxen56:31+11:498:45
5Hugo DalhammerOK Roxen1:03:57+19:159:54
6Johan LindmanFinspångs SOK1:05:57+21:1510:13
7Joel KarnehedOK Roxen1:07:54+23:1210:31
8Rasmus JonssonTjällmo-Godegårds OK1:08:01+23:1910:32
9Linus ClassonNAIS Orienteringsklubb1:25:32+40:5013:15
Josef JohanssonOK Kolmårdenej start
Hugo EkingeOK Motalaej start
Joel SjödinOK Kolmårdenej start

D16

4 770 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tove PetterssonOK Roxen46:229:43
2Tove EkströmLinköpings OK50:18+3:5610:32
3Frida SahlmanLinköpings OK52:24+6:0210:59
4Anna JohnssonSkogspojkarnas OK55:28+9:0611:37
5Lovisa TunessonSkogspojkarnas OK58:37+12:1512:17
6Malva EvebornOK Roxen1:07:03+20:4114:03
7Linnea HanssonOK Roxen1:15:12+28:5015:45
8Sofia MagnussonLinköpings OK1:19:48+33:2616:43
Linnea SamuelssonNAIS Orienteringsklubbej start

H16

5 480 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leo JohanssonOK Kolmården43:377:57
2Olof LjunggrenLinköpings OK44:47+1:108:10
3Emanuel HerberthsonLinköpings OK47:25+3:488:39
4Thorsten SvenssonFinspångs SOK47:36+3:598:41
5Viktor WaernqvistNAIS Orienteringsklubb51:13+7:369:20
6Joel ErnstssonFinspångs SOK55:21+11:4410:06
7Gustav TräffNAIS Orienteringsklubb1:03:17+19:4011:32
8Josef HelanderOK Roxen1:09:25+25:4812:40
Elias AxelssonFinspångs SOKej start
Jonathan JylltorpLinköpings OKej start
Gunnar EngströmLinköpings OKej start
Arvid WesterbergOK Kolmårdenej start
Jakob ThellsénOK Roxenej start

D14

3 990 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alva SvenskTjällmo-Godegårds OK38:419:41
2Kerstin LjungemyrOK Kolmården40:43+2:0210:12
3Linnea LundOK Kolmården40:46+2:0510:13
4Emma ErikssonTjällmo-Godegårds OK41:36+2:5510:25
5Alice MarmelidOK Roxen42:27+3:4610:38
6Elin KjellmanLinköpings OK47:05+8:2411:48
7Ida WaernqvistNAIS Orienteringsklubb49:33+10:5212:25
8Moa HjortOK Roxen50:35+11:5412:40
9Emmy LindgrenLinköpings OK54:29+15:4813:39
10Elin NetzOK Kolmården54:54+16:1313:45
11Jensine SvenssonFinspångs SOK56:28+17:4714:09
12Linn AldénOK Roxen57:10+18:2914:19
13Kristin HerberthsonLinköpings OK58:55+20:1414:45
14Fanny ÖstlundOK Kolmården1:00:34+21:5315:10
15Filippa BjörkhammerBjörkfors GOIF1:00:56+22:1515:16
16Hanna LundgrenLinköpings OK1:05:31+26:5016:25
17Jonna AlfredssonOK Roxen1:12:43+34:0218:13
18Sara WänströmFinspångs SOK1:14:40+35:5918:42
19Hanna RothLinköpings OK1:19:31+40:5019:55
Märta KämmerlingOK Motalaej start
Wilma TudénBoxholm-Mjölby OLej start
Ebba KleinBjörkfors GOIFej start

H14

3 990 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon JohanssonOK Kolmården29:297:23
2Mattis NilssonNAIS Orienteringsklubb32:37+3:088:10
3Ludvig ClassonNAIS Orienteringsklubb36:26+6:579:07
4Alfons PetersonOK Denseln38:24+8:559:37
5Erik WikströmNAIS Orienteringsklubb38:48+9:199:43
6Sverre RöjgårdOK Kolmården42:12+12:4310:34
7Malte EvebornOK Roxen44:08+14:3911:03
8Måns BjörnskiöldOK Roxen46:58+17:2911:46
9Valter FredrikssonTjalve IF50:34+21:0512:40
10Albin EronnLinköpings OK51:25+21:5612:53
11Carl HedegårdOK Kolmården53:57+24:2813:31
12Oliver HöögOK Motala55:06+25:3713:48
13Erik JohnssonOK Kolmården56:44+27:1514:13
14Albin AlfredssonOK Roxen1:02:48+33:1915:44
15David StrömbäckOK Denseln1:04:06+34:3716:03
16Ture BergqvistNAIS Orienteringsklubb1:12:00+42:3118:02
17Aron EnströmOK Kolmården1:25:51+56:2221:30
Gustaf KullbergBjörkfors GOIFej start

D14 Kort

2 940 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ellen EkingeOK Motala38:2113:02

H14 Kort

2 940 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edvin WalterssonOK Roxen41:4214:11

D12

2 940 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alice ErikssonTjällmo-Godegårds OK23:117:53
2Annie LundOK Kolmården23:28+0:177:58
3Yrsa RöjgårdOK Kolmården25:34+2:238:41
4Sigrid LjunggrenLinköpings OK26:16+3:058:56
5Alice JohanssonFinspångs SOK26:53+3:429:08
6Evelin GummessonFinspångs SOK27:25+4:149:19
7Sofia TunessonSkogspojkarnas OK28:26+5:159:40
8Sofie EttlingSkogspojkarnas OK29:52+6:4110:09
9Julia ÅttingLinköpings OK31:56+8:4510:51
10Ida ErnstssonFinspångs SOK32:19+9:0810:59
11Moa Algers OmholtSkogspojkarnas OK34:46+11:3511:49
12Linn JohnssonMatteus SI42:25+19:1414:25
13Mindra LangerOK Roxen44:29+21:1815:07
14Fanny WalterssonOK Roxen1:07:06+43:5522:49
Iris JussilaNAIS Orienteringsklubbej start
Linda SvenssonFinspångs SOKej start
Ida HjortOK Roxenej start

H12

2 940 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo PerssonOK Denseln23:107:52
2Simon FlankegårdTjalve IF24:00+0:508:09
3Elias ThellsénOK Roxen25:11+2:018:33
4Ludvig KarlqvistTjällmo-Godegårds OK25:44+2:348:45
5Jacob PåledalOK Roxen26:51+3:419:07
6Elmer WaldfeltFinspångs SOK27:11+4:019:14
7Rikard HellgrenFinspångs SOK27:23+4:139:18
8Elis PetersonOK Denseln29:12+6:029:55
9Rasmus PåledalOK Roxen29:19+6:099:58
10Daniel JonssonTjällmo-Godegårds OK30:11+7:0110:15
11Albin KjellbergBjörkfors GOIF30:40+7:3010:25
12Rasmus KarlssonOK Denseln31:14+8:0410:37
13Tim MartinssonOK Motala31:17+8:0710:38
14Samuel KleinBjörkfors GOIF31:25+8:1510:41
15Ludvig EronnLinköpings OK34:25+11:1511:42
16Allan WigrenOK Motala34:56+11:4611:52
17Hugo BjörkhammerBjörkfors GOIF34:59+11:4911:53
18William SvartlingOK Motala35:06+11:5611:56
19Vilgot KempeOK Denseln38:53+15:4313:13
20Tronje SkoglundOK Motala41:57+18:4714:16
21Rasmus VibergOK Roxen52:03+28:5317:42
22Vidar EdlundTjalve IF54:59+31:4918:42
Mattias SamuelssonNAIS Orienteringsklubbej start
Johan ÅrbrinkLinköpings OKej start

D12 Kort

2 520 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ellinor OlaussonTjalve IF33:3013:17

H12 Kort

2 520 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Francesco SavaniSkogspojkarnas OK42:1816:47

D10

2 520 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tilde EvebornOK Roxen27:1310:48
2Moa GöhlFinspångs SOK27:17+0:0410:49
3Nora KleinBjörkfors GOIF30:38+3:2512:09
4Emma LindgrenNAIS Orienteringsklubb37:38+10:2514:56
5Moa PihlströmOK Roxen42:09+14:5616:43
6Tilda MalmströmTjalve IF44:06+16:5317:30
7Ylva VengelinNAIS Orienteringsklubb50:30+23:1720:02
8Stina SöderqvistLinköpings OK52:11+24:5820:42
Sofia MelinOK Kolmårdenej start

H10

2 520 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid Algers OmholtSkogspojkarnas OK18:557:30
2Hugo BraamOK Denseln19:16+0:217:38
3Mille LangerOK Roxen20:23+1:288:05
4Filip HöögOK Motala20:25+1:308:06
5Oscar SvenskTjällmo-Godegårds OK20:59+2:048:19
6Edvin ÅttingLinköpings OK21:05+2:108:21
7Wilmer KempeOK Denseln21:07+2:128:22
8Emil LagnetegBoxholm-Mjölby OL22:20+3:258:51
9Melker WaldfeltFinspångs SOK22:47+3:529:02
10Gustav HellgrenSkogspojkarnas OK23:24+4:299:17
11Eli OlaussonTjalve IF27:19+8:2410:50
12Ted JohnssonMatteus SI27:26+8:3110:53
13Oskar KarlqvistTjällmo-Godegårds OK28:18+9:2311:13
14Edvin FredrikssonTjalve IF38:52+19:5715:25
Noah KorallMotala AIF OLej godkänd
Theo ÅrbrinkLinköpings OKej start
Vincent DahmTjalve IFej start

D35

6 030 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Veronica LundOK Kolmården1:01:5610:16
2Lotta FrisellBoxholm-Mjölby OL1:17:17+15:2112:48
3Helena SkoglundOK Motala2:20:46+1:18:5023:20
Frida KjellbergIFK Göteborgej start
Eva GöhlFinspångs SOKej start

H35

8 080 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christian NielsenIFK Göteborg1:05:588:09
2Erik SandhOK Roxen1:09:15+3:178:34
3Marcus AnderssonMatteus SI1:17:40+11:429:36
4Erik KjellgrenNAIS Orienteringsklubb1:27:39+21:4110:50
5Jonas BraamOK Denseln1:30:39+24:4111:13
6Mattias PeterssonOK Kolmården1:33:53+27:5511:37
7Markus HenrikssonLinköpings OK1:44:32+38:3412:56
8Robert HögbergLinköpings OK2:21:18+1:15:2017:29
9Joakim KjellbergBjörkfors GOIF2:46:45+1:40:4720:38
Martin HammarlundMotala AIF OLej start

D40

5 140 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Susanne AldénOK Roxen50:349:50
2Nina AhlanderOK Denseln52:15+1:4110:09
3Anna-Stina PåledalOK Roxen57:40+7:0611:13
4Mia EronnLinköpings OK58:11+7:3711:19
5Karolina HellgrenFinspångs SOK1:06:01+15:2712:50
6Susanne KarlssonOK Denseln1:06:59+16:2513:01
7Cecilia StrömbäckOK Denseln1:08:00+17:2613:13
8Liselott EricsonLinköpings OK1:08:05+17:3113:14
9Marie SvenskTjällmo-Godegårds OK1:08:44+18:1013:22
10Cecilia EnbergLinköpings OK1:09:07+18:3313:26
11Anna KorallMotala AIF OL1:12:58+22:2414:11
12Åsa GranströmNAIS Orienteringsklubb1:18:14+27:4015:13
13Anna KullbergBjörkfors GOIF1:23:05+32:3116:09
14Malin PilvingeOK Kolmården1:24:27+33:5316:25
15Cecilia BjörkhammerBjörkfors GOIF1:27:46+37:1217:04
Marie WalterssonOK Roxenej start

H40

7 650 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bertil EronnLinköpings OK1:02:528:13
2Peter EttlingSkogspojkarnas OK1:10:54+8:029:16
3Mats FröbergOK Linné1:11:17+8:259:19
3Henrik PetersonOK Denseln1:11:17+8:259:19
5Christer CasselsjöOK Kolmården1:13:31+10:399:36
6Henrik PilvingeOK Kolmården1:15:22+12:309:51
7Christian EnbergLinköpings OK1:15:43+12:519:53
8Andreas KarlqvistTjällmo-Godegårds OK1:16:20+13:289:58
9Jonas JohnssonOK Kolmården1:17:59+15:0710:11
10Martin JarelandLinköpings OK1:24:33+21:4111:03
11Anders KnutssonLinköpings OK1:25:13+22:2111:08
12Pontus JohnssonMatteus SI1:28:51+25:5911:36
13Örjan SandellOK Roxen1:32:36+29:4412:06
14James MelanderTjällmo-Godegårds OK1:36:18+33:2612:35
15Leif LindgrenLinköpings OK1:37:09+34:1712:41
16Mattias NilssonBjörkfors GOIF1:37:51+34:5912:47
17Thorbjörn GustafssonTjällmo-Godegårds OK1:46:18+43:2613:53 Ladda ner rutt i gpx-format
18Joakim WalterssonOK Roxen2:10:09+1:07:1717:00
Kristian NylanderMotala AIF OLej godkänd
Nils-Åke SkoglundOK Motalaej godkänd
Andreas CarlssonOK Kolmårdenej godkänd
Stefan NyströmOK Roxenej godkänd
Tomas BomanLinköpings OKej start
Henrik GöhlFinspångs SOKej start
Per MagnussonLinköpings OKej start

D45

4 510 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jenny RöjgårdOK Kolmården41:459:15
2Annika IvarssonLinköpings OK42:53+1:089:30
3Annica BerggrenOK Kolmården47:05+5:2010:26
4Lena StrömTjällmo-Godegårds OK48:57+7:1210:51
5Annika AsketunOK Roxen49:13+7:2810:54
6Lena LindmanFinspångs SOK56:25+14:4012:30
7Agneta ErikssonOK Kolmården56:52+15:0712:36
8Sofia WesterbergOK Kolmården57:38+15:5312:46
9Kristina LjunggrenLinköpings OK58:48+17:0313:02
10Susanne PetterssonOK Roxen1:01:22+19:3713:36
11Petra KorallMotala AIF OL1:01:23+19:3813:36
12Pernilla HörwingOK Roxen1:03:22+21:3714:03
13Liselott RothLinköpings OK1:07:08+25:2314:53
14Jenny ÖstlundOK Kolmården1:13:00+31:1516:11
15Charlotta PersOK Kolmården1:18:51+37:0617:29
16Helena HolmOK Roxen1:23:37+41:5218:32
17Maria LillieströmOK Roxen1:24:22+42:3718:42
18Tina LindgrenLinköpings OK1:32:04+50:1920:24
Karin OlofssonLinköpings OKej godkänd
Eva EngmanOK Denselnej godkänd
Maria PetterssonBoxholm-Mjölby OLej godkänd
Lotta BorgLinköpings OKej godkänd
Jessica HallrosMotala AIF OLej start
Åsa DetterfeltLinköpings OKej start
Gith TellsénOK Roxenej start

H45

6 450 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan KarlssonOK Denseln49:207:38
2Johan PetterssonOK Motala49:38+0:187:41
3Björn KarlssonOK Denseln51:29+2:097:58
4Johan OtterströmLinköpings OK54:45+5:258:29
5Peter LundOK Kolmården55:53+6:338:39
6Henrik MarmelidOK Roxen56:08+6:488:42
7Fredrik EngmanOK Denseln56:39+7:198:46
8Åke LjunggrenLinköpings OK57:27+8:078:54
9Erik ErnstssonFinspångs SOK58:11+8:519:01
10Anders LillieströmOK Roxen58:36+9:169:05
11Patrik MartinssonOK Motala59:51+10:319:16
12Christian ErikssonLinköpings OK1:01:11+11:519:29
13Mikael WesterbergOK Kolmården1:01:21+12:019:30
14Gunnar MelinOK Kolmården1:02:32+13:129:41
15Henrik PetterssonOK Roxen1:02:50+13:309:44
16Per KempeOK Denseln1:03:03+13:439:46
17Johan WänströmFinspångs SOK1:03:13+13:539:48
18Erik HelanderOK Roxen1:09:29+20:0910:46
19Mikael LangerOK Roxen1:11:59+22:3911:09
20Johan KnutssonBoxholm-Mjölby OL1:16:14+26:5411:49
21Magnus SahlmanLinköpings OK1:16:39+27:1911:53
22Henrik LjungemyrOK Kolmården1:16:41+27:2111:53
23Lars DanielsonMatteus SI1:21:44+32:2412:40
24Anders JohanssonNAIS Orienteringsklubb1:27:15+37:5513:31
25Torbjörn AnderssonOK Motala1:28:13+38:5313:40
Per JohanssonMotala AIF OLej godkänd
Johan FridströmFinspångs SOKej start

D50

4 050 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger BergLinköpings OK41:3210:15
2Karin LundströmStjärnorps SK42:58+1:2610:36
3Anita WehlinSkogspojkarnas OK43:53+2:2110:50
4Anna Sofie BarkLinköpings OK44:22+2:5010:57
5Sofia GustafssonOK Roxen49:05+7:3312:07
6Carina KaleredOK Denseln52:00+10:2812:50
7Anneli WiklundFinspångs SOK59:27+17:5514:40
8Gitte EngströmLinköpings OK1:02:24+20:5215:24
9Ebba HedegårdOK Kolmården1:04:31+22:5915:55
10Anna KullbergLinköpings OK1:07:01+25:2916:32
11Kerstin JagestenOK Kolmården1:10:08+28:3617:19
12Lena StrömbäckLinköpings OK1:25:04+43:3221:00

H50

6 030 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Michael WehlinSödertälje-Nykvarn OF43:317:13
2Anders SvenskTjällmo-Godegårds OK44:59+1:287:27
3Stefan ThellsénOK Roxen47:21+3:507:51
4Anders DalhammerOK Roxen52:24+8:538:41
5Anders BergLinköpings OK52:26+8:558:41
6Anders JoelssonMatteus SI55:07+11:369:08
6Niklas RönnbäckOK Eken55:07+11:369:08
8Gunnar NilssonFinspångs SOK58:48+15:179:45 Ladda ner rutt i gpx-format
9Johan ÅttingLinköpings OK58:59+15:289:46
10Jan AsketunOK Roxen59:41+16:109:53
11Jan BerggrenOK Denseln59:59+16:289:56
12Anders MolinBoxholm-Mjölby OL1:00:22+16:5110:00
13Peter BerggrenOK Kolmården1:02:35+19:0410:22
14Magnus HerberthsonLinköpings OK1:03:48+20:1710:34
15Ulf JohnssonSkogspojkarnas OK1:06:43+23:1211:03
16Johan MalmOK Kolmården1:09:53+26:2211:35
17Jörgen SköldLinköpings OK1:13:48+30:1712:14
18Peter LindebringOK Denseln1:17:45+34:1412:53
19Conny BruhnBoxholm-Mjölby OL1:20:07+36:3613:17
20Christer BroströmOK Denseln1:29:00+45:2914:45
21Thomas RimhagenLinköpings OK1:33:02+49:3115:25
22Lars-Åke ClassonNAIS Orienteringsklubb1:33:11+49:4015:27
Pedro LundqvistLinköpings OKej godkänd
Jonas DetterfeltLinköpings OKej start
Rikard BorgLinköpings OKej start

D55

4 050 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena RosanderFinspångs SOK59:2114:39
2Marianne NymanTjällmo-Godegårds OK59:35+0:1414:42
3Carina Berger-SvenssonMotala AIF OL1:00:14+0:5314:52
4Margareta RuntegenBoxholm-Mjölby OL1:03:22+4:0115:38
5Carina FaxénLinköpings OK1:05:55+6:3416:16
6Pia StålhandskeBjörkfors GOIF1:14:26+15:0518:22
Anneli BerggrenOK Denselnej start

H55

5 480 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kenneth SvenssonFinspångs SOK53:349:46
2Christer KarlssonBoxholm-Mjölby OL57:50+4:1610:33
3Thomas PeterssonNAIS Orienteringsklubb58:15+4:4110:37
4Göran ValfridssonBoxholm-Mjölby OL58:50+5:1610:44
5Börje AnderssonLinköpings OK1:00:09+6:3510:58
6Vesa JussilaNAIS Orienteringsklubb1:01:10+7:3611:09
7Mats RosanderFinspångs SOK1:03:39+10:0511:36
8Mats AnderssonFinspångs SOK1:04:42+11:0811:48
9Thomas StenströmLinköpings OK1:05:36+12:0211:58
10Thomas SvenssonMotala AIF OL1:11:47+18:1313:05
11Ulf LindbergBoxholm-Mjölby OL1:13:10+19:3613:21
Jan-Erik KarlssonBoxholm-Mjölby OLej godkänd
Bengt SchwartzOK Kolmårdenej start

D60

3 530 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger JohanssonNAIS Orienteringsklubb49:4214:04
2Ingrid Mårtensson OK Kolmården52:26+2:4414:51
3Carin AnderssonOK Denseln57:25+7:4316:15
4Lena PerssonGamleby OK57:57+8:1516:24
5Catharina ForsénOK Denseln1:15:15+25:3321:19
6Ulla KjellLinköpings OK1:17:00+27:1821:48
7Lena JohanssonSkogspojkarnas OK1:32:31+42:4926:12
Barbro ÖstlundOK Roxenej start

H60

5 140 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rolf AxelssonTjällmo-Godegårds OK58:4111:25
2Per-Åke TengvallBoxholm-Mjölby OL58:48+0:0711:26
3Björn TholénStjärnorps SK1:01:34+2:5311:58
4Bengt-Ove BlomkvistBjörkfors GOIF1:03:45+5:0412:24
5Leif EfraimssonMotala AIF OL1:09:30+10:4913:31
6Pär ForsströmStjärnorps SK1:10:40+11:5913:44
7Ralf LindgrenNAIS Orienteringsklubb1:11:15+12:3413:51
8Ingemar PerssonGamleby OK1:12:34+13:5314:07
9Sven GranathTjällmo-Godegårds OK1:17:39+18:5815:06
10Torgny JohanssonBjörkfors GOIF1:21:49+23:0815:55
11Karl-Johan NorénBoxholm-Mjölby OL1:22:49+24:0816:06
12Göran SvenssonOK Roxen1:39:30+40:4919:21
13Bengt ÖstlundOK Roxen1:49:35+50:5421:19
Urban ÅbergTjällmo-Godegårds OKej start
Stephan SvenssonLinköpings OKej start

D65

3 530 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria NordvallOK Kolmården51:2714:34
2Britt-Marie AldénOK Kolmården57:07+5:4016:10
3Kerstin BlomOK Kolmården1:21:35+30:0823:06
4Stina KorallMotala AIF OL1:31:19+39:5225:52
5Catharina JohanssonOK Kolmården1:35:14+43:4726:58

H65

4 510 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per ErikssonLinköpings OK51:1411:21
2Ove JohanssonOK Kolmården1:08:21+17:0715:09
3Anders KjellLinköpings OK1:09:02+17:4815:18
4Tord FranssonMotala AIF OL1:10:21+19:0715:35
5Runar AldénOK Kolmården1:10:34+19:2015:38
6Claes MartinssonFinspångs SOK1:14:24+23:1016:29
7Sten GranathTjällmo-Godegårds OK1:32:43+41:2920:33
8Anders HedinMotala AIF OL1:37:38+46:2421:38
Bo JernbergOK Roxenej godkänd
Christer JohanssonOK Motalaej godkänd
Anders ÅbergTjällmo-Godegårds OKej start
Lars StrömTjällmo-Godegårds OKej start
Per-Martin GustavsonTjällmo-Godegårds OKej start

D70

3 000 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carina LindmanFinspångs SOK55:1718:25
2Kerstin BengtssonMotala AIF OL1:09:03+13:4623:01
3Britten PerssonFinspångs SOK1:16:01+20:4425:20
4Chatarina AnderssonOK Motala1:43:34+48:1734:31

H70

4 070 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christer SandhOK Roxen42:5310:32
2Roger DanielssonLinköpings OK44:19+1:2610:53
3Roland AlsénOK Roxen48:10+5:1711:50
4Ingemar MagnussonBoxholm-Mjölby OL49:15+6:2212:06
5Börje ErikssonRegna IF52:38+9:4512:55
6Hans EnglundOK Kolmården52:51+9:5812:59
7Kjell HolmströmBjörkfors GOIF54:39+11:4613:25
8Sievert GustafssonTjällmo-Godegårds OK56:39+13:4613:55
9Leif SamorTjällmo-Godegårds OK1:04:17+21:2415:47
10Gunnar HejdenbergMotala AIF OL1:09:35+26:4217:05
11Arne AnderssonOK Motala1:10:25+27:3217:18
12Nils-Göran KempeOK Denseln1:12:36+29:4317:50
Jerry MartinssonOK Motalaej godkänd
Gunnar CarlsonOK Roxenej start

D75

3 000 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin RenbergOK Kolmården1:06:4122:13
2Britt PetterssonOK Roxen1:08:32+1:5122:50
3Inger GustafssonOK Roxen1:20:30+13:4926:50

H75

3 420 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alf MattssonOK Kolmården1:00:4617:46
2Johnny WallingeOK Kolmården1:00:59+0:1317:49
3Stig BengtssonMotala AIF OL1:02:51+2:0518:22
4Bengt KarlssonLinköpings AIK1:03:21+2:3518:31
5Arne WallbergOK Eken1:05:34+4:4819:10
6Evert ElgefjordOK Kolmården1:15:50+15:0422:10
7Leif AnderssonOK Motala1:32:10+31:2426:56

H80

3 000 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders AdlerLinköpings AIK1:00:4820:16
2Holger PerssonOK Eken1:24:18+23:3028:06
Nils-Erik ÅbergTjällmo-Godegårds OKej start

Inskolning

1 490 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Elin AlfredssonOK Roxenfullföljt
Moa Algers OmholtSkogspojkarnas OKfullföljt
Ellinor  BranderTjalve IFfullföljt
Axel BäckströmTjalve IFfullföljt
Elliot CrispinOK Denselnfullföljt
Klara DonnellyOK Kolmårdenfullföljt
Anna EnbergLinköpings OKfullföljt
Alvar KempeOK Denselnfullföljt
Emmy KempeOK Denselnfullföljt
Stina KleinBjörkfors GOIFfullföljt
Elsa KorallMotala AIF OLfullföljt
Linnéa PåledalOK Roxenfullföljt
Elvira SvenskTjällmo-Godegårds OKfullföljt

U1

1 870 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nils BjörnskiöldOK Roxen17:079:09
2Irma FrisellBoxholm-Mjölby OL17:25+0:189:18
3Theo IllnerTjalve IF18:04+0:579:39
4Julie CasselsjöOK Kolmården19:49+2:4210:35
5Clara IllnerTjalve IF19:56+2:4910:39
6Disa VengelinNAIS Orienteringsklubb21:39+4:3211:34
7Alice ClassonNAIS Orienteringsklubb22:40+5:3312:07
8Linn BorgOK Denseln27:34+10:2714:44
9Stina JonssonOK Roxen28:53+11:4615:26
10Isak StrömbäckOK Denseln43:04+25:5723:01
11Oskar SöderströmOK Kolmården46:49+29:4225:02
12Gustav SöderströmOK Kolmården49:37+32:3026:31
13Otto BrantvallOK Denseln55:38+38:3129:45
14Agnes EklundOK Denseln55:48+38:4129:50
15Alma BrantvallOK Denseln56:05+38:5829:59
16Hilda BrantvallOK Denseln1:07:21+50:1436:00
17Majken EdlundTjalve IF1:10:30+53:2337:42

U2

2 520 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara ZimmermanTjalve IF26:3510:32
2Emma EngströmFinspångs SOK28:20+1:4511:14
3Lova BraamOK Denseln28:59+2:2411:30
4Eskil JussilaNAIS Orienteringsklubb33:28+6:5313:16
5Robin WilhelmsonTjalve IF34:51+8:1613:49
6Smilla ReuteråsTjalve IF34:54+8:1913:50
7Timbastian BranderTjalve IF36:27+9:5214:27
8Emmy BorgOK Denseln43:59+17:2417:27
9Justus HuhtamaaTjalve IF1:01:09+34:3424:15
Leonardo MelinOK Kolmårdenej start

Öppen motion 1

2 520 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunilla JonssonOK Roxen40:0015:52
2Brigitte AlsénOK Roxen51:25+11:2520:24
3Moa OlavssonTjalve IF53:41+13:4121:18
4Manfred RittwageOK Kolmården1:46:07+1:06:0742:06

Öppen motion 3

2 940 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linda AlmgrenOK Kolmården34:3011:44
2Eva FröbergOK Linné35:24+0:5412:02
3Fredrik PaulssonLinköpings OK37:53+3:2312:53
4Petra NilssonNAIS Orienteringsklubb40:56+6:2613:55
5Sofie IllnerTjalve IF46:26+11:5615:47
6Gunilla KarlssonBoxholm-Mjölby OL50:21+15:5117:07
7Simon Lindklubblös51:30+17:0017:31
8Egil Gryklubblös53:31+19:0118:12
9Kajsa Nilssonklubblös56:44+22:1419:17
10Fredrik IllnerTjalve IF1:00:01+25:3120:24
11Liselott Anderssonklubblös1:01:30+27:0020:55
12Anna WirenLinköpings Skidklubb1:04:31+30:0121:56
13Elisabeth LindbergMjölby OK1:27:25+52:5529:44

Öppen motion 5

3 470 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Matz HöögOK Motala49:3414:17
2Erik HanssonOK Roxen55:26+5:5215:58
3Johan FrisellBoxholm-Mjölby OL58:04+8:3016:44
4Håkan SelldinStjärnorps SK58:34+9:0016:52
5Anneli BorgOK Denseln1:00:13+10:3917:21
6Jenny SelldinStjärnorps SK1:01:00+11:2617:34
7Malin SehlerOK Kolmården1:03:50+14:1618:23
8Nina KämmerlingOK Motala1:08:05+18:3119:37
9Caroline BarkLinköpings OK1:09:48+20:1420:06
10Alexandra EklundIK Gandvik1:13:13+23:3921:05
11Berit EklöfMatteus SI1:14:57+25:2321:35
12Niclas EklundOK Denseln1:15:26+25:5221:44
13Pernilla TunessonSkogspojkarnas OK1:18:08+28:3422:31
14Maria KjellmanLinköpings OK1:18:55+29:2122:44
15Jonas BrantvallOK Denseln1:28:05+38:3125:23
16Carolina MagnussonLinköpings OK1:39:52+50:1828:46
17Gilbert CasselsjöOK Kolmården2:03:17+1:13:4335:31
Magnus AnderssonOK Denselnej godkänd
AnneMarie VindFinspångs SOKej godkänd
Göran WallentinssonOK Denselnej godkänd
Sara AnderssonOK Denselnej godkänd
Erica MolinBoxholm-Mjölby OLej godkänd
Stina  HerinMotala AIF OLej godkänd
Jan NilssonLinköpings OKej godkänd
Federica De MagistrisOK Kolmårdenej start

Öppen motion 6

5 930 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas SchedinLinköpings OK1:17:3413:04
2Anna PaulssonLinköpings OK1:51:11+33:3718:44
3Ola SvärmOK Roxen1:56:26+38:5219:38
4Börje BorgströmSundbybergs IK2:03:35+46:0120:50
Pontus BranderTjalve IFej godkänd

Öppen motion 7

3 000 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan SehlerOK Kolmården28:509:36
2Magnus DjerfstenLinköpings OK31:56+3:0610:38
3Torbjörn AlmgrenOK Kolmården34:29+5:3911:29
4Per-Inge Johanssonklubblös35:08+6:1811:42
5Bodil MolinBoxholm-Mjölby OL35:09+6:1911:43
6Joakim FornanderOK Roxen40:39+11:4913:33
7Linnea NordOK Klemmingen41:16+12:2613:45
8Bo PetterssonÖstgöta Helikopter SK & IF41:31+12:4113:50
9Helena LindgrenNAIS Orienteringsklubb42:01+13:1114:00
10Frida KarlssonLinköpings OK43:22+14:3214:27
11Anders SvenssonFinspångs SOK43:44+14:5414:34
12Anna-Lena LagnetegBoxholm-Mjölby OL44:02+15:1214:40
13Jan LundgrenLinköpings OK47:33+18:4315:51
14Sara SöderqvistLinköpings OK47:37+18:4715:52
15Ann-Sofie SvenssonLinköpings OK47:53+19:0315:57
16Per JonssonOK Roxen49:29+20:3916:29
17Maria LangerOK Roxen50:08+21:1816:42
18Anna  KarlqvistTjällmo-Godegårds OK52:27+23:3717:29
19Arne AnderssonOK Denseln54:08+25:1818:02
20Torbjörn  LindgrenNAIS Orienteringsklubb55:56+27:0618:38
21Linda WänströmFinspångs SOK59:18+30:2819:46
22Christian KämmerlingOK Motala1:05:52+37:0221:57
23Gustaf OlssonLinköpings OK1:06:54+38:0422:18
24Jörgen SvenssonLinköpings OK1:10:34+41:4423:31
25Emil BruhnBoxholm-Mjölby OL1:15:13+46:2325:04
26Sara BergqvistNAIS Orienteringsklubb1:17:03+48:1325:41
27Erik OlssonOK Kolmården1:27:52+59:0229:17

Öppen motion 8

4 510 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per ForsgrenTumba-Mälarhöjden OK46:2610:17
2Sara HelanderDomnarvets GOIF49:37+3:1111:00
3Jörgen NilssonKalmar OK49:57+3:3111:04
4Jonny KarlssonOK Denseln50:35+4:0911:12
5Oskar LindströmLinköpings OK50:57+4:3111:17
6Håkan TräffNAIS Orienteringsklubb54:08+7:4212:00
7Stina SternerLinköpings OK55:01+8:3512:11
8Olle HanssonOK Roxen55:17+8:5112:15
9Erik AnderssonIK Gandvik55:31+9:0512:18
10Fredrik KempeOK Denseln58:50+12:2413:02
11Jesper WaldfeltFinspångs SOK59:24+12:5813:10
12Hans PetterssonLinköings Skidklubb1:03:25+16:5914:03
13Kennet LindqvistOK Kolmården1:03:49+17:2314:09
14Johan GranathTjällmo-Godegårds OK1:04:36+18:1014:19
15Patrik EvebornOK Roxen1:04:52+18:2614:22
16Fredrik UrbergHammarkinds OK1:05:02+18:3614:25
17Sara ForsbergOK Kolmården1:09:08+22:4215:19
18Per O MagnussonLinköpings OK1:09:38+23:1215:26
19Jan KaleredOK Denseln1:11:34+25:0815:52
20Thomas JohanssonOK Kolmården1:12:44+26:1816:07
21Bo FrisbergOK Roxen1:20:04+33:3817:45
22Lina EttlingSkogspojkarnas OK1:21:39+35:1318:06
23Martin HochwallnerLinköpings OK1:26:51+40:2519:15
24Lennart KjellgrenLjusdals OK1:40:55+54:2922:22
25Markus KleinBjörkfors GOIF1:41:26+55:0022:29
Olivia AsketunOK Roxenej godkänd
Annica CrispinOK Denselnej godkänd

Öppen motion 9

7 650 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias ZachrissonOK Roxen1:11:359:21
2Peter ErikssonLinköpings OK1:16:14+4:399:57
3Sofia ForsgrenOK Skogsfalken1:22:39+11:0410:48
4Thomas AdolfssonLinköpings OK1:25:40+14:0511:11
5Per ÖstlundOK Roxen1:39:02+27:2712:56
6Carl GranströmNAIS Orienteringsklubb1:41:31+29:5613:16
7Joakim TostebergLinköpings OK1:41:51+30:1613:18
8Simon NybergNAIS Orienteringsklubb1:43:00+31:2513:27
9Anders TostebergLinköpings OK1:44:33+32:5813:40
10Leif Hallingforsklubblös2:05:55+54:2016:27
11Rune Karlssonklubblös2:31:39+1:20:0419:49
Erik SköldLinköpings OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser