Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Herkules Sprint

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Herkules Sprint
Arrangörsorganisation: FK Herkules
Datum: lördag 10 september 2016

D21

2 510 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna NärhiIFK Göteborg14:365:49
2Kirsi NurmiIFK Göteborg15:24+0:486:08
3Lina StrandGöteborg-Majorna OK15:43+1:076:15
4Maria MagnussonSävedalens AIK17:06+2:306:48
5Lovisa LemanGöteborgs SK17:07+2:316:49
6Jenny BengtssonLånghundra IF17:13+2:376:51
7Linnéa BäckströmHestra IF18:34+3:587:23
8Sofia EbermarkSävedalens AIK19:26+4:507:44
9Maria BengtssonLånghundra IF20:01+5:257:58
10Lucyna DrewniowskaGöteborg-Majorna OK20:36+6:008:12
11Nadia El-CharifTolered-Utby Ol-klubb23:11+8:359:14
Anastasia DenisovaSävedalens AIKej start
Lisa WallinHestra IFej start

H21

2 760 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonatan FridolfssonOK Gränsen15:415:40
2Sergej FedatsenkaSävedalens AIK15:52+0:115:44
3Kevin StåhlOK Hammaren16:19+0:385:54
4Robbie AndersonGöteborg-Majorna OK16:39+0:586:01
5Johan DelvertOK Orion17:13+1:326:14
6Martin Jellvert BörjesonGöteborg-Majorna OK17:32+1:516:21
7Johan HindérTolered-Utby Ol-klubb17:58+2:176:30
8Vidar FaxénSävedalens AIK19:25+3:447:02
9Simon BörjesonRyda SK19:42+4:017:08
10Hans MelinGöteborg-Majorna OK19:50+4:097:11
11Johan GustafssonOK Nackhe25:54+10:139:23
12Mattias EliassonIK Stern26:38+10:579:38
13Wojciech WiktorGöteborg-Majorna OK26:57+11:169:45
Gustav BoquistIK Uvenej start
Tobias MattssonTrollhättans SOKej start

H20

2 670 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martin SténIK Uven27:1910:13
2Jakob JunkersIF Marin Väst27:37+0:1810:20
Filip LemanGöteborgs SKej godkänd

D18

2 270 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isabella LagoGöteborg-Majorna OK18:368:11
2Agnes AspMölndal Outdoor IF21:49+3:139:36
2Lovisa ÅrebäckGöteborg-Majorna OK21:49+3:139:36
4Emma RenbergSävedalens AIK30:58+12:2213:38
Annie OlssonMölndal Outdoor IFej godkänd

H18

2 610 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vilhelm MelkstamLerums SOK16:236:16

D16

1 870 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johanna NilssonKungälvs OK13:297:12
2Tilda MelkstamLerums SOK13:40+0:117:18
3Tove PerssonMölndal Outdoor IF13:48+0:197:22
4Klara WallinderGöteborg-Majorna OK18:21+4:529:48
5Klara SäfstenMölndal Outdoor IF19:56+6:2710:39
Kajsa Carlsson WallumSävedalens AIKej godkänd
Moa SjöbergGöteborg-Majorna OKej start

H16

2 340 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gabriel SturessonLerums SOK13:165:40
2Per NordholmSävedalens AIK13:18+0:025:41
3Johan HjelmérSjövalla FK15:08+1:526:28
4Felix FalkGöteborg-Majorna OK15:27+2:116:36
5Viktor Le ClaireFK Herkules19:48+6:328:27

D14

1 720 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jennifer DavidsonGöteborg-Majorna OK11:166:33
2Hanna GabrielssonKungälvs OK12:04+0:487:00
3Thea FagerströmIFK Göteborg12:22+1:067:11
4Maria LogrenSjövalla FK12:32+1:167:17
5Olivia LundstedtSjövalla FK12:49+1:337:27
6Elsa AspMölndal Outdoor IF14:08+2:528:13
7Siri LarsenTolered-Utby Ol-klubb15:23+4:078:56
8Linnea Wedberg-KilnäsSjövalla FK16:40+5:249:41
9Lisa FalkGöteborg-Majorna OK17:48+6:3210:20
10Louise OlssonMölndal Outdoor IF21:16+10:0012:21
11Sanna LingstenMölndal Outdoor IF21:42+10:2612:36
12Rebecka StenholdtFK Herkules22:39+11:2313:10
13Emmy WallinFalkenbergs OK35:45+24:2920:47
Linn MauritzsonTolered-Utby Ol-klubbej start

H14

2 020 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rasmus Johansson FjordsideSävedalens AIK13:526:51
2Viktor Jellvert BörjesonGöteborg-Majorna OK14:15+0:237:03
3Oscar Wall JungbjerGöteborgs SK14:26+0:347:08
4Willy FjällborgStenungsunds OK15:34+1:427:42
5Linus BoströmOK Alehof15:59+2:077:54
6Jakob GunnarssonLerums SOK16:02+2:107:56
7Mattias LauriFK Herkules16:25+2:338:07
8Anton KastrupFK Herkules17:38+3:468:43
9Arvid PerssonMölndal Outdoor IF18:05+4:138:57
10Samuel LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb18:40+4:489:14
11Tom Axel EkenstråleFK Herkules23:57+10:0511:51
12Tage KinellIFK Göteborg23:58+10:0611:51
13Ville TörmänenMölndal Outdoor IF33:11+19:1916:25
14Axel CullbrandMölndal Outdoor IF36:03+22:1117:50
Jacob GrahnIK Uvenej godkänd
Olle ElfströmOK Orintoej godkänd
Felix DrejmoOK Landehofej start

D12

1 640 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Audrey HanssonFrölunda OL13:168:05
2Lisa MossbergFK Herkules15:17+2:019:19
3Elsa BobergIF Rigor15:18+2:029:19
4Lovisa DavidsonGöteborg-Majorna OK17:20+4:0410:34
5Maria GergelyFK Herkules18:54+5:3811:31
6Nathalie RingströmRydboholms SK21:20+8:0413:00
Ebba NäsmanLerums SOKej godkänd
Agnes MårildGöteborgs SKej start

H12

1 620 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Victor BeischerIK Uven11:096:52
2Marcus LammFrölunda OL11:58+0:497:23
3Alfred JohanssonOK Alehof14:36+3:279:00
4Lucas BoströmOK Alehof14:40+3:319:03
5Lowe HammarFK Herkules17:02+5:5310:30
6Hannes EssungerSjövalla FK17:10+6:0110:35
7Joel RingströmOK Landehof17:50+6:4111:00
8Gustav CarlssonOK Landehof18:23+7:1411:20
9Simon LjungkvistOK Alehof19:15+8:0611:52
10Felix CindricFK Herkules20:26+9:1712:36
11Viktor JanssonMölndal Outdoor IF22:39+11:3013:58
12Ture SäfstenMölndal Outdoor IF24:24+13:1515:03
13Erik KlerforsFK Herkules29:49+18:4018:24
Alexander HöglindFK Herkulesej start
Simon GrahnIK Uvenej start

D10

1 430 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Amanda CliffordsonTolered-Utby Ol-klubb10:227:14
2Kajsa ElfströmOK Orinto11:56+1:348:20
3Alice OlssonMölndal Outdoor IF14:33+4:1110:10
4Vilma JanssonMölndal Outdoor IF19:49+9:2713:51
5Mira WallinFalkenbergs OK25:38+15:1617:55
6Evelina LindsjöSävedalens AIK30:38+20:1621:25

H10

1 470 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alexander FedjeFrölunda OL13:569:28
2Linus AugustssonGöteborgs SK14:23+0:279:47
3Felix JohanssonOK Alehof14:30+0:349:51
4Noah TörngrenTolered-Utby Ol-klubb15:16+1:2010:23
5Felix GrapengiesserSjövalla FK15:37+1:4110:37
6Albin SvenssonFK Herkules15:55+1:5910:49
7Samuel RingströmOK Landehof17:04+3:0811:36
8Albert EdgrenSjövalla FK20:09+6:1313:42
9Ivar LingstenMölndal Outdoor IF20:21+6:2513:50
10Theander HulthénMölndal Outdoor IF21:32+7:3614:38
11Arvid MårildGöteborgs SK23:40+9:4416:05
12Emil AugustssonGöteborgs SK24:45+10:4916:50
13Albin TörngrenTolered-Utby Ol-klubb25:27+11:3117:18
14Edvin SonedahlOK Landehof28:37+14:4119:28
15Elias LauriFK Herkules31:14+17:1821:14
Arvid LundbergGöteborgs SKej godkänd

D35

1 940 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Desiré RexOK Landehof13:497:07
2Lena MaxFrölunda OL14:17+0:287:21
3Sara HolmdellGöteborg-Majorna OK16:06+2:178:17
Karin FedjeFrölunda OLej godkänd

H35

2 310 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Urban RingströmRydboholms SK15:356:44
2Erik HulthénMölndal Outdoor IF17:19+1:447:29
3Roger HallgrenIFK Göteborg17:31+1:567:34
4Kristian GustafssonOK Skogshjortarna22:53+7:189:54
Daniel NybergMölndal Outdoor IFej start

D40

1 940 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna LundbergGöteborgs SK15:127:50
2Cathrine DavidsonGöteborg-Majorna OK17:21+2:098:56
3Jessica AugustssonGöteborgs SK25:14+10:0213:00
Karolina WildheimMölndal Outdoor IFdiskvalificerad

H40

2 200 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan LingstenMölndal Outdoor IF15:427:08
2Stefan KinellIFK Göteborg15:54+0:127:13
3Martin LindsjöSävedalens AIK17:16+1:347:50
4Jonas RothénTolered-Utby Ol-klubb18:00+2:188:10
5Stefan JohanssonFrölunda OL18:50+3:088:33
6Peter AugustssonGöteborgs SK19:53+4:119:02
7Styrbjörn TörngrenTolered-Utby Ol-klubb21:30+5:489:46
Jan JohanssonFrölunda OLej godkänd
Benny WallinFalkenbergs OKej godkänd

D45

1 860 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lotta FalkGöteborg-Majorna OK15:088:08
2Malin LammFrölunda OL16:45+1:379:00
3Linda GunnarssonLerums SOK17:06+1:589:11
4Eva NilssonKungälvs OK17:23+2:159:20
5Johanna WallinderGöteborg-Majorna OK18:29+3:219:56
6Helen LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb21:35+6:2711:36
7Lisa CullbrandMölndal Outdoor IF25:49+10:4113:52
Karolina MelkstamLerums SOKej godkänd

H45

2 200 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martin BobergIF Rigor13:266:06
2Klas ÅströmMölndal Outdoor IF16:35+3:097:32
3Fredrik DavidsonGöteborg-Majorna OK16:51+3:257:39
4Henrik MelkstamLerums SOK17:06+3:407:46
5Martin JohanssonOK Orinto17:31+4:057:57
6Kevin MatrosovsSage Orienteering and Rogaining Club18:07+4:418:14
7Anders CullbrandMölndal Outdoor IF18:29+5:038:24
8Henrik OlssonMölndal Outdoor IF20:39+7:139:23
9Niklas LarssonIK Uven24:34+11:0811:09

D50

1 760 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malin ÅrebäckGöteborg-Majorna OK10:546:11
2Lena CarlssonSävedalens AIK12:06+1:126:52
3Anette BernhedSävedalens AIK12:54+2:007:19
4Lena PeterssonOK Alehof13:24+2:307:36
5Karin BergdahlIK Uven15:29+4:358:47
6Jane MelinGöteborg-Majorna OK19:38+8:4411:09
Carin RudolfssonIK Uvenej start

H50

2 050 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ola WallinderGöteborg-Majorna OK13:326:36
2Maths CarlssonTolered-Utby Ol-klubb14:08+0:366:53
3Mikael JungbjerGöteborgs SK14:57+1:257:17
4Torbjörn GrahnIK Uven15:23+1:517:30
5Johan WettergrenIK Uven15:46+2:147:41
6Peter BrobergIF Rigor16:00+2:287:48
7Erik RuotsalainenFrölunda OL16:02+2:307:49
8Hans NilssonKungälvs OK17:26+3:548:30
9Henrik RosenkvistIF Rigor17:47+4:158:40
10Mats DahlrotIK Uven20:03+6:319:46
11Christer CarlssonIK Uven20:20+6:489:55
Mats KarestrandLerums SOKej start

D60

1 540 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Brith MohlinIK Stern20:4413:27
My EngströmLerums SOKej start

D65

1 330 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin AxelssonIK Uven13:119:54
2Ulla-Britt OrdasiKungälvs OK21:27+8:1616:07
Rosa JohanssonIK Uvenej godkänd

H65

1 770 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven Erik MolanderTolered-Utby Ol-klubb14:047:56
2Sten BlomströmIK Stern14:21+0:178:06
3Kent KardellLjungskile FK14:32+0:288:12
4Arne AlexanderssonStenungsunds OK15:38+1:348:49
5Lennart AnderssonGöteborgs SK17:07+3:039:40
6Lars-Åke SjökvistVärend GN OL17:23+3:199:49
7Christer SamuelssonOK Löftan19:45+5:4111:09
8Anders MohlinIK Stern36:46+22:4220:46
Björn EngströmLerums SOKej start

D70

1 310 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingrid Rex WallströmOK Landehof12:329:34
2Christina SchedwinIK Stern13:06+0:3410:00
3Ann-Britt BjörkmanKungälvs OK14:59+2:2711:26
4Inga GustavssonIK Uven24:42+12:1018:51
Ulla LindheIK Sternej start

H70

1 570 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars FinbomOK Landehof12:488:09
2Stig-Ove TollIK Stern13:18+0:308:28
3Lennart AlmströmIK Stern13:20+0:328:29
4Bo LeuchoviusGöteborg-Majorna OK14:28+1:409:12
5Lars-Göran AxmalmSävedalens AIK14:38+1:509:19
6Hans C JohanssonIK Stern16:21+3:3310:24
7Lennart GustavssonIK Uven16:53+4:0510:45
8Lars JellvertFellingsbro GOIF18:03+5:1511:29
9Christer WestbergIFK Göteborg18:32+5:4411:48
Per-Hugo LundgrenLerums SOKej start

D75

1 310 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marianne GrahnSävedalens AIK16:4112:44
2Gudrun BromanGöteborg-Majorna OK17:17+0:3613:11
3Gull-Britt GrönbergKungälvs OK18:48+2:0714:21
4Gunnel BörjessonIK Uven19:06+2:2514:34
5Lisa HedströmGöteborg-Majorna OK20:22+3:4115:32

H80

1 310 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carl-Henrik HallbergIK Uven20:1215:25

Inskolning

1 040 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Minna AnderssonFK Herkulesfullföljt
Vidar LundbergGöteborgs SKfullföljt
Oskar WallinFalkenbergs OKfullföljt
Samuel WettergrenIK Uvenfullföljt
Nora von KnorringKlubblösfullföljt

U1

1 310 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olof KarlssonFK Herkules15:5412:08
2Linnéa RexOK Landehof16:14+0:2012:23
3Irene JohanssonGöteborg-Majorna OK16:56+1:0212:55
4Linnea LundstedtSjövalla FK17:57+2:0313:42
5Axel LydmarkSjövalla FK22:25+6:3117:06
6Emma UhlinFK Herkules23:53+7:5918:13
7Anthony ColetteKlubblös25:04+9:1019:08
8Maja PerssonKlubblös25:10+9:1619:12
9Stina CarlssonKlubblös26:52+10:5820:30
10Hedvig AugustssonGöteborgs SK35:15+19:2126:54
11Rut MårildGöteborgs SK36:30+20:3627:51

U2

1 470 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elina KarlssonFK Herkules12:248:26
2Nelly MelkstamLerums SOK13:46+1:229:21
3Tess AnderssonFK Herkules14:06+1:429:35
4Erik GustafssonDegerfors OK14:21+1:579:45
5Wilma SandeliusFK Herkules14:56+2:3210:09
6Viggo NäsmanLerums SOK15:07+2:4310:17
7Noah RingströmOK Landehof16:24+4:0011:09
8Gustav RexOK Landehof16:59+4:3511:33
9Sandra JohanssonGöteborg-Majorna OK17:03+4:3911:35
10Amanda LindFK Herkules17:26+5:0211:51
11Thea JindöIK Uven18:08+5:4412:20
12Jakob RingströmOK Landehof18:17+5:5312:26
13Hjalmar JohanssonOK Alehof19:51+7:2713:30
14Albert RogöFrölunda OL20:37+8:1314:01
15Miranda WyholtKlubblös22:31+10:0715:19
16Alva JunkellFK Herkules22:54+10:3015:34
17Nils LydmarkSjövalla FK22:56+10:3215:36
18Walter von KnorringKlubblös24:27+12:0316:37
19Anreas HedekvistTolered-Utby Ol-klubb25:01+12:3717:01
20Ella JindöIK Uven26:05+13:4117:44
21Edwin TerpeFK Herkules29:34+17:1020:06
22Mikkel BergmanIK Uven30:14+17:5020:34
23Erik JohanssonIK Uven32:52+20:2822:21
24Axel GustafssonDegerfors OK37:20+24:5625:23
25Maja CarlssonKlubblös41:57+29:3328:32

Öppen motion 1

1 430 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna LidbeckKlubblös54:2238:01

Öppen motion 3

1 600 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna TörminenMölndal Outdoor IF13:278:24
2Linda CarlssonOK Landehof14:27+1:009:01
3Anders SpaakGöteborg-Majorna OK15:54+2:279:56
4Johanna HulthénMölndal Outdoor IF17:36+4:0911:00
5Ann-Britt JohanssonIK Stern17:55+4:2811:11
6Marie MårildGöteborgs SK18:12+4:4511:22
7Svante MårildGöteborgs SK20:02+6:3512:31
8Bella DjerfLidköpings VSK27:05+13:3816:55
9Carina SalomonssonKinnaströms SK32:33+19:0620:20
10Inger HallbergIK Uven35:26+21:5922:08
Rune JungbjerGöteborgs SKej godkänd

Öppen motion 5

1 770 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andreas NäsmanLerums SOK16:219:14
2Anders LarssonTolered-Utby Ol-klubb16:45+0:249:27
3Karin ReimertzMarkbygdens OK17:44+1:2310:01
4Yvonne WeihardSävedalens AIK18:30+2:0910:27
5Sandra EkströmOK Orinto21:06+4:4511:55
6Erik JanssonOK Linné22:39+6:1812:47
7Bodil LjungkvistOK Alehof23:04+6:4313:01
8Hjalmar EldhLidköpings VSK25:13+8:5214:14
9Sandra WallinFalkenbergs OK25:55+9:3414:38
10Kristina WettergrenIK Uven28:09+11:4815:54
11Camilla OlssonMölndal Outdoor IF30:31+14:1017:14
12Monika DrevesjöIK Stern31:04+14:4317:33
13Erik WettergrenIK Uven31:16+14:5517:39
14Leif GustafssonIK Stern32:20+15:5918:16
15Susanne Cervin JohanssonIFK Göteborg32:59+16:3818:38
Lena OlssonKinnaströms SKej godkänd

Öppen motion 8

2 280 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Viktor RunnbyGöteborg-Majorna OK11:595:15
2Anders JernbergSjövalla FK13:46+1:476:02
3Erik JonssonHestra IF13:52+1:536:04
4Marcus SvenssonFK Boken15:42+3:436:53
5Märta LjungbergSjövalla FK15:53+3:546:57
6Andreas KarlssonSävedalens AIK16:16+4:177:08
7Anders ReimertzMarkbygdens OK16:30+4:317:14
8Niklas JohanssonGöteborg-Majorna OK16:56+4:577:25
9Johan NilssonSävedalens AIK17:58+5:597:52
10Irma HåkanssonOK Gränsen18:13+6:147:59
11Johan  NilssonKlubblös18:25+6:268:04
12Simon OlivestamVimmerby OK18:42+6:438:12
13Andrew LagoGöteborg-Majorna OK18:47+6:488:14
14Erik SamuelssonKlubblös19:31+7:328:33
15Cristian OlivestamVimmerby OK19:34+7:358:34
16Anne FarbrotGöteborg-Majorna OK19:36+7:378:35
17Rune LundgrenOK Trian19:41+7:428:37
18Christine JohanssonKlubblös20:07+8:088:49
19Maria LarssonDegerfors OK20:19+8:208:54
20Sara DahlbergVimmerby OK21:07+9:089:15
21Mikael NömmIFK Göteborg21:18+9:199:20
22Erika AspMölndal Outdoor IF21:41+9:429:30
23Agneta OlivestamVimmerby OK23:52+11:5310:28
24Elin KarlssonLycksele IF23:56+11:5710:29
25Kristina LarssonGöteborg-Majorna OK26:14+14:1511:30
26Karin ÅkesdotterIFK Göteborg27:14+15:1511:56
27Ida AnderssonIK Stern27:33+15:3412:05
28Joakim LundqvistGöteborg-Majorna OK27:37+15:3812:06
29Perry LundqvistSävedalens AIK29:41+17:4213:01
30Bitte EldhLidköpings VSK31:23+19:2413:45
31Emilia JohanssonOK Gisle39:08+27:0917:09
Madeleine AttforsSävedalens AIKej godkänd
Daniel HolmdellKlubblösej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser