Swedish Orienteering Federation

Official results for Västerbottens 3-dagars, etapp 1, medel

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Västerbottens 3-dagars
Organisers: IFK Umeå / Wilhelmina OK
Date: Saturday 4 June 2016 - Monday 6 June 2016

Etapp 1, medelEtapp 2, medelEtapp 2, medel (overall)Etapp 3, långEtapp 3, lång (overall)

D21 Elit

4 740 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lena TuressonOK Renen31:396:40
2Anna QuayleOK Nolaskogsarna32:34+0:556:52
3Emma BergströmOK Vargen32:41+1:026:53
4Åsa OtterbjörkUmeå OK33:02+1:236:58
5Elina RönnlundIFK Umeå35:55+4:167:34
6Jenny BergOK Ravinen36:07+4:287:37
7Stina NilssonUmeå OK36:13+4:347:38
8Maria WesterÄrla IF36:22+4:437:40
9Helena ForsbergSkogslöparna36:44+5:057:44
10Elisabeth FriesUmeå OK42:28+10:498:57

H21 Elit

5 430 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Emil AnderssonÄrla IF29:115:22
2Ludvig ÅhlundMalungs OK Skogsmårdarna29:12+0:015:22 Download route in GPX format
3Mattias JohanssonIFK Mora OK32:15+3:045:56
4Mikael LindmarkSkellefteå OK33:03+3:526:05
5Albert AskengrenBergnäsets AIK34:41+5:306:23
6Henrik JohanssonUmeå OK35:27+6:166:31
7Gunnar ElveljungIFK Göteborg35:32+6:216:32
8Arvid StrandbergSkogslöparna36:42+7:316:45
9Joar SvartholmBergnäsets AIK36:55+7:446:47
10Emil NilssonUmeå OK37:24+8:136:53
11Simon NilssonUmeå OK37:33+8:226:54
12Henrik JohanssonUmeå OK39:45+10:347:19
13Henrik PerssonUmeå OK40:10+10:597:23
14Isak ForsbergHögåkers OK40:42+11:317:29
15Johan KorsmanUmeå OK43:17+14:067:58
16Janis BrokersUmeå OK43:21+14:107:59
17Gunnar HanssonKalmar OK57:26+28:1510:34
Gunnar HolmgrenBergnäsets AIKdid not start

H20 Elit

4 740 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nils HenrikssonBergnäsets AIK35:487:33
2Alexander HörnquistÖrnsköldsviks OK38:30+2:428:07

D18 Elit

3 570 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sofia WestinVittjärvs IK24:306:51
2Elin LundgrenVittjärvs IK30:59+6:298:40
3Emma WibergSkogslöparna36:06+11:3610:06
4Elin BlombergLycksele IF36:18+11:4810:10
Beatrice SöderlindÖrnsköldsviks OKmispunched

H18 Elit

4 120 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rasmus WickbomVittjärvs IK24:015:49
2Robin SalénBergnäsets AIK24:27+0:265:56
3Hugo ErikssonOK Nolaskogsarna24:30+0:295:56
4Albin BjörnuddIFK Umeå27:23+3:226:38
5Simon DahlbergOK Nolaskogsarna30:46+6:457:28
6Simon ErikssonUmeå OK30:47+6:467:28
7Joel SjödinOK Nipan46:13+22:1211:13

D21

3 570 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anna-Karin SundqvistTullinge SK30:488:37
2Elin OlofssonUmeå OK32:15+1:279:02
3Anna HallménUmeå OK33:22+2:349:20
4Sanna RönnlundUmeå OK47:38+16:5013:20
Hanna KivijärviOK Renendid not start

H21

4 740 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Niclas NilssonOK Österåker43:549:15

D16

3 480 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Magdalena NilssonHögåkers OK26:547:43
2Therese NilssonOK Österåker29:12+2:188:23
3Elin EdströmHärnösands OK30:54+4:008:52
4Tilde EngbergHärnösands OK32:48+5:549:25
5Louise RamebäckUmeå OK34:51+7:5710:00
6Emelie WibergSkogslöparna40:14+13:2011:33
7Lovisa ManniUmedalens IF49:03+22:0914:05
8Smilla SandströmHärnösands OK55:05+28:1115:49

H16

3 480 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Benjamin NäslundSkogslöparna22:236:25
2Emil HornlidenUmedalens IF25:34+3:117:20
3Isac ErikssonOK Nolaskogsarna26:32+4:097:37
4Elis SjödinOK Nipan55:40+33:1715:59
Mårten ErikssonUmedalens IFdid not start
Erik KärrlanderUmedalens IFdid not start

D14

3 020 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hanna LundbergOK Renen20:436:51
2Thea WennbergSkellefteå OK28:59+8:169:35
3Alva LarssonSundsvalls OK29:38+8:559:48
4Nora StafjordUmeå OK34:27+13:4411:24
5Lea EdvardssonUmeå OK35:11+14:2811:39
6Alexandra ÖlundUmedalens IF35:16+14:3311:40
7Evelina NilssonHögåkers OK37:26+16:4312:23

H14

3 020 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Seth BorglundHärnösands OK21:497:13
2Arvid Feil LindmarkSkellefteå OK22:15+0:267:22
3Isak LundholmUmeå OK23:03+1:147:37
4Jakob NilssonUmeå OK23:30+1:417:46
5Jesper RamebäckUmeå OK24:10+2:218:00
6Simon MarkströmOK Renen25:21+3:328:23
7Rasmus ErikssonUmeå OK27:21+5:329:03
8Oskar ÅdahlUmeå OK27:35+5:469:08
9Svante SirviöUmeå OK29:44+7:559:50
10Simon HanssonHögåkers OK36:18+14:2912:01
11Martin BlombergLycksele IF37:16+15:2712:20
12Andreas SvenssonSK Björnen44:34+22:4514:45
Linus DahlbergOK Nolaskogsarnadid not start
Viktor HolmgrenUmeå OKdid not start

D12

2 330 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nora Feil LindmarkSkellefteå OK21:179:08
2Ella TuressonOK Renen22:33+1:169:40
3Alice LarssonSundsvalls OK22:51+1:349:48
4Hilja BerggrundUmeå OK25:23+4:0610:53
5Linn WennbergSkellefteå OK27:06+5:4911:37
6Hanny EdströmHärnösands OK29:44+8:2712:45
7Emmy KärrlanderUmedalens IF29:52+8:3512:49
8Sarah BorglundHärnösands OK30:21+9:0413:01
9Hanna ÖlundUmedalens IF36:28+15:1115:39
10Cornelia HörnquistÖrnsköldsviks OK37:11+15:5415:57

H12

2 330 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Linus NilssonOK Österåker17:207:26
2Oskar IngvarssonOK Renen18:49+1:298:04
3Tim LundbergOK Renen19:27+2:078:20
4Nils EngbergHärnösands OK21:05+3:459:02
5Elias LanttoSK Björnen21:08+3:489:04
6Max StigenlövHögåkers OK26:49+9:2911:30
7Elias SöderlundSkogslöparna32:45+15:2514:03
8Jakob ErikssonUmedalens IF38:21+21:0116:27
9Adrian WidmarkUmeå OK58:15+40:5525:00

D10

1 880 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Maja LundholmUmeå OK14:327:43
2Tuva SirviöUmeå OK14:36+0:047:45
3Minna TuressonOK Renen15:21+0:498:09
4Signe ForsbergSkogslöparna18:14+3:429:41
5Saga RydbergUmeå OK19:31+4:5910:22
6Elina DömstedtIFK Umeå19:49+5:1710:32
7Tua RönnlundIFK Umeå22:12+7:4011:48
7Tyra LarssonIFK Umeå22:12+7:4011:48
9Lova HornlidenUmedalens IF23:58+9:2612:44
10Nila DjerfUmeå OK26:50+12:1814:16
11Nora KäckUmeå OK27:36+13:0414:40
12Hilma VikströmUmeå OK28:27+13:5515:07

H10

1 880 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Arvid IngvarssonOK Renen12:416:44
2Eskil EngbergHärnösands OK15:45+3:048:22
3Seth NordinLycksele IF17:59+5:189:33
4Vigon BerggrundUmeå OK18:13+5:329:41
5Edvard SvenssonSK Björnen20:23+7:4210:50

D35

3 570 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Karin ArvidssonSkogslöparna25:257:07
2Catrin IngvarssonOK Renen26:53+1:287:31

D40

3 570 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Susanna EdströmHärnösands OK31:058:42
2Marie-Louise EngbergHärnösands OK31:33+0:288:50
3Karin LarssonSundsvalls OK35:55+4:5010:03
4Kerstin ÖstbergUmeå OK37:42+6:3710:33

H40

4 120 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tom QuayleOK Nolaskogsarna24:456:00
2Torbjörn EngbergHärnösands OK28:03+3:186:48
3Andreas LundholmUmeå OK29:40+4:557:12
4Per EdströmHärnösands OK32:31+7:467:53
5Jens WestinSkogslöparna33:32+8:478:08
6Anders MannelqvistOK Nolaskogsarna33:45+9:008:11
7Mattias BerggrundUmeå OK35:08+10:238:31
8Oskar ForsbergSkogslöparna37:22+12:379:04
9Robert WidmarkUmeå OK38:08+13:239:15
10Oskar LönnbergWilhelmina Orienteringsklubb38:56+14:119:26

D45

3 090 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Åsa BäckstrandUmeå OK24:247:53
2Anna Karin NilssonUmeå OK27:04+2:408:45
3Annika ManniUmedalens IF31:03+6:3910:02
4Ingrid ByggningsbackaDorotea IF33:13+8:4910:44
5Marita SöderlindÖrnsköldsviks OK39:31+15:0712:47

H45

4 120 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jörgen NylénOK Nolaskogsarna27:396:42
2Stefan BergOK Ravinen29:20+1:417:07
3Erik BorglundHärnösands OK30:51+3:127:29
4Stefan NilssonHögåkers OK34:10+6:318:17
5Stefan KärrlanderUmedalens IF34:58+7:198:29 Download route in GPX format
6Jan ÅhlundOK Nolaskogsarna36:50+9:118:56
7Urban BlombergLycksele IF37:25+9:469:04
8Thomas BjörnuddVännäs OK38:03+10:249:14
9Peter LundbergOK Renen39:45+12:069:38
10Bert ErikssonUmeå OK42:35+14:5610:20
11Johannes StötzelWilhelmina Orienteringsklubb42:58+15:1910:25 Download route in GPX format

D50

3 090 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Susanne RantakokkoOK Nipan30:229:49
2Karin GreilertHaninge SOK31:41+1:1910:15
3Inger EdinSidensjö IK32:26+2:0410:29
Agneta FriesUmeå OKdid not start

H50

3 570 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Peter WestinVittjärvs IK23:516:40
2Jan ForsbergHögåkers OK25:01+1:107:00
3Marcus ErikssonVK Uvarna25:06+1:157:01
4Pär NorénVännäs OK25:24+1:337:06
5Clas FriesUmeå OK26:45+2:547:29
6Sven ÖrnerlingOK Renen28:52+5:018:05
7Jörgen ÅgranOK Storsjön30:56+7:058:39

H55

3 570 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Per MagnussonOK Nolaskogsarna22:366:19
2Inge SöderqvistOK Renen23:05+0:296:27
3Karl-Erik LindbäckÄlvsby IF OK30:26+7:508:31
4Mikael SundqvistTullinge SK31:30+8:548:49
5Inge NilssonUmeå OK33:40+11:049:25
6Vital PeetersK.O.L. Belgium40:11+17:3511:15

D60

2 690 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Katarina KvickSkogslöparna30:5711:30
2Lena PerssonGamleby OK31:20+0:2311:38
3Britt-Marie OlofssonSidensjö IK36:07+5:1013:25

H60

3 570 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lars ForsstedtSöders-Tyresö28:057:51
2Lennart KarlssonUmeå OK30:44+2:398:36
3Ingemar PerssonGamleby OK31:32+3:278:49
4Mats SandewallUmeå OK32:09+4:049:00
5Torbjörn LundbergPiteå IF35:22+7:179:54
6Tjelvar OtterbjörkUmeå OK35:49+7:4410:01
7Håkan ErikssonUmeå OK52:24+24:1914:40

D65

2 690 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Gunilla RosénStöcksjö IS31:1311:36
2Eva AlsinIK Ymer33:37+2:2412:29
3Irene DanielssonPiteå IF35:30+4:1713:11
4Eva FeilSkellefteå OK37:04+5:5113:46
5Carin NordinSkogslöparna37:05+5:5213:47
6Lisbeth ArvidssonHögåkers OK52:59+21:4619:41

H65

3 090 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Matts EngvallBodens BK25:398:18
2Bengt JohanssonOK Skogshjortarna25:46+0:078:20
3Kjell SandströmBodens BK29:40+4:019:36
4Jan LindelöfSeskarö IF29:45+4:069:37
5Tommy NilbrinkUmeå OK30:25+4:469:50
6Matts StrandbergStöcksjö IS32:50+7:1110:37
7Göran HällströmOK Nipan32:51+7:1210:37
8Bertil NordinSkogslöparna33:10+7:3110:44
9Eje AnderssonBodens BK33:36+7:5710:52
10Björn OlofssonSidensjö IK36:20+10:4111:45
11Ernst BrändströmStöcksjö IS36:32+10:5311:49
12Mats KlingvallUmeå OK43:46+18:0714:09
Ove VesterbergLycksele IFdid not start

D70

2 690 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ann PerssonPiteå IF33:1512:21
2Britt-marie JohanssonStöcksjö IS36:21+3:0613:30
3Anne-Marie ByströmSidensjö IK36:58+3:4313:44
4Monica KrigOK Nipan46:59+13:4417:27
5Lena TimnerUmeå OK53:34+20:1919:54

H70

3 090 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Roland LundqvistLångvikens OK29:149:27
2Kjell HemmyrStöcksjö IS31:11+1:5710:05
3Åke HöglundTimrå SOK32:38+3:2410:33
4Christer SilfvernagelHärnösands OK34:14+5:0011:04
5Stig BlidefalkOK Nipan35:42+6:2811:33
6Jan Olov JonssonTierps SOK38:15+9:0112:22
7Kjell MörtbergBodens BK40:37+11:2313:08
8Christer SvärdBergnäsets AIK42:50+13:3613:51
9Conny LagerskogArvidsjaurs OK46:06+16:5214:55
10Hardy PaulssonUmeå OK1:01:47+32:3319:59

H75

3 090 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Gustav KrigOK Nipan33:0210:41
2Torsten VestmanOK Nolaskogsarna40:55+7:5313:14
3Göran EnkvistSkellefteå OK42:03+9:0113:36
4Sten ErikssonOK Branten46:43+13:4115:07

H80

2 690 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Gunnar TimnerUmeå OK50:1618:41
2Roland LundqvistTimrå SOK51:19+1:0319:04
3Birger ByströmSidensjö IK55:43+5:2720:42

Inskolning

1 620 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Stina EngbergHärnösands OKcompleted
Hanna NeusselVilhelmina OKcompleted
Linnea NeusselVilhelmina OKcompleted
Lovisa NilssonHögåkers OKcompleted
Linus  QuayleOK Nolaskogsarnacompleted
Hjalmar RutqvistIFK Umeåcompleted
Hugo RydbergUmeå OKcompleted
Almar BerggrundUmeå OKdid not start
Pelle NeusselVilhelmina OKdid not start

U1

1 620 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Irma IngvarssonOK Renen17:2910:47
2Axel LarssonIFK Umeå17:52+0:2311:01
3Valter VikströmUmeå OK20:50+3:2112:51
4Ossian NordinLycksele IF25:27+7:5815:42
5Liam MolanderHögåkers OK26:42+9:1316:28
6Manfred NordinLycksele IF29:24+11:5518:08
7Elena KäckUmeå OK34:14+16:4521:07
8Elsa VikströmUmeå OK34:23+16:5421:13
9Ture ForsbergSkogslöparna38:18+20:4923:38
Lukas ErikssonUmeå OKdid not start

U2

1 880 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Erik DömstedtIFK Umeå22:0811:46
2Alice StigenlövHögåkers OK31:43+9:3516:52
3Torunn OtterbjörkUmeå OK35:27+13:1918:51
4Meja ÖstbergUmeå OK35:30+13:2218:52
5Isi DjerfUmeå OK35:31+13:2318:53

Öppen motion 1

1 880 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Maria EngmanUmeå OK20:4010:59
2Anton EdvardssonUmeå OK51:29+30:4927:23
3Siri EdvardssonUmeå OK51:45+31:0527:31
4Stefan FriesUmeå OK57:50+37:1030:45
5Berit HildénOK Skogshjortarna1:00:38+39:5832:15

Öppen motion 3

2 330 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Joakim DjerfUmeå OK23:5210:14
2Helena LindströmVittjärvs IK23:54+0:0210:15
3Simon LundbergUmeå OK27:14+3:2211:41
4Ingrid SandbergStöcksjö IS28:28+4:3612:13
5Kerstin ErikssonUmedalens IF29:10+5:1812:31
6Åsa ÖlundUmedalens IF29:48+5:5612:47
7Mats LanttoSK Björnen33:56+10:0414:33
8Barbro LundqvistLångvikens OK38:43+14:5116:36
9Karl SvenssonVilhelmina OK42:26+18:3418:12
10Erin WidmarkUmeå OK44:45+20:5319:12
11Rosita BlidefalkOK Nipan44:46+20:5419:12
12Margitha SundellUmeå OK1:30:39+1:06:4738:54
13Karl-Erik JohanssonUmeå OK1:30:43+1:06:5138:56
Joakim DjerfUmeå OKdid not start
Linda DjerfUmeå OKdid not start
Nils NilssonKlubblösdid not start

Öppen motion 5

3 020 m, 35 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tomas NordinLycksele IF25:078:19
2Johanna ÅgranOK Storsjön27:39+2:329:09
3Emma LundholmUmeå OK31:36+6:2910:27
4Evelina SöderlundSkogslöparna31:54+6:4710:33
5Marie BorglundHärnösands OK32:08+7:0110:38
5August NilssonOK Storsjön32:08+7:0110:38
7Göran HörnquistÖrnsköldsviks OK32:19+7:1210:42
8Helene MyrhrbergVilhelmina OK32:47+7:4010:51
9Charlotte BlomqvistOK Nolaskogsarna33:38+8:3111:08
10Linda LundbergOK Renen34:11+9:0411:19
11Ove PerssonUmeå OK34:35+9:2811:27
12Lars JohanssonLycksele IF35:30+10:2311:45
13Sven StigenlövHögåkers OK35:44+10:3711:49
14Norah HellgrenWilhelmina Orienteringsklubb37:21+12:1412:22
15Hillevi HanssonHögåkers OK37:32+12:2512:25
16Dan EdvardssonUmeå OK37:34+12:2712:26
17Petra BerggrundUmeå OK38:39+13:3212:47
18Annika SvenssonSK Björnen39:58+14:5113:14
19Stefan ErikssonUmedalens IF40:35+15:2813:26
20Alvin HornlidenUmedalens IF41:35+16:2813:46
21Sara HornlidenUmedalens IF41:43+16:3613:48
22Sara Ahlman ÅdahlUmeå OK41:51+16:4413:51
23Johan  TinnertUmeå OK43:37+18:3014:26
24Annika VikströmUmeå OK45:07+20:0014:56
25Henrik LundbergUmeå OK45:29+20:2215:03
26Jörgen WibergSkogslöparna46:12+21:0515:17
27Mona BlombergSkogslöparna46:20+21:1315:20
27Mikael LarssonIFK Umeå46:20+21:1315:20
29Petra SöderlundSkogslöparna49:44+24:3716:28
30Maria BergströmOK Vargen53:27+28:2017:41
31Camilla WidmarkUmeå OK54:44+29:3718:07
32Ulf KinertHärnösands OK55:52+30:4518:29
33Lena NilssonOK Österåker1:05:21+40:1421:38
34Lars SvenssonSK Björnen1:08:17+43:1022:36
35Lars  ÅbergUmeå OK1:33:29+1:08:2230:57
Carina BlombergLycksele IFdid not start
Martin SundinOK Renendid not start

Öppen motion 7

3 090 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jörgen EdinSidensjö IK23:297:35
2Jenny RönnlundStöcksjö IS30:00+6:319:42
3Ida JohanssonVännäs OK31:11+7:4210:05
4Lars GreilertHaninge SOK32:36+9:0710:33
5Roland VikströmUmeå OK33:15+9:4610:45
6Torbjörn HornlidenUmedalens IF35:22+11:5311:26
7Peter Feil Skellefteå OK41:55+18:2613:33
8Isak HellgrenWilhelmina Orienteringsklubb45:37+22:0814:45
9Moa JohanssonVännäs OK52:41+29:1217:02
10Anneli BäckströmHögåkers OK53:12+29:4317:13

Öppen motion 8

4 740 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Klas TuressonOK Renen29:066:08
2Jörgen IngvarssonOK Renen34:59+5:537:22
3Jonas SöderlundSkogslöparna36:47+7:417:45
4Per RönnlundIFK Umeå38:38+9:328:09
5Kerstin LarssonIFK Umeå39:12+10:068:16
6Patrik WennbergSkellefteå OK40:08+11:028:28
7Per EngmanUmeå OK44:04+14:589:17
8Lars NilssonUmeå OK44:07+15:019:18
9Anders WallertzSol Tranås51:58+22:5210:57
10Henrik TegströmVilhelmina OK1:03:16+34:1013:20

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements