Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Västerbottens 3-dagars, etapp 3, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Västerbottens 3-dagars
Arrangörsorganisationer: IFK Umeå / Wilhelmina OK
Datum: lördag 4 juni 2016 - måndag 6 juni 2016

Etapp 1, medelEtapp 2, medelEtapp 2, medel (totalt)Etapp 3, långEtapp 3, lång (totalt)

D21 Elit

9 050 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena TuressonOK Renen1:05:257:13
2Åsa OtterbjörkUmeå OK1:05:34+0:097:14
3Emma BergströmOK Vargen1:09:50+4:257:42
4Stina NilssonUmeå OK1:10:12+4:477:45
5Susanne RutqvistIFK Umeå1:11:49+6:247:56
6Jenny BergOK Ravinen1:12:15+6:507:59
7Stina PerssonUmeå OK1:12:27+7:028:00
8Maria WesterÄrla IF1:15:20+9:558:19
9Helena ForsbergSkogslöparna1:18:03+12:388:37
10Elisabeth FriesUmeå OK1:21:55+16:309:03
Sofia LevinUmeå OKej godkänd
Elina RönnlundIFK Umeåej start

H21 Elit

13 620 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludvig ÅhlundMalungs OK Skogsmårdarna1:17:545:43
2Emil AnderssonÄrla IF1:20:01+2:075:52
3Stefan SjölundSkogslöparna1:23:55+6:016:09
4Joar SvartholmBergnäsets AIK1:29:50+11:566:35
5Mattias JohanssonIFK Mora OK1:30:57+13:036:40
6Albert AskengrenBergnäsets AIK1:32:44+14:506:48
7Jonas ByströmSkogslöparna1:36:37+18:437:05
8Henrik JohanssonUmeå OK1:38:01+20:077:11
9Mikael LindmarkSkellefteå OK1:38:53+20:597:15
10Simon NilssonUmeå OK1:39:58+22:047:20
11Arvid StrandbergSkogslöparna1:43:47+25:537:37
12Isak ForsbergHögåkers OK1:45:55+28:017:46
13Henrik PerssonUmeå OK1:49:15+31:218:01
14Henrik JohanssonUmeå OK1:57:46+39:528:38
Gunnar HolmgrenBergnäsets AIKej godkänd
Emil NilssonUmeå OKej godkänd
Janis BrokersUmeå OKej godkänd

D20 Elit

7 210 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Vega LaudonVännäs OKej start

H20 Elit

9 050 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alexander HörnquistÖrnsköldsviks OK1:00:386:41
2Nils HenrikssonBergnäsets AIK1:08:05+7:277:31

D18 Elit

5 670 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofia WestinVittjärvs IK45:037:56
2Alma LaudonVännäs OK1:11:13+26:1012:33
3Emma WibergSkogslöparna1:11:15+26:1212:33
4Elin LundgrenVittjärvs IK1:12:09+27:0612:43
5Beatrice SöderlindÖrnsköldsviks OK1:51:19+1:06:1619:37
Elin BlombergLycksele IFej start

H18 Elit

7 660 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo ErikssonOK Nolaskogsarna46:156:02
2Robin SalénBergnäsets AIK47:00+0:456:08
3Rasmus WickbomVittjärvs IK51:55+5:406:46
4Simon ErikssonUmeå OK54:12+7:577:04
5Albin BjörnuddIFK Umeå57:12+10:577:28
Simon DahlbergOK Nolaskogsarnaej godkänd

D21

5 610 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna-Karin SundqvistTullinge SK53:329:32
2Elin OlofssonUmeå OK54:59+1:279:48
3Anna HallménUmeå OK1:02:29+8:5711:08
4Sanna RönnlundUmeå OK1:03:46+10:1411:21
5Hanna KivijärviOK Renen1:09:18+15:4612:21

H21

7 660 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per SundholmOK Nolaskogsarna1:06:318:41
2Niclas NilssonOK Österåker1:13:57+7:269:39

D16

4 620 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin EdströmHärnösands OK32:447:05
2Magdalena NilssonHögåkers OK34:52+2:087:32
3Tilde EngbergHärnösands OK41:04+8:208:53
4Smilla SandströmHärnösands OK41:31+8:478:59
5Emelie WibergSkogslöparna49:08+16:2410:38
6Louise RamebäckUmeå OK1:06:51+34:0714:28
Therese NilssonOK Österåkerej godkänd

H16

5 380 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Benjamin NäslundSkogslöparna32:486:05
2Isac ErikssonOK Nolaskogsarna37:59+5:117:03
Erik KärrlanderUmedalens IFej start
Emil HornlidenUmedalens IFej start

D14

3 650 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna LundbergOK Renen21:495:58
2Lea EdvardssonUmeå OK30:36+8:478:23
3Thea WennbergSkellefteå OK31:49+10:008:43
4Alva LarssonSundsvalls OK38:39+16:5010:35
5Evelina NilssonHögåkers OK41:47+19:5811:26
6Nora StafjordUmeå OK42:45+20:5611:42
Alexandra ÖlundUmedalens IFej start

H14

3 650 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rasmus ErikssonUmeå OK26:167:11
2Simon MarkströmOK Renen26:17+0:017:12
3Isak LundholmUmeå OK27:17+1:017:28
4Jakob NilssonUmeå OK27:28+1:127:31
5Seth BorglundHärnösands OK27:45+1:297:36
6Oskar ÅdahlUmeå OK27:49+1:337:37
7Svante SirviöUmeå OK31:08+4:528:31
8Simon HanssonHögåkers OK36:11+9:559:54
9Linus DahlbergOK Nolaskogsarna38:36+12:2010:34
10Jesper RamebäckUmeå OK42:36+16:2011:40
11Arvid Feil LindmarkSkellefteå OK53:10+26:5414:33
12Andreas SvenssonSK Björnen54:30+28:1414:55
Viktor HolmgrenUmeå OKej start
Martin BlombergLycksele IFej start
Hampus BjörckUmeå OKej start

D12

3 110 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nora EngströmOK Nolaskogsarna29:249:27
2Alice LarssonSundsvalls OK29:34+0:109:30
3Nora Feil LindmarkSkellefteå OK31:57+2:3310:16
4Ella TuressonOK Renen32:23+2:5910:24
5Emmy KärrlanderUmedalens IF32:51+3:2710:33
6Hilja BerggrundUmeå OK35:01+5:3711:15
7Sarah BorglundHärnösands OK36:32+7:0811:44
8Linn WennbergSkellefteå OK38:28+9:0412:22
9Hanna ÖlundUmedalens IF40:14+10:5012:56
10Hanny EdströmHärnösands OK48:12+18:4815:29
11Cornelia HörnquistÖrnsköldsviks OK1:23:37+54:1326:53

H12

3 110 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linus NilssonOK Österåker22:107:07
2Oskar IngvarssonOK Renen23:08+0:587:26
3Tim LundbergOK Renen23:38+1:287:35
4Nils EngbergHärnösands OK28:18+6:089:05
5Elias LanttoSK Björnen29:41+7:319:32
6Jonatan HälldalSkogslöparna33:04+10:5410:37
7Max StigenlövHögåkers OK34:30+12:2011:05
8Elias SöderlundSkogslöparna42:39+20:2913:42
9Adrian WidmarkUmeå OK55:04+32:5417:42

D10

2 280 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja LundholmUmeå OK16:497:22
2Minna TuressonOK Renen18:22+1:338:03
3Elina DömstedtIFK Umeå19:32+2:438:34
4Tuva SirviöUmeå OK19:56+3:078:44
5Signe ForsbergSkogslöparna23:31+6:4210:18
6Nila DjerfUmeå OK23:46+6:5710:25
7Saga RydbergUmeå OK24:23+7:3410:41
8Tyra LarssonIFK Umeå25:04+8:1510:59
9Tua RönnlundIFK Umeå26:39+9:5011:41
10Ella LindmarkRobertsfors IK27:02+10:1311:51
11Stina LindmarkRobertsfors IK29:21+12:3212:52
12Nora KäckUmeå OK29:49+13:0013:04
13Hilma VikströmUmeå OK37:52+21:0316:36
Lova HornlidenUmedalens IFej start

H10

2 280 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid IngvarssonOK Renen15:246:45
2Liam HälldalSkogslöparna16:19+0:557:09
3Edvard SvenssonSK Björnen18:52+3:288:16
4Seth NordinLycksele IF23:04+7:4010:07
5Eskil EngbergHärnösands OK23:38+8:1410:21
6Vigon BerggrundUmeå OK26:26+11:0211:35

D35

5 610 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Catrin IngvarssonOK Renen48:168:36
Sara ForsgrenOK Nolaskogsarnaej start

D40

4 640 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Susanna EdströmHärnösands OK39:578:36
2Marie-Louise EngbergHärnösands OK49:12+9:1510:36
3Karin LarssonSundsvalls OK55:25+15:2811:56
4Kerstin ÖstbergUmeå OK59:26+19:2912:48
Anna QuayleOK Nolaskogsarnaej godkänd

H40

7 210 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tom QuayleOK Nolaskogsarna47:456:37
2Torbjörn EngbergHärnösands OK49:33+1:486:52
3Andreas LundholmUmeå OK51:57+4:127:12
4Per EdströmHärnösands OK52:23+4:387:15
5Jonas HälldalSkogslöparna52:49+5:047:19
6Christian BiglerUmeå OK55:22+7:377:40
7Oskar ForsbergSkogslöparna56:15+8:307:48
8Fredrik ForsgrenOK Nolaskogsarna56:37+8:527:51
9Mattias LindmarkRobertsfors IK57:00+9:157:54
10Mattias BerggrundUmeå OK1:07:54+20:099:25
11Martin SundqvistUmeå OK1:11:23+23:389:54
12Robert WidmarkUmeå OK1:14:57+27:1210:23

D45

4 640 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna Karin NilssonUmeå OK40:048:38
2Åsa BäckstrandUmeå OK42:55+2:519:14
3Marita SöderlindÖrnsköldsviks OK1:14:19+34:1516:00

H45

7 210 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jörgen NylénOK Nolaskogsarna56:277:49
2Stefan BergOK Ravinen57:05+0:387:55
3Clas EngströmOK Nolaskogsarna59:50+3:238:17
4Erik BorglundHärnösands OK1:00:23+3:568:22
5Stefan NilssonHögåkers OK1:04:27+8:008:56
6Stefan KärrlanderUmedalens IF1:06:55+10:289:16 Ladda ner rutt i gpx-format
7Jan ÅhlundOK Nolaskogsarna1:12:36+16:0910:04
8Peter LundbergOK Renen1:14:46+18:1910:22
9Thomas BjörnuddVännäs OK1:18:04+21:3710:49
10Johannes StötzelWilhelmina Orienteringsklubb1:20:31+24:0411:10
11Urban BlombergLycksele IF1:22:44+26:1711:28
12Bert ErikssonUmeå OK1:25:33+29:0611:51
Jan NäslundOK Nolaskogsarnaej start

D50

4 390 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agneta FriesUmeå OK42:279:40
2Cecilia HenfridssonUmeå OK44:38+2:1110:10
3Helena KönigssonRobertsfors IK46:17+3:5010:32
4Karin GreilertHaninge SOK50:16+7:4911:27
5Cecilia OlssonUmeå OK57:17+14:5013:02
6Annica NylundUmeå OK59:47+17:2013:37
7Lena SjöströmUmeå OK1:00:15+17:4813:43
Eva WalheimRobertsfors IKej godkänd
Inger EdinSidensjö IKej godkänd

H50

5 670 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter WestinVittjärvs IK36:056:21
2Marcus ErikssonVK Uvarna38:36+2:316:48
3Pär NorénVännäs OK42:07+6:027:25
4Mikael YngvessonRobertsfors IK47:23+11:188:21
5Hjalmar LaudonVännäs OK54:30+18:259:36
6Sven ÖrnerlingOK Renen58:19+22:1410:17
7Jörgen ÅgranOK Storsjön1:00:40+24:3510:41
8Clas FriesUmeå OK1:30:28+54:2315:57

H55

5 610 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per MagnussonOK Nolaskogsarna37:176:38
2Inge SöderqvistOK Renen39:48+2:317:05
3Mats WalheimRobertsfors IK44:32+7:157:56
4Mikael SundqvistTullinge SK54:57+17:409:47
5Karl-Erik LindbäckÄlvsby IF OK58:12+20:5510:22
6Vital PeetersK.O.L. Belgium1:09:12+31:5512:20
7Inge NilssonUmeå OK1:23:25+46:0814:52

D60

3 760 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena PerssonGamleby OK44:5511:56
2Katarina KvickSkogslöparna46:16+1:2112:18
3Ulla Britt SundinSkogslöparna51:25+6:3013:40
4Britt-Marie OlofssonSidensjö IK52:54+7:5914:04

H60

4 640 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars ForsstedtSöders-Tyresö37:027:58
2Ingemar PerssonGamleby OK42:40+5:389:11
3Torbjörn LundbergPiteå IF43:35+6:339:23
4Mats SandewallUmeå OK45:35+8:339:49
5Tjelvar OtterbjörkUmeå OK48:14+11:1210:23
6Håkan ErikssonUmeå OK1:14:36+37:3416:04
Johan BerglundSävedalens AIKej start

D65

3 760 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva AlsinIK Ymer42:0911:12
2Eva FeilSkellefteå OK42:15+0:0611:14
3Irene DanielssonPiteå IF50:38+8:2913:27

H65

4 390 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt JohanssonOK Skogshjortarna39:078:54
2Torbjörn YttergrenStöcksjö IS39:15+0:088:56
3Göran HällströmOK Nipan41:31+2:249:27
4Jan LindelöfSeskarö IF42:04+2:579:34
5Kjell SandströmBodens BK42:41+3:349:43
6Per SundinSkogslöparna43:43+4:369:57
7Matts EngvallBodens BK44:39+5:3210:10
8Tommy NilbrinkUmeå OK45:48+6:4110:25
9Björn OlofssonSidensjö IK46:43+7:3610:38
10Matts StrandbergStöcksjö IS48:12+9:0510:58
11Jan-Erik SundholmOK Nolaskogsarna52:14+13:0711:53
12Eje AnderssonBodens BK53:34+14:2712:12
13Mats KlingvallUmeå OK59:46+20:3913:36
Ernst BrändströmStöcksjö ISej godkänd
Ove VesterbergLycksele IFej start

D70

2 880 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann PerssonPiteå IF39:4913:49
2Britt-marie JohanssonStöcksjö IS47:34+7:4516:30
3Anne-Marie ByströmSidensjö IK48:40+8:5116:53
4Monica KrigOK Nipan51:00+11:1117:42
5Lena TimnerUmeå OK59:52+20:0320:47
Gerd BerglundHögåkers OKej godkänd

H70

3 760 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roland LundqvistLångvikens OK38:2010:11
2Jan Olov JonssonTierps SOK41:09+2:4910:56
3Åke HöglundTimrå SOK47:47+9:2712:42
4Christer SilfvernagelHärnösands OK47:53+9:3312:44
5Kjell MörtbergBodens BK49:13+10:5313:05
6Hardy PaulssonUmeå OK1:27:33+49:1323:17

H75

3 760 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åke BerglundHögåkers OK42:1211:13
2Göran EnkvistSkellefteå OK45:06+2:5411:59
3Sten ErikssonOK Branten45:41+3:2912:08
4Gustav KrigOK Nipan47:03+4:5112:30
5Torsten VestmanOK Nolaskogsarna55:41+13:2914:48
6Bo JonssonBolidens SK58:15+16:0315:29

H80

2 880 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Birger ByströmSidensjö IK58:0520:10
2Gunnar TimnerUmeå OK1:05:18+7:1322:40
Roland LundqvistTimrå SOKej start

Inskolning

1 850 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Lora BrokersSK Björnenfullföljt
Anton EdvardssonUmeå OKfullföljt
Siri EdvardssonUmeå OKfullföljt
Stina EngbergHärnösands OKfullföljt
Lovisa NilssonHögåkers OKfullföljt
Linus QuayleOK Nolaskogsarnafullföljt
Leo BrokersSK Björnenej godkänd
Stina engbergHärnösand OKej godkänd
Almar BerggrundUmeå OKej start

U1

1 850 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel LarssonIFK Umeå21:3311:38
2Ted LindmarkRobertsfors IK21:52+0:1911:49
3Irma IngvarssonOK Renen22:43+1:1012:16
4Manfred NordinLycksele IF23:25+1:5212:39
5Torunn OtterbjörkUmeå OK23:35+2:0212:44
6Meja ÖstbergUmeå OK23:36+2:0312:45
7Ossian NordinLycksele IF25:34+4:0113:49
8Thea ForsgrenOK Nolaskogsarna29:30+7:5715:56
9Valter VikströmUmeå OK37:02+15:2920:01
10Noh DjerfUmeå OK41:12+19:3922:16
11Hugo RydbergUmeå OK41:23+19:5022:22
12Alve OtterbjörkUmeå OK42:42+21:0923:04
13Ture ForsbergSkogslöparna44:00+22:2723:47
Lukas ErikssonUmeå OKej start

U2

2 280 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik DömstedtIFK Umeå30:1313:15
2Isi DjerfUmeå OK41:10+10:5718:03
3Alice StigenlövHögåkers OK44:00+13:4719:17

Öppen motion 1

2 280 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan FriesUmeå OK41:5318:22
2Berit HildénOK Skogshjortarna1:32:54+51:0140:44
3Anders LaudonVännäs OK1:49:06+1:07:1347:51

Öppen motion 3

3 110 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats LanttoSK Björnen26:018:21
2Anton ForsbergHögåkers OK31:07+5:0610:00
3Linda SandbladUmeå OK35:15+9:1411:20
4Simon LundbergUmeå OK37:06+11:0511:55
5Vilja ÅkerlundSkellefteå OK40:27+14:2613:00
6Almer LundholmBolidens SK42:56+16:5513:48
7Marlene HälldalSkogslöparna44:09+18:0814:11
8Marie JohanssonHögåkers OK45:14+19:1314:32
9Mona-Lisa AlfzonHögåkers OK59:15+33:1419:03
10Maria BergströmOK Vargen1:00:14+34:1319:22
11Barbro LundqvistLångvikens OK1:05:24+39:2321:01
12Rosita BlidefalkOK Nipan1:05:44+39:4321:08
13Margitha SundellUmeå OK2:04:48+1:38:4740:07
14Karl-Erik JohanssonUmeå OK2:04:59+1:38:5840:11
Åsa ÖlundUmedalens IFej godkänd
Frida LindmarkRobertsfors IKej godkänd
Malin LindmarkRobertsfors IKej godkänd
Linda DjerfUmeå OKej start
Nils NilssonKlubblösej start

Öppen motion 5

3 650 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1August NilssonOK Storsjön24:476:47
2Erik SvedeliusHögåkers OK35:43+10:569:47
3Carina BlombergLycksele IF36:10+11:239:54
4Solveig ForsbergHögåkers OK37:23+12:3610:14
5Johanna ÅgranOK Storsjön37:32+12:4510:16
6Martin SundinOK Renen37:35+12:4810:17
7Marie BorglundHärnösands OK37:38+12:5110:18
8Helena LindströmVittjärvs IK38:00+13:1310:24
9Sara Ahlman ÅdahlUmeå OK38:14+13:2710:28
10Tomas NordinLycksele IF39:37+14:5010:51
11Evelina SöderlundSkogslöparna40:39+15:5211:08
12Lena DahlbergOK Nolaskogsarna42:51+18:0411:44
13Linda LundbergOK Renen43:31+18:4411:55
14Johan TinnertUmeå OK44:26+19:3912:10
15Lars SvenssonSK Björnen45:14+20:2712:23
16Hillevi HanssonHögåkers OK45:31+20:4412:28
17Joakim DjerfUmeå OK45:47+21:0012:32
18Ove PerssonUmeå OK46:37+21:5012:46
19Annika VikströmUmeå OK47:23+22:3612:58
20Göran HörnquistÖrnsköldsviks OK49:19+24:3213:30
21Sven StigenlövHögåkers OK49:40+24:5313:36
22Lena NilssonOK Österåker50:51+26:0413:55
22Emma LundholmUmeå OK50:51+26:0413:55
24Lars ÅbergUmeå OK53:10+28:2314:33
25Elina NilssonVännäs OK53:12+28:2514:34
26Annika SvenssonSK Björnen55:01+30:1415:04
27Mikael LarssonIFK Umeå55:08+30:2115:06
28Petra BerggrundUmeå OK55:47+31:0015:16
29Jörgen WibergSkogslöparna56:54+32:0715:35
30Mona BlombergSkogslöparna57:09+32:2215:39
31Petra SöderlundSkogslöparna1:03:22+38:3517:21
32Camilla VidmarkUmeå OK1:07:40+42:5318:32
33Henrik LundbergUmeå OK1:08:16+43:2918:42
Ulf KinertHärnösand OKej godkänd
Dan EdvardssonUmeå OKej godkänd
Isak HellgrenWilhelmina Orienteringsklubbej start
Alvin HornlidenUmedalens IFej start
Sara HornlidenUmedalens IFej start
Torbjörn HornlidenUmedalens IFej start

Öppen motion 7

3 760 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan KorsmanUmeå OK29:437:54
2Jörgen EdinSidensjö IK29:57+0:147:57
3Roldand VikströmUmeå OK34:49+5:069:15
4Jenny RönnlundStöcksjö IS35:21+5:389:24
5CarlIngvar HanssonHögåkers OK36:21+6:389:40
6Lars GreilertHaninge SOK36:41+6:589:45
7Petra KäckUmeå OK40:24+10:4110:44
8Tove NorénVännäs OK42:04+12:2111:11
9Stig BlidefalkOK Nipan48:06+18:2312:47
10Jonas FridmanVännäs OK50:36+20:5313:27
11Peter Feil Skellefteå OK50:44+21:0113:29
12Björn ElfvingUmeå OK50:54+21:1113:32
13Jörgen KraghStöcksjö IS57:41+27:5815:20
14Olof ÖrbergStöcksjö IS58:09+28:2615:27
15Charlotte BlomqvistOK Nolaskogsarna1:00:57+31:1416:12

Öppen motion 8

5 610 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klas TuressonOK Renen33:375:59
2Martin ÅkerlundSkellefteå OK37:05+3:286:36
3Per RönnlundIFK Umeå44:34+10:577:56
4Kerstin LarssonIFK Umeå48:49+15:128:42
5Bert ForsbergHögåkers OK50:57+17:209:04
6Patrik WennbergSkellefteå OK51:58+18:219:15
7Jerry LarssonSundsvalls OK52:29+18:529:21
8Cecilia RydbergUmeå OK52:47+19:109:24
9Gunnar KalénVännäs OK58:12+24:3510:22
10Lars NilssonUmeå OK1:06:40+33:0311:53
11Anders WallertzSol Tranås1:09:10+35:3312:19
Jonas SöderlundSkogslöparnaej godkänd
Jörgen IngvarssonOK Renenej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser