Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Gällstad, sprint

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Gällstad, sprint
Arrangörsorganisation: Gällstadbygdens SOK
Datum: söndag 22 maj 2016

D21

2 640 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malin JohanssonOK Tylöskog17:346:39
2Karin HåkanssonOK Gränsen17:40+0:066:41
3Linda HallbergBredareds IF18:35+1:017:02
4Sara HägnanderLidköpings VSK18:56+1:227:10
5Emma KindbomIF Hagen19:16+1:427:17
6Emilia SvärmOK Gisle23:32+5:588:54
7Anna HammarFalköpings AIK OK24:53+7:199:25
Ida-Maria SvenssonSävedalens AIKdiskvalificerad

H21

3 040 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simon AnderssonOK Kullingshof16:145:20
2Jonathan KarlssonOK Tisaren16:49+0:355:31
3Johan LarssonOK Skogshjortarna16:52+0:385:32
4Adam LöfströmJönköpings OK17:48+1:345:51
5Johan  LöfströmJönköpings OK18:50+2:366:11
6Philip HjellströmGränna-Bygdens OK19:41+3:276:28
7Linus SvärmOK Gisle19:44+3:306:29
8Albin HjellströmIK Hakarpspojkarna19:57+3:436:33
9Gustav HjellströmIK Hakarpspojkarna25:14+9:008:18
10Timo KononenOK Gisle28:57+12:439:31

H16

2 410 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tobias ErixonOK Kullingshof16:156:44
2Marcus RagnarssonMarkbygdens OK22:37+6:229:23

D14

2 130 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofia ElverlindOK Tranan20:329:38
2Elsa EkMarkbygdens OK23:32+3:0011:02
Moa SkoogIF Hagenej start

H14

2 130 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gustav OhlinOK Tranan13:406:24
2Ludvig CarlbomUlricehamns OK18:09+4:298:31
3Adam SkoglundUlricehamns OK18:28+4:488:40
4Lucas EfraimssonUlricehamns OK20:15+6:359:30
5Albin GenbergUlricehamns OK22:16+8:3610:27
6Isak HenningssonOK Gisle22:35+8:5510:36
Lukas MagnerfeltFalköpings AIK OKej start

D12

1 720 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ebba NäsmanLerums SOK13:037:35
2Maja NordinUlricehamns OK15:49+2:469:11
3Wilma PetterssonOK Kullingshof15:51+2:489:12
4Lisa ÖstenssonOK Tranan16:35+3:329:38
5Vilma GrimmergårdBredareds IF16:54+3:519:49
6Anna ThörnebyKinnaströms SK18:39+5:3610:50
7Elin RothzénOK Gisle19:26+6:2311:17
8Anna GenbergUlricehamns OK22:16+9:1312:56
9Ellen ArneborgUlricehamns OK24:09+11:0614:02
10Stella BurénIK Ymer29:52+16:4917:21
Sara OhlinOK Trananej godkänd

H12

1 720 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Joel HolmbergUlricehamns OK14:058:11
2Isak SkoglundUlricehamns OK15:19+1:148:54
3Alfred HallqvistUlricehamns OK15:33+1:289:02
4Isak JohanssonOK Gisle15:53+1:489:14
5Tim AnderssonOK Tranan16:05+2:009:21
6Otto LarssonOK Tranan16:37+2:329:39
7Ville MartinssonOK Gisle19:56+5:5111:35
8Erik ArneborgUlricehamns OK24:53+10:4814:28

D10

1 500 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emilia ElverlindOK Tranan12:398:26
2Mira FlansbjerKinnaströms SK19:38+6:5913:05
3Ella PetterssonOK Kullingshof20:59+8:2013:59

H10

1 500 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oliver HammarFalköpings AIK OK13:409:06
2Olle NordinUlricehamns OK14:33+0:539:42
3Edvin LennartsonUlricehamns OK17:21+3:4111:34
4Albin EfraimssonUlricehamns OK19:09+5:2912:46

H35

2 680 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Patrik CarlbomUlricehamns OK19:467:22

D40

2 330 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jenny JohanssonOK Gisle16:046:53
2Susanne BiörsOK Tranan18:35+2:317:58
3Sofia ÖstenssonOK Tranan20:10+4:068:39
4Kristina FlansbjerKinnaströms SK22:01+5:579:26
5Linda ThörnebyKinnaströms SK24:43+8:3910:36
Maria SkoogIF Hagenej start

H40

2 680 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tobias GrimmergårdBredareds IF16:216:06
2Max LarssonOK Tranan17:15+0:546:26
3Anders HolmbergOK Vivill22:51+6:308:31
Robert SkoogIF Hagenej start

D45

2 330 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ann-Sophie OhlinOK Tranan19:028:10
2Monika HjellströmGränna-Bygdens OK26:39+7:3711:26

H45

2 510 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thomas AnderssonOK Tranan14:595:58
2Ulf JohanssonOK Gisle15:56+0:576:20
3Ola SteneborgOK Orinto20:01+5:027:58
4Conny ErixonOK Kullingshof24:22+9:239:42
Stefan NordinUlricehamns OKej godkänd
Anders KindbomIF Hagenej start

D50

2 230 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva HägnanderLidköpings VSK19:078:34
Lena OlssonKinnaströms SKej godkänd

H50

2 410 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonas BornetunSkillingaryds FK15:466:32
2Niclas EkMarkbygdens OK16:17+0:316:45
3Gert JonssonIK Hakarpspojkarna17:28+1:427:14
4Pontus LöfströmJönköpings OK21:12+5:268:47
Bo HaglundBredareds IFej godkänd

D55

2 130 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ann Warma LaasOK Skogshjortarna18:008:27
2Gunilla LarssonBredareds IF19:15+1:159:02
Ann SvärmOK Gisleej godkänd

H55

2 330 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andres LaasOK Skogshjortarna15:086:29
2Arto BlomdahlIK Hakarpspojkarna15:32+0:246:40
3Magnus JoelssonSOK 6815:46+0:386:46

D60

2 130 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anne KaillIK Omega17:338:14
2Anita EklöfIK Ymer18:21+0:488:36
3Monica MartinssonOK Tranan18:57+1:248:53

H60

2 230 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulf PalmérUlricehamns OK13:276:01
2Bill AnderssonI 15 IF17:13+3:467:43
3Bengt JonassonGöteborg-Majorna OK17:50+4:237:59
4Magnus AnderssonUlricehamns OK18:03+4:368:05
5Björn PetterssonUlricehamns OK18:46+5:198:24
6Lennart GustafssonJönköpings OK19:39+6:128:48
6Rainer ScholzIK Vista19:39+6:128:48

D65

1 960 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena BarkestamIK Hakarpspojkarna18:389:30
2Gunilla HolstBottnaryds IF23:31+4:5311:59
3Kristina JohanssonMullsjö SOK27:12+8:3413:52
4Inger  EismarkOK Orinto36:08+17:3018:26

H65

2 130 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carl-Henry AnderssonOK Orinto15:017:03
2Kjell MartinssonOK Tranan16:38+1:377:48
3Olle AdolfssonLerums SOK17:00+1:597:58
4Kent ErikssonLerums SOK18:47+3:468:49
5Henry DjurbäckMarkbygdens OK18:52+3:518:51
6Tomas GöranssonIK Ymer19:46+4:459:16
7Stig HjortvallBorås GIF20:54+5:539:48
Kurt JohanssonOK Gisleej godkänd
Lars-Olof RönnqvistOK Löftanej start

D70

1 860 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Monica LarssonOK Tranan18:219:51
2Britt RangertIK Ymer20:13+1:5210:52
3Kaarina VoudinmäkiMullsjö SOK21:50+3:2911:44
3Birgitta KarlssonOK Orinto21:50+3:2911:44
5Ingrid HermanssonIK Ymer23:33+5:1212:39
6Birgit LjungOK Gipen27:59+9:3815:02
7Birgitta JohanssonOK Tranan32:05+13:4417:14

H70

1 960 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingemar LindblomOK Orinto15:598:09
2Hans KarlssonOK Orinto17:22+1:238:51
3Lars-Olof LannfeltOK Skogshjortarna17:36+1:378:58
4Roland NilssonFalköpings AIK OK17:53+1:549:07
5Ronny AnderssonOK Skogshjortarna18:46+2:479:34
6Kurt FredrixonOK Skogshjortarna19:55+3:5610:09
7Pär-Erik JohanssonMarkbygdens OK20:14+4:1510:19
8Roland BomanUlricehamns OK20:34+4:3510:29
9Ronny RagnarssonMarkbygdens OK21:37+5:3811:01
10Mårten SvenssonOK Gipen21:57+5:5811:11
11Toivo VoudinmäkiMullsjö SOK24:01+8:0212:15
12Göte JohanssonOK Tranan24:53+8:5412:41
Lars JohanssonOK Skogshjortarnaej godkänd
Sven-Olof PetterssonMullsjö SOKej godkänd
Göran SvanBorås GIFej godkänd

D75

1 720 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lisbeth JohanssonOK Skogshjortarna19:0211:03
2Ann-Marie BirgerssonForserums SOK19:05+0:0311:05
3Anna-Cajsa ErikssonJönköpings OK20:57+1:5512:10
4Vivi-Anne BylundRydboholms SK23:57+4:5513:55
Birgit Smedberg NilssonHestra IFej godkänd

H75

1 860 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rune AhlanderJönköpings OK19:0010:12
2Torild BornetunSkillingaryds FK19:17+0:1710:22
3Gunnar BrystHjobygdens OK20:38+1:3811:05
4Bernt JohanssonOK Gisle21:24+2:2411:30
5Mats BirgerssonForserums SOK22:30+3:3012:05
6Lennart KammenhedJönköpings OK23:41+4:4112:43
7Gunnar BylundRydboholms SK25:18+6:1813:36

Inskolning

1 140 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Adelia BurvallOK Orintofullföljt
Ellen CarlssonUlricehamns OKfullföljt
Alvar FritzsonUlricehamns OKfullföljt
Sigrid HallbergBredareds IFfullföljt
Mio KlassonUlricehamns OKfullföljt
Felix LarssonOK Trananfullföljt
Benias PerssonMarkbygdens OKfullföljt
Hilma RylanderGällstadbygdens SOKfullföljt
Jonathan SvenssonUlricehamns OKfullföljt
Erik TyrénAnderstorps OKfullföljt
Amanda  Wolffklubblösfullföljt
Neo Wolffklubblösfullföljt
Leia KlassonUlricehamns OKej godkänd

U1

1 190 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hjalmar IngelsboOK Tranan10:258:45
2Eliva PerssonMarkbygdens OK14:55+4:3012:32
3Nora StåhlUlricehamns OK18:53+8:2815:52
4Ludvig BurvallOK Orinto20:13+9:4816:59
5Theo LarssonOK Tranan22:22+11:5718:47
6Melker FlansbjerKinnaströms SK23:55+13:3020:05
7Vidar FritzonUlricehamns OK27:17+16:5222:55
7Maja NorenUlricehamns OK27:17+16:5222:55
9Johannes HolmbergUlricehamns OK28:52+18:2724:15
Viggo NäsmanLerums SOKej godkänd
Ester GrimmergårdBredareds IFej start
Stina GrimmergårdBredareds IFej start

U2

1 540 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Noel AnderssonOK Tranan14:219:19
2Hanna LöfströmJönköpings OK16:23+2:0210:38
3Frida RothzénOK Gisle16:26+2:0510:40
4Isac PetterssonUlricehamns OK16:36+2:1510:46
5Pelle Karlstenklubblös20:17+5:5613:10
6Algot CarlssonUlricehamns OK20:42+6:2113:26
7Ted NömmIFK Göteborg22:09+7:4814:22
8Jacob HolmbergUlricehamns OK22:41+8:2014:43
9Helena ErikssonUlricehamns OK22:45+8:2414:46
10Annie Engströmklubblös23:53+9:3215:30
11Benny Engströmklubblös24:39+10:1816:00
12Elliot BurvallOK Orinto24:41+10:2016:01
13Meja PetterssonOK Kullingshof25:15+10:5416:23
14Viggo Visbo-SyrenUlricehamns OK28:02+13:4118:12

Öppen motion 2

1 810 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ida PetterssonUlricehamns OK19:0610:33
2Mattias BiörsIK Ymer28:49+9:4315:55
3Margit JonssonMarkbygdens OK29:01+9:5516:01
4Rolf LarssonBredareds IF51:46+32:4028:36

Öppen motion 5

2 290 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andreas NäsmanLerums SOK14:546:30
2Thomas WesterlundHerrljunga SK Skid o OL16:15+1:217:05
3Jonas EmtervallUlricehamns OK16:42+1:487:17
4Anders GenbergUlricehamns OK17:10+2:167:29
5Jesper FritzsonUlricehamns OK17:12+2:187:30
6Nils Karlstenklubblös17:26+2:327:36
7Stefan ClaessonUlricehamns OK17:50+2:567:47
8Malin AnderssonUlricehamns OK18:37+3:438:07
9Torgny PetterssonMarkbygdens OK18:41+3:478:09
10Linda StåhlUlricehamns OK18:45+3:518:11
11Ann-Chatrin HolmbergUlricehamns OK19:02+4:088:18
12Rasmus AugustssonKinnaströms SK19:20+4:268:26
13Matilda GöranssonUlricehamns OK19:22+4:288:27
14Åsa PetterssonOK Kullingshof19:34+4:408:32
15Mikael NömmIFK Göteborg20:11+5:178:48
16Karin ReimertzMarkbygdens OK21:10+6:169:14
17Frida HaglundBredareds IF21:33+6:399:24
18Jörgen FriskMarkbygdens OK22:24+7:309:46
19Marika ElverlindOK Tranan23:00+8:0610:02
20Nils HallbergBredareds IF23:06+8:1210:05
21Robert BurénIK Ymer23:20+8:2610:11
22Elisabeth HenningssonOK Gisle23:53+8:5910:25
23Edwin StåhlUlricehamns OK24:01+9:0710:29
24Johanna BjörsIK Ymer24:11+9:1710:33
25Tobias KarlssonKFUK-KFUM IA Göteborg25:14+10:2011:01
26Marita LarssonMarkbygdens OK25:37+10:4311:11
27Ulla RagnarssonMarkbygdens OK25:52+10:5811:17
28Lars-Åke LarssonOK Tranan26:53+11:5911:44
28Anna RothzénOK Gisle26:53+11:5911:44
30Susanne ArneborgUlricehamns OK27:34+12:4012:02
31Lizkulla PetterssonMarkbygdens OK28:12+13:1812:18
32Sten HjelmOK Tranan30:45+15:5113:25
33Eva-Karin PetterssonMullsjö SOK32:16+17:2214:05
34Barbro AnderssonOK Skogshjortarna32:59+18:0514:24
35Astrid ErikssonUlricehamns OK34:18+19:2414:58
Torbjörn PetterssonOK Kullingshofej godkänd
Jonas KarlssonUlricehamns OKej godkänd
Terese LarssonOK Trananej godkänd

Öppen motion 8

2 910 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mattias BiörsIK Ymer18:026:11
2Per HolmbergUlricehamns OK18:22+0:206:18
3Daniel HåkanssonOK Gränsen18:28+0:266:20
4David HallbergIK Ymer18:53+0:516:29
5Anders ReimertzMarkbygdens OK19:52+1:506:49
6Daniel SundqvistOK Orinto20:00+1:586:52
7Johan ByströmKFUK-KFUM IA Göteborg21:13+3:117:17
8Karl-Johan LennartsonUlricehamns OK22:37+4:357:46
9Maria LennartsonUlricehamns OK23:31+5:298:04
10Per LeanderssonAnderstorps OK23:53+5:518:12
11Lars ArneborgUlricehamns OK24:46+6:448:30
12Urban BjufströmSOK 6824:52+6:508:32
13Marita HaglundBredareds IF27:03+9:019:17
14Kajsa NordinUlricehamns OK29:06+11:0410:00
15Staffan EdströmOK Gisle29:41+11:3910:12
16Karin ÅkesdotterIFK Göteborg30:37+12:3510:31
Fredrik StåhlUlricehamns OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser