Officiell resultatlista för Bohuslunken, Five-O, #4

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Bohuslunken, Five-O, #4
Arrangörsorganisation: Uddevalla OK
Datum: söndag 27 mars 2016

D21 Elit

4 880 m, 58 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Tove Alexandersson Stora Tuna OK 34:40 7:06
2 Karoliina Sundberg Lynx 35:10 +0:30 7:12
3 Anne M Hausken Nordberg Nydalens SK 35:17 +0:37 7:13
4 Nadiya Volynska OK Orion 35:54 +1:14 7:21
5 Lisa Risby OK Kåre 36:31 +1:51 7:28
6 Emily Kemp Angelniemen Ankkuri 37:33 +2:53 7:41
7 Anni-Maija Fincke Halden SK 37:50 +3:10 7:45
8 Vendula Horčičková Södertälje-Nykvarn OF 37:53 +3:13 7:45
9 Miri Thrane Ødum IFK Göteborg 37:54 +3:14 7:45
10 Sarina Jenzer IFK Lidingö SOK 38:03 +3:23 7:47
11 Anastasia Denisova Sävedalens AIK 38:05 +3:25 7:48
12 Emma Johansson Fredrikstad SK 38:15 +3:35 7:50
13 Johanna Sanderi IFK Lidingö SOK 38:55 +4:15 7:58
14 Aino Mänkärlä Lynx 39:12 +4:32 8:01
15 Jana Knapová Södertälje-Nykvarn OF 39:27 +4:47 8:05
16 Julia Gross Stora Tuna OK 39:31 +4:51 8:05
17 Adela Indrakova IFK Lidingö SOK 39:52 +5:12 8:10
18 Marie Olaussen Fredrikstad SK 39:56 +5:16 8:10
18 Hanna Raitanen Rajamäen Rykmentti 39:56 +5:16 8:10
20 Amilia Björklund Sävedalens AIK 40:14 +5:34 8:14
21 Heidi Østlid Bagstevold Fredrikstad SK 40:15 +5:35 8:14
22 Annika Björk OK Linné 40:19 +5:39 8:15
23 Johanna Öberg Ryda SK 41:09 +6:29 8:25
24 Rahel Friederich Leksands OK 41:22 +6:42 8:28
25 Ulrika Uotila Koovee 42:07 +7:27 8:37
26 Olga Panchenko IFK Mora OK 42:30 +7:50 8:42
27 Elena Roos Halden SK 42:32 +7:52 8:42
28 Anne-Mari Leskinen Lynx 42:33 +7:53 8:43
29 Susen Lösch Ärla IF 43:04 +8:24 8:49
30 Evgeniya Ryapolova IFK Mora OK 43:18 +8:38 8:52
31 Tone Lye Nydalens SK 43:39 +8:59 8:56
32 Sanna Skoog Kils OK 43:43 +9:03 8:57
33 Maria Brodin Fossum IF 43:53 +9:13 8:59
34 Anna Moilanen Kuopion Suunnistajat 44:34 +9:54 9:07
35 Sabine Hauswirth Halden SK 44:35 +9:55 9:08
36 Lauriane Beauvisage OK Hällen 44:45 +10:05 9:10
37 Julie Størmer NTNUI 45:15 +10:35 9:16
38 Camilla Engstrand Sävedalens AIK 45:42 +11:02 9:21
39 Annika Rihma Hiidenkiertäjät 45:46 +11:06 9:22
40 Sofia Salomonsson Linköpings OK 45:47 +11:07 9:22
41 Aina Edgren Trollhättans SOK 45:50 +11:10 9:23
42 Erika Uotila Koovee 47:16 +12:36 9:41
43 Kaisa Lylynperä Turun Suunnistajat 47:30 +12:50 9:44
44 Jennie Berglund Sävedalens AIK 48:10 +13:30 9:52
45 Andrine Benjaminsen Lillomarka OL 49:10 +14:30 10:04
46 Filippa Johansson Jönköpings OK 51:15 +16:35 10:30
47 Anna Brodin Falkenbergs OK 52:42 +18:02 10:47
48 Frida Nero Göteborg-Majorna OK 54:40 +20:00 11:12
49 Sofia Sjögren OK Kullingshof 56:23 +21:43 11:33
50 Indre Valaite IFK Mora OK 57:07 +22:27 11:42
51 Marit Wenseth Kure Nydalens SK 1:02:11 +27:31 12:44
52 Emilia Rantanen MS Parma 1:09:59 +35:19 14:20
53 Sara Karvonen Lynx 1:15:40 +41:00 15:30
Isia Basset IFK Göteborg ej godkänd
Moa Enmark Göteborg-Majorna OK ej godkänd
Katri Lindeqvist Paimion Rasti ej godkänd
Cristina Luis Nydalens SK ej godkänd
Susanna Tervo MS Parma ej godkänd
Ingrid Gulbrandsen NTNUI ej start
Anette Juveli Konnerud IL ej start
Lydia Martinsson OK Tyr ej start
Vendula Haldin Halden SK ej start
Linn Grälls OK Kåre ej start
Mari Fasting Halden SK ej start

H21 Elit1

5 260 m, 59 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Matthias Kyburz OK Tisaren 28:42 5:27
2 Jonas Leandersson Södertälje-Nykvarn OF 29:21 +0:39 5:34
3 Eskil Kinneberg IFK Göteborg 29:36 +0:54 5:37
4 Albin Ridefelt OK Linné 30:36 +1:54 5:49
5 Andreas Kyburz Tullinge SK 30:50 +2:08 5:51
6 Bjørn Ekeberg IL Tyrving 30:54 +2:12 5:52
7 Torgeir Nørbech IL Tyrving 31:25 +2:43 5:58
7 Borger Melsom Fossum IF 31:25 +2:43 5:58
9 Jens Wängdahl Nyköpings OK 31:39 +2:57 6:01
10 Oleksandr Kratov Koovee 32:17 +3:35 6:08
11 Mikko Siren Angelniemen Ankkuri 32:29 +3:47 6:10
12 Kent Ohlsson Södertälje-Nykvarn OF 32:34 +3:52 6:11
13 Andrey Salin Sävedalens AIK 32:40 +3:58 6:12
14 Emil Ahlbäck Fossum IF 32:44 +4:02 6:13
15 Ivar Lundanes Södertälje-Nykvarn OF 32:48 +4:06 6:14
16 Jakob Enmark Södertälje-Nykvarn OF 32:50 +4:08 6:14
17 Joni Hirvikallio Koovee 32:53 +4:11 6:15
18 Mattias Karlsson Fredrikstad SK 32:57 +4:15 6:15
19 Julian Dent IFK Lidingö SOK 32:58 +4:16 6:16
20 Sergej Fedatsenka Sävedalens AIK 33:00 +4:18 6:16
21 Aapo Leskinen Lynx 33:03 +4:21 6:16
22 Andreas Rüedlinger Halden SK 33:16 +4:34 6:19
23 Markus Räsänen Kuopion Suunnistajat 33:31 +4:49 6:22
24 Jere Pajunen Kalevan Rasti 33:49 +5:07 6:25
25 Sindre Østhagen Fredrikstad SK 33:50 +5:08 6:25
26 Eric Börjeskog Södertälje-Nykvarn OF 33:51 +5:09 6:26
27 Roman Ryapolov IFK Mora OK 33:56 +5:14 6:27
28 Andreas Hall Hiidenkiertäjät 33:58 +5:16 6:27
29 Hans Petter Mathisen Fredrikstad SK 34:03 +5:21 6:28
30 Vili Niemi Rajamäen Rykmentti 34:11 +5:29 6:29
31 Nicolas Simonin IFK Lidingö SOK 34:22 +5:40 6:32
32 Sami-Petteri Juopperi Pellon Ponsi 34:40 +5:58 6:35
33 Sindre Sandven Fossum IF 34:47 +6:05 6:36
34 Ludvig Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 34:49 +6:07 6:37
35 Linus Rapp IFK Mora OK 34:50 +6:08 6:37
36 Jarkko Huovila Halden SK 34:56 +6:14 6:38
37 Bartosz Pawlak Södertälje-Nykvarn OF 35:03 +6:21 6:39
37 Vegard Brun Saga IL Tyrving 35:03 +6:21 6:39
39 Santeri Silvennoinen Kalevan Rasti 35:10 +6:28 6:41
40 Tõnis Laugesaar Hiidenkiertäjät 35:22 +6:40 6:43
41 Tomi Närvä Hiidenkiertäjät 35:27 +6:45 6:44
42 Jonas Sommerstad Juveli Konnerud IL 35:28 +6:46 6:44
43 Remi Dubois IFK Göteborg 35:33 +6:51 6:45
44 Simon Hodler IFK Mora OK 35:38 +6:56 6:46
45 Artem Panchenko IFK Mora OK 36:11 +7:29 6:52
46 Juho Westerlund Koovee 36:12 +7:30 6:52
47 Ondrej Semik Rajamäen Rykmentti 36:17 +7:35 6:53
48 Tomi Mattila Angelniemen Ankkuri 37:39 +8:57 7:09 Ladda ner rutt i gpx-format
49 Antti-Pekka Leskinen Lynx 37:54 +9:12 7:12
50 Ross Morrison Rajamäen Rykmentti 37:55 +9:13 7:12
51 Victor Flingmark OK Kåre 37:56 +9:14 7:12
52 Hector Haines IFK Lidingö SOK 38:34 +9:52 7:19
53 Bryan Russel-Keely IFK Lidingö SOK 38:54 +10:12 7:23
54 Martin Hoset Nydalens SK 40:30 +11:48 7:41
55 Sander Vaher Rajamäen Rykmentti 42:34 +13:52 8:05
56 Michal Hubáček Koovee 42:38 +13:56 8:06
Olli-Markus Taivainen Pellon Ponsi ej godkänd
Perttu Sorsa Hiidenkiertäjät ej godkänd
Johan Wikström Sävedalens AIK ej godkänd
Janne Mänkärlä Lynx ej start
Oskari Liukkonen Hiidenkiertäjät ej start
Jim Øystein Nybråten IL Tyrving återbud

H21 Elit 2

5 400 m, 49 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Aleksei Alekseyonok IK Hakarpspojkarna 32:05 5:56
2 Niclas Jonasson IFK Göteborg 33:35 +1:30 6:13
3 Elias Thorsdal Mølnvik Fossum IF 34:21 +2:16 6:21
4 Sami Vähänen Rajamäen Rykmentti 34:36 +2:31 6:24
5 Marius Thrane Ødum IFK Göteborg 35:18 +3:13 6:32
6 Mats Haldin Halden SK 35:23 +3:18 6:33
7 Magnus Carlstedt Sävedalens AIK 35:36 +3:31 6:35
8 Pekka Hyvönen Angelniemen Ankkuri 35:41 +3:36 6:36
9 Simo Martomaa Kalevan Rasti 35:59 +3:54 6:39
10 Matti Kivelä Hiidenkiertäjät 36:01 +3:56 6:40
11 John Persson IFK Göteborg 36:36 +4:31 6:46
12 Ville Keskisaari IFK Lidingö SOK 36:37 +4:32 6:46
13 Janne Salmi Turun Suunnistajat 36:57 +4:52 6:50
14 Henrik Lundgren Sävedalens AIK 37:13 +5:08 6:53
15 Mikael Andersson Göteborg-Majorna OK 37:25 +5:20 6:55
16 Tore Sandvik Halden SK 37:31 +5:26 6:56
17 Mathias Drage Kongsberg OL 37:40 +5:35 6:58
18 Oscar Vångell Ärla IF 38:03 +5:58 7:02
18 Sigve Vågsnes Oppsal Orientering 38:03 +5:58 7:02
20 Tuomas Kari Angelniemen Ankkuri 38:47 +6:42 7:10
21 Jyri Uusitalo Pellon Ponsi 38:52 +6:47 7:11
22 Henrik Håkansson Göteborg-Majorna OK 39:02 +6:57 7:13
23 Olli Huhtinen Turun Suunnistajat 39:17 +7:12 7:16
24 Håvard Haga Nydalens SK 39:26 +7:21 7:18
25 Eemeli Suominen Hiidenkiertäjät 39:57 +7:52 7:23
26 Miika Arvola Koovee 40:19 +8:14 7:27
27 Lauri Sorsa Hiidenkiertäjät 40:27 +8:22 7:29
28 Torben Wendler Fredrikstad SK 40:45 +8:40 7:32
29 Kristian Dahlström IFK Mora OK 40:54 +8:49 7:34
30 Mathias Benjaminsen Lillomarka OL 41:01 +8:56 7:35
31 Erik Engstrand IFK Göteborg 41:15 +9:10 7:38
32 Espen Jakobsen IL Tyrving 42:12 +10:07 7:48
33 Marius Wikstrøm Ringsaker OK 42:25 +10:20 7:51
34 Per Olaussen Fredrikstad SK 42:32 +10:27 7:52
35 Oskari Heiskanen Lynx 43:53 +11:48 8:07
36 Arvid Våg IFK Göteborg 44:07 +12:02 8:10
37 Edvin Karlsson OK Denseln 45:21 +13:16 8:23
38 Håvard Berget Fredrikstad SK 45:24 +13:19 8:24
39 Sondre Ruud Bråten Nydalens SK 47:16 +15:11 8:45
40 Pyry Niemi Rajamäen Rykmentti 47:41 +15:36 8:49
41 Stian Alexander Grann Fossum IF 48:15 +16:10 8:56
42 Jani Tamminen Turun Suunnistajat 49:48 +17:43 9:13
43 Joakim Berglund Sävedalens AIK 49:58 +17:53 9:15
44 Eivind Høydal NTNUI 51:20 +19:15 9:30
45 Antti Paasikoski Rajamäen Rykmentti 51:27 +19:22 9:31
46 Joona Ojapalo Lynx 51:40 +19:35 9:34
47 Harald Henriksson Järla Orientering 52:04 +19:59 9:38
48 KyongSa Ri Nydalens SK 57:43 +25:38 10:41
Håvard Myhre NTNUI ej godkänd
Tapio Perä Rajamäen Rykmentti ej start
Vetle Ruud Bråten IFK Göteborg återbud

D20 Elit

4 100 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Annabella Tolonen Rajamäen Rykmentti 34:35 8:26
2 Anna Kindlundh Södertälje-Nykvarn OF 35:36 +1:01 8:40
3 Ragnhild Hjermstad Fossum IF 36:25 +1:50 8:52
4 Isabel Salén IFK Mora OK 36:34 +1:59 8:55
5 Ingvild Ramtvedt Næsset Sarpsborg OL 37:51 +3:16 9:13
6 Elvira Björklund Trollhättans SOK 38:16 +3:41 9:20
7 Tonje Vassend Fossum IF 40:12 +5:37 9:48
8 Agnes Westerberg Trollhättans SOK 43:48 +9:13 10:40
9 Kajsa Johansson Jönköpings OK 45:18 +10:43 11:02
10 Arianna Taufer Nydalens SK 46:25 +11:50 11:19
Selja Kaartinen Angelniemen Ankkuri ej start

H20 Elit

4 690 m, 17 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Audun Heimdal Konnerud IL 29:57 6:23
2 Olai Stensland Lillevold Fossum IF 31:25 +1:28 6:41
3 HÃ¥vard Wedege Irgens Fossum IF 31:49 +1:52 6:47
4 Knut Aasheim Oppsal Orientering 32:33 +2:36 6:56
5 Henrik Eijsink Nydalens SK 32:41 +2:44 6:58
6 Oskar Lindqvist Sävedalens AIK 33:18 +3:21 7:06
7 Steinar Kollerud Lillomarka OL 35:46 +5:49 7:37
8 Daniel Duhlbo IFK Mora OK 35:55 +5:58 7:39
9 Sampo Hyppölä Pellon Ponsi 35:59 +6:02 7:40
10 Nils Alexandersson Stora Tuna OK 36:10 +6:13 7:42
11 Johan Gustafsson OK Tyr 38:08 +8:11 8:07
12 Rasmus Arfwedson Frölunda OL 39:51 +9:54 8:29
13 Magnus Wølneberg IL Tyrving 42:34 +12:37 9:04
14 Adrian Dahlström IFK Mora OK 43:01 +13:04 9:10
15 John Gabrielsson Sävedalens AIK 46:11 +16:14 9:50
16 Marcus Beckius OK Tyr 49:05 +19:08 10:27
Sigurd Melsom Fossum IF ej godkänd
Oskar Størmer Fossum IF ej start

D18 Elit

3 510 m, 23 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Synne Strand Asker SK 28:44 8:11
2 Ane Dyrkorn Eiker OL 30:32 +1:48 8:41
3 Alli Haavisto Turun Suunnistajat 32:01 +3:17 9:07
4 Tuuli Heikkilä Lynx 32:40 +3:56 9:18
5 Thea Dyrkorn Eiker OL 35:10 +6:26 10:01
6 Ilona Haapasaari Turun Suunnistajat 35:39 +6:55 10:09
7 Lovisa Martinsson OK Tyr 36:18 +7:34 10:20
8 Maria Eriksson Eds SK 36:24 +7:40 10:22
9 Julia Himilä Rajamäen Rykmentti 37:43 +8:59 10:44
10 Erika Duhlbo IFK Mora OK 37:45 +9:01 10:45
11 Sara Lysemose Poulsen Silkeborg OK 37:55 +9:11 10:48
12 Maiken Hågård Konnerud IL 38:08 +9:24 10:51
13 Mia Bekhus Fredrikstad SK 38:20 +9:36 10:55
14 Jonna Juva Angelniemen Ankkuri 39:14 +10:30 11:10
15 Nella Rontu Angelniemen Ankkuri 43:19 +14:35 12:20
16 Idunn Haavengen Kongsberg OL 43:39 +14:55 12:26
17 Julie Bakke Fossum IF 43:43 +14:59 12:27
18 Jenna Tulonen Hiidenkiertäjät 44:30 +15:46 12:40
19 Emma Renberg Sävedalens AIK 46:19 +17:35 13:11
20 Aurora Moholth Kongsberg OL 50:44 +22:00 14:27
Saga Backteman Lerums SOK ej godkänd
Wilma Jansson Vänersborgs SK ej godkänd
Emilia Vuori Angelniemen Ankkuri ej godkänd
Nora Torgersen Halden SK ej start
Anne W. Eiken Kongsberg OL ej start

H18 Elit

4 170 m, 28 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Herman Ryen Martinsen Fredrikstad SK 26:46 6:25
2 Viktor Wassén Vänersborgs SK 28:31 +1:45 6:50
3 Jørgen Baklid Konnerud IL 29:35 +2:49 7:05
4 Martin Borge Heir Fossum IF 30:00 +3:14 7:11
5 Einar Melsom Fossum IF 30:03 +3:17 7:12
6 Oskari Nummelin Turun Suunnistajat 30:11 +3:25 7:14
7 Simon Schuster IFK Lidingö SOK 30:29 +3:43 7:18
8 Erling Hjermstad Fossum IF 30:37 +3:51 7:20
9 Hampus Nyström IF Hagen 30:59 +4:13 7:25
10 Saku Valkila Turun Suunnistajat 31:52 +5:06 7:38
11 Albin Alsiö IF Hagen 32:16 +5:30 7:44
12 Vesa Lahtinen Hiidenkiertäjät 33:07 +6:21 7:56
13 Elias Ekvall Trollhättans SOK 33:19 +6:33 7:59
14 Tim Olsson Brattås CK 34:02 +7:16 8:09
15 Gjermund Tørnqvist Halden Nydalens SK 34:10 +7:24 8:11
16 Olle Sörqvist Markbygdens OK 34:14 +7:28 8:12
17 Lukas Liland Nydalens SK 34:22 +7:36 8:14
18 Elias Jonsson Nydalens SK 34:40 +7:54 8:18
19 Ville Kinnala Turun Suunnistajat 34:46 +8:00 8:20
20 Martin Jellvert Börjeson Göteborg-Majorna OK 35:58 +9:12 8:37
21 Axel Halvarsson Karlskrona SOK 36:58 +10:12 8:51
22 Oscar Stomberg IF Hagen 38:20 +11:34 9:11
23 Jørgen Wulfsberg Nydalens SK 38:34 +11:48 9:14
24 Styrk Hundseid Kamsvåg Fossum IF 46:12 +19:26 11:04
25 Ludvig Waktel Svaide Roma SOK 48:46 +22:00 11:41
26 Alexander Skaug Ytterbøl Halden SK 58:50 +32:04 14:06
27 Olle Hedman IF Hagen 1:07:46 +41:00 16:15
Jørgen Vister Halden SK ej godkänd
Arttu Laaksonen Angelniemen Ankkuri ej start
Carl Holmberg IF Hagen ej start
Tord Strand Kongsberg OL ej start
Iiro Seppä Turun Suunnistajat ej start
Tarjei Holo Fossum IF ej start

D21

3 790 m, 15 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Ida Willén Falköpings AIK OK 37:38 9:55
2 Anna Ojapalo Lynx 38:14 +0:36 10:05
3 Maria Jonsson Nydalens SK 38:18 +0:40 10:06
4 Malin Eijsink Ås-NMBU Orientering 41:46 +4:08 11:01
5 Jenny Gullqvist Västvärmlands OK 41:55 +4:17 11:03
6 Charlotte Thrane CopenhagenO 43:12 +5:34 11:23
7 Lisa Näsholm Nydalens SK 43:59 +6:21 11:36
8 Gro Dahlbom Centrum OK 44:50 +7:12 11:49
9 Åsa Franzén IL Tyrving 44:52 +7:14 11:50
10 Linda Martinsson IF Marin Väst 45:57 +8:19 12:07
11 Hanna Karlsson Stenungsunds OK 49:54 +12:16 13:09
12 Linda Westerberg Trollhättans SOK 53:01 +15:23 13:59
13 Therese Alfredsson Sävedalens AIK 54:26 +16:48 14:21
14 Linda Järvinen Lynx 1:01:33 +23:55 16:14
15 Sara Jonasson Centrum OK 1:10:46 +33:08 18:40
Taru Ikäheimonen Lynx ej start
Felicity Brown IFK Lidingö SOK ej start

H21

4 610 m, 13 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Jarkko Saarinen Hiidenkiertäjät 34:25 7:27
2 Ville Luoma Hiidenkiertäjät 37:06 +2:41 8:02
3 Tobias Eliasson Sundsvalls OK 39:06 +4:41 8:28
4 Erik Skärberg Vänersborgs SK 39:58 +5:33 8:40
5 Geir Myhr Øien Ringsaker OK 41:15 +6:50 8:56
6 Mattihas Kjell Främmestads IK 42:01 +7:36 9:06
7 Andreas Axelsson Linköpings OK 45:37 +11:12 9:53
8 Torbjörn Almegius Stenungsunds OK 47:42 +13:17 10:20
9 Marcus Hansson Linköpings OK 48:43 +14:18 10:34
10 Oscar Gustafsson Idefjordens SK 50:45 +16:20 11:00
11 Carl Börnstedt Kungälvs OK 55:13 +20:48 11:58
12 Patrik Lilleeng Herrestads AIF 59:35 +25:10 12:55
13 Tobias Beckius OK Tyr 1:04:50 +30:25 14:03
Olof Carlson Tolered-Utby Ol-klubb ej start

D20

3 690 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Karoliina Karhilahti Turun Suunnistajat 49:09 13:19
Ingvild Torgersen NTNUI ej start

H20

3 790 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Anton Berneving OK Gipen 37:33 9:54
2 Linus Olsson OK Gipen 48:49 +11:16 12:52
3 Arvid Jernstig Vänersborgs SK 1:18:58 +41:25 20:50
Ville Grahn IK Uven ej start

D18

3 690 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Linda Gustafsson OK Tyr 43:59 11:55
2 Elin Hermansson Kungälvs OK 1:01:00 +17:01 16:31

D16

3 320 m, 38 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Ragne Wiklund Nydalens SK 28:52 8:41
2 Erika Källvik Leufvén Åmåls OK 28:58 +0:06 8:43
3 Jenny Baklid Konnerud IL 29:54 +1:02 9:00
4 Åsne Holo Fossum IF 31:05 +2:13 9:21
5 Birka Øhlenschlæger Nielsen Silkeborg OK 31:09 +2:17 9:22
6 Johanna Nilsson Kungälvs OK 31:10 +2:18 9:23
7 Frida Johansson OK Djerf 31:17 +2:25 9:25
8 Kjersti Tønnesen Bergstøl Kongsberg OL 31:20 +2:28 9:26
9 Ebba Hjertberg Hestra IF 31:40 +2:48 9:32
10 Tuva Nikolausson Svaide Roma SOK 33:08 +4:16 9:58
11 Moa Alsiö Falköpings AIK OK 33:38 +4:46 10:07
12 Elsa Lindeblom Hestra IF 33:41 +4:49 10:08
13 Helene Eger Kongsberg OL 33:59 +5:07 10:14
14 Ella Palm IK Hakarpspojkarna 34:27 +5:35 10:22
15 Malin Kristiansson Trollhättans SOK 34:57 +6:05 10:31
16 Marlin Haavengen Kongsberg OL 35:37 +6:45 10:43
17 Tale Strand Kongsberg OL 35:54 +7:02 10:48
18 Johanna Källvik Leufvén Åmåls OK 36:33 +7:41 11:00
19 Ellen Blennow Falköpings AIK OK 36:51 +7:59 11:05
20 Elsa Aderstedt Althoff Kungälvs OK 37:46 +8:54 11:22
21 Ada Wulfsberg Nydalens SK 38:22 +9:30 11:33
22 Alma Vilhelmsson Falköpings AIK OK 38:53 +10:01 11:42
23 Isabella Aumo Kungälvs OK 39:32 +10:40 11:54
24 Natalja Niggli O Jura 39:36 +10:44 11:55
25 Sofia Johansson OK Skärmen 39:50 +10:58 11:59
26 Karoline Bjørnerød OK Moss 40:09 +11:17 12:05
27 Kajsa Rask Kungälvs OK 40:57 +12:05 12:20
28 Ida Helgesson Hestra IF 40:59 +12:07 12:20
29 Tindra Hjort Falköpings AIK OK 41:17 +12:25 12:26
30 Frida Bakken Ulseth Nydalens SK 44:18 +15:26 13:20
31 Ane Sofie Krogh Oppsal Orientering 45:01 +16:09 13:33
32 Tove Eriksson Ryda SK 46:21 +17:29 13:57
33 Ellika Groth Kungälvs OK 1:00:59 +32:07 18:22
34 Ingrid Hasaas Fossum IF 1:01:40 +32:48 18:34
35 Elin Johansson Främmestads IK 1:08:39 +39:47 20:40
Anna Cecilie Linløkken Østmarka OK ej godkänd
Marie Liland Nydalens SK ej godkänd
Jorid Nandrup Nielsen Indre Østfold OK ej godkänd
Alva Sonesson Falköpings AIK OK ej start
Lisa Börnstedt Kungälvs OK ej start
Emelie Brudin IFK Mora OK ej start
Maja Willén Östersunds OK ej start

H16

3 270 m, 30 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Juuso Viskari Hiidenkiertäjät 21:01 6:25
2 Mikkel Holm Nielsen OK Pan Århus 24:04 +3:03 7:21
3 Marcus Carlsson IF Hagen 24:17 +3:16 7:25
4 Soeren Thrane Oedum CopenhagenO 24:40 +3:39 7:32
5 Alfred Pettersson Falköpings AIK OK 25:01 +4:00 7:39
6 Isak Jonsson Nydalens SK 25:09 +4:08 7:41
7 Bendik Eliassen Fredrikstad SK 25:14 +4:13 7:42
8 Daniel Bogren IF Hagen 25:15 +4:14 7:43
9 Hugo Ström Ulricehamns OK 26:12 +5:11 8:00
10 Anders Björklund Trollhättans SOK 26:35 +5:34 8:07
11 Lars Young Vik Nydalens SK 26:37 +5:36 8:08
12 Halvor Tørnqvist Halden Nydalens SK 26:56 +5:55 8:14
13 Touko Seppä Turun Suunnistajat 28:27 +7:26 8:42
14 William Lundstedt Mullsjö SOK 28:39 +7:38 8:45
15 Thorsten Svensson Finspångs SOK 30:12 +9:11 9:14
16 Peter Gisholt Fossum IF 30:35 +9:34 9:21
17 Axel Olsson OK Skogsstjärnan 30:49 +9:48 9:25
18 Duncan Robertson Svaide Roma SOK 31:24 +10:23 9:36
19 Sølve Drage Kongsberg OL 31:58 +10:57 9:46
20 Eirik Blågestad Indre Østfold OK 32:46 +11:45 10:01
21 Aslak Heimdal Konnerud IL 33:22 +12:21 10:12
22 Anton Wöhrer Stigsökarna 34:21 +13:20 10:30
23 Joar Tryggö Trollhättans SOK 35:10 +14:09 10:45
24 Hugo Håkansson IK Ymer 35:55 +14:54 10:59
25 Erik Hogedal Göteborg-Majorna OK 36:30 +15:29 11:09
26 Oscar Karlsson Trollhättans SOK 37:10 +16:09 11:21
27 Onni Sinervä Turun Suunnistajat 37:40 +16:39 11:31
28 Emil Størmer Fossum IF 40:49 +19:48 12:28
29 Kalle Kinnala Turun Suunnistajat 54:00 +32:59 16:30
Linus Kristiansson Trollhättans SOK ej godkänd
Tobias Erixon OK Kullingshof ej start

D16 Kort

2 860 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Hanna Olsson Brattås CK 53:25 18:40

D14

2 860 m, 27 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Kristine Kravdal Gjø-Vard OL 25:29 8:54
2 Ida Eskilsson IK Hakarpspojkarna 25:43 +0:14 8:59
3 Nanna Lysemose Poulsen Silkeborg OK 26:06 +0:37 9:07
4 Oda Scheele Nydalens SK 26:59 +1:30 9:26
5 Alma Hjertberg Hestra IF 27:39 +2:10 9:40
6 Suvi Heikkilä Lynx 28:44 +3:15 10:02
7 Clara Johansson OK Skärmen 28:49 +3:20 10:04
8 Marte Madslien Bakken Nydalens SK 28:53 +3:24 10:05
9 Sabina Aumo Kungälvs OK 29:02 +3:33 10:09
10 Emma Ling Jönköpings OK 29:24 +3:55 10:16
11 Tilda Palm IK Hakarpspojkarna 29:36 +4:07 10:20
12 Pia Young Vik Nydalens SK 34:37 +9:08 12:06
13 Erica Bogren IF Hagen 34:48 +9:19 12:10
14 Sara Wänström Finspångs SOK 34:49 +9:20 12:10
15 Alina Niggli O Jura 36:44 +11:15 12:50
16 Ylva Johansson OK Djerf 36:51 +11:22 12:53
17 Karin Ingeborg Wedman Västerbergslagens OL 37:34 +12:05 13:08
18 Nicolina Moberg OK Tyr 37:40 +12:11 13:10
19 Moa Skoog IF Hagen 39:22 +13:53 13:45
20 Vera Peterson Falköpings AIK OK 39:43 +14:14 13:53
21 Ida Südhoff Brattås CK 40:03 +14:34 14:00
22 Ebba Lind OK Skärmen 41:36 +16:07 14:32
23 Frida Johansson OK Skärmen 41:56 +16:27 14:39
24 Sofia Rask Kungälvs OK 42:07 +16:38 14:43
25 Irma Svensson OK Klyftamo 44:10 +18:41 15:26
26 Laura Holm Nielsen Horsens OK 44:39 +19:10 15:36
Moa Eriksson Trollhättans SOK ej godkänd
Elsa Sonesson Falköpings AIK OK ej start
Tova Jansson Vänersborgs SK ej start
Matilda Wöhrer Stigsökarna ej start

H14

2 990 m, 38 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Axel Elmblad Bredaryds SOK 23:35 7:53
2 Kornelius Kriszat-Løvfald Nydalens SK 24:21 +0:46 8:08
3 Karl Petersén OK Njudung 24:41 +1:06 8:15
4 Wille Laitamäki Hiidenkiertäjät 27:10 +3:35 9:05
5 Anton Carlsson IF Hagen 27:46 +4:11 9:17
6 Isak Olsson Stigsökarna 28:08 +4:33 9:24
7 Viktor Jellvert Börjeson Göteborg-Majorna OK 29:32 +5:57 9:52
8 Hugo Mandinger Trollhättans SOK 29:44 +6:09 9:56
9 Matias Koponen Lynx 30:36 +7:01 10:14
10 Vetle Drage Kongsberg OL 30:45 +7:10 10:17
11 Arvid Backteman Lerums SOK 31:44 +8:09 10:36
12 Willy Fjällborg Stenungsunds OK 31:49 +8:14 10:38
13 Jacob Mikkelsen Horsens OK 32:27 +8:52 10:51
14 Lukas Larsson OK Skogshjortarna 32:52 +9:17 10:59
15 Arvid Aronsson OK Kroppefjäll 33:13 +9:38 11:06
16 Tobias Sjöstedt OK Måsen 33:15 +9:40 11:07
17 Linus Boström OK Alehof 33:36 +10:01 11:14
18 Jakob Gunnarsson Lerums SOK 34:03 +10:28 11:23
19 Erik Ling Jönköpings OK 36:32 +12:57 12:13
20 Fritjof Aderstedt Althoff Kungälvs OK 37:50 +14:15 12:39
21 Albin Gezelius IFK Mora OK 38:59 +15:24 13:02
22 Simon Karlsson Holmer IFK Mora OK 39:44 +16:09 13:17
23 Jakob Torgersen Halden SK 41:44 +18:09 13:57
24 Zebastian Arfwedson Frölunda OL 47:31 +23:56 15:53
25 Edvin Borne Frölunda OL 48:40 +25:05 16:16
26 David Almén Trollhättans SOK 48:58 +25:23 16:22
27 Simon Gårdsby Tolered-Utby Ol-klubb 49:06 +25:31 16:25
28 Felix Pernefalk Uddevalla OK 51:21 +27:46 17:10
29 Leevi Röntynen Turun Suunnistajat 51:28 +27:53 17:12
30 William Wassenius Uddevalla OK 54:47 +31:12 18:19
31 Arvid Ekström Stenungsunds OK 55:49 +32:14 18:40
32 Thobias Brodin IFK Mora OK 1:11:03 +47:28 23:45
Philip Larsson Eds SK ej godkänd
Marius Bakke Fossum IF ej godkänd
Simon Veltman OK Skogshjortarna ej godkänd
Erik Östling Kungälvs OK ej godkänd
Johan Hedman IF Hagen ej godkänd
Fredrik Eriksson Eds SK ej godkänd
Arvid Björk Trollhättans SOK ej start
Sigurd Saxe Sandvik Halden SK ej start

H14 Kort

2 320 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Axel Nalbin Mullsjö SOK 30:52 13:18
Edvin Karlsson Kungälvs OK ej godkänd

D12

2 340 m, 20 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Hanna Alsiö Falköpings AIK OK 27:08 11:35
2 Evelina Gårdsby Tolered-Utby Ol-klubb 27:34 +0:26 11:46
3 Salla Isoherranen Lynx 27:45 +0:37 11:51
4 Amalie Ertmann Allerød OK 28:43 +1:35 12:16
5 Inga Skaarer Wiklund Nydalens SK 31:39 +4:31 13:31
6 Lovis Bergstrand Brattås CK 32:19 +5:11 13:48
7 Marie Kravdal Gjø-Vard OL 34:43 +7:35 14:50
8 Molly Granäng Kungälvs OK 37:35 +10:27 16:03
9 Sandra Ling Jönköpings OK 37:37 +10:29 16:04
10 Marie Scheele Nydalens SK 39:11 +12:03 16:44
11 Emilia Sandin OK Skärmen 41:06 +13:58 17:33
12 Marie Lien Backstrøm Halden SK 42:31 +15:23 18:10
13 Emia Hjort Falköpings AIK OK 43:25 +16:17 18:33
14 Filippa Glue OK Skärmen 47:02 +19:54 20:05
15 Julia Meijer IFK Mora OK 51:56 +24:48 22:11
16 Emelie Forslund Kristinehamns OK 56:35 +29:27 24:10
17 Felicia Sandin OK Skärmen 1:04:50 +37:42 27:42
18 Elsa Drottz OK Skärmen 1:06:43 +39:35 28:30
Alva Björk Trollhättans SOK ej godkänd
Maren Henriksen Halden SK ej godkänd
Alva Ersson IFK Mora OK ej start
Lova Eriksson Trollhättans SOK ej start

H12

2 320 m, 18 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Alfred Bjørnerød OK Moss 21:38 9:19
2 Karl Aderstedt Althoff Kungälvs OK 24:59 +3:21 10:46
3 Isak Eskilsson IK Hakarpspojkarna 28:02 +6:24 12:05
4 Adrian Sjödin IK Hakarpspojkarna 28:42 +7:04 12:22
5 Elis Forsberg Rundström IFK Enskede 29:25 +7:47 12:40
6 Herman Lien Backstrøm Halden SK 32:08 +10:30 13:51
7 Lukas Groth Kungälvs OK 32:12 +10:34 13:52
8 Tim Martner Frölunda OL 32:49 +11:11 14:08
9 Jonas Krogh Oppsal Orientering 34:51 +13:13 15:01
10 Simon Karlsson Kungälvs OK 37:16 +15:38 16:03
11 Otto Larsson OK Tranan 40:49 +19:11 17:35
12 Albert Brohede OK Tyr 47:55 +26:17 20:39
13 Ludvig Karlsson Trollhättans SOK 51:41 +30:03 22:16
14 Niclas Ekwik Lynx 52:57 +31:19 22:49
15 Arvid Johansson OK Djerf 55:47 +34:09 24:02
16 Erik Südhoff Brattås CK 1:11:06 +49:28 30:38
Olle Petersén OK Njudung ej godkänd
Johan Östling Kungälvs OK ej godkänd

D12 Kort

2 020 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Alice Einarsson Brattås CK 41:02 20:18

H12 Kort

1 940 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Trond Forssten Kungälvs OK 33:48 17:25
2 Jakob A. Gjedebo Oppsal Orientering 55:42 +21:54 28:42
3 Oscar Nyman OK Gipen 58:54 +25:06 30:21
4 Eric Karlsson Stigsökarna 1:19:16 +45:28 40:51
Hjalmar Olsson Uddevalla OK ej start

D10

2 020 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Alva Eliasson Sundsvalls OK 28:30 14:06
2 Minna Palm IK Hakarpspojkarna 31:50 +3:20 15:45
3 Emma Christiansson Uddevalla OK 33:51 +5:21 16:45
4 Molly Bergstrand Brattås CK 36:03 +7:33 17:50
5 Eira Skaarer Wiklund Nydalens SK 38:02 +9:32 18:49
6 Saga Källstrand Åmåls OK 44:02 +15:32 21:47
7 Ella Mikkelsen Horsens OK 48:13 +19:43 23:52
8 Viliina Sundberg Lynx 57:59 +29:29 28:42

H10

1 940 m, 12 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Anton Jonsson OK Tyr 19:40 10:08
2 Rasmus Granäng Kungälvs OK 28:03 +8:23 14:27
3 Albin Skott Åmåls OK 31:37 +11:57 16:17
4 Emil Ling Jönköpings OK 31:45 +12:05 16:21
5 Liam Hogedal Vänersborgs SK 32:56 +13:16 16:58
6 Danilo Moberg OK Tyr 33:48 +14:08 17:25
7 Ivar Kahra Åmåls OK 39:52 +20:12 20:32
8 Alfred Drottz OK Skärmen 42:04 +22:24 21:41
9 Eemeli Leskinen Lynx 58:52 +39:12 30:20
Erlend Bakke Fossum IF ej godkänd
Elias Forssten Kungälvs OK ej godkänd
Anton Rask Kungälvs OK ej godkänd
Sverre Karenus Sandvik Halden SK ej start

D35

3 780 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Malin Jonsson OK Tyr 38:30 10:11
2 Anna Martner Frölunda OL 40:29 +1:59 10:42
3 Hana Tichovska SK Praga 41:08 +2:38 10:52
4 Johanna Karlsson OK Pan-Kristianstad 42:13 +3:43 11:10
5 Maria Forssten Kungälvs OK 42:47 +4:17 11:19
6 Lisa Höök OK Tyr 43:05 +4:35 11:23
7 Daria Niggli O Jura 54:56 +16:26 14:31
8 Jenny Ekström Stenungsunds OK 58:21 +19:51 15:26
9 Inger-Lise Eriksen Eds SK 1:15:58 +37:28 20:05
Sofia Hjort Falköpings AIK OK ej godkänd
Emelie Svalin Vänersborgs SK ej start

H35

4 610 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Martin Hogedal OK Alehof 36:14 7:51
2 Matti Janlöv IF Åland 37:02 +0:48 8:01
3 Björn Wrahme IFK Mora OK 38:41 +2:27 8:23
4 Per Holm IFK Mora OK 42:55 +6:41 9:18
5 Thomas Börstell Sävedalens AIK 43:03 +6:49 9:20
6 Erik Råberg OK Tyr 48:58 +12:44 10:37
7 Martin Tichovsky SK Praga 49:26 +13:12 10:43
8 Ville Koponen Lynx 51:59 +15:45 11:16
9 Ole Underthun Johansen IL Tyrving 59:15 +23:01 12:51
10 Michael Forslund Kristinehamns OK 1:11:55 +35:41 15:36

D40

3 690 m, 15 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Lena Karlsson Holmer IFK Mora OK 33:55 9:11
2 Linda Take OK Tyr 35:54 +1:59 9:43
3 Hanna Palm IK Hakarpspojkarna 37:03 +3:08 10:02
4 Anna Nordelöf Mölndal Outdoor IF 37:51 +3:56 10:15
5 Jeannette Aumo Kungälvs OK 38:12 +4:17 10:21
6 Sara Timner Sundsvalls OK 43:28 +9:33 11:46
7 Kari Strand Lierbygda O-lag 47:59 +14:04 13:00
8 Irene Mikkelsen Horsens OK 51:55 +18:00 14:04
9 Kari Strand Kongsberg OL 55:26 +21:31 15:01
10 Cecilia Groth Kungälvs OK 58:37 +24:42 15:53
11 Ann-Sofi Hermansson Kungälvs OK 59:29 +25:34 16:07
Line Nybakken Ås-NMBU Orientering ej godkänd
Karin Althoff Kungälvs OK ej godkänd
Erika Rask Kungälvs OK ej godkänd
Fredrika Eriksson Ryda SK ej godkänd

H40

3 860 m, 22 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Jonas Martner Frölunda OL 25:54 6:42
2 Peter Fredricson IFK Mora OK 28:47 +2:53 7:27
3 Kristoffer Sideby Göteborg-Majorna OK 30:08 +4:14 7:48
4 Johan Forssten Kungälvs OK 32:04 +6:10 8:18
5 Björn Groth Kungälvs OK 32:58 +7:04 8:32
6 Rune Blågestad Indre Østfold OK 35:06 +9:12 9:05
7 Sami Isoherranen Lynx 36:08 +10:14 9:21
8 Daniel Brohede OK Tyr 37:09 +11:15 9:37
9 Marcus Hansson Frölunda OL 40:22 +14:28 10:27
10 Nicolaj Nielsen Horsens OK 41:10 +15:16 10:39
11 Pär Svensson I 15 IF 41:42 +15:48 10:48
12 Peter Sinding Poulsen Silkeborg OK 42:42 +16:48 11:03
13 Lars-Ola Westerlund Lustens OK 43:39 +17:45 11:18
14 Max Larsson OK Tranan 45:20 +19:26 11:44
15 Torbjørn Kravdal Gjø-Vard OL 46:07 +20:13 11:56
16 Jonas Lundberg Göteborg-Majorna OK 48:49 +22:55 12:38
17 Hans Larsson Eds SK 52:38 +26:44 13:38
18 Espen Bekhus Fredrikstad SK 56:26 +30:32 14:37
19 Jakob Wedman Västerbergslagens OL 56:36 +30:42 14:39
20 Mads Mikkelsen Horsens OK 1:05:17 +39:23 16:54
21 Jan Hjort Falköpings AIK OK 1:18:27 +52:33 20:19
Gary Larsson OK Skogshjortarna ej godkänd
Jan Grahn IK Uven ej start

D45

2 840 m, 26 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Berit Sofie Wiklund Nydalens SK 25:11 8:52
2 Runa Lien Backstrøm Halden SK 26:18 +1:07 9:15
3 Arnhild Krogh Oppsal Orientering 28:55 +3:44 10:10
4 Isa Anette Baklid Heggedal Konnerud IL 30:20 +5:09 10:40
5 Kirsti Kringhaug Ringerike OL 30:44 +5:33 10:49
6 Åsa Jellvert Göteborg-Majorna OK 30:51 +5:40 10:51
7 Else Kari Scheele Nydalens SK 30:58 +5:47 10:54
8 Karin Andersson IF Hagen 32:27 +7:16 11:25
9 Izabell Birklin OK Kåre 32:34 +7:23 11:28
10 Monica Tørnqvist Halden Nydalens SK 32:59 +7:48 11:36
11 Christina Südhoff Brattås CK 33:17 +8:06 11:43
12 Maria Bogren IF Hagen 35:11 +10:00 12:23
13 Anna Stomberg IF Hagen 36:52 +11:41 12:58
14 Kristina Lind OK Skärmen 36:58 +11:47 13:00
15 Katarina Rundström IFK Enskede 37:55 +12:44 13:21
16 Helena Havia-Kinnala Angelniemen Ankkuri 38:47 +13:36 13:39
17 Torill Vister Indre Østfold OK 40:00 +14:49 14:05
18 Katrine Bakke Fossum IF 40:11 +15:00 14:08
19 Eva Martinsson OK Tyr 42:43 +17:32 15:02
20 Ulrika Nikolausson Svaide Roma SOK 44:55 +19:44 15:48
21 Katarina Borne Frölunda OL 48:31 +23:20 17:05
22 Annamari Tiitola Lynx 48:53 +23:42 17:12
23 Eva Nilsson Kungälvs OK 49:06 +23:55 17:17
24 Ulrika Willén Östersunds OK 49:26 +24:15 17:24
25 Annelie Johansson OK Skärmen 55:33 +30:22 19:33
Rikke Holm Jensen Horsens OK ej godkänd
Madeleine Johansson OK Skogshjortarna ej start

H45

3 860 m, 29 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Leif Størmer Fossum IF 27:00 6:59
2 Kristian Palm IK Hakarpspojkarna 28:34 +1:34 7:24
3 Pelle Forsberg IFK Enskede 29:25 +2:25 7:37
4 Fridolf Eskilsson IK Hakarpspojkarna 29:41 +2:41 7:41
5 Jimmy Birklin Malungs OK Skogsmårdarna 30:24 +3:24 7:52
6 Henric Brohede OK Tyr 31:19 +4:19 8:06
7 Harald Bakke Fossum IF 31:54 +4:54 8:15
8 Odd Strand Kongsberg OL 32:32 +5:32 8:25
9 Jari Laitamäki Hiidenkiertäjät 33:42 +6:42 8:43
10 Svein Nygård Lillomarka OL 34:50 +7:50 9:01
11 Martin Svensson Markbygdens OK 36:15 +9:15 9:23
12 Geir Nilsen Viul OK 36:49 +9:49 9:32
13 Jurg Niggli O Jura 37:47 +10:47 9:47
14 Jussi Aumo Kungälvs OK 38:49 +11:49 10:03
15 Anders Arfwedson Frölunda OL 39:20 +12:20 10:11
16 Pål Backstrøm Halden SK 39:23 +12:23 10:12
17 Anders Ling Jönköpings OK 40:04 +13:04 10:22
18 Gunnar Engen Vik Nydalens SK 40:15 +13:15 10:25
19 Olav Hasaas Fossum IF 40:17 +13:17 10:26
20 Michael Ertmann Allerød OK 43:45 +16:45 11:20
21 Thomas Borne Frölunda OL 45:45 +18:45 11:51
22 Jonas Höijer Sävedalens AIK 48:29 +21:29 12:33
23 Örjan Beckius OK Tyr 49:54 +22:54 12:55
24 Per Olav Andersen Halden SK 51:56 +24:56 13:27
25 Fredrik Jönsson Motala AIF OL 57:11 +30:11 14:48
26 Roger Lundin FK Herkules 1:06:48 +39:48 17:18
27 Lars Östling Kungälvs OK 1:07:02 +40:02 17:21
Geir Torgersen Halden SK ej godkänd
Johan Wänström Finspångs SOK ej godkänd
Conny Erixon OK Kullingshof ej start
Lars Erik Gjein Sandefjord OK ej start
Mats Hermansson Kungälvs OK ej start
Jonas Bergenfur Skattkärrs SOK ej start
Mats Hedman IF Hagen ej start
Johan Lindeblom IK Omega ej start

D50

3 040 m, 20 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Ingrid Alexandersson Stora Tuna OK 31:32 10:22
2 Helena Eriksson Eds SK 32:15 +0:43 10:36
3 Alix Young Vik Nydalens SK 34:02 +2:30 11:11
4 Elisabet Enmark Gävle OK 34:09 +2:37 11:14
5 Hilde Storløkken Kongsberg OL 35:00 +3:28 11:30
6 Anita Sørensen Drage Kongsberg OL 35:38 +4:06 11:43
7 Vanja Staff OL Toten-Troll 37:09 +5:37 12:13
8 May Bente Brurberg Ås-NMBU Orientering 37:27 +5:55 12:19
9 Pia Vångell Linköpings OK 38:26 +6:54 12:38
10 Anita Davallius Uddevalla IS 39:39 +8:07 13:02
11 Åsa Alsiö Falköpings AIK OK 40:42 +9:10 13:23
12 Mette Kristensen Sarpsborg OL 40:52 +9:20 13:26
13 Tove Heimdal Konnerud IL 41:14 +9:42 13:33
14 Karin Backteman Lerums SOK 41:35 +10:03 13:40
15 Gunnel Jernstig Vänersborgs SK 44:54 +13:22 14:46
16 Kari Madslien Nydalens SK 45:27 +13:55 14:57
17 Anna Johansson Jönköpings OK 51:11 +19:39 16:50
18 Karin Laurell OK Flundrehof 52:03 +20:31 17:07
19 Lena Petersson OK Alehof 52:34 +21:02 17:17
20 Marit Nandrup Pettersen Indre Østfold OK 57:35 +26:03 18:56
Christina Halvarsson OK Kroppefjäll ej start
Teija Launis ASS Raisu Lumous ej start
Ewa Holmberg IF Hagen ej start

H50

3 780 m, 33 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Ulrik Olsson Brattås CK 27:31 7:16
2 Vidar Benjaminsen Lillomarka OL 30:31 +3:00 8:04
3 Kjetil Karlsen OK Moss 31:08 +3:37 8:14
4 Björn Öberg Ryda SK 31:10 +3:39 8:14
5 Rasmus Ødum CopenhagenO 32:27 +4:56 8:35
6 Sigmund Vister Indre Østfold OK 32:41 +5:10 8:38
7 Jon Iver Bakken Nydalens SK 32:54 +5:23 8:42
8 Torsten Backteman Lerums SOK 34:27 +6:56 9:06
9 Vidar Strand Lierbygda O-lag 36:00 +8:29 9:31
10 Per Källvik Åmåls OK 36:08 +8:37 9:33
11 Bengt Mattsson Tolered-Utby Ol-klubb 36:35 +9:04 9:40
12 Jan Tore Henriksen Nydalens SK 37:12 +9:41 9:50
13 Børge Pedersen Nydalens SK 37:27 +9:56 9:54
14 Kent Skärberg Vänersborgs SK 37:52 +10:21 10:01
14 Kjell Ottar Wiklund Nydalens SK 37:52 +10:21 10:01
16 Tore Bjørnerød OK Moss 38:11 +10:40 10:06
17 Øyvind Drage Kongsberg OL 38:25 +10:54 10:09
18 Svend Arne Ytterbøl Halden SK 38:43 +11:12 10:14
19 Erik Löseth Falköpings AIK OK 38:53 +11:22 10:17
20 Kennet Horvath Halmstad OK 40:18 +12:47 10:39
21 Hans Nilsson Kungälvs OK 41:42 +14:11 11:01
22 Jo Wiklund Nydalens SK 42:28 +14:57 11:14
23 Vegard Halden Nydalens SK 43:00 +15:29 11:22
24 Björn Svensson OK Djerf 44:01 +16:30 11:38
25 Raimo Arvola Koovee 44:35 +17:04 11:47
26 Roar Pedersen Oppsal Orientering 46:19 +18:48 12:15
27 Rune Siewartz Nielsen Indre Østfold OK 46:46 +19:15 12:22
28 Terje Linløkken Østmarka OK 47:19 +19:48 12:31
29 Erik Willén Östersunds OK 51:57 +24:26 13:44
30 Vincent Eijsink Ås-NMBU Orientering 54:50 +27:19 14:30
31 Kasperi Launis ASS Raisu Lumous 1:06:37 +39:06 17:37
32 Graham Kemp Göteborg-Majorna OK 1:21:14 +53:43 21:29
Stefan Karlsson Falköpings AIK OK ej godkänd
Øystein Kildahl Østmarka OK ej start
Peter Brämerson Tibro OK ej start
Nils Harald Staff OL Toten-Troll ej start
Tony Gustavsen Istrums SK ej start

D55

2 840 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Anne Solheim Haugerud Indre Østfold OK 28:06 9:53
2 Britta Sahlin Vänersborgs SK 28:29 +0:23 10:01
3 Christina Birath Stenungsunds OK 32:43 +4:37 11:31
4 Pia Hermansson Tolered-Utby Ol-klubb 33:39 +5:33 11:50
5 Birgit Hansson Herrestads AIF 34:21 +6:15 12:05
6 Anna Weckner Westlund OK Tyr 35:53 +7:47 12:38
7 Anne Berit Eid Nydalens SK 36:06 +8:00 12:42
8 Mona Olsson Brattås CK 36:54 +8:48 12:59
9 Lisbeth Bergagård Tolered-Utby Ol-klubb 54:51 +26:45 19:18
10 Ann Warma Laas OK Skogshjortarna 56:54 +28:48 20:02 Ladda ner rutt i gpx-format
11 Gunilla Holmberg Herrestads AIF 59:37 +31:31 20:59
Monica Knutsson Sävedalens AIK ej start

H55

3 430 m, 25 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Sixten Westlund OK Tyr 27:37 8:03
2 Jan Granstedt Halden SK 29:20 +1:43 8:33
3 Sören Jonsson Nydalens SK 30:19 +2:42 8:50
4 Jussi Silvennoinen Kalevan Rasti 30:33 +2:56 8:54
5 Mats Lindqvist Sävedalens AIK 32:15 +4:38 9:24
6 Örjan Wängdahl OK Gipen 33:45 +6:08 9:50
7 Ulf Burman Gustavsbergs OK 34:18 +6:41 10:00
8 Anders Enmark Gävle OK 34:37 +7:00 10:05
9 Andres Laas OK Skogshjortarna 34:44 +7:07 10:07
10 Stefan Sjöblom Frölunda OL 36:06 +8:29 10:31
11 Karl Aasmund Erøy OK Moss 36:45 +9:08 10:42
12 Sture Ottesen Indre Østfold OK 37:18 +9:41 10:52
13 Anders Björklund Sävedalens AIK 37:36 +9:59 10:57
14 Ulf Björkdahl Herrestads AIF 38:37 +11:00 11:15
15 Lars Hjermstad Fossum IF 40:58 +13:21 11:56
16 Jørn Haugerud Indre Østfold OK 43:19 +15:42 12:37
17 Ulf Sundin Göteborg-Majorna OK 47:40 +20:03 13:53
18 Roy Gjerding OK Moss 51:13 +23:36 14:55
19 Christer Mannfolk Ulricehamns OK 52:52 +25:15 15:24
20 Michael Andersson Göteborg-Majorna OK 1:02:08 +34:31 18:06
21 Martin Carlson Tolered-Utby Ol-klubb 1:19:28 +51:51 23:10
Øivind Myhre Kongsberg OL ej godkänd
Tomas Andersson Trollhättans SOK ej godkänd
Carl-Göran Struts Eds SK ej godkänd
Christer Bergagård Tolered-Utby Ol-klubb ej godkänd
Lars Holmberg IF Hagen ej start

D60

2 400 m, 13 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Kerstin Andersson Ryda SK 30:03 12:31
2 Anneli Lindqvist Gustavsbergs OK 31:13 +1:10 13:00
3 Solveig Hedenblom Sjövalla FK 31:46 +1:43 13:14
4 Kerstin Burman Kvillebyns SK 32:54 +2:51 13:42
5 Mary Olsson Västvärmlands OK 33:47 +3:44 14:04
6 Britt Gunnarsson Kristinehamns OK 35:12 +5:09 14:40
7 Gunilla Hogedal Vänersborgs SK 35:30 +5:27 14:47
8 Lisa Annersand OK Tyr 38:35 +8:32 16:04
9 Ingrid Jessen Främmestads IK 40:53 +10:50 17:02
10 Anne Sørum Ringsaker OK 41:11 +11:08 17:09
11 My Engström Lerums SOK 43:28 +13:25 18:06
12 Yvonne Galborgen Eds SK 45:49 +15:46 19:05
13 Eva Pettersson Växjö OK 47:00 +16:57 19:35
Gabriella Axelsson Idefjordens SK ej start

H60

3 430 m, 19 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Thomas Lundgren Trollhättans SOK 33:07 9:39
2 Robert Jessen Främmestads IK 37:27 +4:20 10:55
3 Geir Holm Gundersen IF Sturla 37:52 +4:45 11:02
4 Johan Berglund Sävedalens AIK 39:01 +5:54 11:22
5 Lars Janlöv IF Åland 39:30 +6:23 11:30
6 Mats Strandhagen Göteborg-Majorna OK 39:55 +6:48 11:38
7 Stefan Gunnarsson Kristinehamns OK 41:04 +7:57 11:58
8 Bengt-Åke Jansson Främmestads IK 42:46 +9:39 12:28
9 Tommy Roos Falköpings AIK OK 45:27 +12:20 13:15
10 Lars Olsson Västvärmlands OK 46:22 +13:15 13:31
11 Dan Widercrantz OK Skärmen 47:54 +14:47 13:57
12 Peter Prydz Neverfjord IL 48:10 +15:03 14:02
13 Bjørn Steinar Syversen Sarpsborg OL 49:17 +16:10 14:22
14 Conny Sahlin Vänersborgs SK 51:34 +18:27 15:02
15 Terje Grann Fossum IF 58:10 +25:03 16:57
16 Thord Ekström Trollhättans SOK 58:41 +25:34 17:06
17 Bengt Hansson Säterbygdens OK 1:12:25 +39:18 21:06
Göran Berggren Ljungskile FK ej godkänd
Anders Gunnar Dahlgren Hagaby GoIF Örebro ej godkänd

D65

2 400 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Ann-Marie Holmström Gustavsbergs OK 30:47 12:49
2 Gunnel Turpeinen Kvillebyns SK 32:53 +2:06 13:42
3 Eva-Britt Martner Tolered-Utby Ol-klubb 44:58 +14:11 18:44
4 Karin Elfman IF Marin Väst 1:16:07 +45:20 31:42
Kristina Nilsson OK Skärmen ej godkänd

H65

3 040 m, 15 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Lars Hogedal Vänersborgs SK 30:54 10:09
2 Conny Jidetoft Stångenäs AIS 33:13 +2:19 10:55
3 Bo Karlsson Ljungskile FK 34:47 +3:53 11:26
4 Yngve Nilsson OK Gipen 35:20 +4:26 11:37
5 Arvid Galborgen Eds SK 35:41 +4:47 11:44
6 Björn Engström Lerums SOK 36:31 +5:37 12:00
7 Sören Svensson Sjövalla FK 38:17 +7:23 12:35
8 Kenth Sundgren Skåneslättens OL 38:52 +7:58 12:47
9 Willy Grønstad Gimle IF 40:41 +9:47 13:22
10 Lars-Evan Pettersson Kolbotn & Skimt OL 43:47 +12:53 14:24
11 Bertil Karlsson Hjobygdens OK 44:43 +13:49 14:42
12 Roalh Kleveland Kvillebyns SK 45:51 +14:57 15:04
13 Jan-Erik Pålsson Uddevalla IS 48:16 +17:22 15:52
14 Knut Nilsson OK Skärmen 55:10 +24:16 18:08
Lars-Olof Rönnqvist OK Löftan ej godkänd
Jimmy Nordli Trøsken IL ej start
Svein S Jacobsen IL Tyrving ej start
Stefan Millegård Sävedalens AIK ej start
Leif Magne Eggestad Bodø & Omegn IF Orientering ej start

D70

2 150 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Ingrid Lome-Hagman Kolbotn & Skimt OL 35:24 16:27
2 Ulla Lindhe IK Stern 37:44 +2:20 17:33
3 Kerstin Ernvid Ulricehamns OK 49:08 +13:44 22:51
4 UC Lybert Eriksson Väsby OK 49:09 +13:45 22:51
5 Lisbeth Johansson OK Skogshjortarna 52:00 +16:36 24:11
6 Margareta Larsson OK Njudung 57:31 +22:07 26:45
7 Hjørdis Øvreås Botne Skiklubb Orientering 59:25 +24:01 27:38
8 Inger Lise Bjordal Oppsal Orientering 1:11:53 +36:29 33:26
Ulla Ling Jönköpings OK ej godkänd
Monica Larsson OK Tranan ej start

H70

2 640 m, 12 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Helge Revhaug Ringerike OL 32:08 12:10
2 Lennart Hermansson Stångenäs AIS 35:25 +3:17 13:24
3 Per-Arne Johansson Vänersborgs SK 35:37 +3:29 13:29
4 Roar Bjordal Oppsal Orientering 35:49 +3:41 13:34
5 Bengt Eriksson Väsby OK 36:24 +4:16 13:47
6 Kjell Bengtsson Sävedalens AIK 38:04 +5:56 14:25
7 Bengt-Olof Johansson Stångenäs AIS 41:24 +9:16 15:40
8 Ingemar Lindblom OK Orinto 48:31 +16:23 18:22
9 Christer Westberg IFK Göteborg 54:45 +22:37 20:44
10 Mårten Svensson OK Gipen 55:21 +23:13 20:57
11 Jan Martner Tolered-Utby Ol-klubb 1:00:28 +28:20 22:54
12 Magnar Øvreås Botne Skiklubb Orientering 1:07:00 +34:52 25:22
Lars Martin Gjein Stokke IL ej start

H75

2 640 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Lars Johansson OK Skogshjortarna 33:33 12:42
2 Ivan Ernvid Ulricehamns OK 33:50 +0:17 12:48
3 Erland Ling Jönköpings OK 34:57 +1:24 13:14
4 John Vallin OK Hedströmmen 39:40 +6:07 15:01
5 Gunnar Persson Svanesunds GIF 45:03 +11:30 17:03
6 Lars-Åke Larsson OK Tranan 54:29 +20:56 20:38
7 Harald Wibye OK Moss 57:52 +24:19 21:55
Gunnar Larsson Uddevalla IS ej godkänd
Johan Jansson Växjö OK ej godkänd

D80

1 830 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Signe Nyman Uddevalla IS 1:00:13 32:54
2 Ingrid Borgliden Vänersborgs SK 1:18:43 +18:30 43:00

H80

2 640 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Atte Heikkilä OK Gipen 57:02 21:36

Inskolning

1 450 m, 12 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
Helene Scheele Nydalens SK fullföljt
Oscar Fagan OK Skärmen fullföljt
Frans Olsson OK Skärmen fullföljt
Eivind Vågsnes Oppsal Orientering fullföljt
Erik Gräfnings Grycksbo IF OK fullföljt
Felix Larsson OK Tranan fullföljt
Hannah Höök OK Tyr fullföljt
Alma Drottz OK Skärmen fullföljt
Nils Ekström Stenungsunds OK fullföljt
Eskil Rossander Klubblös fullföljt
Albin Feldthusen Klubblös fullföljt
Ingrid Rossander Klubblös fullföljt

U1

1 840 m, 19 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Herman Eliasson Sundsvalls OK 27:47 15:05
2 Maja Karlsson Kungälvs OK 30:38 +2:51 16:38
3 Elin Persson Brattås CK 35:28 +7:41 19:16
4 Rebecca Eriksson OK Skärmen 37:57 +10:10 20:37
5 Wilma Jonsson OK Tyr 38:00 +10:13 20:39
6 Anton Arvidsson Brattås CK 38:34 +10:47 20:57
7 Svea Bergstrand Brattås CK 39:31 +11:44 21:28
8 Ulrik Olsson Tolereds Allmänna IK 40:18 +12:31 21:54
9 Jonathan Axelsson Åmåls OK 41:49 +14:02 22:43
10 Simon Skott Åmåls OK 43:01 +15:14 23:22
11 Jesper Nilsson Kungälvs OK 44:01 +16:14 23:55
12 Elina Christiansson Uddevalla OK 44:10 +16:23 24:00
13 Aksel Johan Sandvik Halden SK 44:48 +17:01 24:20
14 Alice Källstrand Åmåls OK 47:49 +20:02 25:59
15 Cecilie Ertmann Allerød OK 48:26 +20:39 26:19
16 Theo Larsson OK Tranan 1:01:00 +33:13 33:09
17 Jonas Mikkelsen Horsens OK 1:01:09 +33:22 33:14
18 Jacob Börstell Sävedalens AIK 1:31:27 +1:03:40 49:42
Arve Forssten Kungälvs OK ej godkänd
Gabriel Hogedal Vänersborgs SK ej start

U2

2 260 m, 20 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Lisa Wallander Brattås CK 36:22 16:05
2 Matteo Moberg OK Tyr 41:00 +4:38 18:08
3 Arvid Eriksson Åmåls OK 43:38 +7:16 19:18
4 Jon Strand Kongsberg OL 44:13 +7:51 19:33
5 Harald Martner Frölunda OL 44:24 +8:02 19:38
6 Erik Persson Brattås CK 44:51 +8:29 19:50
7 Wilhelm Olsson Stigsökarna 45:05 +8:43 19:56
8 Hilma Kahra Åmåls OK 46:02 +9:40 20:22
9 Noah Olsson Stigsökarna 47:28 +11:06 21:00
10 Maja Josefsson Västvärmlands OK 47:41 +11:19 21:05
11 Maja Nordelöf Mölndal Outdoor IF 48:02 +11:40 21:15
12 Axel Gräfnings Grycksbo IF OK 50:15 +13:53 22:14
13 Oscar Karlsson Stigsökarna 55:02 +18:40 24:21
14 Ingela Glue OK Skärmen 56:52 +20:30 25:09
15 Emma Theander Stenungsunds OK 1:01:26 +25:04 27:10
16 Frida Theander Stenungsunds OK 1:01:28 +25:06 27:11
17 Dante Meijer IFK Mora OK 1:02:11 +25:49 27:30
18 Alexander Nilsson Kungälvs OK 1:09:59 +33:37 30:57
19 Greta Karlsson Lidköpings VSK 1:21:13 +44:51 35:56
Nelly Groth Kungälvs OK ej godkänd
Elias Josefsson Västvärmlands OK ej start

Öppen motion 1

2 260 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Janne Eriksson Eds SK 31:01 13:43
2 Sara Dahlberg Klubblös 41:47 +10:46 18:29
3 Britta Eriksson Åmåls OK 42:09 +11:08 18:39
4 Sumali Skott Åmåls OK 42:13 +11:12 18:40
5 Laila Persson Brattås CK 49:55 +18:54 22:05
6 Anna Hammarberg Alvesta SOK 51:20 +20:19 22:42
7 Anna Rossander Klubblös 54:37 +23:36 24:10
8 Birgitta Håkansson IK Ymer 1:00:15 +29:14 26:39
9 Maria Einarsson Brattås CK 1:02:08 +31:07 27:29
10 Jenny Meijer IFK Mora OK 1:02:54 +31:53 27:49

Öppen motion 3

2 320 m, 23 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Alma Birklin OK Kåre 32:54 14:10
2 Sverre  Strand Lierbygda O-lag 38:15 +5:21 16:29
3 Camilla Ryding Tolered-Utby Ol-klubb 40:51 +7:57 17:36
4 Ayan Ling Jönköpings OK 44:48 +11:54 19:18
5 Moa Grälls OK Kåre 44:58 +12:04 19:22
6 Anna Karin Skärberg Vänersborgs SK 45:19 +12:25 19:31
7 Susanne Friman Tolered-Utby Ol-klubb 46:12 +13:18 19:54
8 Moa Friman Tolered-Utby Ol-klubb 46:13 +13:19 19:55
9 Per Ryding Torslanda IK 46:57 +14:03 20:14
10 Jesper Persson Brattås CK 51:11 +18:17 22:03
11 Britt Birklin Tolered-Utby Ol-klubb 53:07 +20:13 22:53
12 Britt Blom Ljungskile FK 54:15 +21:21 23:23
13 Lea Niiniskorpi OK Skärmen 56:08 +23:14 24:11
14 Magnus Ström Ulricehamns OK 56:16 +23:22 24:15
15 Ina Kristin Blågestad Indre Østfold OK 1:01:11 +28:17 26:22
16 Henrik Kahra Åmåls OK 1:06:10 +33:16 28:31
17 Liv Edle Grönstad Gimle IF 1:17:00 +44:06 33:11
17 Liv Lind OK Skärmen 1:17:00 +44:06 33:11
19 Inger Eismark OK Orinto 1:20:44 +47:50 34:47
20 Lillemor Gunnarsson OK Gipen 1:23:16 +50:22 35:53
21 Rikke Ertmann Allerød OK 1:26:10 +53:16 37:08
Anne-Marie Carlsson Sävedalens AIK ej godkänd
Sören Börnstedt Kungälvs OK ej godkänd
Bibbi Gustafsson OK Gipen ej start
Stefan Ahron IFK Mora OK ej start

Öppen motion 5

3 270 m, 34 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Mons Lövfald Nydalens SK 33:39 10:17
2 Mila Zaharinova Oppsal Orientering 39:04 +5:25 11:56
3 Mikael Take OK Tyr 41:28 +7:49 12:40
4 Michaela Källstrand Åmåls OK 41:50 +8:11 12:47
5 Micaela Ekwik Lynx 42:06 +8:27 12:52
6 Torvald Haldin IF Femman 43:29 +9:50 13:17
6 Tony Grantz Ljungskile FK 43:29 +9:50 13:17
8 Stefan Mellgren Uddevalla SK 43:30 +9:51 13:18
9 Rikke Lysemose Poulsen Silkeborg OK 45:07 +11:28 13:47
10 Thomas Glue OK Skärmen 48:16 +14:37 14:45
11 Amanda Nordlöf Dalaportens OL 51:13 +17:34 15:39
12 Jon Petter Nielsen Nydalens SK 51:57 +18:18 15:53
13 Lene Sandvik Halden SK 52:53 +19:14 16:10
14 Pernelle Prahl OK Skärmen 53:50 +20:11 16:27
15 Tomas Carlsson Åmåls OK 54:09 +20:30 16:33
16 Silvana Lilleeng Herrestads AIF 54:27 +20:48 16:39
17 Hans Bernhardsson OK Skärmen 58:07 +24:28 17:46
18 Jenny Rönnqvist OK Löftan 1:01:03 +27:24 18:40
19 Frida Rönnqvist OK Löftan 1:01:08 +27:29 18:41
20 Ulf Rask Kungälvs OK 1:02:11 +28:32 19:00
21 Terese Larsson OK Tranan 1:05:42 +32:03 20:05
22 Linda Wänström Finspångs SOK 1:07:27 +33:48 20:37
23 Isak Einarsson Brattås CK 1:08:56 +35:17 21:04
24 Per Einarsson Brattås CK 1:08:57 +35:18 21:05
25 Mattias Holmström Åmåls OK 1:10:28 +36:49 21:32
26 Isak Persson Brattås CK 1:12:45 +39:06 22:14
27 Anna Gundberg OK Denseln 1:15:57 +42:18 23:13
28 Barbara Skogtjärn Södertälje-Nykvarn OF 1:16:53 +43:14 23:30
29 Eva Wöhrer Stigsökarna 1:24:48 +51:09 25:55
30 Birgitta Carlson Tolered-Utby Ol-klubb 1:40:48 +1:07:09 30:49
Thomas Bergstrand Brattås CK ej godkänd
Jörgen Nyman OK Gipen ej godkänd
Anders Bäckman Tolered-Utby Ol-klubb ej godkänd
Åsa Pettersson Säterbygdens OK ej godkänd
Luba Nilsson Kungälvs OK ej start

Öppen motion 7

2 640 m, 39 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Karl Jansson Främmestads IK 26:31 10:02
2 Christer Hermansson Tolered-Utby Ol-klubb 29:27 +2:56 11:09
3 Astrid Björneröd OK Moss 31:08 +4:37 11:47
4 Sofia Lundberg Göteborg-Majorna OK 33:00 +6:29 12:30
5 Susanne Granäng Kungälvs OK 33:14 +6:43 12:35
6 Johanes Schulte Südhoff Brattås CK 33:42 +7:11 12:45
7 Robert Skoog IF Hagen 34:49 +8:18 13:11
8 Clyde Persson Ljungskile FK 35:26 +8:55 13:25
9 Annika Leufvén Åmåls OK 36:24 +9:53 13:47
10 Peter Olsson OK Skärmen 37:37 +11:06 14:14
11 Charlotte Wikström Sävedalens AIK 38:01 +11:30 14:24
12 Linda Gunnarsson Lerums SOK 38:18 +11:47 14:30
13 Kjell Ehrencrona IFK Göteborg 39:26 +12:55 14:56
14 Göte Natanaelsson Ljungskile FK 39:49 +13:18 15:04
15 Andrea Svensson OK Tisaren 40:23 +13:52 15:17
16 Thomas Westerlund Herrljunga SK Skid o OL 41:13 +14:42 15:36
17 Anna-Karin Ryberg OK Klyftamo 43:23 +16:52 16:25
18 Mats Blom Ljungskile FK 44:36 +18:05 16:53
19 Jenny Olsson Stigsökarna 44:46 +18:15 16:57
20 Anna Johansson Främmestads IK 45:43 +19:12 17:19
21 Sofia Samuelsson OK Gipen 46:15 +19:44 17:31
22 Anders Jansson Grycksbo IF OK 46:39 +20:08 17:40
23 Nils-Erik Gunnarsson OK Gipen 48:11 +21:40 18:15
24 Kenneth Olsson OK Skärmen 49:42 +23:11 18:49
25 Alfred Jansson Vänersborgs SK 50:14 +23:43 19:01
26 Lena Koller IF Marin Väst 50:15 +23:44 19:02
27 Ylva Wängdahl OK Gipen 50:17 +23:46 19:02
28 Gunilla Gräfnings Grycksbo IF OK 50:59 +24:28 19:18
29 Rolf Hagman Kolbotn & Skimt OL 51:45 +25:14 19:36
30 Karin Cederlöf Klubblös 52:35 +26:04 19:55
31 Bo Cederlöf Klubblös 52:38 +26:07 19:56
32 Stefan G Larsson OK Njudung 53:18 +26:47 20:11
33 Mie Östling Kungälvs OK 53:29 +26:58 20:15
34 Christina Berggren Ljungskile FK 58:06 +31:35 22:00
35 Maria Tryggö Trollhättans SOK 58:08 +31:37 22:01
36 Marit-Elin Iden OK Moss 1:06:06 +39:35 25:02
37 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 1:27:28 +1:00:57 33:07
38 Cecilia Janzon OK Måsen 1:28:34 +1:02:03 33:32
Frida Mannfolk Ulricehamns OK ej godkänd
Helena Sonesson Falköpings AIK OK ej start

Öppen motion 8

4 610 m, 35 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Torbjørn Sagberg IL Tyrving 33:32 7:16
2 Zsolt Lenkei IFK Mora OK 33:37 +0:05 7:17
3 Mats Nordbröden Halden SK 34:02 +0:30 7:22
4 Anders Vister Nydalens SK 34:47 +1:15 7:32
5 Jarl Magnus Berge SSOK 36:02 +2:30 7:48
6 Magnus Arvidsson Brattås CK 36:04 +2:32 7:49
7 Fredrik Löwegren IFK Göteborg 36:57 +3:25 8:00
8 Rune Scheele Nydalens SK 38:22 +4:50 8:19
9 Björn Kristiansson Trollhättans SOK 39:05 +5:33 8:28
10 Sara Hagström Falköpings AIK OK 41:09 +7:37 8:55
11 Kjell Arild Karlsen Fredrikstad SK 41:37 +8:05 9:01
12 Marit Kahrs Fredrikstad SK 42:40 +9:08 9:15
13 Morgan Karlsson Sundbybergs IK 43:55 +10:23 9:31
14 Sixten Hillerhag IFK Lidingö SOK 44:26 +10:54 9:38
15 Simon Olivestam Eksjö SOK 48:50 +15:18 10:35
16 Pål Skogtjärn Södertälje-Nykvarn OF 48:55 +15:23 10:36
17 Joel Sanderi IFK Lidingö SOK 51:47 +18:15 11:13
18 Fredrik Flodmark Tullinge SK 52:42 +19:10 11:25
19 My Westlund OK Tyr 53:20 +19:48 11:34
20 Maria Gustafsson Sävedalens AIK 54:18 +20:46 11:46
21 Jakob Laurell OK Flundrehof 58:52 +25:20 12:46
22 Julia Boursin Stenungsunds OK 58:59 +25:27 12:47
23 Staffan Olsson Stigsökarna 59:21 +25:49 12:52
24 Ragnhild  Haugli Bråten Heming Orientering 1:01:52 +28:20 13:25
25 Andreas Eklund Göteborg-Majorna OK 1:03:47 +30:15 13:50
26 Mark Ubbink Sävedalens AIK 1:05:13 +31:41 14:08
27 Jonathan Lundqvist Alvesta SOK 1:09:59 +36:27 15:10
28 Jonas Månsson K 3 IF 1:10:54 +37:22 15:22
29 Johan Sjödin IK Hakarpspojkarna 1:23:24 +49:52 18:05
30 Rasmus Willén Östersunds OK 1:37:09 +1:03:37 21:04
Per Carlsson IF Hagen ej godkänd
Leif Martinsson OK Tyr ej godkänd
Melissa  Trout Nydalens SK ej godkänd
Elena Grand Nydalens SK ej godkänd
Claes-Håkan Svensson OK Klyftamo ej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Huvudsponsor

Team Sportia

Annonser