Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, sprint, Västmanland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, sprint, Västmanland
Arrangörsorganisation: Norbergs OK
Datum: lördag 28 maj 2016

D21

2 240 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malin Leijon LindOK Kolmården14:296:27
2Linnea SundströmOK Renen14:51+0:226:37
3Jenny LindbergVandrarringen15:02+0:336:42
4Johanna LarssonKöping-Kolsva OK15:39+1:106:59
5Anna ZetterbergVästerås SOK15:42+1:137:00
6Sandra BurénKöping-Kolsva OK16:57+2:287:34
7Rose-Marie ForslundAvesta OK17:10+2:417:39
8Anna NygårdVästerås SOK17:21+2:527:44
9Aino LeijonAvesta OK19:19+4:508:37
10Åsa RambergHallstahammars OK19:50+5:218:51
11Lovisa ÖstmanAvesta OK20:32+6:039:09
12Malin EkmanSala OK22:37+8:0810:05
13Amanda LundSurahammars SOK22:54+8:2510:13
14Pernilla BengtssonSala OK27:20+12:5112:12
Sofie LandqvistKöping-Kolsva OKej godkänd
Kristin OlovssonRehns BKej godkänd

H21

2 590 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonas LundgrenLinköpings OK13:275:11
2Johan AhlströmVästerås SOK13:45+0:185:18
3Martin NorrbomSala OK13:58+0:315:23
4Marcus EkKöping-Kolsva OK14:00+0:335:24
5Cristian LarssonKöping-Kolsva OK14:30+1:035:35
6Jonas VikströmKöping-Kolsva OK14:44+1:175:41
7Janne SelkäläKöping-Kolsva OK14:52+1:255:44
8Johan EngesLeksands OK15:03+1:365:48
9Thomas EkKöping-Kolsva OK15:35+2:086:01
10Johan CelanderKöping-Kolsva OK15:37+2:106:01
11Olov GohdeDalaportens OL16:03+2:366:11
12Viktor LundénAvesta OK16:10+2:436:14
13Erik GrinnebySala OK16:27+3:006:21
14Erik SkärbergVänersborgs SK16:32+3:056:23
15Per MobergVänersborgs SK17:01+3:346:34
16Johan BlixtAvesta OK24:00+10:339:15
Robert PalmVästerås SOKej godkänd
Johan SundénVästerås SOKej start

H20

2 240 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simon ÖsterlundVästerås SOK14:566:39
2Erik NallgårdVästerås SOK17:42+2:467:54

D18

1 930 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mirjam DalénSala OK12:146:20
2Elvira DanielssonKöping-Kolsva OK12:36+0:226:31
3Maja MosslindVandrarringen12:57+0:436:42
4Elin NallgårdVästerås SOK13:26+1:126:57
5Alva LimbäckVästerås SOK14:17+2:037:24
6Emma JanssonKöping-Kolsva OK14:58+2:447:45
7Agnes JanssonKöping-Kolsva OK16:09+3:558:22
8Magdalena PölderSala OK18:22+6:089:30

H18

2 060 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anton KällströmSala OK11:425:40
2Rasmus MöllerArboga OK12:33+0:516:05
3Henrik HamreforsVästerås SOK13:00+1:186:18
4Dan ÖsterlundVästerås SOK14:14+2:326:54
5Isak WadmanVästerås SOK16:10+4:287:50
6Daniel CarlgrenSala OK16:49+5:078:09
7Gustav BromanVästerås SOK22:59+11:1711:09
Robert WesterlundNorbergs OKej godkänd
Håkan RambergHallstahammars OKej godkänd

D16

1 770 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin DahlmarkVästerås SOK11:436:37
2Elsa LimbäckVästerås SOK12:24+0:417:00
3Hanna ErikssonNorbergs OK13:00+1:177:20
4Maja HolmgrenVästerås SOK13:19+1:367:31
Sara MouazzenVästerås SOKej start

H16

1 930 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrik HamreforsVästerås SOK10:335:27
2Andreas NäslundVästerås SOK11:52+1:196:08
3Sixten TörnqvistVästerås SOK12:27+1:546:27
4Pontus LindgrenVästerås SOK13:35+3:027:02
5Oscar ThornellSurahammars SOK14:28+3:557:29
6Markus ÖsterlundVästerås SOK14:33+4:007:32
7Axel OlssonHallstahammars OK19:14+8:419:57
8Anton AugustssonFagersta OK23:35+13:0212:13
Pontus NordströmVandrarringenej start
Måns HolmgrenOK Hammarenej start

D14

1 600 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klara SjöströmVästerås SOK9:145:46
2Emma EliassonDomnarvets GOIF10:44+1:306:42
3Elin LindbergVandrarringen11:01+1:476:53
4Ida HallinSurahammars SOK11:14+2:007:01
5Elsa NilssonDomnarvets GOIF11:41+2:277:18
6Alice HelmerssonVandrarringen13:12+3:588:15
6Kristina LindgrenVästerås SOK13:12+3:588:15
8Amanda HallVästerås SOK14:42+5:289:11
9Alma WallmanVästerbergslagens OL14:55+5:419:19
10Jonna SandbergKöping-Kolsva OK15:18+6:049:33
11Alma SandVästerbergslagens OL15:23+6:099:36
12Elsa ForsgrenVästerbergslagens OL15:57+6:439:58
13Frida AnderssonNorbergs OK16:09+6:5510:05
14My VelanderSurahammars SOK16:49+7:3510:30
15Felicia SahlénVästerås SOK17:24+8:1010:52
16Rebecka HaslerSurahammars SOK18:36+9:2211:37
17Linnea FridolfssonStora Tuna OK18:46+9:3211:43
18My BlixtAvesta OK19:13+9:5912:00
19Jasmine TindervikSurahammars SOK20:12+10:5812:37
Ida LarssonVästerås SOKej start
Kajsa IvarssonVästerbergslagens OLej start

H14

1 770 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mattias ÖstbergStora Tuna OK8:334:49
2Jonas CarlssonStora Tuna OK9:59+1:265:38
3Erik BrandtDomnarvets GOIF10:11+1:385:45
4Kalle Åkerman SjöströmVästerås SOK10:38+2:056:00
5Henrik NorgrenStora Tuna OK11:08+2:356:17
6Henrik PetrisiVästerbergslagens OL11:23+2:506:25
7Hugo FriskVästerås SOK12:07+3:346:50
8Lucas AhlströmVästerås SOK12:21+3:486:58
9Emil AhlströmVästerås SOK12:43+4:107:11
10Martin SandqvistVästerås SOK12:52+4:197:16
11Ludvig BylundFagersta OK17:25+8:529:50
12Tobias DahlmarkVästerås SOK17:54+9:2110:06
Dennis AspVästerås SOKej start

D12

1 330 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Moa BirkebækStora Tuna OK9:227:02
2Maja AhlströmVästerås SOK10:12+0:507:40
3Sofie ThornellVästerås SOK10:40+1:188:01
4Anja NilssonDomnarvets GOIF11:46+2:248:50
5Elvira BjörnbergVästerås SOK12:33+3:119:26
6Elsa BrandtDomnarvets GOIF13:16+3:549:58
7Olga RindeskogVästerbergslagens OL13:32+4:1010:10
8Karin AnderssonVästerås SOK13:42+4:2010:18
9Tilde BlixtAvesta OK14:42+5:2011:03
10Alicia BergkvistVästerbergslagens OL15:03+5:4111:18
11Fanny AnderssonVästerås SOK15:38+6:1611:45
12Nora Cedeberg LöwgrenStora Tuna OK16:40+7:1812:31
13Hanna HermannVästerås SOK17:14+7:5212:57
14Hanna ThulinVästerås SOK17:28+8:0613:07
15Beatrice ÖsterbergSurahammars SOK17:41+8:1913:17
16Emelie EngvallSala OK17:44+8:2213:20
17Elvira HedvallSala OK18:46+9:2414:06
18Elma WikströmOK Hammaren19:05+9:4314:20
19Linnea EhnbergSala OK19:23+10:0114:34
20Alice Eriksson BjörlingDomnarvets GOIF20:09+10:4715:09
21Ella FridolfssonStora Tuna OK20:18+10:5615:15
Kajsa HallVästerås SOKej start

H12

1 330 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lucas WannerAvesta OK9:347:11
2Isaak GustafssonVästerbergslagens OL11:45+2:118:50
3Sixten SlagbrandVästerås SOK12:03+2:299:03
4Arvid JonforsenHallstahammars OK12:17+2:439:14
5Linus HallinSurahammars SOK12:19+2:459:15
6Dennis BjurstedtSurahammars SOK12:20+2:469:16
7Elis WiklundVästerås SOK12:52+3:189:40
8Carl SandqvistVästerås SOK14:37+5:0310:59
9Vidar NettelmarkSurahammars SOK14:46+5:1211:06
10Karl ForsgrenVästerbergslagens OL15:13+5:3911:26
11Edvin BerggrenFagersta OK15:55+6:2111:58
12Zimon MoudiSurahammars SOK16:39+7:0512:31
13Albin VelanderSurahammars SOK17:36+8:0213:13
14Samuel LindqvistVästerås SOK19:54+10:2014:57
15Anton VelanderSurahammars SOK21:27+11:5316:07
Loke HolmgrenOK Hammarenej start
Jakob CarlssonStora Tuna OKej start

D10

1 120 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vilma ThulinVästerås SOK13:3312:05
2Nova SahlénVästerås SOK14:45+1:1213:10
3Lovisa BjörnbergVästerås SOK17:35+4:0215:41
4Ella SandVästerbergslagens OL27:21+13:4824:25
5Ellen ForsgrenVästerbergslagens OL42:52+29:1938:16
Maja EliassonDomnarvets GOIFej start
Lovisa BylundFagersta OKej start

H10

1 120 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle WallmanVästerbergslagens OL8:207:26
2Erik PalmVästerås SOK9:23+1:038:22
3Melker ThornellSurahammars SOK14:49+6:2913:13
4Edwin AsplundSurahammars SOK14:56+6:3613:19
5Hugo ZetterbergVästerås SOK15:25+7:0513:45
6André BergkvistVästerbergslagens OL17:12+8:5215:21
7Jakob SandbergKöping-Kolsva OK20:20+12:0018:09

D35

2 240 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maria WikströmOK Hammaren20:058:57

H35

2 590 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kristian BirathSurahammars SOK17:076:36
2Hansi KrausAvesta OK21:57+4:508:28
3Pär TindervikSurahammars SOK28:00+10:5310:48
Henrik NettelmarkSurahammars SOKej start

D40

2 060 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pia BirkebækStora Tuna OK14:467:10
2Eva OdeVästerås SOK15:23+0:377:28
3Anna LindgrenVästerås SOK16:15+1:297:53
4Malena AhlströmVästerås SOK17:03+2:178:16
5Erica BengtssonSala OK17:53+3:078:40
6Pernilla SahlénVästerås SOK18:00+3:148:44
7Sofia HaslerSurahammars SOK19:24+4:389:25

H40

2 240 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus ThornellSurahammars SOK13:225:58
2Jonas Jensen-TornehedVästerås SOK15:04+1:426:43
3Henrik HallinSurahammars SOK16:08+2:467:12
4Ulf SödergrannSurahammars SOK22:07+8:459:52
5Lars-Erik HaslerSurahammars SOK27:41+14:1912:21
6Daniel BjörnbergVästerås SOK28:13+14:5112:35
Nic KruysIF Thorej start

D45

1 930 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inger GunnarssonVästerås SOK15:267:59
2Anna HallVästerås SOK15:36+0:108:04
3Anna NorrbomSala OK15:51+0:258:12
4Anna LundSurahammars SOK15:59+0:338:16
5Maria StrömbergAvesta OK17:44+2:189:11
6Kristina HolmgrenVästerås SOK19:07+3:419:54
7Anna-Karin LövgrenAvesta OK20:17+4:5110:30
8Camilla JanssonKöping-Kolsva OK22:01+6:3511:24
9Elisabeth StödemanSurahammars SOK24:11+8:4512:31
Nina LimbäckVästerås SOKej godkänd
Catarina LarssonVästerås SOKej start

H45

2 240 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Joakim AhlströmVästerås SOK14:536:38
2Rickard JonforsenHallstahammars OK15:01+0:086:42
3Anders LöwgrenOK Milan15:25+0:326:52
4Tomas JonssonVandrarringen15:41+0:487:00
5Jan EhnbergSala OK15:53+1:007:05
6Marcus JohnssonAvesta OK16:39+1:467:25
7Mats ThulinVästerås SOK18:01+3:088:02
8Tomas LindqvistVästerås SOK18:02+3:098:03
9Johan EngvallSala OK19:51+4:588:51
10Henrik OlssonHallstahammars OK19:59+5:068:55
11Lars HallVästerås SOK20:02+5:098:56
12Peter NordströmVandrarringen20:29+5:369:08
13David LindgrenVästerås SOK21:51+6:589:45
14Bernt ForsgrenVästerbergslagens OL35:14+20:2115:43
Per CarlssonStora Tuna OKej godkänd
Per NordahlDomnarvets GOIFej start
Magnus LarssonVästerås SOKej start

D50

1 930 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva WadmanVästerås SOK13:106:49
2Karin Swärd LindbergVandrarringen15:50+2:408:12
3Berit WetterArboga OK18:23+5:139:31

H50

2 060 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ola JernströmAvesta OK11:515:45
2Stefan BjurstedtSurahammars SOK13:01+1:106:19
3Magnus LimbäckVästerås SOK13:04+1:136:20
4Jan ViklundVästerås SOK13:16+1:256:26
5Thomas DanielssonKöping-Kolsva OK13:36+1:456:36
6Per SundströmVästerås SOK13:56+2:056:45
7Stefan TörnqvistVästerås SOK15:47+3:567:39
8Per WadmanVästerås SOK16:45+4:548:07
9Erik BengtssonSala OK20:24+8:339:54
Jonas HolmgrenOK Hammarenej start

D55

1 600 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ylva GrapeDalaportens OL11:407:17
2Lena LarssonSala OK11:59+0:197:29
3Karin ProforsKöping-Kolsva OK13:46+2:068:36
4Marie LarssonKöping-Kolsva OK13:52+2:128:40

H55

2 060 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats LundbergDalaportens OL13:246:30
2Lars-Åke AnderssonArboga OK13:51+0:276:43
3Anders RoothVästerås SOK13:53+0:296:44
4Thomas NorgrenStora Tuna OK14:09+0:456:52
5Roger ÅsbergOK Hedströmmen14:42+1:187:08
6Mats BirkestålKöping-Kolsva OK15:24+2:007:28
7Ulf HamreforsVästerås SOK17:44+4:208:36
8Rickard PerssonVästerås SOK18:07+4:438:47
Anders LundJärfälla OKej start

D60

1 600 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna-Karin JohanssonVandrarringen14:088:50
2Kerstin SundbergVästerås SOK16:41+2:3310:25
3Tanja-Birgit SöderströmSala OK19:58+5:5012:28

H60

1 930 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thom SandvikAvesta OK14:137:21
2Sten-Åke HolmbergSala OK18:18+4:059:28
3Per Erik FogelVästerås SOK27:36+13:2314:18

D65

1 240 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Britt Linnéa ErikssonSala OK11:109:00
2Lena HedmanHallstahammars OK11:48+0:389:30
3Lena WahssAvesta OK12:13+1:039:51

H65

1 970 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulf KjellinOK Hedströmmen14:057:08
2Hans-Erik SkalbergVästerås SOK14:44+0:397:28
Göran LarssonSala OKej godkänd
Leo JohanssonVandrarringenej godkänd

D70

1 240 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva KjellmanVandrarringen15:3812:36
2Inger LundSala OK17:10+1:3213:50

H70

1 770 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alf LindbergKöping-Kolsva OK11:406:35
2Ulf BackVandrarringen14:56+3:168:26
3Bo LindkvistKöping-Kolsva OK15:36+3:568:48
4Rune VikmanVästerås SOK18:30+6:5010:27
5Göran WiigHallstahammars OK18:57+7:1710:42
6Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK24:19+12:3913:44
Sören JohanssonSala OKej godkänd

D75

1 040 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Britt LarssonVästerås SOK17:4417:03
2Maud BengtssonSala OK29:19+11:3528:11
3Birgit HaglundOK Hedströmmen42:43+24:5941:04

H75

1 770 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ragnar ErikssonOK Hedströmmen15:158:36
2Mats ErikssonSala OK16:41+1:269:25
3Hans AnderssonVästerås SOK17:45+2:3010:01
4Ingemar JonssonHallstahammars OK18:34+3:1910:29
5Lars KjellmanVandrarringen30:52+15:3717:26
Sune AhlinKöping-Kolsva OKej start

H80

1 600 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven Vincent LiljekvistIF Rune20:1412:38
Bo LöwegrenVästerås SOKej godkänd

U1

900 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Axel SandVästerbergslagens OL16:5318:45
2Nils ForsgrenSmedjebackens OK18:30+1:3720:33
3Zamuel MoudiSurahammars SOK19:35+2:4221:45
4Leopold OlofssonVästerås SOK19:43+2:5021:54
5Frida HerbstVästerås SOK20:50+3:5723:08
6Lovisa PerssonDomnarvets GOIF20:54+4:0123:13
7Freja PerssonDomnarvets GOIF20:58+4:0523:17
8Felix HerbstVästerås SOK21:03+4:1023:23
9David ÅkerströmFagersta OK22:23+5:3024:52
10Alexander ThulinVästerås SOK22:50+5:5725:22
11Hanna ThapperVästerås SOK26:29+9:3629:25
12Olivia Andersson-ForslundAvesta OK29:02+12:0932:15
13Emelie Isakssonklubblös29:09+12:1632:23

U2

1 330 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin AhlströmVästerås SOK19:0314:19
2David ThapperVästerås SOK22:40+3:3717:02
3Alicia HermannVästerås SOK23:43+4:4017:49
4Felix SlagbrandVästerås SOK24:27+5:2418:23
5Elin PalmVästerås SOK24:46+5:4318:37
6Emilie ÖsterbergSurahammars SOK27:41+8:3820:48
7Gabriella HaslerSurahammars SOK29:32+10:2922:12

Öppen motion 3

1 600 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arvid GunérusSurahammars SOK23:0814:27
2Lars AlströmVästerås SOK23:44+0:3614:50
3Filip NorrbomSala OK30:40+7:3219:10
4Gudrun SmedsSK Trim/Virsbo36:46+13:3822:58
5Mira-Li ErikssonAvesta OK48:04+24:5630:02

Öppen motion 5

2 240 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Håkan NilssonDomnarvets GOIF15:146:48
2Emil ThalinForsa OK15:19+0:056:50
3Fredrik PetterssonAvesta OK15:23+0:096:52
4Fredrik WesterlundNorbergs OK15:45+0:317:01
5Helena WallmanVästerbergslagens OL17:39+2:257:52
6Sofia StenbergDomnarvets GOIF17:44+2:307:55
7Erica HellgrenOK Älvsjö-Örby17:51+2:377:58
8Jenny WåhlinDomnarvets GOIF18:03+2:498:03
9Peter BergkvistVästerbergslagens OL21:18+6:049:30
10Charlotta MellegårdVästerbergslagens OL21:32+6:189:36
11Christer RognellVallentuna-Össeby OL22:13+6:599:55
12Fredrik DahlmarkVästerås SOK23:06+7:5210:18
13Mats KåbergKöping-Kolsva OK25:36+10:2211:25
14Nils-Erik HjelmerVandrarringen28:22+13:0812:39
15Amanda FridolfssonStora Tuna OK34:51+19:3715:33
16Nils SandqvistVästerås SOK35:18+20:0415:45
17Carina GunérusSurahammars SOK35:42+20:2815:56
Patrik StrandbergAvesta OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser