Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, sprintstafett, Västmanland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationDölj laguppställningarPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: DM, sprintstafett, Västmanland
Arrangörsorganisation: Norbergs OK
Datum: lördag 28 maj 2016

H12

9 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Surahammars SOK 420:04
1. Linus Hallin5:0015:001
2. Vidar Nettelmark5:262+0:1810:2610
3. Linus Hallin4:29114:5510
4. Vidar Nettelmark5:09120:0410
2Västerås SOK 121:35
1. Carl Sandqvist5:074+0:075:074
2. Elis Wiklund6:133+1:0511:203-1
3. Carl Sandqvist5:053+0:3616:252-1
4. Elis Wiklund5:102+0:0121:3520
3Västerås SOK 222:32
1. Samuel Lindqvist6:028+1:026:028
2. Erik Palm5:08111:102-6
3. Samuel Lindqvist5:527+1:2317:024+2
4. Erik Palm5:304+0:2122:323-1
4Västerbergslagens OL 123:21
1. Isaak Gustafsson5:012+0:015:012
2. Olle Wallman8:019+2:5313:026+4
3. Isaak Gustafsson4:552+0:2617:575-1
4. Olle Wallman5:243+0:1523:214-1
5Västerås SOK 323:22
1. Sixten Slagbrand5:043+0:045:043
2. Nova Sahlén6:364+1:2811:404+1
3. Sixten Slagbrand5:053+0:3616:453-1
4. Nova Sahlén6:377+1:2823:225+2
6Surahammars SOK 125:09
1. Albin Velander5:355+0:355:355
2. Anton Velander7:106+2:0212:4550
3. Albin Velander6:548+2:2519:398+3
4. Anton Velander5:304+0:2125:096-2
Surahammars SOK 2ej godkänd
1. Dennis Bjurstedt5:456+0:455:456
2. Edwin Asplund7:208+2:1213:057+1
3. Dennis Bjurstedt5:166+0:4718:2170
4. Edwin Asplundej godkändej godkänd
Surahammars SOK 3ej godkänd
1. Zimon Moudi5:527+0:525:527
2. Arvid Gunérus7:137+2:0513:0570
3. Zimon Moudi5:135+0:4418:186-1
4. Arvid Gunérusej godkändej godkänd
Västerbergslagens OL 2ej godkänd
1. André Bergkvistej godkändej godkänd
2. Karl Forsgren6:385+1:30ej godkänd
3. André Bergkvist14:269+9:57ej godkänd
4. Karl Forsgren6:226+1:13ej godkänd

D12

8 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Västerås SOK 222:34
1. Hanna Thulin6:013+0:026:013
2. Elvira Björnberg5:062+0:3511:072-1
3. Hanna Thulin6:336+1:0517:401-1
4. Elvira Björnberg4:542+0:4522:3410
2Stora Tuna OK 122:58
1. Nora Cedeberg Löwgren6:034+0:046:034
2. Moa Birkebæk4:31110:341-3
3. Nora Cedeberg Löwgren8:158+2:4718:493+2
4. Moa Birkebæk4:09122:582-1
3Västerbergslagens OL 123:55
1. Alicia Bergkvist5:5915:591
2. Olga Rindeskog6:423+2:1112:413+2
3. Alicia Bergkvist6:034+0:3518:442-1
4. Olga Rindeskog5:113+1:0223:553+1
4Västerås SOK 126:09
1. Fanny Andersson6:335+0:346:335
2. Vilma Thulin7:155+2:4413:4850
3. Fanny Andersson5:28119:164-1
4. Vilma Thulin6:537+2:4426:0940
5Sala OK 126:51
1. Linnea Ehnberg6:396+0:406:396
2. Emelie Engvall7:054+2:3413:444-2
3. Linnea Ehnberg6:407+1:1220:246+2
4. Emelie Engvall6:275+2:1826:515-1
6Avesta OK 128:16
1. Tilde Blixt8:298+2:308:298
2. Mira-Li Eriksson7:267+2:5515:5580
3. Tilde Blixt6:145+0:4622:0980
4. Mira-Li Eriksson6:074+1:5828:166-2
7Domnarvets GOIF 2/Västerås SOK28:18
1. Elsa Brandt8:267+2:278:267
2. Hanna Hermann7:246+2:5315:5070
3. Elsa Brandt5:452+0:1721:3570
4. Hanna Hermann6:436+2:3428:1870
8Västerås SOK 428:33
1. Karin Andersson5:5915:591
2. Lovisa Björnberg8:078+3:3614:066+5
3. Karin Andersson5:523+0:2419:585-1
4. Lovisa Björnberg8:358+4:2628:338+3
Domnarvets GOIF 1ej start
1. Anja Nilssonej startej start
2. Alice Eriksson Björlingej startej start
3. Anja Nilssonej startej start
4. Alice Eriksson Björlingej startej start
Västerås SOK 3ej start
1. Kajsa Hallej startej start
2. Hanna Hermannej startej start
3. Kajsa Hallej startej start
4. Hanna Hermannej startej start

H16

9 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Stora Tuna OK / Västerbergslagens OL 126:29
1. Jonas Carlsson6:4216:421
2. Henrik Petrisi6:43113:2510
3. Jonas Carlsson6:262+0:0819:5110
4. Henrik Petrisi6:38126:2910
2Västerås SOK 326:49
1. Kalle Åkerman Sjöström6:493+0:076:493
2. Andreas Näslund6:472+0:0413:362-1
3. Kalle Åkerman Sjöström6:18119:5420
4. Andreas Näslund6:552+0:1726:4920
3Domnarvets GOIF 127:58
1. Erik Brandt6:452+0:036:452
2. Emil Byberg7:343+0:5114:193+1
3. Erik Brandt6:283+0:1020:4730
4. Emil Byberg7:113+0:3327:5830
4Västerås SOK 130:54
1. Markus Österlund7:555+1:137:555
2. Emil Ahlström8:016+1:1815:5650
3. Markus Österlund7:455+1:2723:4150
4. Emil Ahlström7:134+0:3530:544-1
5Västerås SOK 533:37
1. Hugo Frisk8:106+1:288:106
2. Tobias Dahlmark8:407+1:5716:5060
3. Hugo Frisk8:207+2:0225:1060
4. Tobias Dahlmark8:276+1:4933:375-1
6Avesta OK 136:11
1. Lucas Wanner9:147+2:329:147
2. Rasmus Lindberg8:488+2:0518:0270
3. Lucas Wanner8:458+2:2726:4770
4. Rasmus Lindberg9:247+2:4636:116-1
Västerås SOK 2ej godkänd
1. Martin Sandqvist7:324+0:507:324
2. Pontus Lindgren8:005+1:1715:3240
3. Martin Sandqvist7:516+1:3323:2340
4. Pontus Lindgrenej godkändej godkänd
Fagersta OK 1ej godkänd
1. Anton Augustssonej godkändej godkänd
2. Ludvig Bylund10:259+3:42ej godkänd
3. Anton Augustsson10:039+3:45ej godkänd
4. Ludvig Bylund9:558+3:17ej godkänd
Västerås SOK 4ej godkänd
1. Lucas Ahlströmej godkändej godkänd
2. Maja Holmgren7:574+1:14ej godkänd
3. Lucas Ahlström7:434+1:25ej godkänd
4. Maja Holmgren7:355+0:57ej godkänd
Stora Tuna OK 2ej start
1. Jakob Carlssonej startej start
2. Henrik Norgrenej startej start
3. Jakob Carlssonej startej start
4. Henrik Norgrenej startej start

D16

8 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Domnarvets GOIF 128:14
1. Emma Eliasson7:2617:261
2. Elsa Nilsson6:50114:1610
3. Emma Eliasson6:402+0:5720:5610
4. Elsa Nilsson7:183+0:4628:1410
2Vandrarringen 128:57
1. Elin Lindberg7:392+0:137:392
2. Alice Helmersson7:514+1:0115:3020
3. Elin Lindberg6:553+1:1222:2520
4. Alice Helmersson6:32128:5720
3Västerås SOK 131:27
1. Kristina Lindgren7:503+0:247:503
2. Amanda Hall7:413+0:5115:3130
3. Kristina Lindgren9:095+3:2624:4030
4. Amanda Hall6:472+0:1531:2730
4Surahammars SOK 235:15
1. Rebecka Hasler9:128+1:469:128
2. My Velander8:235+1:3317:355-3
3. Rebecka Hasler9:034+3:2026:384-1
4. My Velander8:375+2:0535:1540
5Västerås SOK 435:57
1. Felicia Sahlén9:057+1:399:057
2. Sofie Thornell8:266+1:3617:314-3
3. Felicia Sahlén9:116+3:2826:425+1
4. Sofie Thornell9:156+2:4335:5750
6Västerbergslagens OL 140:05
1. Elsa Forsgren8:596+1:338:596
2. Alma Sand9:407+2:5018:3960
3. Elsa Forsgren10:418+4:5829:2060
4. Alma Sand10:459+4:1340:0560
7Västerbergslagens OL 240:22
1. Alma Wallman8:375+1:118:375
2. My Blixt12:018+5:1120:387+2
3. Alma Wallman10:197+4:3630:5770
4. My Blixt9:257+2:5340:2270
Västerås SOK 2ej godkänd
1. Klara Sjöströmej godkändej godkänd
2. Maja Ahlström7:182+0:28ej godkänd
3. Klara Sjöström5:431ej godkänd
4. Maja Ahlström8:014+1:29ej godkänd
Västerås SOK 3ej start
1. Ida Larssonej startej start
2. ej startej start
3. ej startej start
4. Maja Holmgrenej godkändej start

H21

29 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Västerås SOK/Linköping32:26
1. Robert Palm8:093+0:098:093
2. Jonas Lundgren7:54116:031-2
3. Robert Palm8:397+0:2324:422+1
4. Jonas Lundgren7:44132:261-1
2Sala OK 200033:11
1. Anton Källström8:0018:001
2. Martin Norrbom8:152+0:2116:152+1
3. Anton Källström8:262+0:1024:411-1
4. Martin Norrbom8:303+0:4633:112+1
3Köping-Kolsva OK 134:21
1. Cristian Larsson8:264+0:268:264
2. Marcus Ek8:293+0:3516:553-1
3. Cristian Larsson8:273+0:1125:2230
4. Marcus Ek8:595+1:1534:2130
4Västerås SOK 234:53
1. Johan Ahlström8:042+0:048:042
2. Jan Viklund9:056+1:1117:094+2
3. Johan Ahlström8:315+0:1525:4040
4. Jan Viklund9:137+1:2934:5340
5Köping-Kolsva OK 235:41
1. Jonas Vikström8:456+0:458:456
2. Janne Selkälä8:474+0:5317:325-1
3. Jonas Vikström9:2411+1:0826:5650
4. Janne Selkälä8:454+1:0135:4150
6Köping-Kolsva OK 335:47
1. Thomas Ek9:2515+1:259:2515
2. Johan Celander8:485+0:5418:137-8
3. Thomas Ek9:2512+1:0927:388+1
4. Johan Celander8:092+0:2535:476-2
7Västerås SOK 1336:36
1. Erik Nallgård8:5911+0:598:5911
2. Simon Österlund9:097+1:1518:086-5
3. Erik Nallgård9:209+1:0427:287+1
4. Simon Österlund9:086+1:2436:3670
8Västerås SOK 337:13
1. Fredrik Hamrefors9:0913+1:099:0913
2. Henrik Hamrefors9:328+1:3818:418-5
3. Fredrik Hamrefors8:16126:576-2
4. Henrik Hamrefors10:1613+2:3237:138+2
9Surahammars SOK 438:49
1. Magnus Thornell8:579+0:578:579
2. Oscar Thornell10:5314+2:5919:5012+3
3. Magnus Thornell9:2110+1:0529:1110-2
4. Oscar Thornell9:389+1:5438:499-1
10Sala OK 338:53
1. Erik Grinneby8:487+0:488:487
2. Jan Ehnberg10:3012+2:3619:189+2
3. Erik Grinneby9:2913+1:1328:4790
4. Jan Ehnberg10:0612+2:2238:5310+1
11Västerås SOK 1439:30
1. Dan Österlund9:2716+1:279:2716
2. Isak Wadman10:1811+2:2419:4511-5
3. Dan Österlund9:4114+1:2529:2612+1
4. Isak Wadman10:0411+2:2039:3011-1
12Avesta OK 240:01
1. Marcus Johnsson10:1420+2:1410:1420
2. Hansi Kraus10:1410+2:2020:2815-5
3. Marcus Johnsson9:5716+1:4130:2517+2
4. Hansi Kraus9:368+1:5240:0112-5
13Surahammars SOK 140:28
1. Lars-Erik Hasler9:3318+1:339:3318
2. Henrik Hallin10:029+2:0819:3510-8
3. Lars-Erik Hasler10:2520+2:0930:0015+5
4. Henrik Hallin10:2814+2:4440:2813-2
13Surahammars SOK 340:28
1. Kristian Birath9:0512+1:059:0512
2. Henrik Hallin10:5515+3:0120:0013+1
3. Kristian Birath9:158+0:5929:1511-2
4. Henrik Hallin11:1320+3:2940:2813+2
15Västerås SOK 1140:52
1. Mats Thulin9:2917+1:299:2917
2. Eva Ode10:3113+2:3720:0013-4
3. Mats Thulin10:1219+1:5630:1216+3
4. Eva Ode10:4015+2:5640:5215-1
16Avesta OK 141:03
1. Ola Jernström8:285+0:288:285
2. Aino Leijon12:3423+4:4021:0217+12
3. Ola Jernström8:346+0:1829:3614-3
4. Aino Leijon11:2723+3:4341:0316+2
17Avesta OK 342:26
1. Viktor Lundén8:508+0:508:508
2. Johan Blixt12:1421+4:2021:0418+10
3. Viktor Lundén8:294+0:1329:3313-5
4. Johan Blixt12:5325+5:0942:2617+4
18Västerås SOK 542:46
1. Sixten Törnqvist9:1114+1:119:1114
2. Stefan Törnqvist11:3918+3:4520:5016+2
3. Sixten Törnqvist10:4621+2:3031:3618+2
4. Stefan Törnqvist11:1018+3:2642:46180
19Västerås SOK 943:20
1. Per Sundström9:4219+1:429:4219
2. Inger Gunnarsson12:4624+4:5222:28190
3. Per Sundström9:4515+1:2932:13190
4. Inger Gunnarsson11:0716+3:2343:20190
20Västerås SOK 144:31
1. Anders Rooth10:1621+2:1610:1621
2. Ulf Hamrefors12:2622+4:3222:4220-1
3. Anders Rooth9:5716+1:4132:39200
4. Ulf Hamrefors11:5224+4:0844:31200
21Västerås SOK 846:09
1. David Lindgren12:3326+4:3312:3326
2. Anna Lindgren11:5020+3:5624:2323-3
3. David Lindgren11:4825+3:3236:1124+1
4. Anna Lindgren9:5810+2:1446:0921-3
22Västerås SOK 647:00
1. Gustav Broman11:5625+3:5611:5625
2. Rickard Persson12:4825+4:5424:4424-1
3. Gustav Broman11:0623+2:5035:5022-2
4. Rickard Persson11:1018+3:2647:00220
23Sala OK 247:19
1. Johan Engvall11:4524+3:4511:4524
2. Daniel Carlgren11:4719+3:5323:3221-3
3. Johan Engvall12:2426+4:0835:5623+2
4. Daniel Carlgren11:2322+3:3947:19230
24Surahammars SOK 250:12
1. Stefan Bjurstedt8:579+0:578:579
2. Pär Tindervik15:0327+7:0924:0022+13
3. Stefan Bjurstedt10:0718+1:5134:0721-1
4. Pär Tindervik16:0528+8:2150:1224+3
25Vandrarringen 150:13
1. Peter Nordström11:2523+3:2511:2523
2. Ulf Back14:2526+6:3125:5025+2
3. Peter Nordström11:2924+3:1337:19250
4. Ulf Back12:5426+5:1050:13250
26Västerås SOK 452:55
1. Johan Herbst11:1222+3:1211:1222
2. Emma Olofsson15:1428+7:2026:2626+4
3. Johan Herbst12:2527+4:0938:51260
4. Emma Olofsson14:0427+6:2052:55260
27Sala OK 159:31
1. Erik Bengtsson13:4027+5:4013:4027
2. Pernilla Bengtsson16:0029+8:0629:40270
3. Erik Bengtsson13:1728+5:0142:57270
4. Pernilla Bengtsson16:3429+8:5059:31270
Västerås SOK 10ej godkänd
1. Per Wadmanej godkändej godkänd
2. Eva Wadman11:0716+3:13ej godkänd
3. Per Wadmanej godkändej godkänd
4. Eva Wadman11:0817+3:24ej godkänd
Västerås SOK 7ej godkänd
1. Lars Hallej godkändej godkänd
2. Anna Hall11:3217+3:38ej godkänd
3. Lars Hall10:5522+2:39ej godkänd
4. Anna Hall11:1821+3:34ej godkänd

D21

12 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Köping-Kolsva OK 131:24
1. Sofie Landqvist8:042+0:188:042
2. Johanna Larsson7:493+0:0215:531-1
3. Sofie Landqvist8:003+0:5023:532+1
4. Johanna Larsson7:31131:241-1
2Vandrarringen 131:41
1. Maja Mosslind8:084+0:228:084
2. Jenny Lindberg7:482+0:0115:562-2
3. Maja Mosslind7:542+0:4423:501-1
4. Jenny Lindberg7:512+0:2031:412+1
3Köping-Kolsva OK 232:23
1. Sandra Burén8:266+0:408:266
2. Elvira Danielsson7:47116:133-3
3. Sandra Burén8:084+0:5824:214+1
4. Elvira Danielsson8:023+0:3132:233-1
4Sala OK 332:58
1. Mirjam Dalén7:4617:461
2. Magdalena Pölder9:247+1:3717:106+5
3. Mirjam Dalén7:10124:203-3
4. Magdalena Pölder8:385+1:0732:584+1
5Västerås SOK 134:23
1. Elin Dahlmark8:195+0:338:195
2. Elin Nallgård8:436+0:5617:0250
3. Elin Dahlmark9:007+1:5026:026+1
4. Elin Nallgård8:214+0:5034:235-1
6Köping-Kolsva OK 336:18
1. Emma Jansson8:053+0:198:053
2. Agnes Jansson8:385+0:5116:434+1
3. Emma Jansson8:185+1:0825:015+1
4. Agnes Jansson11:179+3:4636:186+1
7Västerås SOK 236:47
1. Alva Limbäck10:289+2:4210:289
2. Elsa Limbäck8:334+0:4619:017-2
3. Alva Limbäck8:456+1:3527:4670
4. Elsa Limbäck9:016+1:3036:4770
8Surahammars SOK 138:10
1. Anna Lund9:127+1:269:127
2. Amanda Lund9:588+2:1119:108+1
3. Anna Lund9:028+1:5228:1280
4. Amanda Lund9:587+2:2738:1080
9Surahammars SOK 245:15
1. Sofia Hasler10:268+2:4010:268
2. Elisabeth Stödeman12:1910+4:3222:459+1
3. Sofia Hasler9:589+2:4832:4390
4. Elisabeth Stödeman12:3210+5:0145:1590
10Västerås SOK 347:07
1. Nina Limbäck11:2512+3:3911:2512
2. Catharina Dahlmark12:159+4:2823:4011-1
3. Nina Limbäck12:1112+5:0135:51110
4. Catharina Dahlmark (vacant)11:168+3:4547:0710-1
11Avesta OK 147:11
1. Maria Strömberg10:5011+3:0410:5011
2. Anna-Karin Lövgren12:4311+4:5623:3310-1
3. Maria Strömberg10:5411+3:4434:27100
4. Anna-Karin Lövgren12:4411+5:1347:1111+1
12Sala OK 154:22
1. Malin Ekman10:4210+2:5610:4210
2. Josefin Bengtsson15:0212+7:1525:4412+2
3. Malin Ekman10:4610+3:3636:30120
4. Josefin Bengtsson17:5212+10:2154:22120

H50

7 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Köping-Kolsva OK 227:05
1. Mats Birkestål7:335+1:337:335
2. Thomas Danielsson6:40114:133-2
3. Mats Birkestål6:472+0:1221:002-1
4. Thomas Danielsson6:05127:051-1
2Västerås SOK 127:32
1. Magnus Limbäck6:0016:001
2. Fredrik Dahlmark8:155+1:3514:154+3
3. Magnus Limbäck6:35120:501-3
4. Fredrik Dahlmark (vacant)6:423+0:3727:322+1
3Sala OK 129:26
1. Göran Larsson6:352+0:356:352
2. Lena Larsson7:012+0:2113:361-1
3. Göran Larsson8:024+1:2721:383+2
4. Lena Larsson7:485+1:4329:2630
4OK Hedströmmen 129:54
1. Ulf Kjellin6:464+0:466:464
2. Roger Åsberg8:034+1:2314:495+1
3. Ulf Kjellin8:105+1:3522:594-1
4. Roger Åsberg6:554+0:5029:5440
5Köping-Kolsva OK 131:42
1. Alf Lindberg6:373+0:376:373
2. Bo Lindkvist7:053+0:2513:422-1
3. Alf Lindberg9:436+3:0823:255+3
4. Bo Lindkvist8:176+2:1231:4250
6Sala OK 249:40
1. Mats Eriksson17:107+11:1017:107
2. Inger Lund11:136+4:3328:236-1
3. Mats Eriksson10:277+3:5238:5060
4. Inger Lund10:507+4:4549:4060
Arboga OK 1ej godkänd
1. Berit Wetter8:396+2:398:396
2. Lars-Åke Anderssonej godkändej godkänd
3. Berit Wetter7:503+1:15ej godkänd
4. Lars-Åke Andersson6:342+0:29ej godkänd

D50

3 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Dalaportens OL 128:50
1. Ylva Grape7:102+0:197:102
2. Ulrika Backlund7:11114:211-1
3. Ylva Grape6:592+0:4121:2010
4. Ulrika Backlund7:302+0:0228:5010
2Vandrarringen 130:08
1. Karin Swärd Lindberg6:5116:511
2. Eva Kjellman8:403+1:2915:312+1
3. Karin Swärd Lindberg6:18121:4920
4. Eva Kjellman8:193+0:5130:0820
3Köping-Kolsva OK 131:11
1. Karin Profors7:573+1:067:573
2. Marie Larsson7:582+0:4715:5530
3. Karin Profors7:483+1:3023:4330
4. Marie Larsson7:28131:1130

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser