Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, sprint, Blekinge

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, sprint, Blekinge
Arrangörsorganisation: Karlskrona SOK
Datum: lördag 28 maj 2016

D21

2 850 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tilda JohanssonOK Orion17:116:01
2Ellinor TjernlundOK Tisaren17:34+0:236:09
3Jolanta KolosinskaOK Skogsfalken18:13+1:026:23
4Yevheniya ShcherbakovaRonneby OK21:34+4:237:34

H21

3 660 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Aleksander BernaciakOK Orion20:065:29
2Philip PerssonOK Orion21:40+1:345:55
3Torgny LindströmRonneby OK23:07+3:016:18
4Mattias EngströmOK Orion28:56+8:507:54
5Per HolmbergRonneby OK31:03+10:578:29
6Yves GänssingerOK Skogsfalken35:49+15:439:47
7Nencho NenchevKarlskrona SOK37:49+17:4310:19
8Leo Karlsson ForsbergOK Vilse 8743:16+23:1011:49
Lukas BökmanRonneby OKej start

D20

2 760 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin LundqvistOK Orion21:287:46
Amanda JohanssonOK Orionej start
Petra OlejnikOK Skogsfalkenej start

H20

3 260 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edvin SmedbergOK Skogsfalken17:415:25
2Ola AnderssonOK Orion17:51+0:105:28
3Johan WennermarkOK Orion18:12+0:315:34

D18

2 760 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Myrra CarlssonOK Orion16:476:04
2Lovisa TorstenssonEmmaboda Verda OK18:45+1:586:47
3Vilma PerssonOK Skogsfalken20:36+3:497:27
4Ellen AnderssonStigmännen Karlshamns OK21:01+4:147:36

H18

3 260 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas JonssonOK Orion19:315:59
2Axel HalvarssonKarlskrona SOK20:31+1:006:17
3Alexander GraadRonneby OK20:46+1:156:22
4Mathias BlomsterRonneby OK24:21+4:507:28

D16

2 480 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ebba BerglinKarlskrona SOK18:097:19
2Linnea DagsbergOK Orion20:22+2:138:12
3Hanna JohannessonRonneby OK20:41+2:328:20
4Lovisa JohanssonKarlskrona SOK20:45+2:368:22
Ellen WahlbomOK Orionej start

H16

2 480 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Love CarlssonOK Orion17:477:10
2Simon GiselssonRonneby OK18:34+0:477:29
3Aron ThorénRonneby OK20:00+2:138:03
4Anton GlivesonRonneby OK20:04+2:178:05
5Elias TorstenssonEmmaboda Verda OK21:13+3:268:33
6Erik HanssonKarlskrona SOK23:14+5:279:22
Gustav ÅmanOK Vilse 87ej start

D14

2 270 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara AnderssonOK Orion13:305:56
2Vilmalee SuwanOK Vilse 8715:27+1:576:48
3Elin EmilssonOK Skogsfalken16:02+2:327:03
4Ella SöderbergOK Skogsfalken16:34+3:047:17
5Hanna RingRonneby OK17:16+3:467:36
6Nellie NilssonOK Orion17:18+3:487:37
7Amanda SvenssonOK Orion18:04+4:347:57

H14

2 270 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maxim OmelchenkoKarlskrona SOK13:065:46
2Arvid KronmarKarlskrona SOK13:33+0:275:58
3Hugo LarssonKarlskrona SOK14:17+1:116:17
4Arvid BlomsterRonneby OK14:33+1:276:24
5Anton TörnqvistKarlskrona SOK15:12+2:066:41
6Jakob WilhelmssonKarlskrona SOK15:38+2:326:53
7Max PerssonOK Skogsfalken15:39+2:336:53
8Erik OscarssonOK Orion15:54+2:487:00
9Emil ViktorssonOK Skogsfalken16:47+3:417:23
10Filip HåkanssonOK Orion17:06+4:007:31
11Fabian AnderssonRonneby OK19:23+6:178:32
12Nils PerssonKarlskrona SOK21:34+8:289:30

D12

1 590 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ina ÅmanOK Vilse 8711:207:07
1Emma ZettervallKarlskrona SOK11:207:07
3Emma EmilssonOK Skogsfalken11:32+0:127:15
4Lisa SwartzOK Orion12:43+1:237:59
5Sandra WiduchKarlskrona SOK13:17+1:578:21
6Agnes BerlinOK Orion14:07+2:478:52
7Vilma EngströmOK Orion15:03+3:439:27
8Maja BäcklundRonneby OK16:28+5:0810:21
9Alma SvennerudKarlskrona SOK19:52+8:3212:29
Amelia SvenssonOK Orionej start

H12

1 590 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linus VernströmRonneby OK9:396:04
2Oskar ErikssonRonneby OK11:03+1:246:56
3Axel BrattOK Orion12:29+2:507:51
4Melker LarssonOK Orion12:46+3:078:01
5Nils SwartzOK Orion13:14+3:358:19
6Max BlomkvistKarlskrona SOK13:15+3:368:20
7Damien HammarströmKarlskrona SOK13:18+3:398:21
8Oliver HåkanssonOK Orion14:25+4:469:04
9Carl SpåhlOK Orion17:04+7:2510:44
10David MilendahlKarlskrona SOK21:40+12:0113:37
Emil AlbinssonOK Skogsfalkenej start

D10

1 400 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lova KronmarKarlskrona SOK11:037:53
2Kerstin DomeijKarlskrona SOK11:22+0:198:07
3Hanna BäcklundRonneby OK14:34+3:3110:24
4Elin SaleskogRonneby OK14:57+3:5410:40
5Maja MånssonOK Orion17:06+6:0312:12
6Josefina AndraeOK Vilse 8718:32+7:2913:14
Alva EngströmOK Orionej start

H10

1 400 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil RingRonneby OK9:537:03
2Eddie KarlssonOK Vilse 8710:51+0:587:45
3Wille VernströmRonneby OK12:45+2:529:06
4Jakob OmelchenkoKarlskrona SOK12:47+2:549:07
5Arvid ErikssonRonneby OK19:19+9:2613:47

D40

2 480 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jenny HåkanssonOK Orion19:037:40
2Anna-Karin JonssonOK Orion21:47+2:448:47
3Malin SvenssonOK Orion21:48+2:458:47
Josefine AlbinssonOK Skogsfalkenej start

H40

2 850 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingemar ErikssonRonneby OK17:576:17
2Ola SöderbergOK Skogsfalken17:59+0:026:18
3Johan SwartzOK Orion20:34+2:377:12

D45

2 480 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martina KarlssonOK Vilse 8720:308:15
2Sara ElfvingRonneby OK20:50+0:208:24
3Ingela AnderssonOK Orion24:59+4:2910:04
4Malin ÅmanOK Vilse 8727:05+6:3510:55

H45

2 850 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Niklas BrattOK Orion17:126:02
2Ulf JungstrandOK Skogsfalken18:00+0:486:18
3Åke LarssonStigmännen Karlshamns OK19:29+2:176:50
4Ulf ÅmanOK Vilse 8721:41+4:297:36
5Johan JacobssonOK Orion22:55+5:438:02
6Lars ThorénRonneby OK23:06+5:548:06
7Ola JönssonOK Vilse 8724:57+7:458:45
8Pierre DanielssonOK Skogsfalken25:08+7:568:49
9Magnus KärvhagOK Skogsfalken26:35+9:239:19
10Anders MalmqvistMotala AIF OL30:15+13:0310:36

D50

2 310 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena SwartzOK Orion18:598:13
2Gunilla GustafssonOK Orion22:42+3:439:49
3Barbro KärvhagOK Skogsfalken28:54+9:5512:30

H50

2 480 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats AnderssonOK Orion19:307:51
2Anders NilssonOK Orion21:48+2:188:47
Mikael WahlbomOK Orionej start

D55

2 310 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kati NémethStigmännen Karlshamns OK19:088:16
2Ann-Christin Nero ForsmanRonneby OK20:52+1:449:01
3Ingrid E StrömRonneby OK21:34+2:269:20
4Kerstin TjernlundOK Vilse 8722:15+3:079:37
5Ann ÖhlinStigmännen Karlshamns OK23:24+4:1610:07

H55

2 480 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingemar MånssonRonneby OK21:208:36
2Bo PeterssonLessebo OK22:52+1:329:13
3Tore TjernlundOK Vilse 8728:34+7:1411:31

H60

2 310 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per NilssonStigmännen Karlshamns OK18:318:00
2Lennart SmedenmarkRonneby OK20:37+2:068:55
Lennart SohlinOK Orionej godkänd

D65

1 980 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena SöderbergOK Skogsfalken17:148:42
2Margareta SvenssonOK Vilse 8718:15+1:019:13
3Gunnel MånssonOK Vilse 8719:03+1:499:37
4Bigge BengtssonStigmännen Karlshamns OK19:56+2:4210:04

H65

2 310 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lennart AnderssonOK Orion18:398:04
2Anders PerssonOK Vilse 8719:45+1:068:32
3Lars SvenssonOK Vilse 8720:36+1:578:55
4Nils-Arne HåkanssonStigmännen Karlshamns OK20:48+2:099:00
5Lars-Gunnar BengtssonStigmännen Karlshamns OK21:32+2:539:19
6Owe NilssonStigmännen Karlshamns OK22:46+4:079:51
7Karl-Axel EngströmOK Orion22:54+4:159:54
8LarsOwe StrömRonneby OK27:26+8:4711:52

D70

1 980 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Birgitta OlssonRonneby OK18:209:15
2Gullevi SvenssonRonneby OK19:17+0:579:44
3Inga-Lill WikingssonStigmännen Karlshamns OK20:18+1:5810:15

H70

2 310 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran AnderssonStigmännen Karlshamns OK18:438:06
2Ingemar AnderssonOK Orion22:56+4:139:55
3Yngve MagnussonOK Orion27:14+8:3111:47 Ladda ner rutt i gpx-format

H75

1 980 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roland KarlssonRonneby OK17:388:54
2Bengt BergqvistStigmännen Karlshamns OK24:09+6:3112:11
3Leif SjögrenOK Orion30:16+12:3815:17
4Ragnar OlssonRonneby OK34:13+16:3517:16

Inskolning

1 030 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Disa LundbergKarlskrona SOKfullföljt

U1

1 150 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Holger DomeijKarlskrona SOK11:289:58
2Märta SvennerudKarlskrona SOK12:16+0:4810:40
3Olle SaleskogRonneby OK14:11+2:4312:20
4Sophie WiduchKarlskrona SOK17:08+5:4014:53

U2

1 450 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elias KronmarKarlskrona SOK15:3410:44
2Linar JonassonKarlskrona SOK19:23+3:4913:22
3Malva LarssonOK Orion23:28+7:5416:11
Elin NilssonKarlskrona SOKej start

Öppen motion 3

2 850 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jennifer SvenssonOK Gynge25:228:54
2Leo JohanssonOK Orion25:37+0:158:59
3Åke ÖstberghKarlskrona SOK27:34+2:129:40
4Frida EngströmOK Orion35:01+9:3912:17
5Paula AndraeOK Vilse 8735:07+9:4512:19
6Josefin MolanderKarlskrona SOK39:12+13:5013:45

Öppen motion 7

2 940 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pontus PeterssonOK Orion18:346:18
2David HåkanssonOK Gynge18:53+0:196:25
3Fredrik BerntssonSkåneslättens OL20:28+1:546:57
4Peter SunnegårdhRonneby OK22:15+3:417:34
5Johan Eliasson 23:26+4:527:58 Ladda ner rutt i gpx-format
6Henrik ViktorssonOK Skogsfalken25:52+7:188:47
7Anna ErikssonRonneby OK26:47+8:139:06
8Eskil JohanssonOK Orion29:21+10:479:58
9Christian LindblomStigmännen Karlshamns OK32:16+13:4210:58
10Roland HermanssonOK Gynge42:20+23:4614:23
11Bodil HermanssonOK Gynge42:21+23:4714:24
12Eric TenlandStigmännen Karlshamns OK42:23+23:4914:24

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser