Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för MtbO, SM, sprint

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: MtbO, SM, sprint
Arrangörsorganisation: Söderhamns OK
Datum: fredag 4 september 2015

D21 SM

5 850 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Cecilia ThomassonFältjägarnas IF23:594:05
2Annika WigrenLunds OK28:26+4:274:51
3Emelie HolmströmJärla Orientering29:52+5:535:06
4Sara ForsgrenOK Nolaskogsarna30:48+6:495:15
5Susanne WallenborgOK Kontinent30:55+6:565:17
6Karin E GustafssonGarphyttans IF31:58+7:595:27
7Linda ByströmStora Tuna OK35:44+11:456:06
8Laura Csucs-FenyvesiIFK Mora OK37:31+13:326:24
Katarina HammasVäsby OKej start

H21 SM

6 830 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marcus JanssonGarphyttans IF26:023:48
2Marcus WadellUlricehamns OK26:09+0:073:49
3Marcus HylénOK Kåre26:30+0:283:52
4Jiri ProchazkaDomnarvets GOIF26:43+0:413:54
5Linus MoodOK Roslagen27:36+1:344:02
6Patrik SvedbergGävle OK31:27+5:254:36
7Mathias WilhelmssonStora Tuna OK31:39+5:374:38
8Erik FrostIFK Mora OK32:29+6:274:45
9Martin BergströmKvarnsvedens GOIF OK34:10+8:085:00
10Klaus CsucsIFK Mora OK35:16+9:145:09
11Henrik FröjdRehns BK36:48+10:465:23
12Daniel SteenHaninge SOK39:10+13:085:44
13Tobias SteenHaninge SOK39:22+13:205:45
14Sebastian SvärdHaninge SOK43:04+17:026:18
Anders FriskAttunda OKdiskvalificerad
Ola JäderbergLeksands OKej godkänd
Anton PerssonOK Pan-Kristianstadej godkänd
Richard KarlssonRyda SKej godkänd
Jonn Are MyhrenIFK Lidingö SOKej start

D17-20 JSM

4 920 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elvira LarssonRyda SK26:045:17
2Kajsa EngströmOK Kåre26:20+0:165:21
3Rebecka HylanderNyköpings OK28:28+2:245:47
4Erica EdmanSäterbygdens OK29:21+3:175:57
5Erika DuhlboIFK Mora OK33:46+7:426:51

H17-20 JSM

5 850 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar SandbergSäterbygdens OK20:433:32
2Pontus AlfredssonOK Tyr24:08+3:254:07
3Filip BergströmKvarnsvedens GOIF OK24:52+4:094:15
4Hampus LarssonFK Göingarna25:40+4:574:23
5Martin BergmanOK Kåre26:01+5:184:26
6Daniel AnderssonOK Löftan27:25+6:424:41
7Fredrik NorlinIFK Mora OK28:25+7:424:51
8Simon KappelHaninge SOK29:04+8:214:58
9Nicklas DeWittLänna IF30:40+9:575:14
10Felix BjörkblomSöders-Tyresö39:40+18:576:46
11Filip OlssonVäsby OK39:41+18:586:47
Douglas Fransson LeeOK Alehofej godkänd

D16 USM

4 550 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erica OlssonOK Djerf18:083:59
2Emelie BrudinIFK Mora OK19:40+1:324:19
3Adelina FunkeLeksands OK21:17+3:094:40
4Emma JonssonOK Tor21:59+3:514:49
5Elin HållHJS-Vansbro OK22:18+4:104:54
6Elin NorlinIFK Mora OK26:52+8:445:54

H16 USM

4 920 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emil ArvidssonSäterbygdens OK23:024:40
2Gustav JonssonOK Tor23:30+0:284:46
3Rasmus NordgrenOK Kåre25:07+2:055:06
4Rikard BergströmKvarnsvedens GOIF OK26:00+2:585:17
5Emil AnderssonHaninge SOK27:01+3:595:29
6Simon FreylandEksjö SOK38:06+15:047:44
Jakob BergmanOK Kåreej godkänd
Axel ErikssonKvarnsvedens GOIF OKej start

D14

3 800 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ebba ErikssonKvarnsvedens GOIF OK23:056:04
2Alma KappelVisborgs OK25:26+2:216:41

H14

4 550 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Samuel StålnäbbKvarnsvedens GOIF OK19:134:13
2Melker NordgrenOK Kåre19:27+0:144:16
3Emil BybergKvarnsvedens GOIF OK20:12+0:594:26
4Filip BrodénLeksands OK23:43+4:305:12
Linus AlbinssonJärfälla OKej start

D12

3 110 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Moa WallenborgOK Kontinent23:007:23

H12

3 800 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin BlombergSegersta OK23:176:07
2Viktor LöfgrenSödertälje-Nykvarn OF24:05+0:486:20
3Emil GranathIF Hallby SOK30:12+6:557:56
4Anton SjödinGustavsbergs OK44:22+21:0511:40

D40 VSM

4 920 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin FreylandSOK Aneby33:256:47
2Helene RipaHaninge SOK36:39+3:147:26
3Sussie BjörklundKvarnsvedens GOIF OK38:29+5:047:49
4Liselott NordgrenOK Kåre43:50+10:258:54
5Johanna AlmlundHaninge SOK57:04+23:3911:35
6Annika OlssonOK Djerf1:13:09+39:4414:52
Ulrika AnderssonHaninge SOKej godkänd
Malin AlbinssonJärfälla OKej start

H40 VSM

5 850 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus BlåuddOK Rodhen22:233:49
2Pontus FunkeLeksands OK24:55+2:324:15
3Peter AlbinssonJärfälla OK25:49+3:264:24
4Jens AnderssonOK Roslagen26:17+3:544:29
5Mikael JohanssonVärend GN OL26:39+4:164:33
6Ronnie PetterssonHaninge SOK27:20+4:574:40
7Stefan FalkValbo AIF28:47+6:244:55
8Ola ErikssonKvarnsvedens GOIF OK29:12+6:494:59
9Henrik JonssonOK Tor30:01+7:385:07
10Magnus EliassonDomnarvets GOIF30:16+7:535:10
11Magnus AnderssonIFK Mora OK30:31+8:085:12
12Henrik LöfgrenSödertälje-Nykvarn OF30:50+8:275:16
13Magnus WallenborgOK Kontinent31:53+9:305:27
14Ola SvärdHaninge SOK32:16+9:535:30
15Peter BergströmKvarnsvedens GOIF OK32:56+10:335:37
16Anders AhlOK Norrvirdarna33:46+11:235:46
17Benny WiklundFinspångs SOK34:11+11:485:50
18Stefan StridValbo AIF35:15+12:526:01
19Patrik TidermanSöders-Tyresö35:51+13:286:07
20Janne SkarnerLeksands OK36:04+13:416:09
21Johan GranathIF Hallby SOK37:04+14:416:20
22Magnus BrodénLeksands OK38:48+16:256:37
23Peter OlssonOK Djerf39:24+17:016:44
24Manne FreylandSOK Aneby42:31+20:087:16
25David NolåkersKvarnsvedens GOIF OK43:05+20:427:21
26Anders NorlinIFK Mora OK46:59+24:368:01
Mikael NolåkersKvarnsvedens GOIF OKdiskvalificerad
Tony LarssonOK Skogsfalkenej godkänd
Nils PistoraLunds OKej godkänd
Stefan JohanssonOK Kåreej godkänd

D50 VSM

4 550 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annika EngströmOK Kåre20:354:31
2Maud AnglebrantIFK Mora OK20:44+0:094:33
3Anki BergmanOK Kåre21:31+0:564:43
4Lisbeth CelanderKristinehamns OK33:10+12:357:17
5Eva JonssonFinspångs SOK35:01+14:267:41

H50 VSM

4 920 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kenneth SvenssonFinspångs SOK23:324:46
2Per LeidevallDomnarvets GOIF25:50+2:185:15
3Göran AnderssonJärla Orientering26:14+2:425:19
4Erik NylundJärfälla OK27:47+4:155:38
5Steven HaleOK Kåre28:42+5:105:50
6Peter RosénAlfta-Ösa OK28:43+5:115:50
7Frank SteinerJärfälla OK28:50+5:185:51
8Kjell KlarSäterbygdens OK29:02+5:305:54
9Peter HedbergLunds OK30:04+6:326:06
10Göran PerssonVärend GN OL30:38+7:066:13
11Magnus HellbergEskilstuna OL30:48+7:166:15
12Anders StjerndahlIFK Lidingö SOK30:49+7:176:15
13Eero NiemiSkogslöparna31:35+8:036:25
14Åke KappelVisborgs OK31:54+8:226:29
15Stefan KillbergKvarnsvedens GOIF OK32:40+9:086:38
16Kjell FranssonOK Alehof34:56+11:247:06
17Leif CelanderKristinehamns OK36:14+12:427:21
18Magnus AnderssonOK Kolmården37:10+13:387:33
19Johan SköldJärfälla OK42:26+18:548:37
20Mikael KullinOK Tyr44:42+21:109:05
Gunnar NilssonFinspångs SOKej godkänd
Stefan KollbergEksjö SOKej godkänd
Mats JohanssonIFK Mora OKutgått
Håkan LångLänna IFej start

H60 VSM

4 550 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders ThomassonUlricehamns OK19:314:17
2Åke GustafssonBergnäsets AIK20:38+1:074:32
3Lars SahlbergIK Jarl Rättvik20:42+1:114:32
4Esbjörn AndrénKvarnsvedens GOIF OK20:56+1:254:36
5Claes-Göran LundbergUlricehamns OK21:04+1:334:37
6Håkan LindbergVäsby OK21:08+1:374:38
7Gunnar MunkteliusSurahammars SOK21:23+1:524:41
8Ronny HedlundOK Södertörn24:01+4:305:16
9Lars PonténIF Thor26:13+6:425:45
10Bengt AnderssonSöders-Tyresö27:08+7:375:57
11Bernt ErikssonSpårvägens OK29:08+9:376:24
Sten GranathTjällmo-Godegårds OKej godkänd
Hans OlevikEdsbyns OKej godkänd
Sonny MyrefeltKalmar OKej start

Öppen motion 1

2 510 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Torbjörn HållHJS-Vansbro OK14:265:45
2Anton HenrikssonSöderhamns OK20:19+5:538:05
3Nils BlombergSegersta OK37:42+23:1615:01
4Einar BlombergSegersta OK43:59+29:3317:31

Öppen motion 5

3 800 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Håkan BybergKvarnsvedens GOIF OK23:276:10
2Karin JäderbergLeksands OK23:56+0:296:17
3Anders StålnäbbKvarnsvedens GOIF OK26:06+2:396:52
4Anita KlarSäterbygdens OK26:27+3:006:57
5Ing-Britt SwedenborgLunds OK27:03+3:367:07
6Mats SjödinGustavsbergs OK28:30+5:037:30
7Bertil TallqvistSkene Sim o IS30:31+7:048:01
8P-O AmrenNSK34:42+11:159:07
Torbjörn GustafssonJärla Orienteringej godkänd

Öppen motion 9

5 850 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malin EngströmOK Kåre32:015:28
2Måns LarssonIF Alpina Falun33:04+1:035:39
3Ulf AnderssonHaninge SOK35:07+3:066:00
4Zuzana MacúchováDomnarvets GOIF35:42+3:416:06
5Carina SandbergSäterbygdens OK38:10+6:096:31

D21 Övriga

5 850 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingrid StengårdIF Sibbo-Vargarna27:574:46

H50 Övriga

4 920 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Janne TurpiainenHyvinkään Rasti33:296:48

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser