Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran OL sprint

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran OL sprint
Arrangörsorganisation: VK Uvarna
Datum: torsdag 3 september 2015

Damer lång

1 800 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christina FlordalLjusdals OK31:3517:32
2Heléne CardellTimrå SOK35:39+4:0419:48
3Ingrid PeterssonSundsvalls OK41:54+10:1923:16
4Ulla HellmanSundsvalls OK45:26+13:5125:14
5Margareta NobornSundsvalls OK47:09+15:3426:11
6Elisabet LundgrenSundsvalls OK47:54+16:1926:36
Elvy PeterssonSundsvalls OKutgått

Herrar lång

1 800 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats AnderssonSelånger SOK22:1012:18
2Sven Erik SundinSelånger SOK24:24+2:1413:33
3Inge HultmanKovlands IF24:58+2:4813:52
4Ingmar SöderströmSundsvalls OK26:37+4:2714:47
5Jan HammarbergSundsvalls OK27:05+4:5515:02
6Karl-Erik NorlingSundsvalls OK27:09+4:5915:05
7Håkan EnerudTimrå SOK27:16+5:0615:08
8Inge FröjdSundsvalls OK29:28+7:1816:22
9Jon FlordalLjusdals OK32:11+10:0117:52
10Tore LundgrenSundsvalls OK33:33+11:2318:38
11Sten-Olov HellbergSundsvalls OK34:30+12:2019:10
12Sören JanssonSundsvalls OK40:23+18:1322:26
Sten Åke VedinSelånger SOKej godkänd

Damer kort

1 500 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Berith LindvallSundsvalls OK28:0218:41
2Hjördis FridlundKovlands IF32:40+4:3821:46
3Kajsa RembSelånger SOK35:09+7:0723:26
Monica ÅkerstedtSundsvalls OKej godkänd

Herrar kort

1 500 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunder BorgKovlands IF21:5514:36
2Ove PerssonKovlands IF22:27+0:3214:58
3Kjell AnderssonSundsvalls OK22:38+0:4315:05
4Gunnar MellinTimrå SOK23:08+1:1315:25
5Bernt KårbergTimrå SOK23:27+1:3215:38
6Gunnar JonssonKovlands IF25:26+3:3116:57
7Lennart ÖsterbergSundsvalls OK25:42+3:4717:08
8Lars-Göran ForsTimrå SOK26:05+4:1017:23
9Nils Erik HellgrenKovlands IF26:58+5:0317:58
10Gunnar NorénNjurunda OK27:18+5:2318:12
11Gunnar HellmanSundsvalls OK28:55+7:0019:16
12Bengt LarssonKovlands IF30:13+8:1820:08
13Ove BoströmTimrå SOK30:31+8:3620:20
14Yngve LarssonKovlands IF31:50+9:5521:13
15Göte BengtssonIF Strategen33:03+11:0822:02
16Esbjörn WibergKovlands IF38:19+16:2425:32
Per HedströmIF Strategenej godkänd
Lars-Magnus StrömSundsvalls OKej godkänd
Göran BergSundsvalls OKej start

Promenad

1 000 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kristina NorlingSundsvalls OK17:1417:14
2Jan RydfjällSundsvalls OK18:36+1:2218:36
3Anita NorénNjurunda OK20:05+2:5120:05
4Kerstin BrunnSundsvalls OK21:28+4:1421:28
5Rune FridlundKovlands IF21:48+4:3421:48
6Yvonne JohanssonVK Uvarna22:47+5:3322:47

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser