Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Nyårsorienteringen

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Nyårsorienteringen
Arrangörsorganisation: Tormestorps IF
Datum: fredag 1 januari 2016

Öppen Motion 1 Dam

14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Smilla AnderstoftVästerås SOK22:10
2Ann-Sofie AndertoftVästerås SOK26:12+4:02
3Evelina BengtssonOK Tyringe32:15+10:05
4Vera ViktorssonTormestorps IF32:36+10:26
5Diana WelinTormestorps IF32:58+10:48
6Marita PusaFK Boken33:05+10:55
7Gun HanssonYstads OK37:46+15:36
8Kerstin NilssonTormestorps IF38:25+16:15
9Astrid KraftAlmby IK42:13+20:03
10Kerstin KempeLinköpings OK43:28+21:18
11Brita DahlbergHässleholms OK49:10+27:00
12Bibzi PerssonHässleholms OK54:59+32:49
13Yvonne Petersenklubblös55:00+32:50
14Kristina LandgrenMalmö OK1:20:05+57:55

Öppen Motion 1 Herr

18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Jens AndertoftVästerås SOK22:17
2Noah AndertoftVästerås SOK22:57+0:40
3Leo Karlsson ForsbergOK Vilse 8729:20+7:03
4Villyam JohanssonOK Tyringe31:21+9:04
5Anton KarlssonFK Finn34:00+11:43
6Carl JohanssonOK Tyringe36:33+14:16
7Daniel KraftAlmby IK39:22+17:05
8Alexander BjärbyFrosta OK39:43+17:26
9Wilhelm LindbergHässleholms OK40:55+18:38
10Karl Erik NilssonTormestorps IF42:37+20:20
11Jan DahlbergHässleholms OK44:46+22:29
12Eric TenlandStigmännen Karlshamns OK47:28+25:11
13Roland EkelöfStigmännen Karlshamns OK52:10+29:53
14Björn PerssonHässleholms OK55:20+33:03
14Rolf Petersenklubblös55:20+33:03
16Freddy Olssonklubblös57:10+34:53
16Åke OlssonHässleholms OK57:10+34:53
Erik MånssonSödertälje Nykvarnej godkänd

Öppen Motion 2 Dam

19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Inger GlansOK Torfinn40:05
2Helen AndertoftMarkaryds FK41:02+0:57
3Kati NémethStigmännen Karlshamns OK42:27+2:22
4Kerstin NilssonOK Gynge44:55+4:50
5Sofia StiblertTockarps IK47:40+7:35
6Linnéa SjölanderOK Gynge47:44+7:39
7Susanne Hagelin/BengtssonOK Tyringe48:29+8:24
8Mona EnforsTockarps IK53:05+13:00
9Kerstin MartinssonOK Tyringe53:23+13:18
10Torill SvendsenFrosta OK1:04:17+24:12
11Karin KraftAlmby IK1:10:10+30:05
11Felicia LindbergHässleholms OK1:10:10+30:05
13Britt ÅkessonHässleholms OK1:11:17+31:12
14Fredrika KindlundhFK Finn1:12:57+32:52
15Maria Fosterklubblös1:21:04+40:59
16Anna AronssonHässleholms OK1:21:37+41:32
16Carina AronssonHässleholms OK1:21:37+41:32
Marianne SjölanderOK Gyngeej godkänd
Asta NilssonHärlövs IFej godkänd

Öppen Motion 2 Herr

18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Mathias HåkanssonTormestorps IF37:46
2Leif ClaessonTormestorps IF41:05+3:19
3Gunnar PerssonTormestorps IF42:54+5:08
4Jonatan KraftAlmby IK44:03+6:17
5Marcus HåkanssonTormestorps IF44:59+7:13
6Björn NordströmHässleholms OK45:10+7:24
7Sven-Åke AndertoftMarkaryds FK48:17+10:31
8Roland ErikssonHästveda OK48:34+10:48
9Michael HåkanssonTormestorps IF48:48+11:02
10Torgny ÅstedtHärlövs IF50:00+12:14
11Lars LindebergSkåneslättens OL50:22+12:36
12Olle EnforsTockarps IK52:05+14:19
13Lennart MånssonRingsjö OK54:20+16:34
14Marcus BengtssonOK Tyringe56:10+18:24
15Adrian EngströmSkåneslättens OL58:02+20:16
15Roland NilssonSkåneslättens OL58:02+20:16
17Curth SvenssonSkåneslättens OL1:16:17+38:31
18Bertil JohanssonSkåneslättens OL1:21:04+43:18

Öppen Motion 5 Dam

9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Ina LindebergSkåneslättens OL42:22
2Ann-Sofie BrinkMarkaryds FK42:55+0:33
3Ingrid JohanssonLaholms IF OK47:26+5:04
4Bente KällVäxjö OK48:49+6:27
5Christina SegerslättSkåneslättens OL48:56+6:34
6Anneli KarlssonFK Finn50:25+8:03
7Helena KristianssonHässleholms OK1:00:04+17:42
8Ann-Charlotte JensenHässleholms OK1:10:38+28:16
9Jenny Björnssonklubblös1:25:47+43:25

Öppen Motion 5 Herr

25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Ergand MartinssonOK Tyringe40:15
2Bo OlofssonHästveda OK41:30+1:15
3Arne AnderssonOK Torfinn45:28+5:13
4Roy FranssonÄrla IF47:15+7:00
5Gert OlssonSkåneslättens OL51:14+10:59
6Lars-Gunnar BengtssonStigmännen Karlshamns OK52:48+12:33
7Hans-Inge ReimersHästveda OK54:21+14:06
8Raimo SalminenOK Pan-Kristianstad58:15+18:00
9Rolf OhrlanderOK Pan-Kristianstad59:20+19:05
10Daniel HellbergLunds OK59:38+19:23
11Bengt IvarssonOK Tyringe1:01:15+21:00
12Leif MalmMarkaryds FK1:03:53+23:38
13Nils-Åke NilssonHärlövs IF1:04:19+24:04
14Nils-Erik BondessonFrosta OK1:05:24+25:09
15Bertil OlofssonAndrarums IF1:07:21+27:06
16Sven-Erik PerssonFrosta OK1:08:30+28:15
17Bengt-Åke NilssonOK Torfinn1:08:32+28:17
18Stefan NilssonYstads OK1:12:28+32:13
19Jon MobergFK Göingarna1:13:10+32:55
20Kenneth LindborgHässleholms OK1:21:56+41:41
21Hubert HugossonOK Gynge1:30:39+50:24
22Tor HellbergLunds OK1:47:51+1:07:36
Roger BergvikVäxjö OKej godkänd
Ola AndertoftMarkaryds FKej godkänd
Ingemar TuressonMalmö OKej godkänd

Öppen Motion 6 Dam

9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Lovisa WeidenSkåneslättens OL45:03
2Lotten KindlundhFK Finn51:53+6:50
3Linda WesterlundFrosta OK1:00:42+15:39
4Britt-Marie BengtssonFK Åsen1:01:31+16:28
5Sara LarssonOK Bävern1:01:40+16:37
6Karin Johanssonklubblös1:25:47+40:44
7Anna Askklubblös2:26:10+1:41:07
Christina OlssonSkåneslättens OLej godkänd
Anna LjungqvistLunds OKej godkänd

Öppen Motion 6 Herr

18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Björn HellrupOK Pan-Kristianstad37:39
2Sven-Inge SvenssonHässleholms OK43:33+5:54
3Henrik LarssonFK Göingarna44:25+6:46
4Bengt BengtssonTormestorps IF47:40+10:01
5Jonas JönssonOK Tyringe49:02+11:23
6Raul HindovLunds OK49:17+11:38
7Mattias KovacicFrosta OK49:45+12:06
8Carl AspegrenHässleholms OK51:15+13:36
9Håkan KarlssonFK Finn51:25+13:46
10Sverker ErikssonOK Gynge54:40+17:01
11Pontus NilssonÅhus friidrottsklubb56:15+18:36
12Fredrik FredboYstads OK1:00:43+23:04
13Andreas EnforsTockarps IK1:02:13+24:34
13Håkan NilssonMalmö OK1:02:13+24:34
15Anders Hellrupklubblös1:05:56+28:17
16Stefan Anderssonklubblös1:22:29+44:50
17Hans Askklubblös2:26:15+1:48:36
Sten SegerslättSkåneslättens OLej godkänd

Öppen Motion 8 Dam

4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Ingela EkelövSkåneslättens OL1:17:44
2Lucie KomarkovaHjärnarps GH OL1:19:35+1:51
3Jessica KarlssonOK Torfinn1:28:02+10:18
4Anna BjärbyFrosta OK1:45:37+27:53

Öppen Motion 8 Herr

12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Pär FridsellOK Pan-Kristianstad53:44
2Johnny NimvikLunds OK56:57+3:13
3Fabian LjungqvistLunds OK57:13+3:29
4Bengt OlssonEslövs FK57:19+3:35
5Håkan ErikssonHästveda OK1:00:15+6:31
6Göran MånssonOK Dacke1:01:13+7:29
7Ingmar EkelövSkåneslättens OL1:02:10+8:26
8Nils HelmerssonHässleholms OK1:02:34+8:50
9Henrik AnderssonHässleholms OK1:07:33+13:49
10Leif LindauOK Torfinn1:10:38+16:54
11Sebastian GieseMalmö OK1:18:55+25:11
12Julius KindlundhFK Finn1:20:48+27:04

Öppen Motion 9 Dam

2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Lisa Jonsson-NordinSkåneslättens OL1:10:34
2Angelica EngströmSkåneslättens OL1:16:27+5:53

Öppen Motion 9 Herr

3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Martin NilssonMalungs OK Skogsmårdarna49:38
2Mikael NilssonOK Kontinent1:21:52+32:14
3André BjärbyFrosta OK1:31:55+42:17

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser