Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, sprint, Södermanland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, sprint, Södermanland
Arrangörsorganisation: OK Måsen
Datum: fredag 27 maj 2016

D21

2 700 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johanna EngströmOK Hällen16:136:00
2Anna SporrongOK Hällen16:30+0:176:06
3Therese KlintbergLinköpings OK16:40+0:276:10
4Susen LöschÄrla IF16:45+0:326:12
5Jenny ErikssonOK Kåre17:25+1:126:27
6Sandra Karlsson BierfeldtÄrla IF17:27+1:146:27
7Linda RinaldoOK Tor17:38+1:256:31
8Karin JosefssonOK Hällen18:17+2:046:46
9Ida HylanderNyköpings OK18:34+2:216:52
10Linn PetterssonOK Hällen18:38+2:256:54
11Ida WadmanKatrineholms OK19:15+3:027:07
12Sara ÖbergOK Hällen19:23+3:107:10
13Emma KantarpÄrla IF20:02+3:497:25
14Ida ForsénTullinge SK22:05+5:528:10

H21

3 050 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon HedlundÄrla IF15:365:06
2Filip GrahnHestra IF15:49+0:135:11
3Didrik HallNyköpings OK15:57+0:215:13
4Oscar VångellÄrla IF16:06+0:305:16
5Gustaf SundbüeOK Hällen16:23+0:475:22
6Erik LiljequistSödertälje-Nykvarn Orientering16:27+0:515:23
7Robbin KantarpÄrla IF16:44+1:085:29
8Halvor Eid NielsenÄrla IF16:58+1:225:33
8Henrik AnängenNyköpings OK16:58+1:225:33
10Kalle LarssonÄrla IF17:01+1:255:34
11Tommy SöderbergOK Hällen17:07+1:315:36
12Tomas ReibringNyköpings OK17:33+1:575:45
13Patrik LindÄrla IF18:05+2:295:55
14Torbjörn KölzowOK Ravinen19:06+3:306:15
15Oskar EngmanNyköpings OK19:51+4:156:30
16Adam HellstadiusOK Hällen22:02+6:267:13
Andreas ZeijlonOK Hällenej godkänd
Björn WistrandOK Hällenej start

D20

2 610 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna KindlundhSödertälje-Nykvarn Orientering18:006:53
2Ylva PaavoOK Klemmingen26:00+8:009:57

H20

2 700 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Valdemar AskeljungOK Klemmingen22:408:23

D18

2 210 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linnéa CarlssonOK Hällen17:478:02
2Chantelle HesselbergOK Hällen18:13+0:268:14
3Linn LauridsenKatrineholms OK18:56+1:098:34
4Norna MolinOK Klemmingen20:30+2:439:16
5Rebecca WinsnesSödertälje-Nykvarn Orientering28:23+10:3612:50

H18

2 610 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludvig EkNyköpings OK14:305:33
2Carl CarlssonNyköpings OK14:36+0:065:35
3Arvid LinderOK Hällen15:21+0:515:52
4Johan HagströmerOK Klemmingen15:58+1:286:07
5Albin LarssonKatrineholms OK16:17+1:476:14

D16

2 190 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida ZeijlonOK Hällen14:326:38
2Signe NilssonNyköpings OK15:17+0:456:58
3Matilda LarssonOK Hällen17:07+2:357:48
4Nadja Dixon KassmanNyköpings OK19:28+4:568:53
5Wilma LarssonOK Tor21:09+6:379:39
Linnéa GustafssonOK Hällenej start

H16

2 190 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik WigleSödertälje-Nykvarn Orientering11:245:12
2Philip CarlssonNyköpings OK11:44+0:205:21
3Ludvig HolmqvistOK Tor11:50+0:265:24
4William NilssonNyköpings OK12:10+0:465:33
5Christoffer AhlsénSödertälje-Nykvarn Orientering12:28+1:045:41
6Pontus BierfeldtÄrla IF12:29+1:055:42
7Casper HedarOK Tor12:44+1:205:48
8Albin FalkNyköpings OK14:08+2:446:27
9Isak ErikssonNyköpings OK17:41+6:178:04
10Oskar KällmanOK Hällen17:56+6:328:11
11Ola EklundKatrineholms OK17:58+6:348:12

D14

1 930 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malin BierfeldtÄrla IF14:087:19
2Sofia WigleSödertälje-Nykvarn Orientering15:17+1:097:55
3Alice EkNyköpings OK15:30+1:228:01
4Ella StenilsOK Hällen15:31+1:238:02
5Caroline GuttkeNyköpings OK16:53+2:458:44
6Hillevie SvärdSträngnäs-Malmby OL17:46+3:389:12
7Elsa LinderOK Hällen18:45+4:379:42
8Sara HedeSödertälje-Nykvarn Orientering19:26+5:1810:04
9Vera CarlssonOK Hällen22:44+8:3611:46
10Emma WesterlundNyköpings OK24:58+10:5012:56
11Tindra EkholmOK Måsen26:01+11:5313:28
12Frida JardingNyköpings OK31:33+17:2516:20

H14

1 930 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo KindbornOK Hällen11:175:50
1David BorgSödertälje-Nykvarn Orientering11:175:50
3Karl LundinKatrineholms OK11:22+0:055:53
4Isak AnängenNyköpings OK11:24+0:075:54
5Melker LundinKatrineholms OK12:59+1:426:43
6Edvin HellstenNyköpings OK13:02+1:456:45
7Ruben EdlundKatrineholms OK15:11+3:547:52
8Tobias SjöstedtOK Måsen15:16+3:597:54
9Sven SjöqvistOK Måsen15:19+4:027:56
10Martin BygdénSödertälje-Nykvarn Orientering15:27+4:108:00
11Axel FlordalKatrineholms OK18:17+7:009:28
12Jonas MusslinderNyköpings OK19:02+7:459:51
13Hampus NyholmSträngnäs-Malmby OL19:07+7:509:54
14William LindOK Måsen20:06+8:4910:24
15Niklas LönnqvistÄrla IF23:03+11:4611:56
16Anton BörjessonOK Måsen23:21+12:0412:05
17Gustav NorbergOK Hällen24:27+13:1012:40
18Andreas HolmqvistNyköpings OK31:45+20:2816:27
Erik JonssonSträngnäs-Malmby OLej start
Olle MolinOK Klemmingenej start

D12

1 360 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara BorgSödertälje-Nykvarn Orientering7:475:43
2Miranda FredrikssonNyköpings OK8:18+0:316:06
3Filippa RydensjöOK Tor8:58+1:116:35
4Katja GustafssonTrosabygdens OK9:42+1:557:07
5Lovis HellstenNyköpings OK9:58+2:117:19
6Hanna AnängenNyköpings OK10:57+3:108:03
7Annika KällmanOK Hällen10:59+3:128:04
8Julia AnderssonEskilstuna OL11:15+3:288:16
9Meja AleniusNyköpings OK11:29+3:428:26
10Yoplaya SarandopoulosTrosabygdens OK12:07+4:208:54
11Malva Habana LindénOK Klemmingen12:37+4:509:16
12Lina HolmqvistOK Tor12:58+5:119:32
13Sofie HedinTrosabygdens OK13:53+6:0610:12
14Elin JärvallNyköpings OK16:28+8:4112:06
15Amanda BergquistTrosabygdens OK18:24+10:3713:31
16Liana LagervikNyköpings OK18:53+11:0613:53
17Alva BörjessonOK Måsen20:13+12:2614:51
18Ylva LidehnNyköpings OK24:36+16:4918:05

H12

1 360 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Casper KarlssonOK Tor8:085:58
2Odin EkNyköpings OK8:14+0:066:03
3Oscar EkenborgNyköpings OK8:51+0:436:30
4Melker FlordalKatrineholms OK10:08+2:007:27
5Emil BrunbergNyköpings OK10:17+2:097:33
6Sebastian SjöqvistOK Måsen11:06+2:588:09
7Bruno Habana LindénOK Klemmingen11:49+3:418:41
8Wilhelm TengrothOK Måsen11:57+3:498:47
9Emanuel ErikssonNyköpings OK12:22+4:149:05
10Victor JacobsenOK Måsen12:33+4:259:13
11Arvid LindqvistOK Måsen12:46+4:389:23
12Melker BerggrenNyköpings OK13:09+5:019:40
13Rasmus HedarOK Tor13:21+5:139:48
14Albin StenssonNyköpings OK13:37+5:2910:00
15Olof MusslinderNyköpings OK13:51+5:4310:11

D10

1 300 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lovisa BorgSödertälje-Nykvarn Orientering9:567:38
2Filippa GuttkeNyköpings OK11:05+1:098:31
3Cajsa AleniusNyköpings OK12:14+2:189:24
4Kajsa WallinSträngnäs-Malmby OL14:14+4:1810:56
5Miriam GustafssonTrosabygdens OK15:28+5:3211:53
6Elsa BrunbergNyköpings OK16:18+6:2212:32
7Elin LönnqvistÄrla IF17:44+7:4813:38
8Vinja ChrislanTrosabygdens OK21:05+11:0916:13
9Malva BerggrenNyköpings OK21:53+11:5716:50
10Elvira LindstenNyköpings OK22:13+12:1717:05

H10

1 300 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vilgot HellstenNyköpings OK13:3610:27
2Axel Björnberg FärdigNyköpings OK13:52+0:1610:40
3Emil ClashammarNyköpings OK14:48+1:1211:23
4Liam RönblomKatrineholms OK15:36+2:0012:00
5Rasmus ÖbergOK Hällen15:41+2:0512:03
6Valdemar HamiltonNyköpings OK16:06+2:3012:23
7August JacobsenOK Måsen17:13+3:3713:14
8Hampus HolmgrenOK Måsen20:05+6:2915:26
9Nils HolmnäsOK Klemmingen27:49+14:1321:23
10Isac LidehnNyköpings OK29:20+15:4422:33

H35

3 050 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klas BringertKatrineholms OK20:496:49
2Erik HellstenNyköpings OK20:55+0:066:51
3Niclas ClashammarNyköpings OK23:38+2:497:44
Erik KjellgrenNAIS Orienteringej start

D40

2 210 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva HolmqvistOK Tor18:158:15
2Anna LöwegrenKatrineholms OK20:31+2:169:17
3Jenny KällmanOK Hällen27:21+9:0612:22
4Åsa CarlssonOK Hällen42:56+24:4119:25

H40

2 610 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid Axel RinaldoOK Tor16:506:26
2Lars-Olof MagnellKatrineholms OK18:11+1:216:58
3Royne MyrmanNyköpings OK18:42+1:527:09
4Fredrik EkenborgNyköpings OK19:02+2:127:17
5Henrik FlordalKatrineholms OK20:14+3:247:45
6Mikael GuttkeNyköpings OK21:28+4:388:13

D45

2 210 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anette LarssonOK Tor16:037:15
2Marie HedarOK Tor17:56+1:538:06
2Annika BygdénSödertälje-Nykvarn Orientering17:56+1:538:06
4Maria ZeijlonOK Hällen18:57+2:548:34
5Eva KindlundhTrosabygdens OK20:07+4:049:06
6Moni WinsnesSödertälje-Nykvarn Orientering20:27+4:249:15
7Lisen EdlundKatrineholms OK21:47+5:449:51
8Anna TimnerKatrineholms OK22:19+6:1610:05
9Karin LinderOK Hällen24:57+8:5411:17
10Maria FredrikssonNyköpings OK25:32+9:2911:33
11Åsa LarssonOK Hällen28:32+12:2912:54

H45

2 610 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan OlofssonÄrla IF17:026:31
2Sven-Anders MelinSödertälje-Nykvarn Orientering17:29+0:276:41
3Thomas AnderssonKatrineholms OK19:10+2:087:20
4Anders MagnussonNyköpings OK20:00+2:587:39 Ladda ner rutt i gpx-format
5Fredrik ÅslundKatrineholms OK20:01+2:597:40
6Mikael AleniusNyköpings OK29:15+12:1311:12

D50

2 190 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Katarina BorgSödertälje-Nykvarn Orientering14:336:38
2Mia BierfeldtÄrla IF15:24+0:517:01
3Charlotta AskeljungOK Klemmingen17:34+3:018:01
4Anna EkSödertälje-Nykvarn Orientering18:12+3:398:18
5Eva-Lena JonssonNyköpings OK20:26+5:539:19
6Carina SundbüeSträngnäs-Malmby OL20:56+6:239:33
7Gun JanssonOK Klemmingen22:10+7:3710:07
8Camilla LarssonOK Hällen22:52+8:1910:26
Avvai SingamNyköpings OKej start

H50

2 210 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mikael KindbornOK Hällen13:446:12
2Mats SundbüeSträngnäs-Malmby OL14:10+0:266:24
3Arne JanssonOK Klemmingen14:20+0:366:29
4Björn CarlssonOK Hällen15:14+1:306:53
5Gunnar KindlundhTrosabygdens OK15:53+2:097:11
6Per CarlssonNyköpings OK16:16+2:327:21
7Örjan SahlOK Klemmingen17:31+3:477:55
8Stefan MusslinderNyköpings OK18:10+4:268:13
9Johan ScherlinNyköpings OK18:32+4:488:23
10Mattias ZeijlonOK Hällen19:25+5:418:47
11Nils LinderOK Hällen20:26+6:429:14
12Peter AskeljungOK Klemmingen20:31+6:479:17
13Håkan KassmanNyköpings OK30:15+16:3113:41

D55

2 190 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika DavidssonOK Klemmingen22:3510:18
2Carina ErikssonNyköpings OK23:06+0:3110:32
3Eva LindOK Tor29:10+6:3513:19

H55

2 190 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn Orientering13:075:59
2Per SkyllbergOK Klemmingen13:45+0:386:16
3Tore EklundSödertälje-Nykvarn Orientering15:39+2:327:08
4Stefan GustafssonOK Hällen16:02+2:557:19
5Tomas AnderssonOK Tor17:08+4:017:49

D60

1 930 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annette RagvaldVingåkers OK22:4711:48
2Louise-Marie NilssonOK Klemmingen24:30+1:4312:41

H60

1 930 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter RasmussenNyköpings OK14:047:17
2Roy FranssonÄrla IF15:49+1:458:11
3Hans RagvaldVingåkers OK19:56+5:5210:19
4Ove ErikssonNyköpings OK20:49+6:4510:47

H65

1 930 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans-Ove ErikssonNyköpings OK14:207:25
2Tomas NorlénSödertälje-Nykvarn Orientering31:32+17:1216:20
Inge LöwegrenKatrineholms OKej start

H70

1 360 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OL8:276:12
2Sven-Arne NilssonOK Klemmingen10:29+2:027:42
3Ulf SvedestamEskilstuna OL11:52+3:258:43
4Kjell NilssonOK Klemmingen12:41+4:149:19
5Kurt NilssonNyköpings OK14:38+6:1110:45

D75

1 360 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Wiwi-Anne NilssonNyköpings OKej start

H75

1 360 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars NordSödertälje IF11:438:36
2Nils JohanssonOK Tjärnen16:30+4:4712:07

Inskolning

1 100 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Theo AleniusNyköpings OKfullföljt
Lovisa AskTrosabygdens OKfullföljt
Elton MagnellKatrineholms OKfullföljt
Elvin MagnellKatrineholms OKfullföljt
Evelina PeterssonNyköpings OKfullföljt
Johanna RydholmTrosabygdens OKfullföljt
Alfons StenilsOK Hällenfullföljt
Jonathan PeterssonNyköpings OKej start

U1

1 100 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elma MagnellKatrineholms OK14:0712:49
2Ludvig Björnberg FärdigNyköpings OK14:19+0:1213:00
3Castor FlordalKatrineholms OK16:32+2:2515:01
4Jonah StenilsOK Hällen31:54+17:4729:00
5Tilda SteinerTrosabygdens OK49:58+35:5145:25
6Freja SteinerTrosabygdens OK49:59+35:5245:26
Emilia AnderssonEskilstuna OLej start
Loh LagervikNyköpings OKej start
Anders PeterssonNyköpings OKej start
Waldemar TengrothOK Måsenej start

U2

1 300 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa LindqvistOK Måsen18:4514:25
2Eskil LindqvistOK Måsen19:24+0:3914:55
3Johannes JakobssonOK Klemmingen20:09+1:2415:30
Birk LagervikNyköpings OKej start

Öppen motion 1

1 300 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nellie ThorgrenOK Klemmingen25:5419:55
2Isabell NyrmanNyköpings OK41:06+15:1231:36

Öppen motion 2

1 930 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan JärvallNyköpings OK23:5612:24
2Maria RydholmTrosabygdens OK27:52+3:5614:26
3Anna GuttkeNyköpings OK28:53+4:5714:57
4Carina LindenOK Klemmingen35:15+11:1918:15
5Filippa BorupTrosabygdens OK56:07+32:1129:04
6Lisa ThorgrenOK Klemmingen58:27+34:3130:17

Öppen motion 3

2 700 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ola NybergMalungs OK Skogsmårdarna14:525:30
2Melina TovenStora Tuna OK19:16+4:247:08
3Ola TovenStora Tuna OK21:24+6:327:55
4Per BerggrenNyköpings OK23:25+8:338:40
5Dag SundinSträngnäs-Malmby OL24:26+9:349:02
6Johan WallinSträngnäs-Malmby OL26:03+11:119:38
7Andreas KogemalmNyköpings OK26:39+11:479:52
8Yvonne TovenStora Tuna OK32:53+18:0112:10
9Rebecca KogemalmNyköpings OK33:24+18:3212:22
Gunilla PerssonOK Klemmingenej godkänd
Helena HedeSödertälje-Nykvarn Orienteringej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser