Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för SM, medel, final

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SM, medel
Arrangörsorganisation: OK Orion
Datum: fredag 23 september 2016 - lördag 24 september 2016

KvalFinalFinal (totalt)

D21 Final A

5 300 m, 39 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tove AlexanderssonStora Tuna OK33:386:20
2Helena JanssonOK Ravinen34:39+1:016:32
3Karolin OhlssonJärla Orientering36:13+2:356:50
4Elin MånssonIFK Göteborg37:02+3:246:59
5Emma JohanssonDomnarvets GOIF37:50+4:127:08
6Lilian ForsgrenOK Tisaren38:01+4:237:10
7Anna BachmanIFK Lidingö SOK38:08+4:307:11
8Lina StrandGöteborg-Majorna OK38:12+4:347:12
9Lisa RisbyOK Kåre38:33+4:557:16
10Annika BillstamOK Linné38:36+4:587:16
11Kajsa RisbyOK Kåre39:24+5:467:26
12Ellinor ErikssonKFUM Örebro OK39:44+6:067:29
13Kristin LöfgrenJärfälla OK39:47+6:097:30
14Elsa JanssonJärla Orientering40:03+6:257:33
15Linnea MartinssonJärla Orientering40:22+6:447:36
16Alva OlssonLinköpings OK40:27+6:497:37
17Josefin TjernlundOK Tisaren40:59+7:217:43
18Lina BergmanOK Skogsfalken41:02+7:247:44
19Ingjerd MyhreJärla Orientering41:06+7:287:45
20Emma BjessmoIFK Lidingö SOK41:08+7:307:45
21Maria MagnussonSävedalens AIK41:25+7:477:48
22Anna WehlinSkogspojkarnas OK41:38+8:007:51
23Sara EskilssonAlfta-Ösa OK41:45+8:077:52
24Alice HugossonIFK Lidingö SOK41:49+8:117:53
25Sara HagströmFalköpings AIK OK41:54+8:167:54
26Magdalena OlssonIFK Mora OK42:11+8:337:57
27Amilia BjörklundSävedalens AIK42:42+9:048:03
28Josefine KlintbergOK Ravinen43:01+9:238:06
29Susen LöschÄrla IF43:06+9:288:07
29Annika BjörkOK Linné43:06+9:288:07
31Johanna EngströmOK Hällen43:11+9:338:08
32Signe KlintingJärla Orientering43:25+9:478:11
33Josefine HeikkaAlfta-Ösa OK43:32+9:548:12
34Helena KarlssonIFK Lidingö SOK43:55+10:178:17
35Johanna LönnkvistTullinge SK44:15+10:378:20
36Frida SandbergSäterbygdens OK44:19+10:418:21
37Hilda ForsgrenOK Linné45:35+11:578:36
38Åsa OtterbjörkUmeå OK48:03+14:259:03
39Nicole LjungdahlOK Pan-Kristianstad48:48+15:109:12
Riina KuuseloOK Linnéej start

H21 Final A

6 220 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin RidefeltOK Linné33:475:25
2Gustav BergmanOK Ravinen33:54+0:075:27
3Martin RegbornHagaby GoIF Örebro34:46+0:595:35
4Ruslan GlebovOK Ravinen34:47+1:005:35
4Jonas LeanderssonSödertälje-Nykvarn OF34:47+1:005:35
6Johan RunessonGöteborg-Majorna OK34:49+1:025:35
7William LindMalungs OK Skogsmårdarna34:58+1:115:37
8Emil SvenskStora Tuna OK35:40+1:535:44
9Anton JohanssonOK Orion35:54+2:075:46
10Eskil KinnebergIFK Göteborg35:57+2:105:46
11Gernot KerschbaumerOK Pan-Kristianstad36:47+3:005:54
12Patrik KarlssonVäxjö OK36:51+3:045:55
13Jens WängdahlNyköpings OK37:10+3:235:58
14Jonas PilbladIFK Göteborg37:49+4:026:04
15Mathias HallménOK Denseln37:55+4:086:05
16Olle KaleredOK Denseln37:59+4:126:06
17Jakob EnmarkSödertälje-Nykvarn OF38:01+4:146:06
18Rudolfs ZernisÄrla IF38:10+4:236:08
19Joakim SvenskStora Tuna OK38:35+4:486:12
20Kalle BergmanOK Ravinen38:44+4:576:13
21Denys ShcherbakovRonneby OK38:49+5:026:14
22Emil GranqvistOK Ravinen38:50+5:036:14
23Eric BörjeskogSödertälje-Nykvarn OF39:07+5:206:17
24Johan HögstrandIFK Göteborg39:08+5:216:17
25Artem PanchenkoIFK Mora OK39:09+5:226:17
26Ludwig LjungqvistIK Hakarpspojkarna39:12+5:256:18
27Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OF39:24+5:376:20
28Rassmus AnderssonOK Linné39:28+5:416:20
29Viktor LarssonHagaby GoIF Örebro39:34+5:476:21
30Vetle Ruud BråtenIFK Göteborg39:39+5:526:22
31Peter ÖbergOK Hällen39:45+5:586:23
32Joakim HederskogIK Hakarpspojkarna39:46+5:596:23
33Jan TroengOK Linné39:55+6:086:25
34Algirdas BartkeviciusOK Denseln40:05+6:186:26
35David BejbomJärla Orientering40:10+6:236:27
36Niklas OlofssonOK Pan-Kristianstad40:13+6:266:27
36Jens RönnolsTäby OK40:13+6:266:27
38Jakob LööfMalungs OK Skogsmårdarna40:16+6:296:28
39Erik RostMalungs OK Skogsmårdarna41:19+7:326:38
40Oskar SjöbergOK Linné44:21+10:347:07

D20 Final A

3 860 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tilda JohanssonOK Orion28:217:20
2Andrea SvenssonOK Tisaren29:15+0:547:34
3Linnéa GolsäterEksjö SOK29:36+1:157:40
4Elin PetterssonIFK Göteborg29:37+1:167:40
5Johanna ÖbergOK Linné29:58+1:377:45
6Josefine KristianssonTrollhättans SOK30:00+1:397:46
7Gabriella GustafssonIK Hakarpspojkarna30:03+1:427:47
8Moa GustafssonUddevalla OK30:18+1:577:50
9Louise LundgrenVäxjö OK30:30+2:097:54
10Elin CarlssonOK Pan-Kristianstad30:36+2:157:55
11Elvira BjörklundTrollhättans SOK30:44+2:237:57
12Fanny AsketunOK Roxen30:56+2:358:00
13Anna KindlundhSödertälje-Nykvarn OF31:20+2:598:07
14Line CederbergOK Pan-Kristianstad31:34+3:138:10
15Pim HedbergOK Pan-Kristianstad32:29+4:088:24
16Matilda ErikssonVästerbergslagens OL32:42+4:218:28
17Amanda JohanssonOK Orion33:14+4:538:36
18Hedwig HaasSundsvalls OK33:39+5:188:43
19Jeanette Jönsson HellstadiusSödertälje-Nykvarn OF33:41+5:208:43
20Hanna ÅbergOK Landehof33:47+5:268:45
21Magdalena Vande VoordeTullinge SK33:59+5:388:48
22Klara YngvessonUmeå OK34:10+5:498:51
23Erica EdmanLeksands OK34:31+6:108:56
24Moa PetterssonKarlskrona SOK35:13+6:529:07
25Anna Dahlgren-RosénJärla Orientering35:14+6:539:07
26Kajsa MattssonOK Kåre36:05+7:449:20
27Amanda BerggrenTullinge SK36:34+8:139:28
28Josefin ErlandssonOK Milan36:43+8:229:30
29Agnes WesterbergTrollhättans SOK39:23+11:0210:12
Hanna KorhonenOK Ravinenej godkänd

H20 Final A

5 310 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon HectorSnättringe SK30:485:48
2Filip GrahnHestra IF32:54+2:066:11
3Filip JacobssonOK Tisaren33:16+2:286:15
4Ville JohanssonOK Kolmården34:28+3:406:29
5Olle NilssonOK Linné34:44+3:566:32
6Markus LarssonHestra IF34:48+4:006:33
7Anton ForsbergLånghundra IF35:01+4:136:35
8Simon WikströmOK Pan-Kristianstad35:05+4:176:36
9Oskar LeinonenOK Kolmården35:23+4:356:39
10Albin LillieströmOK Roxen35:26+4:386:40
11Filip WadstenOK Landehof35:29+4:416:40
12Niklas SundqvistTullinge SK35:47+4:596:44
13André AnderssonOK Kåre35:57+5:096:46
14Jesper SjöblomSödertälje-Nykvarn OF36:54+6:066:56
15Tom CampbellLustens OK36:59+6:116:57
16Oskar LindEksjö SOK37:04+6:166:58
17Filip OssianssonIK Hakarpspojkarna37:05+6:176:59
18Joakim AndénSödertälje-Nykvarn OF37:06+6:186:59
19Lucas SundbladEksjö SOK37:23+6:357:02
20Anton HanssonIK Hakarpspojkarna37:34+6:467:04
21Edvin SmedbergOK Skogsfalken37:43+6:557:06
22Hugo DahlbergHaninge SOK37:49+7:017:07
23Gustaf SundbüeOK Hällen37:57+7:097:08
24Per LindmanFinspångs SOK37:58+7:107:09
25Nils GumaeliusWaxholms OK38:25+7:377:14
26Johan WennermarkOK Orion38:35+7:477:15
27Oskar SandbergMalungs OK Skogsmårdarna38:36+7:487:16
28Karl EngesAttunda OK38:53+8:057:19
29Linus LandergrenHestra IF38:58+8:107:20
30Erik ZeilonSkåneslättens OL39:00+8:127:20
31Martin DjerfIK Hakarpspojkarna39:07+8:197:21
32Filip IvarssonOK Hammaren39:45+8:577:29
33Samuel PlumppuHestra IF41:00+10:127:43
34Samuel HedlundLånghundra IF41:50+11:027:52
35Johannes RidefeltOK Linné41:52+11:047:53
36John GunnarssonSurahammars SOK47:20+16:328:54

D18 Final A

3 530 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sanna FastEksjö SOK24:266:55
2Sara GranstedtIK Hakarpspojkarna25:30+1:047:13
3Isa EnvallIK Hakarpspojkarna25:44+1:187:17
4Tilde BacklundOK Södertörn27:04+2:387:40
5Hanna LagerbergOK Södertörn27:20+2:547:44
5Sandra BoströmOK Linné27:20+2:547:44
7Johanna HagströmFalköpings AIK OK27:21+2:557:44
8Hanna HugossonSundsvalls OK27:28+3:027:46
9Lisa JohanssonOK Tranan27:29+3:037:47
10Hanna MårtenssonOK Skogsstjärnan27:32+3:067:47
11Hanna HänströmTäby OK28:06+3:407:57
12Moa HanssonBredaryds SOK28:11+3:457:59
13Elin GranstedtIK Hakarpspojkarna28:24+3:588:02
14Amelia SkalbergBredaryds SOK28:30+4:048:04
15Emma DjerfLerums SOK29:01+4:358:13
16Gabriella S BerganderEksjö SOK29:11+4:458:16
17Tove EkströmLinköpings OK29:27+5:018:20
18Lisa BerggrenOK Kolmården29:53+5:278:27
19Elsa AnderssonBredaryds SOK30:02+5:368:30
20Jenny BredfeltLunds OK30:14+5:488:33
21Johanna Börjesson ErikssonStorviks IF30:42+6:168:41
21Julia RajanIFK Lidingö SOK30:42+6:168:41
23Tone AlbrektssonOK Ravinen30:49+6:238:43
24Moa WestbladOK Ravinen31:24+6:588:53
25Sofia WestinVittjärvs IK31:29+7:038:55
26Olivia NilssonOK Pan-Kristianstad31:34+7:088:56
27Elin Ransjö ZanderOK Tyr31:38+7:128:57
28Rebecca WaldenfjordJärfälla OK32:09+7:439:06
29Ellen KallerbäckEmmaboda Verda OK32:22+7:569:10
30Irmalinn NilssonHärlövs IF33:36+9:109:31
31Emma HagrotTäby OK33:40+9:149:32
32Saga SanderOK Milan35:10+10:449:57
33Chantelle HesselbergOK Hällen38:44+14:1810:58
34Tove PetterssonOK Roxen42:19+17:5311:59
Myrra CarlssonOK Orionej start
Stina NordinSundsvalls OKej start

H18 Final A

5 110 m, 41 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik JohannessonRonneby OK30:516:02
2Victor ImarkTullinge SK31:24+0:336:08
3Jesper SvenskStora Tuna OK31:35+0:446:10
4Axel GranqvistOK Ravinen32:10+1:196:17
5Simon ImarkTullinge SK32:16+1:256:18
6Andreas UllerKils OK32:37+1:466:22
7Oliwer LundbergOK Bävern32:56+2:056:26
8Otto StuhlhoferOK Landehof33:17+2:266:30
9Viktor SvenskStora Tuna OK33:22+2:316:31
10Felix AxelssonMarkbygdens OK33:42+2:516:35
11Elias Bäcklund EkvallTrollhättans SOK33:56+3:056:38
12Henning SjökvistStora Tuna OK34:24+3:336:43
13Daniel BogrenIF Hagen34:53+4:026:49
14Niklas CarlssonSundbybergs IK35:01+4:106:51
15Jonatan GustafssonKFUM Örebro OK35:20+4:296:54
16Erik HannrupIF Thor35:40+4:496:58
16Andreas JonssonOK Orion35:40+4:496:58
18Oskar EdvardssonJärfälla OK35:43+4:526:59
19Ludvig EkNyköpings OK35:45+4:546:59
20Hugo LillieströmOK Roxen36:04+5:137:03
21Waldemar AnderssonLånghundra IF36:08+5:177:04
22Albin AnderssonTullinge SK36:10+5:197:04
23Rasmus LundbergOK Bävern36:15+5:247:05
24Olle JosarpFK Friskus-Varberg36:24+5:337:07
25Filip TrofastBredaryds SOK36:38+5:477:10
26Emil KarlssonHestra IF36:52+6:017:12
27Marcus CarlssonIF Hagen36:56+6:057:13
28Simon SchusterIFK Lidingö SOK37:08+6:177:16
29Victor HelgessonHestra IF37:25+6:347:19
30John LarssonRånäs OK37:29+6:387:20
31Olle GrywenzOK Linné38:05+7:147:27
32Daniel RönnqvistOK Linné38:45+7:547:34
33Arvid ClaessonJönköpings OK38:47+7:567:35
34Isac EricssonVäxjö OK38:57+8:067:37
35Lukas OlmKils OK40:34+9:437:56
36Johan OlsonIK Uven40:37+9:467:56
37Johan LangerakJärfälla OK40:45+9:547:58
38Albin ClaessonSävedalens AIK41:16+10:258:04
39Viktor WassénVänersborgs SK41:18+10:278:04
40Isak PrellnerSkåneslättens OL44:38+13:478:44
Isac von KrusenstiernaOK Kåreej godkänd

D21 Final B

4 770 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kirsi NurmiIFK Göteborg39:228:15
2Carina SvenssonBredaryds SOK40:56+1:348:34
3Gunilla SvärdIF Thor41:06+1:448:36
4Rebecka LindbergOK Roslagen42:39+3:178:56
5Agnes LeoGöteborg-Majorna OK42:50+3:288:58
6Olha PanchenkoIFK Mora OK43:14+3:529:03
7Lovisa PerssonOK Tisaren43:51+4:299:11
8Lisa AnderssonÄrla IF44:23+5:019:18
9Amanda LeoIK Hakarpspojkarna44:44+5:229:22
10Ellinor TjernlundOK Tisaren44:47+5:259:23
11Sara JonssonOK Orion44:51+5:299:24
12Camilla EngstrandSävedalens AIK45:20+5:589:30
13Lisa CarlssonOK Linné45:22+6:009:30
14Therese KlintbergLinköpings OK45:24+6:029:31
15Josefine WallenhammarHagaby GoIF Örebro45:35+6:139:33
16Annie ForsbergOK Ravinen45:49+6:279:36
17Elin ClassonOK Orinto46:20+6:589:42
18Elin DahlinDomnarvets GOIF46:53+7:319:49
19Elin SvenssonIK Hakarpspojkarna47:06+7:449:52
20Lovisa AdolfssonOK Denseln47:13+7:519:53
21Amanda HanssonBredaryds SOK47:47+8:2510:01
22Emma BergmanGöteborg-Majorna OK48:20+8:5810:07
23Frida AnderssonFalkenbergs OK48:39+9:1710:11
24Lovisa Onsbring GustafsonÄrla IF49:06+9:4410:17
25Rebecka OlssonOK Linné49:26+10:0410:21
26Kristin OlovssonRehns BK50:44+11:2210:38
27Ida DalhammerOK Roxen51:02+11:4010:41
28Louise MarkstedtOK Södertörn51:29+12:0710:47
29Jannie HagårdOK Pan-Kristianstad51:39+12:1710:49
30Sara LundstenSundsvalls OK51:49+12:2710:51
31Sofia AdolfssonIFK Lidingö SOK53:38+14:1611:14
32Siri JeppssonKatrineholms OK54:06+14:4411:20
33Lina SvenssonOK Skogsfalken54:57+15:3511:31
34Linda LindkvistLeksands OK59:11+19:4912:24
Kristin HylanderNyköpings OKej godkänd
Frida Jönsson HellstadiusSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Maria BjörklundLeksands OKej start
Jenny ErikssonOK Kåreej start
Anna NärhiIFK Göteborgej start
Matilda AnderssonOK Kåreej start

D21 Final C

4 620 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elna ForsbergIK Hakarpspojkarna40:268:45
2Rebecka NylinOK Tisaren40:33+0:078:46
3Amanda HolmgrenVittjärvs IK42:19+1:539:09
4Sanna SkoogKils OK42:54+2:289:17
5My WestlundOK Tyr43:23+2:579:23
6Filippa JohanssonJönköpings OK44:12+3:469:34
7Maria ArvidssonKalmar OK44:25+3:599:36
8Evelina WickbomVittjärvs IK44:29+4:039:37
9Johanna LarssonKöping-Kolsva OK44:59+4:339:44
10Tove LagerbergOK Södertörn45:35+5:099:51
11Sofie LandqvistKöping-Kolsva OK46:06+5:409:58
12Anne HanssonMarkbygdens OK46:44+6:1810:06
13Frida GustafssonIFK Göteborg46:48+6:2210:07
14Elin HögstrandIFK Göteborg46:51+6:2510:08
15Jenny BjörkOK Denseln47:12+6:4610:12
16Stina NilssonUmeå OK47:15+6:4910:13
17Lovisa NilssonSävedalens AIK47:22+6:5610:15
18Sara JohanssonDomnarvets GOIF47:43+7:1710:19
19Matilda MartinssonFalkenbergs OK47:46+7:2010:20
20Kristine BergliaGöteborg-Majorna OK48:45+8:1910:33
21Linnea SundströmOK Renen48:48+8:2210:33
22Lisa WesterbergOK Milan49:11+8:4510:38
23Julia DavidssonÄrla IF49:25+8:5910:41
24Moa SvenssonIK Hakarpspojkarna50:11+9:4510:51
25Josefin AnderssonMarkbygdens OK50:27+10:0110:55
26Linnea GustafssonUddevalla OK50:49+10:2310:59
27Maria ElmelidLinköpings OK51:44+11:1811:11
28Linn AxelssonÄrla IF51:51+11:2511:13
29Stina PerssonUmeå OK52:24+11:5811:20
30Viktoria HelmerssonOK Ravinen54:14+13:4811:44
31Caroline LindelöwHärlövs IF54:19+13:5311:45
32Ida HylanderNyköpings OK54:27+14:0111:47
33Andrea WickbomVittjärvs IK58:13+17:4712:36
34Helena MarkstedtOK Södertörn58:36+18:1012:41
Linn GrällsOK Kåreej godkänd
Marie SpångmyrLeksands OKej godkänd
Johanna ErlandssonStora Tuna OKej start

D21 Final D

4 420 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika CarlbergSundsvalls OK45:0510:11
2Sofie SöderblomFalkenbergs OK45:14+0:0910:14
3Julia AdolfssonOK Kåre49:12+4:0711:07
4Anna HellnerLunds OK57:05+12:0012:54
Angelica EngströmSkåneslättens OLej godkänd
Jolanta KolosinskaOK Skogsfalkenej start
Rebecka HeinrupTullinge SKej start
Frida NeroGöteborg-Majorna OKej start
Maria Rosén ThelinJönköpings OKej start
Anna ForsbergGöteborg-Majorna OKej start
Sofia TörnqvistIFK Lidingö SOKej start
Frida BrogrenSävedalens AIKej start
Viktoria ErnstssonGöteborg-Majorna OKej start
Rebecka AdolfssonOK Kåreej start
Julia OlssonUddevalla OKej start
Erica PetterssonIFK Göteborgej start

H21 Final B

5 760 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel AttåsOK Tisaren37:366:31
2Lukas PetersonIFK Umeå38:16+0:406:38
2Erik AnderssonOK Orion38:16+0:406:38
4Thomas CarlssonMalungs OK Skogsmårdarna38:26+0:506:40
5Oskar DanielsAttunda OK38:34+0:586:41
6Simon HedlundÄrla IF38:35+0:596:41
7Emil AnderssonÄrla IF38:40+1:046:42
8Erik ClassonOK Orinto39:01+1:256:46
9Robbin KantarpÄrla IF39:07+1:316:47
10Sergej FedatsenkaSävedalens AIK39:14+1:386:48
11Fredrik EdénIFK Göteborg39:18+1:426:49
12Niclas JonassonIFK Göteborg39:29+1:536:51
13Ludvig ÅhlundMalungs OK Skogsmårdarna39:56+2:206:55
14Jonas EngströmOK Hällen39:57+2:216:56
15Martin HederskogIFK Umeå40:01+2:256:56
16Johan BäckmanMalungs OK Skogsmårdarna40:03+2:276:57
17Rasmus ElmelidLinköpings OK40:05+2:296:57
18Martin AhlbergerHestra IF40:19+2:436:59
19Andreas JanssonIK Hakarpspojkarna40:42+3:067:03
20Daniel NilssonNyköpings OK40:43+3:077:04
21Henrik JonssonOK Rodhen40:50+3:147:05
22Fredrik MattssonOK Kåre40:59+3:237:06
23Martin HunhammarOK Ravinen41:30+3:547:12
24Oskar LundqvistOK Orion41:59+4:237:17
25Mikael EliassonGöteborg-Majorna OK42:00+4:247:17
26Per CarlborgLinköpings OK42:13+4:377:19
27Markus AdolfssonTullinge SK43:31+5:557:33
28Erik BerzellJärla Orientering43:34+5:587:33
29Johan LindbergIFK Mora OK44:19+6:437:41
30Erik ÖhlundGöteborg-Majorna OK46:46+9:108:07
31Didrik HallNyköpings OK46:51+9:158:08
32Jesper LysellRehns BK47:34+9:588:15
33Rickard BörjessonMalungs OK Skogsmårdarna51:58+14:229:01
Karl WalheimÄrla IFej godkänd
Petter ErikssonÄrla IFej start
Isak BergmanOK Skogsfalkenej start
Hector HainesIFK Lidingö SOKej start
Anders HedbergGöteborg-Majorna OKej start
Ola MartnerGöteborg-Majorna OKej start
Nicolas SimoninIFK Lidingö SOKej start

H21 Final C

5 520 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin AnderssonMarkbygdens OK36:356:37
2Johan Ek-LarssonSödertälje-Nykvarn OF37:20+0:456:45
3Olof SandgrenOK Orion37:51+1:166:51
4Oskar MalmbergIFK Umeå37:54+1:196:51
5Göran WinbladRehns BK38:08+1:336:54
6Johan AronssonOK Tisaren38:14+1:396:55
7Jesper SjögrenHestra IF38:35+2:006:59
8Viktor RunnbyGöteborg-Majorna OK38:48+2:137:01
9David LingforsOK Linné38:50+2:157:02
10Pontus KarlssonMarkbygdens OK39:11+2:367:05
11Simon LundinFinspångs SOK39:17+2:427:06
12Andreas HolmqvistHestra IF39:45+3:107:12
12Patrik LindÄrla IF39:45+3:107:12
14Albin SjöhedGävle OK40:28+3:537:19
15Anton NilssonOK Tranan41:04+4:297:26
16Oskar LjungqvistIK Hakarpspojkarna41:24+4:497:30
17Olof ErikssonOK Linné41:33+4:587:31
18Torgny LindströmRonneby OK41:39+5:047:32
19Martin LarssonHestra IF41:44+5:097:33
20Jimmy LarssonMalungs OK Skogsmårdarna41:45+5:107:33
21Leif BaderOK Kåre41:51+5:167:34 Ladda ner rutt i gpx-format
22Martin JanssonOK Rodhen42:07+5:327:37
23Kalle LarssonÄrla IF42:18+5:437:39
24Mattias KarlssonVäxjö OK42:19+5:447:39
25Markus LangStora Tuna OK42:42+6:077:44
26Hans PerssonIFK Umeå43:20+6:457:51
27Jon AnderssonIFK Umeå43:47+7:127:55
28Magnus SagerOK Orion45:26+8:518:13
29Joakim IngelssonOK Hammaren45:46+9:118:17
30Tommy LindbergOK Roslagen45:52+9:178:18
31Oscar BjörckJärla Orientering47:07+10:328:32
32Eric HanssonIK Hakarpspojkarna47:08+10:338:32
33Joar SvartholmBergnäsets AIK47:19+10:448:34
34Albin AxelssonIK Hakarpspojkarna48:58+12:238:52
35Johan SöderlundLeksands OK50:39+14:049:10
Simon JakobssonLånghundra IFej godkänd
Niklas AldénOK Linnéej godkänd
Daniel RoosAttunda OKej start
Anders CarlssonIFK Lidingö SOKej start
Rasmus SvantessonOK Pan-Kristianstadej start

H21 Final D

5 420 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav HindérOK Tisaren35:046:28
2Erik EngstrandIFK Göteborg37:29+2:256:54
3Viktor AntonssonEksjö SOK38:05+3:017:01
4Mikael AnderssonLinköpings OK38:56+3:527:10 Ladda ner rutt i gpx-format
5Lars ÅkermanMalungs OK Skogsmårdarna38:57+3:537:11
6Ivan ForsgrenOK Tisaren39:40+4:367:19
7Emil AnderssonTullinge SK39:50+4:467:20
8Fredrik AhnlénOK Hammaren39:51+4:477:21
8Jesper Kullin AlfredssonLånghundra IF39:51+4:477:21
10Anders BoströmJärfälla OK40:16+5:127:25
11Liutauras BileviciusOK Roslagen40:31+5:277:28
12Andreas BerganderEksjö SOK40:33+5:297:28
13Assar HellströmOK Ravinen40:41+5:377:30
13Joel SjölanderIFK Umeå40:41+5:377:30
15Henrik AnderssonBredaryds SOK41:03+5:597:34
16Johan WikströmSävedalens AIK41:07+6:037:35
17Jonas AnderssonStora Tuna OK41:13+6:097:36
18Johan HameliusOK Linné41:34+6:307:40
19Gunnar HolmgrenBergnäsets AIK41:41+6:377:41
20John PerssonIFK Göteborg41:51+6:477:43
21Oskar Jensen SondénMalmö OK41:55+6:517:44
22Tommy SöderbergOK Hällen42:24+7:207:49
23Magnus BjörkOK Rodhen42:27+7:237:49
24Fredrik JohanssonBredaryds SOK42:37+7:337:51
25Albert AskengrenBergnäsets AIK43:28+8:248:01
26Pontus JohanssonOK Linné43:34+8:308:02
27Henrik TostebergLinköpings OK44:04+9:008:07
28Mikael AnderssonStora Tuna OK45:19+10:158:21
29Torbjörn JacobssonOK Rodhen45:25+10:218:22
30Anders AxlingSundsvalls OK45:59+10:558:29
31Erik LindgrenKFUM Örebro OK48:09+13:058:53
32Jefta LangerakJärfälla OK48:34+13:308:57
33Magnus HomannOK Orinto49:13+14:099:04
34Arvid VågIFK Göteborg49:21+14:179:06
35Mattias MårtsStora Tuna OK49:48+14:449:11
Charlie StoltRehns BKej godkänd
Fredrik IngelssonRehns BKej godkänd
Adam GeorgssonKarlskrona SOKej godkänd
Axel WrådheAttunda OKej start
Kevin StåhlOK Hammarenej start

H21 Final E

5 230 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan NordlundMalungs OK Skogsmårdarna35:466:50
2Jonas MerzOK Tisaren38:57+3:117:26
3Anders JohanssonRehns BK39:01+3:157:27
4Markus HederskogIK Hakarpspojkarna39:56+4:107:38
5Sixten WalheimOK Rodhen40:04+4:187:39
6Simon AnderssonOK Rodhen42:42+6:568:09
7Anton LifRehns BK42:57+7:118:12
8Anders VedinSundsvalls OK45:54+10:088:46
9Robert JohanssonTäby OK47:21+11:359:03
10Fredrik BerntssonSkåneslättens OL47:50+12:049:08
11David HectorSnättringe SK48:15+12:299:13
12Stefan JonssonMalungs OK Skogsmårdarna48:30+12:449:16
13Jonathan KarlssonOK Tisaren50:19+14:339:37
14Erik ToomingasSundsvalls OK50:59+15:139:44
15Apostol AtanasovStora Tuna OK58:51+23:0511:15
16Linus BohmanMalungs OK Skogsmårdarna1:07:30+31:4412:54
17Carl TorstenssonEmmaboda Verda OK1:12:45+36:5913:54
Erik PetterssonOK Denselnej start
Ludvig ErikssonSödertälje-Nykvarn OFej start
Anton SjökvistStora Tuna OKej start
Viktor SilvemarkÄrla IFej start
Johan ModigOK Pan-Kristianstadej start
Simon SjöhedGävle OKej start
Linus RappIFK Mora OKej start
Erik BomanGävle OKej start
Joakim EliassonGöteborg-Majorna OKej start
Max Peter BejmerIFK Göteborgej start
Simon MarteliusAttunda OKej start
Gustaf SparrevikIK Hakarpspojkarnaej start
Rasmus Palmqvist AslaksenIFK Lidingö SOKej start
Jerker LysellRehns BKej start
Johannes KnutasAttunda OKej start
Björn CederbergOK Pan-Kristianstadej start
Marcus BerggrenNyköpings OKej start

D20 Final B

3 210 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nelly CarlssonOK Pan-Kristianstad27:118:28
2Sara KindlundOK Tranan30:08+2:579:23
3Maria GustafssonHagaby GoIF Örebro31:27+4:169:47
4Emma BengtssonÅrsunda IF31:50+4:399:55
5Annie ÖnstenIK Hakarpspojkarna32:05+4:549:59
6Sigrid HolmgrenOK Renen33:39+6:2810:28
7Hanna BarkegrenStora Tuna OK35:58+8:4711:12
8Ebba PegestamOK Ravinen36:57+9:4611:30
9Karin HagwallLunds OK37:50+10:3911:47
10Josefine AnderssonOK Renen38:06+10:5511:52
11Elin LundqvistOK Orion38:44+11:3312:03
12Lina LandergrenHestra IF41:13+14:0212:50
13Erica ErikssonHjärnarps OL42:18+15:0713:10
Johanna HenrikssonOK Tisarenej start
Isabel SalénIFK Mora OKej start
Frida JunegardTullinge SKej start
Ronja BjörklundOK Kåreej start
Rebecka HoppeIF Thorej start
Sandra NäslundVästerås SOKej start
Johanna SjölundSundsvalls OKej start
Freja VredinUmeå OKej start
Anna KristianssonTrollhättans SOKej start
Emma NilssonOK Trananej start

H20 Final B

4 770 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattis HallbergIK Uven32:506:52
2Olle AnderssonTullinge SK35:06+2:167:21
3Heino OllinSävedalens AIK35:48+2:587:30
4Emil ÅbergOK Kåre36:35+3:457:40
5Adam ThellsénOK Roxen36:41+3:517:41
6Albin BergkvistOK Kåre36:42+3:527:41
7Alexander WiklundFinspångs SOK36:55+4:057:44
8Arvid NordIK Hakarpspojkarna37:50+5:007:55
9Filip KarlssonIF Hagen38:02+5:127:58
10Viktor JanrikOK Linné38:42+5:528:06
11Oskar LindqvistSävedalens AIK38:52+6:028:08
12Sven EngströmLinköpings OK39:46+6:568:20
13Jonas HammarskiöldOK Skogsfalken40:21+7:318:27
14Jacob ErikssonKFUM Örebro OK41:16+8:268:39
15Jakob FranssonOK Milan41:56+9:068:47
16Noak SanderbergFinspångs SOK42:40+9:508:56
17Martin HerbertTäby OK43:11+10:219:03
18Philip EdvardssonEksjö SOK43:16+10:269:04
19Fredrik LevinSvaide Roma SOK43:33+10:439:07
20Sixten HillerhagIFK Lidingö SOK44:05+11:159:14
21Oskar ÖqvistBergnäsets AIK44:13+11:239:16
22Rasmus ArfwedsonFrölunda OL44:34+11:449:20
23Joakim SkärlénHaninge SOK44:43+11:539:22
24Jonas CarlssonSundbybergs IK44:52+12:029:24
25Adrian DahlströmIFK Mora OK46:17+13:279:42
26August KollbergEksjö SOK49:57+17:0710:28
27Olle LindgrenKFUM Örebro OK50:24+17:3410:33
28Nils HenrikssonBergnäsets AIK51:14+18:2410:44
29Erik ForsHestra IF51:32+18:4210:48
30Martin SärnbrinkOK Tisaren54:04+21:1411:20
31Jesper LindströmIF Hagen54:45+21:5511:28
32Johan NordinSundsvalls OK58:43+25:5312:18
33Jesper ÅgrenLunds OK1:00:04+27:1412:35
Daniel Carlson BjernaldOK Linnéej godkänd
John GabrielssonSävedalens AIKej start
Johan LenningOK Pan-Kristianstadej start

H20 Final C

4 630 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas GustafssonOK Kåre32:317:01
2Edvin CarlssonMarkbygdens OK43:31+11:009:23
3Daniel DuhlboIFK Mora OK45:09+12:389:45
4David SvenssonSkåneslättens OL46:42+14:1110:05
5Oliver MalmkvistJönköpings OK52:03+19:3211:14
6Oscar SundlöfSundsvalls OK55:41+23:1012:01
Ola AnderssonOK Orionej start
Nils AlexanderssonStora Tuna OKej start
Ludwig BergfalkJärfälla OKej start
Harald LarssonHagaby GoIF Örebroej start

D18 Final B

3 090 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sophia BjörnlingerIK Hakarpspojkarna25:238:12
2Jenny WegebroUmeå OK25:28+0:058:14
3Jennie Börjesson ErikssonStorviks IF27:23+2:008:51
4Fanny SundbladEksjö SOK27:54+2:319:01
5Tilda ÖstbergStora Tuna OK28:14+2:519:08
6Anna KarlströmOK Linné28:40+3:179:16
7Ronja JungåkerOK Kåre30:36+5:139:54
7Klara AxelssonMarkbygdens OK30:36+5:139:54
9Klara ElmbladBredaryds SOK30:45+5:229:57
10Anna HallménOK Tisaren30:47+5:249:57
11Lina SvärdIF Thor30:55+5:3210:00
12Frida VikströmSundsvalls OK31:19+5:5610:08
13Lova EvebornOK Roxen31:37+6:1410:13
14Emma HållströmGävle OK31:43+6:2010:15
15Elsa LindeblomHestra IF31:45+6:2210:16
16Victoria AsketunOK Roxen32:19+6:5610:27
17Ellen WahlbomOK Orion32:21+6:5810:28
18Vilma KarlssonSnättringe SK32:27+7:0410:30
19Alice AronengHestra IF32:28+7:0510:30
20Frida JohanssonOK Djerf33:13+7:5010:44
21Emma PetterssonOK Roxen33:26+8:0310:49
22Vilma SvantessonOK Pan-Kristianstad33:34+8:1110:51
23Elvira DanielssonKöping-Kolsva OK33:38+8:1510:53
24Amanda RangertIK Hakarpspojkarna33:43+8:2010:54
25Klara AnderssonOK Pan-Kristianstad33:50+8:2710:56
26Alice Svensson FinndahlIK Hakarpspojkarna34:00+8:3711:00
27Maria JanssonOK Linné35:26+10:0311:28
28Ronja HuggForsa OK35:27+10:0411:28
29Ida PalmbergOK Hammaren35:43+10:2011:33
30Ellen BromanOK Roslagen35:46+10:2311:34
31Elin SvenssonOK Älme37:19+11:5612:04
32Agnes BromanOK Roslagen37:29+12:0612:07
33Elise JosefssonOK Pan-Kristianstad38:01+12:3812:18
34Ida KristianssonTrollhättans SOK47:43+22:2015:26
Elsa HolmgårdKils OKej godkänd
Linnea DagsbergOK Orionej start

D18 Final C

2 930 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vilma Von KrusenstiernaOK Kåre26:078:54
2Tova OlssonIK Hakarpspojkarna27:02+0:559:13
3Lisa Jonsson-NordinSkåneslättens OL28:28+2:219:42
4Maria ErikssonEds SK28:33+2:269:44
5Jonna ForsVästerås SOK29:20+3:1310:00
6Emelie KarlssonOK Landehof29:21+3:1410:01
7Ebba EnvallIK Hakarpspojkarna30:16+4:0910:19
8Tova HermodssonLunds OK30:44+4:3710:29
9Signe NilssonNyköpings OK30:55+4:4810:33
10Lovisa JohanssonKarlskrona SOK31:47+5:4010:50
11Mimmi DahlbergBredaryds SOK32:17+6:1011:01
12Hanna BoquistIK Uven33:00+6:5311:15
13Sofie JosefssonOK Pan-Kristianstad33:36+7:2911:28
14Ellen SkoogOK Hammaren33:48+7:4111:32
15Erika DuhlboIFK Mora OK33:58+7:5111:35
16Tilda MarmelidOK Roxen34:00+7:5311:36
17Emma BlixtOK Hammaren34:32+8:2511:47
18Linnéa GustafssonOK Hällen34:33+8:2611:47
19Elin JarlemarkIFK Lidingö SOK35:16+9:0912:02
20Linda RennerOK Södertörn35:50+9:4312:13
21Vilma PerssonOK Skogsfalken35:59+9:5212:16
21Ebba GanslandtIFK Lidingö SOK35:59+9:5212:16
23Sara ForsbergIK Uven36:36+10:2912:29
24Malin KristianssonTrollhättans SOK37:29+11:2212:47
25Ebba BerglinKarlskrona SOK38:07+12:0013:00
26Victoria ErikssonOK Nolaskogsarna38:10+12:0313:01
27Linnéa CarlssonOK Hällen38:11+12:0413:01
28Sofia KlassonHestra IF39:18+13:1113:24
29Tove FlodmanOK Hammaren40:43+14:3613:53
30Elin JohanssonForsa OK41:08+15:0114:02
31Hanna KjellinForsa OK41:57+15:5014:19
32Moa ErlandssonVimmerby OK42:30+16:2314:30
33Astrid SimonssonSundbybergs IK45:56+19:4915:40
34Hanna RöstinOK Ravinen46:51+20:4415:59
Lovisa TorstenssonEmmaboda Verda OKej godkänd
Mirjam DalénSala OKej start
Jonna JungåkerSundsvalls OKej start
Wilma LagerhällRehns BKej start
Stina ErikssonJönköpings OKej start
Carolina OlssonÄlvdalens IF OKej start
Klara MandahlOK Linnéej start
Emelie JonassonForsa OKej start
Tilda AnderssonOK Ravinenej start
Lovisa MartinssonOK Tyrej start

H18 Final B

4 770 m, 39 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik HerneOK Ravinen32:066:43
2Gustav RuneforsVäxjö OK33:33+1:277:02
3Georg EklöwOK Södertörn35:54+3:487:31
4Andreas PerssonOK Hammaren36:50+4:447:43
5Andreas GustafssonIK Hakarpspojkarna36:52+4:467:43
6Robin SalénBergnäsets AIK37:13+5:077:48
7Anton KällströmSala OK37:18+5:127:49
8Simon LarssonOK Hällen37:41+5:357:54
9Fredrik JohanssonOK Nackhe37:45+5:397:54
10Rickard DjerfTibro OK37:53+5:477:56
11Kristoffer TengrothSundbybergs IK37:57+5:517:57
12Per KarlssonOK Tylöskog37:58+5:527:57
13Jonas AnderssonOK Roxen38:03+5:577:58
14Axel OlssonOK Skogsstjärnan38:10+6:048:00
15Arvid WesterbergOK Kolmården38:27+6:218:03
16Albin AlsiöIF Hagen38:42+6:368:06
17Emil AuseliusBredaryds SOK38:46+6:408:07
18Hampus NyströmIF Hagen39:01+6:558:10
19Benjamin LangerakJärfälla OK39:20+7:148:14
20Emil PetterssonKarlskrona SOK39:31+7:258:17
21Samuel PihlströmOK Landehof39:39+7:338:18
21Axel HalvarssonKarlskrona SOK39:39+7:338:18
23Rasmus WickbomVittjärvs IK39:41+7:358:19
24Martin Jellvert BörjesonGöteborg-Majorna OK39:45+7:398:20
25Oskar ForsbergTullinge SK39:49+7:438:20
26Carl CarlssonNyköpings OK40:04+7:588:23
27Fritjof AxelssonFK Göingarna40:27+8:218:28
28Joar HertinIK Hakarpspojkarna40:55+8:498:34
29Tim OlssonBrattås CK42:28+10:228:54
30Linus LundbergOK Bävern43:01+10:559:01
31Algot NajvikOK Pan-Kristianstad43:12+11:069:03
32Erik VinbladLunds OK43:37+11:319:08
33Adam SegerslättSkåneslättens OL43:42+11:369:09
34Linus KristianssonTrollhättans SOK44:12+12:069:15
35Linus BacklundOK Södertörn44:31+12:259:19
36Lukas HellgrenOK Ravinen45:14+13:089:28
37Olle HedmanIF Hagen47:01+14:559:51
38Martin StorkampSundsvalls OK47:03+14:579:51
39Albin AnderssonOK Ravinen47:20+15:149:55
Johan WehlinSkogspojkarnas OKej start

H18 Final C

4 630 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oscar JohanssonKarlskrona SOK30:256:34
2Fredrik HamreforsVästerås SOK33:51+3:267:18
3Johan PerssonAttunda OK35:42+5:177:42
4Philip CarlssonNyköpings OK36:49+6:247:57
5Edvin NordströmTäby OK36:58+6:337:59
6Pontus ErlandssonSOK Viljan37:11+6:468:01
7Joel KarnehedOK Roxen37:27+7:028:05
8David RisbergKils OK37:39+7:148:07
9Tuve MöllerOK Linné37:52+7:278:10
10Eskil TryggöTrollhättans SOK38:18+7:538:16
11Gustav ÖhgrenOK Kåre38:25+8:008:17
12Rasmus MöllerArboga OK39:05+8:408:26
13Felix Lindell ÖhmanOK Måsen39:16+8:518:28
14Noel WaldenfjordJärfälla OK39:20+8:558:29
15Elias LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb39:23+8:588:30
16Pontus LindblomOK Roxen39:34+9:098:32
17Egil MorastHaninge SOK39:48+9:238:35
18Simon FriskGustavsbergs OK40:07+9:428:39
19Albin BjörnuddIFK Umeå40:34+10:098:45
20Emil GrehnOK Rodhen40:40+10:158:46
21Truls LindholmSundsvalls OK41:01+10:368:51 Ladda ner rutt i gpx-format
22Alexander GraadRonneby OK41:36+11:118:59
23Isak HertinIK Hakarpspojkarna41:38+11:138:59
24Carl HolmbergIF Hagen42:06+11:419:05
25Walter LagerhällRehns BK42:26+12:019:09
26Erik OlssonGävle OK42:34+12:099:11
27Alfred LönnVästerås SOK42:36+12:119:12
28Jonathan UllerKils OK43:20+12:559:21
29Martin LammFrölunda OL43:39+13:149:25
30Olle SörqvistMarkbygdens OK45:25+15:009:48
31Anton GlivesonRonneby OK45:59+15:349:55
32Vidar PerssonTäby OK46:06+15:419:57
33Tobias KarlssonSnättringe SK46:38+16:1310:04
34Victor HanssonJönköpings OK46:39+16:1410:04
35Christian RedtzerAttunda OK48:30+18:0510:28
36Hugo LindbärgOK Södertörn49:01+18:3610:35
37Simon TörnqvistOK Ravinen49:28+19:0310:41
38Johan LindmanFinspångs SOK50:35+20:1010:55
39Henrik HamreforsVästerås SOK50:45+20:2010:57
40Oscar ModigOK Pan-Kristianstad52:46+22:2111:23

H18 Final D

4 430 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olof SkoglundKils OK36:588:20
2Benjamin SturekSOK Viljan39:22+2:248:53
3Oskar EngesAttunda OK41:53+4:559:27
4Hugo DalhammerOK Roxen41:57+4:599:28
5Viktor OssianssonIK Hakarpspojkarna42:52+5:549:40
6Oliver AngelsiööOK Linné45:00+8:0210:09
7Mårten OlssonGävle OK45:49+8:5110:20
8David LevinSvaide Roma SOK46:50+9:5210:34
9Carl EkbringKexholms SK47:44+10:4610:46
10Jakob HöstOK Skogsfalken49:24+12:2611:09
11Hampus LindmanIK Hakarpspojkarna49:55+12:5711:16
12Lucas NorrmanAttunda OK51:39+14:4111:39
13Nils LundgrenSundsvalls OK52:19+15:2111:48
14Ludvig WaktelSvaide Roma SOK54:09+17:1112:13
15William ErnlundOK Linné1:00:51+23:5313:44
16Harald LarssonBergnäsets AIK1:02:29+25:3114:06
Erik TuuriBergnäsets AIKej godkänd
Erik JönssonLunds OKej godkänd
Gustav FrænellSundsvalls OKej godkänd
Christopher WilestedtAttunda OKej godkänd
Oscar PrytzTjalve IF Norrköpingej godkänd
Martin MörsellOK Kåreej start
Nils Hammaräng GripKalmar OKej start
Johan HagströmerOK Klemmingenej start
Simon DahlbergOK Nolaskogsarnaej start
William LundstedtMullsjö SOKej start
Emil BjörnlingerIK Hakarpspojkarnaej start
Sandro SchmidOK Linnéej start
Albin LarssonKatrineholms OKej start
Nicola MüllerIFK Mora OKej start
Axel BlomFrölunda OLej start
Joel SjödinOK Kolmårdenej start
Elias TidevallSkogsluffarnas OKej start
Lukas LundgrenVäxjö OKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser