Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, sprint, Gotland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, sprint, Gotland
Arrangörsorganisation: Garda OK
Datum: onsdag 22 juni 2016

D21

2 750 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christin SöderqvistOK Ravinen17:036:12
2Tove RönnbäckVisborgs OK17:10+0:076:14
3Anna SameliusVisborgs OK17:35+0:326:23
4Junia BirgerssonVisborgs OK17:36+0:336:24
5Tuva NikolaussonSvaide Roma SOK18:04+1:016:34
6Emma LindgrenVisborgs OK19:25+2:227:03
7Anna JakobssonGarda OK19:42+2:397:09
8Nina BjersanderSvaide Roma SOK20:15+3:127:21
9Ulrika NikolaussonSvaide Roma SOK20:49+3:467:34
10Elena ÖsterdahlVisborgs OK21:39+4:367:52
11Viktoria OlssonIF Hansa-Hoburg25:10+8:079:09

H21

3 410 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Amadeus HanssonGotlands Bro OK17:475:12
2Brent GodmanGotlands Bro OK17:52+0:055:14
3Alexander NilssonGotlands Bro OK17:53+0:065:14
4Andreas NikolaussonVisborgs OK18:15+0:285:21
5Mattias WestfältGotlands Bro OK18:39+0:525:28
6Andreas LiljegrenGotlands Bro OK18:51+1:045:31
7Andreas PherssonGotlands Bro OK19:14+1:275:38
8Fredrik LevinSvaide Roma SOK19:53+2:065:49
9Leon HanssonVisborgs OK21:16+3:296:14
10Olof PerssonSvaide Roma SOK21:22+3:356:15
11Ludvig WaktelSvaide Roma SOK21:44+3:576:22
12Frej HeggSvaide Roma SOK22:38+4:516:38
13Sune LevinGarda OK23:53+6:067:00
14David LevinSvaide Roma SOK24:58+7:117:19
15Rasmus LarssonMalmö OK25:14+7:277:23
David DahlVisborgs OKej godkänd
Mikael JakobssonGarda OKej start
Håkan MattssonGotlands Bro OKej start

D20

2 780 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin JohnssonSvaide Roma SOK30:0410:48

H18

2 100 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Joakim BjörkegrenGotlands Bro OK15:087:12
2Anton NilssonGotlands Bro OK16:03+0:557:38
3Nils AhlqvistVisborgs OK16:44+1:367:58

D16

1 770 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alma KappelVisborgs OK17:419:59
Elin DahlVisborgs OKej start

H16

1 770 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle SvangrenGotlands Bro OK9:425:28
2Duncan RobertsonSvaide Roma SOK10:03+0:215:40
2Albin LindgrenVisborgs OK10:03+0:215:40
4Rasmus VirginGotlands Bro OK10:35+0:535:58
5Edvin NilssonGotlands Bro OK10:49+1:076:06
6Edvin JohnssonSvaide Roma SOK10:51+1:096:07
7Mattias ÖsterdahlVisborgs OK11:48+2:066:40
8Emil BergGarda OK12:53+3:117:16
Arvid TörnfeltGarda OKej godkänd

D14

1 650 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linnéa SöderqvistOK Ravinen11:016:40
2Hanna WallinSvaide Roma SOK17:31+6:3010:36

H14

1 650 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felix BäckstädeVisborgs OK9:365:49
2Fabian MellbergSvaide Roma SOK10:43+1:076:29
3Johan BergiusVisborgs OK11:25+1:496:55
4Erik NilssonGotlands Bro OK12:47+3:117:44
5Adam ÖsterdahlVisborgs OK13:34+3:588:13

D12

1 050 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara BäckstädeVisborgs OK8:488:22
2Alma PetterssonGotlands Bro OK9:01+0:138:35
3Natalie GardelinGotlands Bro OK9:57+1:099:28
4Meja LundinSvaide Roma SOK12:45+3:5712:08
Alice BergiusVisborgs OKej godkänd

H12

1 050 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Herman FunkquistIF Hansa-Hoburg7:397:17
2Jonathan FlodmanGotlands Bro OK7:58+0:197:35
3Fabian KahlbomVisborgs OK8:38+0:598:13
4Edwin KahlbomVisborgs OK9:02+1:238:36
5David WestfältGotlands Bro OK9:30+1:519:02
6Kasper UllbergSvaide Roma SOK9:54+2:159:25
7Edvard PetterssonGotlands Bro OK10:00+2:219:31
8Axel TörnfeltGarda OK10:59+3:2010:27
9Mathias MellbergSvaide Roma SOK20:35+12:5619:36

D10

1 030 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida WestfältGotlands Bro OK7:447:30
2Felice GardelinGotlands Bro OK8:43+0:598:27

H10

1 030 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olof LevinSvaide Roma SOK8:508:34
Neo CederqvistVisborgs OKej godkänd

D35

2 530 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jenny AnderssonGotlands Bro OK17:517:03
2Anna BäckstädeVisborgs OK25:02+7:119:53

H35

2 780 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders EklundSvaide Roma SOK16:295:55
2Jerker DrottenmyrVisborgs OK17:37+1:086:20
3Stefan WahlgrenVisborgs OK17:51+1:226:25
4Niclas KahlbomVisborgs OK23:35+7:068:28
5Örjan Hallgren BäckstädeVisborgs OK24:46+8:178:54

D45

2 100 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ewa AlbrektssonOK Ravinen14:256:51
2Ylva SvangrenGotlands Bro OK15:46+1:217:30
3Monika JonssonSvaide Roma SOK18:36+4:118:51
4Anki HallströmSvaide Roma SOK18:41+4:168:53
5Christina MellbergSvaide Roma SOK18:46+4:218:56
6Birgitta HjerthénGotlands Bro OK19:04+4:399:04
7Eva KappelVisborgs OK21:44+7:1910:20
8Annika ÖsterdahlVisborgs OK22:40+8:1510:47

H45

2 620 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ronny LiljegrenGotlands Bro OK14:585:42
2Göran KimellGotlands Bro OK15:02+0:045:44
3Peter AlbrektssonOK Ravinen15:43+0:455:59
4Niklas HermanssonIF Hansa-Hoburg15:44+0:466:00
5Armin SchollerVisborgs OK15:52+0:546:03
6Ulf NilssonGotlands Bro OK15:57+0:596:05
7Kjell NilssonGotlands Bro OK16:33+1:356:19
8Anders LevinSvaide Roma SOK18:35+3:377:05
9Mattias VejlensVisborgs OK18:50+3:527:11
10Peter ÖsterdahlVisborgs OK18:54+3:567:12
11Mats SigalitGotlands Bro OK19:36+4:387:28
12Jonas PetterssonGotlands Bro OK25:17+10:199:39
Stefan PerssonVisborgs OKej godkänd
Patrik RönnbäckVisborgs OKej start

D55

1 730 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin BengtssonVisborgs OK12:557:27
2Anne-Marie KarlssonSvaide Roma SOK14:14+1:198:13
3Inger MalmbergVisborgs OK14:52+1:578:35
Aina ÖsterdahlVisborgs OKej godkänd
Lena NyströmVisborgs OKej godkänd
Ann-Sofi LindskogGotlands Bro OKej start

H55

2 530 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per WallinSvaide Roma SOK17:176:49
2Leif SvangrenGotlands Bro OK17:44+0:277:00 Ladda ner rutt i gpx-format
3Kurt LöfgrenGotlands Bro OK17:54+0:377:04
4Gunnar HallströmVisborgs OK19:38+2:217:45
5Anders BirgerssonVisborgs OK19:59+2:427:53
6Johan KarlstenSolna OK20:09+2:527:57
7Åke KappelVisborgs OK21:23+4:068:27
8Janne LindbyGotlands Bro OK21:52+4:358:38
9Stefan HellströmVisborgs OK23:21+6:049:13

D65

1 590 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Brita AugustssonVisborgs OK15:5610:01
2Ing-Marie BergmanVisborgs OK17:13+1:1710:49
3Ingrid DanielssonVisborgs OK31:50+15:5420:01
Ingrid EnekvistVisborgs OKej start

H65

2 240 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gert LundquistGotlands Bro OK17:267:46
2Per LindskogGotlands Bro OK17:43+0:177:54
3Lennart GardeliusIF Hansa-Hoburg19:18+1:528:36
Björn AhrlingSvaide Roma SOKej godkänd
Kjell SkalbergGotlands Bro OKej start
Ulf AhlquistIF Hansa-Hoburgej start
Jerker EnekvistIF Hansa-Hoburgej start

D70

1 320 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elisabeth KimellGotlands Bro OK13:2510:09
2Gunnel BalckIFK Enskede14:57+1:3211:19
3Gunnel FranssonVisborgs OK15:32+2:0711:46

H70

1 730 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders NilssonGotlands Bro OK13:387:52
2Rolf MalmrosVisborgs OK14:28+0:508:21
Svenerik JohanssonVisby IF Gute SOKej godkänd
Leif AnderssonVisborgs OKej godkänd

H75

1 730 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Allan OlofssonSvaide Roma SOK15:499:08
2Jan NorrbyGotlands Bro OK28:56+13:0716:43
3Folke LindgrenVisborgs OK29:39+13:5017:08
Nils HallgrenVisborgs OKej godkänd

H80

1 320 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sture LarssonVisborgs OK16:1012:14
2Sauli JacobssonGotlands Bro OK20:36+4:2615:36

Inskolning

960 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Julia AllmungsIF Hansa-Hoburgfullföljt
Alvar KnutasSvaide Roma SOKfullföljt
Elsa WahlgrenVisborgs OKfullföljt
Gustav WahlgrenVisborgs OKfullföljt

U1

960 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alva NilssonGotlands Bro OK11:1011:37

U2

1 030 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tyra ÖforsSvaide Roma SOK15:2614:59

Öppen motion 1

1 070 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ronja HermanssonIF Hansa-Hoburg19:2018:04
2Elsa BergGarda OK27:04+7:4425:17
Rasmus HermanssonIF Hansa-Hoburgej godkänd

Öppen motion 3

1 050 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henning NiklassonIF Hansa-Hoburg10:009:31
2Beata PetterssonGotlands Bro OK13:23+3:2312:44
3Ann-Sofie OlssonGotlands Bro OK13:25+3:2512:46
4Anne-Marie LundquistGotlands Bro OK14:09+4:0913:28
5Annelie AnderssonVisborgs OK16:41+6:4115:53

Öppen motion 5

2 100 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per SpikLeksands OK12:325:58
2Per NilssonJärfälla OK13:24+0:526:22
3Calle NilssonJärfälla OK13:53+1:216:36
4Torbjörn SköldeforsSvaide Roma SOK14:04+1:326:41
5Mattias WhiteGarda OK14:46+2:147:01
6Tuva-Cajsa SpikLeksands OK14:47+2:157:02
7Vidar FunkquistIF Hansa-Hoburg15:01+2:297:09
8Clara SpikLeksands OK15:08+2:367:12
9Emil NilssonJärfälla OK15:19+2:477:17
10Katarina FunkquistIF Hansa-Hoburg16:08+3:367:40
11Pernilla NilssonJärfälla OK16:35+4:037:53
12Oskar NilssonJärfälla OK17:06+4:348:08
13Tommy UllbergSvaide Roma SOK17:07+4:358:09
14Stig DahlVisborgs OK17:38+5:068:23
15Saga ÖforsSvaide Roma SOK19:24+6:529:14
16Niklas WaktelSvaide Roma SOK20:31+7:599:46
17Anna LevinSvaide Roma SOK20:53+8:219:56
18Anne JohanssonOK Tranan21:21+8:4910:10
19Lina AllmungsIF Hansa-Hoburg21:48+9:1610:22
20Jenny BergGarda OK24:06+11:3411:28
21Edith BergvallVisby IF Gute SOK26:56+14:2412:49
22Linda BergGarda OK27:34+15:0213:07
23Maj-Britt GardeliusIF Hansa-Hoburg28:35+16:0313:36

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser