Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, sprint, Skåne

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, sprint, Skåne
Arrangörsorganisation: OK Kompassen
Datum: lördag 28 maj 2016

D21

2 430 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin CarlssonOK Pan-Kristianstad12:545:18
2Jannie HagårdOK Pan-Kristianstad13:31+0:375:33
3Nelly CarlssonOK Pan-Kristianstad13:35+0:415:35
4Pim HedbergOK Pan-Kristianstad13:43+0:495:38
5Sara Snogerup LinseLunds OK14:07+1:135:48
6Annie LennartssonSkåneslättens OL14:10+1:165:49
7Caroline LindelöwHärlövs IF14:20+1:265:53
8Angelica EngströmSkåneslättens OL14:57+2:036:09
9Anna IsgrenMalmö OK15:23+2:296:19
10Pia OlssonOK Pan-Kristianstad15:31+2:376:23
11Lotta Lewis-JonssonHelsingborgs SOK15:40+2:466:26
12Elinor LindelöwHärlövs IF16:36+3:426:49
13Camilla NilssonOK Torfinn16:52+3:586:56
14Evelina FolkessonOK Torfinn17:08+4:147:03
15Melinda YmsénOK Pan-Kristianstad18:04+5:107:26
16Siri WahlströmMalmö OK18:40+5:467:40
17Marie JinnemoHjärnarps OL19:19+6:257:56
18Hannah PetersonOK Torfinn22:25+9:319:13
19Evelina EkelundMalmö OK24:31+11:3710:05
Petra ÖrlegårdLunds OKej godkänd

H21

3 230 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonathan GunnarssonMalmö OK15:214:45
2Patrik LindebergSkåneslättens OL16:09+0:485:00
3Björn KarlssonHalmstad OK16:14+0:535:01
4Niclas TjernlundOK Vilse 8716:19+0:585:03
5Patrik JohanssonHelsingborgs SOK16:24+1:035:04
6Oskar CervinHelsingborgs SOK16:41+1:205:09
7Jonas GustafssonAndrarums IF19:34+4:136:03
8Emanuel StridOK Torfinn20:21+5:006:18
9Sebastian WahlströmMalmö OK20:31+5:106:21
10Mattias JacobssonMalmö OK21:08+5:476:32
11Daniel NilssonSkåneslättens OL22:24+7:036:56
Joakim SjöbergHelsingborgs SOKej start

D20

2 200 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erica ErikssonHjärnarps OL14:216:31
2Lovisa NilssonFK Göingarna17:00+2:397:43

D18

1 990 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olivia NilssonOK Pan-Kristianstad10:275:15
2Elise JosefssonOK Pan-Kristianstad11:19+0:525:41
3Elin WihlborgOK Gynge11:20+0:535:41
4Sofie JosefssonOK Pan-Kristianstad11:23+0:565:43
5Emmy HelmerssonHässleholms OK12:09+1:426:06
6Malin ThornemanHelsingborgs SOK12:25+1:586:14
7Sofia DahlHärlövs IF15:48+5:217:56
8Elinor DelinOK Pan-Kristianstad16:05+5:388:04
9Klara IngelströmOK Gynge17:15+6:488:40
10Madelene NilssonFK Åsen28:27+18:0014:17

H18

2 740 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludvig HallabroHässleholms OK14:235:14
2Erik VinbladLunds OK14:46+0:235:23
3Fritjof AxelssonFK Göingarna15:30+1:075:39
4Erik JönssonLunds OK17:51+3:286:30
Wiktor RydlundHässleholms OKej godkänd

D16

1 960 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tina LjungqvistLunds OK13:356:55
2Alma LeijonHärlövs IF13:47+0:127:01
3Frida BjörkÖrkelljunga FK14:56+1:217:37
4Maja TenghagenHärlövs IF15:56+2:218:07
5Maja StrandFK Åsen23:43+10:0812:06
6Anna AronssonHässleholms OK23:53+10:1812:11

H16

2 430 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel OrrhedeHelsingborgs SOK14:496:05
2Jakob ZällHjärnarps OL14:50+0:016:06
3Måns PerssonAndrarums IF15:07+0:186:13
4Simon OlssonHjärnarps OL15:09+0:206:14
5Jacob MobergHelsingborgs SOK15:22+0:336:19
6Povel HedbergLunds OK15:37+0:486:25
7Pontus ErikssonHjärnarps OL16:28+1:396:46
8Tobias CarlstedtHjärnarps OL17:33+2:447:13
9Julius PukeYstads OK19:17+4:287:56
10Oscar EhrnbornAndrarums IF23:50+9:019:48
11Emil NilssonAndrarums IF25:34+10:4510:31

D14

1 850 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rebecca HardenFK Boken9:465:16
2Sofia PalmFK Boken10:18+0:325:34
3Moa WallenborgOK Kontinent11:23+1:376:09
4Elin HugossonLunds OK13:28+3:427:16
5Tyra PeterssonHelsingborgs SOK13:49+4:037:28
6Linnea LeijonHärlövs IF13:51+4:057:29
7Elin NilssonAndrarums IF14:47+5:017:59
8Clara EhrnbornAndrarums IF15:03+5:178:08
9Elsa EricssonLunds OK18:45+8:5910:08
10Ronja KarlssonHärlövs IF27:01+17:1514:36
Agnes KnutssonÖrkelljunga FKej start

H14

1 980 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Brian AhlmAndrarums IF10:505:28
2Erik ThoressonAndrarums IF10:53+0:035:29
3Adam LindblomMalmö OK11:04+0:145:35
4Alfred AhltinMalmö OK11:24+0:345:45
5Johan VinbladLunds OK11:46+0:565:56
6Ivar HelmerssonHässleholms OK12:27+1:376:17
7Klas LjungqvistLunds OK12:48+1:586:27
8Erik JohanssonFK Boken14:39+3:497:23
9Melvin NilssonHärlövs IF14:45+3:557:26
10Erik AlbinssonHjärnarps OL15:47+4:577:58
11Pontus ThuressonSkåneslättens OL16:26+5:368:17
12Edvin VensrydEslövs FK19:22+8:329:46
13Lucas TreldalOK Kontinent19:33+8:439:52
14Robin CarlstedtHjärnarps OL19:49+8:5910:00
15Jonathan OrrhedeHelsingborgs SOK22:38+11:4811:25
Edvin SelinFK Göingarnaej start

D12

1 760 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linnea RydlundHässleholms OK11:196:25
2Alice OlvegårdFK Göingarna11:45+0:266:40
3Tuva SelinFK Göingarna12:30+1:117:06
4Emmy PalmFK Boken13:23+2:047:36
5Hanna Jonsson-NordinSkåneslättens OL13:34+2:157:42
6Alva SvenssonFK Åsen15:50+4:318:59
7Ida BenattiSkåneslättens OL17:54+6:3510:10
8Nora LevinFK Åsen25:22+14:0314:24

H12

1 870 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Wilmer SelinFK Göingarna10:485:46
2Hugo CedervallÖrkelljunga FK11:01+0:135:53
3Gustav AnderssonOK Pan-Kristianstad11:26+0:386:06
4Svante SelinFK Göingarna11:37+0:496:12
5David MorénHjärnarps OL12:11+1:236:30
6Noah KrikströmHjärnarps OL12:59+2:116:56
7Isak AnderssonLunds OK13:08+2:207:01
8Victor EricssonHelsingborgs SOK14:00+3:127:29
9Albin HugossonLunds OK14:16+3:287:37
10Axel TenghagenHärlövs IF14:27+3:397:43
11Erik NilssonOK Pan-Kristianstad14:44+3:567:52
12Jakob IngelströmOK Gynge16:08+5:208:37
13Alfred KjellénHelsingborgs SOK16:29+5:418:48
14William SteffertOK Tyringe16:38+5:508:53
15Elia KämpeÖrkelljunga FK20:00+9:1210:41
16Isak EdholmÖrkelljunga FK20:32+9:4410:58
17Tim HjalmarssonHjärnarps OL21:20+10:3211:24
18Arvid AlbinssonHjärnarps OL23:40+12:5212:39
19Isak LevinFK Åsen23:41+12:5312:39
20Elias NilssonAndrarums IF32:00+21:1217:06
Felix ThomassonFK Göingarnaej godkänd
Viggo AhlmAndrarums IFej start

D10

1 440 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna MorénHjärnarps OL8:195:46
2Anna BenattiSkåneslättens OL8:41+0:226:01
3Felicia PerssonHelsingborgs SOK8:47+0:286:05
4Ebba RanbroHelsingborgs SOK9:58+1:396:55
5Aprilia CinthioSkåneslättens OL10:17+1:587:08
6Alice JohanssonFK Boken10:44+2:257:27
7Ellen AnderssonOK Pan-Kristianstad11:00+2:417:38
8Sara LjungqvistLunds OK11:47+3:288:10
9Wilma JönssonÖrkelljunga FK14:09+5:509:49
10Selma VensrydEslövs FK14:56+6:3710:22
11Smilla ThomassonFK Göingarna15:01+6:4210:25
12My WallenborgOK Kontinent19:30+11:1113:32
13Ellen UllmanSkåneslättens OL19:50+11:3113:46
14Ida HjalmarssonHjärnarps OL25:35+17:1617:45
15Sonia KurashovaFK Åsen30:48+22:2921:23
Olivia SvenssonFK Åsenej start

H10

1 540 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hjalmar AxelssonFK Göingarna8:245:27
2Carl-Johan OlvegårdFK Göingarna10:00+1:366:29
3Kurt SjöbergHelsingborgs SOK11:34+3:107:30
4Albin GranqvistFK Göingarna12:15+3:517:57
5Hugo ThoressonAndrarums IF13:51+5:278:59
6Gustav GranqvistFK Göingarna15:49+7:2510:16
7Jonathan EdholmÖrkelljunga FK17:55+9:3111:38
8Milton Sydbo GunnarssonÖrkelljunga FK26:21+17:5717:06
Erik WihlborgOK Gyngeej start
Alfred OlssonLunds OKej start

D35

2 200 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofie PeterssonHelsingborgs SOK12:215:36
2Johanna KarlssonOK Pan-Kristianstad14:38+2:176:39
3Maria MickelåkerAndrarums IF15:15+2:546:55
4Eva-Lotta BengtslinLunds OK16:35+4:147:32
5Kadri KuuskLunds OK17:54+5:338:08
6Lisa KjellénHelsingborgs SOK18:40+6:198:29
7Liane GunnarssonÖrkelljunga FK18:43+6:228:30

H35

3 120 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felix AlnervikHelsingborgs SOK16:395:20
2Andreas ErikssonLunds OK16:44+0:055:21
3Linus MalmstenMalmö OK16:54+0:155:25
4Rasmus GrönlundLunds OK17:19+0:405:33
5Fredrik StåhlHjärnarps OL17:26+0:475:35
6Per Erik JönssonOK Torfinn17:54+1:155:44
7Sebastian GieseMalmö OK19:03+2:246:06
8Jonas BengtssonFK Göingarna19:50+3:116:21
9Fredrik NilssonAndrarums IF24:33+7:547:52
10Jonas NorénHelsingborgs SOK27:30+10:518:48
Henrik EklundLunds OKej godkänd

D40

2 120 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linda RanbroHelsingborgs SOK12:155:46
2Kajsa BenattiSkåneslättens OL12:31+0:165:54
3Frida PalmFK Boken12:38+0:235:57
4Catarina HardenFK Boken13:48+1:336:30
5Camilla SelinFK Göingarna14:07+1:526:39
6Jenny VinbladLunds OK14:47+2:326:58
7Lotta EkbergÖrkelljunga FK15:38+3:237:22
8Maria HelmerssonHässleholms OK15:52+3:377:29
9Maureen Olsson LoLunds OK16:06+3:517:35
10Jenny LindblomMalmö OK17:31+5:168:15
11Josefina BerglundFK Boken18:08+5:538:33
12Lotta MorénHjärnarps OL18:49+6:348:52
13Linda AhlmAndrarums IF19:09+6:549:01

H40

2 620 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mikael PihlOK Pan-Kristianstad13:365:11
2Johan SanderSkåneslättens OL13:52+0:165:17
3Mikael NilssonLunds OK14:27+0:515:30
4Heide PerssonAndrarums IF14:41+1:055:36
5Magnus ThuressonSkåneslättens OL15:03+1:275:44
6Magnus GranqvistFK Göingarna15:08+1:325:46
7Magnus JonassonMalmö OK15:22+1:465:51
8Pontus GustavssonOK Kontinent16:04+2:286:07
9Henrik LindblomMalmö OK16:23+2:476:15
10Magnus EmilssonFK Åsen16:50+3:146:25
11Michael NilssonAndrarums IF17:11+3:356:33
12Peter BengtslinLunds OK18:04+4:286:53
13Magnus Nilsson-EhrnbornAndrarums IF19:05+5:297:17

D45

2 070 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna LjungqvistLunds OK12:556:14
2Susanne WallenborgOK Kontinent13:03+0:086:18
3Marie OlssonÖrkelljunga FK14:03+1:086:47
4Åsa EricssonLunds OK14:12+1:176:51
5Marie AlbinssonHjärnarps OL14:55+2:007:12
6Carina AronssonHässleholms OK15:21+2:267:24
7Louise AxelssonFK Göingarna15:30+2:357:29
8Maria TuressonHärlövs IF17:05+4:108:15
9Kerstin DahlHärlövs IF18:31+5:368:56
10Susanne KarlssonHärlövs IF19:12+6:179:16
11Camilla CarlssonHärlövs IF19:33+6:389:26
12Carina ErikssonHjärnarps OL20:14+7:199:46
13Mona RosbergVäxjö OK22:55+10:0011:04

H45

2 410 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jörgen OlssonOK Pan-Kristianstad10:374:24
2Håkan PalmFK Boken11:49+1:124:54
3Niklas NilssonHärlövs IF11:50+1:134:54
4Fredrik HugossonLunds OK12:22+1:455:07
5Jan LagerHalmstad OK12:46+2:095:17
5Tomas VensrydEslövs FK12:46+2:095:17
7Anders SelinFK Göingarna12:58+2:215:22
8Magnus RydlundHässleholms OK13:06+2:295:26
9Anders EricssonLunds OK13:14+2:375:29
10Niklas EdvardssonHästveda OK13:24+2:475:33
11Mats RanbroHelsingborgs SOK13:27+2:505:34
12Magnus LarsenFK Boken13:30+2:535:36
13Raul HindovLunds OK13:31+2:545:36
14Magnus WallenborgOK Kontinent13:35+2:585:38
15Fabian LjungqvistLunds OK13:44+3:075:41
16Harald PerssonAndrarums IF14:14+3:375:54
17Mats OrrhedeHelsingborgs SOK14:50+4:136:09
18Mats JonssonSkåneslättens OL15:05+4:286:15
19Dan JohanssonFK Boken15:17+4:406:20
20Erik AhlströmHelsingborgs SOK16:43+6:066:56
21Nils HelmerssonHässleholms OK17:04+6:277:04
22Lennart MorénHjärnarps OL17:15+6:387:09
23Håkan AxelssonFK Göingarna22:23+11:469:17
Fredrik UllmanSkåneslättens OLej godkänd

D50

1 950 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christina SternerOK Njudung12:556:37
2Britt-Marie StenssonHelsingborgs SOK13:01+0:066:40
3Christina BjörkÖrkelljunga FK13:03+0:086:41
4Ingela AnderssonLunds OK13:13+0:186:46
5Annika EngelHässleholms OK14:29+1:347:25
6Carina GöranssonYstads OK28:52+15:5714:48

H50

2 320 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter HedbergLunds OK12:375:26
1Stefan PålssonSkåneslättens OL12:375:26
3Staffan AhltinMalmö OK12:40+0:035:27
4Bengt OlssonEslövs FK13:48+1:115:56
5Anders HeydenLunds OK13:57+1:206:00
5Lennart CarlsenHelsingborgs SOK13:57+1:206:00
7Lars HallabroHässleholms OK14:22+1:456:11
8Ulf LinderfalkSkåneslättens OL14:45+2:086:21
9Magnus OlssonHjärnarps OL14:55+2:186:25
10Pär EricssonHelsingborgs SOK15:26+2:496:39
11Bengt-Åke BerntssonSkåneslättens OL15:50+3:136:49
12Jan-I NygrenFK Boken16:24+3:477:04
13Peter PukeYstads OK16:33+3:567:08
14Tomas NilssonHässleholms OK18:17+5:407:52
15Björn CarlstedtHjärnarps OL21:27+8:509:14
16Lars OlssonFK Göingarna21:58+9:219:28
17Claes OlvegårdFK Göingarna22:38+10:019:45
Håkan CarlssonSkåneslättens OLej start

D55

1 890 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agneta ErforsOK Torfinn12:556:50
2Christina OlssonSkåneslättens OL13:08+0:136:56
3Anne UddMarkbygdens OK13:18+0:237:02
4Monica JohanssonHjärnarps OL15:09+2:148:00
5Tina HagårdRävetofta OK16:01+3:068:28
6Eva EmanuelssonHelsingborgs SOK17:56+5:019:29
7Kerstin FränkelFK Snapphanarna28:20+15:2514:59
Lena OlssonSkåneslättens OLej godkänd
Christina SegerslättSkåneslättens OLej start

H55

2 260 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats BrorssonTockarps IK12:275:30
2Björn FränkelFK Snapphanarna14:56+2:296:36
3Peter SvenssonHelsingborgs SOK15:57+3:307:03
4Patrick AdlercreutzLunds OK16:29+4:027:17
5Sven-Åke EmanuelssonHelsingborgs SOK17:10+4:437:35
6Bo PaxbyMalmö OK19:02+6:358:25
Lennart StenssonHelsingborgs SOKej godkänd
Sten SegerslättSkåneslättens OLej start
Benjamin ViebkeMalmö OKej start

D60

1 790 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lotta LinseforsLunds OK10:435:59
2Ina LindebergSkåneslättens OL10:53+0:106:04
3Eva TykessonRävetofta OK11:50+1:076:36
4Lisbeth DahlHelsingborgs SOK16:29+5:469:12
5Mona EnforsTockarps IK16:46+6:039:22
6Vanja JinnemoHjärnarps OL23:04+12:2112:53
Ulla EngelbyOK Pan-Kristianstadej start

H60

2 170 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sven-Inge SvenssonHässleholms OK12:495:54
2Stellan MartinssonOK Tyringe15:52+3:037:18
3Olle BohmanHjärnarps OL16:35+3:467:38
4Tor UddMarkbygdens OK17:36+4:478:06
5Torgny OttossonOK Torfinn17:41+4:528:08
6Rolf NilssonFrosta OK18:40+5:518:36
7Roland DahlmanMalmö OK19:29+6:408:58
8Olle EnforsTockarps IK19:41+6:529:04
9Stefan NilssonOK Kontinent20:06+7:179:15
Rolf OhrlanderOK Pan-Kristianstadej godkänd
Tommy HautopOK Pan-Kristianstadej start

D65

1 730 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger GlansOK Torfinn14:168:14
2Åsa StåhlHjärnarps OL15:13+0:578:47
3Lisbeth DamsgaardHjärnarps OL16:50+2:349:43
4Berit SchannongMalmö OK17:35+3:1910:09
5Karin PerssonOK Tyringe17:45+3:2910:15
6Eva NordahlOK Pan-Kristianstad19:38+5:2211:20
7Anna-Lisa HanssonOK Pan-Kristianstad22:05+7:4912:45
8Britt BülowMalmö OK22:18+8:0212:53
9Margareta HeldFK Åsen36:09+21:5320:53

H65

2 190 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leif SandgrenFrosta OK15:277:03
1Willie OlssonRävetofta OK15:277:03
3Christer LjungdahlHjärnarps OL16:56+1:297:43
4Gert OlssonTockarps IK17:15+1:487:52
5Janne LindholmFrosta OK17:26+1:597:57 Ladda ner rutt i gpx-format
6Mats HåkanssonMalmö OK17:51+2:248:09
7Håkan NilssonMalmö OK18:00+2:338:13
8Kenth SundgrenSkåneslättens OL19:13+3:468:46
9Gert OlssonSkåneslättens OL19:31+4:048:54
10Åke PerssonHjärnarps OL19:43+4:169:00
11Tommy PetersonHelsingborgs SOK20:08+4:419:11
12Bengt StåhlHjärnarps OL20:23+4:569:18
13Kaare HanssonMalmö OK20:59+5:329:34
14Dag Lewis-JonssonHelsingborgs SOK22:20+6:5310:11
15Tommy HeldFK Åsen23:39+8:1210:47
16Nils-Erik BondessonFrosta OK25:59+10:3211:51
17Ronald Mc GrailHjärnarps OL26:25+10:5812:03

D70

1 480 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt Forsell PirozziSkåneslättens OL11:598:05
2Ann-Charlotte JensenHässleholms OK13:46+1:479:18
3Birgit PalmFK Boken13:50+1:519:20
4Gull SvenssonTockarps IK14:36+2:379:51
5Astrid JohannessonHelsingborgs SOK15:49+3:5010:41
6Laila PerssonIS Skanne17:27+5:2811:47
7Gunnel NilssonMalmö OK27:29+15:3018:34
Torill SvendsenFrosta OKej godkänd

H70

2 090 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inge PerssonFK Boken14:387:00
2Bengt BergmanLunds OK15:36+0:587:27
3Ingvar PerssonFK Åsen15:52+1:147:35
4Roland OffrellFrosta OK17:46+3:088:30
5Erland MartinssonOK Tyringe19:02+4:249:06
6Sten Åke KvistIS Kullen21:47+7:0910:25
7Lars OlssonFK Boken21:51+7:1310:27
8Macke SelanderHelsingborgs SOK22:07+7:2910:34
9Roy OvessonHelsingborgs SOK24:07+9:2911:32
10Bo BülowMalmö OK29:08+14:3013:56
11Sven-Erik ForsellSkåneslättens OL33:27+18:4916:00

D75

1 480 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Barbro HugossonLunds OK17:5212:04
2Clarie EkOK Pan-Kristianstad18:26+0:3412:27
3Karin LexellOK Torfinn18:44+0:5212:39

H75

1 820 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingemar SvenssonLunds OK14:578:12
2Ernie BroströmHalmstad OK15:07+0:108:18
3Raimo SalminenOK Pan-Kristianstad15:39+0:428:35
4Nils-Åke NilssonHärlövs IF16:25+1:289:01
5Håkan BrostMalmö OK16:44+1:479:11
6Nils PerssonIS Skanne17:26+2:299:34
7Arne GustafssonMalmö OK17:55+2:589:50
8Paul SchannongMalmö OK18:04+3:079:55
9Allan SunnergrenHjärnarps OL18:46+3:4910:18
10Kenneth LindborgHässleholms OK19:44+4:4710:50
11Lennart NilssonMalmö OK31:47+16:5017:27
Nils-Eric EricsonFK Åsenej godkänd
Bo SvenssonTockarps IKej godkänd

D80

1 480 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Gun HanssonYstads OKej start

H80

1 850 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad15:138:13
2Klas TykessonSkåneslättens OL17:30+2:179:27
3Bengt EdvardssonOK Torfinn22:53+7:4012:22
4Jan-Eric NelkingFK Åsen23:11+7:5812:31

H85

1 750 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kjell-Arne PetterssonHärlövs IF15:158:42
2Rune IsakssonHelsingborgs SOK23:07+7:5213:12
3Bertil JohanssonSkåneslättens OL24:57+9:4214:15
Curth SvenssonSkåneslättens OLej godkänd

Inskolning

1 410 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Filip BengtssonLunds OKfullföljt
Max BurströmIFK Mora OKfullföljt
Isak GrönlundLunds OKfullföljt
Isak KämpeÖrkelljunga FKfullföljt
Alice JönssonOK Torfinnej start

U1

1 380 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fanny EmilssonFK Åsen14:3910:36
1Frida EmilssonFK Åsen14:3910:36
3Julia EdvinssonFK Åsen15:32+0:5311:15
4Alma GieseMalmö OK15:50+1:1111:28
5Alma KjellénHelsingborgs SOK18:49+4:1013:38
6Elna JönssonFK Åsen19:15+4:3613:56
7Ester WanstadiusFK Åsen20:36+5:5714:55
8Jakob MånssonHässleholms OK21:49+7:1015:48

U2

1 660 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nellie WetterlövIS Skanne14:568:59
2Anton HeldFK Åsen15:41+0:459:26
3Leo ThimFK Åsen16:44+1:4810:04
4Valdemar PukeYstads OK17:06+2:1010:18
5Klara PalmFK Boken17:22+2:2610:27
6Wiggo JönssonÖrkelljunga FK18:24+3:2811:05
7Elin EdvinssonFK Åsen19:32+4:3611:46
8Sara MånssonHässleholms OK20:13+5:1712:10
9Elias FeurstHelsingborgs SOK22:39+7:4313:38
10Tove RosbergVäxjö OK23:32+8:3614:10
11Saga ChristensenLandskrona CK27:58+13:0216:50
12Tuva ChristensenLandskrona CK28:07+13:1116:56
Karl JohannessonFK Åsenej start

Öppen motion 1

1 850 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Janna HolmströmMalmö OK21:1711:30
2Margret HellborgRingsjö OK23:59+2:4212:57
3Annika JohanssonMalmö OK24:01+2:4412:58
4Gudrun AreskougAnderstorps OK25:11+3:5413:36
5Elias ErikssonMalmö OK1:15:05+53:4840:35
6Hannes ErikssonMalmö OK1:15:20+54:0340:43
Hugo GranqvistFK Göingarnaej godkänd

Öppen motion 4

2 220 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Embla CinthioSkåneslättens OL18:048:08
2Kerstin OlvegårdFK Göingarna20:48+2:449:22
3Carina JönssonFK Åsen22:28+4:2410:07
4Karolina SvenssonFK Åsen23:11+5:0710:26
5Johanna RisbergFK Åsen25:31+7:2711:29
6Carina PerssonAndrarums IF27:16+9:1212:16
7Magnus CinthioSkåneslättens OL27:41+9:3712:28
8Bengt IvarssonOK Tyringe32:27+14:2314:37
9Asta NilssonHärlövs IF42:50+24:4619:17
10Ulla KarlssonOK Tyringe52:34+34:3023:40
11Annika PukeYstads OK53:17+35:1324:00
Jessica HermanssonFK Åsenej start
Ola SvenssonFK Åsenej start

Öppen motion 7

3 130 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas NilssonOK Pan-Kristianstad17:385:38
2Mathias PerssonHelsingborgs SOK18:51+1:136:01
3Andreas BlomqvistHelsingborgs SOK19:46+2:086:18
4Olle WindeliusFrosta OK20:03+2:256:24
5Björn CarlssonSkåneslättens OL20:05+2:276:24
6Peter WetterlövIS Skanne20:21+2:436:30
7Tobias MånssonHässleholms OK20:38+3:006:35
8Mikael ThomassonFK Göingarna21:34+3:566:53
9Kristina JosefssonAnderstorps OK22:52+5:147:18
10Patrik IngelströmOK Gynge23:29+5:517:30
11Fredrik HjortHelsingborgs SOK23:35+5:577:32
12Roland StrandFK Åsen24:25+6:477:48
13Peter HeldFK Åsen25:00+7:227:59
14Linda GranqvistFK Göingarna25:18+7:408:04
15Klas BogsjöHelsingborgs SOK25:20+7:428:05
16Claes LinseforsLunds OK27:07+9:298:39
17Jörgen KarlssonHärlövs IF27:43+10:058:51
18Anders HenrikssonIS Skanne28:50+11:129:12
19Marie SvenssonFK Åsen29:02+11:249:16
20Ingvar PerssonOK Tyringe32:06+14:2810:15
21Lars LindebergSkåneslättens OL33:20+15:4210:38
22Thomas VinbladLunds OK33:30+15:5210:42
23Anne-Li AugustssonOK Tyringe34:19+16:4110:57
24Margareta HaraldssonSigtuna OK34:57+17:1911:09
25Roland AkselssonLunds OK36:04+18:2611:31
26Sune JohanssonLaholms IF OK36:25+18:4711:38
27Marie NordströmHjärnarps OL36:46+19:0811:44
28Camilla JohanssonLaholms IF OK38:14+20:3612:12
29Lennart MånssonRingsjö OK41:54+24:1613:23
30Ruben EdvardssonHästveda OK42:17+24:3913:30
31Henriette JareklevHelsingborgs SOK42:29+24:5113:34
32John OlanderssonÖrkelljunga FK44:45+27:0714:17
33Göran SegerFK Boken46:29+28:5114:51
Andreas FeurstHSOKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser