Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, sprintstafett, Skåne

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationDölj laguppställningarPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: DM, sprintstafett, Skåne
Arrangörsorganisation: OK Kompassen
Datum: söndag 29 maj 2016

DH12

9 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1FK Göingarna 131:26
1. Wilmer Selin6:3516:351
2. Tuva Selin9:183+0:5615:532+1
3. Wilmer Selin6:57122:501-1
4. Tuva Selin8:364+1:0131:2610
2Hjärnarps OL 131:39
1. David Morén7:494+1:147:494
2. Hanna Morén8:22116:113-1
3. David Morén7:532+0:5624:042-1
4. Hanna Morén7:35131:3920
3FK Göingarna 232:41
1. Svante Selin6:523+0:176:523
2. Alice Olvegård8:382+0:1615:301-2
3. Svante Selin8:574+2:0024:273+2
4. Alice Olvegård8:142+0:3932:4130
4Lunds OK 336:23
1. Isak Andersson8:005+1:258:005
2. Lovisa Wahlbom11:025+2:4019:0250
3. Isak Andersson8:143+1:1727:164-1
4. Lovisa Wahlbom9:076+1:3236:2340
5Skåneslättens OL 145:30
1. Ida Benatti11:518+5:1611:518
2. Anna Benatti13:417+5:1925:327-1
3. Ida Benatti11:058+4:0836:3770
4. Anna Benatti8:535+1:1845:305-2
6Lunds OK 146:05
1. Emil Thomasson17:339+10:5817:339
2. Sara Ljungqvist10:054+1:4327:3890
3. Emil Thomasson10:077+3:1037:458-1
4. Sara Ljungqvist8:203+0:4546:056-2
7Andrarums IF 146:54
1. Hugo Thoresson9:566+3:219:566
2. Vide Häggström15:348+7:1225:3060
3. Hugo Thoresson9:576+3:0035:275-1
4. Vide Häggström11:277+3:5246:547+2
8FK Åsen 148:04
1. Isak Levin10:077+3:3210:077
2. Nora Levin16:009+7:3826:078+1
3. Isak Levin9:215+2:2435:286-2
4. Nora Levin12:368+5:0148:048+2
Örkelljunga FK 1ej godkänd
1. Hugo Cedervall6:512+0:166:512
2. Johanna Ottosson11:286+3:0618:194+2
3. Hugo Cedervallej godkändej godkänd
4. Johanna Ottosson12:389+5:03ej godkänd

DH14

11 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Hässleholms OK 134:08
1. Ivar Helmersson8:0918:091
2. Linnea Rydlund8:36116:4510
3. Ivar Helmersson8:423+0:0925:272+1
4. Linnea Rydlund8:412+0:3034:081-1
2Lunds OK 135:53
1. Felix Gustafsson8:123+0:038:123
2. Elin Hugosson8:402+0:0416:5230
3. Felix Gustafsson8:362+0:0325:2830
4. Elin Hugosson10:257+2:1435:532-1
3Andrarums IF 135:54
1. Erik Thoresson8:0918:091
2. Elin Nilsson8:423+0:0616:512+1
3. Erik Thoresson8:33125:241-1
4. Elin Nilsson10:308+2:1935:543+2
4FK Boken 136:36
1. Sofia Palm8:294+0:208:294
2. Rebecca Harden10:015+1:2518:3040
3. Sofia Palm9:556+1:2228:2540
4. Rebecca Harden8:11136:3640
5Andrarums IF 241:14
1. Brian Ahlm8:536+0:448:536
2. Clara Ehrnborn10:506+2:1419:435-1
3. Brian Ahlm9:525+1:1929:3550
4. Clara Ehrnborn11:3911+3:2841:1450
6FK Boken 241:39
1. Erik Johansson9:377+1:289:377
2. Emmy Palm11:397+3:0321:168+1
3. Erik Johansson10:117+1:3831:277-1
4. Emmy Palm10:126+2:0141:396-1
7Lunds OK 241:42
1. Albin Hugosson11:5910+3:5011:5910
2. Selma Larsson9:104+0:3421:096-4
3. Albin Hugosson11:198+2:4632:288+2
4. Selma Larsson9:143+1:0341:427-1
8Lunds OK 341:50
1. Klas Ljungqvist8:325+0:238:325
2. Olivia Larsson12:389+4:0221:107+2
3. Klas Ljungqvist9:234+0:5030:336-1
4. Olivia Larsson11:1710+3:0641:508+2
9Härlövs IF 247:32
1. Didrik Varma9:569+1:479:569
2. Andrine Varma15:2010+6:4425:1690
3. Didrik Varma11:319+2:5836:4790
4. Andrine Varma10:459+2:3447:3290
10Härlövs IF 147:47
1. Melvin Nilsson9:428+1:339:428
2. Linnea Leijon16:3511+7:5926:1710+2
3. Melvin Nilsson11:3210+2:5937:49100
4. Linnea Leijon9:584+1:4747:47100
11Skåneslättens OL 149:02
1. Alva Nystedt14:4011+6:3114:4011
2. Hanne Husby11:518+3:1526:31110
3. Alva Nystedt12:2111+3:4838:52110
4. Hanne Husby10:105+1:5949:02110

DH16

7 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Lunds OK 237:14
1. Daniel Hellberg8:2618:261
2. Tina Ljungqvist9:032+0:0417:2910
3. Daniel Hellberg9:433+7:0327:1210
4. Tina Ljungqvist10:023+1:0737:1410
2Malmö OK 138:48
1. Adam Lindblom9:423+1:169:423
2. Linn Lindblom8:59118:412-1
3. Adam Lindblom9:494+7:0928:303+1
4. Linn Lindblom10:184+1:2338:482-1
3Lunds OK 138:51
1. Povel Hedberg8:2618:261
2. Hanna Ahlström10:224+1:2318:483+2
3. Povel Hedberg9:412+7:0128:292-1
4. Hanna Ahlström10:225+1:2738:513+1
4Härlövs IF 140:17
1. Samuel Låstbom10:516+2:2510:516
2. Alma Leijon9:543+0:5520:454-2
3. Samuel Låstbom10:175+7:3731:0240
4. Alma Leijon9:152+0:2040:1740
5Skåneslättens OL 141:10
1. Ebba Jensen10:165+1:5010:165
2. Linnea Briggner10:295+1:3020:454-1
3. Ebba Jensen11:306+8:5032:155+1
4. Linnea Briggner8:55141:1050
6FK Åsen 158:07
1. Bea Wanstadius11:537+3:2711:537
2. Maja Strand16:296+7:3028:226-1
3. Bea Wanstadius11:447+9:0440:0660
4. Maja Strand18:016+9:0658:0760
7Malmö OK 21:14:13
1. Samuel Persson10:114+1:4510:114
2. Emma Viléus43:027+34:0353:137+3
3. Samuel Persson2:40155:5370
4. Emma Viléus18:207+9:251:14:1370

DH20

1 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Pan-Kristianstad 138:08
1. Elise Josefsson10:44110:441
2. Sofie Josefsson8:28119:1210
3. Elise Josefsson10:33129:4510
4. Sofie Josefsson8:23138:0810

DH21

10 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Helsingborgs SOK 158:38
1. Lotta Lewis-Jonsson13:313+1:2213:313
2. Oskar Cervin17:283+0:5630:592-1
3. Erik Alnervik15:26146:251-1
4. Sofie Petersson12:13158:3810
2OK Pan-Kristianstad 11:02:36
1. Jannie Hagård12:09112:091
2. Pim Hedberg19:356+3:0331:443+2
3. Nelly Carlsson18:277+3:0150:114+1
4. Elin Carlsson12:252+0:121:02:362-2
3Hässleholms OK 11:05:26
1. Eleonore Bjerstedt15:057+2:5615:057
2. Wiktor Rydlund18:064+1:3433:115-2
3. Ludvig Hallabro16:512+1:2550:023-2
4. Emmy Helmersson15:243+3:111:05:2630
4Härlövs IF 11:06:16
1. Caroline Lindelöw14:044+1:5514:044
2. Marcus Trulsson19:185+2:4633:226+2
3. Niklas Nilsson17:114+1:4550:335-1
4. Sofia Dahl15:434+3:301:06:164-1
5OK Torfinn 11:10:20
1. Evelina Folkesson14:565+2:4714:565
2. Emanuel Strid20:007+3:2834:567+2
3. Per Erik Jönsson18:226+2:5653:1870
4. Camilla Nilsson17:025+4:491:10:205-2
6FK Åsen 11:23:02
1. Sandra Nilsson15:016+2:5215:016
2. David Sällberg25:239+8:5140:248+2
3. David Bengtsson22:308+7:041:02:5480
4. Marie Svensson20:087+7:551:23:026-2
FK Åsen 2ej godkänd
1. Christel Olsson21:449+9:3521:449
2. André Ekbergej godkändej godkänd
3. Roland Strand27:1310+11:47ej godkänd
4. Josefin Sällberg17:556+5:42ej godkänd
Malmö OK 1ej godkänd
1. Anna Isgren13:182+1:0913:182
2. Linus Malmsten16:32129:501-1
3. Jonathan Gunnarsson16:543+1:2846:442+1
4. Åsa Axénej godkändej godkänd
OK Torfinn 2ej godkänd
1. Jessica Karlssonej godkändej godkänd
2. Lennart Erfors24:228+7:50ej godkänd
3. Fredrik Svensson25:149+9:48ej godkänd
4. Hannah Peterson20:348+8:21ej godkänd
Helsingborgs SOK 2utgått
1. Malin Thorneman15:057+2:5615:057
2. Patrik Johansson17:262+0:5432:314-3
3. Felix Alnervik18:035+2:3750:346+2
4. ej startej start

DH35

10 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1FK Boken 238:54
1. Håkan Palm9:5019:501
2. Frida Palm9:39119:2910
3. Håkan Palm9:442+20:2229:1310
4. Frida Palm9:41138:5410
2Lunds OK 243:57
1. Johan Gustafson10:573+1:0710:573
2. Maureen Olsson Lo11:094+1:3022:062-1
3. Johan Gustafson11:063+21:4433:123+1
4. Maureen Olsson Lo10:453+1:0443:572-1
3Skåneslättens OL 145:33
1. Ulf Linderfalk12:118+2:2112:118
2. Kajsa Benatti10:272+0:4822:383-5
3. Ulf Linderfalk12:067+22:4434:445+2
4. Kajsa Benatti10:494+1:0845:333-2
4FK Boken 149:43
1. Adrian Harden14:1910+4:2914:1910
2. Catarina Harden10:593+1:2025:187-3
3. Adrian Harden14:0810+24:4639:2610+3
4. Catarina Harden10:172+0:3649:434-6
5Hässleholms OK 150:08
1. Nils Helmersson14:039+4:1314:039
2. Maria Helmersson11:315+1:5225:348-1
3. Nils Helmersson12:529+23:3038:269+1
4. Maria Helmersson11:425+2:0150:085-4
6FK Boken 350:15
1. Dan Johansson11:427+1:5211:427
2. Josefina Berglund12:127+2:3323:545-2
3. Dan Johansson12:398+23:1736:336+1
4. Josefina Berglund13:428+4:0150:1560
7Malmö OK 150:25
1. Henrik Lindblom10:594+1:0910:594
2. Jenny Lindblom14:138+4:3425:126+2
3. Henrik Lindblom11:406+22:1836:527+1
4. Jenny Lindblom13:337+3:5250:2570
8Lunds OK 350:33
1. Robert Bertilsson11:256+1:3511:256
2. Jenny Gustafsson14:199+4:4025:449+3
3. Robert Bertilsson11:295+22:0737:138-1
4. Jenny Gustafsson13:206+3:3950:3380
FK Göingarna 1ej godkänd
1. Anders Selin11:035+1:1311:035
2. Camilla Selin11:426+2:0322:454-1
3. Anders Selin11:214+21:5934:0640
4. Camilla Selinej godkändej godkänd
Lunds OK 1utgått
1. Andreas Eriksson9:562+0:069:562
2. Anna Hellner30:3910+21:0040:3510+8
3. Andreas Eriksson0:00129:572-8
4. ej startej start

DH45

12 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Lunds OK 136:37
1. Fredrik Hugosson8:5018:501
2. Sara Snogerup Linse9:202+0:0718:1010
3. Fredrik Hugosson9:372+0:5627:4710
4. Sara Snogerup Linse8:50136:3710
2Lunds OK 438:45
1. Anders Ericsson9:498+0:599:498
2. Anna Ljungqvist9:323+0:1919:213-5
3. Anders Ericsson9:404+0:5929:0130
4. Anna Ljungqvist9:444+0:5438:452-1
3Örkelljunga FK 138:55
1. Niklas Welander10:1510+1:2510:1510
2. Marie Olsson9:13119:285-5
3. Niklas Welander9:556+1:1429:234-1
4. Marie Olsson9:322+0:4238:553-1
4Lunds OK 239:07
1. Raul Hindov9:083+0:189:083
2. Kristina Spångberg9:554+0:4219:032-1
3. Raul Hindov10:288+1:4729:315+3
4. Kristina Spångberg9:363+0:4639:074-1
5Lunds OK 540:10
1. Peter Hedberg9:235+0:339:235
2. Ingela Andersson10:466+1:3320:096+1
3. Peter Hedberg8:41128:502-4
4. Ingela Andersson11:208+2:3040:105+3
6Härlövs IF 141:08
1. Thomas Låstbom9:094+0:199:094
2. Maria Turesson10:165+1:0319:2540
3. Thomas Låstbom10:237+1:4229:486+2
4. Maria Turesson11:208+2:3041:0860
7Skåneslättens OL 142:15
1. Johan Jensen9:447+0:549:447
2. Kerstin Jensen11:117+1:5820:5570
3. Johan Jensen11:0210+2:2131:579+2
4. Kerstin Jensen10:185+1:2842:157-2
8Hässleholms OK 142:16
1. Lars Hallabro10:019+1:1110:019
2. Mia Hallabro11:489+2:3521:4990
3. Lars Hallabro9:372+0:5631:268-1
4. Mia Hallabro10:506+2:0042:1680
9FK Boken 143:47
1. Magnus Larsen8:542+0:048:542
2. Helena Svensson12:1811+3:0521:128+6
3. Magnus Larsen9:545+1:1331:067-1
4. Helena Svensson12:4112+3:5143:479+2
10Hjärnarps OL 147:12
1. Björn Carlstedt11:0511+2:1511:0511
2. Emma Carlstedt11:448+2:3122:4910-1
3. Björn Carlstedt13:0312+4:2235:52100
4. Emma Carlstedt11:208+2:3047:12100
11Hässleholms OK 250:17
1. Roger Svensson13:5412+5:0413:5412
2. Cecilia Svensson11:5210+2:3925:4611-1
3. Roger Svensson12:0711+3:2637:53110
4. Cecilia Svensson12:2411+3:3450:17110
Lunds OK 3ej godkänd
1. Fabian Ljungqvist9:326+0:429:326
2. Åsa Ericssonej godkändej godkänd
3. Fabian Ljungqvist10:499+2:08ej godkänd
4. Åsa Ericsson11:067+2:16ej godkänd

DH55

7 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Skåneslättens OL 238:45
1. Sten Segerslätt10:383+2:4810:383
2. Christina Segerslätt9:263+0:2220:0430
3. Sten Segerslätt10:02130:062-1
4. Christina Segerslätt8:39138:451-1
2Tockarps IK 139:26
1. Mats Brorsson7:5017:501
2. Mona Enfors10:396+1:3518:2910
3. Mats Brorsson10:082+0:0628:3710
4. Mona Enfors10:496+2:1039:262+1
3OK Torfinn 142:06
1. Torgny Ottosson12:177+4:2712:177
2. Agneta Erfors9:062+0:0221:235-2
3. Torgny Ottosson11:063+1:0432:294-1
4. Agneta Erfors9:373+0:5842:063-1
4Rävetofta OK 142:32
1. Eva Tykesson10:082+2:1810:082
2. Tina Hagård9:464+0:4219:5420
3. Eva Tykesson11:325+1:3031:263+1
4. Tina Hagård11:067+2:2742:324+1
5Skåneslättens OL 143:14
1. Gert Olsson11:404+3:5011:404
2. Christina Olsson9:04120:4440
3. Gert Olsson13:166+3:1434:005+1
4. Christina Olsson9:142+0:3543:1450
6Helsingborgs SOK 145:10
1. Sven-Åke Emanuelsson12:096+4:1912:096
2. Eva Emanuelsson11:197+2:1523:287+1
3. Sven-Åke Emanuelsson11:094+1:0734:376-1
4. Eva Emanuelsson10:335+1:5445:1060
7OK Pan-Kristianstad 146:00
1. Rolf Ohrlander11:515+4:0111:515
2. Ulla Engelby9:515+0:4721:426+1
3. Rolf Ohrlander14:417+4:3936:237+1
4. Ulla Engelby9:373+0:5846:0070

DH75

2 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Pan-Kristianstad 157:16
1. Peo Bengtsson11:062+1:1411:062
2. Clarie Ek15:11126:171-1
3. Peo Bengtsson11:292+0:5937:4610
4. Clarie Ek19:30157:1610
2Lunds OK 11:22:25
1. Ingemar Svensson9:5219:521
2. Barbro Hugosson36:372+21:2646:292+1
3. Ingemar Svensson10:30156:5920
4. Barbro Hugosson25:262+5:561:22:2520

Propaganda

25 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Centrum OK 138:47
1. Joel Bergkvist9:2919:291
2. Linnea Gillberg10:175+1:2419:4610
3. Joel Bergkvist9:072+17:2528:5310
4. Linnea Gillberg9:545+0:5938:4710
2Helsingborgs SOK 241:05
1. Jacob Moberg11:164+1:4711:164
2. Axel Orrhede9:042+0:1120:202-2
3. Jacob Moberg11:504+20:0832:1020
4. Axel Orrhede8:55141:0520
3Andrarums IF 142:05
1. Ola Häggström11:153+1:4611:153
2. Michael Nilsson9:153+0:2220:3030
3. Ola Häggström11:575+20:1532:2730
4. Michael Nilsson9:383+0:4342:0530
4FK Åsen 144:03
1. Magnus Emilsson11:488+2:1911:488
2. Henrik Wanstadius8:53120:414-4
3. Magnus Emilsson12:398+20:5733:205+1
4. Henrik Wanstadius10:436+1:4844:034-1
5Hässleholms OK 144:55
1. Anton Svensson11:427+2:1311:427
2. Magnus Rydlund10:164+1:2321:585-2
3. Anton Svensson13:3112+21:4935:297+2
4. Magnus Rydlund9:262+0:3144:555-2
6Hjärnarps OL 148:28
1. Fredrik Ståhl10:272+0:5810:272
2. Linda Jinnemo13:0612+4:1323:336+4
3. Fredrik Ståhl10:423+19:0034:1560
4. Linda Jinnemo14:1321+5:1848:2860
7Lunds OK 148:39
1. Patrick Adlercreutz12:259+2:5612:259
2. Petra Örlegård11:297+2:3623:547-2
3. Patrick Adlercreutz12:186+20:3636:128+1
4. Petra Örlegård12:2712+3:3248:397-1
8Andrarums IF 249:34
1. Morgan Olsson12:3310+3:0412:3310
2. Fredrik Nilsson11:297+2:3624:028-2
3. Morgan Olsson13:5814+22:1638:0010+2
4. Fredrik Nilsson11:348+2:3949:348-2
9Härlövs IF 150:34
1. Carina Thynell14:5319+5:2414:5319
2. Elinor Lindelöw10:596+2:0625:5210-9
3. Carina Thynell15:0018+23:1840:5212+2
4. Elinor Lindelöw9:424+0:4750:349-3
10FK Göingarna 150:38
1. Edvin Selin11:305+2:0111:305
2. Claes Olvegård14:0120+5:0825:319+4
3. Edvin Selin12:277+20:4537:5890
4. Claes Olvegård12:4014+3:4550:3810+1
11Hjärnarps OL 352:41
1. Lucie Komarkova12:3711+3:0812:3711
2. Marie Nordström13:5417+5:0126:31110
3. Lucie Komarkova13:0211+21:2039:33110
4. Marie Nordström13:0817+4:1352:41110
12Tockarps IK 152:49
1. Olle Enfors14:5218+5:2314:5218
2. Christina Sterner11:499+2:5626:4112-6
3. Olle Enfors14:4516+23:0341:2614+2
4. vacant 11:237+2:2852:4912-2
13Helsingborgs SOK 153:14
1. Britt-Marie Stensson14:0114+4:3214:0114
2. Lennart Stensson13:3315+4:4027:3415+1
3. Britt-Marie Stensson13:4813+22:0641:2213-2
4. Lennart Stensson11:5210+2:5753:14130
14FK Åsen 254:04
1. Peter Held13:5113+4:2213:5113
2. Karolina Svensson13:3716+4:4427:28130
3. Peter Held14:3015+22:4841:5816+3
4. Karolina Svensson12:0611+3:1154:0414-2
15Hjärnarps OL 455:22
1. Tobias Carlstedt13:1112+3:4213:1112
2. Robin Carlstedt15:2223+6:2928:3318+6
3. Tobias Carlstedt12:5910+21:1741:3215-3
4. Robin Carlstedt13:5019+4:5555:22150
16Hjärnarps OL 255:41
1. Marie Jinnemo14:0415+4:3514:0415
2. Bengt Ståhl13:5818+5:0528:0217+2
3. Marie Jinnemo14:5317+23:1142:55170
4. Bengt Ståhl12:4615+3:5155:4116-1
17Malmö OK 155:48
1. Mats Håkansson14:3516+5:0614:3516
2. Roland Dahlman12:5710+4:0427:3214-2
3. Mats Håkansson15:2720+23:4542:5918+4
4. Roland Dahlman12:4916+3:5455:4817-1
18Frosta OK 257:00
1. Rolf Nilsson14:4017+5:1114:4017
2. Amanda Nilsson13:0914+4:1627:4916-1
3. Rolf Nilsson15:2519+23:4343:1419+3
4. Amanda Nilsson13:4618+4:5157:0018-1
19FK Åsen 51:06:50
1. Tommy Held19:0422+9:3519:0422
2. Anton Held13:0813+4:1532:1220-2
3. Tommy Held19:5923+28:1752:11200
4. Anton Held14:3923+5:441:06:5019-1
20FK Åsen 31:08:02
1. Alva Svensson18:2721+8:5818:2721
2. Madelene Nilsson16:2924+7:3634:5622+1
3. Alva Svensson19:0622+27:2454:0221-1
4. Madelene Nilsson14:0020+5:051:08:0220-1
21Frosta OK 11:09:46
1. Susanne Göransson19:1523+9:4619:1523
2. Mikael Nilsson15:0322+6:1034:1821-2
3. Susanne Göransson21:0224+29:2055:2022+1
4. Mikael Nilsson14:2622+5:311:09:4621-1
Malmö OK 2ej godkänd
1. Sofie Haväng15:1220+5:4315:1220
2. Evelina Ekelund13:5818+5:0529:1019-1
3. Sofie Havängej godkändej godkänd
4. Evelina Ekelund16:0624+7:11ej godkänd
FK Åsen 4ej godkänd
1. Nils-Eric Ericsonej godkändej godkänd
2. Ingvar Persson13:0511+4:12ej godkänd
3. Nils-Eric Ericson16:1721+24:35ej godkänd
4. Ingvar Persson12:2712+3:32ej godkänd
Hjärnarps OL 5ej godkänd
1. Lennart Morénej godkändej godkänd
2. Lotta Morén14:1821+5:25ej godkänd
3. Lennart Morén12:479+21:05ej godkänd
4. Lotta Morén11:449+2:49ej godkänd
Andrarums IF 3utgått
1. Sam Eriksson11:305+2:0111:305
2. Jonas Gustafsson29:1725+20:2440:4723+18
3. Sam Eriksson0:00132:294-19
4. ej startej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser