Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Sommar-3-kvällars, Österlen, kväll 2, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Sommar-3-kvällars, Österlen
Arrangörsorganisation: Andrarums IF
Datum: måndag 11 juli 2016 - onsdag 13 juli 2016

Kväll 1, medelKväll 2, medelKväll 2, medel (totalt)Kväll 3, medelKväll 3, medel (totalt)

D21

4 250 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lina BergmanOK Skogsfalken25:115:55
2Olivia NilssonOK Pan-Kristianstad28:36+3:256:43
3Moa PetterssonKarlskrona SOK28:41+3:306:44
4Sofia SalomonssonLinköpings OK28:56+3:456:48
5Anna EnvallIK Hakarpspojkarna29:19+4:086:53
6Rebecka HeinrupTullinge SK29:36+4:256:57
7Klara AnderssonOK Pan-Kristianstad29:49+4:387:00
8Maria HolmstrandOK Landehof30:22+5:117:08
9Sofia HolmgårdKils OK31:16+6:057:21
10Lina LarssonVänersborgs SK32:40+7:297:41
11Elvira SellgrenGöteborg-Majorna OK33:36+8:257:54
12Pernilla OlssonSkåneslättens OL34:02+8:518:00
13Caroline LindelöwHärlövs IF34:21+9:108:04
14Annika WigrenLunds OK37:05+11:548:43
15Yevheniya ShcherbakovaRonneby OK37:27+12:168:48
16Karin HagwallLunds OK37:44+12:338:52
17Linnea GillbergCentrum OK39:16+14:059:14
18Karolina NorinIFK Göteborg40:35+15:249:32
19Pernilla PeterssonBurseryds IF41:07+15:569:40
20Beatrice KöhlerSäterbygdens OK41:29+16:189:45
21Linnea GustafssonOK Gynge41:49+16:389:50
22Lotta FalkGöteborg-Majorna OK42:23+17:129:58
23Angelica JörnlingVaggeryds SOK42:32+17:2110:00
24Elinor DelinOK Pan-Kristianstad45:35+20:2410:43
25Stina AlbinssonBredaryds SOK47:54+22:4311:16
26Sandra NilssonFK Åsen49:11+24:0011:34
27Sabina OlssonOK Pan-Kristianstad55:25+30:1413:02
28Petra ÖrlegårdLunds OK58:09+32:5813:40
Ingela SmedenmarkRonneby OKej start
Ida HördegårdIFK Göteborgej start

H21

5 270 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan PeterssonIFK Göteborg27:475:16
2Simon SvenssonOK Pan-Kristianstad27:48+0:015:16
3Isak BergmanOK Skogsfalken28:02+0:155:19
4Adam SegerslättSkåneslättens OL30:03+2:165:42
5Joakim KarlssonIK Hakarpspojkarna30:14+2:275:44
6Christian HåkanssonRonneby OK30:36+2:495:48
7Joel FrancénLinköpings OK31:13+3:265:55
8Johan G HördegårdhIFK Göteborg31:14+3:275:55
9Aaron PrinceMölndal Outdoor IF31:29+3:425:58
10David RunemalmNybro OK31:59+4:126:04
11Daniel KaipeOK Kåre32:05+4:186:05
12Mattias HolmstrandOK Landehof32:20+4:336:08
13Rikard PentonenIFK Göteborg33:22+5:356:19
14Gustav ÖgrenOK Kåre33:57+6:106:26
15Marcus Karlsson SennevikIK Hakarpspojkarna33:59+6:126:26
16Erik VinbladLunds OK35:14+7:276:41
17Albin AnderssonFalkenbergs OK36:01+8:146:50
18Peter AnderssonSöders-Tyresö36:36+8:496:56
19Joel BergkvistCentrum OK41:30+13:437:52
20Klas JohanssonOK Kolmården41:57+14:107:57
21Johan AllardLinköpings OK42:17+14:308:01
22Christoffer JohanssonTrollhättans SOK45:27+17:408:37
23Christian Vindegaard GrønbergTeam Turbo 46:31+18:448:49
24Per HolmbergRonneby OK48:35+20:489:13
25Anton BacklundSäterbygdens OK49:18+21:319:21
26Anders HeydenLunds OK49:50+22:039:27 Ladda ner rutt i gpx-format
27Rasmus LarssonMalmö OK58:20+30:3311:04
28Markus PÃ¥lssonOK Kompassen1:15:15+47:2814:16
Jonathan GunnarssonMalmö OKej godkänd
Johan GustafsonLunds OKej godkänd
Niklas NilssonHärlövs IFej godkänd

D20

3 710 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara HolmgårdKils OK39:1310:34
Ebba EkmanOK Tyrej start

H20

3 720 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas Duc JørgensenTisvilde Hegn OK28:137:35
2Tobias PentonenHestra IF31:19+3:068:25

D18

3 710 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa HolmgårdKils OK28:457:44
2Tine DalgaardKolding OK33:01+4:168:53
3Wilma JanssonVänersborgs SK44:02+15:1711:52
Saga SanderOK Milanej start

D16

3 480 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna LagerbergOK Södertörn23:526:51
2Erika Källvik LeufvénÅmåls OK24:42+0:507:05
3Ellen WahlbomOK Orion25:09+1:177:13
4Sofia JohanssonOK Skärmen25:26+1:347:18
5Alma VilhelmssonFalköpings AIK OK26:21+2:297:34
6Johanna Källvik LeufvénÅmåls OK26:46+2:547:41
7Irmalinn NilssonHärlövs IF27:12+3:207:48
8Alva SellgrenGöteborg-Majorna OK28:09+4:178:05
9Maja TenghagenHärlövs IF28:56+5:048:18
10Vilma SvantessonOK Pan-Kristianstad29:55+6:038:35
11Julia TuressonBurseryds IF33:15+9:239:33
12Celina BregensöeTisvilde Hegn OK34:09+10:179:48
13Kajsa ToftnerOK Kompassen34:43+10:519:58
14Tina LjungqvistLunds OK37:27+13:3510:45
15Linn LindblomMalmö OK45:00+21:0812:55
Linnea DagsbergOK Orionej start
Elin DjupsjöOskarströms OKej start

H16

3 520 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johannes ÖgrenOK Kåre21:596:14
2Albin TollOK Njudung22:07+0:086:16
3Algot NajvikOK Pan-Kristianstad22:57+0:586:31
4Filip JohanssonTrollhättans SOK24:56+2:577:05
5Felix FalkGöteborg-Majorna OK25:46+3:477:19
6Simon GiselssonRonneby OK26:07+4:087:25
7Jakob ZällHjärnarps OL29:27+7:288:21
Oliver SchmidtOK Kontinentej start

H16 Kort

3 000 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton HenningssonLunds OK52:1917:26

D14

3 000 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agnes LindblomMalmö OK20:366:52
2Xenia BregensøeTisvilde Hegn OK22:00+1:247:20
3Klara PerssonHalmstad OK22:47+2:117:35
4Klara AnderssonOK Orion23:26+2:507:48
5Emma LingIK Hakarpspojkarna23:59+3:237:59
6Jennifer DavidsonGöteborg-Majorna OK24:23+3:478:07
7Elin EmilssonOK Skogsfalken24:51+4:158:17
8Nora HolmgårdKils OK25:19+4:438:26
9Ella SöderbergOK Skogsfalken25:28+4:528:29
10Kajsa HeydenLunds OK26:29+5:538:49
11Cecilia UhlemannKolding OK27:26+6:509:08
12Tuva FalkSundbybergs IK27:50+7:149:16
13Frida JohanssonOK Skärmen27:55+7:199:18
14Clara JohanssonOK Skärmen27:58+7:229:19
15Nellie NilssonOK Orion28:18+7:429:26
16Elin HugossonLunds OK30:13+9:3710:04
17Sanna SanderOK Milan34:39+14:0311:33
18Johanne Kaysen ThomsenOK Snab35:40+15:0411:53
19Lisa FalkGöteborg-Majorna OK36:11+15:3512:03
20Sofia PalmFK Boken36:20+15:4412:06
21Frida MattssonOK Kullingshof43:51+23:1514:37
22Tova JanssonVänersborgs SK45:11+24:3515:03
23Olivia LarssonLunds OK46:23+25:4715:27
24Felicia LindbergHässleholms OK50:32+29:5616:50
Alva NystedtSkåneslättens OLej godkänd
Tea MarkholmSkåneslättens OLej start
Hilma HolmströmHärlövs IFej start

H14

3 000 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Melker AnderssonOK Pan-Kristianstad19:086:22
2Karl PetersénOK Njudung19:21+0:136:27
3Albin PerssonHalmstad OK20:24+1:166:48
4Adam LindblomMalmö OK21:13+2:057:04
5Gabriel ÖhgrenSävedalens AIK21:51+2:437:17
6Erik IngemarssonHestra IF22:35+3:277:31
7Isak OlssonStigsökarna22:45+3:377:35
8Erik LingIK Hakarpspojkarna23:02+3:547:40
9Jens DalgaardKolding OK23:54+4:467:58
10Edvin SelinFK Göingarna24:10+5:028:03
11Mattis NilssonNAIS Orienteringsklubb25:51+6:438:37
12Oscar Wall JungbjerGöteborgs SK26:20+7:128:46
13Carl ÅsLunds OK28:12+9:049:24
14Joel IngemarssonHestra IF29:00+9:529:40
15Melvin NilssonHärlövs IF29:01+9:539:40
16Hugo LarssonKarlskrona SOK29:14+10:069:44
17Oscar OlinIK Hakarpspojkarna30:54+11:4610:18
18Erik JohanssonFK Boken31:42+12:3410:34
19Elmer ÖgrenKarlsbyhedens IK33:56+14:4811:18
20Oliver PetterssonOK Milan34:41+15:3311:33
21Lukas CarlssonOK Pan-Kristianstad37:59+18:5112:39
22Linus BoströmOK Alehof44:21+25:1314:47
Klas LjungqvistLunds OKej start
Nils GybergOK Skogsfalkenej start

D14 Kort

2 510 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johanna GersneSkåneslättens OL45:3318:08

D12

2 510 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma EmilssonOK Skogsfalken17:447:03
2Sandra LingIK Hakarpspojkarna18:17+0:337:17
3Emmy PalmFK Boken19:53+2:097:55
4Alice OlvegårdFK Göingarna20:03+2:197:59
5Emma OlinIK Hakarpspojkarna21:08+3:248:25
6Elsa KaipeOK Kåre21:14+3:308:27
7Ellen TollOK Njudung22:16+4:328:52
8Enni LindskogOK Älme23:33+5:499:22
9Tuva SelinFK Göingarna24:19+6:359:41
10Emma CaspariOL Team Lippe24:26+6:429:44
11Lovisa DavidsonGöteborg-Majorna OK25:10+7:2610:01
12Signe ÖgrenKarlsbyhedens IK28:35+10:5111:23
13Ida BenattiSkåneslättens OL29:58+12:1411:56
14Tuva ÖhgrenSävedalens AIK31:34+13:5012:34
15Ellen TrofastTjällmo-Godegårds OK32:17+14:3312:51
16Emma LarssonKarlskrona SOK34:58+17:1413:55
17Märta HenningssonLunds OK37:43+19:5915:01
Lilly JohnssonOK Gyngeej godkänd
Nora LevinFK Åsenej godkänd

H12

2 510 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Victor HanssonOK Löftan15:496:18
2Niels DalgaardKolding OK16:20+0:316:30
3Anton KnollBielefelder TG17:55+2:067:08
4Gustav AnderssonOK Pan-Kristianstad19:20+3:317:42
5Wilmer SelinFK Göingarna19:29+3:407:45
6Tobias OllozTisvilde Hegn OK19:51+4:027:54
7Rasmus KarlssonOK Denseln19:55+4:067:56
8Svante SelinFK Göingarna22:38+6:499:01
9Simon LundellOK Österåker23:20+7:319:17
10Albert BrohedeOK Tyr23:43+7:549:26
11Vilgot KempeOK Denseln24:36+8:479:48
12Isak LevinFK Åsen25:43+9:5410:14
13Johan Wall JungbjerGöteborgs SK25:46+9:5710:15
14Lucas BoströmOK Alehof26:06+10:1710:23
15Erik NilssonOK Pan-Kristianstad28:21+12:3211:17
16Alwin EinarssonKungälvs OK29:26+13:3711:43
17Axel TenghagenHärlövs IF29:32+13:4311:45
18Felix ThomassonFK Göingarna30:51+15:0212:17
19Isak HolmgårdKils OK31:04+15:1512:22
20Filip IngemarssonHestra IF34:57+19:0813:55
Olle PetersénOK Njudungej godkänd

D10

2 140 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lina ÅsLunds OK12:345:52
2Anna BenattiSkåneslättens OL13:25+0:516:16
3Sara LjungqvistLunds OK15:59+3:257:28
4Meja EnvallIK Hakarpspojkarna16:27+3:537:41
5Emma PerssonHalmstad OK17:52+5:188:20
6Alice JohanssonFK Boken17:55+5:218:22
7Signe HördegårdhIFK Göteborg18:18+5:448:33
8Annkathrin KnollBielefelder TG18:41+6:078:43
9Smilla ThomassonFK Göingarna20:19+7:459:29
10Karin PrinceMölndal Outdoor IF22:18+9:4410:25
11Maja FalkSundbybergs IK23:42+11:0811:04
12Matilda EllmarkLunds OK27:20+14:4612:46
13Elin JohanssonIFK Göteborg39:26+26:5218:25
Hedda  RoosIFK Göteborgej godkänd
Wilda SchmidtOK Kontinentej start
Linnéa BjärbyFrosta OKej start

H10

2 210 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid TrofastTjällmo-Godegårds OK14:086:23
2Emil LingIK Hakarpspojkarna14:11+0:036:25
3Christian UhlemannKolding OK15:37+1:297:03
4Isak ÖhgrenSävedalens AIK16:01+1:537:14
5Wilmer KempeOK Denseln16:10+2:027:18
6Oskar KaipeOK Kåre16:33+2:257:29
7Isak EngOK Pan-Kristianstad16:58+2:507:40
8Filip HanssonOK Löftan17:11+3:037:46
9Carl-Johan OlvegårdFK Göingarna17:32+3:247:56
10Ville LindskogOK Älme18:05+3:578:10
11Felix LindOK Älgen18:26+4:188:20
12Björn DjupströmFrölunda OL18:47+4:398:29
13Alvin WigrenLunds OK20:19+6:119:11
14Hannes HolmbergOK Gränsen22:32+8:2410:11
Alexander BjärbyFrosta OKej start

D35

3 670 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sandra LaasOK Skogshjortarna30:018:10
2Johanna HärwellEslövs FK30:55+0:548:25
3Eva GustafssonFalkenbergs OK31:53+1:528:41
4Liselotte KlemmingKalmar OK34:21+4:209:21
5Anna T PerssonOK Kåre34:38+4:379:26
6Anna KempeOK Denseln35:23+5:229:38
7Karin LindqvistRonneby OK38:32+8:3110:29
8My HeinrupJärla Orientering39:16+9:1510:41
9Christina OlssonSkåneslättens OL41:17+11:1611:14
10Susanne KarlssonOK Denseln51:13+21:1213:57

H35

4 580 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johannes FalkSundbybergs IK33:477:22
2Magnus HärwellEslövs FK35:44+1:577:48
3Martin RosénOK Stigen42:52+9:059:21
4Mattias LindbergHässleholms OK1:05:51+32:0414:22

D40

3 560 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nina AhlanderOK Denseln23:466:40
2Sara PrinceMölndal Outdoor IF28:52+5:068:06
3Linda LarssonKarlskrona SOK29:01+5:158:09
4Anna BerlinKungälvs OK29:46+6:008:21
5Camilla SelinFK Göingarna31:42+7:568:54
6Frida PalmFK Boken32:10+8:249:02
7Anna FalkSundbybergs IK32:47+9:019:12
8Lotta EnbergHalmstad OK33:47+10:019:29
9Michaela LundellOK Österåker35:10+11:249:52
10Marie-Louise KaipeOK Kåre35:47+12:0110:03
11Lotte HenrikssonSimrishamns OK36:58+13:1210:23
12Kajsa BenattiSkåneslättens OL38:43+14:5710:52
13Jenny LindblomMalmö OK40:34+16:4811:23
14Cathrine DavidsonGöteborg-Majorna OK40:53+17:0711:29
15Caroline KnollBielefelder TG44:41+20:5512:33
16Karin AlmgrenSöders-Tyresö46:24+22:3813:02
17Jenny JohanssonIFK Göteborg47:44+23:5813:24
18Josefina BerglundFK Boken49:35+25:4913:55
19Eva-Lotta JohanssonRonneby OK52:05+28:1914:37
20Camilla DalgaardKolding OK56:38+32:5215:54
21Ingela PetterssonOK Milan1:03:51+40:0517:56
22Eva OlssonFrosta OK1:04:11+40:2518:01
23Pia CaspariOL Team Lippe1:09:42+45:5619:34
Jenny VinbladLunds OKej start

H40

4 050 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tobias TrofastTjällmo-Godegårds OK24:556:09
2Daniel BrohedeOK Tyr25:15+0:206:14
3Markus OlinIK Hakarpspojkarna26:41+1:466:35
4Ola SöderbergOK Skogsfalken26:42+1:476:35
5Fredrik PerssonHalmstad OK26:49+1:546:37
6Erik ÅsLunds OK28:13+3:186:58
7Christian EnbergLinköpings OK28:38+3:437:04
8Magnus HanssonOK Löftan29:40+4:457:19
9Daniel HägerstrandKungälvs OK29:59+5:047:24
10Thies KnollBielefelder TG30:04+5:097:25
11Thomas NilssonEslövs FK30:08+5:137:26
12Anders DalgaardKolding OK32:01+7:067:54
13Pär FridsellOK Pan-Kristianstad32:15+7:207:57
14Volker CaspariOL Team Lippe32:49+7:548:06
15Marcus HenningssonLunds OK34:05+9:108:24
16Henrik UhlemannKolding OK34:23+9:288:29
17Mikael NilssonLunds OK34:33+9:388:31
18Ola MarkholmSkåneslättens OL37:24+12:299:14
19Henrik LindblomMalmö OK38:37+13:429:32
20Fredrik NystedtSkåneslättens OL46:51+21:5611:34
21Jon MobergFK Göingarna47:55+23:0011:49
22Fredrik EnbergHalmstad OK1:01:52+36:5715:16
Urban SchmidtOK Kontinentej start

D45

3 320 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Josefine AlbinssonOK Skogsfalken23:056:57
2Camilla ÖhgrenSävedalens AIK27:19+4:148:13
3Hanne FoghOK Sorø27:50+4:458:23
4Lena TuressonBurseryds IF27:52+4:478:23
5Ann-Sofie BrinkMarkaryds FK29:08+6:038:46
6Annelie JohanssonOK Skärmen29:47+6:428:58
7Carina ThynellHärlövs IF30:51+7:469:17
8Anna LjungqvistLunds OK31:12+8:079:23
9Marie MarkholmSkåneslättens OL31:21+8:169:26
10Marina JohanssonOK Njudung32:08+9:039:40
11Carolina LandinMalmö OK35:14+12:0910:36
12Camilla CarlssonHärlövs IF35:47+12:4210:46
13Ingela AnderssonOK Orion36:58+13:5311:08
14Karin TorstenssonFalköpings AIK OK38:15+15:1011:31
15Maria TuressonHärlövs IF39:06+16:0111:46
16Åsa MattssonOK Kullingshof40:33+17:2812:12
17Christina JohnssonOK Gynge41:06+18:0112:22
18Tina HelgmanOK Tyr41:17+18:1212:26
19Anna HagströmFalkenbergs OK43:37+20:3213:08
20Eva EngmanOK Denseln43:55+20:5013:13
21Ulrika SanderOK Milan44:39+21:3413:26
22Elisabeth DanielssonVimmerby OK47:03+23:5814:10
23Caroline LiljebjörnNybro OK47:38+24:3314:20
Jenny ÖgrenKarlsbyhedens IKej start

H45

3 980 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per KempeOK Denseln25:026:17
2Johan GybergOK Skogsfalken26:17+1:156:36
3Matti EnvallIK Hakarpspojkarna26:33+1:316:40
4Magnus LarssonKarlskrona SOK26:36+1:346:41
5Anders IngemarssonHestra IF26:41+1:396:42
6Håkan PalmFK Boken27:37+2:356:56
7Jesper LagerbergOK Södertörn27:46+2:446:58
8Fredrik HugossonLunds OK28:44+3:427:13
9Thomas NajvikOK Pan-Kristianstad28:57+3:557:16
10Anders SelinFK Göingarna28:59+3:577:16
11Ronny FalkSundbybergs IK29:22+4:207:22
12Fabian LjungqvistLunds OK29:28+4:267:24
13Anders LingIK Hakarpspojkarna29:40+4:387:27
14Martin PerssonOK Kåre29:53+4:517:30
15Henric HöglindOK Pan-Kristianstad30:50+5:487:44
16Jens SörvikADOL (Asociación Deportiva de Orientación Lince)32:18+7:168:06
17Anders JohanssonNAIS Orienteringsklubb33:20+8:188:22
18Dennis TollOK Njudung33:29+8:278:24
19Magnus NiklassonFalköpings AIK OK33:39+8:378:27
20Dan JohanssonFK Boken33:44+8:428:28
21Nicklas DoyleSkarpnäcks OL33:46+8:448:29
22Lars ÖgrenKarlsbyhedens IK33:51+8:498:30
23Mats HolmbergOK Gränsen34:09+9:078:34
24Peter LiljedahlOK Skogsfalken35:54+10:529:01
25Håkan GrubbMalmö OK36:21+11:199:07 Ladda ner rutt i gpx-format
26Fredrik DavidsonGöteborg-Majorna OK36:22+11:209:08
27Finn BregensöeTisvilde Hegn OK36:23+11:219:08
28Fredrik EngmanOK Denseln36:34+11:329:11
29Ulf LiljebjörnNybro OK36:43+11:419:13
30Håkan JanssonVänersborgs SK37:41+12:399:28
31Rickard DanielssonVimmerby OK38:18+13:169:37
32Mikael LindOK Älgen38:34+13:329:41
33Björn KarlssonOK Denseln44:34+19:3211:11
34Magnus Wall JungbjerGöteborgs SK45:48+20:4611:30
35Kent LindbladKalmar OK48:04+23:0212:04
36Peter HagströmFalkenbergs OK52:06+27:0413:05
37Anders NilssonMalmö OK52:07+27:0513:05

D50

3 210 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva PetterssonKarlskrona SOK24:337:38
2Inger BergLinköpings OK27:34+3:018:35
3Helena SellgrenGöteborg-Majorna OK28:50+4:178:58
4Lena PeterssonOK Alehof29:59+5:269:20
5Maritha HenrikssonJönköpings OK30:37+6:049:32
6Gunilla GustafssonOK Orion31:03+6:309:40
7Annika PeterssonBurseryds IF32:26+7:5310:06
8Lena SöderlundTormestorps IF32:35+8:0210:09
9Christel OlssonFK Åsen33:49+9:1610:32
10Anette LantzOK Österåker34:04+9:3110:36
11Marianne DamgaardOK Gorm34:08+9:3510:38
12Anne SvantessonHjärnarps OL37:52+13:1911:47
13Kerstin JagestenOK Kolmården38:23+13:5011:57
14Carina GöranssonYstads OK47:14+22:4114:42
15Frida MannfolkUlricehamns OK49:12+24:3915:19
16Karin JägrydSkåneslättens OL57:24+32:5117:52
17Ann Christine LarssonLunds OK1:27:43+1:03:1027:19

H50

3 600 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Glen HåkanssonVäxjö OK25:046:57
2Per KällvikÅmåls OK25:11+0:076:59
3Mats AnderssonOK Orion25:43+0:397:08
4Lars SvantessonHjärnarps OL26:21+1:177:19
5Lars G JohanssonIFK Göteborg26:36+1:327:23
6Tommy BäckOK Kullingshof26:56+1:527:28
7Jan TuressonBurseryds IF27:02+1:587:30
8Anders JägrydSkåneslättens OL27:13+2:097:33
9Tony MånssonHagaby GoIF Örebro27:21+2:177:35
10Anders BergLinköpings OK27:25+2:217:36
11Mikael WahlbomOK Orion28:15+3:117:50
12Patrik FalkGöteborg-Majorna OK28:28+3:247:54
13Anders PetterssonKarlskrona SOK28:36+3:327:56
14Bengt-Åke BerntssonSkåneslättens OL29:18+4:148:08
15Ola AndertoftMarkaryds FK30:21+5:178:25
16Anders MattssonOK Kullingshof32:36+7:329:03
17Sören WilhelmssonFalköpings AIK OK33:47+8:439:23
18Jørgen DamgaardOK Gorm35:14+10:109:47
19Christer NilssonLunds OK35:28+10:249:51
20Stefan AdolfssonEslövs FK35:43+10:399:55
21Mikael JohanssonOK Skärmen37:37+12:3310:26
22Lars HolmgårdKils OK47:56+22:5213:18
Johnny NimvikLunds OKej godkänd

D55

3 140 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britta SahlinVänersborgs SK24:587:57
2Ingela EkelövSkåneslättens OL25:38+0:408:09
3Eva Folkesson LööfOK Pan-Kristianstad28:09+3:118:57
4Ann NilssonMarkaryds FK29:22+4:249:21
5Christina SegerslättSkåneslättens OL30:01+5:039:33
6Mariann JohanssonKexholms SK30:42+5:449:46
7Monica HenrikssonEksjö SOK30:59+6:019:52
8Tone HollowellOK Tyr31:48+6:5010:07
9Ann-Christin Nero ForsmanRonneby OK32:13+7:1510:15
10Annette Falck LarssonVänersborgs SK33:21+8:2310:37
11Ewa RoosHelsingborgs SOK35:25+10:2711:16
12Ann Warma LaasOK Skogshjortarna35:27+10:2911:17
13Eva RuthbergHässleholms OK36:11+11:1311:31
14Monica KnutssonSävedalens AIK36:18+11:2011:33
15Kristina JohanssonKalmar OK36:40+11:4211:40
16Tina HagårdRävetofta OK37:01+12:0311:47
17Anna Weckner WestlundOK Tyr37:25+12:2711:54
18Nina BejbomUddevalla OK38:03+13:0512:07
19Margareta PerssonKristinehamns OK43:29+18:3113:50
20Märit GustafssonEds SK46:17+21:1914:44
21Monika NilssonOK Alehof52:21+27:2316:40

H55

3 530 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sixten WestlundOK Tyr21:336:06
2Sten GustafssonEds SK22:21+0:486:19
3Leif HelgmanOK Tyr22:29+0:566:22
4Lars SöderlundTormestorps IF22:48+1:156:27
5Thomas SellgrenGöteborg-Majorna OK23:21+1:486:36
6Andres LaasOK Skogshjortarna24:36+3:036:58
7Arto BlomdahlIK Hakarpspojkarna25:42+4:097:16
8Ulf JungstrandOK Skogsfalken26:21+4:487:27
9Thomas HollowellOK Tyr27:30+5:577:47
10Gunnar LangsSkarpnäcks OL27:45+6:127:51
11Roger DjupsjöOskarströms OK27:52+6:197:53
12Christer MannfolkUlricehamns OK27:54+6:217:54
13Ulf BurmanGustavsbergs OK28:28+6:558:03
14Per-Ivan EngströmOK Orion28:37+7:048:06
15Tore EklundSödertälje-Nykvarn OF29:14+7:418:16
16Stefan JohanssonTrollhättans SOK30:37+9:048:40
17Sten SegerslättSkåneslättens OL31:21+9:488:52
18Nils-Olof LarssonVänersborgs SK31:55+10:229:02
19Bo JohanssonOK Älme31:58+10:259:03
20Arne SääfGudhems IF32:10+10:379:06
21Torbjörn SalomonsonVänersborgs SK32:40+11:079:15
22Reino ÖrnMarkaryds FK42:29+20:5612:02
23Claes-Göran PeterssonBurseryds IF43:02+21:2912:11
Göran MånssonKarlskrona SOKej start

D60

2 640 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ina LindebergSkåneslättens OL24:299:16
2Erén Lång AlbinssonBredaryds SOK26:56+2:2710:12
3Anneli LindqvistGustavsbergs OK27:54+3:2510:34
4Eva-Karin JönssonOK Kolmården29:31+5:0211:10
5Gun HenrikssonEksjö SOK29:47+5:1811:16
6Monica GustavssonIK Jarl Rättvik30:26+5:5711:31
7Gudrun NilssonLunds OK30:58+6:2911:43
8Annika FrantzStigmännen Karlshamns OK32:42+8:1312:23
9Britt-Marie SvenssonOK Pan-Kristianstad33:34+9:0512:42
10Ulla EngelbyOK Pan-Kristianstad36:35+12:0613:51
11Marie SvernestamLinköpings OK40:37+16:0815:23
12Stina GunnarssonHärlövs IF41:43+17:1415:48
13Siv LarssonVäxjö AIS41:59+17:3015:54
14Inger GustafssonLunds OK43:42+19:1316:33
15Ann-Mari NilssonYstads OK56:39+32:1021:27
16Monica WassFalkenbergs OK1:01:29+37:0023:17

H60

3 500 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas AlbinssonBredaryds SOK26:077:27
2Sven-Inge SvenssonHässleholms OK27:13+1:067:46
3Karl-Gunnar OlssonLunds OK29:55+3:488:32
4Ulf SvenssonOK Njudung30:50+4:438:48
5Leif JohanssonKexholms SK31:45+5:389:04
6Pierre KarlssonOK Alehof33:22+7:159:32
7Jan-Åke SörliklevTrollhättans SOK33:24+7:179:32
8Lars EkbergTrollhättans SOK33:54+7:479:41
9Lars StrandSkåneslättens OL34:24+8:179:49
10Per NilssonStigmännen Karlshamns OK35:24+9:1710:06
11Anders ErikssonOK Gipen35:53+9:4610:15
12Ole JensenTisvilde Hegn OK36:49+10:4210:31
13Gunnar BejbomUddevalla OK36:54+10:4710:32
14Per SvenssonRonneby OK37:12+11:0510:37
15Lennart HävrénTullinge SK37:45+11:3810:47
16Kent GranqvistVästerviks OK37:47+11:4010:47
17Roy FranssonÄrla IF38:34+12:2711:01
18Tommy RoosFalköpings AIK OK38:49+12:4211:05
19Tommy WesterbergIF Hagen40:47+14:4011:39
20Kenneth FagerKarlskrona SOK41:01+14:5411:43
21Thomas LarssonLugnviks IF41:32+15:2511:52
22Börje SundbergOK Gipen43:26+17:1912:24
23Göran LarssonVänersborgs SK43:39+17:3212:28
24Lennart SvernestamLinköpings OK44:44+18:3712:46
25Lars ErikssonKalmar OK46:48+20:4113:22
26Sven-Erik LevinTierps SOK48:22+22:1513:49
27Rolf OhrlanderOK Pan-Kristianstad49:55+23:4814:15
28Roland DahlmanMalmö OK55:22+29:1515:49
29Bengt AspvallRonneby OK1:02:25+36:1817:50
30Tommy HautopOK Pan-Kristianstad1:04:39+38:3218:28
31Hans JeppssonLunds OK1:15:39+49:3221:36
Thomas DagsbergOK Orionej start

D65

2 630 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena SöderbergOK Skogsfalken27:2410:25
2Bigge BengtssonStigmännen Karlshamns OK29:34+2:1011:14
3Gun-Britt FranssonEmmaboda Verda OK29:38+2:1411:16
4Åsa StåhlHjärnarps OL32:01+4:3712:10
5Inger GlansOK Torfinn32:20+4:5612:17
6Maj-Britt ByströmRävetofta OK32:33+5:0912:22
6Lena GranefeltOK Tyr32:33+5:0912:22
8Ann-Marie HolmströmGustavsbergs OK37:05+9:4114:06
9Gunilla HolstBottnaryds IF38:31+11:0714:38
10Berit SchannongMalmö OK39:47+12:2315:07
11Kristina JohanssonMullsjö SOK40:37+13:1315:26
12Hjördis ErlandssonOK Lindéna41:37+14:1315:49
13Karin LarssonOK Kompassen47:23+19:5918:00
14Ingrid TengelandIK Gandvik49:17+21:5318:44
15Kristin LindbergLunds OK53:23+25:5920:17
16Margareta HeldFK Åsen1:04:16+36:5224:26
17Karin LindqvistVäxjö OK1:04:34+37:1024:33
18Åsgerd BergmanOK Tranan1:10:53+43:2926:57
19Inger  EismarkOK Orinto1:18:15+50:5129:45

H65

3 240 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agne BengtssonOK Kompassen25:207:49
2Leif SandgrenFrosta OK25:24+0:047:50
3Ingvar BergmanOK Tranan25:27+0:077:51
4Stig GustafssonLunds OK25:34+0:147:53
5Torgny PetterssonMarkbygdens OK28:16+2:568:43
6Olle GranathSurahammars SOK28:46+3:268:52
7Rune EliassonFalkenbergs OK28:57+3:378:56
8Kenth SundgrenSkåneslättens OL29:04+3:448:58
9Hans Chr. StribOK Gorm29:28+4:089:05
10Lennart AnderssonOK Orion29:31+4:119:06
11Bo JohanssonOK Vilse 8731:05+5:459:35
12Bo Anders NilssonLunds OK31:15+5:559:38
13Kim FolanderOK Sorø31:35+6:159:44
14Janne LindholmFrosta OK31:51+6:319:49
14Karsten RichardtKøge OK31:51+6:319:49
16Roger BergvikVäxjö OK32:23+7:039:59
17Bengt StåhlHjärnarps OL32:25+7:0510:00
18Stig JohanssonHelsingborgs SOK32:48+7:2810:07
18Jörgen FranssonEmmaboda Verda OK32:48+7:2810:07
20Bo JohanssonOK Stigen33:32+8:1210:20
21Toivo PentonenHestra IF34:00+8:4010:29
22Lars JohanssonMalmö OK34:08+8:4810:32
23Jan PerssonYstads OK36:09+10:4911:09
24Jan-Erik NilssonYstads OK36:32+11:1211:16
25Sven-Olof LarssonVäxjö AIS36:37+11:1711:18
26Lars-Gunnar BengtssonStigmännen Karlshamns OK37:17+11:5711:30
27Nils-Erik BondessonFrosta OK37:26+12:0611:33
28Krister NilssonVäxjö OK41:26+16:0612:47
29Gert OlssonSkåneslättens OL43:11+17:5113:19
30Gunnar MagnussonLunds OK43:17+17:5713:21
31Tommy HeldFK Åsen48:28+23:0814:57
32Göran LarssonOK Kompassen50:01+24:4115:26
33Anders PerssonOK Vilse 8750:06+24:4615:27
34Thomas JohanssonStigmännen Karlshamns OK52:15+26:5516:07
Per IvarssonTrollhättans SOKej godkänd
Jörgen NilssonRonneby OKej start
Håkan NilssonMalmö OKej start

D70

2 600 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Birgitta OlssonRonneby OK27:4410:40
2Gullevi SvenssonRonneby OK28:23+0:3910:55
3Helen AndertoftMarkaryds FK29:55+2:1111:30
4Ulla HåkanssonOK Gynge32:16+4:3212:24
5Birgitta StenströmVänersborgs SK34:03+6:1913:05
6Margareta LarssonOK Njudung34:46+7:0213:22
7Gunilla GrönbladHärlövs IF36:23+8:3913:59
8Enid IngemarssonHestra IF37:22+9:3814:22
9Ann-Charlotte JensenHässleholms OK38:33+10:4914:49
10Ingrid HermanssonIK Ymer38:51+11:0714:56
11Britt Forsell PirozziSkåneslättens OL39:10+11:2615:03
12Torill SvendsenFrosta OK39:14+11:3015:05
13Berit ByströmOK Virdarna40:13+12:2915:28
14UC Lybert ErikssonVäsby OK42:53+15:0916:29
15Kerstin ErnvidUlricehamns OK44:03+16:1916:56
16Kaarina VoudinmäkiMullsjö SOK44:44+17:0017:12
17Marianne CarlssonSkåneslättens OL45:30+17:4617:30
18Ulla ÖhgrenHelsingborgs SOK45:35+17:5117:31
19Brita DahlbergHässleholms OK53:45+26:0120:40
20Lillemor GunnarssonOK Gipen59:03+31:1922:42
21Bodil RuterOK Älme59:19+31:3522:48
22Karin BengtssonOK Kompassen1:03:25+35:4124:23
23Eva BergstrandVärend GN OL1:11:54+44:1027:39
24Rosita KarlssonVäxjö AIS1:37:08+1:09:2437:21
Monica LarssonOK Trananej godkänd

H70

3 210 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan G LarssonOK Njudung25:418:00
2Lars GranefeltOK Tyr25:59+0:188:05
3Kalle JohanssonOK Skogshjortarna26:05+0:248:07
4Anders GärderudIFK Lidingö SOK27:32+1:518:34
5Nils KarlssonVäxjö AIS28:58+3:179:01
6Inge PerssonFK Boken29:29+3:489:11
7Kjell MånssonKarlskrona SOK30:18+4:379:26
8Ingemar AnderssonOK Orion30:37+4:569:32
9Erland MartinssonOK Tyringe30:40+4:599:33
10Christer JönssonLunds OK30:43+5:029:34
11Kjell ErlandssonOK Lindéna31:07+5:269:41
12Bengt ErikssonVäsby OK32:08+6:2710:00
13Ingemar LindblomOK Orinto32:14+6:3310:02
14Göran AnderssonStigmännen Karlshamns OK32:22+6:4110:04
15Benkt AnderssonFrosta OK33:09+7:2810:19
16Sven RuterOK Älme33:26+7:4510:24
17Pär-Erik JohanssonMarkbygdens OK33:39+7:5810:28
18Peter DahlstedtOK Pan-Kristianstad34:43+9:0210:48
19Erling LarssonHässleholms OK35:48+10:0711:09
20Roland NilssonFalköpings AIK OK35:49+10:0811:09
21Nils-Erik GunnarssonOK Gipen37:04+11:2311:32
22Christer GrönbladHärlövs IF38:10+12:2911:53
23Gerth SällströmLessebo OK38:14+12:3311:54
24Lars OlssonFK Boken38:59+13:1812:08
25Sven Erik SjöholmMullsjö SOK39:10+13:2912:12
26Palle Møller NielsenOdense OK40:34+14:5312:38
27Knud Erik ThomsenSvendborg OK42:00+16:1913:05
28Waste ByströmOK Virdarna42:28+16:4713:13
29Jørn ThomsenKolding OK42:54+17:1313:21
30John-Erik BergstrandVärend GN OL46:20+20:3914:26
31Tom LindbergLunds OK46:57+21:1614:37
32Hasse AxelssonStigmännen Karlshamns OK48:32+22:5115:07
33Verner LönnquistHärlövs IF49:07+23:2615:18
34Jan FalkSundbybergs IK49:36+23:5515:27
35Toivo VoudinmäkiMullsjö SOK54:40+28:5917:01
36Olle HermanssonIK Ymer1:05:47+40:0620:29
Bo BengtssonOK Alehofej godkänd
Holger MikkelsenOdense OKej godkänd
Sven-Erik ForsellSkåneslättens OLej start

D75

2 150 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inga-Lill WikingssonStigmännen Karlshamns OK28:3413:17
2Kerstin HagströmIstrums SK37:33+8:5917:27
3MariAnn SvenssonVäxjö AIS37:39+9:0517:30
4Anna-Cajsa ErikssonJönköpings OK41:54+13:2019:29
5Vivi-Anne BylundRydboholms SK45:08+16:3420:59
Karin LexellOK Torfinnej godkänd

H75

3 100 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nils-Eric EricsonFK Åsen30:119:44
2Gunnar NilssonHärlövs IF33:40+3:2910:51
3Håkan BrostMalmö OK35:20+5:0911:23
4Arne GustafssonMalmö OK35:26+5:1511:25
5Allan SunnergrenHjärnarps OL35:59+5:4811:36
6Bengt BergqvistStigmännen Karlshamns OK39:53+9:4212:51
7Erland LingJönköpings OK42:31+12:2013:42
8Lars-Åke LarssonOK Tranan43:07+12:5613:54
9Nils-Åke NilssonHärlövs IF45:31+15:2014:40
10Inge NilssonOK Älme48:29+18:1815:38
11Bertil LööfOK Pan-Kristianstad49:45+19:3416:02
12Staffan GanteliusVallentuna-Össeby OL49:48+19:3716:03
13Sven-Åke AndertoftMarkaryds FK51:44+21:3316:41
14Paul SchannongMalmö OK54:43+24:3217:39
15Sune HagströmIstrums SK56:13+26:0218:08
16Herluf JensenSvendborg OK56:19+26:0818:10
17Kenneth LindborgHässleholms OK1:00:35+30:2419:32
18Gunnar BylundRydboholms SK1:09:16+39:0522:20
19Bengt HanssonOK Löftan1:12:03+41:5223:14
20Bo ÖhgrenHelsingborgs SOK1:19:25+49:1425:37
Ivan ErnvidUlricehamns OKej godkänd
Kjell OlofssonEslövs FKej start

D80

2 000 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bernice AntonssonFK Friskus-Varberg32:2116:10
2Gun HanssonYstads OK42:07+9:4621:03
Lisa HedströmGöteborg-Majorna OKej godkänd
Clarie EkOK Pan-Kristianstadej godkänd

H80

2 510 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad28:5511:31
2Johan JanssonVäxjö OK37:26+8:3114:54
3Bernt PeterssonAlvesta SOK44:08+15:1317:34
4Klas TykessonSkåneslättens OL48:10+19:1519:11
5Bo UllmanOK Pan-Kristianstad50:08+21:1319:58
6Ingvar PeterssonHässleholms OK55:16+26:2122:01
7Jan-Eric NelkingFK Åsen55:41+26:4622:11
8Inge ÅkessonStigmännen Karlshamns OK58:17+29:2223:13
9Kjell BjörupLunds OK1:12:03+43:0828:42
10Bengt EdvardssonOK Torfinn1:21:01+52:0632:16
Owe ÅkessonHärlövs IFej godkänd

H85

2 040 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kurt DoseKøge OK32:4616:03
2Kjell-Arne PetterssonHärlövs IF32:53+0:0716:07
3Bertil JohanssonSkåneslättens OL40:04+7:1819:38
4Curth SvenssonSkåneslättens OL55:14+22:2827:04
5Leo ÅkessonHärlövs IF1:12:49+40:0335:41

H90

1 580 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rune IsakssonHelsingborgs SOK30:4119:25

Inskolning

1 680 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Angelina DjordovicAndrarums IFfullföljt
Nova FalkSundbybergs IKfullföljt
Hampus GustafssonEds SKfullföljt
Ella HallstenTäby OKfullföljt
Victoria HöglindOK Pan-Kristianstadfullföljt
Eivind KjernsmoRöykenfullföljt
Synne KjernsmoRöyken OLfullföljt
Olle LaasOK Skogshjortarnafullföljt
Jonathan PeterssonAlvesta SOKfullföljt
Amelia RunemalmNybro OKfullföljt
Julia SjöbergHestra IFfullföljt
Anton StenEslövs FKfullföljt
Alfred SvenssonLunds OKfullföljt
Linnea SvenssonLunds OKfullföljt
Stina SvenssonLunds OKfullföljt

U1

2 360 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin EmilssonOK Skogsfalken14:486:16
2Joar AnderssonFalkenbergs OK16:35+1:477:01
3Rasmus DalgaardKolding OK17:39+2:517:28
4Olle HellmanIK Hakarpspojkarna17:42+2:547:30
5Artur StjernlöfIFK Göteborg17:56+3:087:35
6Alice SpjuthIK Hakarpspojkarna18:02+3:147:38
7Elsie HördegårdhKlubblös18:07+3:197:40
8Ebba NilssonOK Gynge19:48+5:008:23
9Ivar HolmstrandOK Landehof20:16+5:288:35
10Elsa IngemarssonHestra IF21:24+6:369:04
11Ebba EdénVäsxjö AIS21:33+6:459:07
12Ida IngemarssonHestra IF21:37+6:499:09
13Alicia NilssonOK Njudung22:51+8:039:40
14Fabian Lindberg TillanderYstads OK23:45+8:5710:03
15Jesper NilssonKungälvs OK23:55+9:0710:08
16Ingrid LestebergKongsberg OL23:58+9:1010:09
17Elin AlmgrenSöders-Tyresö24:02+9:1410:11
18Maja EdénVäxjö AIS24:09+9:2110:13
19Jonathan ÖsterlinSävedalens AIK24:57+10:0910:34
20Olivia SvenssonFK Åsen25:25+10:3710:46
21Karl NilssonCHILE25:33+10:4510:49
22Stella NilssonOK Njudung25:47+10:5910:55
23Linus HolmbergOK Gränsen25:48+11:0010:55
24Greta PrinceMölndal Outdoor IF26:00+11:1211:01
25Lola CaspariOL Team Lippe26:08+11:2011:04
26Adam HäggbringKlubblös27:31+12:4311:39
27Alvar KempeOK Denseln30:53+16:0513:05
28Anton CarlströmFK Boken30:54+16:0613:05
29Emmy KempeOK Denseln31:52+17:0413:30
30Elin NordströmFK Göingarna31:58+17:1013:32
31Oliver KarlssonFK Finn32:38+17:5013:49
32Kasper KarlssonJönköpings OK33:14+18:2614:04
33Anna -Linköpings OK38:07+23:1916:09

U2

2 250 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil DalgaardKolding OK14:156:20
2Johan DalgaardKolding OK16:58+2:437:32
3Hugo KonradssonIK Omega17:14+2:597:39
4Edith HolmstrandOK Landehof17:15+3:007:40
5Noel HellbergSundbybergs IK18:03+3:488:01
6Elin BomanSkattkärrs SOK18:12+3:578:05
7Alexander NilssonKungälvs OK19:17+5:028:34
8Matilda SöderbergOK Skogsfalken21:31+7:169:33
9Olivia TillanderYstads OK21:55+7:409:44
10Sabina RosengrenKlubblös22:38+8:2310:03
11Alma HallstenTäby OK23:00+8:4510:13
11Alice HellbergSundbybergs IK23:00+8:4510:13
13Olle SagerOK Orion23:34+9:1910:28
14Markus EllmarkLunds OK24:25+10:1010:51
15Hanna NilssonMalmö OK24:31+10:1610:53
16Isak IngemanssonHestra IF24:36+10:2110:56
17Benjamin KlemmingKalmar OK25:56+11:4111:31
18Fabian RosengrenKlubblös27:26+13:1112:11
19Joel HolmgårdKils OK28:07+13:5212:29
20Emelia CarlströmFK Boken28:31+14:1612:40
21Filip NilssonMalmö OK29:18+15:0313:01
22Klara PalmFK Boken32:33+18:1814:28
23Nils PerssonOK Tyringe34:07+19:5215:09
24Eneko Soares OlssonSimrishamns OK36:16+22:0116:07
25Alva ÖsterlinSävedalens AIK46:12+31:5720:32
26Elly EinarssonKungälvs OK54:48+40:3324:21
Fsaac Soares OlssonSimrishamns OKej godkänd
Philip Soares OlssonSimrishamns OKej godkänd

Öppen motion 1

2 250 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Noah EnbergHalmstad OK15:026:40
2Ellen JohanssonOK Pan-Kristianstad17:20+2:187:42
3Filip JohanssonOK Pan-Kristianstad22:14+7:129:52
4Bertil AhlbergOK Gynge45:11+30:0920:04

Öppen motion 3

2 840 m, 52 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Karin LestebergKongsberg OL27:249:38
2Ebba KonradssonIK Omega28:24+1:0010:00
3Lovisa Nimvik SternJärla Orientering29:12+1:4810:16
4Thomas BomanSkattkärrs SOK31:16+3:5211:00
5Henrik Hauge ThomsenOK Snab32:41+5:1711:30
6Anna-Moa LindskogOK Älme33:27+6:0311:46
7Agneta BomanSkattkärrs SOK33:37+6:1311:50
8Johan NöjdKlubblös34:02+6:3811:59
9Per JohanssonOK Pan-Kristianstad35:59+8:3512:40
10Carina AronssonHässleholms OK37:44+10:2013:17
11Susanne Hagelin/BengtssonOK Tyringe39:09+11:4513:47
12Gunnar WessbergHärlövs IF40:31+13:0714:15
13Kerstin LjungbergOK Gipen41:21+13:5714:33
14Linda ThorénRonneby OK41:56+14:3214:45
15Helene JohanssonOK Pan-Kristianstad42:04+14:4014:48
16Agnes OlssonKlubblös42:19+14:5514:54
17Mikael NilssonFrosta OK43:48+16:2415:25
18Annelie ThomassonFK Göingarna44:40+17:1615:43
19Kerstin ÅstedtHärlövs IF45:24+18:0015:59
20Britt Marie EkbergOK Orinto46:00+18:3616:11
21Nina TillanderYstads OK46:25+19:0116:20
22Anna LevinFK Åsen46:50+19:2616:29
23Asta NilssonHärlövs IF47:17+19:5316:38
24Ingrid NilssonVäxjö OK47:57+20:3316:53
25Ellinor HellrupKlubblös50:06+22:4217:38
26Noel -Skarpnäcks OL50:26+23:0217:45
27Therese CollinFK Göingarna51:07+23:4317:59
28Evelina ErikssonIK Hakarpspojkarna52:16+24:5218:24
29Veronica DahlbomHelsingborgs SOK53:24+26:0018:48
30Maria Johnsson PeterssonOvesholm IF56:47+29:2319:59
31Erik OhlssonKlubblös57:28+30:0420:14
32Yvonne PetersenKlubblös58:12+30:4820:29
33John-Erik ErikssonJönköpings OK58:26+31:0220:34
34Rune JungbjerGöteborgs Skidklubb1:02:23+34:5921:57
35Amalia AnderssonFrosta OK1:03:37+36:1322:24
36Marie ErikssonIK Hakarpspojkarna1:04:10+36:4622:35
37Eva JohanssonOK Älme1:04:46+37:2222:48
38Anja LindRonneby OK1:05:10+37:4622:56
39Margareta RingRonneby OK1:06:18+38:5423:20
40Jan DahlbergHässleholms OK1:07:37+40:1323:48
41Ingrid StåhlLunds OK1:08:46+41:2224:12
42Leif SvenssonFK Göingarna1:11:20+43:5625:07
43Karin HelmerssonLunds OK1:18:00+50:3627:27
44Aina NordströmFK Göingarna1:21:54+54:3028:50
45Erik OlssonFrosta OK1:23:08+55:4429:16
46Kerstin NilssonTormestorps IF1:24:51+57:2729:52
47Karl Erik NilssonTormestorps IF1:24:57+57:3329:54
48Embla ThorénRonneby OK1:58:44+1:31:2041:48
Helge HelmerssonLunds OKej godkänd
Petra NilssonNAIS Orienteringsklubbej godkänd
Anton PerssonHärlövs IFej godkänd
Elisabeth W-ErikssonAvesta OKej godkänd

Öppen motion 5

3 350 m, 54 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felix GustafssonLunds OK31:019:15
2Per StenEslövs FK34:43+3:4210:21
3Hampus ÅgrenLunds OK35:35+4:3410:37
4Linnea RydlundHässleholms OK39:57+8:5611:55
5Olof StåhlLunds OK40:55+9:5412:12
6Margareta OlssonOK Tyringe42:59+11:5812:49
7David EinarssonFloda BOIF43:14+12:1312:54
8Johan EinarssonFloda BOIF43:15+12:1412:54
9André EkbergFK Åsen43:59+12:5813:07
10Ulf WidemarkYstads OK44:18+13:1713:13
11Linda ErikssonKlubblös46:15+15:1413:48
12Katarina KonradssonIK Omega47:16+16:1514:06
13Jesper RundbäckVaggeryds SOK47:27+16:2614:09
14Jan WessbergHärlövs IF47:37+16:3614:12
15Kerstin WessbergHärlövs IF48:25+17:2414:27
16Ylva PrellnerSkåneslättens OL49:11+18:1014:40
17Semona NilssonOK Orion49:13+18:1214:41
18Jonathan LjungbergOK Skogsfalken50:03+19:0214:56
19David DjupsjöOskarströms OK50:18+19:1715:00
20Ola SvenssonFK Åsen50:22+19:2115:02
21Kerstin OlvegårdFK Göingarna50:29+19:2815:04
22Anna MobergFK Göingarna50:32+19:3115:05
23Johan NöjdKlubblös51:06+20:0515:15
24Rolf PetersenKlubblös51:21+20:2015:19
25Ulrika DanielssonOK Gynge52:23+21:2215:38
26Klaus HolmFK Åsen52:25+21:2415:38
27Mikael LindRonneby OK53:16+22:1515:54
27Leila EkmanYstads OK53:16+22:1515:54
29Lars Åke JeppssonFK Åsen53:30+22:2915:58
30Malene Kaysen ThomsenOK Snab53:43+22:4216:02
31Anna ÅsLunds OK54:30+23:2916:16
32Helena BerglindOK Södertörn54:35+23:3416:17
33Lars ErlandssonLunds OK55:47+24:4616:39
34Kristina PerssonHalmstad OK58:59+27:5817:36
35Martin CarlströmFK Boken59:10+28:0917:39
36Staffan WelanderOK P459:54+28:5317:52
37Roger NilssonFK Åsen1:00:25+29:2418:02
38Ylva LagerbergOK Södertörn1:01:52+30:5118:28
39Anna AronssonHässleholms OK1:03:06+32:0518:50
40Matilda HolmbergOK Gränsen1:04:38+33:3719:17
41Gert BerggrenVäxjö AIS1:05:52+34:5119:39
42Siw BerggrenVäxjö AIS1:05:55+34:5419:40
43Gunilla SandströmAlmby IK1:06:49+35:4819:56
44Marcus BengtssonOK Tyringe1:07:39+36:3820:11
45Kajsa PerssonOK Tyringe1:07:49+36:4820:14
46Johan MeurlingLunds OK1:08:16+37:1520:22
47Carina JönssonFK Åsen1:15:03+44:0222:24
48Petra AreskougFK Åsen1:15:09+44:0822:25
49Alfred WessbergHärlövs IF1:16:06+45:0522:42
50Alice PerssonOK Tyringe1:32:25+1:01:2427:35
Jonas NilssonBredaryd OKej godkänd
Mikael ThomassonFK Göingarnaej godkänd
Marie HeinrupTullinge SKej godkänd
Jennie BjurgrenIK Hakarpspojkarnaej godkänd

Öppen motion 7

3 110 m, 93 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva HellmanSundsvalls OK23:037:24
2Björn IsraelssonBurseryds IF23:37+0:347:35
3Anna-Karin BondessonFrosta OK24:16+1:137:48
4Emmy TuressonBurseryds IF24:18+1:157:48
5Kristina ÖsterlinSävedalens AIK24:28+1:257:52
6Henrik PetterssonOK Milan24:46+1:437:57
7Cajsa BjörkénStigmännen Karlshamns OK25:20+2:178:08
8Thomas HenmyrOK Vilse 8725:32+2:298:12
9Anders BjörkénStigmännen Karlshamns OK26:27+3:248:30
10Cecilia EnbergLinköpings OK26:49+3:468:37
11Jan KarlssonHässleholms OK27:26+4:238:49
12Margareta RylanderSkåneslättens OL27:38+4:358:53
13Åke StridAlby IK28:31+5:289:10
14Mats KarlssonOK Vilse 8729:47+6:449:34
15Conny BerggrenVäxjö AIS30:10+7:079:41
16Theodor WahlbomOK Orion30:15+7:129:43
17Julius PukeYstads OK30:41+7:389:51
18Conny SahlinVänersborgs SK30:45+7:429:53
19Ylva GefvertOK P430:52+7:499:55
20Björn EdénVäxjö AIS31:17+8:1410:03
21Albin KarlssonOK Vilse 8731:39+8:3610:10
22Owe NilssonStigmännen Karlshamns OK31:56+8:5310:16
23Kerstin SegerLaholms IF OK32:02+8:5910:18
24Anders JohanssonVäxjö OK32:07+9:0410:19
25Bengt-Göran FrantzStigmännen Karlshamns OK32:20+9:1710:23
26Ebbe MalmMarkaryds FK32:43+9:4010:31
27Kurt EkbergOK Orinto32:55+9:5210:35
28Maria NimvikJärla Orientering33:04+10:0110:37
29Linda NilssonSkåneslättens OL33:09+10:0610:39
30Patrick PerssonHärlövs IF33:26+10:2310:45
31Annika LeufvénÅmåls OK33:34+10:3110:47
32Ingrid StrömRonneby OK33:40+10:3710:49
33Lennart MartinssonOK Tyringe34:00+10:5710:55
34Lena OlssonSkåneslättens OL34:51+11:4811:12
35Bosse YbeOK Stigen34:55+11:5211:13
36Maria HåkanssonVäxjö OK35:43+12:4011:29
37Annemarie HolmAlstermo IF36:17+13:1411:40
38Priscilla FerreraSkarpnäcks OL36:23+13:2011:41
39Malin ÅgrenLunds OK36:25+13:2211:42
40Emil PetterssonKarlskrona SOK36:35+13:3211:45
41Emilia KarlssonOK Gynge36:51+13:4811:50
42Niclas DelinKlubblös37:11+14:0811:57
43Anna EllmarkLunds OK37:16+14:1311:58
44Birgitta NilssonStigmännen Karlshamns OK37:34+14:3112:04
45Johan IdbergOK Pan-Kristianstad37:44+14:4112:07
46Kent IvarssonOK Skogshjortarna37:47+14:4412:08
47Lars LindebergSkåneslättens OL38:04+15:0112:14
48Åke OlssonHässleholms OK39:08+16:0512:34
49Ann-Katrin AlmqvistFK Göingarna39:35+16:3212:43
50Torgny ÅstedtHärlövs IF40:03+17:0012:52
51Bengt IvarssonOK Tyringe40:52+17:4913:08
52Katarina HenmyrOK Vilse 8741:02+17:5913:11
53Hans Åke DjurbäckKinnaströms SK41:06+18:0313:12
54Per-Åke AnderssonIS Kullen41:29+18:2613:20
55Ingalill NilssonStigmännen Karlshamns OK42:25+19:2213:38
56Eva KarlssonOK Gynge42:49+19:4613:46
57Barbro MartinssonOK Tyringe43:43+20:4014:03
57Karin WikforssLunds OK43:43+20:4014:03
59Tommy PedersenIFK Hindås44:06+21:0314:10
60Helen NilssonHärlövs IF44:57+21:5414:27
60Östen ErikssonAvesta OK44:57+21:5414:27
62Anita OlssonSkåneslättens OL45:00+21:5714:28
63Hans AnderssonIK Gandvik45:08+22:0514:30
64Sven-Erik JohanssonIK Hakarpspojkarna45:34+22:3114:39
65Kjell-Erik StåhlOK Pan-Kristianstad45:38+22:3514:40
66Lars Owe StrömRonneby OK46:41+23:3815:00
67Kristina PerssonHärlövs IF46:55+23:5215:05
68Pi PerssonOK Orion47:10+24:0715:09
69Lizkulla PetterssonMarkbygdens OK47:27+24:2415:15
70Hanna HanssonFrosa OK48:17+25:1415:31
71Per-Ola MelanderStigmännen Karlshamns OK48:50+25:4715:42
72Per Soares OlssonSimrishamns OK49:31+26:2815:55
73Anna PrellnerSkåneslättens OL49:43+26:4015:59
74Göran RylanderSkåneslättens OL50:18+27:1516:10
75Tommy BengtssonHässleholms OK50:33+27:3016:15
76Samuel GiselssonRonneby OK51:52+28:4916:40
77Per GersneSkåneslättens OL51:56+28:5316:41
78Håkan KarlssonOK Gynge52:35+29:3216:54
79Olle RingRonneby OK53:39+30:3617:15
80Bibzi PerssonHässleholms OK54:06+31:0317:23
81Susanne GöranssonFrosta OK55:09+32:0617:43
82Carin BergmanLunds OK55:58+32:5517:59
83Roland EkelöfStigmännen Karlshamns OK58:31+35:2818:48
84Bengt LinussonFK Åsen59:20+36:1719:04
84Thomas PerssonPan Kristianstad59:20+36:1719:04
86Britt ÅkessonHässleholms OK59:57+36:5419:16
87Per Inge ErikssonStigmännen Karlshamns OK1:01:46+38:4319:51
88Barbro HugossonLunds OK1:02:09+39:0619:59
89Kestin LarssonOK Pan-Kristianstad1:07:22+44:1921:39
90Lena Weiming NybergKinnaströms SK1:12:59+49:5623:28
91Thomas WinbladhLunds OK1:16:04+53:0124:27
92Barbro NilssonAlvesta SOK1:23:16+1:00:1326:46
Lilian HärwellEslövs FKej godkänd

Öppen motion 8

4 480 m, 96 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rikard SagerOK Orion25:435:44
2Tom OlaussonOK Orion27:51+2:086:12
3Jesper HåkanssonFK Göingarna28:14+2:316:18
4Isak PrellnerSkåneslättens OL29:52+4:096:39
5Mikael ÖhgrenSävedalens AIK30:40+4:576:50
6Stefan ErikssonIK Hakarpspojkarna30:54+5:116:53
7Henrik EngOK Pan-Kristianstad31:03+5:206:55
8Stefan HellbergSundbybergs IK31:04+5:216:56
9Stefan RoosIFK Göteborg31:10+5:276:57
10Johan RisbergTormestorps IF31:36+5:537:03
11Ola LestebergKongsberg OL31:40+5:577:04
12Oscar ModigPan Kristianstad31:56+6:137:07
13Martin EngmanOK Denseln32:32+6:497:15
13Anders BlomqvistOK Skogsfalken32:32+6:497:15
15Marie EngOK Pan-Kristianstad33:59+8:167:35
16Simon LindbergKlubblös34:00+8:177:35
17Mikael  PerssonFK Göingarna34:27+8:447:41
18Henrik E SjöbergHestra IF34:39+8:567:44
19Mattias CarlsteinIFK Lidingö34:49+9:067:46
20Roland PerssonSkarpnäcks OL34:50+9:077:46
21Daniel NilssonSkåneslättens OL35:04+9:217:49
22Erik NordqvistHässleholms OK35:24+9:417:54
23Erik ÖsterlinSävedalens AIK35:57+10:148:01
24Kent OlssonOK Orion36:00+10:178:02
25Peter AnderssonOK Orion36:16+10:338:05
26Eva HallstenTäby OK36:18+10:358:06
27Fredrik JohanssonHärlövs IF36:19+10:368:06
28Ingmar EkelövSkåneslättens OL36:36+10:538:10
29Adam JohanssonTrollhättans SOK36:43+11:008:11
30Carina GustafssonOK Gynge37:30+11:478:22
31Linn OlssonOK Orion37:43+12:008:25
32Magdalena CarlsteinIFK Lidingö37:47+12:048:26
33Marcus TrulssonHärlövs IF38:06+12:238:30
34Fredrik EinarssonKlubblös38:25+12:428:34
35Fredrik NygrenKlubblös38:30+12:478:35
36Angelica EngströmSkåneslättens OL38:58+13:158:41
37Carina RydlundHässleholms OK39:04+13:218:43
38Rasmus PerssonSkåneslättens OL39:35+13:528:50
39Pontus GustavssonOK Kontinent39:46+14:038:52
40Anders NilssonTäby OK39:48+14:058:53
41Andreas SkoogTumba-Mälarhöjden OK40:01+14:188:55
42Tim KonradssonIK Omega40:15+14:328:59
42Rikke Zethner-MöllerOK Øst Birkerød40:15+14:328:59
44Fredrik KempeOK Denseln40:46+15:039:05
45Gert PetterssonLunds OK41:17+15:349:12
46Marianne NilssonOK Pan-Kristianstad41:57+16:149:21
47Peter BerggrenHalmstad OK42:36+16:539:30
48Mathilda JägrydSkåneslättens OL42:45+17:029:32
49Erik EinarssonLerums SOK42:49+17:069:33
50Ronja ArvidssonSkåneslättens OL43:34+17:519:43
51Peter HeldFK Åsen43:55+18:129:48
52Magdalena JohanssonHalmstad OK44:32+18:499:56
53Niklas HenrikssonTormestorps IF44:34+18:519:56
54Elis SjögrenTierps SOK44:43+19:009:58
55Peter EllmarkLunds OK44:55+19:1210:01
56Lars ThorénRonneby OK45:09+19:2610:04
57Anders GrundbergKlubblös45:23+19:4010:07
58Ebba SöderlundTormestorps IF45:45+20:0210:12
59Leif KarlssonFrosa OK47:35+21:5210:37
60Mikael SvenssonOK Pan-Kristianstad47:52+22:0910:41
61Anders PerssonTockarps IK48:16+22:3310:46
62Ingela RoosIFK Göteborg48:17+22:3410:46
63Aron ThorénRonneby OK48:51+23:0810:54
64André BjärbyFrosta OK48:54+23:1110:54
65Carina NilssonTäby OK49:37+23:5411:04
66Roland StrandFK Åsen50:44+25:0111:19
67Mantas ZalagaSkåneslättens OL50:45+25:0211:19
68Mathilda NilssonOK Gynge51:42+25:5911:32
69Pierre DanielssonOK Skogsfalken52:11+26:2811:38
70Sven OlssonSkåneslättens OL52:22+26:3911:41
71Sven GiselssonRonneby OK52:54+27:1111:48
72Kristina SpångbergLunds OK53:03+27:2011:50
73Peter PukeYstads OK53:10+27:2711:52
74Carina KaleredOK Denseln53:40+27:5711:58
75Maria SvenssonLunds OK55:16+29:3312:20
76Klaus SiegelKlubblös56:33+30:5012:37
77Niklas KonradssonIK Omega56:38+30:5512:38
78Kjetil KjernsmoRöyken58:05+32:2212:57
79Andrew Cumming ThomWeston Emus58:48+33:0513:07
80Evelina BengtssonOK Tyringe1:01:44+36:0113:46
81Jonas JohanssonOK Skogsfalken1:03:11+37:2814:06
82Mats SjöbergFrosta OK1:04:48+39:0514:27
83Andreas JentschKlubblös1:05:37+39:5414:38
84Fredrik LundellOK Österåker1:06:08+40:2514:45
85Jenny GustafssonLunds OK1:06:33+40:5014:51
86Linda WesterlundFrosta OK1:07:20+41:3715:01
87Anders HellrupKlubblös1:10:23+44:4015:42
88Åsa JentschKlubblös1:10:46+45:0315:47
89Rolf SpångbergLunds OK1:13:11+47:2816:20
90Anders OhlssonKlubblös1:15:09+49:2616:46
91Sara HenrikssonTormestorps IF1:22:58+57:1518:31
92Johan KarlssonKlubblös1:23:28+57:4518:37
93Jeanette HenningssonLunds OK1:27:39+1:01:5619:33
Göran von RosenMalmö OKej godkänd
Fredrika JagenheimFrosa OKej godkänd
Göran MattssonSkåneslättens OLej godkänd

Öppen motion 12

1 680 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria DelinPan Kristianstad28:4117:04

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser