Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, stafett, Skåne, individuella öppna klasser

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, stafett, Skåne, individuella öppna klasser
Arrangörsorganisation: FK Boken
Datum: söndag 11 september 2016

Öppen motion 1

2 600 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alice JohanssonFK Boken25:119:41
2Klara PalmFK Boken25:13+0:029:41
3Clara SvenssonHässleholms OK33:23+8:1212:50
4Edit BrunssonLunds OK44:17+19:0617:01
5Helena BrunssonLunds OK44:49+19:3817:14
6Carl JohanssonOK Tyringe48:06+22:5518:30
7Marie KempffHässleholms OK52:17+27:0620:06
8Ebba RosénHästveda OK52:42+27:3120:16
9Elliot RosénHästveda OK56:13+31:0221:37
10Freja GustafssonLunds OK56:23+31:1221:41
11Bella BrunssonLunds OK56:25+31:1421:41
12Malin Sangberg Minör- -1:01:15+36:0423:33
13Elin NordströmFK Göingarna1:02:24+37:1324:00
14Ture AugustssonFK Boken1:05:09+39:5825:03
15Mona RingdahlSkåneslättens OL1:07:50+42:3926:05
16Sonia KurashovaFK Åsen2:18:51+1:53:4053:24

Öppen motion 3

2 910 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kerstin MartinssonOK Tyringe37:4212:57
2Johannes Dahl- -44:56+7:1415:26
3Sonja HammarOK Kompassen46:26+8:4415:57
4Allan HammarOK Kompassen1:10:04+32:2224:04
5Therese CollinFK Göingarna1:10:24+32:4224:11
6Lilla CarlssonOK Tyringe1:27:34+49:5230:05
Oscar PerssonOK Tyringeej godkänd
Karin LindénIS Kullenej godkänd
Lotta SpjuthHärlövs IFej godkänd
Adam SpjuthHärlövs IFej godkänd
Lone AndersenHvalsö OKej start
Helén ÅkessonSkåneslättens OLej start

Öppen motion 5

3 780 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lollo NybergOK Kontinent38:0510:04 Ladda ner rutt i gpx-format
2Helene NybergOK Kontinent38:14+0:0910:06
3Eric OscarssonOK Kompassen40:24+2:1910:41
4Linn NordhEslövs FK41:36+3:3111:00
5Håkan NybergOK Kontinent42:57+4:5211:21
6Aina JeppssonLunds OK43:43+5:3811:33
7Lars BrunssonLunds OK43:52+5:4711:36
8Magnus NilssonHärlövs IF50:03+11:5813:14
9Erik AhlströmHelsingborgs SOK56:15+18:1014:52
10Christel TelanderssonFK Finn56:34+18:2914:57
11Göran RylanderSkåneslättens OL1:01:59+23:5416:23
12Joakim Bengtsson- -1:07:27+29:2217:50
13Håkan MalmgrenMalmö OK1:08:12+30:0718:02
14Robert SpjuthHärlövs IF1:09:24+31:1918:21
15Johan MeurlingLunds OK1:26:21+48:1622:50
Jan WessbergHärlövs IFej godkänd
Christina ClevelandHvalsö OKej start

Öppen motion 7

3 420 m, 46 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marie EngOK Pan-Kristianstad29:578:45
2Josefine CarlssonIFK Göteborg32:30+2:339:30
3Magnus CinthioSkåneslättens OL33:40+3:439:50
4Linda GranqvistFK Göingarna34:56+4:5910:12
5Jenny WinbladhLunds OK36:52+6:5510:46
6Åse EricssonLunds OK37:25+7:2810:56
7Ingemar SvenssonLunds OK39:05+9:0811:25
8Veronika PalmertzHelsingborgs SOK39:56+9:5911:40 Ladda ner rutt i gpx-format
9Stellan MartinssonOK Tyringe40:24+10:2711:48
10Maria ModigOK Pan-Kristianstad40:41+10:4411:53
11Mikael SvenssonOK Pan-Kristianstad41:03+11:0612:00
12Jenny GustafssonLunds OK41:51+11:5412:14
13Sten Åke KvistIS Kullen42:43+12:4612:29
14John OlanderssonÖrkelljunga FK42:44+12:4712:29
15Sabina OlssonOK Pan-Kristianstad43:17+13:2012:39
16Ingvar OlofssonFK Snapphanarna43:38+13:4112:45
17Lena StrandMarkaryds FK44:20+14:2312:57
18Holger SigboOK Kompassen44:21+14:2412:58
19Stein ØstbyMalmö OK44:58+15:0113:08
20Inger FrickFK Göingarna46:16+16:1913:31
21Emma MånssonÖrkelljunga FK46:24+16:2713:34
22Olle NyströmIS Kullen46:42+16:4513:39
23Ann-Katrin AlmquistFK Göingarna48:28+18:3114:10
24Thomas VinbladLunds OK49:18+19:2114:24
25Sven-Erik PerssonFrosta OK50:07+20:1014:39
26Helen NilssonHärlövs IF50:27+20:3014:45
27Enar MagnussonIS Skanne51:44+21:4715:07
28Lena NorrmanIS Kullen51:59+22:0215:11
29Roland ErikssonHästveda OK52:16+22:1915:16
30Astrid JohannessonHelsingborgs SOK53:55+23:5815:45
31Karin BengtssonOK Kompassen55:21+25:2416:11
32Torsten LindénIS Kullen56:05+26:0816:23
33Ruben EdvardssonHästveda OK56:34+26:3716:32
34Elena KurashovaFK Åsen57:06+27:0916:41
35Bengt IvarssonOK Tyringe57:44+27:4716:52
36Ingrid OlofssonFK Snapphanarna1:00:08+30:1117:34
37Mats RosénHästveda OK1:02:11+32:1418:10
38Lena MagnussonMalmö OK1:04:56+34:5918:59
39Tommy BengtssonHässleholms OK1:05:07+35:1019:02
40Jan-Eric NelkingFK Åsen1:07:34+37:3719:45
41Barbro NilssonAndrarums IF1:09:56+39:5920:26
42Christer LjungquistLunds OK1:13:06+43:0921:22
43Kristina LandgrenMalmö OK1:16:37+46:4022:24
44Linda AhlmAndrarums IF1:23:39+53:4224:27
45Barbro HugossonLunds OK1:24:14+54:1724:37
Aina NordströmFK Göingarnautgått
Thure MånssonOK Kompassenej start

Öppen motion 8

5 350 m, 41 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Patrik JohanssonHelsingborgs SOK37:236:59
2Magnus WallenborgOK Kontinent43:30+6:078:07
3Moltas ViebkeMalmö OK44:00+6:378:13
4Hampus AnderssonOK Tyringe44:15+6:528:16
5Per-Olof AnderssonOK Tyringe46:10+8:478:37
6Ellen ReimerTormestorps IF49:40+12:179:17
7Anders FrickFK Göingarna50:19+12:569:24
8Stellan BorgSkåneslättens OL50:22+12:599:24
9Peo Olsson- -52:36+15:139:49
10Fredrik HjortHelsingborgs SOK52:50+15:279:52
11Erik GotfredsenHvalsö OK53:39+16:1610:01
12Joel SjöholmOK Pan-Kristianstad53:46+16:2310:02
13Stefan AdolfssonEslövs FK55:02+17:3910:17
14Anders ÅbergSkåneslättens OL55:43+18:2010:24
15Per-johan JohanssonRävetofta OK56:07+18:4410:29
16Jesper Skovsborg MortensenHvalsö OK56:51+19:2810:37
17Peter RasmussenOK Kontinent59:16+21:5311:04
18Lotten KindlundhFK Finn59:47+22:2411:10
19Jörgen GöranssonFK Göingarna1:01:12+23:4911:26
20Henrik TöllöseHvalsö OK1:01:14+23:5111:26
21Paul Irip- -1:02:18+24:5511:38
22Erik AlbinssonHjärnarps OL1:05:27+28:0412:14
23Bengt JohnsonHelsingborgs SOK1:06:48+29:2512:29
24Gustav NilssonHelsingborgs SOK1:06:50+29:2712:29
25Preben MortensenHvalsö OK1:07:33+30:1012:37
26Susanne WallenborgOK Kontinent1:08:25+31:0212:47
27Julius KindlundhFK Finn1:08:40+31:1712:50
28Niklas HenrikssonTormestorps IF1:09:10+31:4712:55
29Leif KarlssonFrosta OK1:12:43+35:2013:35
30Christina SternerOK Njudung1:13:25+36:0213:43
31Jan LaursenHvalsö OK1:15:16+37:5314:04
32Eskil GotfredsenHvalsö OK1:16:49+39:2614:21
33Jette KarlsenHvalsö OK1:19:54+42:3114:56
34Anna ReimerTormestorps IF1:21:18+43:5515:11
35Sara HenrikssonTormestorps IF1:21:59+44:3615:19
36Sven TörnkvistTormestorps IF1:37:32+1:00:0918:13
37Tage Reher ChristensenHvalsö OK1:42:00+1:04:3719:03
Anders Reher ChristensenHvalsö OKej godkänd
Stefan ReimerTormestorps IFej godkänd
Benjamin VibekeMalmö OKej godkänd
Jonathan Skovsö AndersenHvalsö OKutgått

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser