Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för FK Åsen, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: FK Åsen, lång
Arrangörsorganisation: FK Åsen
Datum: söndag 25 september 2016

D21

6 650 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Moa KjellstrandCentrum OK1:01:059:11
2Lindha HellnerFK Göingarna1:03:14+2:099:30
3Martina JohanssonBredareds IF1:23:00+21:5512:28
Linnea GillbergCentrum OKej godkänd

H21

9 525 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linus LarssonOK Kåre59:396:15
2Rickard IngessonLunds OK1:06:04+6:256:56
3Joel BergkvistCentrum OK1:11:53+12:147:32
4Mikael NilssonLunds OK1:26:15+26:369:03
5David LarssonLunds OK1:48:54+49:1511:25
André BjärbyFrosta OKej start

D21 Kort

4 550 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nataliya ThellEslövs FK59:2513:03

H21 Kort

7 200 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kim Baunehøj PedersenOK Roskilde53:207:24
2Joel UddMarkbygdens OK1:00:50+7:308:26
3Arne ThellEslövs FK1:41:47+48:2714:08
Emanuel StridOK Torfinnej start

D20

5 375 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika SimonsenFIF Hillerød42:377:55

D18

5 000 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elinor DelinOK Pan-Kristianstad1:04:0412:48

H18

6 525 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Joakim BjörkegrenGotlands Bro OKej godkänd

D16

4 550 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Clara DahlHärlövs IF35:387:49
2Maja TenghagenHärlövs IF39:07+3:298:35
3Rebecca HardenFK Boken40:31+4:538:54
4Tina LjungqvistLunds OK42:22+6:449:18
5Alma LeijonHärlövs IF42:57+7:199:26
6Johanna NilssonFK Göingarna45:29+9:519:59
7Bea WanstadiusFK Åsen52:21+16:4311:30

H16

5 575 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel OrrhedeHelsingborgs SOK38:106:50
2Daniel HellbergLunds OK40:38+2:287:17
3Edvin NilssonGotlands Bro OK46:05+7:558:15
4Albin KronkvistÖrkelljunga FK47:10+9:008:27
5Jakob Weigelt SvendsenOK Roskilde58:20+20:1010:27
6Mika Pereswetoff-MorathHelsingborgs SOK1:13:52+35:4213:14
Olle SvangrenGotlands Bro OKej start

D14

3 700 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Siri SimonsenFIF Hillerød31:548:37
2Thea BökmanHelsingborgs SOK32:55+1:018:53
3Hilma HolmströmHärlövs IF34:11+2:179:14
4Alva NystedtSkåneslättens OL38:16+6:2210:20
5Hanna LarssonYstads OK45:43+13:4912:21
6Linnea LeijonHärlövs IF45:46+13:5212:22

H14

3 850 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felix GustafssonLunds OK27:437:11
2Anders Krogh MadsenCopenhagenO29:10+1:277:34
3Erik NilssonGotlands Bro OK40:14+12:3110:27
4Pontus ThuressonSkåneslättens OL49:14+21:3112:47
5Anton HeldFK Åsen57:31+29:4814:56
Hugo CedervallÖrkelljunga FKej start

D12

2 775 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alma PetterssonGotlands Bro OK54:1919:34
2Ida MeijerFK Åsen1:19:49+25:3028:45
Nora LevinFK Åsenej godkänd

D12 Kort

2 175 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin EdvinssonFK Åsen33:3015:24

H12

2 775 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel TenghagenHärlövs IF34:3212:26
2Peder PerssonGotlands Bro OK37:08+2:3613:22
3Adam CarlsenOK Roskilde39:20+4:4814:10
4Edvard PetterssonGotlands Bro OK47:08+12:3616:59
5David WestfältGotlands Bro OK51:45+17:1318:38
6Erik OlssonFrosta OK1:02:26+27:5422:29
Jakob HåkanssonYstads OKej godkänd
Anton ElmerfjordLunds OKej godkänd
Elia KämpeÖrkelljunga FKej start
Jonathan FlodmanGotlands Bro OKej start

H12 Kort

2 175 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle RosénLunds OK33:0215:11
2Leo ThimFK Åsen44:49+11:4720:36

D10

2 175 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida WestfältGotlands Bro OK31:1914:23
2Teresa SøndergaardOK Roskilde32:40+1:2115:01
3Ulrika PerssonGotlands Bro OK40:32+9:1318:38
4Sonia KurashovaFK Åsen3:17:41+2:46:221:30:53
Julia EdvinssonFK Åsenej godkänd

H10

2 300 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kurt SjöbergHelsingborgs SOK25:3811:08
2Isak EngOK Pan-Kristianstad26:36+0:5811:33

H35

7 900 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linus MalmstenMalmö OK1:25:1710:47
2Robert BertilssonLunds OK1:29:55+4:3811:22
Jonas NorénHelsingborgs SOKej start

H40

7 200 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias WestfältGotlands Bro OK50:557:04
2Magnus ThuressonSkåneslättens OL1:02:01+11:068:36
3Pär FridsellOK Pan-Kristianstad1:06:02+15:079:10
4Kenneth BundgaardTormestorps IF1:10:37+19:429:48
5Magnus JonassonMalmö OK1:10:46+19:519:49
6Fredrik NystedtSkåneslättens OL1:17:32+26:3710:46
7Mads Nordahl SvendsenOK Roskilde1:30:55+40:0012:37

D45

4 550 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanne FoghOK Sorø39:048:35
2Marie OlssonÖrkelljunga FK42:28+3:249:20
3Anna LjungqvistLunds OK45:01+5:579:53
4Sandra SimonsenFIF Hillerød48:27+9:2310:38
5Ylva SvangrenGotlands Bro OK56:40+17:3612:27
6Camilla CarlssonHärlövs IF59:53+20:4913:09

H45

6 650 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus TenghagenHärlövs IF57:478:41
2Johan BökmanHelsingborgs SOK1:11:47+14:0010:47
3Anders EricssonLunds OK1:14:10+16:2311:09
4Jalle JosefssonLunds OK1:19:51+22:0412:00
5Per WikströmHästveda OK1:33:51+36:0414:06
Thomas NilssonEslövs FKej start

D50

4 325 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elisabeth HåkanssonYstads OK1:01:0014:06
2Hanne Möller JensenOK Roskilde1:04:55+3:5515:00
3Carina GöranssonYstads OK1:10:38+9:3816:19

H50

6 100 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tomas WestlundOK Pan-Kristianstad46:477:40
2Bo SimonsenFIF Hillerød47:18+0:317:45
3Bengt OlssonEslövs FK56:25+9:389:14
4Jan JohanssonSkåneslättens OL1:12:30+25:4311:53
Michael Leth JessOK Roskildeej godkänd

D55

4 050 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anne UddMarkbygdens OK44:1810:56
2Ann-Kristin SjöströmLunds OK48:41+4:2312:01
3Gudrun NilssonLunds OK52:04+7:4612:51
4Jette KreibergOK Roskilde1:21:10+36:5220:02
Lotta HanssonOK Kontinentej godkänd

H55

5 375 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arne KarlssonTumba-Mälarhöjden OK47:148:47
2Benjamin ViebkeMalmö OK52:01+4:479:40
3Patrick AdlercreutzLunds OK55:28+8:1410:19
4Morten JensenOK Roskilde58:43+11:2910:55
5Leif KarlssonOK Kontinent1:03:09+15:5511:44
Lars MagnussonOK Älmeej start

H60

4 875 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Asger JensenOK Roskilde46:399:34
2Arne AnderssonOK Torfinn50:20+3:4110:19
3Leif SvangrenGotlands Bro OK51:44+5:0510:36 Ladda ner rutt i gpx-format
4Tor UddMarkbygdens OK52:44+6:0510:49
5Rolf OhrlanderOK Pan-Kristianstad1:00:13+13:3412:21
6Mogens Hald KristensenOK Roskilde1:03:30+16:5113:01

D65

3 400 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Berit SchannongMalmö OK44:3213:05
2Lisbeth DamsgaardHjärnarps OL44:39+0:0713:07
3Gull SvenssonTockarps IK46:22+1:5013:38
4Margareta SjöbergLunds OK51:40+7:0815:11
5Karin LarssonOK Kompassen54:57+10:2516:09
6Ane VeierskovOK Roskilde57:53+13:2117:01
7Britt BülowMalmö OK59:21+14:4917:27
8Inga LjungquistLunds OK1:34:35+50:0327:49

H65

4 525 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Janne BrunstedtOK Roskilde40:078:51
2Göran JohnssonSkåneslättens OL40:33+0:268:57
3John TripaxOK Roskilde42:19+2:129:21
4Ronald Mc GrailHjärnarps OL44:19+4:129:47
5Åke PerssonHjärnarps OL45:01+4:549:56
6Per FredrikssonOK Skogshjortarna45:02+4:559:57
7Bo Anders NilssonLunds OK47:12+7:0510:25
8Jan JönssonMalmö OK49:41+9:3410:58
9Lars JohanssonMalmö OK52:04+11:5711:30
10Göran LarssonOK Kompassen1:02:06+21:5913:43
11Sven-Erik PerssonFrosta OK1:02:46+22:3913:52
12Nils-Erik BondessonFrosta OK1:06:11+26:0414:37
13Arne GustafssonMalmö OK1:07:07+27:0014:49

H70

4 025 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per-Olof FernbergIS Skanne36:008:56
2Leif KarlssonFrosta OK48:28+12:2812:02
3Kjell LindauOK Kompassen50:27+14:2712:32
4Bo BülowMalmö OK1:00:09+24:0914:56
5Sven ThelanderssonLunds OK1:03:12+27:1215:42
6Ole BøggildOK Roskilde1:06:35+30:3516:32
7Christer LjungquistLunds OK1:20:41+44:4120:02
8Mogens BruunOK Roskilde1:24:45+48:4521:03
Christer JönssonLunds OKej start

H75

3 500 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan BrostMalmö OK44:2812:42
2Allan SunnergrenHjärnarps OL50:50+6:2214:31
3Paul SchannongMalmö OK50:59+6:3114:34
4Torbjörn WingqvistSkåneslättens OL54:01+9:3315:26

H80

2 975 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leif ClaessonTormestorps IF41:4714:02

U1

1 900 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida Weigelt SvendsenOK Roskilde24:0312:39
2Ebba RosénLunds OK28:34+4:3115:02
3Elna JönssonFK Åsen37:52+13:4919:55
4Hannes MårtenssonÖrkelljunga FK42:04+18:0122:08
5Melvin LindgrenHärlövs IF48:31+24:2825:32
6Emma WikströmHästveda OK50:11+26:0826:24
7Ester WanstadiusFK Åsen51:34+27:3127:08
8Noa Thurbanklubblös51:37+27:3427:10
9Isak GrönlundLunds OK54:07+30:0428:28
10Walter Johansson LaurinLunds OK58:56+34:5331:01
11Alva NilssonGotlands Bro OK1:01:27+37:2432:20
12Malte LarssonOK Kontinent1:04:54+40:5134:09
13Ellen PålssonOK Kontinent1:04:59+40:5634:12
14Sixten MellbyMalmö OK1:14:08+50:0539:01
August HärwellEslövs FKej godkänd
Hjalmar HärwellEslövs FKej godkänd

U2

2 175 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik JönssonStigmännen Karlshamns OK24:0511:04
2Filippa FredboYstads OK32:22+8:1714:52
3Hjalmar FredboYstads OK34:27+10:2215:50
4Maja FlodmanGotlands Bro OK35:42+11:3716:24
5Edit BrunssonLunds OK37:34+13:2917:16
6Emil MårtenssonÖrkelljunga FK37:57+13:5217:26
7Oskar ElmerfjordLunds OK40:56+16:5118:49
8Anton FaxénVäxjö OK50:34+26:2923:14
9Lina Linkeklubblös1:02:23+38:1828:40
10Truls Linkeklubblös1:02:29+38:2428:43
11Freja GustafsonLunds OK1:03:03+38:5828:59
12Bella BrunssonLunds OK1:03:05+39:0029:00

Öppen motion 1

2 300 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ellen JohanssonOK Pan-Kristianstad29:4912:57
2Filip JohanssonOK Pan-Kristianstad37:22+7:3316:14
3Bruno Ransmyr PerssonLugi HK37:27+7:3816:16
4Svante Ransmyr PerssonLugi HF37:54+8:0516:28
5Emilia CarlströmFK Boken42:30+12:4118:28
6Marie KempffHässleholms OK57:54+28:0525:10
7Flor villafuerteLunds OK1:00:19+30:3026:13
8Maria DelinOK Pan-Kristianstad1:12:03+42:1431:19
9Charlie RosvallFrosta OK1:18:07+48:1833:57
10Alice RosvallFrosta OK1:18:10+48:2133:59
11Sandra RosvallFrosta OK1:18:11+48:2233:59
12Anton CarlströmFK Boken1:21:00+51:1135:13
13Filip BerglundFlackarp1:22:07+52:1835:42
14Linus GustvssonFK Åsen2:34:38+2:04:491:07:13
Daniel JohanssonFK Åsenutgått
Theo GustavssonFK Åsenutgått

Öppen motion 3

3 075 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jenny MårtenssonÖrkelljunga FK38:1612:26
2Gordon GustafsonLunds OK43:38+5:2214:11
3Ellinor Hellrupklubblös50:57+12:4116:34
4Helene JohanssonOK Pan-Kristianstad52:44+14:2817:08
5Sonja HammarOK Kompassen53:27+15:1117:22
6Thomas Johanssonklubblös59:03+20:4719:12
7Melker VetterGotlands Bro OK1:04:47+26:3121:04
8Bengt HallerödOK Skogsfalken1:06:12+27:5621:31
9Annika PukeYstads OK1:11:41+33:2523:18
10Kirsten LindemannOK Roskilde1:17:53+39:3725:19
11Asta NilssonHärlövs IF1:26:37+48:2128:10
12Allan HammarOK Kompassen1:27:21+49:0528:24
13Ingvar LennerstedtLunds OK1:28:20+50:0428:43
14Bitte Kronkvistklubblös1:29:22+51:0629:03
Niklas KronkvistÖrkelljunga FKej godkänd
Barbro Johanssonklubblösutgått
Linus GustavssonFK Åsenutgått

Öppen motion 4

3 550 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna-Maria LarssonStigmännen Karlshamns OK38:1510:46
2Bo JönssonStigmännen Karlshamns OK1:06:43+28:2818:47
3Mats OlssonFrosta OK1:21:25+43:1022:56
Kjell NybergIS Kullenutgått

Öppen motion 5

3 725 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Victor JensenOK Kontinent28:317:39
2Fredrik ÖbergMalmö OK31:21+2:508:24
3Jakob Svenssonklubblös31:56+3:258:34
4Johanna HärwellEslövs FK33:32+5:019:00
5Helene NybergOK Kontinent33:36+5:059:01
6Malin LeijonHärlövs IF33:49+5:189:04
7Lollo NybergOK Kontinent36:14+7:439:43
8Niklas Gustafsonklubblös37:14+8:439:59
9Håkan NybergOK Kontinent38:24+9:5310:18
10Karin JohanssonLunds OK39:22+10:5110:34
11Lukas WittenbecherLunds OK39:49+11:1810:41
12Lars DahlHärlövs IF40:58+12:2710:59
13Aina JeppssonLunds OK41:26+12:5511:07
14Erik PålssonOK Kontinent42:05+13:3411:17
15Heiner Linkeklubblös43:55+15:2411:47
16Louise RolanderOK Pan-Kristianstad44:35+16:0411:58
17Per JohanssonOK Pan-Kristianstad46:24+17:5312:27
18Hanna Kryh ÖbergMalmö OK50:06+21:3513:26
19Erik SchultzLunds OK50:36+22:0513:35
20Kerstin DahlHärlövs IF51:52+23:2113:55
21Veronika NesverovaLunds OK54:01+25:3014:30
22Eva RådströmÖrkelljunga FK56:07+27:3615:03
23Peter RosvallFrosta OK1:01:00+32:2916:22
24Jan LindemannOK Roskilde1:08:29+39:5818:23
25Göran SvenssonLunds OK1:23:05+54:3422:18
26Ann-Magret Svärd NilssonFrosta OK1:36:42+1:08:1125:57
27Anna BjärbyFrosta OK1:36:47+1:08:1625:58

Öppen motion 6

5 400 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Casper LindemannOK Roskilde51:419:34
2Fredrik FredboYstads OK53:33+1:529:55
3Anders NilssonMalmö OK58:06+6:2510:45
4Adrian HardenFK Boken1:11:46+20:0513:17
5Anna BondessonRävetofta OK1:37:05+45:2417:58
6Susanna BondessonRävetofta OK1:37:34+45:5318:04
7Sigrid BondessonRävetofta OK1:37:36+45:5518:04

Öppen motion 7

3 400 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Willie OlssonRävetofta OK36:0710:37
2Leif-Åke AnderssonFK Boken38:06+1:5911:12
3Anders NilssonHässleholms OK38:10+2:0311:13
4Anna WikströmHästveda OK38:46+2:3911:24
5Åke OlssonHässleholms OK39:29+3:2211:36
6Lennart MartinssonOK Tyringe39:40+3:3311:40
7Emma FaxénVäxjö OK41:34+5:2712:13
8Henrik RosénLunds OK42:19+6:1212:26
9Mikael SvenssonOK Pan-Kristianstad42:47+6:4012:35
10Sven Erik JönssonTyringe44:21+8:1413:02
11Patrick PerssonHärlövs IF45:07+9:0013:16
12Leif MalmMarkaryds FK46:00+9:5313:31
13Jonas PetterssonGotlands Bro OK46:22+10:1513:38
14Kim FolanderOK Sorø51:19+15:1215:05
15Elna RosénLunds OK54:12+18:0515:56
16Barbro MartinssonOK Tyringe54:48+18:4116:07
17Helen NilssonHärlövs IF56:07+20:0016:30
18Jesper Olssonklubblös57:33+21:2616:55
19Magnus Olssonklubblös57:35+21:2816:56
20Katarina FastOK Pan-Kristianstad58:00+21:5317:03
21Bengt LarssonYstads OK1:01:52+25:4518:11
22Nils-Åke NilssonHärlövs IF1:04:12+28:0518:52
23Britt ÅkessonHässleholms OK1:05:03+28:5619:07
24Folke SjöbergLunds OK1:05:43+29:3619:19
25Leif BjörkegrenGotlands Bro OK1:05:57+29:5019:23
26Stein ØstbyMalmö OK1:08:14+32:0720:04
27Tommy BengtssonHässleholms OK1:10:54+34:4720:51
28Lennart MånssonRingsjö OK1:12:20+36:1321:16
29Greger IngemanssonYstads OK1:19:38+43:3123:25

Öppen motion 8

4 900 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rasmus GrönlundLunds OK38:237:50
2Magnus HärwellEslövs FK41:15+2:528:25
3Erland ÖstbergSkåneslättens OL41:32+3:098:28
4Petter ÖstbergSkåneslättens OL45:19+6:569:14
5Simon LarssonOK Kontinent45:51+7:289:21
6Jon MobergFK Göingarna48:14+9:519:50
7Anders Hellrupklubblös50:58+12:3510:24
8Göran FastOK Pan-Kristianstad53:34+15:1110:55
9Stefan ReimerTormestorps IF54:34+16:1111:08
10Peter PukeYstads OK54:52+16:2911:11
11Kajsa KarlssonOK Kontinent57:08+18:4511:39
12Marie GrönlundLunds OK57:34+19:1111:44
13Lena NorrmanIS Kullen59:12+20:4912:04
14Julius PukeYstads OK59:13+20:5012:05
15Elena KurashovaFK Åsen1:10:29+32:0614:23
16Torgny HolmströmHärlövs IF1:15:51+37:2815:28
17Hans JeppssonLunds OK1:25:23+47:0017:25
18Håkan JönssonOK Pan-Kristianstad1:26:28+48:0517:38
Birgitta WingqvistRingsjö OKej godkänd
Håkan JonssonOK Silvaej godkänd

Öppen motion 9

7 100 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik PerssonIFK Göteborg50:347:07
2Moltas ViebkeMalmö OK1:03:26+12:528:56
3Måns FaxénVäxjö OK1:06:45+16:119:24
4Erik Månssonklubblös1:12:45+22:1110:14

Öppen motion 10

5 425 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mårten MellbyMalmö OK1:01:5311:24
2Jonas PerssonLugi HF1:07:42+5:4912:28

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser