Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, lång, Västergötland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, lång, Västergötland
Arrangörsorganisationer: OK Skogsstjärnan / SOK Träff
Datum: söndag 11 september 2016

D21

6 860 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin ClassonOK Orinto1:07:019:46
2Kristin SkaarRyda SK1:14:10+7:0910:48
3Linda HallbergBredareds IF1:15:48+8:4711:02
4Ulrika FredrikssonGudhems IF1:19:49+12:4811:38
5Louise BorgTrollhättans SOK1:21:38+14:3711:53
6Alicia FribergFalköpings AIK OK1:28:36+21:3512:54
7Ellen LarssonIF Hagen1:33:46+26:4513:40
8Sara IvarssonOK Kullingshof1:39:22+32:2114:29
9Anna OlssonTibro OK1:41:48+34:4714:50
Karin ThernOK Skogshjortarnaej godkänd
Amanda HallénTrollhättans SOKej godkänd
Martina BuckáHestra IFej godkänd

H21

10 250 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin HederskogIFK Umeå1:13:467:11
2Martin LarssonHestra IF1:15:10+1:247:20
3Albin AnderssonMarkbygdens OK1:16:47+3:017:29
4Erik ClassonOK Orinto1:17:24+3:387:33
5Andreas HolmqvistHestra IF1:20:51+7:057:53
6Anton NilssonOK Tranan1:21:13+7:277:55
7Erik FernlundSäterbygdens OK1:21:27+7:417:56
8Pontus KarlssonMarkbygdens OK1:23:19+9:338:07
9Max SuderbysIF Hagen1:25:02+11:168:17
10Jesper SjögrenHestra IF1:26:17+12:318:25
11Christian HolmqvistHestra IF1:27:54+14:088:34
12Fredrik RosénJönköpings OK1:28:26+14:408:37
13Rickard StoltHestra IF1:33:02+19:169:04
14Stefan JonssonMalungs OK Skogsmårdarna1:39:27+25:419:42
15Emil SvenssonHjärnarps OL1:51:08+37:2210:50
16Mattihas KjellFrämmestads IK2:02:26+48:4011:56
17Albin SunessonMariestads FK2:16:58+1:03:1213:21
Tobias JohanssonOK Skogshjortarnaej godkänd
Jesper LiderudLidköpings VSKej godkänd
Johan LarssonOK Skogshjortarnaej godkänd
Björn SahlIF Hagenej godkänd
Johan TörnrothHestra IFej start

D20

5 220 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elvira BjörklundTrollhättans SOK45:218:41
2Lina LandergrenHestra IF59:48+14:2711:27
3Emma KindbomIF Hagen1:00:52+15:3111:39
4Sara HägnanderLidköpings VSK1:07:16+21:5512:53
Frida KjellmanLidköpings VSKej godkänd
Filippa AnderssonLidköpings VSKej start

H20

7 640 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil KarlssonHestra IF54:587:11
2Markus LarssonHestra IF56:40+1:427:25
3Linus LandergrenHestra IF56:54+1:567:26
4Filip KarlssonIF Hagen58:43+3:457:41
5Erik ForsHestra IF1:37:53+42:5512:48
6Ola HoltbringOK Amne1:39:29+44:3113:01
Samuel PlumppuHestra IFej start

D18

4 910 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisa JohanssonOK Tranan41:278:26
2Johanna HagströmFalköpings AIK OK45:35+4:089:17
3Ida KristianssonTrollhättans SOK50:49+9:2210:20
4Klara AxelssonMarkbygdens OK53:37+12:1010:55
5Sofia KlassonHestra IF58:14+16:4711:51
6Alice SödervallIK Gandvik1:10:20+28:5314:19
7Wilma JanssonVänersborgs SK1:24:11+42:4417:08
Malin JanssonHjobygdens OKej start

H18

6 600 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rickard DjerfTibro OK49:117:27
2Viktor WassénVänersborgs SK50:20+1:097:37
3Elias Bäcklund EkvallTrollhättans SOK53:22+4:118:05
4Olle HedmanIF Hagen54:49+5:388:18
5Hampus NyströmIF Hagen57:38+8:278:43
6Victor HelgessonHestra IF58:31+9:208:51
7Albin AlsiöIF Hagen59:20+10:098:59
8Felix AxelssonMarkbygdens OK1:01:00+11:499:14
9Carl HolmbergIF Hagen1:03:41+14:309:38
10Oscar StombergIF Hagen1:17:32+28:2111:44
Emil LarssonTibro OKej godkänd
Eskil TryggöTrollhättans SOKej start

D16

4 480 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ellen BlennowFalköpings AIK OK38:468:39
2Ebba HjertbergHestra IF43:38+4:529:44
3Maja KindlundOK Tranan43:49+5:039:46
4Alva SonessonFalköpings AIK OK45:39+6:5310:11
5Ida HelgessonHestra IF45:59+7:1310:15
6Malin KristianssonTrollhättans SOK46:40+7:5410:24
7Moa AlsiöFalköpings AIK OK50:32+11:4611:16
8Tindra HjortFalköpings AIK OK53:05+14:1911:50
9Ida RoosIF Hagen55:37+16:5112:24
10Alma LiderudLidköpings VSK56:22+17:3612:34
11Alma VilhelmssonFalköpings AIK OK58:18+19:3213:00
12Malin NilssonOK Tranan59:09+20:2313:12
13Tove ErikssonRyda SK1:01:59+23:1313:50
Sanna TolonenOK Amneej godkänd
Julia ElverlindOK Trananej godkänd
Elin JohanssonFrämmestads IKutom tävlan
Elsa LindeblomHestra IFej start

H16

5 710 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel OlssonOK Skogsstjärnan45:257:57
2Daniel BogrenIF Hagen58:18+12:5310:12
3Eric BerlinTrollhättans SOK59:03+13:3810:20
4Anders BjörklundTrollhättans SOK59:17+13:5210:22
5William LundstedtMullsjö SOK1:00:33+15:0810:36
6Hugo StrömUlricehamns OK1:02:09+16:4410:53
7Klas JohanssonOK Tranan1:03:26+18:0111:06
8Hugo SetthagenOK Tranan1:04:06+18:4111:13
9Hugo HåkanssonIK Ymer1:05:51+20:2611:31
10Olle BergstedtMarkbygdens OK1:06:04+20:3911:34
11Gustav ÖstenssonOK Tranan1:08:35+23:1012:00
12Linus KristianssonTrollhättans SOK1:08:42+23:1712:01
13August AbrahamssonGällstadbygdens SOK1:09:49+24:2412:13
14Eric NystrandOK Klyftamo1:11:27+26:0212:30
15Petter BergstedtMarkbygdens OK1:12:45+27:2012:44
16Joar TryggöTrollhättans SOK1:27:40+42:1515:21
17Axel BerglundUlricehamns OK1:34:11+48:4616:29
Markus SandinUlricehamns OKej godkänd
Marcus CarlssonIF Hagenej godkänd
Oscar KarlssonTrollhättans SOKej godkänd
Alfred PetterssonFalköpings AIK OKej godkänd
Anton KarlssonMariestads FKej godkänd
Filip JohanssonTrollhättans SOKej start

D16 Kort

3 680 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofia JanssonHjobygdens OK1:03:3017:15
2Amanda NymanVänersborgs SK1:06:01+2:3117:56 Ladda ner rutt i gpx-format
Kajsa HomannOK Orintoej start

D14

4 040 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisa ÅkessonMarkbygdens OK35:218:45
2Moa SkoogIF Hagen38:28+3:079:31
3Elsa SonessonFalköpings AIK OK38:49+3:289:36
4Moa ErikssonTrollhättans SOK40:32+5:1110:01
5Alma HjertbergHestra IF41:38+6:1710:18
6Emely WeihartHestra IF45:11+9:5011:11
7Ida JohanssonFrämmestads IK47:50+12:2911:50
8Erika ÅkessonMarkbygdens OK47:57+12:3611:52
9Irma SvenssonOK Klyftamo48:08+12:4711:54
10Ronja AnderssonTrollhättans SOK51:56+16:3512:51
11Erica BogrenIF Hagen52:21+17:0012:57
12Vera WallinFalköpings AIK OK57:24+22:0314:12
13Emma IvarssonOK Kullingshof57:32+22:1114:14
14Rebecka RundbladFrämmestads IK57:37+22:1614:15
15Johanna FredrixonOK Skogshjortarna1:01:05+25:4415:07
16Sofia TolonenOK Amne1:02:26+27:0515:27
17Alma AppelgrenTrollhättans SOK1:16:29+41:0818:55
Malin KindbomIF Hagenej godkänd
Tova JanssonVänersborgs SKej start
Vera PetterssonFalköpings AIK OKej start

H14

4 090 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid BjörkTrollhättans SOK28:557:04
2Johan MårtenssonOK Skogsstjärnan29:58+1:037:19
3Anton CarlssonIF Hagen33:38+4:438:13
4Gustav OhlinOK Tranan34:14+5:198:22
5Hugo MandingerTrollhättans SOK34:40+5:458:28
6Lukas LarssonOK Skogshjortarna35:15+6:208:37
7Axel NalbinMullsjö SOK36:30+7:358:55
8Edvin HenryssonTibro OK36:38+7:438:57
9Erik IngemarssonHestra IF37:28+8:339:09
10Albin WidmanIK Ymer43:08+14:1310:32
11Samuel BökeOK Kullingshof44:50+15:5510:57
12David AlménTrollhättans SOK47:14+18:1911:32
13Adam SkoglundUlricehamns OK49:36+20:4112:07
14Hjalmar KällIK Gandvik50:38+21:4312:22
15Olle MelénTrollhättans SOK51:31+22:3612:35
16Hampus AnderssonLidköpings VSK51:47+22:5212:39
17Lukas MagnerfeltFalköpings AIK OK55:39+26:4413:36
18Ludvig CarlbomUlricehamns OK56:26+27:3113:47
19Alfred LeonTrollhättans SOK58:01+29:0614:11
20Linus BacklundTrollhättans SOK1:05:17+36:2215:57
21Otto WibergFalköpings AIK OK1:51:42+1:22:4727:18
Johan HedmanIF Hagenej godkänd
Anton LundOK Skogshjortarnaej godkänd
Gustav LidmanTibro OKej godkänd
Lukas AndrénTibro OKej godkänd
Jacob ÖstermanVänersborgs SKej start
Albin GenbergUlricehamns OKej start

D14 Kort

3 100 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofia ElverlindOK Tranan35:2211:24

D12

3 310 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ebba ThernOK Skogshjortarna26:047:52
2Hanna AlsiöIF Hagen26:48+0:448:05
3Emia HjortFalköpings AIK OK28:23+2:198:34
4Lisa ÖstenssonOK Tranan29:13+3:098:49
5Alva BjörkTrollhättans SOK29:54+3:509:01
6Matilda CederbergVänersborgs SK30:43+4:399:16
7Elin AxelssonMullsjö SOK32:03+5:599:40
8Sara OhlinOK Tranan32:09+6:059:42
9Maja NordinUlricehamns OK33:40+7:3610:10
10Julia WesthMullsjö SOK35:51+9:4710:49
11Agnes IvarssonOK Skogshjortarna37:01+10:5711:10
12Anna GenbergUlricehamns OK47:00+20:5614:11
13Vilma GrimmergårdBredareds IF1:00:20+34:1618:13
Ellen ArneborgUlricehamns OKej start
Jennifer StigssonTrollhättans SOKej start

H12

3 100 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tom WeihartHestra IF26:568:41
2Albin SundströmHestra IF28:49+1:539:17
3Noel BengtssonOK Skogshjortarna29:12+2:169:25
4Alfred HallqvistUlricehamns OK31:27+4:3110:08
5Simon WesthMullsjö SOK32:57+6:0110:37
6Liam JohanssonIF Hagen33:27+6:3110:47
7Nils SörellOK Skogshjortarna35:30+8:3411:27
8Oscar NystrandOK Klyftamo38:17+11:2112:20
9Wilhelm VictorzonMullsjö SOK39:57+13:0112:53
10Ludvig KarlssonTrollhättans SOK41:40+14:4413:26
11Robin AnderssonTrollhättans SOK44:02+17:0614:12
12Erik ArneborgUlricehamns OK44:16+17:2014:16
13Edvin OckbornTrollhättans SOK45:32+18:3614:41
14Oscar HallqvistVänersborgs SK55:21+28:2517:51
Emanuel ZitkaUlricehamns OKej godkänd

D12 Kort

2 270 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Josephine LinderothIF Hagenej godkänd
Tindra MolinFalköpings AIK OKej start

D10

2 170 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stina ThernOK Skogshjortarna19:308:59
2Maja NymanVänersborgs SK21:31+2:019:54
3Emilia ElverlindOK Tranan22:03+2:3310:09
4Linn EnbomVänersborgs SK23:52+4:2210:59
5Hanna WidegrenIK Gandvik26:01+6:3111:59
6Irma WesthMullsjö SOK27:14+7:4412:32
7Ida AnderssonVänersborgs SK29:35+10:0513:37
8Ella ArrheniusIF Hagen32:05+12:3514:47
9Andrea EnbomVänersborgs SK33:13+13:4315:18
10Agnes JohanssonIF Hagen40:03+20:3318:27
11Moa BengtssonOK Skogshjortarna42:06+22:3619:24
Alice WahlbergFalköpings AIK OKej godkänd
Alva KarlssonMariestads FKutgått
Emy PetterssonIK Gandvikej start

H10

2 170 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Liam HogedalVänersborgs SK16:437:42
2Nils MelénTrollhättans SOK20:33+3:509:28
3Oliver HammarFalköpings AIK OK21:41+4:589:59
4Jacob HolmbergUlricehamns OK24:18+7:3511:11
5Oskar HjertbergHestra IF24:27+7:4411:16
6Erik KindlundOK Tranan26:12+9:2912:04
7Gabriel HogedalVänersborgs SK27:11+10:2812:31
8Anton KarlssonUlricehamns OK27:27+10:4412:38
9Felix LidénMarkbygdens OK28:32+11:4913:08
10Melvin LundOK Skogshjortarna29:23+12:4013:32
11Hampus SahlénIF Hagen37:50+21:0717:26
12Eskil LeonTrollhättans SOK44:09+27:2620:20
Olle NordinUlricehamns OKej godkänd

D35

5 930 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emelie SvalinVänersborgs SK57:219:40
2Therése IvarssonOK Skogshjortarna1:08:04+10:4311:28
3Martina VejedalMarkbygdens OK1:10:27+13:0611:52
4Malin SörstrandIstrums SK1:10:32+13:1111:53
5Maria SahlénIF Hagen1:16:22+19:0112:52
Kristina HäggblomOK Klyftamoej start

H35

7 960 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marcus KvarndalUlricehamns OK1:07:568:32
2Martin SchagerlindTrollhättans SOK1:11:18+3:228:57
3Andréas ThernOK Skogshjortarna1:13:43+5:479:15
4Peder HallbergIK Ymer1:26:43+18:4710:53
5Karl-Anton KarlssonUlricehamns OK1:41:30+33:3412:45
Tobias LidénMarkbygdens OKej godkänd

D40

5 290 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulrika KindlundOK Tranan47:489:02
2Annika JohanssonOK Tranan51:34+3:469:44
3Maria Krafft HelgessonHestra IF1:03:26+15:3811:59
4Maria Rosén ThelinJönköpings OK1:16:34+28:4614:28
5Sofia ÖstenssonOK Tranan1:18:55+31:0714:55
6Maria IngemarssonHestra IF1:23:29+35:4115:46
7Lena AnderssonTrollhättans SOK1:36:10+48:2218:10
8Gunilla FredmanOK Skogshjortarna1:40:09+52:2118:55
9Christine LundOK Skogshjortarna2:02:39+1:14:5123:11
10Fredrika ErikssonRyda SK2:07:33+1:19:4524:06
Jessica HolstHjobygdens OKej godkänd
Martina StigssonTrollhättans SOKej godkänd
Angelica BrandqvistTibro OKutgått

H40

7 500 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tommy AnderssonVänersborgs SK52:226:58
2Johan IngemarssonHestra IF56:04+3:427:28
3Jonas GustafssonTrollhättans SOK1:01:00+8:388:08
4Anders PåhlmanIstrums SK1:09:36+17:149:16
5Martin HjertbergHestra IF1:12:38+20:169:41
6Magnus BertilssonOK Skogshjortarna1:12:54+20:329:43
7Claes SetthagenOK Tranan1:14:21+21:599:54
8Gary LarssonOK Skogshjortarna1:17:18+24:5610:18
9Håkan SonessonFalköpings AIK OK1:19:49+27:2710:38
10Tobias GrimmergårdBredareds IF1:20:11+27:4910:41
11Per-Fredrik AnderssonTrollhättans SOK1:33:25+41:0312:27
12Jonas HolstHjobygdens OK1:34:28+42:0612:35
13Henrik ArrheniusIF Hagen1:44:33+52:1113:56
14Mikael PetterssonIK Gandvik2:16:35+1:24:1318:12
Patrik SvalinVänersborgs SKej godkänd
Robert EnbomVänersborgs SKej godkänd
Magnus SundmarkIK Gandvikej godkänd
Jan HjortFalköpings AIK OKej start
Martin IvarssonOK Skogshjortarnaej start
Alexander WickmanTibro OKej start
Patrik AnderssonHjobygdens OKej start

D45

4 450 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Susanne Wiklund BjörkTrollhättans SOK43:099:41
2Jenny NymanVänersborgs SK47:25+4:1610:39
3Therése AnderssonRyda SK50:37+7:2811:22
4Maria BogrenIF Hagen51:41+8:3211:36
5Karin AnderssonIF Hagen56:49+13:4012:46
6Carina IvarssonOK Kullingshof1:00:40+17:3113:37
7Nina GumaeliusTibro OK1:01:52+18:4313:54
8Anna-Karin RybergOK Klyftamo1:11:32+28:2316:04
9Ann-Sophie OhlinOK Tranan1:15:07+31:5816:52
10Gitte KristianssonTrollhättans SOK1:17:32+34:2317:25
11Karin TorstenssonFalköpings AIK OK1:19:56+36:4717:57
12Camilla WeihartOK Orinto1:23:33+40:2418:46
Anna StombergIF Hagenej godkänd
Madeleine JohanssonOK Skogshjortarnaej godkänd
Lucy LouTibro OKej godkänd
Kristina PatrikssonOK Klyftamoej godkänd

H45

6 510 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats KindlundOK Tranan52:128:01
2Björn KristianssonTrollhättans SOK52:36+0:248:04
3Kenneth JohanssonOK Tranan58:16+6:048:57
4Mats HedmanIF Hagen1:01:38+9:269:28
5Magnus SödervallIK Gandvik1:01:44+9:329:28
6Jonas NiklassonFalköpings AIK OK1:01:46+9:349:29
7Magnus HomannOK Orinto1:02:00+9:489:31
8Fredrik PlumppuHestra IF1:04:47+12:359:57
9Mikael BergstedtMarkbygdens OK1:08:06+15:5410:27
10Brett WeihartOK Orinto1:14:34+22:2211:27
11Patrik SvedjenäsOK Skogshjortarna1:15:11+22:5911:32
12Mika TolonenOK Amne1:18:28+26:1612:03
13Sven Arne KarlssonTrollhättans SOK1:19:16+27:0412:10
14Stefan KarlssonTidaholm SOK Sisu1:22:02+29:5012:36 Ladda ner rutt i gpx-format
15Johan LindeblomIK Omega1:29:03+36:5113:40
16Svante BerglundUlricehamns OK1:31:14+39:0214:00
17Pär-Magnus BjurekTibro OK1:34:16+42:0414:28
18Thomas LjungqvistTibro OK1:34:49+42:3714:33
19Jonas MelénTrollhättans SOK1:35:06+42:5414:36
20Per-Anders AxelssonMarkbygdens OK1:37:31+45:1914:58
21Tore WidegrenIK Gandvik1:47:09+54:5716:27
22Lars ArneborgUlricehamns OK2:00:14+1:08:0218:28
Henrik PetterssonFalköpings AIK OKej godkänd
Håkan JanssonVänersborgs SKutgått
Jan HildingHestra IFej start

D50

3 990 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria SkogsbergMariestads FK46:5011:44
2Eva HägnanderLidköpings VSK49:35+2:4512:25
3Pia Käck FritzellGudhems IF51:39+4:4912:56
4Ann-Kristin JanssonHjobygdens OK52:12+5:2213:04
5Åsa AlsiöIF Hagen54:54+8:0413:45
6Caroline HagströmFalköpings AIK OK1:02:12+15:2215:35
7Ewa HolmbergIF Hagen1:24:23+37:3321:08
8Monica LaageFalköpings AIK OK1:32:44+45:5423:14
Annica TholénOK Skogshjortarnaej godkänd
Margareta MandingerTrollhättans SOKej godkänd

H50

5 990 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Björn ÖbergRyda SK44:427:27
2Joachim FribergFalköpings AIK OK50:31+5:498:26
3Bengt NorrmanTrollhättans SOK50:42+6:008:27
4Bertil ÅkessonMarkbygdens OK51:23+6:418:34
5Kent KlassonHestra IF52:28+7:468:45
6Peter CederbergVänersborgs SK52:40+7:588:47
7Lars HelgessonHestra IF52:57+8:158:50
8Peter Lillen NilssonOK Tranan53:00+8:188:50
9Mikael PalgrimVänersborgs SK56:20+11:389:24
10Jonas HagströmFalköpings AIK OK56:23+11:419:24
11Janne MattssonTrollhättans SOK56:47+12:059:28
12Jörgen HallénTrollhättans SOK57:43+13:019:38
13Roger CarlssonOK Tranan58:44+14:029:48
14Jens LindströmTibro OK59:47+15:059:58
15Lars BjörkingOK Skogshjortarna1:00:05+15:2310:01
16Magnus BlennowFalköpings AIK OK1:01:09+16:2710:12
17Tony GustavsenIstrums SK1:02:45+18:0310:28
18Peter BrämersonTibro OK1:03:59+19:1710:40
19Martin MandingerTrollhättans SOK1:04:26+19:4410:45
20Åke WijkmarkIF Hagen1:09:43+25:0111:38
21Klaes AxelssonMullsjö SOK1:10:26+25:4411:45
22Jan LindströmIK Wilske1:12:47+28:0512:09
23Sören LarssonTibro OK1:14:46+30:0412:28
24Per AnderssonUlricehamns OK1:25:46+41:0414:19
25Bo WesterbergTrollhättans SOK1:26:14+41:3214:23
26Sören WilhelmssonFalköpings AIK OK1:31:53+47:1115:20
Ingvar IvarssonOK Kullingshofej godkänd
Magnus PedersenOK Skogshjortarnaej godkänd
Stefan LinderothIF Hagenej start
Tomas StigssonTrollhättans SOKej start
Bo SvenssonIstrums SKej start
Bo HallbergFalköpings AIK OKej start

D55

3 850 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunilla LarssonBredareds IF48:4212:38
2Annette Falck LarssonVänersborgs SK49:39+0:5712:53
3Britta SahlinVänersborgs SK49:51+1:0912:56
4Mona ÅkermanValbo AIF54:23+5:4114:07
5Kristin HanssonMarkbygdens OK55:58+7:1614:32
6Ann-Brith StrömbergOK Skogshjortarna1:02:37+13:5516:15
7Eva Rabe MagnussonIF Hagen1:07:14+18:3217:27
8Katarina ÖstlingOK Skogshjortarna1:13:32+24:5019:05
AnnKristin AndrénTibro OKej godkänd
Monica AbrahamssonGudhems IFej godkänd
Ann Warma LaasOK Skogshjortarnaej start
Ann NyströmIF Hagenej start

H55

5 220 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars HolmbergIF Hagen46:428:56
2Arne NåboTrollhättans SOK49:01+2:199:23
3Håkan SchmidtTrollhättans SOK50:35+3:539:41
4Magnus JoelssonSOK 6852:24+5:4210:02
5Ulf NyströmTrollhättans SOK52:31+5:4910:03
6Claes EkbergLidköpings VSK53:41+6:5910:17
7Arne SääfGudhems IF54:30+7:4810:26
8Stefan JohanssonTrollhättans SOK54:54+8:1210:31
9Svante AndrénTibro OK57:24+10:4210:59
10Lennart EkvallTrollhättans SOK58:47+12:0511:15
11Christer MannfolkUlricehamns OK1:06:49+20:0712:48
12Anders AxelssonTrollhättans SOK1:16:16+29:3414:36
13Jan-Eric RemängMullsjö SOK1:16:44+30:0214:41
14Bengt KlassonOK Orinto1:38:27+51:4518:51
Anders JohanssonHestra IFutgått
Jan IvarssonOK Skogshjortarnaej start
Kent NeroMullsjö SOKej start
Ola LundhIF Hagenej start

D60

3 470 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kerstin AnderssonRyda SK45:0212:58
2Gunilla HogedalVänersborgs SK55:43+10:4116:03
3Ing-Marie HjertFalköpings AIK OK56:51+11:4916:22
4Pia SvenssonFalköpings AIK OK57:56+12:5416:41
5Monica MartinssonOK Tranan58:10+13:0816:45
6Elise JohanssonFalköpings AIK OK1:01:25+16:2317:41
7Inger JohanssonOK Klyftamo1:06:47+21:4519:14
8Monica LööfMariestads FK1:08:30+23:2819:44
9Kerstin KarlssonTidaholm SOK Sisu1:10:46+25:4420:23
10Monica IvarssonOK Skogshjortarna1:20:44+35:4223:15
11Berit IvarssonOK Skogshjortarna1:20:56+35:5423:19
Inger WesterbergIF Hagenej godkänd
Evamarie LundahlIF Hagenej godkänd

H60

5 090 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per ArnellMarkbygdens OK51:4110:09
2Lennart HålsjöOK Skogshjortarna52:45+1:0410:21
3Mikael BodénMarkbygdens OK55:54+4:1310:58
4Ulf PalmérUlricehamns OK56:19+4:3811:03
5Arne PerssonMarkbygdens OK57:17+5:3611:15
6Tommy WesterbergIF Hagen58:49+7:0811:33
7Anders ErikssonIF Hagen58:58+7:1711:35
8Thomas HjertFalköpings AIK OK1:00:24+8:4311:51
9Per-Olof LarssonHestra IF1:01:42+10:0112:07
10Johan KarlssonTrollhättans SOK1:04:04+12:2312:35
11Tomas KarlssonOK Skogshjortarna1:08:01+16:2013:21
12Bengt-Åke JanssonFrämmestads IK1:13:49+22:0814:30
13Owe TörnrothHjobygdens OK1:14:26+22:4514:37
14Sören KarlssonMullsjö SOK1:18:17+26:3615:22
15Hans TuvessonIF Hagen1:19:32+27:5115:37
16Börje GustavssonTrollhättans SOK1:25:56+34:1516:52
17Lennart JakobssonTibro OK1:29:55+38:1417:39
18Peter LarssonTrollhättans SOK1:37:09+45:2819:05
19Bill AnderssonI 15 IF1:39:17+47:3619:30
Thomas LundgrenTrollhättans SOKej godkänd
Uno MagnussonIF Hagenej godkänd
Tommy RoosFalköpings AIK OKej godkänd
Kjell KaminskyIF Hagenej godkänd
Ragnar OlssonTibro OKej godkänd
Kent IvarssonOK Skogshjortarnaej godkänd
Bo AnderssonFalköpings AIK OKej godkänd

D65

3 470 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kristina LarssonOK Klyftamo51:4214:53
2Britt-Marie LarssonSOK 681:00:16+8:3417:22
3Inger HolmstrandHerrljunga SK Skid o OL1:09:46+18:0420:06
4Ann-Gerd CarlssonGällstadbygdens SOK1:15:05+23:2321:38
5Kajsa TofténHjobygdens OK1:16:00+24:1821:54
6Ingrid TengelandIK Gandvik1:24:27+32:4524:20
Gisela LöfvingTibro OKej godkänd

H65

4 690 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars HogedalVänersborgs SK50:0710:41
2Carl-Henry AnderssonOK Orinto51:08+1:0110:54
3Vidar LöfvingTibro OK54:09+4:0211:32
4Håkan OlssonHjobygdens OK54:33+4:2611:37
5Per FredrikssonOK Skogshjortarna56:19+6:1212:00
6Jonas LarssonOK Kullingshof57:45+7:3812:18
7Hans-Gösta BernhardMariestads FK58:07+8:0012:23
8Kjell MartinssonOK Tranan58:44+8:3712:31
9Torbjörn WikströmOK Orinto1:00:27+10:2012:53
10Per IvarssonTrollhättans SOK1:02:11+12:0413:15
11Sten OlssonOK Klyftamo1:04:38+14:3113:46
12Karl Evert SvenssonIF Hagen1:04:55+14:4813:50
13Bertil KarlssonHjobygdens OK1:07:33+17:2614:24
Bo HerderssonMarkbygdens OKej start
Rune LarssonOK Skogshjortarnaej start

D70

3 000 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva IsakssonOK Skogshjortarna45:3615:12
2Gunnel SvenssonIK Ymer49:06+3:3016:22
3Britt RangertIK Ymer49:21+3:4516:27
4Eva HöijeOK Ravinen49:38+4:0216:32
5Birgitta KarlssonOK Orinto54:36+9:0018:12
6Anne-Marie TiveljungIK Gandvik55:11+9:3518:23
7Ingrid HermanssonIK Ymer59:12+13:3619:44
8Anita NordbergOK Klyftamo1:07:15+21:3922:25
9Barbro BörjessonOK Skogshjortarna1:22:39+37:0327:33
Lena WaernTrollhättans SOKej godkänd
Birgitta StenströmVänersborgs SKej godkänd

H70

4 190 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kalle JohanssonOK Skogshjortarna46:5411:11
2Lennart HöijeOK Ravinen51:27+4:3312:16
3Dag LorénOK Frisene53:11+6:1712:41
4Ronny AnderssonOK Skogshjortarna54:33+7:3913:01
5Lars-Olof LannfeltOK Skogshjortarna55:14+8:2013:10
6Per-Arne JohanssonVänersborgs SK56:37+9:4313:30
7Bengt-Åke SvenssonIK Ymer1:01:03+14:0914:34
8Bengtåke AnderssonOK Amne1:02:32+15:3814:55
9Lars-Olof GustafssonOK Klyftamo1:02:49+15:5514:59
10Christer OttossonOK P41:04:05+17:1115:17
11Ingemar LindblomOK Orinto1:04:25+17:3115:22
12Ingmar OlssonHerrljunga SK Skid o OL1:07:13+20:1916:02
13Styrbjörn JanssonIF Hagen1:11:38+24:4417:05
14Åke NordbergOK Klyftamo1:16:14+29:2018:11
15Göran RubendahlOK Skogshjortarna1:19:00+32:0618:51
16Torgny GrönlundLidköpings VSK1:19:58+33:0419:05
17Jan-Olof AnderssonMariestads FK1:22:55+36:0119:47
18Lars WahlströmIstrums SK1:30:13+43:1921:31
19Olle HermanssonIK Ymer1:40:01+53:0723:52
Reits HallOK Amneej godkänd
Sven Erik SjöholmMullsjö SOKej godkänd

D75

3 000 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulla HöökOK Klyftamo51:1917:06
2Mariann KjellbergBredareds IF51:50+0:3117:16
3Brita SärdquistIK Ymer56:17+4:5818:45
4Margareta JohanssonTrollhättans SOK59:14+7:5519:44
5Lisbeth JohanssonOK Skogshjortarna59:42+8:2319:54
6Birgit KarlssonMariestads FK1:02:01+10:4220:40
7Vivi-Anne BylundRydboholms SK1:05:10+13:5121:43

H75

3 620 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åke GatelidOK Skogshjortarna47:5913:15
2Lars JohanssonOK Skogshjortarna48:49+0:5013:29
3Lars-Erik LarssonOK Amne52:54+4:5514:36
4Bengt AnderssonTidaholm SOK Sisu53:22+5:2314:44
5Hans KarlssonOK Orinto54:23+6:2415:01
6Leif CarlssonGällstadbygdens SOK56:13+8:1415:31
7Roland LagessonOK Löftan59:48+11:4916:31
8Lars-Åke LarssonOK Tranan1:01:46+13:4717:03
9Ingemar HolmbergIF Hagen1:03:20+15:2117:29
10Harry SundbergOK Klyftamo1:04:24+16:2517:47
11Ivan ErnvidUlricehamns OK1:07:15+19:1618:34
12Kurt RydinOK Tranan1:12:50+24:5120:07
13Gunnar WaernTrollhättans SOK1:17:39+29:4021:27
14Rolf LarssonDegerfors OK1:30:19+42:2024:56
Gunnar BylundRydboholms SKej godkänd
Gunnar BrystHjobygdens OKej start

D80

2 490 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britta SahlIF Hagen1:09:2427:52
2Ruth NyströmOK Amne1:19:01+9:3731:44

H80

3 000 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kjell PerssonMariestads FK1:02:5420:58
2Erland OlssonDalsjöfors GoIF1:05:39+2:4521:53
3Stig SahlIF Hagen1:06:06+3:1222:02
Bertil WiklundIK Wilskeej godkänd

H85

2 490 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karleric FranssonTrollhättans SOK51:4820:48
2Bo ElvingsonHerrljunga SK Skid o OL1:41:15+49:2740:39
Torsten BjörkerothOK P4ej godkänd

Inskolning

1 850 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Olle LaasOK Skogshjortarnafullföljt
Alfred MartinssonOK Trananfullföljt
Irma PalménUlricehamns OKfullföljt
Jonatan SahlénIF Hagenfullföljt
Pennie SvedjenäsOK Skogshjortarnafullföljt
Gustav SöderbackMariestads FKfullföljt

U1

2 180 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nikki WeihartOK Orinto21:159:44
2Gustav KarlssonUlricehamns OK26:19+5:0412:04
3Johannes HolmbergUlricehamns OK28:36+7:2113:07
4Elsa IngemarssonHestra IF29:07+7:5213:21
5Hugo LidénMarkbygdens OK41:23+20:0818:58
5Ester GrimmergårdBredareds IF41:23+20:0818:58
7Stina GrimmergårdBredareds IF42:20+21:0519:25
7Nils HallbergBredareds IF42:20+21:0519:25
9Louise SköldOK Klyftamo42:31+21:1619:30
10Sofia NystrandOK Klyftamo42:32+21:1719:30
11Oskar GustafssonTrollhättans SOK42:59+21:4419:43
12Simon SöderbackMariestads FK55:59+34:4425:40

U2

2 270 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johannes AnderssonVänersborgs SK29:0212:47
2Olivia GustafssonTrollhättans SOK36:30+7:2816:04
3Lova TidquistFalköpings AIK OK39:45+10:4317:30
4Anna WibergFalköpings AIK OK39:59+10:5717:36
5Cristian LinderothIF Hagen49:40+20:3821:52
Texas LagessonOK Löftanej godkänd

Öppen motion 1

2 270 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ayham Mohamad AliVänersborgs SK41:5418:27
2Rayan AbdulsalamVänersborgs SK43:06+1:1218:59
3Ali el ahmadVänersborgs SK44:02+2:0819:23
4Anne-Catrine PerssonMariestads FK52:04+10:1022:56
5Eva Brunnelöv- -59:12+17:1826:04
Birgitta HåkanssonIK Ymerej start

Öppen motion 2

3 530 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Björn-Olof PetreIstrums SK48:0713:37
2Camilla MolinaFalköpings AIK OK58:04+9:5716:26

Öppen motion 3

3 310 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Filip IngemarssonHestra IF32:499:54
2Martina GabrielssonTrollhättans SOK35:27+2:3810:42
3Anna ÖsterlundIF Hagen36:11+3:2210:55
4Fredrik LeonTrollhättans SOK40:19+7:3012:10
5Kristina NyströmTrollhättans SOK42:43+9:5412:54
6Annika HallénTrollhättans SOK42:49+10:0012:56
7Monika SörellOK Skogshjortarna45:46+12:5713:49
8Fredrik ZitkaUlricehamns OK46:10+13:2113:56
9Pia RagnmarkOK Skogshjortarna47:33+14:4414:21
10Bror PalgrimVänersborgs SK48:13+15:2414:34
11Birgitta AugustssonTibro OK48:50+16:0114:45
12Sune HagströmIstrums SK50:47+17:5815:20
13Kerstin HagströmIstrums SK51:00+18:1115:24
14Inger EismarkOK Orinto51:33+18:4415:34
15Birgit LjungOK Gipen52:09+19:2015:45
16Karin Andersson (Nyström)IF Hagen53:09+20:2016:03
17Maria WallinOK Skogshjortarna54:01+21:1216:19
18Ali WaisVänersborgs SK1:00:16+27:2718:12
19Marit Mobergklubblös1:01:09+28:2018:28
20Maria Blomklubblös1:01:13+28:2418:29
21Hanna LandergrenHestra IF1:04:12+31:2319:23
22Gunilla KarlssonHestra IF1:06:07+33:1819:58
23Stefan Karlsson AlsjöFalköpings AIK OK1:24:07+51:1825:24
24Börje Gustavssonklubblös1:24:08+51:1925:25
24Sonja Gustavssonklubblös1:24:08+51:1925:25
Sara AnderssonVänersborgs SKej start

Öppen motion 5

3 680 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tilda WiklundFalköpings AIK OK51:5514:06
2Elin HerrmannFalköpings AIK OK52:00+0:0514:07
3Lars VikströmIF Hagen53:06+1:1114:25
4Eva SjöströmIF Hagen53:35+1:4014:33
5Marika ElverlindOK Tranan54:39+2:4414:51
6Tord StrandbySOK Träff55:07+3:1214:58
7Nina OlssonFalköpings AIK OK57:19+5:2415:34
8Eva BäcklundTrollhättans SOK58:55+7:0016:00
9Marie HermanssonOK Kullingshof1:00:18+8:2316:23
10Åsa TidquistFalköpings AIK OK1:00:52+8:5716:32
11Gert IvarssonOK Skogshjortarna1:03:32+11:3717:15
12Anna KristofferssonIstrums SK1:06:26+14:3118:03
13Susanne OlssonHerrljunga SK Skid o OL1:07:14+15:1918:16
14Pernilla LundbergIK Gandvik1:09:29+17:3418:52
15Marie StrandbyMölltorp1:11:25+19:3019:24
16Lena Carlsson TellIF Hagen1:16:26+24:3120:46
17Lukas Barnisinklubblös1:46:29+54:3428:56
Kerstin LarssonIF Hagenej godkänd
Staffan WelanderOK P4ej godkänd
Camilla LiderudLidköpings VSKutgått

Öppen motion 6

5 840 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1David RosénKlubblös54:289:19
2Annika AnderssonOK Skogshjortarna1:08:59+14:3111:48
3Sanni RipattiMariestads FK1:20:35+26:0713:47
Stefan IsakssonOK Kullingshofej godkänd

Öppen motion 7

3 190 m, 44 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan NordinUlricehamns OK29:099:08
2Torbjörn LöfvingMullsjö SOK31:59+2:5010:01
3Stig JohanssonFalköpings AIK OK37:14+8:0511:40
4Frida StoltHestra IF37:32+8:2311:45
5Sandra LaasOK Skogshjortarna38:49+9:4012:10
6Ulrika RundbladFrämmestads IK39:58+10:4912:31
7Tim ZetterbergFalköpings AIK OK43:30+14:2113:38
8Katarina EnbomVänersborgs SK43:48+14:3913:43
9Victor ArvesvedTibro OK44:19+15:1013:53
10Anders GenbergUlricehamns OK44:21+15:1213:54
11Andreas JohanssonFrämmestads IK46:44+17:3514:38
12Johanna HallqvistUlricehamns OK47:06+17:5714:45
13Jenny MartinssonOK Tranan47:12+18:0314:47
14Per GustafssonRyda SK47:18+18:0914:49
15Patrik CarlbomUlricehamns OK47:22+18:1314:50
16Sven-Åke KarlssonIK Hakarpspojkarna47:56+18:4715:01
17Robert SkoogIF Hagen48:03+18:5415:03
18Stefan HornebrantTrollhättans SOK48:06+18:5715:04
19Tommy HoltbringOK Amne48:38+19:2915:14
20Mårten SvenssonOK Gipen49:18+20:0915:27
21Peter ÖstenssonOK Tranan49:47+20:3815:36
22Sune GustafssonTibro OK50:03+20:5415:41
23Martin MagnerfeltFalköpings AIK OK50:09+21:0015:43
24Johanna KarlssonUlricehamns OK51:44+22:3516:13
25Anders LundOK Skogshjortarna51:46+22:3716:13
26Johan LiderudLidköpings VSK52:08+22:5916:20
27Linus JonassonVänersborgs SK52:46+23:3716:32
28Julia StrömUlricehamns OK53:29+24:2016:45
29Magnus StrömUlricehamns OK53:32+24:2316:46
30Ylva GefvertOK P454:21+25:1217:02
31Conny SahlinVänersborgs SK56:49+27:4017:48
32Maria LandergrenHestra IF57:37+28:2818:03
33Lars BroströmDegerfors OK57:52+28:4318:08
34Anna JohanssonFrämmestads IK58:26+29:1718:19
35Kajsa NordinUlricehamns OK1:00:20+31:1118:54
36Per-Olof JohanssonOK Klyftamo1:02:18+33:0919:31
37Monica LarssonOK Tranan1:02:52+33:4319:42
38Roland NilssonFalköpings AIK OK1:02:57+33:4819:44
39Kurt AnderssonOK Kullingshof1:09:11+40:0221:41
40Susanne ArneborgUlricehamns OK1:10:43+41:3422:10
41Karl-Johan OhlinOK Tranan1:10:58+41:4922:14
42Stefan HåkanssonIK Ymer1:13:28+44:1923:01
43Anders SwedinLidköpings VSK1:16:59+47:5024:07
44Frida MannfolkUlricehamns OK1:32:32+1:03:2329:00
Lars WassénVänersborgs SKej start

Öppen motion 8

4 780 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kristjan LaasOK Skogshjortarna37:037:45
2Adam FredénFalköpings AIK OK52:41+15:3811:01
3Johan OckbornTrollhättans SOK1:00:00+22:5712:33
3Niklas SahlénIF Hagen1:00:00+22:5712:33
5Henrik LinderothIstrums SK1:09:42+32:3914:34
6Tomas KristofferssonIstrums SK1:12:56+35:5315:15
7Fredrik FalkanderKarlsborg1:14:00+36:5715:28
8Östen BrunnelövRimbo1:14:08+37:0515:30
9Mattias ErikssonTrollhättans SOK1:14:15+37:1215:32
10Ella JohanssonTibro OK1:14:33+37:3015:35
11Kjell JohanssonIF Hagen1:17:44+40:4116:15
12Dan LundstedtMullsjö SOK1:19:52+42:4916:42
13Harri ViinamäkiIF Hagen1:27:05+50:0218:13
14Tord GustafssonOK Skogsstjärnan1:28:33+51:3018:31
15Niclas KjellmanLidköpings VSK1:50:15+1:13:1223:03
Johan HallmanTrollhättans SOKej godkänd

Öppen motion 9

7 440 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per HolmbergUlricehamns OK1:08:599:16
2Mikael JohanssonOK Skogshjortarna1:20:10+11:1110:46
Ulf JonssonLerums SOKej godkänd

Öppen motion Trail

6 640 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arne BerlinTrollhättans SOK1:11:5310:49
2Julia JosefssonFalköpings AIK OK1:14:21+2:2811:11

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser