Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Vårracet, För-SM, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Vårracet, För-SM, medel
Arrangörsorganisation: OK Orion
Datum: söndag 20 mars 2016

D21

4 670 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maija SianojaMS Parma31:106:40
2Jolanta KolosinskaOK Skogsfalken31:47+0:376:48
3Malin Leijon LindOK Kolmården32:17+1:076:54
4Ellinor TjernlundOK Tisaren33:26+2:167:09
5Emma BergmanGöteborg-Majorna OK33:50+2:407:14
6Johanna ErlandssonStora Tuna OK35:41+4:317:38
7Therese KlintbergLinköpings OK35:54+4:447:41
8Elsa EkelinKFUM Örebro OK37:34+6:248:02
9Sarah LindströmRonneby OK38:50+7:408:18
10Maria R ThelinJönköpings OK46:10+15:009:53
11Yevheniya ShcherbakovaRonneby OK48:28+17:1810:22
12Ebba WesterbergOK Kolmården51:07+19:5710:56
13Caroline LindelöwHärlövs IF51:15+20:0510:58
14Annie LennartssonSkåneslättens OL54:03+22:5311:34
15Johanna ÖbergRyda SK55:01+23:5111:46
16Stina PerssonEmmaboda Verda OK1:02:36+31:2613:24

H21

5 040 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Denys ShcherbakovRonneby OK25:435:06
2Ludwig LjungqvistIK Hakarpspojkarna26:58+1:155:21
3Marcus BerggrenNyköpings OK27:38+1:555:28
4Isak BergmanOK Skogsfalken28:25+2:425:38
5Oskar LjungqvistIK Hakarpspojkarna28:50+3:075:43
6Niklas ThörnOK Vilse 8730:36+4:536:04
7Christian HåkanssonRonneby OK31:32+5:496:15
8Björn AnderssonKarlskrona SOK32:40+6:576:28
9Rickard IngessonLunds OK34:23+8:406:49
10Fredrik HugossonLunds OK37:13+11:307:23 Ladda ner rutt i gpx-format
11Peter HedbergLunds OK37:44+12:017:29
12Anton SundinSträngnäs-Malmby OL37:57+12:147:31
13Mikael PihlOK Pan-Kristianstad38:37+12:547:39
14Daniel NilssonSkåneslättens OL41:26+15:438:13
15Robert LarssonGamleby OK48:56+23:139:42
Malte LennerstedtLunds OKej godkänd
Jon AnderssonIFK Umeåej start

D20

4 100 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pim HedbergOK Pan-Kristianstad28:336:57
2Louise LundgrenVäxjö OK29:22+0:497:09
3Elin CarlssonOK Pan-Kristianstad29:28+0:557:11
4Anna KindlundhSödertälje-Nykvarn OF31:34+3:017:41
5Märta BerggrenOK Kolmården31:53+3:207:46
6Kajsa JohanssonJönköpings OK35:53+7:208:45
7Linnea GustafssonOK Gynge49:03+20:3011:57
8Emma HolmbergJönköpings OK58:34+30:0114:17
9Cecilia SpångbergLunds OK1:01:08+32:3514:54
10Olivia NilssonOK Älme1:08:42+40:0916:45
Aleksandra HornikOK Kolmårdenej godkänd
Fanny AsketunOK Roxenej start
Sigrid HolmgrenOK Renenej start
Nelly CarlssonOK Pan-Kristianstadej start
Julia HedOK Skogsfalkenej start
Moa HedegårdOK Kolmårdenej start

H20

4 560 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Harald LarssonHagaby GoIF Örebro25:355:36
2Edvin SmedbergOK Skogsfalken26:23+0:485:47
3Simon WikströmOK Pan-Kristianstad26:26+0:515:47
4Oskar LeinonenOK Kolmården27:19+1:445:59
5Albin LillieströmOK Roxen27:38+2:036:03
6Filip KarlssonIF Hagen29:26+3:516:27
7Emil TellsénOK Roxen30:31+4:566:41
8Ville JohanssonOK Kolmården30:34+4:596:42
9Hampus LarssonFK Göingarna33:02+7:277:14
10Daniel AnderssonOK Löftan33:29+7:547:20
11Jonas HammarskiöldOK Skogsfalken34:26+8:517:33
12Jesper LindströmIF Hagen41:42+16:079:08
13Oliver MalmkvistJönköpings OK45:42+20:0710:01
14Rasmus ArfwedsonFrölunda OL45:51+20:1610:03
15Arne LindströmTorsås OK59:48+34:1313:06
Henrik EklundVäxjö OKej godkänd

D18

3 810 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin WihlborgOK Gynge29:547:50
2Lisa BerggrenOK Kolmården30:06+0:127:54
3Klara AnderssonOK Pan-Kristianstad31:04+1:108:09
4Lova EvebornOK Roxen31:20+1:268:13
5Olivia NilssonOK Pan-Kristianstad31:46+1:528:20
6Tova HermodssonLunds OK32:42+2:488:34
7Amelia SkalbergBredaryds SOK34:40+4:469:05
8Ellen AnderssonStigmännen Karlshamns OK35:24+5:309:17
9Hanna KjellinForsa OK35:30+5:369:19
10Sofie JosefssonOK Pan-Kristianstad36:32+6:389:35
11Tove FlodmanOK Hammaren41:00+11:0610:45
12Sofia DahlHärlövs IF43:32+13:3811:25
13Stina ErikssonJönköpings OK45:54+16:0012:02
14Mimmi DahlbergBredaryds SOK47:32+17:3812:28
15Emelie JonassonForsa OK50:10+20:1613:10
16Jenny JakobssonGamleby OK51:24+21:3013:29
17Tova LarssonJönköpings OK1:00:40+30:4615:55
Elin PoschJönköpings OKej godkänd
Lovisa TorstenssonEmmaboda Verda OKej godkänd
Vilma PerssonOK Skogsfalkenej start
Victoria AsketunOK Roxenej start

H18

4 340 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oliwer LundbergOK Bävern23:475:28
2Hugo LillieströmOK Roxen25:49+2:025:56
3Oscar JohanssonKarlskrona SOK26:44+2:576:09
4Ole HennselerJönköpings OK27:11+3:246:15
5Lukas LundgrenVäxjö OK27:18+3:316:17
6Jonas AnderssonOK Roxen28:22+4:356:32
7Emil PetterssonKarlskrona SOK30:07+6:206:56
8Arvid ClaessonJönköpings OK30:09+6:226:56
9Axel HalvarssonKarlskrona SOK30:22+6:356:59
10Adam SegerslättSkåneslättens OL31:43+7:567:18
11Pontus LindblomOK Roxen32:15+8:287:25
12Olle SörqvistMarkbygdens OK32:23+8:367:27
13Benjamin SturekSOK Viljan32:47+9:007:33
14Mathias BlomsterRonneby OK33:26+9:397:42
15Gustaf HedegårdOK Kolmården34:05+10:187:51
16Gustav FrænellSundsvalls OK35:16+11:298:07
17Fritjof AxelssonFK Göingarna35:47+12:008:14
18Joel KarnehedOK Roxen36:09+12:228:19
19Pontus ErlandssonSOK Viljan36:23+12:368:22
20Nils GripKalmar OK37:47+14:008:42
21Henrik JohannessonRonneby OK38:34+14:478:53
22Alexander GraadRonneby OK40:58+17:119:26
23Jonathan MagnussonRehns BK45:43+21:5610:32
24Erik VinbladLunds OK49:18+25:3111:21
25Carl EkbringKexholms SK50:51+27:0411:42
26Tim OlssonBrattås CK58:45+34:5813:32
Joel SjödinOK Kolmårdenej start

D16

3 680 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna JohannessonRonneby OK28:507:50
2Hilda AxelssonFK Göingarna29:04+0:147:53
3Ellen WahlbomOK Orion29:51+1:018:06
4Lovisa JohanssonKarlskrona SOK30:46+1:568:21
5Alicia LundgrenVäxjö OK31:18+2:288:30
6Linnea DagsbergOK Orion33:26+4:369:05
7Irmalinn NilssonHärlövs IF34:04+5:149:15
8Linnea SkalbergBredaryds SOK34:51+6:019:28
9Maja PorleVäxjö OK36:08+7:189:49
10Ebba JensenSkåneslättens OL37:13+8:2310:06
11Clara DahlHärlövs IF40:19+11:2910:57
12Maja TenghagenHärlövs IF41:35+12:4511:17
13Louise LagerqvistRonneby OK42:46+13:5611:37
14Johanna WilhelmssonKarlskrona SOK43:30+14:4011:49
15Ebba BerglinKarlskrona SOK1:02:28+33:3816:58
Martina SundelinOK Orionej start
Frida JohanssonOK Djerfej start

H16

3 910 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav RuneforsVäxjö OK22:535:51
2Arvid WesterbergOK Kolmården24:41+1:486:18
3Algot NajvikOK Pan-Kristianstad24:45+1:526:19
4Albin TollOK Njudung27:23+4:307:00
5Leo JohanssonOK Kolmården28:07+5:147:11
6Anton GlivesonRonneby OK28:44+5:517:20
7Oscar ModigOK Pan-Kristianstad29:20+6:277:30
8Loke ÖstangårdGamleby OK31:21+8:288:01
9Victor HanssonJönköpings OK31:32+8:398:03
10Adrian SkobeKalmar OK33:43+10:508:37
11Love CarlssonOK Orion33:56+11:038:40
12Allan HedbergLunds OK34:41+11:488:52
13Aron ThorénRonneby OK39:08+16:1510:00
14Povel HedbergLunds OK40:57+18:0410:28
15Oliver ValleriusGamleby OK41:11+18:1810:31
16Simon GiselssonRonneby OK43:18+20:2511:04
17Måns PerssonAndrarums IF45:26+22:3311:37
18Oscar EhrnbornAndrarums IF54:02+31:0913:49
19Tyr HäggströmAndrarums IF1:05:51+42:5816:50
20Elias TorstenssonEmmaboda Verda OK1:10:43+47:5018:05
Emil NilssonAndrarums IFej godkänd
Fabian AnderssonAndrarums IFej start
Linus LundbergOK Bävernej start

D16 Kort

3 130 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elisabet MikkelsenSOK Viljan50:2916:07
2Elin AntonischkiOK Orion51:32+1:0316:27
3Matilda GraadRonneby OK1:01:24+10:5519:36

D14

3 130 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin EmilssonOK Skogsfalken33:2810:41
2Thea BökmanHelsingborgs SOK37:10+3:4211:52
3Klara AnderssonOK Orion37:55+4:2712:06
4Elin RindstigSOK Viljan38:08+4:4012:10
5Stina LindSOK Viljan39:37+6:0912:39
6Tuva LövdahlSOK Viljan40:01+6:3312:47
7Nellie NilssonOK Orion40:24+6:5612:54
8Ella SöderbergOK Skogsfalken40:36+7:0812:58
9Filippa SöderbergKalmar OK40:58+7:3013:05
10Ella BrattOK Orion42:58+9:3013:43
11Olivia GrönkvistJönköpings OK45:58+12:3014:41
12Clara EhrnbornAndrarums IF50:17+16:4916:03
13Elin NilssonAndrarums IF51:51+18:2316:33
14Amanda SvenssonOK Orion53:58+20:3017:14
15Ellen OlovssonGamleby OK1:14:32+41:0423:48

H14

3 310 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Noel BraunVäxjö OK22:386:50
2Karl PetersénOK Njudung26:31+3:538:00
3Hugo LarssonKarlskrona SOK26:41+4:038:03
4Aron ÖstangårdGamleby OK28:17+5:398:32
5Loke HedbergLunds OK28:43+6:058:40
6Arvid BlomsterRonneby OK30:20+7:429:09
7Maxim OmelchenkoKarlskrona SOK30:52+8:149:19
8Jakob WilhelmssonKarlskrona SOK31:40+9:029:34
9Melker AnderssonOK Pan-Kristianstad31:50+9:129:37
10Anton TörnqvistKarlskrona SOK32:28+9:509:48
11Edvin SelinFK Göingarna33:24+10:4610:05
12Oscar HultgrenOK Njudung34:14+11:3610:20
13Isak LiljeholmGamleby OK34:45+12:0710:29
14Fabian ValleriusGamleby OK34:59+12:2110:34
15Oskar KarlssonMålilla OK37:23+14:4511:17
16Benjamin ClaessonJönköpings OK38:19+15:4111:34
17Erik OscarssonOK Orion38:26+15:4811:36
18Arvid KronmarKarlskrona SOK39:11+16:3311:50
19Henrik PetterssonGamleby OK39:42+17:0411:59
20Filip HåkanssonOK Orion41:21+18:4312:29
21Carl HedegårdOK Kolmården41:54+19:1612:39
22Axel EvebornSOK Viljan42:01+19:2312:41
23Olle ErlandssonSOK Viljan45:29+22:5113:44
24Johan HanssonSOK Viljan46:08+23:3013:56
25Hugo UnossonKalmar OK49:48+27:1015:02
26Sverre HäggströmAndrarums IF50:07+27:2915:08
27Max PerssonOK Skogsfalken52:02+29:2415:43
28Stellan GradinAndrarums IF1:00:37+37:5918:18
Fabian AnderssonRonneby OKej start
Melvin NilssonHärlövs IFej start

D14 Kort

2 720 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Julia KarlssonOK Skogsfalken49:4518:17
Ebba PetterssonMålilla OKej start
Natalie WestlundTorsås OKej start

D12

2 720 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tuva NylundBredaryds SOK24:128:53
2Emma EmilssonOK Skogsfalken24:39+0:279:03
3Alice OlvegårdFK Göingarna26:43+2:319:49
4Tove ValleriusGamleby OK27:02+2:509:56
5Lisa SwartzOK Orion28:26+4:1410:27
6Emma ZettervallKarlskrona SOK28:33+4:2110:29
7Tuva ÖstangårdGamleby OK30:17+6:0511:08
8Tuva SelinFK Göingarna31:57+7:4511:44
9Hanna ÖbergGamleby OK32:32+8:2011:57
10Ellen TollOK Njudung33:03+8:5112:09
11Vilma EngströmOK Orion37:10+12:5813:39
12Agnes BerlinOK Orion37:35+13:2313:49
13Emma LarssonKarlskrona SOK38:47+14:3514:15
14Ellida StengårdKarlskrona SOK39:48+15:3614:37
15Sandra WiduchKarlskrona SOK40:45+16:3314:58
16Hanna StalebrantGamleby OK44:52+20:4016:29
17My FridströmKarlskrona SOK45:11+20:5916:36
18Emma RindstigSOK Viljan56:05+31:5320:37

H12

2 720 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linus VernströmRonneby OK20:307:32
2Wilmer SelinFK Göingarna24:33+4:039:01
3Gustav AnderssonOK Pan-Kristianstad25:05+4:359:13
4Axel BrattOK Orion25:46+5:169:28
5Johan BjörckOK Älme26:11+5:419:37
6Svante SelinFK Göingarna26:56+6:269:54
7Theo LövdahlSOK Viljan27:05+6:359:57
8Melker LarssonOK Orion31:12+10:4211:28
9Erik NilssonOK Pan-Kristianstad32:00+11:3011:45
10Gustav EvebornSOK Viljan32:46+12:1612:02
11Oliver HåkanssonOK Orion33:56+13:2612:28
12Axel TenghagenHärlövs IF34:22+13:5212:38
13Nils SwartzOK Orion35:15+14:4512:57
14Olle PetersénOK Njudung36:39+16:0913:28
15Emil KreutnerSOK Viljan37:35+17:0513:49
16Ludwig AnderssonAndrarums IF38:43+18:1314:14
17Oskar ErikssonRonneby OK47:02+26:3217:17
18Casper TuressonHärlövs IF58:07+37:3721:21
19Elias NilssonAndrarums IF1:16:20+55:5028:03
Max BlomkvistKarlskrona SOKej start

D12 Kort

2 430 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Amelia SvenssonOK Orion57:0823:30

H12 Kort

2 430 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Adam AnderssonKarlskrona SOK1:02:0425:32
Felix ThomassonFK Göingarnaej godkänd

D10

2 430 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vide HäggströmAndrarums IF30:5412:42
2Lova KronmarKarlskrona SOK33:02+2:0813:35
3Kerstin DomeijKarlskrona SOK42:57+12:0317:40
4Nanna SundelinOK Orion59:43+28:4924:34
5Alva EngströmOK Orion1:08:11+37:1728:03
6Selma LeopoldOK Orion1:12:05+41:1129:39

H10

2 430 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carl ÖbergGamleby OK19:458:07
2Wilhelm KarmetunOK Njudung25:23+5:3810:26
3Jakob OmelchenkoKarlskrona SOK27:21+7:3611:15
4Carl-Johan OlvegårdFK Göingarna27:23+7:3811:16
5Wille VernströmRonneby OK27:46+8:0111:25
6Kasper FagerKarlskrona SOK34:20+14:3514:07
7Arvid ErikssonRonneby OK35:28+15:4314:35
Hjalmar AxelssonFK Göingarnaej start

D35

4 100 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria MickelåkerAndrarums IF38:029:16
2Karin LindqvistRonneby OK44:02+6:0010:44
3Susanna CaleklintKarlskrona SOK56:52+18:5013:52

H35

4 560 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jimmy OlssonOK Pan-Kristianstad36:137:56
2Petter ValleriusGamleby OK41:34+5:219:06
3Johan MickelåkerAndrarums IF41:52+5:399:10
4Fredrik JohnssonKFUM Örebro OK41:55+5:429:11
5Martin RosénOK Stigen47:24+11:1110:23
6Markus AlmgrenKarlskrona SOK49:25+13:1210:50

D40

3 810 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Susanne LiukkonenSundsvalls OK30:247:58
2Kajsa NiemiEmmaboda Verda OK36:32+6:089:35
3Camilla SelinFK Göingarna37:05+6:419:43
4Linda LarssonKarlskrona SOK38:58+8:3410:13
5Kristina BerlinKarlskrona SOK45:42+15:1811:59
6Cecilia KarmetunOK Njudung53:12+22:4813:57
7Jessica BjörckOK Älme59:16+28:5215:33

H40

4 340 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tony LövdahlSOK Viljan29:456:51
2Torstein HoleNydalens SK31:23+1:387:13
3Niklas AlvaeusJönköpings OK32:30+2:457:29
4Ola SöderbergOK Skogsfalken33:12+3:277:38
5Olof IngemarssonKarlskrona SOK33:35+3:507:44
6Henrik StenholmKarlskrona SOK33:55+4:107:48
7Erik BengtssonFK Åsen34:20+4:357:54
8Ingemar ErikssonRonneby OK35:55+6:108:16
9Johan SanderSkåneslättens OL36:01+6:168:17
10Christer ÖbergGamleby OK38:43+8:588:55
11Daniel PerssonRonneby OK40:16+10:319:16
12Ola HäggströmAndrarums IF40:56+11:119:25
13Joakim KarmetunOK Njudung41:12+11:279:29
14Viktor SkobeKalmar OK45:47+16:0210:32
15Magnus Nilsson-EhrnbornAndrarums IF48:37+18:5211:12
16Michael NilssonAndrarums IF52:20+22:3512:03
17Richard OlovssonGamleby OK1:02:26+32:4114:23
Jacob RosenfeldStigmännen Karlshamns OKej start

D45

3 390 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carina SvenssonBredaryds SOK27:598:15
2Carina GustafssonOK Gynge28:35+0:368:25
3Sofia WesterbergOK Kolmården31:28+3:299:16
4Susanne AnderssonOK Pan-Kristianstad32:24+4:259:33
5Marina JohanssonOK Njudung32:29+4:309:34
6Maria RindstigSOK Viljan34:53+6:5410:17
7Annica BerggrenOK Kolmården35:27+7:2810:27
8Marianne NilssonOK Pan-Kristianstad35:44+7:4510:32
9Anne JohanssonKarlskrona SOK36:45+8:4610:50
10Maria ModigOK Pan-Kristianstad36:47+8:4810:51
11Gith TellsénOK Roxen37:57+9:5811:11
12Ingela ThoressonAndrarums IF39:04+11:0511:31
13Susanne JohannessonRonneby OK40:39+12:4011:59
14Anna NyqvistKalmar OK42:32+14:3312:32
15Susanne LundgrenVäxjö OK42:44+14:4512:36
16Kerstin JensenSkåneslättens OL44:28+16:2913:07
17Maria HolmbergJönköpings OK45:41+17:4213:28
18Kerstin KarlssonMålilla OK50:24+22:2514:52
19Maria TuressonHärlövs IF50:33+22:3414:54
20Ann-Sofie BrinkMarkaryds FK51:06+23:0715:04
21Caroline LiljebjörnNybro OK51:44+23:4515:15
22Monica GrönkvistJönköpings OK52:46+24:4715:33
23Linda ThorénRonneby OK1:06:28+38:2919:36
Susanne GranGamleby OKej godkänd
Louise AxelssonFK Göingarnaej start

H45

4 670 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas JohannessonRonneby OK30:256:30
2Fredrik SvenssonJönköpings OK30:55+0:306:37
3Magnus LarssonFK Göingarna31:33+1:086:45
4Magnus LarssonKarlskrona SOK32:42+2:177:00
5Mikael WesterbergOK Kolmården33:49+3:247:14
6Jonas PerssonTorsås OK34:29+4:047:23
7Anders SelinFK Göingarna34:47+4:227:26
8Tobias BorgerKalmar OK34:55+4:307:28
9Anders LillieströmOK Roxen35:27+5:027:35
10Anders ArfwedsonFrölunda OL36:04+5:397:43
11Thomas JohanssonGamleby OK37:28+7:038:01
12Niklas EkelöfVärend GN OL38:19+7:548:12
13Johan AnderssonOK Skogsfalken38:39+8:148:16
14Fredrik KarlssonNybro OK38:44+8:198:17
15Thomas NajvikOK Pan-Kristianstad38:51+8:268:19
16Dennis TollOK Njudung38:52+8:278:19
17Niklas EdvardssonHästveda OK39:12+8:478:23
18Harald PerssonAndrarums IF42:34+12:099:06
19Mikael GustafssonOK Gynge45:44+15:199:47
20Björn ZettervallKarlskrona SOK47:31+17:0610:10
21Johan JensenSkåneslättens OL57:10+26:4512:14
22Lars DahlHärlövs IF1:04:51+34:2613:53
Johan BökmanHelsingborgs SOKej godkänd
Stefan PeterssonKalmar OKej start
Jörgen OlssonOK Pan-Kristianstadej start
Anders MårtenssonKalmar OKej start

D50

3 000 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ina SkalbergBredaryds SOK29:309:50
2Ingela AnderssonLunds OK32:41+3:1110:53
3Britt-Marie BengtssonFK Åsen34:07+4:3711:22
4Anna JohanssonJönköpings OK34:36+5:0611:32
5Agneta Hallberg HanssonJönköpings OK34:48+5:1811:36
6Anne LindellKalmar OK35:48+6:1811:56
7Kristina SpångbergLunds OK37:04+7:3412:21
8Marita FilipssonMarkaryds FK40:57+11:2713:39
9Anette ThoressonAndrarums IF46:46+17:1615:35
10Marie HåkanssonOK Kolmården47:31+18:0115:50
11Ebba HedegårdOK Kolmården54:13+24:4318:04
Åsa Wadensjö LeoBredaryds SOKej start

H50

3 630 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan SvenssonBredaryds SOK23:016:20
2Sven LundgrenVäxjö OK24:54+1:536:51
3Mats NylundBredaryds SOK25:33+2:327:02
4Stefan ThellsénOK Roxen26:12+3:117:13
5Johan HanssonJönköpings OK26:59+3:587:26
6Johnny NimvikLunds OK28:54+5:537:57
7Ulf JohanssonKarlskrona SOK29:26+6:258:06
8Mats SöderbergKalmar OK30:20+7:198:21
9Lars PerssonOK Skogsfalken32:12+9:118:52
10Anders PetterssonKarlskrona SOK32:53+9:529:03
11Magnus PorleVäxjö OK36:43+13:4210:06
12Lars-Olof LundquistNybro OK36:59+13:5810:11
13Magnus HedegårdOK Kolmården37:25+14:2410:18
14Jan GradinAndrarums IF52:13+29:1214:23
15Per-Ola MelanderStigmännen Karlshamns OK1:17:00+53:5921:12
Peter BerggrenOK Kolmårdenej godkänd
Peter EkdahlEmmaboda Verda OKej godkänd
Jan AsketunOK Roxenej start
Björn SvenssonOK Djerfej start
Anders PetterssonVästerviks OKej start

D55

3 000 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kristina JohanssonKalmar OK29:199:46
2Ingela EkelövSkåneslättens OL30:17+0:5810:05
3Christina SegerslättSkåneslättens OL34:44+5:2511:34
4Mona PalmLessebo OK35:27+6:0811:49
5Kerstin TjernlundOK Vilse 8737:15+7:5612:25
6Ulla EngelbyOK Pan-Kristianstad37:32+8:1312:30
7Ann-Christin Nero ForsmanRonneby OK38:55+9:3612:58
8Eva WareniusAvesta OK51:01+21:4217:00
9Ann ÖhlinStigmännen Karlshamns OK1:05:32+36:1321:50
Yvonne JohanssonGamleby OKej start

H55

3 630 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ove LernåKalmar OK25:477:06
2Lars-Gunnar NilssonEksjö SOK26:41+0:547:21
3Gunnar KarlssonMålilla OK29:07+3:208:01
4Arne KlintbergEksjö SOK29:42+3:558:10
5Tore TjernlundOK Vilse 8732:40+6:538:59
6Göran MånssonKarlskrona SOK33:16+7:299:09
7Sten SegerslättSkåneslättens OL37:13+11:2610:15
8Robert HåkanssonOK Kolmården51:09+25:2214:05
Bo PeterssonLessebo OKej start

D60

2 540 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kristin JohanssonKarlskrona SOK34:4113:39
2Kerstin HjalmarssonEmmaboda Verda OK37:00+2:1914:34
3Anne-Marie RobertssonMålilla OK42:19+7:3816:39
4Arja IngvarssonOK Vilse 8748:37+13:5619:08
5Christel NilssonOK Älme54:22+19:4121:24
6Siv LarssonVäxjö AIS1:00:51+26:1023:57

H60

3 460 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roland WareniusAvesta OK28:588:22
2Ingmar EkelövSkåneslättens OL30:24+1:268:47
3Göran SvensonSOK Viljan30:44+1:468:52
4Jan-Ola KarlssonOK Njudung31:09+2:119:00
5Kent GranqvistVästerviks OK31:12+2:149:01
6Stefan MyrefeltSkarpnäcks OL33:35+4:379:42
7Lars EklundVäxjö OK33:37+4:399:42
8Roger ThörnOK Vilse 8733:53+4:559:47
9Christer FolkessonEksjö SOK34:43+5:4510:02
10Lennart SmedenmarkRonneby OK35:51+6:5310:21
11Mats IngvarssonOK Vilse 8737:15+8:1710:45
12Kenneth FagerKarlskrona SOK39:28+10:3011:24
13Lennart LarssonJönköpings OK39:35+10:3711:26
14Jan DanielssonKalmar OK40:16+11:1811:38
15Stellan MartinssonOK Tyringe40:50+11:5211:48
16Lennart JakobssonTibro OK41:21+12:2311:57
17Bo SalomonsonKalmar OK42:39+13:4112:19
18Per NilssonStigmännen Karlshamns OK43:30+14:3212:34
19Mats KarlssonKarlskrona SOK51:05+22:0714:45
20Sture LarssonLänna IF52:01+23:0315:02
21Jan JohanssonGamleby OK52:05+23:0715:03
Håkan ForsmanRonneby OKej godkänd
Per SvenssonRonneby OKej start
Christer KajsajunttiOK Skogsfalkenej start

D65

2 540 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gun-Britt FranssonEmmaboda Verda OK34:0413:24
2Marie-Louise KarlssonNybro OK42:58+8:5416:54
3Kristin LindbergLunds OK1:09:55+35:5127:31
4Majvie AnnegårdSOK Viljan1:12:41+38:3728:36

H65

3 460 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jörgen NilssonRonneby OK33:159:36
2Hans SvensonSOK Viljan34:41+1:2610:01
3Hans GottfridssonTorsås OK35:11+1:5610:10
4Björn PalmLessebo OK35:55+2:4010:22
5Ronny HjalmarssonEmmaboda Verda OK38:30+5:1511:07
6Jörgen FranssonEmmaboda Verda OK41:29+8:1411:59
7Lars-Åke ÅbergKalmar OK42:28+9:1312:16
8Bo JohanssonOK Stigen42:47+9:3212:21
9Nils-Arne HåkanssonStigmännen Karlshamns OK43:38+10:2312:36
10Tommy OlaussonSOK Aneby44:23+11:0812:49
11Sven-Olof LarssonVäxjö AIS46:34+13:1913:27
12Karl-Evert AnnegårdSOK Viljan48:05+14:5013:53
13Johnny GustafssonGamleby OK49:46+16:3114:23
Klas BjörkIK Hakarpspojkarnaej start
Gunnar EnbergMålilla OKej start

D70

2 540 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gullevi SvenssonRonneby OK30:3412:02
2Birgitta OlssonRonneby OK34:59+4:2513:46
3Margareta LarssonOK Njudung39:16+8:4215:27
4Berit ByströmOK Virdarna47:50+17:1618:49
5Ulla NilssonSOK Viljan1:15:36+45:0229:45

H70

2 840 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders BuhréNybro OK26:049:10
2Kjell MånssonKarlskrona SOK26:54+0:509:28
3Tommy OlssonKarlskrona SOK27:25+1:219:39
4Lars-Åke ClaessonSkillingaryds FK27:27+1:239:39
5Göran AnderssonStigmännen Karlshamns OK27:43+1:399:45
6Roland NilssonSOK Viljan30:21+4:1710:41
7Stellan AhnströmForserums SOK31:47+5:4311:11
8Ingvar PerssonFK Åsen31:57+5:5311:15
9Kent EkdahlEmmaboda Verda OK33:10+7:0611:40
10Gerth SällströmLessebo OK33:45+7:4111:53
11Bertil OttossonFK Göingarna35:08+9:0412:22
12Nils KarlssonVäxjö AIS35:26+9:2212:28
13Erling SamuelssonOK Vilse 8736:18+10:1412:46
14Morgan LjungVaggeryds SOK36:33+10:2912:52
15Roland OffrellFrosta OK37:22+11:1813:09
16Jan-Ulf KarlssonMålilla OK38:46+12:4213:39
17Göte GustafssonEmmaboda Verda OK41:16+15:1214:31
18Per EngqvistRonneby OK41:52+15:4814:44
19Leif LindströmNybro OK41:53+15:4914:44
20Leif IngemarssonKarlskrona SOK42:04+16:0014:48
21Tom LindbergLunds OK43:03+16:5915:09
22Folke RingbergLessebo OK43:58+17:5415:28
23Lennart BohmanKarlskrona SOK46:12+20:0816:16
Göran KarlssonLessebo OKej start

D75

2 540 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt AxelssonNybro OK46:3018:18
2Inga-Lill WikingssonStigmännen Karlshamns OK48:07+1:3718:56

H75

2 840 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roland KarlssonRonneby OK29:3210:23
2Sivert AxelssonKalmar OK30:29+0:5710:44
3Raimo SalminenOK Pan-Kristianstad35:28+5:5612:29
4Stig KarlssonLessebo OK36:19+6:4712:47
5Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad37:59+8:2713:22
6Bengt BergqvistStigmännen Karlshamns OK38:32+9:0013:34
7Stig KarlssonTorsås OK39:23+9:5113:52
8Johan JanssonVäxjö OK40:05+10:3314:06
9Bernt PeterssonAlvesta SOK43:30+13:5815:19
10Allan HåkanssonSOK Viljan43:43+14:1115:23
11Ingemar SvenssonLunds OK47:36+18:0416:45
12Göran ThourVärend GN OL48:16+18:4416:59
13Kurt BergstrandLessebo OK58:23+28:5120:33
14Sven PerssonTorsås OK1:05:41+36:0923:07
Göran FolkessonRonneby OKej godkänd

Inskolning

2 450 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Olle LindquistKarlskrona SOKfullföljt
Olivia MurénOK Orionfullföljt

U1

2 450 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elias KronmarKarlskrona SOK25:3310:25
2Matilda SöderbergOK Skogsfalken25:51+0:1810:33
3Albin EmilssonOK Skogsfalken27:55+2:2211:23
4Holger DomeijKarlskrona SOK32:55+7:2213:26
5Hugo FlinkOK Orion33:08+7:3513:31
6Benjamin KlemmingKalmar OK35:21+9:4814:25
7Isak TörnqvistKarlskrona SOK39:23+13:5016:04
8Smilla ThomassonFK Göingarna41:22+15:4916:53
9Vincent AlmgrenKarlskrona SOK1:05:09+39:3626:35
10Linnea HedmanKarlskrona SOK1:10:23+44:5028:43
11Oscar Olsson PettersonKarlskrona SOK1:10:25+44:5228:44

U2

2 420 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida BerglinKarlskrona SOK20:408:32
2Stepan KhakimovKarlskrona SOK24:45+4:0510:13
3Ellen AnderssonOK Pan-Kristianstad28:24+7:4411:44
4Linar JonassonKarlskrona SOK28:43+8:0311:51
5Maja MånssonOK Orion38:38+17:5815:57
6David MilendahlKarlskrona SOK45:57+25:1718:59
7Agnes OlovssonGamleby OK47:02+26:2219:26
8Axel PerssonAndrarums IF53:33+32:5322:07
9Erik KarlssonOK Skogsfalken54:37+33:5722:34
9Erik LeopoldOK Orion54:37+33:5722:34

Öppen motion 1

2 420 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Filip MurénOK Orion56:4523:27
Birgitta PeterssonAlvesta SOKej godkänd
Roger BökmanRonneby OKej godkänd

Öppen motion 3

2 720 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jakob FagerKarlskrona SOK30:0611:03
2Tomas PetersénOK Njudung31:48+1:4211:41
3Karin Clemmensen OK Orion33:12+3:0612:12
4Marie MikkelsenSOK Viljan34:00+3:5412:29
5Christian ClemmensenOK Orion34:26+4:2012:39
6Claes OlvegårdFK Göingarna39:43+9:3714:36
7Hjalmar NiemiEmmaboda Verda OK40:32+10:2614:54
8Kerstin OlvegårdFK Göingarna42:20+12:1415:33
9Edith DomeijKarlskrona SOK42:36+12:3015:39
10Maria PetterssonOK Njudung46:39+16:3317:09
11Helena BlomsterRonneby OK46:57+16:5117:15
12Mikael KarlssonOK Skogsfalken47:08+17:0217:19
13Anna-Lisa HanssonOK Pan-Kristianstad50:52+20:4618:42
14John-Erik BergstrandVärend GN OL52:26+22:2019:16
15Katarina SundelinOK Orion58:34+28:2821:31
16Erik SundelinOK Orion58:35+28:2921:32
17Riitta KallioKlubblös1:05:09+35:0323:57
18Johan PerssonAndrarums IF1:10:16+40:1025:49
19Lena ErikssonAndrarums IF1:14:47+44:4127:29
Cecilia WiduchKarlskrona SOKej godkänd

Öppen motion 5

3 310 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sven MikkelsenSOK Viljan30:309:12
2Mikael ThomassonFK Göingarna31:18+0:489:27
3Ulf LundbergKalmar OK31:53+1:239:37
4Magnus KronmarKarlskrona SOK32:03+1:339:40
5Maria SibilevaKarlskrona SOK32:28+1:589:48
6Tomas TörnqvistKarlskrona SOK34:27+3:5710:24
7Göran  HenrikssonTorsås OK35:48+5:1810:48
8Ida Andersson PostekKarlskrona SOK38:03+7:3311:29
9Johan EvebornSOK Viljan39:08+8:3811:49
10Linda AllwoodKarlskrona SOK40:18+9:4812:10
11Anton KasselstrandGamleby OK40:30+10:0012:14
12Erik HanssonKarlskrona SOK43:06+12:3613:01
13Stefan CaleklintKarlskrona SOK43:31+13:0113:08
14Gunnel HanssonKarlskrona SOK43:39+13:0913:11
15Lars KreutnerSOK Viljan46:34+16:0414:04
16Peter AllwoodKarlskrona SOK47:52+17:2214:27
17Victor ModigOK Pan-Kristianstad48:00+17:3014:30
18Tova DanielssonOK Skogsfalken49:10+18:4014:51
19Anna EliassonOK Skogsfalken49:14+18:4414:52
20Johan FridströmKarlskrona SOK49:31+19:0114:57
21Jeanette AnderssonKarlskrona SOK50:00+19:3015:06
22Tommy OlssonTorsås OK50:03+19:3315:07
23Henrik ModigOK Pan-Kristianstad50:25+19:5515:13
24Kerstin LundqvistNybro OK51:31+21:0115:33
25Lennart OffrellKlubblös55:47+25:1716:51
26Marianne OffrellFrosta OK1:03:23+32:5319:08
27Kerstin DahlHärlövs IF1:08:22+37:5220:39
28Lucy LouTibro OK1:09:21+38:5120:57
29Ulla OlssonTorsås OK1:19:04+48:3423:53
Kent LindbladKalmar OKej godkänd
Jens BohlinKarlskrona SOKej godkänd

Öppen motion 7

2 840 m, 39 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan BerglinKarlskrona SOK20:167:08
2Elin LundqvistOK Orion26:12+5:569:13
3Mats PeterssonStigmännen Karlshamns OK29:43+9:2710:27
4Bo HultgrenOK Njudung30:05+9:4910:35
5Britt ThörnOK Vilse 8731:01+10:4510:55
6Mårten WikströmHalmstad OK33:03+12:4711:38
7Conny BerggrenVäxjö AIS34:20+14:0412:05
8Louise PihlOK Pan-Kristianstad34:25+14:0912:07
9Eva EklundVäxjö OK34:26+14:1012:07
10Agneta EmilssonOK Skogsfalken34:28+14:1212:08
11Jeanette VigertssonTorsås OK35:10+14:5412:22
12Stefan G LarssonOK Njudung35:36+15:2012:32
13Ann-Sofie OlovssonGamleby OK37:04+16:4813:03
14Lina LiljeholmAnkarsrums OK37:45+17:2913:17
15Elise JosefssonOK Pan-Kristianstad38:22+18:0613:30
16Pia LarssonFK Göingarna38:34+18:1813:34
17Waste ByströmOK Virdarna38:42+18:2613:37
18Rolf SpångbergLunds OK39:51+19:3514:01
19Pia ÖstangårdGamleby OK39:58+19:4214:04
20Jörgen HolmströmOK Milan40:25+20:0914:13
21Inga HolmströmOK Milan41:42+21:2614:40
22Per ErlandssonOK Skogsfalken41:44+21:2814:41
23Jörgen SvenssonRonneby OK42:02+21:4614:48
24Christer NilssonKarlskrona SOK42:13+21:5714:51
25Rebecca SvenssonVärend GN OL43:48+23:3215:25
26Rolf HallbergFK Finn45:06+24:5015:52
27Eva ArvidssonAlvesta SOK48:28+28:1217:03
28Camilla CarlssonHärlövs IF49:01+28:4517:15
29Ingela KlintbergEksjö SOK50:42+30:2617:51
30Kenneth ArvidssonAlvesta SOK51:14+30:5818:02
31Amanda KarmetunOK Njudung52:11+31:5518:22
32Helen NilssonHärlövs IF53:17+33:0118:45
33Harriet KarlssonTorsås OK53:22+33:0618:47
34Birgitta NilssonStigmännen Karlshamns OK55:30+35:1419:32
35Barbro NilssonAlvesta SOK58:26+38:1020:34
36Siv EkelöfVärend GN OL1:03:51+43:3522:28
37Eva BergstrandVärend GN OL1:12:29+52:1325:31
Stig NydahlStigmännen Karlshamns OKej godkänd
Maria GummessonKarlskrona SOKej godkänd

Öppen motion 8

4 670 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik BerlinOK Orion33:087:05
2Johan SandlundOK Njudung35:28+2:207:35
3Våge RindstigSOK Viljan35:48+2:407:39
4Amanda JohanssonOK Orion37:15+4:077:58
5Inge GötessonKarlskrona SOK37:17+4:097:59
6Lukas BökmanRonneby OK37:50+4:428:06
7Magnus GraadRonneby OK40:12+7:048:36
8Stefan KoggRonneby OK40:34+7:268:41
9Marie BerglinKarlskrona SOK40:36+7:288:41
10Pär SvenssonVärend GN OL41:50+8:428:57
11Rasmus SvenssonVärend GN OL43:48+10:409:22
12Håkan AnderssonKarlskrona SOK44:49+11:419:35
13Leif BengtssonLessebo OK45:00+11:529:38
14Pierre DanielssonOK Skogsfalken47:50+14:4210:14
15Magnus JohanssonFÖRSVARSMAKTEN48:38+15:3010:24 Ladda ner rutt i gpx-format
16Magnus JohanssonOK Kolmården49:33+16:2510:36
17Helena GummessonKarlskrona SOK51:23+18:1511:00
18Marcus BlomkvistKarlskrona SOK52:55+19:4711:19
19Liselotte KlemmingKalmar OK53:48+20:4011:31
20Karin DernegårdÅlems OK55:53+22:4511:57
21Barbro KärvhagOK Skogsfalken57:00+23:5212:12
22Anna ErikssonRonneby OK58:55+25:4712:36
23Anna BjärbyFrosta OK1:07:09+34:0114:22
24Bengt-Göran FrantzStigmännen Karlshamns OK1:09:19+36:1114:50
25Anette JohanssonOK Kolmården1:13:10+40:0215:40
26Thomas DagsbergOK Orion1:31:18+58:1019:33
Annika FrantzStigmännen Karlshamns OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser